Bet Stofzuiger huis - Alkmaar! Stad en Omgeving, De gemeente-begroting van 1950 AGENDA Christelijke plattelanders wierpen terugblik op 1949 Toch nog bezoek aan de kaasmarkt Chante encore dans la nuit J Attendrai d. b. i823. Gramofoonplaten Bedkruik ontploft De wondertuin van Philips Welkom in het vaderland En gaan met volle zeilen 1950 in VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 LANDBOUW, HANDEL EN NIJVERHEID. De uitgaven van de distributiedienst betreffen nog hoofdzakelijk de uitke ring van wachtgelden welke evenals de gewone uitgaven verhoudingsgewijs naar het aantal inwoners ten laste van de aangesloten gemeenten komen. Een post van f 4000 is uitgetrokken voor het deelnemen met een stand der gemeente aan de dit jaar hier te hou den grote tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". BELASTINGEN. De opbrengst van de opcenten op de grondbelasting en de personele belas ting kan een weinig hoger worden ge raamd ten gevolge van de na-oorlogse woningbouw. De vermakelijkheidsbelasting bracht in 1949 f 193.500 op. Een verminderde ontvangst vergeleken bij 1948, veroor- raakt door het teruglopen van het bios coopbezoek. De netto opbrengst over 1950 is geraamd op f 160.000 en hierin is verdisconteerd een verlaging dezer fcelasting, waarvoor de Raad nog vóór de openbare behandeling der begroting een voorstel zal bereiken. Deze zal naar schatting een vermindering van f 21.000 in de opbrengst betekenen. GEMEENTEFONDSUITKERINGEN Het basisbedrag van de bijzondere uit kering uit het gemeentefonds is, over eenkomstig de reeds uitgesproken ver wachting, vastgesteld met in achtne ming van enkele correcties en bepaald op f 483 800. De minister van financiën deelde mede. dat de gemeenten over 1950 voor lopig kunnen rekenen op een verhoging van de algemene en bijzondere uitke ring met 20 van de basis bedragen 1948, hoewel de begroting van het ge meentefonds voor 1950 hoger verwach tingen zou rechtvaardigen. De bedoel de verhoging is namelijk afhankelijk van de voor uitkering beschikbare middelen en deze belopen meer dan in 1949. De voorgestelde belastingherzie ningen zullen echter van invloed zijn op de middelen van het fonds, zodat le minister het voorzichtiger oordeelde geen hogere aanspraken dan in 1949 in het vooruitzicht te stellen. Er is nu als volgt geraamd: algemene uitkering 120 van f 796.833,46 is f 955.960,15, belas ting uitkering f 86.700, bijzondere uit kering 120 van de f 483.800 is f 580.560, tezamen f 1.623.220,15. DE OPENBARE NUTS BEDRIJVEN. Bij de aanbiedingsbrief van de be groting voor 1949 spraken B. en W. er hun tevredenheid over uit, dat het electriciteitsbedrijf voor Alkmaar be houden bleef en stelden zij de Raad op de hoogte van de stand van zaken, welke er op neerkwam, dat de regering een commissie zou benoemen om lan delijk de vraag te bezien of er aanlei ding is de distributiebedrijven van electriciteit in handen van de gemeen ten te laten. Het is B. en W. niet bekend of deze commissie reeds is ingesteld, terwijl van een onderzoek door een dergelijke commissie het college tot dusver nog niets is gebleken. Er is dus t.a.v. het electriciteitsbedrijf niets met zekerheid te zeggen. Het is ook moeilijk te voor spellen hoe het in de naaste toekomst zal lopen met de gasvoorziening in Nederland, welke eveneens in de rege ringssfeer is getrokken. Ook te dien aanzien staan B. en W. op het stand punt, dat zo lang mogelijk de gaspro ductie in handen van de gemeente be hoort te blijven, terwijl, indien zulks op een bepaald ogenblik economisch niet meer verantwoord zou zijn, toch de gemeentelijke distributie dient te worden gehandhaafd. B. en W. gaan zorgvuldig na wat er in dit opzicht ge beurt en zij nemen de nodige maatre gelen om het hoofd