Tories lopen storm tegen de Liberalen BELANGRIJKE TEXTIEL-AANBIEDINGEN!! UW Natuurlijk.... DORRESTEIjN Achter dorpse geveltjes schuilen dure nachtclubs Tweede Bronzen Kruis voor com m. Dankelman VJ-W, ENGELAND IN VERKIEZINGSROES Siemmenslag om The Third Man" AVOND IN MONTMARTRE Een vriendelijk dorp De Kalversiraai vroeger en nu Wegens vuurgevecht met de Alri-patrouille- boot Nori I Glimlachje ff Onze Damrubriek OMZET VERGROTEN Alkmaarsche Courant r MAANDAG IS FEBRUARI 1950 (Van onze Londense correspondent) gINDS 3 FEBRUARI, de dag waarop de Koning het parlement ontbonden heeft, is de Engelse verkiezingsstrijd in alle felheid aan de gang. De met micro foons uitgeruste en onder leuzen bedolven auto's van bijna tweeduizend can- didaten rijden dagelijks door steden en dorpen om de kiezers over te halen op hun bepaalde partij te stemmen. Het woord „vrijheid" ontbreekt in geen enkele leuze. De Conservatieven (625 candidaten) beloven bevrijding van alle socialis tische controles. De Socialisten (617 candidaten) garanderen 's lands bevrijding van de nog resterende conservatieve monopolies en kartels, terwijl de Liberalen (500 candidaten) nog dapper hun stokpaardje van vrijhandel tussen alle landen aan de man trachten te brengen. En tenslotte propageren 100 communistische candidaten de „bevrijding van het kapitalisme" onder leiding van het Kremlin. Naar verwacht wordt, zullen de Kameraden er nauwelijks in slagen één van de 625 Lagerhuiszetels te bemachtigen. Morrison houdt 83 rede voeringen in twee weken Labour en de Conservatieven, de beide hoofdpartijen, hebben ware le gers van supporters in het veld ge bracht om hun candidaten te steunen in de campagnes. Straataan straat Wordt het hele land systematisch „be werkt". Huis aan huis, drempel aan drempel wordt deze verkiezing de belangrijkste in Engelands geschiede nis door de partijwerkers en pro pagandisten uitgevochten en de Har- tijleiders Attlee en Churchill reizen per auto het hele land af om in die steden, waar hun partijen bijzondere iteun nodig hebben, de weifelaars ovey te halen. Avond aan avond spre ken zij en honderdtallen andere poli tici in dorpszalen en stadhuizen, in fa brieken en op boerenbijeenkomsten. Labours politieke campagne-leider, Herbert Morrison, slaat wat het aan tal spreekbeurten betreft alle records. In de twee weken, die nog aan de stemdag voorafgaan, zal hij nog 83 redevoeringen houden door geheel Engeland. Om de liberalen INMIDDELS hebben deze verkiezin gen reeds de bijnaam gekregen van „de slag om de derde man". The Third Man is in dit geval niet de film van die naam, maar de kleine, zeer actieve Liberale Partij, die op de wip zit tus sen de beide giganten, Labour en Con servatieven. De Conservatieven zijn zo zeer besloten de Liberale stemmen voor zich te winnen, dat zij sedert en kele dagen op instructie van Churchill hun gehele campagnetactiek veranderd hebben. In plaats van al hun kruit te verschieten met felle aanvallen op La bour, zijn zij een ware propagandaoor log begonnen tegen de Liberalen. Nog verrassender was de reactie hierop van de Liberalen, wier dezer dagen gepu bliceerde verkiezingsmanifest duidelijk te kennen geeft, dat zij geen samen werking met de Conservatieven wen sen en de idee van een eventuele Con- servatief-Liberale coalitie hardnekkig blijven verwerpen. Nadat Churchill dezer dagen te Leeds deze nieuwe Conservatieve strategie „ter verdelging" der Liberale candida ten met een donderende rede had in geluid, kwam enkele uren nadien het krachtige antwoord