Kort Bestek Zwaartepunt strategie der V.S. ligt in Stille Oceaan Zeventig doden bij natuurrampen Half Engeland sluit weddenschappen op afloop der verkiezingen Dinsdag 14 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 38 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Spanning rondom Berlijn is rode manoevre Stuurt Amerika reeds wapens naar Indo-China? Geen wapens lossen in strijd met democratisch staatsbestel Bootwerkers te Napels willen wapens lossen Luchtverdedigings maatregelen in Amerika Van DamSoldevilla Prins Bernhard naar Brazilië ONDERGRONDSE BRAND IN CHARLEROI ATOOMBESPREKINGEN IN ENGELAND TEN EINDE De pot verwijt de ketel V.S. wijzen Russische beschuldiging af Mevr. Attlee achter het stuur lanceert een nieuw lied Wonderlijke dingen Churchill GEVANGENISOPSTAND IN INDIA Prins begroet Alkmaarder op Curagao Geheime besprekingen Scandinavische landen Record aantal aspirant parlementsleden St Anion verwacht Koninklijke familie BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 137294 REDACTIE Achterdain 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 16 woorden t 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Amerikaanse milHairen zeggen Het zwaartepunt van de Amerikaanse strategie moet worden verplaatst van Europa naar Azie, aldus heeft de commissie van Amerikaanse stafchefs, die een reis heeft gemaakt langs de Amerikaanse bases in het .Westen van de Stille Oceaan, in een geheim rapport aan president Truman medegedeeld. De com missie acht het waarschijnlijker, dat een crisis of noodtoestand in de huidige spanning tussen Amerika en Rusland zich in Azie zal voordoen dan in Europa. met die, welke destijds aan Grieken- lan. is verleend en kan geschieden in het bestek van het wapenhulpprogram ma, waaruit Frankrijk tussen de 300 en 400 millioen dollar aan wapenen krijgt. Reuter verneemt in dit verband, dat het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken weliswaar Parijs heeft uitgenodigd, een lijst van behoeften in te zenden, doch dat geen enkele garan tie is gegeven, dat deze wapenen ook inderdaad zullen worden verzonden. In haar rapport heeft de commissie haar mening uiteengezet over de wijze, waarop de communistische expansie in het Verre Oosten tot staan moet wor den gebracht. Zij is van oordeel, dat Zuidoost-Azie het gevaarlijkste gebied is. Inzonderheid geldt dat voor Indo- China, waar de Verenigde Staten en de Sowjetgroep twee elkaar vijandig gezinde regimes hebben erkend. Men meent, dat Indo-China een van die zwakke punten is, waarvan Acheson verleden week heeft gezegd, dat zij a.h.w. een onweerstaanbare verleiding tot communistisc inmenging vormen. De stafchefs beschouwen de sluipen de blokkade bij Berlijn en de plannen voor een mars van de communistische jeugd als evenzovele pogingen, om de aandacht van de Westelijke mogend heden af te leiden van de opmars der communisten in het Verre Oosten. Zij menen dan ook, dat de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan moet worden versterkt, desnoods ten koste van die in de Atlantische Oceaan. Reeds is hiermee een begin gemaakt. De staf chefs hebben generaal MacArthur, de Amerikaanse bevelhebber in Japan, ge machtigd, om in geval van nood het bevel over de Amerikaanse vloot in de Japanse^ wateren op zich te nemen. Reeds wapenzendingen? De New York Post schrijft, dat de V.S. reeds wapenen verzenden naar Indo-China, om het Franse leger, dat onder druk staat, te steunen. Immers de Indochinese guerrillastrijders ont vangen steun uit communistisch China en Birma. De thans verleende Ameri kaanse steun ware nu te vergelijken Op een onder leiding van de Cen trale Bond van Transportarbeiders ge houden vergadering in Den Haag van vakgroepbestuurders en vertrouwens mannen is een motie aangenomen wel ke de bewering als zouden de haven arbeiders weigeren wapens te lossen afwijst. De motie stelt verder vast, dat ons op volkomen democratische wijze gekozen parlement met overgrote meer derheid besloot tot aansluiting bij het Atlantisch Pact. Men acht het daarom in strijd met het democratisch staats bestel het lossen van wapens te ver hinderen en men roept de havenarbei ders krachtig op stelling te nemen te gen het bevel van Moskou