I r Oost-Duitsland wil werklozen uit westelijke zones tot zich trekken ewogen week-eind Meditatie bij Abe lil i li i'! m Een geraffineerd, maar doorzichtig plan „Zo nodig tegen de bepalingen in" Hei Radioprogramma Prins Bernhard sprak in Paramaribo Kaiverstraat bestaat vijf eeuwen Lunapark op de Dam Zware sneeuwval langs de Dode Zee ft/ERMOGENE Commandant schuldig bevonden Middenstand zeer verheugd over de opheffing der ondernemingsbelasting met CHL0R0D0NT tandpasta een electrisch- of gasfornuis. J 1 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 dubbel 8.80 De Oostduitse republiek is bereid de werkloosheid in West-Duitsland te verlichten door maatregelen te treffen voor Westduitse export naar China, gezien de klaarblijkelijke onwil van de Anglo-Amerikanen om dit te doen, zo heeft Ulbricht, de waarnemende Oostduitse premier, gisteravond ver klaard. Hij doelde hierbij op een Chinese order voor 100.000 ton stalen rails, de eerst in West-Duitsland is geplaatst, doch later in Engeland. De bezettings autoriteiten hadden de uitvoering door West-Duitsland niet goedgekeurd. Ten einde onze Westduitse broeders van het „Anglo-Amerikaanse imperia lisme" en „oneerlijke handelspractij- ken" te bevrijden, zo zeide Ulbricht, acht de .Duitse democratische repu bliek" het haar plicht zich in deze kwestie te mengen. In zijn verklaring, die hij voor het Oostduitse Parlement uitsprak gaf Ul bricht een programma van vier pun ten om de werkloosheid in West-Duits land te verminderen: Interzonaal ver keer moet worden aangemoedigd „zon der acht te slaan op de egoïstische Amerikaanse belangen" en zo nodig tegen, da „obstructieve bepalingen der Westelijke geallieerde autoriteiten" in. Bevordering van alle buitenlandse handelsbetrekkingen, die „in het be lang van da Duitse economie zijn". Import van Westduitse geschoolde arbeidskrachten door de Oostduitse re publiek. Westduitse deelneming in Oostduitse handelsovereenkomsten. Over dit laatste punt zeide Ulbricht, fat hij stappen deed om te verzeke ren, dat het Westen zijn deel zou krij gen van de voordele?! van het te slui ten Chinees-Oostduitse handelsaccoord. EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbal sem betekent onmiddellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ide ale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitste kend wrijf middel bij rheumatiek, spit en spierpijn. Ing. med. (adv.) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsbeiichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Geestelijke lie deren. 6.15 Niets voor niets. 6.30 Strijdkrach ten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 „Van daag1". 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Radio I'hilharmonisch-orkest. 9.20 Rondom de Bevol- kings-administratie. 9.40 Ensemble „Selecta 10.10 Magnificat. 10.30 Werken van Rijsager. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Boston Pro menade-orkest. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6J5 De Vara feliciteert. 6.40 Duo Frans Vester. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Silvestri-kwartet. 7.30 Gelovige mensen. 7.45 „Een Radiokrabbel". 8.05 Boe keu. 8.10 Piano-voordracht. 8.30 „Mensen aan het werk". 9.00 Men vraagt. en wij draaien 9.25 Aether-forum. 9.55 Buitenlands week overzicht. 10.10 Pennies from Heaven. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Om- roep-Kamerorkest. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Promenade-concert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Pierre Bernac. 12.03 Promenade-orkest. 