Vermindering Vermakelijkheidsbelasting Stad en Omgeving, Huis aan Achterwezel uitgebrand AGENDA „IN NAAM VAN HET LEVEN" Grasland staat ten achter bij bouwland Het Chr. Blindentehuis „Sonneheerdt" Voorlopig nog geen belastingvermindering in het tarief voor de bioscopen Gevangenisstraf voor weerspannigheid Philips wondertuin vertrokken Uitspraken Meervoudige* Kamer Ochtendstond hadbrand'in de mond „Wat is er mamma?" vroeg het ongeveer 8-jarige zoontje van de heer G. Visser aan de Achtervvezel 48 hedenmorgen aan z\jn moeder, toen deze zich omstreeks acht uur naar beneden gaf, maar op de trap verrast werd door rookwolken, terwijl door de kieren in de trap de vlammen lekten. In allerijl rende mevrouw Visser terug naar haar kamer om de baby in een deken te wikkelen. Met het kind in haar armen en haar zoontje aan de hand bereikte z\j de straat en sloeg alarm. Ondertussen verspreidde het vuur zich door de gehele woning. Gele rookwolken zochten en vonden een uitweg door deuren en ramen en markeerden in korte tijd de plaats van de brand. Ont wakend Alkmaar nam kennis van de brand, toen gehelmde brandweerlieden zch naar de kazerne aan de Nieuvvesloot spoedden en enkele minuten later de langslapers in de binnenstad gratis, maar wellicht ongewild gewekt wer den door het sirenegeloei der uitrukkende wagens. Jongetje zocht met lucifers naar speelgoed Zowel door de voordeur, als vla een tuin aan de rechterzijde van het per ceel Achterwezel 48 kon de brandweer het vuur benaderen. De grote rook ontwikkeling belemmerde het blus- aingswerk, maar desondanks slaagde men erin de brand te locaJiseren en te beperken tot de woning van de fa milie G. Visser. Dit huis brandde even wel goeddeels uit. Toen er geen ge vaar voor uitbreiding of overslaan meer bestond, gaf de commandant, de heer J. van Maarleveld, wiens per soneel in afwachting van de komst van de brandweer reeds met emmers water het vuur bestreden had, aan de korpsen „Kracht en Vlugheid", t,Kwiek" en het „Laddercorps" bevel tot inrukken. „Burgerplicht" belastte zich met het nablussen, hetgeen niet veel tijd meer in beslag nam. De heer Visser was tegen brand schade verzekerd, evenals de eigenaar van het woonhuis, de heer P. F. C. W. Pehlig. Of de aanzienlijke brandschade volkomen door de verzekeringssom gedekt wordt, dient te worden be twijfeld. Omtrent de oorzaak van de brand tastte men aanvankelijk in het duis ter. Om zeven uur was de heer G. Visser in de woonkamer geweest en had niets bespeurd. Zijn zoontje speel de in de kamer en bleef achter, toen vader zich naar zijn werk begaf. Het vermoeden, dat hij met vuur gespeeld had of de kachel had open gemaakt, ontkende het zoontje. Na met een autotje gespeeld te hebben, Was hij weer naar zijn kamer gegaan en in bed gekropen, t Uit het onderzoek, dat de brand weer Instelde, kon worden vastgesteld, dat brand niet in de omgeving van de In het Gulden Vlies te Alkmaar hield de heer K. J. de Vries Maandagmiddag voor de oudleerlingen van de Rijks landbouwscholen te Alkmaar en Scha- gen een lezing over het onderwerp .grasland". „Er is over de gehele we reld veel grasland, maar de kwaliteit daarvan laat heel wat te wensen over", zo ving de heer De Vries zijn lezing aan. De opbrengst van het grasland staat in verhouding tot dié van het bouwland als één staat tot tien. Dit is veelal te wijten aan roofbouw, erosie en onkunde. Ook bij het hogere land bouwonderwijs wordt maar weinig aan dacht aan dit veelzijdige onderwerp besteed. In Europa is de verhouding grasland—bouwland vrij gunstig. In