Jeuqdkoerier - i weikbIaö Voor jongens en meisjes De tovenaar op de heuvel mn mm m zak vou nnbvbm Komt de radiodistributie weer in particuliere handen? ftfer de oplossing; P. T. T. vraagt 25 millioen gulden Verhoging abonnements prijs onvermijdelijk? Onze mededelingen Prijsraadsel Grapjes van school i VRIJT)AG 10 FEBRUARI 1980 poor Carnaval 98, Alkmaar (Van onze Haagse redacteur) De strtfd over de uiteindelijke vorm van exploitatie van radio distributie- bedreven is nog steeds niet uitgestreden en de laatste tijd zelfs weer in een acuut stadium gekomen door het overleg, dat hierover geopend is tussen 'de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen en de Bond van Ex ploitanten van Radiocentrales (B.E.R.C.)Deze Bond voert op het ogenblik een actie voor rechtsherstel, waarvan nog niet duidelijk is, of zij met succes be kroond zal worden. Het merkwaardige is namelijk, dat een aantal Kamerleden, dat nog niet zo lang geleden vóór particuliere exploitatie was, van menin5 is veranderd en nu de opvatting huldigt, dat de radiodistributiebedrijven bij de P.T.T. ondergebracht moeten blijven. De eerste particuliere radiocentrales ont stonden in 1924. Niemand kon toen voorzien, dat zij zo'n grote vlucht zouden nemen. Het jaar vóór de oorlog waren niet mlhder dan 411.720 luisteraars op sadiocentrales aangesloten. Mocht tot i'echtsherstel worden over gegaan, dan verlangt de PTT, dat de particuliere exploitanten van radiocen trales tot een straffe organisatie over gaan, teneinde haar de controle te ver gemakkelijken. Een zodanige organisatie is er al aldus prof. Hellema. De be drijven zijn naar één schema van deze organisatie, die ook adviserend op treedt, ingericht. Bovendien slaat zij de totale kosten van de lijnverbindingen over alle particuliere exploitanten om, zodat de gunstig gelegen centrales aan de minder gunstig gelegen bedrijven medebetalen. 85% voor rechtsherstel. De particulieren zullen voorts gaar ne het personeel van de PTT overne men en zij zijn bereid een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten op dezelfde normen als bij de PTT gelden. Over de gehele linie bestaat er bij de particuliere exploitanten een sterke begeerte om weer tot de vooroorlogse toestand terug te keren! Dat geldt ook voor de gemeentebesturen. Op de on langs gehouden ledenvergadering van de B.E.R.C. verklaarden talrijke aan wezigen, vertegenwoordigende 85% der abonné's, zich voor rechtsherstel en slechts weinigen voor handhaving van de bestaande toestand. Men ziet de toekomst van de particuliere exploita tie namelijk hoopvol in, zelfs als de abonnementsprijs gebracht wordt van f 24 op f 38 per jaar. Vermoedelijk zou er enige teruggang komen, maar men hoopt erop, dat deze spoedig voor vooruitgang zal plaats maken. Het parlement zal te eniger tijd de Gordiaanse knoop moeten doorhakken! Wegverkeer bij Helmstedt gisteren normaal Gistermorgen was het verkeer van vrachtauto's bij het grensstation bij Helmstedt normaal. De rij, die zich zo als gewoonlijk in de ochtenduren aan weerszijden vormde, bestond uit en kele tientallen vrachtauto's. Het blad van de „S.E.D." „Neues Deutschland" verklaart, dat er na 1 Maart geen ver tragingen meer zullen optreden, daar dan de controle zal zijn versterkt en nieuwe wachthuizen zullen zijn ge bouwd. Gistermorgen werden ongeveer 12 tot 15 auto's per uur doorgelaten. Chauffeurs bij Helmstedt verklaarden, dat verschillende Westduitse transport ondernemingen niet geneigd