Topfiguur uit illegaliteit voor de rechtbank Diefstal uit zucht naar sensatie Fuchs vandaag voor zijn rechters Kort Bestek Vrijdag 10 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 35 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De verduisteringen te Rotterdam Er werd een ton in de wacht gesleept De filmster met trouwplannen.... Textiel vanaf heden vrij in prijs In verband met buiten landse concurrentie Huis in Franse Alpen door een lawine verpletterd SchultePeters wonnen Gentse Zesdaagse INDIA~HEEFT ATOOMPLANNEN INGRID BERGMAN GESCHEIDEN Gebruikte notitieblocs worden steeds verbrand Slavernij in Rusland Sneeuwstorm in Zuid-Dakota Moeder eist haar kind Filmsterretje werd mishandeld Vreemde ziekte te Duinkerken Zuiveringsschandaal in Württemberg-Baden Vreedzame wereld mogelijk als de Sowjet-Unie wil samenwerken BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Donderdagmiddag is voor de Rot- De eerste getuige, wachtmeester Stomphorst verklaarde, dat hij ver dachte bij het onderzoek van een an dere zaak verschillende malen had ge hoord. Later had hij een onderzoek in gesteld naar de wijze, waarop S. de gelden heeft besteed. Verdachte had een auto voor tien mille gekocht, een bontjas van f 7000 en voorts aan ver schillende mensen giften gedaan. Door het onderzoek van de justitie was nog f 26.000 achterhaald. Ook de getuige Schlüter, accountant bij het ministerie van oorlog, heeft een onderzoek ingesteld naar het verduis terde geld. Volgens hem had S. door deze verduistering ten onrechte een in komen van ongeveer f 84.000 genoten. De voormalige commandant van de BS te Rotterdam, Van der Hoeve, ver telde, dat S. een mens met een kinder lijke natuur was. Volgens hem was S n de bevrijding verbitterd, omdat hem geen enkel eerbewijs te beurt was ge vallen. De volgende getuige, De Bode lier, 'die gedurende de bezetting secre taris van S. was geweest, verklaarde, dat de LOF 2 nooit met geld van het Nationaal Steunfonds had gewerkt, doch met geld van zwarte handelaren en collaborateurs. Getuige vatte het zo op, dat S. met het geld kon doen wat hij wilde. De president vroeg aan verdachte: „Dacht u, dat de mensen u het geld evengoed hadden verstrekt, als ze ge weten hadden waar het bleef?" Verdachte: „Ten dele wel, want er waren mensen bij, die boter op hun hoofd hadden. Ze gaven het om na de oorlog gedekt te zijn De officier van justitie: uit een heel ander vaatje dan voor de politie en de rechter-commissaris". Hierna werd behandeld het feit, dat verdachte een bedrag van 15 mille, dat voor de nagelaten betrekkingen van terdamse rechtbank een proces begon nen tegen een der bekendste Rotter damse oud-illegalen, de 41-jarige J. P. Sjjpesteljn alias „Bram". Ha wordt ervan verdacht bedragen van resp. f 45.000 en f 30.000 te hebben verduisterd. Reeds lang waren er geruchten in omloop, dat zowel S. als de al even bekende illegale figuur Tom Elzinga handelingen verrichtten, die de toets der critiek niet zouden kunnen door- Staan. De justitie heeft lang geaar- aeld of zij tegen deze twee figuren, die zich zeer grote verdiensten hadden verworven in de illegaliteit strafrech telijk moest optreden. Maar toen som mige geruchten op waarheid bleken te berusten en er bovendien door na bestaanden van een verzetsman bij het ministerie van oorlog een klacht was ingediend over een verdwenen nalaten schap, kon met ingrijpen niet langer gewacht worden. Het gaat hier om twee bedragen; f 45.000 zou S. alleen hebben ver duisterd en f 60.000 samen met E. Dit laatste bedrag zou volgens S. gedeeld zijn, hetgeen E. ook niet betwist, al leen beweert hij het ten dienste van de illegaliteit te hebben aangewend. De