Nederland valt ze zelfs ten gunste van het grasland uit en men kan het hier dus als cultuurgrond beschouwen. Deze goede ontwikkeling is te danken aan het zeeklimaat, een gelijkmatige water stand, intensief gebruik van de grond en praktijkervaring. Planten vormen gemeenschappen, zo ging de heer De Vries voort, en ook in graslanden zijn verscheidene van deze plantengemeenschappen waar te ne men. De soorten en de verhouding in de soorten kunnen zeer verschillend zijn: gemiddeld bedraagt de laatste 32 Het is voor onderzoekingen van het land belangrijk om te weten hoe de sa menstelling van de zoden en de grond ls. Men kan dan aanwijzingen geven hoe de slechte soorten te weren en goede aan te kweken. Men moet het grasland altijd zien als Iets veranderlijks. Weliswaar houden de eerstgezaaide soorten zeer lang de overhand, doch men kan na verloop van tijd duidelijk de verschuiving in de samenstelling van de grasmat waar. nemen. Hieraan kunnen de weersom standigheden ten zeerste medewerken Vooral in droge en natte jaren zijn de veranderingen goed merkbaar en men krijgt dan een schommelend evenwicht Naast de vochtigheidstoestand zijn de wiize van bemesting en de gebruiks wijze van groot belang. Tot slot van zijn betoog gaf spreker een overzicht boe men bij het onderzoek van een grasland te werk gaat. Teraardebestelling Dr. H. Hartong van Ark Gistermiddag werd onder vrij grote publieke belangstelling het stoffelijk overschot van de heer H. Hartong van Ark op de Algemene begraafplaats ter aarde besteld. De stoet, die om 2 uur van het sterfhuis vertrok arriveerde omstreeks 2 30 aan de begraafplaats. Vele vrienden en kennissen getuigden van hun medeleven, door ondanks het gure weer bij de ter aardebestelling aanwezig te zijn. Nadat de zoon van de gestorvene bedankt had voor de be langstelling na het overlijden van zijn vader ondervonden sprak ds. A. J. van der Sluis, predikant der Doopsgezinde gemeente alhier een gebed uit. Een grote hoeveelheid bloemen getuigde van het medeleven met deze stadge noot, die nog onlangs het feit herdacht, dat hij 55 jaar als apotheker werkzaam is geweest. kachel was ontstaan. Een speelgoed kast onder de trap was echter geheel uitgebrand, zodat hier de kern van 't vuur gezocht moest worden. Na nog maals aan de tand gevoeld te zijn, be kende het jongetje in de kast met een lucifer naar speelgoed gezocht te hebben. Op de plaats van de brand merkten wij o.m. op de ere-commandant, de heer F. H. Ringers en de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zoölogica (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Afspraakje met Judy (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Doodlopende straat (18 jaar); A. B. T„ 8 uur: Amsterdam bij nacht (14 jaar). Lunchroom Valk, 8 uur: Propaganda- avond van J- Broederschapsfederatie. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 uur ma tinée (ABT geen matinée). Gnlden Vlies, 8 uur: Vijfde concert door de Haarlemse Orkestvereniging Wapen an Heemskerk, 8 uur: Accordeonconcert door „Vita Nova". UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister stonden de volgende nieuwe inschrijvingen: N. Mooy (E), Egmond aan Zee, Noor derstraat 11, Kleinhandel in heren, en jongensbovenkleding en herenmode artikelen, dames- en meisjesbovenkle- ding, damesmode- en kleinvakartike- len, stukgoederen en huishoudelijke goederen, onderkleding, babygoed en corsetartikelen, woning-textielgoede- ren, kousen en sokken. Bad-Egmond, Egmond aan Zee, Noor- derstraat 32. Strandbedrijf (verhuur badstoelen