waren la dingen voor Berlijn aan te nemen, daar door de vertragingen verlies ont stond. De mogelijkheid tot rechtsherstel beeft minister Spitzen echter geenszins afgesneden. Enige tijd geleden heeft hij aan prof. H. J. Hellema, die als ju ridisch adviseur van de B.E.R.C. op treedt, gevraagd, hoe deze de overgang van de radiocentrales van de PTT naar de particulieren ziet. Binnenskamers heeft de B.E.R.C. deze zaak toen beke ken. Twee vertegenwoordigers van de B.EJFLC. en twee man van de PTT hebben het probleem globaal onder de loupe genomen. Uit dit overleg is een nota geboren, die de minister, alvorens haar aan de belanghebbenden voor te leggen, eerst aan de Kamerleden ter kennisneming heeft gestuurd. Uiteraard was het voor de particu lieren van belang te weten, onder wel ke voorwaarden zij hun bedrijven kon den terugkrijgen. Hiervoor zijn echter nog geen definitieve richtlijnen opge steld. Wel ls er na reeds groot verschil van mening zoals prof. Hellema ons heeft medegedeeld over het bedrag, dat de particulieren aan de PTT zou den moeten restitueren. De particuliere exploitanten hebben indertijd namelijk naastingssommen ontvangen. De PTT meent, dat de particulieren en de gemeentebesturen, die radiocen trales exploiteren, f 25 millioen moeten teruggeven voor investering, enz. De B-EJt.C. kwam daarentegen, rekening houdend met allerlei factoren, slechts tot 7 a 8 millioen gulden. De PTT meent, dat zij met een abon nementsprijs van f 24 per jaar uitkomt, doch de particulieren, die f 36 per jaar zouden moeten hebben, betwisten dit. Een bedrag van f 24 was voldoende, toen de radiodistributie pas was uitge vonden; nu de materiaalprijzen en de lonen sterk gestegen zijn, is deze abon nementsprijs onvoldoende. De PTT kwam tot deze berekening, door bij voorbeeld de kosten van de lijnverbin dingen niet in te calculeren die lij nen hebben we toch! redeneert de PTT en het aantal af- en aansluitingen te fixeren op slechts 5% per jaar. Vóór de oorlog bedroeg dit aantal in Den Haag al 50% per jaar, zo stelt de B.E.R.C, hiertegenover. Trouwens: de PTT twijfelt zelf, aldus vertrouwde prof. Hellema ons toe, of zij de prijs van f 24 wel kan handhaven. In de f 36 die de particuliere bedrijven moe ten berekenen, zitten allerlei kosten, die de PTT niet heeft. De PTT betaalt, om een voorbeeld te noemen, geen precariorechten. De B.E.R.C. verlangt nu van de mi nister, dat de PTT een gedetailleerde rekening overlegt. Het gaat namelijk niet aan, vindt hij, dat de PTT kosten van de radiojlistributle afwentelt op andere onderdelen van het bedrijf. Straffe organisatie. De B.E.R.C. is voorts van oordeel, dat hij in staat is tot een betere technische verzorging van het distributie-appa raat dan de PTT. In Engeland en Bel gië bijvoorbeeld staat het particuliere bedrijf technisch veel hoger dan het overheidsbedrijf. Ook aanvaardt de B.E.R.C. niet, dat de PTT de zogenaam de onrendabele gebieden zou kunnen bedienen. De particuliere ondernemers kunnen het niet. Er zijn streken, waar voor elke abonné een bedrag van f 325 geïnvesteerd zou moeten worden en de exploitatiekosten bovendien f 60 per jaar per abonné bedragen. Banden tussen Rusland en China worden nauwer Radio-Mpskou meldde, dat de presi dent der Sowjetunie, Sjwernik, ter ere van Mao Tse Toeng een receptie heeft gegeven. Woensdag hebben Mao en zijn minister van Buitenlandse Zaken te Moskou een bezoek aan de Stalin- autofabrieken gebracht. De Panchen Lama, die aanspraak maakt op het geestelijk leiderschap van het Tibetaanse volk en communis tisch gezind is, heeft de Chinese com munistische opperbevelhebber, gene raal Tsjoe Teh. verzekerd, dat de „Ti betaanse patriotten hem zullen helpen bij de bevrijding van hun land. Ook dit wordt door radio-Moskou meegedeeld Toch financiële hulp voor Korea en Formosa? Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 239 tegen 134 stemmen het wetsontwerp inzake ver lening van financiële hulp aan Zuid Korea en Formosa aangenomen. Met deze hulp beoogt men deze landen steun te geven tegen communistische druk in Azie. Het wetsontwerp gaat thans naar de Senaat. Tevoren had het Huis met 81 tegen 54 stemmen een voorstel van de republikein Miller verworpen om de hulp aan Korea van 60 millioen dollar tot 20 millioen te verminderen. Waarvoor Churchill vecht Op een verkiezingsbijeenkomst te Taunton heejt Churchill nadrukkelijk verklaard, dat hij in het geheel geen zucht naar leiderschap heeft. „Ik heb geen ambitie, die ik niet meermalen heb verwerkelijkt. Zelfs de stoutste dagdromen van mijn jeugd zijn uitge komen", zo zeide hij. ,.De enige reden, waarom ik op mijn oude dag werk, is. dat ik mijn hart vasthoud, wanneer ik zie in welke toe stand ons land geraakt". De conser vatieve leider zeide. dat socialistische leerstellingen hem met een diepe walging vervulden. „Het communisme is een misdaad en het socialisme een ziekte, geen geestesziekte. Gelukkig is zij niet ongeneeslijk", aldus Churchill Mijnconflict in V.S. nog onopgelost De onderhandelingen tussen John Lewis, de leider van de stakende Ame rikaanse mijnwerkers en de mijneige naren zijn afgebroken, zonder dat over eenstemming kon worden bereikt. De door Truman ingestelde commissie, die het geschil moet onderzoeken en een beslissing voorbereiden, had beide par tijen overreed, de onderhandelingen te hervatten. Zij zal nu aan de president rapport uitbrengen. Aan de hand daar van zal Truman trachten een rechter lijke uitspraak uit te lokken ter be ëindiging van het conflict. Zuiveringsacties op Java Tijdens de zuiveringsacties, die thans worden voortgezet in de residentie Pekalongan en in het bijzonder in Tega] en Brebes, is een drietal beuier gevangen genomen, terwijl voorts de assistent-Wedana zich heeft overge geven. Hij verklaarde door de Darui Islam te zijn gedwongen de functie van assistent-Wedana op zich te ne men. Toen hij later de zijde van het leger koos, werd zijn huis door de. Darul Islam in brand gestoken. In vel schillende dessa's heeft de Darol Islam met haar propaganda onrust verwekt, terwijl zij verbood steun te verlenen aan het leger. Van 13 tot 24 Februari zal te Lucknow (India) een internationaal congres worden gehouden over de vee teelt in tropische en subtropische om standigheden, waartoe o.m. Nederland is uitgeno '.igd. Het wordt georgani seerd door de FAO. Heel veel jaren geleden, toen er nog geen vliegmachines, auto's en fietsen bestonden, en alle mensen slechts te voet of met behulp van muilezels door het bergland trokken, leefde in Hon garije een tovenaar. Hij bewoonde een klein huisje, dat diep tussen het groen van een der mooiste heuvels verborgen lag. Van buiten zag je niets bijzonders; alleen een lage brede muur, met zware stenen afgedekt, liep er omheen. Dat was juist het meest geliefkoosde plek je van Karoly, de goede tovenaar. Als de- avond viel en de laatste zonnestra len nog door de boomtakken speelden, richtte hij zijn kijker om zich heen