1.20 Guus Jansen. 1.40 Het Symphonette- orkest. 2.00 Musicerende dilettanten. 2.20 En gelse les. 2.40 Het Omroep-Kamerorkest. 3.15 Kroniek van letteren en kunsten. 3.50 Musi cerende dilettanten. 4.20 „De vliegende Hol lander". 4.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 André de Raaff. 6.15 Tino Rossi zingt. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 „Mijnheer de voorzitter". 7.35 Islamey. 7.45 Regerings uitzending. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Peter Orke en zijn Concert-orkest. 9.00 „Negen heit de klok". 9.45 „Weet U het?" 9.55 Weekend serenade. 10.35 Amerikaans commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Het Omroep-orkest. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 "*uur. 8.18 Louis Levy en zijn orkest. 9.00 Londens Philhar- nionisch-Orkest. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio- ffcuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.35 Klaas Boon. 12.00 De Ramblers. 12.33 Kwar tet Jan Corduwener. 1.15 Zang door The Modernaires. 1.30 „Vincentino". 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Mariniers-kapel. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Turijns Radio Sym- phonie-Orkest. 4.00 Van de wieg tot bet graf. 4.15 Malando. 4.45 Sportpraatje. 5.00 U.S.A.- Cabaret. 5.30 Op de Disselwagen. 6.15 Popu laire liedjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 „Passepartout". 8.15 Deens-programme. 8.45 De Bonte Bal. 9.45 Socialistisch commentaar. tO.OO Stradiva Sex tet. 10.25 Onder de pannen. 10.40 De jonge Flierefluiters. 11.15 Sfeer en Rhythme. 11.35 Gevarieerd programma. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Salónorkest. 11.30 NWDR: Gram. 12,00 VI. Br.: Operette-aria's. 12.32 Kwartet Hexnould. 1.15 „Saludos Amigos". 2.00 Fr. Br.: Verz.progr. 2.30 Zang. 3.30 Klassiek programma. 4.30 Ensemble Alexan dre. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazz-causerie. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroeporkest. 9.00 Beromünster: Verzoek-öoncert. 10.15 Verz.progr. 11.20 Stemmige muziek. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 „V'14 des Refrains". 7.30 Eng. H.S.: Mil- orkest. 8.10 Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Lur.: Ménage et Musique (VI.). 10.30 Eng. H.S.: Orkest Pleydell. 11.00 Vo gelgezang. 11.15 Wijding 11.30 Orkest Payne. 12.00 BBC Welsh Orchestra. 1.00 Ensemble Pursglove. 1.15 Gevar muziek. 2.10 VI. Br.: Symph.-concert. 3.00 Lux.: Amis de Radio Lux. 4 00 VI. Br.: Bazuinkwartet. 4.10 „Singhel ende weset Vro". 4.25 Bazuinkwartet. 4.35 Koor. 4.55 Bazuinkwartet. 5.15 Accordeon. 5.30 Walsmuziek. 5.40 Accordeon. 5.55 Eng. L.P.: Mil.-Band. 6.15 Gram. 6.30 Fr. Br.: Accor deon 6.45 Causerie. ;.00 Cello. 7.30 Eng. K.S.: „Those were the Days". 10.15 Fx. Br.: Omroeporkest. 10.45 Muziek uit Canada. 9.00 Amusementsmuziek. 10.00 Eng. L.P.: BBC Opera-orkest. 11.15 Orkest Dean. 11.45 Or kest Rabin. Na aankomst van Prins Bernhard te Paramaribo werd hij in een plechtige zitting van de Staten ontvangen. Z.K.H. prins Bernhard leest de boodschap van H.M. koningin Juliana voor. Over enkele maanden zal de Am sterdamse Kaiverstraat vijfhonderd jaar bestaan. En Amsterdam zou Am sterdam niet zijn, als dit feit niet luis terrijk herdacht zou worden. Men heeft gedacht onder tal van andere plannen aan illuminatie van enkele grachten, maar is daarvan teruggekomen. Thans is men van plan om ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van Neder lands voornaamste winkelstraat een Lunapark op de Dam te