verduisteringen zijn van vrij recen te datum, want zij beginnen aanvang 1946 en lopen dan tot 1948. S. bekleedde tijdens de bezetting een belangrijke functie. Hij was leider van de illegale groepering LO-F 2 en kreeg als zodanig van verschillende zijden gelden ter beschikking. Zij waren be stemd om te voorzien in de noden van de groeperingen voor ondergedoken ver zetslieden enz. Bovendien was S. hoofd van het centrale voorzieningsbureau, dat op grote schaal ondergedoken spoorwegbeambten voorzag. In die beide functies kreeg hij belangrijke be dragen onder zich. Na de bevrijding kwam de LO-LKP stichting in, de wereld. Deze zou cen traal in de behoeften van de nabe staanden van de illegaliteit voorzien. In Rotterdam was men het met dit besluit niet eens en slaagde men erin de gelden door de geldzuivering heen te slepen. Zodoende kon S. in No vember 1945 f 45.000 los krijgen en on geveer drie maanden later opnieuw f 60.000. Voorlopig wordt alleen de zaak te gen Sijpesteijn behandeld; hij heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. De zaak tegen Tom Elzinga, die de grote man was van de particuliere inlichtingendienst die o.d. met gestolen documenten chantage pleegde, komt la ter aan de orde. De zitting. De president, mr. J. van Vollenho ven, merkte allereerst op, dat de rechtbank er prijs op stelt de gedag vaarde getuige Elzinga niet te horen, daar dit zeer ongewenst werd geacht. Zich tot verdachte wendend zei de president: „U hebt gedurende de be zetting een grote dosis moed getoond. Ook nu zult u moed nodig hebben om uw fouten te bekennen". een omgekomen medewerker was be stemd, te eigen bate had aangewend. De president wees er op, dat verdachte volkomen anders had verklaard dan voor de politie en de rechter-commis saris. Hierna verklaarde mr. S. J. Polak, verdachte's raadsman, dat hij voor de houding van verdachte de verantwoor delijkheid op zich nam. Mr. dr. W. S. van Oosten, officier van Justitie, gaf in zijn requisitoir eerst een overzicht van het werk van ver dachte vóór en na de bevrijding. Ge zien de houding van verdachte wilde de officier de feiten ten volle laten we gen. Een verduistering van dit bedrag is geen geringe zaak, zo besloot de of ficier, vooral, als het om geld gaat, dat voor nagelaten betrekkingen was be stemd. Hij eiste tegen S. een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en onder toezichtstel- ling van verdachte, terwijl de f 26.000 worden afgestaan aan de stichting LO- LKP. De jilmster Errol Flynn, die Donderdag met de lie de France te New-York aankwam, verklaar de, dat hij verloofd is met de 20- jarige Roemeense prinses Irina Ghica, en dat hij als hun plannen doorgaan in het voor jaar te Parijs zal trouwen. Zijn verloofde, die hij kort heidshalve „The Geek" noemde, achtte de heer Flynn „een aardige dame". „Zij kan echter niet ko ken", zo voegde hij met een dro merige blik eraan toe. „Als ik die dame in de goede stemming houdt, kunnen we za~ ken doen". „De Prinses", aldus Flynn, „houdt het meest van Hamburger worstjes en Pisang Goreng. Het zal goedkoop zijn om haar te voeden". Deze voorkeur achtte de heer Flynn de enige mogelijke grond voor onenigheid tussen hen, daar hij niet van wóstjes en bananen houdt. De regering heeft besloten met in gang van heden, 10 Februari 1950, de prijsbeheersing op textielgebied te be ëindigen. De marktverzadiging, die 't reeds geruime tijd geleden mogelijk maakte zonder schade voor de voor ziening de distributie van textiel op te ,U tapt nu heffen, heeft zich dermate geconsoli deerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld ook de prijsvorming der textielproducten niet langer van over heidswege te regelen. Zoals