en gingen er de wonderlijkste dingen ge beuren. Zieke mensen, die dachten, nooit meer te zullen genezen, voelden plotseling alle pijn verdwijnen en sprongen blij van hun bed op, gezond als visjes. Allen die verdriet hadden, tegenslag of misoogst, ziekte of zorgen, voelden deze bij toverslag van zich af glijden, zodra Karoly met zijn kijker hen ontdekt had van zijn hoge heuvel af en de toverwoorden s{ ik: „Geluk zij uw deel". Altijd weer, als de nacht de heuvels en dalen in dichte duister nis had gehuld, betrad Karoly met vol doening zijn kleine woning, verheugd, zoveel geluk te hebben gebracht, waar zoveel droefheid heerste. Niemand kende zijn bestaan of wist iets van hem af. Hij leefde zo verbor gen en stil, dat alleen de merels, de roodborstjes en een in de nabijheid nestelend steenuiltje zijn vrienden wa ren, die uit zijn hand kwamen eten en uit zijn beker dronken. Totdat.iets heel ergs gebeurde in de streek, waar Karoly woonde. Een vreselijke roverbende trok uit de naburige bossen de dalen in en alles, wat van hun gading was, namen ze als buit mee. Groot was het onheil, dat de rovers aanrichtten. Het ergste was wel, dat Karoly hiertegen niets doen kon. Het ongeluk wilde namelijk, dat, toen de schrikaanjagende bende de eer ste avond het dal introk, de goede to venaar zijn kijker liet vallen. Deze rolde de h vel af. Sneller en sneller ging het omlaag, tot hij juist bleef lig gen voor het paard van de rover- Een correctie-fout heeft het prijs raadsel de vorige week niet gemak kelijk gemaakt. Er werd een deel van een theepot gevraagd, waarvan de naam met een V begon. Deze V moest natuurlijk een T zijn. Door deze fout zal het woordje Vuit, inplaatst van Tuit niet als een fout worden gere kend. De oplossingen zijn: Raadsell: 1. Guit, 2. Ruit, 3. Buit, 4. Luit, 5. Kuit, 6. Duit, 7. Tuit. Raadsel II. 1. Droom - room d 2. Stier ster i Broek brok e 4. Fruit ruit f Het gevraagde woord is dus: dief. De prijzen werden gewonnen door: Arie Hollaar, Violenstraat 95, Den Helder. Peter Wagner, Voorstraat 12, Eg- mond aan Zee (8 jaar). Jopie Mulder, Dorpsstraat 690, As sendelft. Piet Klezeling, Veldstraat 3. Schagen (11 jaar). Gerda Rempt, Mekkenstuinweg 10, Hippolytushoef. Geertruida Pirovano, Ladderbeek straat 53, Velsen Noord. (10 jaar). hoofdman. „Haha" riep deze met don derende stem, „wat hebben we daar? Een kijker? En wat voor een. Dat is al een heel ongewone!" Hij draaide en trok er aan, maar kon er niets door waarnemen. Waar kwam hij vandaan, van die heuvel gerold? „Welnu, man nen; dan aanstonds gekeken, aan wie hij toebehoort, opdat wij weten, hoe hem te gebruiken." Zo belandde de hoofdman met zijn bende bij Karoly, maar deze wilde hun niet vertellen, hoe de gelukskijker werkte. Daarom werd hij geboeid, gevankelijk meege voerd en in een donkere kelder gewor pen. Slechts éénmaal per dag werd hem door een luikje een kruik water en een droog stuk brood aangereikt. Elke avond verscheen de roverhoofd man aan de kelderdeur, om te vragen, of Karoly het geheim wilde prijsgeven. Maar de goede tovenaar hield voet bij stuk. Hij zon dag en nacht op een mid del, om de arme bevolking te helpen. Eindelijk had hij het gevonden. „Als ge mij mijn vrijheid hergeeft', zo sprak hij de vijfde dag ,„zal ik u het geheim van deze toverkijker mededelen." „Een toverkijker?" zei Malajos, de roverhoofdman, terwijl zijn ogen be gerig schitterden. „Hoe werkt hij?" brulde hij ongeduldig. „Blijf kalm, Ma lajos. Ik zal het u