van Clement Da- vies, leider der Liberalen, dat deze be sloten had het aantal Liberale candi daten van 400 tot 500 te verhogen. THUISCLUB TEKENDE PROTEST AAN LimmenCSV 22 CSV heeft in haar wedstrijd tegen Limmen een kostbaar punt verspeeld. De oorzaak was de schotloosheid der CSV-voorhoede voor de rust. Immers, toen werd een viertal kansen voor open doel onbenut gelaten. Bovendien onthield de scheidsrechter CSV een doelpunt, toen de Limmen-rechtsachter de bal achter de doellijn wegkopte en de Limmen-grensrechter adviseerde door te laten spelen. Na afloop heeft CSV tegen dit niet toekennen een pro test ingediend. CSV speelde deze wedstrijd voor de rust met de storm in de rug en was daardoor meer in de aanval dan Lim men, hoewel de Limmen-voorhoede ook niet stil zat. De CSV-achterhoede zet te de buitenspelval open en in laatste instantie was het doelman G. de Heer, die de bal in zijn veilige handen kreeg. Wel waren wij van mening dat de CSV-achterhoede te veel op de doel man terugspeelde, waaruit gevaarlijke Situaties ontstonden. Na de rust werd Limmen aanvanke lijk sterker, gesteund door de sterke wind. Zo noteerden wij na 2 minuten een schot van de linksbuiten J. Weyers, dat keurig door doelman De Heer uit het doel werd gewerkt. Na 10 minuten maakte de goede doelman van CSV een fout door na een schot van T. vd Vel de over de bal te vallen (10). Hierna kwam CSV heftig opzetten. H. Jacobs schoot tegen de onderkant van de lat, waarna de bal uit het doel sprong Dit was slechts uitstel van executie, want twee minuten later strafte J. Kimme- laar 'n fout van de Limmen-achterhoe- de af (11) en nog geen minuut daar na was de stand 12 door een schot van N. Beumer. Vijf minuten later scoorde T. vd Velde het tweede doel punt voor Limmen (2—2) en was de strijd volkomen open. CSV probeerde de bakens te verzetten, maar had pech, doordat N. Beumer het veld moest verlaten wegens een blessure. J. Gras kwam het elftal completeren, waar door de voorhoede van CSV, ook al doordat H. Jacobs geblesseerd op de rechtsbuitenplaats meehuppelde, al lervreemdst door elkaar gehusseld werd. Beide ploegen kregen nog en kele kansen, maar wisten niet te sco ren. In de* laatste minuut raakte de Limmen-speler T. Bakker nog gebles seerd. Hij werd niet vervangen. Meedogenloos richten de Conserva tieven nu hun vuur op het Liberale Manifest en op Clement Davies, de Li berale partijleider. Churchills plotse linge nieuwe strategie „ter verdelging der Liberale candidaten", is gebaseerd op zijn berekening, dat indien hij 75 pet. van de Liberale stemmen voor zich zou kunnen winnen, dit zijn Conserva tieven de overwinning zou geven. Van daar zijn verklaring te Leeds die de richtlijn heeft aangegeven voor de campagnes van alle Conservatieve can didaten dat „elke stem die op een Liberale candidaat wordt uitgebracht een verloren stem is". De gehele Conservatieve propaganda machine is dan ook gericht tegen de Liberale Partij. Het Liberale Manifest wordt figuurlijk aan flarden gescheurd en als achterlijk en volkomen kansloos betiteld, in de hoop het vertrouwen der Liberale kiezers in hun eigen candida ten te schokken en hen daarmee naar de Conservatieven over te halen. Deze nieuwe stategie van Churchill is kennelijk gebaseerd op de verkie- zingscijfers van 1945. Van de 25 mil- lioen in totaal uitgebrachte stemmen was de verdeling als volgt: Labour 12 millioen, de Conservatieven 9 millioen en de Liberalen twe- en een kwart millioen, waaruit blijkt dat deze laat- sten de schaal inderdaad naar de