enz.). Eigenaa. G. Groen. Filmavond Vereniging Nederland-U.S S.R. zij staat desondanks aan de top van de wereldcinematografie. Nadat mevr Scherens de vier fasen van opbouw van de Russische filmindustrie had Ter gelegenheid van het dertig-j uiteengezet, sprak zij nog een propa- jarig „bestaan" van de Sowjetfilm organiseert de vereniging Nederland U.S.S.R. gedurende de maand Februari een Sowjetfilm Festival, waarbij door het gehele land films uit de Russische studio's worden gedraaid. Gisteravond was Alkmaar aan de urt en werd onder anspiclën van de plaatselijke afdeling van bovenvermelde vereni ging de film ,-Mitsjoerin" (In naam van het leven) vertoond voor een goed be zette zaal van het Wapen van Heems kerk. Nadat de voorzitter, de heer R. Polk, een welkomstwoord had gespro ken. gaf hij het woord aan mevrouw Scherens, lid van het hoofdbestuur van de vereniging. Zij vertelde het een en ander over het Sowjetfilm Festival en de geschiedenis van de Russische cinematografie. De film is het beste middel voor massa-propa- ganda heeft Stalin eens gezegd. Ook mevrouw Scherens constateerde, dat er geen film wordt geproduceerd, die niet propaganda maakt voor iets. het zij goed het zij kwaad. De Sowjets maken films, die uitgaan van een reële basis. De Sowjetfilm maakt propagan da voor de belangen van de volkeren van de Sowjetunie, dus voor die van de volkeren van de gehele wereld. In andere delen van de wereld werd de Sowjetfilm lang verwaarloosd, maar Gisteravond werd er in de Gerefor meerde kerk alhier, een lezing met film gehouden over het Chr. Blinden tehuis „Sonneheerdt". Na het openingswoord, uitgesproken door de heer Schaap, zong mevr. Stal linga enige liederen waarna het Chr gemend koor o.l.v. de heer Pranger eveneens enige liederen ten gehore bracht. Hierna vertelde de heer Gans één en ander over het tehuis en ovei het blindzijn in het algemeen. Blino zijn betekent te leven in een nooit eindigende nacht. Een ziende kan zien dat niet voorstellen. Vroeger was een blinde genoodzaakt met bedelen zijn brood te verdienen. Tegenwoordig zijn er gelukkig tehuizen, waarin hij kan worden opgenomen Zo'n tehuis heb ben wij ook, en wel op Christelijke grondslag. Ieder mi«t leven naar de voorschriften van hei tehuis De blin den kunnen bij ons verschillende spe len beoefenen, als schaken, dammen enz. Ook wordt er kunst beoefend als zang, piano- en orgelspel. Aan het te huis zijn werkplaatsen verbonden waarin de blinden Kunnen werken en zodoende evenals in de maatschappij 's Zaterdagsmorgens hun eigen ver diende loon ontvangen. Dit neemt hun gevoel van onvolwaardigheid enigszins weg. Het tehuis is op het ogenblik overvol. Er zijn 58 interne en 12 externe blinden, terwij] er nog tientallen op de 'ijst staan. Vervol gens werd de film vertoond, die ons het tehuis met de werkplaatsen liet zien. We zagen de blinden vlechten en weven, zetten en drukken enz. In het tweede gedeelte zien we de blin den wandelen en taai de kerk gaar en werden de belangrijke diensten van een z.g. geleide-hond getoond. Tot slot zong m°vr. Stallinga nog enige liederen en trad ook het Chris telijk gemengd koor nog even op waarna ds. Wesseldijk het slotwoord van deze interessante en leerzame avond uitsprak. In de consistorieka mer van de kerk varen de verschil lende producten van „Sonnebeeidt" ten toon gesteld, welke na afloop bezich tigd konden worden. SUCCES OP MUZIEKFESTIVAL Op het te Haarlem gehouden muziek festival heeft Nieuwe Niedorps Amu sementsorkest onder leiding van de heer B. Persijn. de tweede prijs be