organiseren. Dit Lunapark, dat op 4 Mei weer ver dwenen moet zijn in verband met de Bevrijdingsdag, zal geheel in oud-Hol landse stijl worden gehouden. Moderne attracties zullen worden geweerd, maar schommels, draaimolens en oliebollen- kramen zullen wèl verrijzen. Het be dienend personeel zal, als de plannen verwezenlijkt worden, gecostumeerd zijn taak vervullen. Politieke delinquenten werdei? mishandeld Het Hof te Leeuwarden behandelde gisteren in hoger beroep enkele geval len van mishandeling van politieke delinquenten in het kamp Westerbork. Tegen de nu 25-jarige landbouwer O. vroeg de procureur-generaal In- plaats van twee maanden, zes maan den gevangenisstraf. O. had destijds een zieke 49-jarige man, die niet op de heide kon werken, mishandeld. Tegen de 44-jarige mevr. F. ten B„ verpleeg ster te Utrecht, eiste hij veertien da gen gevangenisstraf wegens het aan twee patiënten in het kamp toedienen van een injectie met een hevig braak middel als straf voor een poging tot ontvluchting. De uitspraak in deze za ken is over twee weken. Harriman zegt' mr. Stikker alle steun toe Mr. D. U. Stikker heeft gistermor gen een onderhoud gehad met Averell Harriman. Tijdens dit onderhoud heeft laatstgenoemde aan mr. Stikker de volledige steun toegezegd van de Ame rikaanse regering bij het uitoefenen door mr. Stikker van zijn nieuwe func tie als politiek bemiddelaar van de OEES. Mr. Stikker keert heden naar Dell Haag terug. Beneluxlanden willen Finebei uitbreiden Van Zeeland, de Belgische minister van buitenlandse zaken, zal in de ko mende dagen in Parijs niet alleen deel nemen aan de gewone besprekingen van de OEES, maar ook een conferen tie bijwonen van ministers en deskun digen van de vijf landen, die samen de Finebei zullen vormen. Naar ver luidt zullende Beneluxlanden van harte medewerken aan de vorming van een volledige economische eenheid met Frankrijk en Italië, mits West-Duits land ook toetreedt en de unie ook open blijft voor andere landen, die willen toetreden. Voor het eerst in de moderne ge schiedenis is het strand van de Dode Zee, dat 450 meter onder de zeespiegel ligt, onder sneeuw bedolven. In de meeste plaatsen van Israel is de tem peratuur beneden nul. Ramat David meldde 5 graden vorst, de laagste tem peratuur, die ooit in Palestina gemeten is. Ook in Jeruzalem kwam het kwik Woensdag de gehele dag niet boven nul. Te Jeruzalem is men met bulldozers begonnen de voornaamste straten sneeuwvrij te maken. De communica tiemiddelen zijn over het algemeen weer normaal, daar het betrokken personeel overuren heeft gemaakt om de verbroken electriciteitsleidingen en telegraaflijnen te herstellen. Het bus- verkeer is practisch op alle stadslijnen weer hervat. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte vaa Thermogène stilt de pijn ln keel en borst en verjaagt de aanval. Ing. med. (adv.) Parijse fabrieksarbeiders staakten twee uur Enige duizenden Parijse fabrieksar beiders hebben Donderdagmiddag ge durende twee uur het werk neerge legd in een door de CGT georganiseer de actie voor hoger loon. Tegelijkertijd vatten politiemannen met stalen hel men, geweren en traangasuitrusting post iv de buurt van Paleis des Sports, waar de arbeiders een openbare bij eenkomst wilden houden. De arbeiders droegen spandoeken met slagzinnen, waarin om vrede in Indo-China en te rugkeer tot vrije loonsonderhandeling werd geëist. De staking trof vooral de autofabrieken van Renault en Citroen. Zeven bataljons op één schip Op 6 Februari is van Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Atlan