bekend, is de textielinvoer Twaalf arbeiders kwamen om hef leven Bij Bourg Doisans in de Franse Al pen is een huis, waarin zich veertien houthakkers en andere arbeiders be vonden, doe- een lawine getroffen. Slechts twee arbeiders wisten zich uit de massa sneeuw en rotsen die op het huis neerkwam, te redden. De twaalf anderen zijn verpletterd of verbrand. Gedeelten van het huis, dat op onge veer 2000 meter hoogte was gelegen in één der hoogste en afgelegenste ge deelten van de Alpen tussen Grenoble en Besancon, werden door de lawine bijna honderd meter weggeslingerd. Voorraadvaten met petroleum geraak ten bovendien in brand doordat de vlam van een petroleumlamp met de inhoud in aanraking kwam. Het huis was één van de chalets. Jeugdige boeven lazen beeldromans „Wij vinden die spanning of jullie ons te pakken zouden krijgen ja of neen, zo fijn. Dat zien we op de film en in beeldromans ook", aldus luidde de ver klaring van twee jonge kerels, één van zeventien en één van twintig jaar, te genover een rechercheur van politie in Amsterdam toen deze hun vroeg hoe z(j er toe gekomen waren uit allerlei geparkeerde auto's goederen te stelen. De zaak was aan het rollen gebracht, doordat de twee knapen enige tijd ge leden enkele lappen stof uit een auto stalen en de buit per taxi vervoerden. Zij bleken niet genoeg geld bij zich ft hebben om de taxi te betalen. Dat zou de volgende dag op een afgesproken punt gebeuren. De taxichauffeur ver trouwde de jongens echter niet. De politie werd er bij gehaald en toen zij de rit kwamen betalen, betekende dit tevens hun arrestatie. Tijdens het ver hoor over de gestolen stof noemde de brigadier-rechercheur een andere dief stal, namelijk van een hobo uit een auto. Ook deze werd grif bekend en toen het balletje eenmaal rolde kwa men er niet minder dan tien diefstal len los. Toen zij in de krant gelezen hadden, dat de hobo behoorde aan een musicus, die nu zijn vak niet meer kon uitoefenen, wilden zij het instrument terug brengen, maar één van de helers belette dit. Intussen zijn de knapen voor de officier van Justitie geleid. Weerbericht Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige re gen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuid- Westelijke wind. Vannacht zeer acht w-or de tijd van het jaar. 'Morgen enige daling van tempe ratuur. ZATERDAG: Zon op 8.04, onder 17.46. Maan op 4.26, onder 11.18. Het Nederlandse koppel Schulte Peters heeft gisteren de Gentse Zes daagse gewonnen vóór de Belgen NaeyeVan Steenbergen. waarin de arbeiders van een naburige steenkoolmijn, vermoedelijk de hoogst gelegene in Europa, gewoonlijk de nacht, doorbrengen. Daar geen voertuig op wielen het nabij gelegen dorp Bes- se kan bereiken, zullen de lijken met muilezels worden overgebracht. Bijna elk gezin in Besse is in rouw gegaan, omdat bijna alle honderdvijftig inwo ners door aantrouwen verwanten zijn van de slachtoffers. <r Bevin zegt; Atoombom contra atoom bom brengt geen voordeel In een redevoering te Woolwich heeft Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, gisteravond verklaard, dat noch Rusland, noch de Ver. Staten in een oorlog een aanvankelijk voor' deel zouden hebben, daar zij beide de bom bezitten. Het was in het belang van de gehele wereld, dat de naties thans overeenstemming zouden berei ken over internationale controle en in spectie. India wil „binnen enkele jaren een kleine atoomzuil vormen", aldus heeft dr. Keskar, plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaard. Volgens Keskar zal binnen een jaar een fabriek geopend worden voor het vervaardigen van „grondstof fen voor atoomenergie". Hij zei niet. waar dit zou gebeuren, maar voegde er