Vertrouwen voor Bidaults vernieuwde ploeg DoorEerste Kamer aanvaard Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Methoden van particuliere inlichtingen diensten en agenten in het licht gesteld Leopold III wil niet abdiceren Kravchenko krijgt één cent SE LEVEN stoelen Woensdag 8 Februari J950 J47e Jaargang No. 33 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toch geen lang leven voor het kabinet Dossiers en gelden verdwenen Weer iwee arrestaties J Weerbericht Regering bestelt Fokker S 11 toèstellen Ontwerp materiële oorlogsschade Kosten 500millioen gulden per jaar Vijf pet. voor kostwinners beneden 23 jaar Ku Klux Klan-elftal? Barricaden in Hongkong Bij brood alléén Moeilijke weg naar eenheid '—Ba ie stoelen zijn op Ita naar Grieken- akkelijk, vanwege sn de voetensteun- ijzonder ongezond. ;a deze ingenieuze oderne uitvinders- en dag gebruikt ënisch beëindigen er Sinds Europa steeds meer ver- Ie zegeningen van jrensde mogeiijk- ■schijnlijkheid als- er, dat we van- 'k wel onze toe- n tot de electri- an: thans is het se generaal Pan- iur voor zich op- lende, dat er een i in een oud kar- 3 de Griekse pers t daarop ter Ie profiteurs, die :n. Ge zoudt zo raai van 72 jaar m dood dan aan cu denken. Maar cs niet. Ge moet s al zeven jaar ens en hij moet zijn centen, wat al gemeenlijk? r hij vecht, hoe loe meer lijken, lingen. galos mee, want 1 vechten als er Griekse snorre- men moest de -r dozijn tegelijk en zijn vazallen rd vertoog over veel van ver en psycho-ana- in. Het Griekse i verklaring over politieke rust en ;en enzo maar cmt het allemaal d van Pangalos, sen des duivels niet mag schie- i braden. In het generaals doen labberde van die :e gebruikt moe- or, dat die kost- laar ongebruikt •demand op dat am. Dan zou de ad jaar zeggen: die kerel koopt :en heleboel cen- ner zeggen: De wat hebben we niet gebruiken? Weg met Pan- die stoelen in zullen wor- it een generaal zich niet. Dat e korporaal. En 1 het niet mocht vel aan wennen, leden was Past- riekeland. Mis- I gedroomd van ie stoelen. Wel- lom gaat zijn ïg. Soms is het een ouwe ge- naar saboteurs ;ren. Wie zoekt, SEMIA BLOM. spectas oekhoudenJ Ned en Sp. 1nistbat1e ip. med. (adv.) chien veroorlo- te zijn. Ik zal u gereed is, haar gesloten ib de zijdjes fe's ogen richt- lichtrose wol, ;n lag op de leu- aten stoel. Hij idie Silver de ;n dat zijn ge- nond gesnoerd kindertruitje, en trok daar- :onclusie, dat n Hij veroor- glimlach en een luie, on- t was. crdt vervolgd) n, weinigen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAJUiSCHE CODRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden I.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. Georges Bidault, de Franse premier, heeft gisteravond van de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum gekregen voor zijn gereorganiseerde regering. De reorganisatie was nodig geweest, omdat de socialisten Vrijdag uit de regering waren getreden. Bidaults eigen partij, de Republikeinse Volksbeweging, de radicalen en enkele gematigden brachten 225 stemmen voor de motie uit, terwijl 183 communisten en 2 rechtse afgevaardigden tegen stemden. De Socialisten, die in de vroege avonduren plotseling terugkwamen op hun besluit om de regering in het par lement te blijven steunen, onthielden zich van stemming evenals de Gaullis ten, verschillende rechtse groeperin gen en de meest gematigden. Ofschoon de Franse regering thans een vertrouwensvotum gekregen heeft, geloven waarnemers niet, dat haar een veel langer leven beschoren zal zijn. Rumoer Tijdens het debat in de Nationale Vergadering beschuldigde de commu nistische fractieleider Duclos de socia listische extoinister van