tis" met 925 passagiers. Aan boord bevinden zich de volgende onderdelen der Kon. Landmacht: 15 en 16 AAT, 4e en 6e Eskadron Pantserwagens. Op 7 Febr. heeft de „Pasteur" met 3944 passagiers Priok verlaten. Dit schip vervoert zeven bataljons infanterie, allen behorend tot de 2e divisie, n.l. 4 RS, 4-1 RI, 4-2 Ri, 4-3 RI, 4-4 RI, 4-6 RI en 4-9 RI en bovendien nog een detachement der Kon. Marine ter sterkte van 200 man. De Truculent Luitenant Charles Bowers, de 28- jarige commandant van de Engelse on derzeeboot Truculent, die de vorige maand na een aanvaring met het Zweedse schip Divina in de monding van de Theems is gezo..ken, waarbij lil personen het leven lieten, is door een krijgsraad te Chatham schuldig bevon den aan het in gevaar brengen van zijn schip door nalatigheid of verzuim. Hij werd vrijgesproken van de beschuldi ging zijn schip door nalatigheid of verzuim te gronde gericht te hebben. De straf werd beperkt tot een strenge berisping. KONINGIN EN PRINSES W1LHEL- MINA ZAGEN „DE MOORD IN DE KATHEDRAAL" Donderdagavond hebben H.M. konin- ging Juliana en H.K.H. prinses Wil- helmina in de Stadsschouwburg te Amsterdam de volksvoorstelling bijge woond van „De moord in de kathe draal", het toneelstuk van de auteur Elliot, dat met Albert van Dalsum in de hoofdrol werd opgevoerd door het Amsterdams Toneelgezelschap. MIJN RAAD AAN ALLE NEDERLANDSE MOEDERS MET BABIES LUIDT: Ing. med. (adv.) Zoals enkele dagen geleden reeds werd bericht, heeft de Minister van Financiën thans definitief voorgesteld om de Ondernemingsbelasting geheel te doen verdwijnen. Het einde van deze belasting, welke in 1941 door de bezetter werd ingevoerd, wordt vooral door de middenstand met veel vreugde tegemoet gezien. Zelden zal er srake zijn geweest van een heffing, welke zó onsympathiek en zó onrecht- vaardig was als de Ondernemingsbe lasting. Reeds spoedig na de bevrij ding werd er dan ook door het be drijfsleven op aangedrongen, dat aan deze zo on-Nederlandse belasting een einde zou worden gemaakt. Dat aan deze verzoeken niet spoedig werd vol daan kan men zich enigszins voorstel len wanneer men bedenkt, dat door het verdwijnen van de Ondernemings belasting in 1951 een bedrag van ƒ240.000.000.minder in de schatkist zal vloeien. Het afschaffen van de Onderne mingsbelasting zal geleidelijk plaats vinden en het zal ieder zakenman, on getwijfeld interesseren om te weten op welke wijze dit zal plaats vinden. Belastingjaar 1949. Voor het belastingjaar 1949 zal de Ondernemingsbelasting voor het eerst uitsluitend worden geheven naar de grondslag „bedrijfsopbrengst". Naar de grondslag „bedrijfskapitaal" wordt na het belastingjaar 1948 dus geen belasting meer geheven. Het belastingjaar 1949 heeft be trekking op de bedrijfsresultaten van het boekjaar 1948 of 1947/48. Heel veel bedastingvermindering betekent deze wijziging nog niet. In de meeste gemeenten bedraagt de Ondernemings belasting over het bedrijfskapitaal immers slechts 4.8%. Bij een bedrijfs kapitaal van 20.000.— maakt dit dus een bedrag aan belasting uit van 96.—. Belastingjaar 1950. Voor het belastingjaar 1950 (boek jaar 1948 of 1948/1949) wordt even min belasting geheven naar de grond slag bedrijfskapitaal, terwijl bovendien over de bedrijfsopbrengst een lager percentage wordt berekend De door een onderneming verschul digde belasting wordt (tot en met be lastingjaar 1949) berekend door het „grondbedrag" met een zeker getal te vermenigvuldigen. Dit „vermenigvul- digingscijfer" is voor de meeste ge meenten op 2.4, maar hier en daar op een hoger cijfer vastgesteld. Voor het belastingjaar 1950 wordt nu de belasting berekend door het grond- bedrag te vermenigvuldigen met het vermenigvuldigingscijfer, nadat dit met één is verminderd, in het alge meen dus met 1.4. Enkele voorbeelden zullen de lezer een Indruk geven van de belasting vermindering, welke wordt bereikt door de toepassing van het lagere ta rief voor het belastingjaar 1950 en door de algehele verdwijning van de Ondernemingsbelasting daarna, Winst Belastingj. Belastingj. 