zeggen. Trek eerst mijn kleren aan. Ook mijn puntschoe nen. Vergeet vooral mijn toverhoed niet. Leen mij dan uw wijde mantel en voer mij terug naar het terras bij mijn woning. Slechts daar kan ik u de wer king van mijn kijker verklaien." In een ommezien waren de paarden ge zadeld en in volle galop ging het door het heuvelland. Terwijl de bendeleden beneden de wacht hielden, bestegen Karoly en Malajos de uitkijkpost. „Richt nu de kijker op gindse heuvel top en zeg driemaal vlug achtereen: „Magyarparosnimpozagvaraslar!" „Hoe" schreeuwde de rover. „Wel, eenvoudig: magyarparosnimpozagvaraslar!" Rood van toorn zette Malajos de kij ker aan zijn oog, maar wat hij ook brab belde, hij kon 't toverwoord niet herha len, „Laat mij 't u voordoen" sprak Ka roly en hij greep de kijker uit de han den van de onthutste Malajos, richtte hem op de bende aan de voet van de heuvel en sprak: „Ongeluk zij uw deel!" De gevolgen waren ontzettend. Woest steigerden de paarden op, wier pen de manschappen van hun rug en renden weg het dal in en verder, tot ze in een geweldige stofwolk verdwe nen. De rovers zelf, die op de grond waren geworpen, veranderden op slag in stijve houten palen. De beek, die plotseling buiten zijn oever trad, voer de ze mee in wilde vaart. Ook Malajos, die, bij het horen van de vloek uit de mond van de tovenaar, zich op deze wilde werpen, voelde zich opeens ver lammen. Als een blok stortte hij neer; viel over de lage borstwering, rolde de helling af naar de gezwollen stroom, die hem opnam en als laatste van zijn hele bende meevoerde in haar kolken de watermassa's. Vast o rklemde Karoly zijn dierbare gelukskijker; hij slaakte een diepe zucht, wierp nog een lange blik op de vertrouwde omgeving en trad zijn huisje binnen. Nadien is de landstreek van de goe de tovenaar nooit meer door rovers on veilig gemaakt. Tante Iet kon.t met een verzoek dat jullie waarschijnlijk wel vreemd zullen vinden. Dit verzoe" is: stuur geen zil verpapier meer, want wij winnen er niets mee! Met hulp van vele Jeugdkoerier- vrienden en vriendinnen zijn er grote hoeveelheden zilverpapier opgespaard. In mijn woonplaats kan ik dit zilver papier niet kwijt. Ik moet bet dus op zenden naar Den Haag of Amsterdam. Dit verzenden bedraagt meer dan de waarde van het zilverpapier dat ver zonden wordt. Als wij dan nog beden ken dat verscheidene kinderen hun pakjes al een keer per post naar mij toe hebben gezonden, kan het geld dat voor porto wordt uitgegeven beter di- recht aan een t.b.c.-vereniging worden afgedragen. Wij sparen dus geen zilverpapier meer, jongens en meisjes! Hartelijk dank aan allen die steeds zo trouw hebben geholpen! TANTE IET Beppie Hessen Bergerslaan 12, Be verwijk wil graag corresponderen met een meisje in een andere plaats. Zij is 10 jaar oud. Sytze Visser, Magdalenenstraat 14, Alkmaar heeft sigarenbandjes die hij graag wil ruilen voor punten van D.E. Arie Kapitein. Burgervlotbrug B 71 wil Hooimeiers beschuitplaatjes ruilen voor punten van D.E. (Voor kinderen beneden 12 jaar) In het onderstaande vierkant moeten vier woorden worden ingevuld. Elk woord bestaat uit vier letters. 1. Een slijmerig beest dat zijn huisje op zijn rug draagt. 2. Een schuifbak in een tafel of kast. 3. Iets waar ons bloed door stroomt. 