Defensie Ra- madier betrokkei te zijn geweest in de „zaak der generaals". (Zoals men weet zijn twee generaals uit de dienst ont slagen hangende het onderzoek naar hun handelwijze, waardoor de Franse politiek in Indo-China nadelig beïn vloed zou ziin). Duclos beweerde, dat Ramadier een gerechtelijk onderzoek heeft verhinderd. Ramadier kon eerst antwoorden, nadat het betoog van Du clos door luide protesten onverstaan baar was geworden. Hij zeide, dat het onderzoek indertijd gestaakt was, na dat hij had ontkend tegenover een mi litaire magistraat, dat een rapport van generaal Ee-'ers gevonden bij Vietna- mezen te Parijs militaire geheimen be vatte. De verklaring van de ex-minis- ter werd door de socialisten met ap plaus begroet. GEORGES BIDAULT ....in de storm,.... Vandaag zal de Assemblee het debat over de vrije onderhandelingen betref fende collectieve arbeidscontracten her vatten. De Volksrepublikeinen en de Socialisten verschillen ernstig van me ning met de Radicalen over de anti- stakingsclausules, die het wetsontwerp bevat. Zoals men weet zgn kort geleden het voormalige hoofd van de Rotterdamse POD, de heer T. E. en zyn medewerken J. P. S. gearresteerd. Het onderzoek heeft, zo vernemen wjj, thans licht ge worpen op de methoden, die na de oor log ontstane particuliere inlichtingen diensten toepassen en de sfeer, waarin vele agenten dezer diensten werken. Onder de „tipgevers" en agenten kwamen naast goedwillenden en be trouwbaren ook duistere figuren voor die zich op allerlei manieren trachtten te verrijken. Zo kwam op een zeker ogenblik aan het licht, dat het voorma lige hoofd van de Rotterdamse POD tot een bedrag van t 45.000 uit illegale fondsen had verduisterd. In de loop van het verdere onderzoek ontdekte de politie nog meer onregelmatighe den. Men constateerde, dat agenten van particuliere inlichtingendiensten, die lid van POD of PRA waren geweest, soms hele dossiers hadden verduisterd. An dere agenten gebruikten compromitte- Nadat hij gedurende drie dagen in Zuid-Frankrijk besprekingen had ge voerd met Leopold III is Pirenne, de secretaris van de koning, in Brussel teruggekeerd. Dadelijk na zijn aan komst heeft hij zich naar de premier, Gaston Eyskens begeven, met wie hij een onderhoud had. Pirenne heeft de premier ervan verwittigd, dat koning Leopold elke andere oplossing dan de volksraadpleging heeft verworpen. Hij heeft ook de door de socialisten voor gestelde oplossing troonsafstand van de hand gewezen. De Kamer van Afgevaardigden zal zich deze week wijden aan de artikel gewijze behandeling van het voorstel tot het houden van een volksraadple ging. Er zijn voornamelijk door de socialisten niet minder dan zestig amendementen op ingediend. Toch hoopt men nog deze week met de be handeling klaar te komen. 19 Maart volksraadpleging? De Vleeschauwer, de Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers 19 Maart genoemd als mogelijke datum voor het houden van de volks raadpleging. Uit kringen rondom Eys kens wordt vernomen, dat deze bin nenkort een wetsontwerp zal indienen, waarin de grondwettige status van de Prinses de Rethy en haar zoon Prins Alexandre wordt vastgelegd. f ALCOTT. Verwachting geldig tot Donder dagavond: Plaatselijk enkele buien maar overal flinke opklaringen. Meest matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tem peratuur. Donderdag: Zon op 8,08. onder 17,42 Maan op 1,28, onder 10,24 (L.K.) rende papieren voor chantagedoelein- den. De particuliere inlichtingendien sten werden steeds meer een dekman tel voor de intriges van sommige hun ner agenten. Geheimzinnigheid en ge wichtigheid waren de succesvolle mid delen, waarmee zij ook een aantal ar