3400.— 4000.— 5000.— 6000.— 7000.— 8000.— 9000.— 10000.- 1950 42.— 112.— 182.— 252.— 322.— 392.— 462.— 1949 72.— 192.— 312.— 432.— 552.— 672.— 792.— In bovenstaande voorbeelden werd aangenomen, dat het vermenigvuldi gingscijfer 2.4 bedraagt en dat op de winst geen correcties behoeven te wor den aangebracht voor schulden op lange termijn en onroerende goederen. De keerzijde- De Ondernemingsbelasting kan door de ondernemers als een zakelijke last op de winst in mindering worden ge bracht. Het gevolg daarvan is, dat een deel van het bedrag, dat straks be spaard zal worden door het verdwij nen der Ondernemingsbelasting, in de vorm van een hogere aanslag in de Inkomstenbelasting, toch weer naar de fiscus vloeit. Wanneer geen Onder nemingsbelasting wordt betaald kan deze immers ook niet van de winst worden afgetrokken. Aangenomen wordt, dat het hier bedoelde gedeelte gesteld kan worden op 35 A 40%. Dit neemt echter niet weg, dat de middenstand met het verdwijnen van de Ondernemingsbelasting ten zeer ste is ingenomen. Voor verschillende ondernemers betekent dit immers een niet onaanzienlijke vermindering van de zo zware lasten. Anders is het gesteld met de be drijven die in de vorm van een N.V. worden uitgeoefend. Bij deze onder nemingen staat immers, tegenover 't verdwijnen van de Ondernemingsbe lasting, een aanzienlijke verhoging van het tarief der Vennootschapsbe lasting. Voor de meeste naamloze ven nootschappen zal dan ook na Bet ver dwijnen der Ondernemingsbelasting méér aan de fiscus geofferd moeten worden dan thans het geval ls! De Argentijnse politie heeft de twee Amerikanen en twee-en-twintig personen, die wegens een „samenzwe ring tegen de staat" waren gearres teerd, vrijgelaten. VRAAG UW WINKELIER DE PRIJSVRAAG Tien millioen onsjes Thee Dat de vrees voor het gemis van ons dagelijks kopje thee voorshands ongegrond is zoals dezer dagen geruststellend werd bericht kan ten overvloede nog blijken uit de aanvoer van grote partijen thee, die de laatste maan den alleen reeds door schepen van de Kon. Rotterdamse Lloyd wor den meegebracht. Zo bracht het pelgrimsschip „Kota Agoeng" gisteren in bijna 6500 kisten weer vier millioen onsjes thee naar ons land en over veertien dagen doet de „Willem Ruys" met 10.000 kis ten daar nog eens zes millioen onsjes bij, zodat alleen reeds door deze aanvoer weer ongeveer een pond thee per gezin beschikbaar komt. PATRICIA WENTWORTB „O, ja, heel goed. Hij leunde uit het venster en vroeg: „Wie is daar?" en iemand beneden antwoordde: „Kom hierik wil je spreken". „Jagaat u voort". „Mr. Carroll vroeg: „Ben jij dat, Oakley?" en de man beneden zei: ,,'t Zou beter zijn, je mond te houden Kom liever benéden en laat ons pra ten". „Wat zei mr. Carroll toen?" „Hij lachte, 't Ging alles heel kalm. ziet u. Ik heb een heel goed gehoor en kon daardoor verstaan wat gezegd werd, maar niet meer. Hij lachte en zei toen: „Ik zal beneden komen en je door een van de vensters gelijkvloers binnenlaten". Toen sloot hij het ven ster en trok de gordijnen ervoor". „En wat deed u toen?" „Ik