haald in de afdeling voor grote orkes ten. BENOEMD TOT HOOGHEEMRAAD Bij Koninklijk besluit is de heer J Kooit Cznalhier, benoemd tot Hoog heemraad van het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen In Kenne- merland en West-Friesland. gandistisch woord ten bate van de Vereniging Nederland—U.S.S.R. (Unie van Socialistische Sowjet Republie ken). Het is niet zo. dat slechts mensen van een bepaalde kleur lid van onze vereniging kunnen worden. Wij reke nen personen van allerlei rang en stand tot de onzen. Vrije discussie is steeds mogelijk. Alleen degenen, die tegen de Sowjetunie zijn, stoten wij uit. Immers wij streven het vredes- ideaal na. De Sowjetunie is het bol werk van de vrede. Wie tegen de Sowjetunie is. is tegen de vrede én dus tegen ons. Het is niet denkbaar dat een land als de Sowjetunie oorlog wil. omdat men er met man en macht aan de opbouw werkt en oorlog weer ineenstorting betekent. „Mitsjoerin". De film. die vervolgens vertoond werd, was een hulde aan de weten schappelijke werkers, de medici, die arbeiden voor het lichamelijke heil van de mensheid. Drie jonge doktoren keren uit de oorlog terug. Zij weten, dat velen tengevolge van in de oorlog opgelopen verwondingen (beschadigin gen van het zenuwstelsel) blijvende lichamelijke of geestelijke storingen hebben opgelopen. Met grote toewij-, ding zetten zij zich gedrieën aan de taak voor dat lijden een geneeswijze te zoeken. Na het overwinnen van vele moeilijkheden en veel tegenslag slaagt een van de drie. die wist vol te houden, dr. Petrof, er in een klein meisje het gebruik van haar ledema ten terug te geven, die verlamd waren tengevolge van een beschadiging van het zenuwstelsel. Groot is zijn geluk en groot is de hulde van het volk. die hem ten deel valt. Met het ve-men van dergelijke films tracht men in de Sowjetunie de brede massa te doen kennismaken met het werk dat de wetenschap ver richt in het belang van het geluk der mensen. Ofschoon de film door weinig actie en langdurige mono- en dialo gen voor de anders gewende Westerse toeschouwer wat langdradig en daar door soms vervelend genoemd moet worden, waren er toch uitermate boeiende beelden te bewonderen, die door speciaal gecomponeerde muziek een graad van hoge suggestiviteit wis ten te bereiken. Naast het gestelde doel. de kennismaking met het op de nieuwe biologische idee ingestelde wetenschappelijke werk (de propa ganda. wa nop mevr. Scherens bij haar inleiding wees), was in deze film ook een hoeveelheid andere propaganda (die waarop Stalins woorden slaan) opgenomen. Wij duiden slechts op de afkeuring,* die wordt geuit over de houding van een der doktoren, die een uitnodiging aanvaardde om in de Ver Staten kennis te nemen van aldaar verrichte onderzoekingen op hetzelfde wetenschappelijke gebied en teleur gesteld terugkeert omdat hij als „bui tenstaander" werd beschouwd. Tijdens de pauze werden aan het Sowjetjubileam gewiide afleveringen van het verenigingsblad ..Nu" aange boden. B. en W hebben de Raad het voor stel gedaan over te gaan tot het wfl zigen van de verordening op de hef fing en Invordering van een belasting op vermakelijkheden. Onder de vermakelijkheden genoemd in art. 2 wordt ook vuurwerk opgeno men. Bg een voordracht, lezing, film voorstelling enz., welke uitsluitend n godsdienstig karakter draagt, zal slechts als vermaak beschouwd wor den datgene wat niet meer tijd vergt dan een derde gedeelte van de gehele duur (tot dusver een vierde gedeelte). De toegangsprijzen waarboven uit voeringen, voordrachten, bioscoop voorstellingen