geloze ambtenaren wisten te bewegen tot afgifte van vertrouwelijke papie ren. Deze ambtenaren waren van me ning dat zij door die afgifte de vader landse zaak dienden. Twee van deze ambtenaren zijn intussen gearresteerd n.l. de kapitein J. M. van de cryptologi- sche dienst van het ministerie van Oorlog en de Haagse rechercheur van politie A. V. Ten behoeve van de vliegopleiding heeft het ministerie van oorlog de eerste seriebestelling op 25 vliegtuigen van het type Sll bij de Fokkerfabriek geplaatst. De Fokker Sll is, zoals be kend, een modern 2 a 3 persoons-, één motorig opleidingsvliegtuig met zit plaatsen van instructeur en leerling naast elkaar. Dit Nederlandse vlieg tuig geniet ook in het buitenland be langstelling en onderhandelingen over buitenlandse opdrachten zijn gaande. De Eerste Kamer, die gistermiddag begon met de behandeling van het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschade, heeft dit ontwérp reeds tijdens de avond vergadering zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tijdens de behandeling werden nog tal van vragen gesteld en wensen geuit, doch nadat de ministers Lieftinck en In 't Veld het woord hadden gevoerd, werd toch het bovenvermelde resultaat bereikt. populair en een wetenschappelijk com mentaar ter perse. De wet zal wel loyaal niet royaal worden uitgevoerd. De wet geeft wat de regering nog juist toelaatbaar acht in verband met de fi nanciële positie van het land. Het ligt in het voornemen om per jaar onge veer 500 millioen te besteden. Daarvan zullen 250 millioen uit de lopende mid delen moeten worden verkregen. De andere helft komt op de begroting. Na dat enkele leden nog even in tweede instantie het woord hadden gevoerd en minister In 't Veld zijn loyale mede werking bij de toepassing van de wet had toegezegd, kwam de Kamer tot de gunstige slotconclusie. De heer Van de Kieft (Arb.) wenste de instelling van een scheidsgerecht ter verhoging van de rechtszekerheid van de gedupeerden. De heer Reijers (CHU) vond dat dit voorstel veel te hoge eisen aan de schatkist stelde. Voorts was hij van oordeel, dat het aanbod van dr. Arnold om Duitsland hier te lande inpolderingswerkzaam heden te laten verrichten, had moeten worden aanvaard. Dat er geen sprake kon zijn van integrale vergoeding werd door de heer Kraaijvanger (KVP) be treurd. Hij vroeg een loyale uitvoering van de wet. De heren Rip (Arb) en Molenaar (WD) drongen aan op het leggen van een band tussen de vermo- gensaanwasbelasting en deze wet. Het CPN-lid de heer Van Santen zeide be zwaar te hebben tegen het geven van vergoeding aan hen, die zich tijdens de oorlog on-Nederlands hebben ge dragen. Voor het overige was hij het met het ontwerp eens. Ministers antwoorden Minister Lieftinck, die als eerste een aantal vragen beantwoordde, zeide, dat men is uitgegaan van normen, die dich ter bij de vervangingswaarde liggen dan die van Mei 1940. Teneinde de in houd van de wet voor belangstellenden beter toegankelijk te maken, liggen een Het college van Rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat het inkomen van werknemers (sters) beneden 23 jaar met twee of meer kinderen en dat van kostwinners (sters) beneden 23 jaar, be horende tot een gezin van tenminste vier personen, wier normale inkomsten tenminste tweederde van het gezins inkomen uitmaken, met vijf procent mag worden verhoogd, indien zjj niet reeds in het genot zijn gesteld van de loonsverhoging van vijf procent krach tens de algemene vergunning van 22 December 1949.. Wanneer U dacht, dat de mannen op deze foto leden van de Ku Klux Klan zijn, dan heeft U het volko men mis. Het zijn leden van de voetbalvereniging Tottenham Hotspur (Engeland), die Zaterdag a.s. een belangrijke wedstrijd tegen Everton moeten spelen. Om in goede conditie te geraken, zijn de leden van het elftal en bloc naar de Turkse baden op het Russell plein te Londen getogen. Voor de variatie lieten enige hunner zich dit maal eens niet in voetbal-, doch in Turkse badkledij foto graferen. Een schadevergoeding van een cent zal alles zijn, wat het proces tegen Les Lettres Frangaises de Russische schrij ver Victor Kravchenko oplevert. Meu weet, dat het Franse communistische blad indertijd heeft beweerd, dat Krav chenko niet de schrijver zou zijn ge weest van het boek „Ik verkoos de Vrij heid". De Rus heeft toen een schade vergoeding van 150.000 frs geëist. Deze werd hem in eerste aanleg toegewezen, maar in hoger beroep is dit bedrag verminderd tot 1 franc. Aangenomen werd, dat de publiciteit, ontstaan door het proces, bevorderlijk was geweest voor de verkoop van het boek. Wel zullen Morgan, de •directeur van Les Lettres Franpaises, en Wurmser, een der redacteuren, vijfduizend francs boete moeten betalen voor de plaatsing van het geïncrimineerde artikel. Het Amerikaanse Congres heeft Dins dag beslist, dat Victor Kravchenko, eertijds communistisch functionaris in de Sowjetunie en auteur van „Ik ver koos de vrijheid", permanent in de V.S. mag blijven. Zonder het door het Con gres aangenomen wetsontwerp zou vol gens de immigratie-wetten deportatie van Kravchenko naar Rusland vereist zijn. Zuiveloorlog in de hoofdstad In Amsterdam zijn ongeveer twaalf winkeliers ertoe overgegaan, margarine te verkopen beneden de vastgestelde verkoopsprijs van 34 ets. Thans heeft één van hen, een détaillist in boter en kaas aan de Van Woustraat ook de kaas als strijdmiddel toegevoegd, aldus meldt het Hbld. Jonge volvette kaas verkoopt hij inplaats van voor 28 voor 25 ets, oude volvette van 34 voor 30 en oude Stolkse kaas van 40 voor 34 ets. In Hongkong, waar het tramper soneel sinds 22 December staakt voor hogere lonen, is het tot een botsing gekomen tussen de politie en het publiek. Vijftig personen werden hierbij gewond. In het hoofdgebouw van de spoorwegen, in de Russellstraat te Hongkong, werd een vergadering gehouden, die door middel van luidsprekers voor de menigte in de straat werd uit gezonden. De politie trachtte de menig te verspreiden. Met stenen, flessen, enz. trok men hierop op de politie los. In aller ijl wierp de politie barricades om zich tegen de woedende mensenmassa te be schermen. Pas toen de politie enige traangasbommen had gegooid, keerde de rust enigszins terug. De gewapende agenten bij de bar ricades in de Russellstraat. Wapenverschepingen naar Europa beginnen in Maart De leider van de Amerikaanse Senaat op het gebied van de buitenlandse po litiek, Senator Tom Conally, heeft Dins dag verklaard, dat met de eerste ver schepingen van Amerikaanse wapens begin Maart iou worden begonnen. IJet eerste verhaal van vandaag komt uit Leeuwarden. De voor zitter van een veilingsvergadering al daar legde zijn gebit uit zijn mond omdat dit hem bij het spreken hinder de. De vergaderden volgden zijn voor beeld. De tafels in de zaal zagen rood- en-wit van de gebitten, die na afloop prompt in de war raakten, weshalve een gepas en geslik ontstond, dat het een aard had. Heel Leeuwarden praat er nog over. Vrienden, als dit verhaal niet waar is, is het toch leuk, en daar om gaat het toch eigenlijk maar en nou u! Q De minister van financiën van Noord-Baden is geschorst, omdat- ie 130.000 mark had besteed voor het bouwen van een luxueuse flat voor eigen gebruik. Zoiets zou de heer Lief tinck nu nooit doen, hè? Die woont nog maar gewoon op Kralingen in Rotter dam. In Londen