4. Een godshuis. Wanneer de woorden goed zijn in gevuld, kun je ze ook van boven naar b'neden lezen. Oplossingen "nnen vóór Zondag 19 Februari naar het bureau van dit blad worden gezonden. Op school werden de werkwoord vervoegingen behandeld. De onderwij zer vervoegt: ,Ik was mij, je wast je, hij wast zich, wij wassen ons.Hans, welke tijd is dat?" „Zaterdagavond, mijnheer!" „In het jaar 9", zo vertelde de onder wijzer, „leverde Herman de Romeinen slag in het Teutoburgerwoud. En wat zei men daar wel van in Rome, Jan tje?' „De Romeinen waren met de leve ring niet tevreden, mijnheer!' „Weer je huiswerk niet klaar, Koes: wat doe je dan toch met je vrije avon den?" vroeg de onderwijzer boos. „Ik heb geen vrije avonden" was het on verwachte antwoord. „Hoezo niet?" „Omdat ik om zeven uur naar bed moet!" (Voor kinderen beneden twanlf jaar) Besto jongens en meisjes, Wij beginnen vandaag met het briefje van Willie van Bruggen. Wat heb jij een aardige oom, die je zo verwent met een paar nieuwe schaatsen, Willie. Kun ,je al goed rijden? Marietje Kok, je hebt het verkeerde raadsel opgelost, meisje. Je kunt alleen een prijs winnen met de raadsels voor kinderen beneden 12 jaar. - Geri Ney, hartelijk dank voor de pakken met zilverpapier en postzegels. Wat heb jij veel gespaard, meisje! Gerrie Kooy, ik was blij met je gezellige brief en ik heb het postpapier bewonderd. Doe maar geregeld met ons mee, dan win je stellig wel eens een prijs, Gerrie. - Sytze Visser, je bent welkom bij ons. Binnenkort kom je dus bij de andere groep. Het verzoekje komt bij onze mededelingen, hoor! Jan Wiclinga, ik begreep uit je brief niet goed of je zelf punten van D. E. hebt, of voetbalplaatjes. Wil je dat nog eventjes duidelijk schrijven, dan zal ik je verzoekje in de J, K. plaatsen. Dag Jan! Gerda Middelveld, heb je al wat meer gehoord van Willie Blom? Leuk dat het zo vlot i« gegaan. Je mag de oplossingen van het prijsraadsel gerust bij je briefje schrijven, Gerda. Willy v. d. Gulik, kun je al een beetje schaatsenrijden? Met vallen en opstaan moet je 't leren, hè. Wat leuk dat je geregeld een schoolfilm krijgt. Groeten aan moeder, Willie! Ineke Dreeuws, ik zie deze week geen briefje van Liddy bij mijn pos, dus ik kan jullie weer niet bij elkaar zetten. Hoe g'aat het met Lilly? Jammer dat „mijnheer" nog steeds ziek is. Van wie krijg je nu les, ina? Geertruida Pirovano, hartelijk dank voor het zilverpapier. Beppie Hessen, heb ik je naam zo goed geschreven? Ik zal mijn best doen om een correspondentie- yriendirraetje voor je te vinden. Anneke Scheuk, leuk dat je een correspondentie-vriendinnetje hebt gevonden. Ja, het raadsel mag je bij je briefje, schrijven. Het zilverpapier kan ik hier niet meei kwijt, dus zend het mij maar niet meer toe, meisje. - Erna Schweizer, wat een peclit had jij met je schaatsen. Ja, 't is jammer, dat het zo gauw ging dooien. Alie Bruinenberg, wat wm ik verrast met dat alleraardigste poppetje van schelpen. Alle huisgenoten hebben het vol bewon dering bekeken en nu heeft het een plaatsje op mijn kamer gekregen. Hartelijk dank, meisje. Ik zal je nog schrijven. Trnusje Kruse, zo was het in orde, meisje! Reina Vrouwe, wat heb jij een fijne schaatstocht gemaakt met je vader en zusje. Kon je van Zaandam tot Uitgeest door rijden zonder af te binden? Misschien gaat het nog wel eens vriezen, Reina. Maar ik verlang nu wel naar de lente. Jij ook? Marietje Mulder, wat jammer dat jij de ijspret altijd mis loopt. Laten wij hopen, dat je het volgend jaar niet ziek bent. Ik zou je kleine zusje best eens willen zien. Dat andere kleintje is ook zo'n aardig ding. - Nelly Mulder, of ik de cijfers op jouw rapport mooi