enz. gegeven ter ont wikkeling van het volk door zich dit ten doel stellende verenigingen, niet meer zijn vrijgesteld van belasting, is thans 0.40 per persoon. B. en W. willen dat bedrag op 0.75 stellen. Het begrip: bevordering van de geestelijke ontwikkeling van het volk wordt dan geïnterpreteerd als het bij brengen van kennis en begrip om trent onderwerpen van wetenschap en cultuur zoals dat hier o.a. wordt be oefend door de Volksuniversiteit. Schola Publica, Instituut voor Arbei dersontwikkeling enz. School- en jeugdverenigingen. Aan de bestaande vrijstelling vooi feestelijke bijeenkomsten van school- of andere jeugdverenigingen kan eni ge uitbreiding worden gegeven, zo dat deze als volgt komt te luiden: „Toneel-, zang- en muziekuitvoerin gen, lezingen, voordrachten en bio scoopvoorstellingen, welke door school verenigingen of jeugdverenigingen niet gewinshalve worden gegeven, mits deze verenigingen zich ten doel stel len door middel van die vermakelijk heden haar leden culturele waarden bij te brengen of de als gevolg van het lidmaatschap door haar leden aange leerde vaardigheden aan htm ouders of andere genodigden te tonen en mits daaraan geen andere dan de ge noemde vermakelijkheden zijn ver bonden en de toegangsprijs niet meer bedraagt dan ƒ0.75 per bezpeker. Nationale of plaatselijke histo rische feesten. Bepleit wordt een vrijstelling op te nemen voor vermakelijkheden, welke ter gelegenheid van nationale oi plaatselijke historsche feesten of her denkingen worden ondernomen dooi verenigingen of instellingen, die ten doel hebben de viering van dergelijke feesten of herdenkingen door de be volking te leiden, mits de vermake lijkheden kosteloos of tegen betaling van niet meer dan ƒ0.75 per bezoe ker voor het publiek worden gegeven. Deze vrijstelling is althans voor de algemene feestviering bedoeld. Daartoe behoren ook bioscoopvoor stellingen, welke uitsluitend bestaan uit films, waarin de techniek, de land bouw, de industrie of de handel uit sluitend onderwerp zijn. Volgens de bestaande verordening betreffende de teruggaaf van belas ting op vermakelijkheden voor een liefdadig doel gehouden mag van de onzuivere opbrengst niet meer dan 50 procent voor de dekking van de on kosten worden afgezonderd als men recht op teruggaaf wilde hebben. De onzuivere opgaaf is het verschil tussen de toegangsgelden en de daarvoor be taalde belasting. Het is redelijk de be lasting zelf buiten beschouwing te la ten en als voorwaarde voor de terug gaaf te stellen, dat niet meer dan 50 procent van de toegangsgelden aan onkosten mag zijn besteed. Art. 5 vermeldt thans 50 procent voor bals, danspartijen en sporteve nementen, welke een sensationeel ka rakter dragen of waarbij de gelde lijke uitkomsten in de vorm van wed denschappen en beloningen voor de deelnemers hoofdzaak zijn Geheven worden ihans 35% voor concerten, toneeluitvoeringen, sport wedstrijden, tentoonstellingen en der gelijke vermakelijkheden en 45% voor vermakelijkheden waarbij het cultu rele of opvoedkundige karakter niet of vrijwel niet aanwezig is of weike niet behoren tot de levende kunst, als mede voor de niet onder het tariei van 35% vallende bioscoopvoorstellin gen. Dat tarief is ook van toepassing op de op het gem. sportpark plaats heb bende motorwedstrijden en harddra verijen en heeft grote moeilijkheden veroorzaakt bij de bepaling van de voor het gebruik van het sportpark voor deze sportevenementen te be dingen vergoedingen. B. en W. me nen, dat dit tarief het voor het sport- parkbedrijf nimmer mogelijk