woont een meneer, die een tweemotorig modelvliegtuig type Dakota heeft geconstrueerd, dat bij goed weer 200 meter hoog kan ko men en op 150 meter een snelheid van 100 kilometer per uur haalt. Alleen het waterstofbommetje ontbreekt nog, om het speelgoed compleet te maken. O In Noord-Israel en Galilea is voor het eerst in dertig jaar sneeuw gevallen. Tn Amerika hebben re een nieuw spelletje uitgevonden. Je neemt een trommel-revolver en stopt ia één llllininillll]llllllllllllllllll!l!lllllllll!ll!lll!l!]ll!!llllllllllllllllllll!l!llllllllllllll!lllllll!llllllllllllllllll der kamers een patroon. Dan draai je de trommel snel rond en plaatst de loop tegen de slaap. Het fijne van het trucje zit in het overhalen van de trekker: Het spel, dat „Russische rou lette" heet, had reeds het gewenste succes. De kleinzoon van senator John Sharpe Williams wordt morgen begra ven. Een korporaal in Ede, die van een vrachtauto werd geslingerd, kwam terecht in de schoot van een sergeant van het Vrouwenhulpkorps, die langs Ik ben in Leeuwarden ter vergadering geweestl In een grote bakkerij in Triest kwam men tot de ontdekking dat er in de troggen scheermesjes zaten. Ook de broden, die uit de oven kwamen, bleken scheermesjes te bevatten. De klanten werden terstond huis aan huis gewaarschuwd. Schadelijke gevolgen zijn gelukkig uitgebleven. de weg zat uit te rusten. Van verbou wereerdheid vergat de man op te staan en te groeten. Men zegt, dat ze vol gende maand gaan trouwen. In Tu rijn stonden dertig meisjes en jongens met open monden te kijken naar de twaalfjarige Giovanni Martinengo, die met 'n parapluie uit een derde étage zou zweven. Dat had-ie van de parachutis ten ook eens gezien. Achtentwintig kinderen gingen huilend naar huis, twee hielpen Giovanni naar het hospi taal. In Glasgow werd een vracht auto met 24 okshoofden whisky gesto len. De politie moest de dieven met natte sponzen wekken, want één vat was voör een zesde deel leeg. De ke rels praatten wartaal, want ge weet, vrienden: „Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan". Tn het politiebureau van Marseille is een handgranaat gesmeten. De politie zoekt naar de daders, van wie ze één vinger bezit. Die bleef na melijk op het toneel achter. En als je de politie een vinger geeft, wil ze de hele hand hebben. Vooral als er aan die hand nog een granatenstrooier vast zit. De gouverneur van Kangan in Zuid-Perzie is ontslagen, omdat hij het aantal slachtoffers bij de jongste aard beving had overdreven En dat komt niet te pas in het land van Sjah's, ro zenolie en kamelenmest. pjET PRODUCT, dat met de minste moeite en "kosten vervaardigd is, ii voor u en mij, die immers tegen da laagste prijs willen kopen, het voor» deligst. Dat is een eenvoudige waar heid en men behoeft geen econoom te zijn, om het te begrijpen. Maar even als politieke verdwazing thans tot ver vaardiging van de helse waterstofbom heeft geleid, heeft economische ver dwazing monstruositeiten als tarief- grenzen, contingenteringen, deviezen- controle en velerlei andere beperkin gen en prijsverhogingen, die het leven voor u en mij duur en daardoor min der prettig maken, gebaard. Zo kan het gebeuren, dat Neder landse groente, goed en goedkoop, dank zij een voor het kweken van het product geschikte bodem en de grote kennis en ervaring der Nederlandse tuinders, vele grenzen voor zich geslo ten ziet, omdat in bepaalde landen on der minder gunstige voorwaarden en met minder kennis en ervaring ook groente gekweekt wordt, die natuur lijk veel duurder is. Hoge invoerrech ten of misschien zelfs een invoerver bod zorgen er voor, dat die buiten landse tuinder in eigen land zijn dure product kan