Con servatieven zouden kunnen doen over slaan. Verdeel en heers INMIDDELS heeft Churchills massale aanval op de Liberalen die door vele Conservatieven angstvallig wordt afgekeurd een formidabele knots in handen gegeven van de Labourleiders. Evenzeer als het in Churchills voordeel ligt de Liberale candidaten te torpede ren, is het nu Labours voordeel gewor den aan de Liberalen morele steun te verschaffen, zodat deze zich niet door de Conservatieven uit 'het strijdperk zullen laten slaan. M.a.w. Labour speelt nu een spel van „verdeel en heers" en tracht kost wat kost de Liberale candi daten aan te wakkeren tot een felle strijd tegen de Conservatieven! Enkele uren na Churchills aanvals- rede tegen de Liberalen greep een eminente Labourspreker deze gelegen heid met beide handen aan. Het - as niemand minder dan de Procureur- Generaal, Sir Hartley Shawcross (La bour), die in een hartelijke rede zijn bewondering uitsprak voor de wijze, waarop de Liberalen hun principes verdedigden en voor de grote diensten, die de Liberalen het land in het ver leden hadden bewezen. Op diploma tieke wijze stak hij de Liberalen een riem onder het hart door zijn afkeu ring uit te spreken over de „schaamte loze wijze" waarop de Conservatieven hun kleine partij trachten uit te roei en. Hij eindigae met een oproep aan alle Liberalen om voor hun eigen prin cipes en partij te blijven vechten! Het is wel een feit, dat Montmartre nr. de oorlog een felle concurrentie moet voeren tegen een andere wijk, die ook erg in de mode is gekomen, namelijk Saint Germain des Prés, maar er zijn zoveel verschillen tussen deze beide wijken, dat men ze toch eigenlijk niet met elkaar kan verge lijken. Wij willen eens nagaan, hoe het komt, dat het juist Montmartre is ge weest, dat het vermaakscentrum van Parijs is geworden. Wanneer men aan het begin van dit jaar op een morgen wat gaat wan delen in de straatjes rondom de Sacrê Coeur, dan waant men zich werkelijk nog in een dorp. Die straatjes zijn smal, de huisjes hebben nooit meer ].V HET NOORDEN VAN PARIJS ligt een heuvel. Boven op deze heuvel heeft men aan het einde van de vorige eeuw de Sacré Coeur gebouwd, die grote, witte, Oosters aandoende kerk, die daar zo hoog ligt, dat men haar in heel Parijs kan zien. Rondom die ietwat pompeuze kerk, die bjj feeste lijke gelegenheden 's avonds door ontelbare schijnwerpers krijtwit wordt verlicht, vindt men de kleine, steile straatjes, met aan weerszijden de grauwe, lage huisjes. Die heuvel heet Montmartre en dat oude dorp, dat er op gebouwd ligt, is tussen de twee laatste wereldoorlogen in heel de wereld bekend ge worden, omdat het het meest luxueuse vermaakscentrum van Europa werd. Men heeft er de Moulin Rouge, waar Josephine Baker danste en het Casinoi de Paris, waar Maurice Chevalier zijn ondeugende liedjes zong, men vindt er de weelderige nachtclubs van de Place Pigalle en de populaire schietten ten van de Boulevard de Clichy. Het is de wijk, waar het krioelt van de ne gers, de in Parijs werkelijk toch wel een beetje louche Arabieren, de Indo- chinezen, de halfbloeden en de vertegenwoordigers van al die volkeren, die op Montmartre hun vermaak komen zoeken. Men kan er in één avond een heel fortuin uitgeven, maar men kan er ook, zonder een franc op zak, wat lopen dwalen langs de ontelbare kroegjes of langs de steile straatjes, die naar de Sacré Coeur lopen en waar de drukte plotseling in een dorpse stilte is veranderd. weet wat er gebeurd is, heeft een kellner uw jas uitgetrokken, de gé rant heeft u naar