te bieden aan de hier dreigende gevaren. Voor zover dat in hun macht ligt be vorderen zij, dat ten aanzien van het gemeentelijk radio-distributiebedrijf rechtsherstel wordt gegeven van de wederrechtelijke ontneming van dat bedrijf door de toenmalige bezetter. Het verheugt hen de Raad te kunnen me- (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zoölogica (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Afspraakje met Judy (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Doodlopende straat (18 jaar); A. B. T., 8 uur: Amsterdam bij nacht (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Zen dingsbijeenkomst van de Ned. Herv. Gemeente. ZATERDAG Films als Vrijdag: 7 en 9.30 uur. Halteravond-cocktail, Gulden Vlies, 7.30 uur. 8.30 Groot Carnavalsfeest Wapen van Heemskerk (Danstinstiuut „Arend- sen"). dedelen, dat alle gemeenten, die voor heen een radio-distributiebedrijf beza ten te dezen één lijn hebben getrokken en daarvan mededeling hebben gedaan aan de regering. Het ligt in de bedoeling van het college in de loop van 1950 de Raad voorstellen te doen tot het invoeren van een gezinstarief voor huishoudelijk gebruik en van enige tegemoetkoming ih de tarieven voor middenstandsbe- drijven en industrieën zodra de daartoe noodzakelijke berekeningen hebben plaats gevonden. Omdat zowel de olie- als de kolen- prijzen sedert het opmaken der begro ting aanzienlijk zijn gestegen, terwijl ook het contract tot inkoop van elec- trische stroom een kolenclausule bevat, zullen deze tariefsverlagingen slechts van bescheiden aard kunnen zijn, ter wijl nog niet met zekerheid kan wor den gezegd, dat de bestaande gasprijs gehandhaafd kan worden. De verhoging van de gasolieprijs f 30.000 is nog in de begroting opge vangen. Daarentegen is de kolenprijs- verhoging in de begroting niet verdis conteerd. Volgens het inzicht van B. en Yv. blijft het geboden voor de opbouw van het electriciteitsnet, in de normale spanning van 220 volt, evenals in 1948 en 1949 een reservering van f 50.000 te ramen. Het weer lokte hedenmorgen in het geheel niet uit tot een bezoek aan de „Kaasmarkt". Maar toch arriveerde omstreeks half elf nog een grote bus uit Amsterdam met belangstellenden voor Alkmaars Waag, kaasmarkt enz De Nederlandse „Club van Veertig van personen uit het reclamebedrijf hield een driedaags congres in Am sterdam en verschillende personen uit de „reclame branche" in Frankrijk Belgie en Engeland waren daar ook aanwezig. Deze heren, vergezeld van hun dames, waren nu naar Alkmaar gekomen en werden in de gelegenheid gesteld iets van de kaashandel te zien Begeleid door de heren Scheffel, Lut- jeharms, Grondsma e.a. zagen zij de kaas verhandelen, bezochten de kamer der kaasdragers en waren na koffie te hebben gedronken natuurlijk om elf uur op de bekende Bath-brug crm het „ruiterspel" in ogenschouw te nemen De dames en heren toonden voor alles grote belangstelling en zij betreurden het alleen, dat het weer hun niet wat gunstiger gezind was. Maar zij ble ven opgewekt en vervolgden na hun bezoek aan Alkmaar hun Noordholl reis naar de Wieringermeer om daarna via Volendam weer naar Amsterdam terug te keren. Zij hadden Alkmaar zeer interessant gevonden. Op de kaasmarkt was heden aange voerd een partij van de heer Frans uit Heiloo. De stapel woog pl.m. 650 kg. De prijs was 1.80. De markt in Bodeg-aven bood Dins dag 109 partijen De eerste soort werd vehandeld voor j 1.962.02, de tweede soort ging voor 1.901.95 (extra soort tot 2.05. De handel was flauw. Op de Woerdense markt werden Woensdag 91 partijen aangevoerd, le soort 1-952, 2e soort 1.881.93 Flauwe handel. De kaasmarkt van Gouda bood gis ter 65 partijen le kw. met rijksmerk 1.932, 2e kwaliteit met rijksmerk 1.881.92. Ook hier