verkopen, ten ongerieve van de consument natuurlijk, die veel beter met de goedkope Nederlandse groente uit geweest zou zijn. De dwaasheid van een dergelijke situatie springt te meer in het oog, wanneer gemakkelijk kan worden bewezen, dat deze buitenlandse tuinder economisch veel nuttiger zou zijn, indien, hij geen tuinder was, maar, om eens wat te noemen, tarwe verbouwde. Dat het hier gegeven voorbeeld met duizend andere kan worden aange vuld, zal men wel willen aannemen, evenals de mededeling, dat de toestand nergens zo zot is als in het door tal rijke grenzen verdeelde Europa. En was dit alles in de jaren vóór de oor log, toen Europa nog vele andere in komsten dan uit productiealleen had, niet zo catastrofaal, thans, nu deze extra inkomsten voor een groot deel zijn weggevallen, zal ons werelddeel moeten leren van eigen arbeid te leven en dat op zo voordelig mogelijke wijze, tenzij dan, dat men met een aan zienlijk lagere levensstandaard dan wij op het ogenblik nog bezitten ge noegen zou willen nemen. £)E AMERIKANEN, die in eigen land beschikken over een grote econo mische ruimte, vrij van handelsbar rières, hebben dit onmiddellijk inge zien en daarom aan de Mashall-hulp, bedoeld om het door de oorlog te» dele vernielde Europese productie apparaat te herstellen, de voorwaard# verbonden, dat de hulp-ontvangende Europese landen zouden moeten stre ven naar economische eenheid. Deze voorwaarde is aanvaard. Belast met de uitvoering van de economisch éénma- king is de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, waarvan op het ogenblik achttien landen deel uitmaken. De Raad van deze O.E.E.S. is deze week in Parijs bijeen geweest om de laatste hand te leggen aan een jaarrapport, dat aan de Amerikanen moet worden voorgelegd en waarin moet staan beschreven, welke vorde ringen Europa op de weg naar econo mische eenheid gemaakt heeft. Welke zijn die vorderingen? QM MAAR met de deur in huis te vallen: Europa, dat met de Mar shall-dollars zijn productie-apparaat heeft hersteld tot een peil, dat in vele gevallen zelfs boven dat van vóór de oorlog ligt, heeft op de minstens zo belangrijke weg naar economische eenheid bitter weinig vorderingen gemaakt. Om Europa tot één grote markt te maken, moet in de allereerste plaats begonnen worden met het vrijmaken van de handel en het betalingsverkeer. De handel moet daartoe worden be vrijd van het stelsel der contingente ringen, het betalingsverkeer van dat der ingewikkelde verrekeningsover eenkomsten. In een later stadium kan dan worden overgegaan tot afbraak van het systeem der beschermende rechten, opdat ten slotte de vrije con currentie er voor zorgen kan, dat in derdaad slechts het product, dat men de minste moeite en kosten vervaardigd is zijn kans krijgt. Op zijn laatst In 1952, wanneer de Marshall-hulp op houdt de Europese tekorten te dekken, zou deze ideale toestand verwerkelijkt moeten zijn. Alles, wat men nu echter in Parijs bereikt heeft, is een vrijmaking van de particuliere handel (de handel van de staten zelf. die tegenwoordig niet gering is, valt er niet eens onder) voor 60 procent per 1 Juli 1950 en dat nog slechts, indien men het vóór die tijd eens kan worden over een nieuw, vrijer stelsel van betalingsverkeer. Voor dit laatste is door de deskundi gen een ijselijk knap plan, „Europese Betalingsunie" geheten, opgesteld, maar de narigheid ervan is, dat het nog door geen der achttien landen aanvaard is. Eén van minister Stikkers eerste taken in zijn nieuwe functie van ..diplomatiek bemiddelaar" der O.EE.S. zal zijn, de regeringen daartoe te be wegen. (Zie voor vervolg pagina 3)

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1