een tafeltje geleid en weer een andere meneer in rok- costuum heeft een fles champagne voor uw neus gezet (°ok al heeft u daar niet om gevraagd). U bekijkt dat cabaret eens en u merkt, dat alles er even griezelig duur en luxueus uit ziet. Er zit een orkestje, er is een heel klein dansvloertje en er zijn opval lend veel aardige meisjes. Enfin, ik zal u dan nu maar alleen laten, want mijn portefeuille is vanavond werke lijk niet op nachtclubtarieven bere kend (Veertig gulden voor een fles champagne). Hoe is Montmartre eigenlijk zo po pulair geworden? Aan het einde van de vorige eeuw was Montmartre nog een klein onbekend dorp buiten Parijs. Het leven was er goed en goedkoop en dat had tot gevolg, dat enkele Parijse artisten, die, zoals alle artisten, van een goed en goedkoop leven hielden, naar dat dorpje trokken om er te gaan schilderen en er zo mogelijk met een minimum aan geld te leven. De boerenjongens, die dat dorpje in die dagen bewoonden, vonden dat eerst maar matig prettig. Die kunstschil ders met hun lange haren en hun lege beurzen maakten alle mooie meisjes van het dorp het hoofd op hol. Het gevolg was, dat er nog als eens ge vochten werd en wel vooral in een oud kroegje, waar de schilders altijd op de pof kwamen drinken en waar de boerenjongens hen dan opwachtten om hun gebroken harten te wreken. Die vechtpartijen gingen zo ruw toe, dat het kroegje de naam „Cabaret des Assasins" kreeg (Cabaret van de moordenaars). Dit kroegje bestaat nog, maar het heet nu Le Lapin Agile en het is een van de bekendste caba rets van Parijs. In het begin van deze eeuw gingen de toen nog onbekende schilders Pi casso, Kees van Dongen en een paar dichters ook in Montmartre wonen. Het dorp begon langzamerhand een zekere bekendheid te krijgen. De Pa rijse studenten trokken er 's Zater dagsavonds heen om er met hun midi- nettetjes te dansen in de oude Molens, waarvan men dansgelegenheden had gemaakt. Zo ontstonden de Moulin de la Galette en de Moulin Rouge. Deze dansgelegenheden vielen zo in de smaak, men vond het zo charmant om op zomeravonden in de tuinen van Montmartre, verlicht met lampionne tjes en op de maat van de vriende Iijke musette-orkestjes, te gaan dan sen, dat er steeds méér mensen naai Montmartre trokken. Tot 1914 bleef het hoofdzakelijk een artistendorp, dan één etage en zij zien er nog echt uit als dorpshuisjes. Er komen daar op die „butte Montmartre" (butte is heuvel) geen autobussen en heel wei nig auto's. Er zijn dorpswinkeltjes, waar de Montmartrianen gezellig staan te keuvelen over de schandaal tjes van het dorp; er is een pleintje met bomen en bankjes, waar de ouden van dagen op zitten uit te rusten van een lang en vermoeiend leven en wan neer men dan ook op één van die bankjes gaat zitten, dan kan het Se' beuren, dat men plotseling „monsieur le maire", meneer de burgemeester, het pleintje ziet oversteken. Hij draagt een Napoleonssteek, een rood fluwe len buis en eén blauw fluwelen kuit broek, gespen op zijn schoenen en een sabel aan zijn zijde. Hij is. de burger vader van de onafhankelijke gemeen te Montmartre. Wan* ofschoon dit dorp, dat daar midden in die wereld stad overdag toch zijn dorpse rust weet te behouden, al sinds 1860 het achttiende arrondissement van Parijs is, toch heeft men, vanwege de- pure gijn, steeds ook nog de burgemees tersfiguur van Montmartre in ere ge houden. Komt men echter tegen de avond, dai is er van die dorpse rust van Montmartre niets meer te merken. Het vredige dorpspleintje is nu veranderd in een parkeerterrein, waar