was, de han del flauw. Alle prijzen waren exclusief export verplichting en omzetbelasting. P.A. 1836. gezongen door RINA KETTY De lang verbeide en veel ge vraagde gramofoonplaten. Op beide nummers worden door ons gaarne bestellingen genoteerd. Tel. 2626. Langestraat 69, Alkmaar Een oproep aan allen die meeleven met onze blinden Wij wekken onze lezers gaarne op, de filmavond te bezoeken, uitgaande van het Chr. Blindentehuis „Sonne- beerdt" te Ermelo, welke gehouden zal worden op Maandag 13 Febr. a.s. om 8 uur n.m. in de Geref. Kerk aan de Oudegracht, alhier. De heer J. H. de Garis van Ermelo zal een en ander ver tellen over het leven en werken der blinden, waarna het Alkm. Chr. Gem Koor onder leiding van de heer G. C. Pranger en een sopraanzangeres uit Leiden hun medewerking zullen ver lenen. Ds. W. Wesseldijk zal het slot woord spreken. Aangezien de toegang vrij is (alleen zal bij de uitgang een collecte ter betrijding der onkosten worden gehouden) verwachten wij be halve de contribuanten en geregelde afneemsters van door onze blinden vervaardigde hand- en theedoeken of andere artikelen, nog velen, die onze blinde medemensen een warm hart toedragen. Elders in dit blad vindt men nadere bijzonderheden. GESLAAGD. Voor het in Januari gehouden prak tijk-examen boekhouden uitgaande van de Nederlandse Associatie voor prak tijkexamens slaagden Bertus van der Veen en Johan Klaasse Bos. alhier. Gisteren slaagde onze oud-stadgeno te mej. G. G. Besijn aan de Vrije Uni versiteit voor het doctoraal examen rechten. Uitslag Toneelconcours van DWO Door de jury van het Toneelcon cours van D.O.W. in Middenmeer is de uitslag van de wedstrijd bekend ge maakt. De derde prijs werd met 105.69 pun ten behaald door De Maskers te Alk maar met „De Kat en de Kanarie", de vierde prijs met 72.31 punten door Sint Jan te Bergen met Polly Perkins. „St. Bonifatius" uit Krommenie en „Ten Kate" uit Leewarden behaalden de le en 2e prijs, resp. met 145.47 en 145.09 punten. Het maximum aantal punten voor de regie was 110. De eerste regieprijs (761/2 punt) was voor SL Bonifatius, de tweede (741/2 punt) voor „Ten Kate", de derde voor „De Maskers" (54 punten) en de vierde voor St. Jan (37 punten). De beoordeling van het publiek rangschikte de deelnemende vereni gingen in dezelfde volgorde. Prijzen voor hoofdrollen dames en heren vielen ten deel aan „Ten Kate" en Bonifatius. Mevrouw Bijbinga als Ruth (Sint Jan) kreeg de prijs voor de bijrol dames. De prijs voor toneel aankleding ging naar St Jan. Tragische dood Gistermorgen om elf uur werd de 73-jarige heer B., die met twee klein dochtertjes op de Geestersingel wan delde, plotseling onwel. Hij moest op een stoep gaan zitten en twee passe rende dames waarschuwden zijn zoon. Toen deze arriveerde zakte de heer B. in elkaar en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd per zieken auto naar de woning overgebracht. Burgerlijke Stand Geboren: Renee, dochter van G. Krtri- singa en J. M. van Gerrevink. Ondertrouwd: Jacobus M. M. Brasser en Aagje M. Burgering. Aike Hofkamp en Trijntje Kramer. Cornelis Miedema en Fre- derika van Gorcum. Pieter Zeeman en Jeike van Dijk. Simon Wit en Catharine A. Weder Mar tin us Th. van Wezel en Catharina. B. A. Tool. Getrouwd: Johannes W. Wildenburg en Martha van Hooff. Ravage in de Augustijnsteeg Een hevige ontploffing en gerinkel van glas deed gisterenavond om elf uur de bewoners van de Augustijn- steeg en naaste omgeving opschrikken. Het bleek, dat een bewoonster van de Koorstraat een afgesloten metalen bedkruik, gevuld met water, op het brandende gasstel had gezet.. Door de hitte sprong de kruik na enige tijd met een daverende slag uiteen en richtte een ware ravage aan. De luchtdruk vernielde vijf ruiten, maar persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Philips wondertuin blijft nog steeds de onverdeelde belangstelling trekken van stad- en streekgenoten. De tuin was gister voor het eerst ook 's avonds opengesteld en een 400 tal bezoekers heeft van die gelegen heid geprofiteerd. Heden zal de tuin ook des avonds van 7.30 tot 10 uur geopend zijn. De ingang is des avonds aan het zogenaamde Vijvertje, een zij straat van de Ridderstraat, 's Morgens en 's middags kan men de tuin die op de le etage is aangelegd natuur lijk door de hoofdingang van het V er D.-gebouw bereiken. Een aardige attractie was, dat gis ter een paar „echte" kaasdragers het bezoek aan de tuin gestimuleerd heb ben. Zoals men weet, komen de baten van het bezoek ten goede aan de Stichting tot behoud van de kaas markt te Alkmaar, welke aan elke 500ste bezoeker (ster) een Edammertje toegezegd heeft. Gister is dit gewonnen door de Alkmaarse vriendinnetjes Jannie Vier- stra en Henny Molenaar (Kwerenpad 20 en Ritsevoort 22) en later door me vrouw D. Schoorder, Friese weg 7 te Alkmaar. Een laatste opwekking de tuin te bezoeken zal zeker overbodig blijken Economische betrekkingen met Hongkong De secretaris van het kantoor Alk maar der Kamer van Koophandel ver zoekt ons opname van het volgende: De heer Dr. K. *5. vait der Mandele die zal worden benoemd tot Consul- Generaal der Nederlanden te Hong kong, zal voor belanghebbenden bij de handelsbetrekkingen met Hongkong te spreken zijn op Dinsdag 21 Februari 1950, van 10—12 en "an 14—16 uur. ten kantore van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noord-Holland Beursgebouw. Damrak 62a te Am sterdam-C. Het verdient aanbeveling, dat ge gadigden van hun voornemen doen blijken aan het Secretariaat van voor noemde Kamer. „VERKEER VAN RECHTS". Een vrachtwagen, beladen niet fles sen melk, verleende gisterenmiddag op het kruispunt GashouderstraatSpoor straat geen voorrang aan een perso nenauto met als gevolg, dat de wa gens tegen elkaar opvlogen. De per "onenauto werd ernstig beschadigd. Jaarvergadering Partij van de Arbeid Woensdag «wam de Partij van de Arbeid, Afd. Alkmaar, in jaarverga dering bijeen in het A.B.B.-gebouw. De belangrijkste agendapunten vormden de besprekingen jaarversla gen en beleid van de raadsfractie en bestuur van de afdeling. Hoewel er uit de aard der zaak uit de onderlinge gedachtenwisseling verschillende meningen naar voren kwamen, werden de besprekingen w vriendschappelijke geest gevoerd en had men grote waardering voor de bereikte resultaten. De secretaris van de raadsfractie, de heer W. K. Bos, bracht een uitgebreid en overzichtelijk verslag uit van de werkzaamheden van de raadsfractie en de waarnemend voorzitter, de heei K Kirpensteijn, beantwoordde de ge stelde vragen. De bestuursverkiezingen vormden het laatste punt van de agenda. Her kozen werden: de voorzitter de heer G W. de Jong en de bestuursleden de heren M. Coerts; C. Couwenhoven. B Fels, O. Neef en mevr. Schuurman Voor de aftredende bestuursleden de heren C. Blaauw, B. Abrahams, A Eriks en K. de Bic werden gekoze" tot secretaris de heer K. Piepenbroek tot penningmeester de heer K. Rempi er tot leden de heren M. Radsma, J. H Wolf en mevr. T. v d. VeenKeus. Dr H. Hartongh van Ark overleden Op 78-jarige leeftijd is hier ter stede plotseling overleden dr. H. Hartong van Ark, apotheker. De heer Hartong van Ark promoveer de destijds in Marburg tot doctor in de pharmacie. Hij was vóór hij te Alk maar in de bekende oude apotheek in de Langestraat kwam, vele jaren apo theker in Schoonhoven waar hij geas- siocieerd was met de heer Van Son. De heer Hartong van Ark had juist dezer dagen het feit herdacht, dat hij 55 jaar als apotheker werkzaam was. Hij was een man, die geheel