vind? Ja, prachtig, meisje! Ik kan mij best indenken, dat je graag naar school gaat. Wat wil je later worden? Weet je het al? Jopic Muler, 't volgend jaar ga jij dus ook leren rijden, gelijk met Marietje. Zeg haar maar dat zij niet meer ziek moet woeden. Goed oppassen voor kou vatten. „Zwaluw", je mag wel een gedichtje insturen, maar ik kan bet naitelust dichten en de^ beste inzending Iu)mt in de Jeugdkoerier. Doe je dan met ons mee? - Wini Zadelhoff, hartelijk dank voor het aardige kiekje. Wat lijk jij veel op je neefje, zeg! Leuk dat de koolmeesjes bij jou aan een korstje kaas komen pikken. Wij hebben stukjes spek- zwoerd in een boom gehangen. Daar komen ze ook geregeld van snoepen. Aadje Sschreuders, Jankoo Kroonen, Cisca Beentjes, Ditty de Vries, Jopie Wildschut, Rien Wildschut en Inn Romeijn, jullie zijn welkom bij ons. Jongens en meisjes, dit was dan weer de brievenoogst van deze week. De brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 10 Februari. niet in de „Jeugdkoerier" plaatsen. Binnenkort komt er weer een wedstrijd. Dan mag je naar Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET. Amerikaans rapport over atoombom-explosies Een Amerikaanse commissie heeft nagegaan, wat de gevolgen zullen zijn van de ontploffing van een atoombom op het grondgebied der Ver. Staten, een en ander aan de hand van de ervarin gen, die in Hirosjima zijn opgedaan Uit het rapport blijkt, dat binnen een cirkel met een straal van 800 m rond om het punt, waar de bom ontploft, alles met de grond gelijk wordt ge maakt. Daarom wordt aanbevolen, nieuwe fabrieken zoveel mogelijk on der de grond, b.v. in oude mijngangen,, in te richten. Voor het publiek moeten schuilplaatsen worden gebouwd. Er is overigens maar één afdoende bescher ming mogelijk: niet in de buurt zijn. wanneer er een atoombom ontploft. Werkloosheid in Nederland stijgt Het aantal werkloze mannen steeg in de maand Januari van 83.187 tot 104.117. w.o. 70.539 geheel werklozen (vorige maand 54.898), 31.832 (27.466) DUW arbeiders en 1740 (823) wachtgelders Gemiddeld telt ons land thans 21 werk lozen per 1000 mannelijke inwoners. In Drente is het aantal het hoogst (65 per duizend), in Limburg het laagst (14 per duizend). In Noord-Holland be draagt het 19 per duizend mannelijke inwoners 16.492 tegen 13.986 een maand geleden en 11.872 eind Januari 1949. Verdrag tussen Nederland en de V.S. in Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpverle ning inzake verdediging tussen Neder land en de Verenigde Staten, te Washington ondertekend op 27 Janu ari jA Spanje wil Amerikaanse lening Spanje doet op het ogenblik weer po gingen, een Amerikaanse lening te ver krijgen. Een hoge ambtenaar van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft tijdens een bezoek aan Amerika en Canada bij de Bank voor In- en Uitvoer geïnformeerd naar de voorwaarden, waarop zijn land een le ning zou kunnen krijgen. Franco heeft voorts Alfred Barth, een van de be stuurders van de Chase National Bank ontvangen, die op het ogenblik een bezoek aan Madrid brengt. Italië kan naar Emanuels duiten fluiten De Italiaanse republiek heeft haar proces tegen „Hambros Bank Limited" verloren. Italië wenste namelijk de be schikking te verkrijgen over contant geld en waardepapieren ter waarde van ongeveer 15.000.000 gulden van ex-ko- ning Emanuel van Italië, welke de bank in beheer heeft. Volgens Italië was de transactie tussen de ex-konlng en Hambros Bank ongeldig op grond van een