aan toe, dat een kern van arbei ders, die voor deze fabriek benodigd is, reeds is opgeleid. uit de belangrijkste leverantielanden sedert enige tijd vrijgemaakt, terwijl ook de vrijmaking van de textiel invoer uit Duitsland zeer binnenkort mag worden verwacht. Onder deze omstandigheden achtte de regering 't niet verantwoord terwijl de buiten landse leveranciers vrij zijn in het be palen hunner commerciële politiek de Nederlandse industrie en handel een dergelijke bewegingsvrijheid te onthouden. Het laat zich n.l. aanzien, dat de Nederlandse producenten en handelaren zich op de binnenlandse markt voor een toenemende buiten landse concurrentie zullen zien ge steld. De regering verwacht, dat, veel meer dan bij de prijsbeheersing mogelijk is, als gevolg van deze po litiek, prijsverschillen zullen ont staan tussen massa- en luxe-artike len, welke gedifferentieerde prijsont wikkeling in het bijzonder voor de min der draagkrachtigen van belang is. te Het eerste civiele gerechtshof Juarez in Mexico heeft Donderdag het huwelijk van de filmster Ingrid Berg man en de hersenspecialist dr. Lind strom ontbonden verklaard. Het hof verklaarde echter geen jurisdictie te hebben over hun dochtertje Pia en over hun vermogen. Dr. Lindstrom heeft tot Dinsdag gelegenheid om be roep aan te tekenen. Belangrijk proces in Londen In Harwell achter prikkeldraad conferentie over de veiligheidskwesties Prikkeldraad, gevangenismuren en honderd km. scheiden de mannen, die wellicht de sleutel tot de toekomstige samenwerking tussen Engeland en de V. S. op het gebied van de atoomenergie in handen hebben. Deskundigen uit Canada, de V. S. en Engeland, bewaakt door extra politie van het Britse mi nisterie van Oorlog, zijn Donderdag begonnen met besprekingen over veilig heidskwesties in het onderzoekingscentrum voor de kernenergie te Harwell, terwijl in de gevangenis van Brixton in Londen dr. Klaus Fuchs, die beschul digd wordt van het prijsgeven van atoomgeheimen, zijn berechting afwacht, die vandaag begint. Tijdens de conferentie, die zó geheim is, dat gebruikte notitieblocs en vloei papier dagelijks verbrand worden, zul len de deskundigen uitmaken, hoevele zoal enige nieuwe bijzonderheden van het atoom voor algemene publi catie kunnen worden vrijgegegeven. De zaak-Fuchs staat niet op de agen da van de deskundigen der drie mo gendheden. Het is echter vrijwel ze ker, dat ten minste de mogelijke ge volgen van deze affaire onofficieel be sproken worden. In gewoonlijk betrouwbare diploma tieke kringen verklaart men, dat de V. S. Engeland niet gepolst hebben over de mogelijkheid Fuchs uit te le veren, zodat hij in de V. S, zou kun nen terechtstaan, doch men verwacht wel, dat het verzoek vroeg of laat zal worden ingediend. De deining, die in de V. S. is ontstaan naar aanleiding van het geval-Fuchs en de bedekte bedreigingen, die geuit zijn, dat de V. S. het niet veilig zouden kunnen vinden om geheimen over de atoom energie en de H-bom in de toekomst met wie ook te delen, hebben geleer den en regeringsfunctionarissen te Harwell verontrust. Men schijnt even wel de opvatting toegedaan, dat onge acht de onthullingen, welke het pro ces zou kunnen opleveren, de samen werking zal blijven bestan. Er wordt verondersteld, dat er strenger op bui tenlandse geleerden in de V. S„ Cana da en Engeland gelet zal worden, of zelfs dat deze helemaal van het werk aan de atoomenenergie uitgesloten zullen worden. Met de verdediging van Fuchs is belast een advocaat uit Londen, J. Thompson Halsall. Hij is Duitser van geboorte, maar verkreeg de Engelse nationaliteit. De eerste zitting van het proces zal in elk geval openbaar zijn. Frans schrijver wenst onderzoek