In zijn vak opging en in de pharmacie zijn levensdoel had gevonden. Jarenlang is de heer Hartong van Ark be stuurslid geweest van het Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken. De teraardebestelling zal Maandag 13 Februari op de Alg. Begraafplaats geschieden. Vertrek van het sterfhuis (Egmonderstraat 4) des middags om 2 Er zijn thans twee troepentransport schepen onder weg naar Nederland, die repatriërende militairen uit Alk maar en omgeving aan boord hebben Het zijn de „Zuiderkruis", die 28 Januari van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 20 Februari te Rot terdam zal aankomen en de „Empire Brent", die 26 Januari Tandjong Priok verliet en waarschijnlijk 24 Februari te Amsterdam zal arriveren. Met de „Zuiderkruis" repatriëren onder foeer: Sergt. J. Fr. Laas, Hoofstraat 35; sold. M. M. C. de Boer, Payglop 23: sold. I L. Deugd, Oosterburgstraat 19' sold. I J. Mulder, Oudegracht 147: sold. P. J. Boots, Popelmanslaan 31; sold H. Zandbergen, Kanaalkade 58 A en sold. A. E. Duits, Overdiestraat 20 allen uit Alkmaar. Sold, A. J. de Krijger, Middenweg 144; korp. P. G. Scholten. Molenweg D 126 en korp. J. A van Tooren, Mid- |iniiiiniinimnmiiiiinnnni[iiiiiniiii]nffnninniiin)iniiinniinminmwiniMnniiiiini[niiHMHiiiiiiiiiiinniiinimiiiiininiiiimiiiniiniiniiiiiiinTHnniii[iiinniiiinnniniiiii^- 1 E.F.A. RUTON ERRES I 1 HOLLAND ELECTRO EX- E 1 CELSIOR WALDORP m UTILITY AIRMASTER. m WIKKELEN OMBOUWEN. SCHOUTENSTRAAT 26 MiiinniiniinnTiiininiiniitiiniiimiiniiiiiiiiiiiiininmiiiiiininiiininiiiiniiniinffliiiiiiniininiiiiiiiiiniiiniiiiiiimiiiniiiiifflinmaininniiiniiinniiiiininiiiiiiiiniiiiiniininiiiiiinfniiinirfi STOFZUIGERS RITSEMA - TELEFOON 5374 denweg B 90 uit Heerhugowaard. Sold. A. van de Mandere, Kruisweg 34 en Lt.Kol. J. A. W. Bor, Van Borselen- laan 14, beiden uit Bergen. Korp. C. J van Zeist, Stationsweg K 59, Heiloo: sold. O. J. Bootsma. Achterweg A 172 Schoorl; sold. J. J Broersen, Buurt weg 53, Akersloot; sold. Th. Molenaar Dorpsstraat 195, Oudkarspel, gem. Lan- gedijk; sold. I P. Kossen, Het Vennetje 107, St. Pancras; sold. P. de Boer, Boonakkerstraat 152, Egmond-Binnen korp. G. F. A. Egberts, Heerenweg 358 A, Egmond aan de Hoef; S. M. J. Dekker, Jisperweg 45, Beemster; sergt E J. Bobeldijk, Westeinde 2 A.A.. De Rijp; sold. P. C. de Graaf, Dusseldorf- straat 46, Limmen en sold. C. H. Ka reis, Dorpsstraat A 183, Obdam. Met het troepentransportschip „Em pire Brent" repatriëren o.m. de vol gende militairen: Korp. P. Plas, Nieuwpoortslaan 154, Alkmaar; S .M. J. de Moor, Kussen plein 7, Bergen en "Vmr. M. Meurs, Tuindorpweg 7, Bergen; sold. I B. de Boer, Herenweg C5, Schoorl; sergt d marine C. Oud, J. Oudvan Milt en I. A. Langedijk, allen wonend te Huis waard 2; sold. I J. P. Kraakman, Raad- huisweg 72, Akersloot; korp. C. Kraakman, Egmondermeer 472, Eg- mond aan de Hoef en Wmr. D. Bot- veer, Obdam H 73. De volledige passagierslijsten lig-1 gen ter inzage op ons bureau, Voor- dam 9 te Alkmaar. Donderdagmorgen kwamen de afdelingen Noord-Holland van de Christelijke Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen- en meisjes, de C.B.P.B., en van de Christelijke Jonge Boeren en Tuindersorganisatie, de C.J.B.T.O., in afzonder lijke jaarvergadering in hotel Victory te Alkmaar bijeen. Voor de C.J.B.T.O. sprak de heer G. J. Witteveen, hoofd van de Christelijke Lagere Tuinbouw school te Broek op Langendijk, over het onderwerp „De strijd om de cultuur grond". Voor de Christelijke Boerinnen behandelde mevrouw KooleDekker uit Amsterdam het onderwerp „Tot een getuigenis". Des middags kwamen de beide organisaties in gecombineerde vergadering bijeen. Nadat omstreeks half elf de verga dering van de C. B. P. B. op de ge bruikelijke wijze met gezang, schrift