zal ma ken om normale huurvoorwaarden te bedingen en stellen daarom voor de belasting tot 20% van de bruto- opbrengst te verlagen. Deze verla ging zal, naar verwacht wordt, we gens de betere exploitatie-uitkomsten van het sportparkbedrijf de gemeen te uiteindelijk slechts geringe offers kosten en het voortbestaan van deze belangrijke sportgebeurtenissen ver zekeren. Het tarief van 45% kan vervallen. Weliswaar verval; dan tevens de prik kei tot vertoning van minstens 500 M. Ned. journaal of cultuurfilms, doch handhaving daarvan achten B. en W. niet meer noodzakelijk. Bioscoopvertoningen en toneel voorstellingen. De gezamenlijke bioscoophouders en één der zaalhouders verzochten gehe le of gedeeltelijke vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting voor biootoop- en toneelvoorstellingen met een cui turele inslag. Het is practisch niet mogelijk daarvan een bevredigende definitie te geven waarom B. en W. afwijzend tegenover dit verzoek staan. Daargelaten, dat in het fin. verhou- dingsbesluit 20% ook voor cultures uitingen op het gebied van toneel en muziek wordt verlangd is dit tarief voor dergelijke vermakelij knedei; steeds gebruikelijk geweest. Voor bioscoopvoorstellingen is een onder scheid tussen culturele en niet cultu rele films zeer moeilijk, daar beide categorieën in de regel speelfilms zijn B. en W. zouden er in willen toestem men bioscoopvoorstellingen, welke uit sluitend bestaan uit films, die han delen over kunst, wetenschap en na tuur onder het tarief van 20% te brengen. De belasting voor het ten gehore brengen van muziek en zang, al dan niet door middel van automatisch! instrumenten of radio In café's, ver- lofszaken e.d. is in 1948 belangrijk verhoogd. Daartegen is de verlof- houdersvereniging „Alkmaar" opge komen. Aangezien hier de mogelijk heid van afwenteling van de belastin gen gering is, is enige tegemoetko ming gewenst. De belastingtarieven waren voor dit onderdeel tot ongeveei 2/3 gedeelte van de thans geldende terug te brengen. De belasting van verenigingen. De grootste moeilijkheden doen zich voor bij het belasten van verenigingen, die voor haar leden vermakelijkheden organiseren voor zover deze zondei betaling van een normaal toegangs geld door de leden en donateurs toe gankelijk zijn. Thans is een vereniging In dezelfde mate als iedere andere ondernemer van vermakelijkheden aan belasting onderworpen. De moeilijkheid vorm) het vaststellen van de percentage- gewijs te belasten onzuivere opbrengst Men dient deze aldus vast te stellen. a. de contributie, donatie of bij drage over een geheel jaar; b. de waarde, afgeleid van de voor willekeurige bezoekers geldende toe gangsprijs; c. de waarde, afgeleid van de kostprijs van de vermakelijkheid De uitkomst is bijna altijd een te genvaller voor de vereniging, daai men wel op de kosten der vermake lijkheid, maar niet op de belasting re kent. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 95. Het gelukt Pim. Pam en Pom om El-Konijn-A. in het fort aankomt en zonder verdere stoornissen het fort te zijn kind in de armen sluit. En na de bereiken. En daar zijn ze natuurlijk de ontmoeting tussen vader en dochter helden van de dag Aan een ieder moe- worden Pim. Pam en Pom ontboden ten ze het verhaal vertellen, hoe ze sa Zo. dus jullie zijn dus de redders var men met de prinses, de roverhoofdman mijn kind", roept de Sheik ontroem te pakken hebben genomen De kolonel uit. „Zulke moed moet beloond wor is zo blij. dat hij aan alle manschap- den Ik ben een rijk man" Maar Pirn pen een extra