via de zgn. vredescomité's in dezen uitgevaardigd De vakverenigingsleider Giuseppe di Stefano heeft de Napoütaanse haven- «arbeiders op een vergadering opge wekt geen Amerikaanse wapens te lossen, maar hij werd uitgejouwd en verliet de vergadering. De havenar beiders namen een resolutie aan, waar in zij verklaren bereid te zijn alle soorten goederen te lossen. In de Amerikaanse staten Washing ton en Oregon zijn, op verzoek van de federale regering, de waarschuwings installaties voor luchtaanvallen weer in gereedheid gebracht. De bevolking is gewaarschuwd tegen hysterie en on nodige bezorgdheid. Verwacht wordt, dat in de beide staten samen binnen enkele weken 16.000 vrijwilligers ge reed zullen staan voor het bezetten van de observatieposten en de peil- inrichtingen. Naar wij vernemen zal Luc van Dam op 14 Maart in de Haagse Dierentuin boksen tegen de Spaanse middengewicht kampioen Soldevilla, een der candidaten voor een titelmatch tegen de Europese kampioen Mitri. Het Leger des Heils zal op 25 en 26 Februari te Amsterdam zijn jaar lijkse Muzikantencongres houden. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Woensdag: Zon op 7.56, onder 17.53; Maan op 7.54, onder 15.53. Gisteren nam Prins Bernhard af scheid van Paramaribo om vervolgens per eigen Dakota naar Refice te vlie gen. Hier zal de Prins op 15 Febr. over stappen in een vliegtuig van de K.L.M., met bestemming naar Rio de Janeiro, de hoofdstad van Brazilië. Hier zal de President dezer Repu bliek ter ere van de Prins een ontvangst houden. Het verblijf van Prins Bern hard in Brazilië zal drie dagen duren en op 18 Febr. volgt dan 's Prinsen be zoek aan Argentinië, waar hij o.a. pre sident Peron zal bezoeken. Langs de zelfde route, n.l. per K.L.M.-vliegtuig naar Recife en met de eigen Dakota via Paramaribo, gaat de Prins dan naar Curacao terug om van hier uit na enige dagen rust, zijn reis verder voort te zetten. Sinds twee jaar woedt er onder de wijk van Mambourg in Charleroi een ondergrondse brand, die men tot op heden nog niet heeft kunnen bedwin gen. In Februari 1948 bemerkten de bewoners van enkele straten der stad, dat er rook opsteeg uit een dal, dat met afval uit de mijnen gevuld was. Het stadsbestuur liet eerst het terrein met water besproeien, doch dat hielp niet veel. Toen .verden er diepe geulen gegraven, die men vol water liet lopen. Dit begon echter al spoedig te koken. Daarop heeft men putten ge graven, die men vol kalk, cement en klei liet lopen. Thans heeft de brand reeds een omvang aangenomen, dat men verschillende gebouwen heeft moeten afbreken. Verscheidene huizen zijn reeds ontruimd. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de kolenmijn Mam bourg een proces aangedaan en voor de blussing van de brand de hulp van de regering ingeroepen. De EngelsAmerikaansCanadese conferentie over atoomenergie, welke Donderdag in het Britse centrum voor atoomonderzoek te Harwell (Berk shire) was begonnen, is gisteren geëin digd. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van bevoorrading heeft verklaard, dat er geen commu nique zal worden uitgegeven. Deze conferentie was de vierde van een reeks bijeenkomsten welke ten doel hadden de gegevens met betrekking tot de atoomenergie te ordenen. Bij de opening van de conferentie werd ver klaard, dat de besprekingen betrek king zouden hebben op de uitwisseling van gegevens, welke totnogtoe werden geheim gehouden en dat de deskundi gen rekening zouden houden met de atoomontploffing in de USSR, welke zich sedert hun jongste bijeenkomst in de Ver. Staten, in September heeft voorgedaan. Alle verkeer te Dresden (Russische zone van Duitsland) stond gisteroch tend een minuut lang stil ter herden king van de wrede en zinloze verwoes ting van de stad door Amerikaanse bommenwerpers, vijf jaar geleden." De minuut stilte is bevolen door de premier van Saksen, de communist Max Seydewitz. In de communistische pers van Saksen is veel critiek gele verd op wat men noemt „de onnodige en lichtzinnige vernietiging van men senlevens door de Amerikanen in de laatste wereldoorlog". Een officiële Britse woordvoerder verklaarde, dat Dresden op 13 Fe bruari 1945 door Amerikaanse machi nes werd gebombardeerd, nadat tot tweemaal