lezing en gebed was geopend, brachten de secretarissen van de verschillende afdelingen verslag uit over het afgelo pen verenigingsjaar. Het bleek dat in 1949 verscheidene leden voor de Bond verloren gingen. Daar staat echter te genover dat er ook nieuwe lidmaat schapskaarten konden worden uitge reikt. De balans is dus, wat dit be treft, in evenwicht. Mevrouw Koole—Dekker uit Am sterdam was bereid gevonden een le zing te houden over het onderwerp „Tot een getuigenis". Spreekster wees op het belang van een bond als de C B P B„ die een beschermende con trole op de leden uitoefent en die evenzeer van betekenis is voor de ge hele samenleving. „De vrouw moet .lief alleen voor haar eigen kringetje wer ken. doch zij moet ook naar buiten tre 'en Het zijn geen voortreffelijke vrou- "o die a'loen maar hun huishoude lijk werk doen. Van veel meer belang is welke geest zij verspreiden", aldus spreekster. Hierna sprak mevrouw Koole over het dagelijkse werk van de vrouw en het optreden naar buiten, op welke terreinen zij meer voorlichting noodzakelijk achtte. Strijd om de cultuurgrond De vergadering van de C. J. B. T O.. die gelijktijdig werd gehouden met die van de C. B P. B„ werd met gezang, schriftlezing en gebed geopend. De voorzitter, de heer Griffioen, wees in zijn openingsrede op de noodzaak van emigratie. In verband hiermede is het van belang dat binnen afzienbare tijd een afdeling Noord-Holland van de Christelijke Emigratiecentrale zal wor den opgericht. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van de vereniging in het af gelopen jaar met 43 is toegenomen en daarmede tot 233 is gestegen. De fi nanciële positie is minder gunstig; het batig saldo bedraagt thans nog maar f 5.95. In de plaats van de heer Van der Schans, wiens beurt het was af te treden, werd de heer Van Ee uit Ne- derhorst den Berg tot penningmeester gekozen. Hierna was het woord aan de heer G. J. Witteveen, hoofd van de Christe lijke Lagere Tuinbouwschool te Broek op Langendijk, die sprak over het on derwerp: „De strijd om de cultuur grond". De heer Witteveen wees op de gestadige vooruitgang van de kennis van landbou waan gelegenheden Hij achtte het gemengd gebruik van organische meststoffen en kunstmest het best voor de te bebouwen grond. Van groot belang is ook een juist waterpeil en het vermijden van een te eenzijdig gebruikt van de boderrj Men zal de erosie door wind en wa ter moeten tegengaan met bebossing en het aanbrengen van andere beschut tingen. „Wij zullen ons moeten over geven aan de zorg van onze hemelse Vader en de uitkomst aan Hem moe ten overlaten", aldus besloot de heer Witteveen zijn voordracht. De middaghiieenkomst Des middags kwamen de beide Bon den in gecombineerde vergadering bii een. Nadat men staande het Bond0 lied had gezongen, hield de heer J. W Ooms uit Soestdiik een lezing over hef onderwerp: „Heeft het platteland een oultuuropdracht?" Spreker was er van overtuigd dat alle mensen, en soeeiaa' ue agrariërs, een cultuur opdracht heb ben Cultuur is immers afgeleid van het Latiinse cultura, dat bebouwinn betekent In de loop der eeuwen heeft het woord echter een andere beteh-ni° gekregen Thans verstaat me ner dat gene onder, dat in de loop van vele iaren tot stand is gebracht ter veraan genaming van het leven van de mens Het is de tak van de plattelander om in letterlijke en figuurlijke betekenis deel te nemen aan de strijd voor wat goed* en nutig is voor het mensdom Spreker betoogde dat men zich in de worsteling voor de cultuur tot God moet richten, van Wie de mens op dracht heeft gekregen om te bouwen. Men moet bij het werk het harmoni sche en ethische schoon de belang rijkste plaats laten innemen. Zo is het niet verantwoord een prachtige acht tiende eeuwse boerderij