de auto's uit een dozijn verschillende landen in de rij staan. Langs de grijze dorpshuis- ies zijn de neonlichten aangeschoten •n men merkt, dat achter vele van die verzakte geveltjes dure restaurants of nachtclubs verscholen zijn. Wanneer u veel geld op zak heeft kunt u naar binnen stappen. Vóór u De Amsterdamse Kalverstraat is niet alleen de belangrijkste winkel en wandelstraat van de hoofdstad, doch is tevens bekend bij iedere Nederlander, zelfs al is hij of zij nog nooit in de hoofdstad geweest. In April bestaat de Kalverstraat 500 jaar. Grote feestelijkheden wor den georganiseerd om dit feit te herdenken. De Dam, het begin punt van de Kalverstraat en het hart van de hoofdstad van Neder land, zal in een oud-Hollands marktplein worden veranderd. Deze foto toont U twee maal de Kalverstraat. van ongeveer 100 jaar geleden, naar een lithografie van Cornells Sprenger. Rechts het zelfde punt dezer dagen gefotogra feerd. Als U beide afbeeldingen goed bekijkt, zult U opmerken, dat Cornells Sprenger voor het welslagen van zijn tekening de vrijheid heeft genomen de Nieuwe Kerk circa 20 meter in de richting van de Kalverstraat te laten ver huizen. waar de schilders van Parijs als echte Bohémiens konden leven. Na 1918 kwamen er de nachtclubs, de dure restaurants en de toeristen-industrie leverde er goud op. En zo is dat gebleven. Montmartre is nog altijd een charmant dorp, maar wanneer men wat beter rondkijkt, ziet men, dat deze wijk toch iets on natuurlijks heeft gekregen en dat men er de vervlogen tijd te goed heeft willen conserveren. Erg hinderlijk is dit echter niet en daarom kan ik u aanraden om bij uw volgende bezoek aan Parijs ook eens een morgen te gaan flaneren door de historische straatjes van Montmartre. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld de serie reportages herinneren, die Anthony van Kampen in de zomer van 1948 voor ons blad schreef over zijn belevenissen op Hr. Ms. RP 133, de patrouilleboot der Koninklijke Marine, waarmee commandant Dankelman en zijn jongens zovele spannende momen ten beleefden in de wateren der Riouw- archipel, toen zij op smokkelaars en ander duister volk tussen Sumatra's Oostkust en Malakka jacht maakten. Voor zijn acties vóór 1 Januari 1948 werd Dankelman in Juni 1948 met het Bronzen Kruis onderscheiden. „Pardon, ik moet er hier uit!" Oplossing probleem 82. Stand: Zw. 8 sch. op: 1 12 17 18 19 24 30 39. Wit 8 sch. op: 6 28 33 35 36 37 42 44. Opl. 1. 42—38 (39x50), 2. 33—29 (24x 31 moet drie slaan), 3. 35x11 en nu gaat het juist om deze fraaie eindstand. Men zal wel inzien, dat zwart moet slaan 50x17, want 50x22 zou direct verliezen. Na 50x17 slaat wit 36x27 en zwart is altijd verloren. Een mooi probleem. En nu nog even het volgende standje: Zwart 6 schijven op: 7 8 14 24 33 39. Wit 6 schijven op: 18 21 27 32 37 48. Wit laat zwart dam halen op 48 door 4843. En dan volgt een zet, die niet zo voor de hand ligt, n.l. 32—28. Zwart moet nu vier schijven slaan van 48 naar 32. De dam moet daar blijven staan, omdat de stukken eerst na de slag van het bord genomen mogen worden. Wit maakt dan de winnende slag 27x9! Ter oplossing voor ditmaal: Probleem 83 van J. Bourquin. Zwart 14 sch. op: 8 9 10 11 12 13 15 17 18 19 21 23 27 31. Wit 14 sch. op: 24 25 29 30 32 33 34 36 38 40 41 44 47 50. (Wit speelt en wint. Dezer dagen verwierf de jonge lui tenant ter zee zijn tweede Bronzen Kruis, voor zijn acties na Januari '48, en wel speciaal voor het gevecht met de Alri-patrouilleboot Nori I, op 12 Maart 1948, dat