toe van de Sowjetrussische troepen, die ten Oosten van de stad vochten, een dringend verzoek daar toe was ontvangen. HOGERE PRIJZEN IN HOTELS In verband met de sterk gestegen in koopprijzen en onkosten heeft de vak- groep Hotels en aanverwante bedrij ven haar leden geadviseerd de prijzen enigszins te verhogen. Tornado's in V.S, - Lawines in Frankrijk en stormen in West-Europa Tornado's in de Verenigde Staten, la wines in Frankrijk en stormen in West-Europa hebben in de afgelopen dagen ongeveer 70 mensenlevens ge- eist. New York: In Arkansas, Tennessee, Texas en Louisiana kwamen in het af gelopen weekeinde tenminste 47 per sonen om het leven ten gevolge van tornado's. 200 personen liepen verwon dingen op. Parijs: Technici treffen veiligheids maatregelen tegen lawines in de Fran se Alpen, die in een week tijds 20 do den eisten. Parijs zelf werd Maandag door een hevige hagelbui getroffen. In het gehele land treden rivieren en ka nalen buiten hun oevers en bij Avig non stak een storm op met een snel heid van 160 km per uur. Brussel: In Belgie woedden in de nacht van Zondag op Maandag stormen met een snelheid van 110 km en viel zware regen. De atoomcontrole Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Russische be schuldiging, dat de Westelijke mogend heden verantwoordelijk zijn voor het afbreken van de besprekingen in het kader der V.N. over de controle op de atoomenergie, van de hand gewezen. Verklaard werd, dat de delegatie der Verenigde Staten in de commissie voor de atoomenergie der V.N. de besprekin gen zal voortzetten. Amerika is bereid, elk voorstel inzake de controle te be studeren, maar steunt het controleplan, dat de Algemene Vergadering heeft vastgesteld, totdat er een beter is ont worpen. VIER GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Maandagmorgen in de vroegte reed een jeep in Den Haag tegen een ver- keerszuil. De vier inzittenden moesten met snij- en schaafwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Eén van hen moest daar ter observatie achter blijven. De auto werd ernstig bescha digd. Londen: In Zuid-Engeland kwamen verschillende dijkdoorbraken voor ten gevolge waarvan mensen uit hun hui zen werden verdreven. De kustvaart op de Theems ligt reeds vijf dagen stil, evenals het verkeer ir de Straat van Dover. Het is reeds vier dagen lang niet mogelijk de „Queen Eliza beth" uit het droogdok te slepen. (Van onze Londense correspondent) JjEEL ENGELAND leeft in een ver- Negentien doden De politie heeft haar wapens moeten gebruiken om een opstand in de ge vangenis te Salem in Zuid-India te onderdrukken. Negentien gedetineer den werden gedood en veertig anderen gewond. kiezingsroes. Er heerst een atmos feer, die men het beste kan vergelijken met de vooravond van een internatio nale voetbalwedstrijd of beter nog met de Derby-day, de jaarlijkse grote paar denrennen op de vlakke baan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat mil- lioenen Engelsen bij hun bookmakers een gok afgesloten hebben op de uit slag van de verkiezingen. Naar schat ting van een der grootste Londense bookmakersfirma's zijn er in totaal over het hele land reeds meer dan acht millioen weddenschappen afgeslo ten, tegen een gemiddeld bedrag van vijf shillings (een rijksdaalder) per persoon, zodat onverschillig de uitslag, hiermee een b drag van twee millioen pond sterling (twintig millioen gulden) na de stemdag van eigenaar zal ver wisselen. Dat is nog niet eens meege rekend de tienduizenden weddenschap pen die men onder elkaar dus niet met de bookmakers heeft aange gaan! Een der Leste aanwijzingen omtrent de nek aan nek strijd, die Labour en de Conservatieven tegen elkaar voe ren, is weerkaatst in de noteringen van weddenschappen op de Londense beurs, waar grote bedragen zijn inge zet. De makelaars noteren Labour als lichtelijk favoriet tegen een prijs van 5 tegen 4. De Conservatieven staan als een op de hielen volgende favoriet ge noteerd op 6 tegen 4, terwijl de Libe ralen, als complete outsiders te boek staan op 25 tegen 1. £)E DRIEHONDERD Amerikaanse ver slaggevers, die de verkiezingen hier voor hun bladen verslaan, staan ver baasd over de wijze, waarop Premier Attlee, met zijn vrouw aan het stuur van