af te breken omdat men er een erker in wil heb ben, Boerderijen, die ontworpen wor den op regeringsbureaux in Den Haag waar men geen oog heeft voor de streek waar gebouwd zal worden, zijn uit den boze. „In een wereld van be ton en staal kan 't zaad van Christus geen wortel schieten. In deze wereld hebben de Christelijke plattelanders 'n enorme taak te vervullen en zij zullen de nodige geestdrift moeten opbrengen om tegen de stroom te kunnen oproei en", aldus spreker. Ter afwisseling van deze dag vol le zingen. voerden leden van Nederhorst den Berg het toneelspel in zes bedrij ven „De antieke klok" op. Over dit optreden willen wij kort zijn: het groepje amateurs deed zijn uiterste best voor wat prettige ontspanning te zor gen en slaagde daar ook wel in. De technische tekortkomingen waren ech ter legio Bij het instuderen van een volgend stuk zal men hiermede terdege rekening moeten houden. Beter vol deed het optreden van het dubbel man nenkwartet uit Broek op Langendijk dat op de goede weg voort gaat. Omstreeks half zes sprak ds Zwart Gereformeerd predikant te Halfweg, het slotwoord van deze geslaagde dag Accordeon-vereniging „Crescendo" Van de zijde van de Accordeonver eniging „Crescendo" maakt men aan merking op sommige uitdrukkingen in het vrij scherpe, afkeurende verslag dat gegeven is geworden van de uit voering dezer vereniging. Men herin nert zich, dat onze recensent als zijn slotconclusie uitsprak, dat er voor dit concert niet voldoende geoefend was. Dit nu wordt ten stelligste weerspro ken. Het moge dan juist worden ge acht, dat verschillende nummers min der zuiver werden uitgevoerd dan wenselijk ware, over het algemeen acht men de kwaliteit van het gebode- ne van die aard, dat er althans niet zulke scherpe afkeurende woorden voor nodig waren geweest. Dat er op de tribune een enkele maal minder orde heerste dan gewoonlijk bij uit voeringen het geval is, mag men, zo wordt ons gezegd, niet op rekening van de vereniging schuiven. In het be sef van de onvolkomenheid der pres taties acht men het juist om te doen vaststellen, dat de leden hun best heb ben gedaan een 'alleszins aanvaardbare uitvoering te geven aan de verschil lende nummers van het programma. Wij nemen, op grond van het principe van hoor en wederhoor, gaarne van deze verklaring nota. Dertig jaar Sowjet-film De Sowjet-film bestaat dertig jaar. Honderden films op allerlei gebied zijn in die tijd geproduceerd De vereni ging Nederland-TJSSR gedenkt dit der- tig-jarig bestaan door het geven van een Sowjet-filmfestival. In het raam van dit festival organiseert de afde ling Alkmaar Maandag 13 Februari in „Het Wapen van Heemskerk" een filmavond. DIERENBESCHERMING. Sinds twee weken zwerft in Oudorp een jonge zwarte hond, pl.m. 10 maan den oud. Adres Baltus, Westerweg no. 81 A, Oudorp. In Alkmaar zwerft een jong bruin hondje, 14 maanden oud, teef, korte staart, halsband om. Denk er om geen dieren bij de inspecteur brengen. Adres C. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Heiloo DAMCLUB HEILOO. De heer K. Tuinman leed weer een verrassende nederlaag tegen A. Dek ker. De Graaf schakelde Verver uit De stand in groep I is thans: K. Tuinman 14—20, C. de Graaf 13—18, J. Geuze- broek 14—16, A, Dekker 1215, H. Verver 1415,-j. Sprenkeling 1212, J. de Geus 1412, C. Adrichem 119, P, Beukers 14—9, S. Schurer 13—1. De uitslagen waren, groep I: K. TuinmanA. Dekker 02, H. Verver C. de Graaf 02, A. SchurerJ de Geus 02, C. AdrichemJ. Sprenke ling afgebr. Groep 2: B. Hofman— S. de Geus 0—2, Jb Helder—C. de Jong 02. Groep 3: vd WerffSnel 20, A. SprenkelingS. Hottentot 20, PruimWeyers 11, D. Smit— B. Sluisman 0—2, A. Alleman—H. Weyers 1—1, Snel—vd Werf 11.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2