rantsoen stroopwafel! Pam en Pom willen helemaal niets laat uitreiken Maar nog groter vreug hebben. Het enige, dat zij graag wil de ontstaat er. wanneer dezelfde dag len, is naar huis gaan! nog de vader van Knagelijntje, Sheik Tijdens de kermis te Rinnegom had wachtmeester Snoek van de Rijkspoli tie krachtdadig ingegrepen toen Reinier de W. een andere kermisganger te lijf wilde gaan. Deze wachtmeester vertel de dat Reinier zich niet zonder slag of stoot liet vervoeren en dat zijn broer en de gebroeders V. het vervoer van zijn arrestant lastig maakten. Zoiets noemt men wederspannigheid en daar van had de Rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt en gistermorgen werd dit geval door de Alkmaarse Politierech ter, mr. J. N. Alblas, behandeld. Aller eerst gaven de verbalisanten hun visie op de zaak, die overigens enigszins af week van het eerste proces-verbaal. Daarin stond namelijk dat de houding van Reinier de W. slechts de openbare orde d r e i g de te verstoren en uit de verklaringen voor de politierechter moest worden geconcludeerd dat de orde reeds verstoord was. De verdedi ger mr. A. V .M. Leesberg had een vier tal getuigen 4 décharge meegenomen, die stuk voor stuk verklaarden dat op het moment dat wachtmeester Snoek ingreep, alles nog rustig was en dat zij van een begin van een vechtpartij niets haddén bemerkt. De officier van Justitie hechtte aan de verklaringen van de getuigen van de verdediger totaal geen waarde. Mr. Meischke zei dat het in de omgeving van Alkmaar blijkbaar de gewoonte was dat er bij een borreltje gevochten moest worden en dat hij bewezen acht te dat alle vier de verdachten weder spannigheid hadden gepleegd. Tegen ieder eiste de officier zes weken ge vangenisstraf. De verdediger trachtte te bewijzen dat het optreden van de politie niet juist was geweest en dat er zelfs van een onrechtmatige daad sprake zou zijn. Mr. Alblas was bet hiermede niet eens en veroordeelde de verdachten tot een maand gevangenis straf. Aangezien veelal een door een ver» eniging gegeven vermakelijkheid eea min of meer noodzakelijke tegenprea- tatie is voor het verkrijgen van dona ties en bijdragen en verder ter cultu rele opheffing van de leden, hetgeen van uitvoeringen van een toneelvoor stelling e.d. bevorderd moet wordenj is er enige aanleiding bij de belasting heffing tegemoetkomender te zijn. B. en W. willen daarom de belas ting voor zover het plaatselijke ver enigingen betreft, die zich het geven van vermakelijkheden niet of s! ts in bijkomstige mate ten doel s n en die zonder betaling voor haai »e- den, hulsgenoten daarvan, donateurs enz. toegankelijke vermakelijkheden geven, terug brengen tot de helft van het tegenwoordige bedrag. Voor de niet duidelijke redactie van artikel 6 komt een duidelijker beschrijving, waarbij tevens de grond slag contributies en donaties van ver enigingen wordt afgeschaft. Nog geen tariefsverlaging voor bioscopen, Zolang de verhaalbaarheid der be lasting het economisch toelaatbare niet overschrijdt, achten B. en W. een vermakelijkheidsbelasting verkieselijk boven andere. De Ned. Bioscoopbond vraagt een verlaging van de tarieven voor bio scoopvoorstellingen tot 20%. De be sprekingen met de Ver. van Nederland se gemeenten hadden tot resultaat, dat de Ver. de minister van financiën zou verzoeken naar de exploitatie resultaten der bioscopen een onder zoek in te stellen. Aangezien het bio scoopbezoek overal belangrijk gestegen is achtten de gemeentebesturen het nog niet noodzakelijk het dubbele of fer van verlaging der