David Rousset, een links-georriën- teerde Franse schrijver, is een actie be gonnen met het doel, te komen tot op richting van een internationale com missie van onderzoek. Deze zou moeten nagaan, wat er waar is van de berich ten, die melding maken van het be staan van kampen in de Sowjetunie, waar de slavenarbeid hoogtij viert. Ook zou de toestand in Spanje, Griekenland en Joegoslavië moeten worden nage gaan. In Frankrijk is reeds een actie comité gesticht, dat een beroep heeft gedaan op de vluchtelingenorganisaties in andere landen, om soortgelijke co- mité's op te richten. Ken Texelse vader en moeder moch ten zich verheugen in het bezit van drie welvarende dochters en twee al even rechtschapen zoons. En nu de derde zoon het levenslicht heeft aan schouwd heeft de vader daarvan der wereld kond gedaan met een adverten tie in de krant, luidende: Hoe is de stand Pappie? 33 gelijk! Hoera voor onze Piet! Wij herinneren ons een wed strijd waarbij het publiek alsmaar brul de van: „Tien.tien.tien!! Een familie, die naar Curagao verhuisde en gebrek aan zwarte dollars had, liet het oor hangen naar plannen van de huis knecht, die dagelijks met die dingen omging, naar hij beweerde. Maar de familie vertrok zonder dollars en ook iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiii hoofd Seretse Khama uit Beetsjoeana- land, die met een blanke typiste trouw de, gaat naar Londen om een palaver te houden. De Engelsen willen hem afzetten. Van de troon. In Zuid Bo- eens goed, het stuur een poosje uit hemen zijn <je pastoor en een kreupele handen te geven. koster gearresteerd, omdat ze „geruch- ten over wonderen verspreidden". In Rusland en Egypte hebben na drie het dorp ZQÜ onlangs het kruis op de jaar overeenstemming bereikt over kerk naar het Westen hebben over- de gezanten, die zij zullen uitwisselen, gebogen. Op een tentoonstelling in Alle vorige benoemde Egyptenaren Londen zullen 5720 honden bijeen wor- vond Rusland onaanvaardbaar. Het zijn den gebracht. Dat is een wereldrecord nu eenmaal fijnproevers in het land Maar laat er eens één kat in los, van kaviaar en wodka. De staat Mississippi wil het fooienstelsel af- ifet gaat niet al te best met het trio. schaffen als „hinderlijk gebruik". Maar n Met wlk trio? Ingrid Bergman zijn ze dan hun senator Huey Long maakt het matig_ door al het gepraat zonder huisknecht, want de duizend vergeten, die zo corrupt was als een en gekjets rond de geboorte, d" baby gereserveerde guldens, die het spul moesten kopen, had de majordomus op gemaakt. Thans heeft-ie zelf een huis knecht in een uniform met groene bie zen. In het Huis van bewaring Op Sicilië hebben archeologen catacomben uit de vierde of vijfde eeuw ontdekt. Met allemaal onderaardse gangen, spin nen. duizendpoten en zo. Giuliano was natuurlijk allang vin die dingen op de hoogte. Mevrouw Attlee, de vrouw van de Britse minister-president zit aan het stuur van de wagen, waarmee de premier zijn verkiezingstoer van vijftienhonderd kilometer gaat maken. Zelfs voor een minister is het wel vult-u-zelf-maar-in! Het negerstam- Het schuim is weer best! is zwak, maar hij arriveerde dan ook drie weken te vroeg en Rossellini zelf ligt met een kou en koorts in bed. De hele wereld wacht op een uitbarsting. Net als van de Stromboli. Twee in brekers in Limoges werden door een politiehond opgespoord, die de kerels zo hardtandig beet, dat ze in het zie kenhuis in watten en gaas moesten worden verpakt, o Een meneer in Huil werd op de vooravond van z'n huwe lijk gearresteerd en kreeg zes maanden voor het stelen van kippen. En nu Wil hij in zijn cel trouwen. „Mag niet" zei de kadi, „de cel is voor celibatairs". Daarom heet zo'n ding ook