hun oude Humber,. zijn ruim dui zend mijl lange spreektournee afwerkt TK verhaalde u reeds, vrienden van de snode plannen van André Mau- rois, de Franse schrijver, die voor de iadio lessen in de liefde gaat geven. Onder één van zijn stellingen is ook deze: „Een gelukkig huwelijk is een lang gesprek van de kerk tot het kerk hof, waarvan men nimmer moede wordt". Jammer is alleen, dat het ge sprek zo vaak van één kant komt. Waartegenover natuurlijk weer staat, dat een goed verstaander maar een half woord nodig heeft. In Kopen hagen is een internationale danswed strijd gehouden, waar Engeland de eerste drie plaatsen bezette. Zes lan den, waaronder Nederland, namen aan de wedstrijd deel, maar alleen Enge land en Denemarken kwamen in de finale. Bij het jaarlijks carnaval te Nice wierp iedereen der traditie ge trouw met bloemen en confetti. Maar mevrouw Pepizownich smeet een re gen van Franse en Nederlandse bank biljetten omlaag met als sluitstuk een spaarbankboekje met een saldo van 200.00C francs. Men heeft mevrouw Pe pizownich een cel toegewezen in af wachting van een psychiatrisch onder zoek. Een groep sportieve Fransen heeft een skitocht gemaakt van de havenstad Narvik naar de Noordkaap. Ondanks de koude wisten zij hun snel heid op te voeren van 25 tot 45 kilo meter per dag. Het lijkt niet veel, maar gaat h het maar eens proberen. iiiiiurnmini Vondagavond is in Amsterdam in- gebroken in een huis te Amster dam Zuid. De woning werd geheel over hoop gehaald en vermist worden o.m. vijf herencostuums, drie pantalons en een gouden speld met briljanten ter waarde van duizend gulden. De eige naar wist nog niet, wat-ie nog meer kwijt was. De dief schijnt een heerschap te zijn, dat zich de bijnaam „De vlo" verwierf. De Mokumse politie over weegt nu, de revolvers met D.D.T. te laden. Twee nachtwakers waren aan het nachtwaken in een stadion voor windhondenrennen in Londen. Toen ze Hee, je bent Menuhin niet. pas goed wakker werden waren ze gekneveld; de brandkast was met springstof gesardineerd en 15.000 pond sterling is nog altijd spoorloos. O De „Jonn Biscoe" die dezer dagen zes En gelse geleerden van het Zuidpool- eiland Stonington afhaalde heeft een goed werk gedaan. De proffen hadden drie jaar tussen het Zuidpool-ijs gebi vakkeerd. Net als wijlen meneer de baron. [y^aurice („Valentine") Chevalier heeft 't weer eens goed gezegd. „In Frankrijk" orakelde hij „is alles nog lang niet weer, wat het wezen moet. Maar met de liefde is de zaak voor mekaar". En hij kan het weten. D Yehudi Menuhin, de beroemde violist zou in Londen optreden. Maar mist en machineschade hielden zijn vliegtuig in New-York twee dagen aan de grond. Daarbij kwam een dag wegens mist op Shannon en Londen-Airport zat ook dicht. Dus werd Menuhin per taxi 35 mijl vervoerd naar de tjokvolle Albert- Hall, waar hij anderhalf uur te laat aankwam. Zesduizend mensen hoorden hem twee concerten spelen. Toen ver trok hij per vliegtuig naar Zuid Afri ka. Violist ziin is bliikbaar ook niet alles. Eind volgend jaar zal de Rijn volledig bevrijd zijn van wrakken en andere obstakels uit de oorlog. Dan blijft alleen het „goldenes Haar" van d* Lorelei als gevaarlijke klip over. Prins Bernhard drukt in Willem stad de hand van onze oud-stad genoot, de Zeer Eerw. Pater Tho mas H. Willers, O. P., secretaris van de Bisschop van Curagao. Naast Pater Willers staat de Bis schop. De premiers van Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben Maan dag te Halmstad in Zuid-Zweden elt uur in het geheim geconfereerd. met slechts één begeleidende detective in een volgauto (en dat nog op aan dringen van Scotland Yard). Dewey Fleming, de correspondent van de Bal- timore Sun, beschrijft hoe de Attlee's in kleine dorpsherbergen logeren en overal in gewone restaurants hun maal tijden gebruiken, midden tussen het publiek en herinnert zijn lezers als merkwaardig contrast aan de speciale verkiezingstrein-de-luxe van president Truman, met slaap- woon- en studeer vertrekken aan boord voor dozijnen adviseurs en secretarissen, een wagon garage voor 15 auto's, perscomparti menten voor 200 verslaggevers en een bewaking van 32 detectives. PHURCHILL heeft een nieuw han delsmerk toegevoegd aan zijn sigaar