bioscoopbelas ting en de daarmede verband houden de korting op de gem.fondsuitkeringen te brengen. Hangende dit onderzoek achten B. en W. het dan ook niet wenselijk voor de bioscopen wijziging te brengen. Het is na 1948 toen de heffing werd opgevoerd gebleken, dat ter voorkoming van een korting op de uitkeringen uit het gemeentefonds, slechts wordt verlangd een tarief van 35% voor bioscoopvoorstellingen en 20% voor de overige vermakelijk heden. Inmiddels waren hier de ho gere tarieven ingevoerd en was te voorzien, dat daartegen van de zijde der ondernemers van vermakelijkheden ernstige bezwaren zouden worden ge uit. Zaterdag is Philips wondertuin hier ter stede voor het laatst te bezichtigen geweest. Vrijdagavond hebben on danks het zeer slechte weer .-r- nog een driehonderdtal belangstellenden een bezoek aan de tuin gebracht. Zaterdag (morgen en middag) waren het er ruim 1100. Het totale aantal bezoekers wordt op pim. 6200 geschat, zodat het bestuur van de Stichting „Fonds tot behoud der kaasmarkt" te Alkmaar zeker niet ontevreden over het resultaat is. Na aftrek van de huur en de aan de ge meente verschuldigde vermakelijk heidsbelasting zal er nog een bedrag overblijven, dat uitgaat boven de ra ming welke het stichtingsbestuur zich bij het begin van deze onderneming ge steld heeft. Daarvoor komt allereerst een woord van dank toe aan de directie van de NV. Vroom en Dreesmann, die niet al leen het opbouwen van de tuin voor haar rekening heeft genomen, maar bovendien edurende tien dagen een deel van haar verkoopruimte alsmede het voor toezicht en cassa benodigde personeel, de advertenties en de re clame-biljetten en borden gratis ter beschikking had gesteld. Van particuliere zijde is voor deze kaasmarkt-actie grote medewerking ondervonden niet het minst ook van de» zijde van het publiek, dat in groten getale aan de oproep iets ten bate van onze kaasmarkt te doen, gevolg heeft gegeven al staat daar natuurlijk tegen over dat het bezichtigen van deze won dertuin het daarvoor gevraagde entrée alleszins waard was. Met enkele gun stige uitzonderingen is van medewer king van scholen en schoolbesturen he laas niet veel gebleken. Veertien dagen geleden stonden voor de Arrondissementsrechtbank te Alk maar o.m. de Alkmaarders Malthijs Andries L. en Johan L. terecht Zij werden er van verdacht lood van het dak van de Kapelkerk te hebben ge stolen. Tegen Matthijs L., die zonder meer bekende aan de diefstal debet te zijn geweest, eiste de officier acht maanden gevangenisstraf en Johan L. hoorde achttien maanden tegen zich eisen. Laatstgenoemde ontkende ten stelligste dat hij iets met het verdwij nen van het lood te maken had gehad. Hedenmorgen deed de rechtbank uit spraak en veroordeelde Matthijs L- tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek en Johan L. tot 12 maanden gevange nisstraf. De veehandelaar uit Scharnegoutum, Cornells W„ toen hij een borreltje had te Alkmaar een geldekoe voor een drachtige koe had verkocht, werd tot vier maanden gevangenisstraf veroor. deeld De eis was eveneens vier maan den gevangenisstraf. Bovendien had Cornelis W.. toen hij een horretje had gedronken, niet voldaan aan een amb telijk bevel, waarvoor de officier twee maanden gevangenisstraf- eiste. Voor dit feit werd hij door de rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE FILM VOOR SUIKERPATIËNTEN Wij herinneren er aan. dat de film voor suikerpatiënten op Woensdaf 15 dezer te 7.45 in de Aula van het Gym nasium zal vertoond worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2