sloot ook mijn venster, ging te rug in de kamer en stak het licht weer aan. Ik vond, dat de zaak mij niet aan ging en wilde voor hen niet weten, dat ik geluisterd had". „Hoorde u daarna nog iets?" „Neen „Niets dat een slag of een val kon zijn geweest?" „Ik liep heen en weerziet u. Ik schonk water en waste mij. Als je je wast, hoor je nietsToch was er iets aarzelends in haar toon. „Maar Carroll had gezegd: „Ben jij dat, Oakley?" Is u daar zeker van?" Mrs. Tote keek enigszins angstig, maar zei toch heel beslist: „Ja, daar ben ik zeker van. Hij zei de naam heel luid". „En u hoorde dus niets, in 't geheel niets meer, nadat u het venster had gesloten?" Mrs. Tote keek bekommerd. „Ik weet het niet.t is niet mooi, iets te zeggen zonder er zeker van te zijn". „Dus u hoorde töch iets?" Weer bewogen haar vingers zich ze nuwachtig. „Horen is eigenlijk het woord niet. Ik dacht, dat er iets was alsof iemand wat riep". „Wat dacht u, toen u het hoorde?" „Ik dacht, dat mr. Carroll iets tot mr. Oakley riep. Alleen maar de naam precies zoals hij 't eerder had ge daan maar luider. Het moet luider zijn geweest, anders zou ik niet ge dacht hebben, dat ik 't hoorde Maar het water liep en ik kan er niet op zweren". Lamb liet haar nu gaan. Toen de deur zich weer gesloten had. wierp hij zich achterover in zijn stoel. „Nu, dat legt definitief de strop om Oakley's hals" Miss Silver kuchte bescheiden en merkte op. dat mrs. Tote in de man buiten het huis niet beslist Oakley had herkend Moedig doorstond Maudie de schok van Lamb's boze blik, toen hij uitriep: „Ze hoorde, dat Carroll ham ak Oakley aansprak., daarop wil zij een eed doen". „Dat is niet precies hetzelfde. Mr. Carroll kan zich vergist hebben. In feite bevestigt het laatste punt, dat u zo han dig van mrs. Tote wist los te krijgen, het verhaal van mr. Oakley. Hij ver klaart zijn aanwezigeid op de bewuste plek door te zeggen, dat hij dacht, ge roepen te worden en zich haastte in de richting vanwaar 't geluid afkomstig scheen". De hoofdinspecteur lachte kort en minachtend. „En moest hij dat dan niet zeggen? Carrol] had zijn naam geroepen., iemand anders kon die ook gehoord hebben Hij moet er een verhaaltje over bedenken, dus gebruikt hij het feit, om er zijn aan wezigheid op zijde van het huis mee te verklaren". (Wordt vervolgd) v.. Er zijn onoverwinnelijke dwalin gen, die men nooit moet bestrij den. JOUBERT DIT WOELIGE LEVEN gINDS ENKELE DAGEN loopt Greetje, die Hollands spreekt, maar in het Fries droomt, door mfjn ver warde leven als een beledigde godin. Haar aardige gezichtje ik mag dat zeggen van m'n nichtje, want do waarheid dient erkend is als een donderwolk boven een donkere zee. En haar stem heeft dat omfloerst-be- droefde van mensen, die getergd zijn tot in hun diepste innerlijk zonder er iets aan te kunnen doen. En zo ge mij vragen mocht: wat deert Greetje, wat schort er aan haar levensvreug de?, dan moet ik simpel antwoorden: Abe. Want de keuzecommissie van 't Nederlands elftal heeft, excellentie Lenstra uitschakelend, de stroom in geschakeld, die de Friese hartstoch ten op kookpunt brengt. Nimmer is een vrjje natie, nimmer is een trotse volksstam dermate beledigd, dermate op het hart getrapt. In een vertrouwelijk moment heeft Greetje me toevertrouwd, dat het allemaal de schuld van „de Hollanders" is, die nu al eeuwen de Friese cultuur onderdrukken. Abe is er het nieuw ste voorbeeld van. En dat loopt van daag of morgen spaak, want het Friese volk neemt het niet langer en als ze eenmaal goed beginnen ben je met de Friezen nog niet