uitvoerig door Van Kampen werd beschreven in ons num mer van 6 October 1949. De brief die commandant Dankel man van de Minister van Marine ont ving, ter motivering van de toeken ning van dit tweede Bronzen Kruis, luidt als volgt: „Dankelman heeft zich door moedig optreden onderscheiden door in het tijdvak van 1 Januari 1948 tot Mei 1948 als Commandant van de „RP 133" op de Oostkust van Sumatra op voorbeel dige wijze het politonele toezicht te water tegen terroristen uit te oefenen, waarbij verschillende malen geschut-, mitrailleur- en geweervuur vanaf de kust werd ontvangen; in het bijzonder door op 12 Maart 1948 tijdens het gevecht van zeer nabij met de Alri- patrouilleboot „Nori I" nabij de mon ding van de Sungei Tongkal deze veel snellere, met mitrailleur bewapen de motorboot met een bemanning van 5 man en 6 man Alri met volledige be wapening buit te maken, waarbij de tegenstander zware verliezen leed, en op 28 April 1948 nabij Tungkal Labu, toen hij van de wal, na reeds vroeger herhaalde malen te zijn bevuurd, op nieuw gevaarlijk dekkend vuur van terroristen ontving, o.a. van 12.7 mi trailleurs, deze in een langdurig vuur gevecht tot zwijgen te brengen". Ook matroos Driessen onderscheiden. De matroos le kl. zeemilicien J. P. M. Driessen, die zich bij dit gevecht op buitengewone wijze onderscheidde, verwierf eveneens het Bronzen Kruis. Volgens de motivering heeft hij zich „door moedig optreden onderscheiden door op 12 Maart 1948 als opvarende van onze „R.P. 133", welke boot was aangewezen voor het politionele toe zicht te water, tegen terroristen op de Oostkust van Sumatra op onvershrok- ken wijze op te treden, in het bijzonder door, volgens de alarmrol ingedeeld als mitrailleurschutter op het achterdek, tijdens het gevecht van zeer nabij met de Alri-patrouilleboot „Nori I" nabij de monding van Sungei Tongkal onbe schermd te blijven staan vuren en op kalme wijze juist gericht vuur af te geven. Vervolgens door, toen de boot van de tegenstander bij het langszij komen tot op twee meter werd benaderd, daar na, geheel onbewapend als eerste reeds over te springen en met een aldaar ge vonden steekwapen de gehele beman ning van de Alri-boot van hun voor raad handgranaten, hand- en steekwa penen, naar de voorplecht te jagen, en door dit optreden te bereiken, dat op het gevaarlijke moment van langszij komen, het verzet van de overlevenden van de boot van de tegenstander werd voorkomen". D6ZG V'! THEEDOEKEN grote maat 0.74 Gestreepte BADDOEKEN prima' kwaliteit 2.14 SLOPENKATOEN 150 br. per sloop 1.80 RODE ZAKDOEKEN 0.98 TAFELKLEEDJES zeer geschikt voor dekservetten 2.75 GRIJZE BLOKDOEKEN half linnen 1.46 GEKEPERDE PYAMAFLANEL 1.69 GRIJZE WERKHEMDEN alle maten 5.60 Extra grote flanellen DEKENS zeer geschikt voor lakens 6.26 DAMES NACHTHEMDEN prima flanel 9.95 GRIJZE MOLTONDEKENS prima 3.49 ZWARE WERKSOKKEN 1.98 Witte interlock DAMESDIRECTOIRES alle maten 2.42, 2.12, 1.81 Witte interlock DAMESCAMISOLES 2.09 ZWARE WERKKOUSEN 1.08 PRIMA WITTE FLANEL per Mtr. 1.43 KORTE HERENBROEKJES interlock 1.89 HEREN HEMDEN zonder mouw 2.82 Alkmaar, Steenenbrug Egmond aan Zee OUD EIKENHOUT Bod gevraagd op partij balkhout, w.o. plm. 5 M3 oud eiken, o.a. 25 x 25 cM. lang 2 t. 4 M., tevens te koop JUFFERPALEN, lang 8 tot 10 M., ongev. 1000 M. Een bouwladder lang 8 M. P. WILDEBOER, Schoorl. Wieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dk be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koop krachtig pubHek.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 8