financiële overeenkomst tus sen Italië en Engeland van 1947. Beroepspersoneél Luchtvaart troepen bleek goede aanwinst Dezer dagen heeft het eerste contin gent beroepspersoneel van de Lucht vaarttroepen tot besluit van zijn op- - leiding te Nijmegen voor een kleine groep experts een demonstratie van zijn kunnen gegeven. Deze manschap pen zijn geoefend in alle handgrepen van de moderne oorlogvoering Zij zul len in tijd van oorlog tot taak hebben, met alie hun ten dienste staande mid delen de vliegvelden te verdedigen Het nieuwe troependeel bleek een uit stekende aanwinst voor het leger te zijn. Unesco staat open voor Indonesië De economische en sociale raad der Verenigde Naties heeft besloten de UNESCO mede te delen, dat zij geen bezwaar had tegen toelating van de Republiek Korea en de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië tot de UNESCO. Staking als teken van rouw Ongeveer vier en een half millioen Italiaanse arbeiders, aangesloten bij het door communisten geleide algemene vakverbond legden gisteren het werk 15 minuten neer ten teken van rouw voor de zes arbeiders, die een maand geleden bij een botsing tussen politie en stakers bü Modena om het leven kwamen. De arbeiders in de openbare nutsbedrijven werden opgeroepen vijf minuten het werk neer te leggen. In Modena zelf heeft het plaatselijke vak verbond een staking van twee uur ge last voor het houden van een rouw- demonstratie. JAPANSE AGENTSCHAPPEN IN AMERIKA Japan zal niet-officiële consulaten in de Verenigde Staten mogen openen, die de titel „agentschappen" zullen dragen en zich zullen bezighouden met de be vordering van de handel en de beharti ging van de belangen der Japanse on derdanen in Amerika. Met diploma tieke zaken mogen zij geen bemoeienis hebben. Ook geven zij geen paspoor ten of visa af. Donderdag is voor de eerste maal na de vorstperiode de Lemmerboot „Jan Nieveen" het IJselmeer overge stoken en na een tocht van ongeveer 9 uur in Amsterdam aangekomen. Er drijft hier en daar nog veel ijs. Partijvoorzitter CDU moest aftreden Prof. Erich Fascher, de 7S-jarige theoloog en medestichter van de Christen Democratische Unie in de Russische zone van Duitsland is giste ren afgetreden als voorzitter van de Partij in de provincie Saksen-Anhalt. Hij is de tweede van de vijf provin ciale partijvoorzitters, die als gevolg van communistische druk is afgetreden. De eerste was prof. Hugo Hickmann, voorzitter voor Saksen, die zijn functie neerlegde nadat communistische de monstranten zijn kantoor waren bin nengedrongen en hem bedreigd had den. BELGEN ERKENNEN „HET NEDER LANDSE TREKPAARD" Het Belgische Stamboek heeft beslo ten om de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" als stamboek te erkennen. Men verwacht, dat de er kenning van het Belgische Stamboek door het Nederlandse nu ook spoedig zal geschieden. Hiermee zou, zo meent men, dan de weg geëffend zijn voor transacties in fokproducten, zowel van Nederland naar Belgie als omgekeerd. BELGISCHE TORPEDOJAGER VOOR VLISSINGEN AAN DE GROND. Een Belgische torpedojager, die door de Belgische staatssleepboot Zeeleeuw van Zeebrugge naar Antwerpen werd gesleept, is, doordat de sleeptros brak, ter hoogte van Vlissingen omhoogge- BOOTDIENST LEMMER- AMSTERDAM HERVAT. De bootdienst Lemmer—Amsterdam over het IJselmeer is hervat. Gister morgen om acht uur ls de „Jan Nie veen" van da Gronlngen-Lemmer Stoombootmij. uit Lemmer vertrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7