klaar! Waaruit maar weer blijkt, dat de politieke voetangels en klemmen zo rijkelijk over dit ondermaanse zijn uitgezaaid, dat de kuitspieren van een voetballer een afscheiding en een oor log tengevolge kunnen hebben. Want er is niet zo heel veel nodig, om de menselijke kudden tegen elkaar te doen botsen. De slapeloze nacht van een minister, de steenpuist van een keizer, de mazelen van de geliefde eens dictators hebben meer invloed op het lot van millioenen uitgeoefend dan de wijsheid van duizend goedwillende wereldhervormers. Een Amerikaans blad heeft dezer dagen uitgerekend, dat zeventig pro cent van de leidende politici dezer droeve dagen aan een kwaal lijden. De één heeft maagzweren, de ander suk kelt met lever en galblaas, een derde met een weerstrevende dikke darm,: de vierde mét verkalkende aderen. Eigenlijk wordt de wereld geregeerd door een ziekenhuis. Al zoudt ge va ker denken aan een gekkenhuis. En nu moge Pater Henri de Greeve ons allen bezwerend toeroepen, dat we de wereld dienen te verbeteren, be ginnend bij ons zelf maar hoe wordt die wereld ooit gezond zolang de zie ken de touwtjes in handen hebben T Als Acheson een ganse Zondag maag krampen heeft, dan valt zijn Maan dagse verklaring over de Sowjetpoli- tiek allicht een beetje korzeliger uit,- dan goed is voor ons aller gezond heid. En als Wlsjinski die Maandag nogal tobt met zijn dikke darm, dan is zijn Dinsdagse antwoord allicht wat venijniger dan goed zou zijn voor de atoomcontröle. Nemen we aan, dat Truman op diezelfde Dinsdag een spuitje nodig heeft voor een kwel lende galsteen, dan wordt zijn ver klaring van Woensdag natuurlijk der mate saggerijnig van toon, dat Sta lin die precies op Woensdag pijn in z'n ellebogen heeft er Donder dag nog een schepje op moet doen. En zo, tussen de pillen en de poeiers en de slaapdrankjes door, wordt de wereldpolitiek gemaakt. Zo worden we geregeerd door lieden met slape loze nachten, warme kruiken, breuk banden, injecties en operaties. Door afgebeulde, opgelapte, gedemonteerde en gerestaureerde wrakstukken, die ten slotte, na een nacht van afgrij selijke jeuk, geen ander medicijn meer zien dan een waterstofbom. Op ander mans hoofd natuurlijk! Ik las, dat een Amerikaans atoom geleerde, een zekere meneer Harold Urey, zo tussen het fabriceren ^kn twee atoombommen door, heeft mede gedeeld, dat alleen het vormen van een wereldregering ons nog van de ondergang kan redden. Na het afleg gen van die verklaring zal hij wel weer ijverig zfjn doorgegaan met het ver vaardigen van zijn gesplitste kernla dingenMaar intussen blijkt dan toch, dat Garry Davis zelfs discipe len kweekt in de stoomfabrieken. Wereldregering. Het idee is niet gek, mits er een amendement op mag worden ingediend. Te weten: dat maagzweren, galstenen, lastig inge wand en spataderen principeel worden geweerd. Mens sana in corpore sano en omdat we gezonde geesten moe ten hebben dient er een wereldadvies raad te komen van medici, die voor iedere politicus de strengste maat staven van gezondheid aanlegt. Steen puisten zijn de pest voor de wereld vrede. En kerngezonde mensen zul len geen behoefte kennen aan kern splitsing. Daar moet het heen. En tegen de tijd, dat het eenmaal zover zal gekomen zjjn, rijdt Abe Lenstra al in een rolstoel door de gangen van het oude mannenhuis. Waarmee het Friese vraagstuk met een is opgelost. Ik wil maar zeggen, dat onze kleinkinderen reden hebben om met een zeker optimisme ter wereld te komen. JEREMIA BLOM. i.l 'ri 111 lilt :i i rir

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5