en V-teken. Op een Conservatieve pro- paganda-bijeenkomst dezer dagen in het voetbalstadion te Cardiff, deed hfj een vijftigduizend-koppige menigte bulderen van het lachen door plotse ling een parodie te zingen op het be kende „Home, sweet home". Zijn „ver beterde" tekst wordt nu prompt op alle bijeenkomsten door zijn supporters ge zongen. Het gebeurde als volgt. Hal verwege zijn lange rede te Cardiff waarin hij een felle aanval deed op de „onpersoonlijke en index-achtige in richting van de Labour-administratie", zei Churchill: „ik hoop dat jullie ook allemaal ijverig de taal der socialisti sche ambtenarij geleerd hebben. Ja moet vooral het woord „arm" niet ge bruiken, maar „lagere inkomsten groep". En ook het woord „home" heb ben zij verbeterd. Dat heet voortaan „accomodation unit". Ik weet niet hoe we ons oude liedje Home, Sweet Home voortaan moeten zingen, maar ik zal het proberen." Op dat moment plaatste 's werelds origineelste staatsman zijn linkerhand op de borst, greep met de rechter met een dramatisch gebaar naar de micro foon en, op de wijs van Home, Sweet Home, zong hij met een ongelofelijk schorre stem de nu klassiek geworden woorden „accomodation Unit, Sweet Accomodation Unit, there's no place like our Accomodation Unit". DOSS MITCHELL, een verkiezings agent van de Conservatieven rijdt te paard alle afgelegen boerderijen af in Noord-Ierland om propaganda te ma ken voor zijn partij. Zoals alle verkie zingsagenten is ook Ross Mitchell moei lijk door onverwachte antwoorden uit het veld te slaan. Deze dagen stond hij echter sprakeloos. Toen hij ergens op de deur van een boerderij klopte in het graafschap Antrim deed een oude boerin zelf open. „En op wie gaat u stemmen in de verkiezing, mevrouw?" vroeg de propagandaman. „Wat voor verkiezing?" was haar wedervraag. De Britse verkiezingen Aan de algemene verkiezingen in Engeland, die over tien dagen beginnen, zullen meer candidaten ook meer vrouwelijke deelnemen dan ooit te voren, terwijl het aantal zetels in het parlement kleiner is geworden. Toen Maandagavond de termijn voor de voordracht van candidaten was ver streken, bedroeg het aantal ingeschre ven candidaten 1.866. Voor elke candi- daat is een waarborgsom gestort van 150 pond sterling. De strijd gaat om 625 zetels. Bij de vorige verkiezingen voor het Lagerhuis in 1945 betwistten 1.677 candidaten elkaar 640 zetels. Labour komt in het veld met 619 can didaten, de conservatieven en hun bond genoten met 614. De orthodoxe liberalen brengen 472 en de communisten 100 candidaten in de strijd. Het aantal vrouwelijke candidaten 123 over schrijdt belangrijk het vorige record van 87. De liberalen hebben 44, labour 42, de conservatieven 28 en de commu nisten 9 vrouwen candidaat gesteld. Bij de verkiezingen van 1945 vielen 20 ze tels aan vrouwen toe. Volgens AFP is nu reeds een zetel toegewezen aan de conservatief Sir Hugh O'Neil. daar in zijn district geen tegen-candidaat werd gesteld. St. Anton am Ariberg is er kennelijk zeer mee ingenomen, dat het opnieuw is uitverkoren als wintervacantieoord voor de Nederlandse koninklijke fami lie, aldus een correspondent van het ANP. De kruier bij het stationnetje had nog maar nauwelijks een Neder lands kenteken op de koffer van een bezoeker gezien of hij zei al spontaan: Und die Königin kommt auch wieder! In hotel Post hing het portret van de koninklijke familie in de hall tussen de afbeeldingen der ski-groten. De waardin van de blokhut boven op de Ariberg doet aan wie het maar horen wil de meest opgetogen verhalen over de charme van koningin, prins en prinsessen. Het hoogtepunt van het sei zoen moet nog komen, maar reeds heeft St. Anton drukke maanden achter de rug. De bedrijvigheid is er dit jaar .vroeger begonnen dan gewoonlijk. Mo menteel zijn er gasten uit een vijftien tal Europese landen. DUITSE KAMPBEWAKER TOT 20 JAAR VEROORDEELD. De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde gisteren de Duitser F, M. L. Kratz tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek. K. heeft als bewa ker in het kamp Mooiland te Ede in Februari 1945 twee Nederlanders, die waren ontvlucht, zonder vorm van pro ces neergeschoten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1