ceL In Zuid-Dakota heeft een sneeuw storm gewoed, die het land onder een sneeuwpak van op sommige plaatsen 5'/j meter dikte bedolf. Een paar kinderen voor hun huis, dat bijna geheel in de sneeuw massa is verscholen. Mrs. Lena Brunson uit Texas be weert, dat zij de moeder is van het negen jaar oude filmsterretje Lora Lee Michel, die oniangs door haar pleegouders geslagen werd, omdat ze te dik werd voor kinderrollen. „Ik wist niet,, waar Lora was, tot ik haar in 1947 in de film „Good Sam" zag", verklaarde mrs. Brunson tegenover de autoriteiten van de kinderbescher ming. En zelfs toen was ze er nog niet zeker van, dat het haar kind was, tot ze las, dat mrs. Lorraine Michel, in wier huis de kleine Lora woonde, aan geklaagd was wegens kindermishan deling. De 65-jarige mrs. Michel is thans tegen een borgstelling van 1000 dollar op vrije voeten. Mrs. Brunson vertelde, dat Lora, die 200 pond sterling in de week verdien de. van haar werd weggenomen en zonder haar toestemming werd ge adopteerd door mr. en mrs. Michel. Hoewel Lora's naam voorkwam op adoptie-papieren, opgemaakt door de Michels in 1945, beweert mrs. Brunson, dat zij die stukken nooit heeft ge tekend. „Ik wil mijn dochtertje bij mij thuis hebben", zei mrs. Brunson, „dat betekent meer voor mij, dan alle films en al het geld, dat ze ooit heeft verdiend." Sedert enige dagen heerst te Duin kerken en te Maubeuge een eigenaar dige ziekte, die vooral kleine kinderen aantast. In beide steden deed zich tot dusverre een twintigtal ziektegevallen voor, waarvan de meeste met dodelij ke afloop. De ziekte, die, volgens de artsen, met een soort griep is te vergelijken, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind overgeven en heeft het buikloop. De temperatuur stijgt snel en bereikt spoedig 40 tot 41 graden. Na enkele uren volgt de dood. In Wurttemberg-Baden is thans een zuiveringsschandaal aan het rollen ge komen, dat vier jaar lang in allerlei commissies is begraven. In verband hiermee zijn thans de hoofdaanklager, May, en de vroegere plaatsvervangende minister voor zuiveringszaken, Rapp, gearresteerd. Er is een corruptiecen trale ontdekt, die meer dan duizend vermogende lieden tegen zware beta ling door de zuivering heeft heenge- loodst. Rapp had een eigen bureau, dat ontlastende getuigenissen fabriceerde. Ondanks de protesten van de zijde der zuiveringsraden is Rapp door twee op eenvolgende ministers als onmisbaar gehandhaafd. Waarschijnlijk zal nu de landsregering moeten aftreden. De Amerikaanse commissaris, Cross, heeft reeds in scherpe bewoordingen zijn misnoegen over de nalatigheid der re gering uitgesproken. Verklaring van Truman: Indien de Ver. Staten slechts een heel klein beetje samenwerking met de Sowjetmre konden krijgen, zouden zij er in slagen een vreedzame toestand in de wereld te scheppen, verklaarde Truman gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. De Ver. Staten steu nen zowel de internationale controle op de atoomenergie als een algeheie ontwapening. Het plan-Baruch betref fende de controle op de atoomenergie is nog even goed bruikbaar als toen de Ver. Staten het bij de Ver. Naties indienden. Daarom zullen alle voor stellen tot wijziging van de Ameri kaanse politiek inzake de internatio nale controle op de atoomenergie m verband jet de ontwikkeling van de waterstofbom van de hand worden ge wezen. Truman zeide voorts, dat hij het met de dezer dagen door Acheson afgeleg de verklaring over de moeilijkheid van het bereiken van overeenstemming met de Sowjetunie volkomen eens was. Donderdag zijn te Stockholm handelsbesprekingen tussen Neder land en Zweden begonnen,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1