Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rusland en het nieuwe China'sluiten vriendschap Verdrag voor duur van dertig jaar Incidenten te Nice Churchill wil met Stalin praten Alleen de noodzakelijkste producten Toestand op Oost-Java vrij gunstig Handgemeen in Italiaanse Kamer Woensdag 15 Febr 1950 147e Jaargang No. 39 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russen verdwijnen uit Port-Arthur Oorlogstuig werd in zee geworpen mijnwerkersstaking duurt voort Dief had angst voor telepaat Om koude oorlog ie beëindigen „Rusland heeft sterkste militaire macht" Appels en peren blijven vrij Van der Waals legde bekentenis af Weinig activiteit van benden Herdenking van de gevallenen op 4 Mei millioen sigaretten in nederlandse vrachtauto „Prosii Sergeant B - 36 Bommenwerper in Amerika vermist Queen of America" bezoekt ons land Weerbericht (r^( ministërTstikker op reis Communist bijt minister in de duim BUREAU administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdarn 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Tussen de Sowjetunie en de Chinese communistische regering van Mao Tse Toeng is een verdrag van vriendschap en bondgenootschap gesloten voor de duur van dertig jaar, aldus heeft Radio-Moskou in een communiqué bekend gemaakt. Daarmede is een eind gekomen aan de onderhandelingen, die Mao gedurende twee maanden te Moskou heeft gevoerd en die aldus het commu niqué in een sfeer van vriendschap en hartelijkheid verliepen. Het verdrag werd getekend door Andrej Wysjinski, de Sowjetrussische minister van buiten landse zaken enerzijds en diens ambtgenoot, de Chinees Tsjou En Lai anderzijds. Beide landen omvatten meer dan een kwart der wereldbevolking. Naar Radiö-Moskou mededeelde, voorziet het verdrag in het terugtrek ken van Russische troepen uit de ma rine-basis Port Arthur en zal de Tsjan- Tsjoengspoorweg in Mandsjoerije weer onder Chinese controle worden gesteld. Buiten-Mongolie ontvangt volgens het verdrag volledige souvereiniteit. Voorts werd het Chinees-Spwjetrussische ver drag van 1945 nietig verklaard en zal Rusland op lange termijn credieten verstrekken ..n China voor het kopen van industriële uitrusting in de Sowjet unie. Indien een der beide landen door Japan of door met dit land verbonden Dinsdagochtend hebben zich te Nice Incidenten voorgedaan. Havenarbeiders en leden van de communistische partij hebben gepoogd te beletten, dat het vrachtschip „Tafna", dat naar Indo china ging afvaren, zou worden gela den. In weerwil van traangasbommen slaagden de betogers er in, de politie- cordons te doorbreken, de kaden te be zetten en zich meester te maken van oorlogstuig, dat in zee werd geworpen. De kisten, die in zee geworpen wer den, bevatten volgens de politie mate riaal voor startbanen voor „speciale toestellen", waarvan men aanneemt dat het op vliegende bommen gelijkende apparaten zijn. Gevangenen sloegen alles kort en klein Klachten over het verstrekken van te weinig rijst waren de aanleiding tot een opstand in de gevangenis te Me- dan, waar enkele honderden gedeti neerden Zondagmiddag alles kort en klein hebben geslagen. De politie slaagde er in het oproer snel te on derdrukken. Er zijn geen gevangenen ontsnapt. Jongeman bestal zijn grootmoeder De Haagse politie heeft de 17-jarige J. M. van der L. aangehouden. In de afgelopen maanden heeft hij zijn groot moeder voor ruim f 1.000 bestolen. Van het gestolen geld is niets meer over. De jongeman is ter beschikking van de justitie gesteld. mogendheden wordt aangevallen zal de andere partij onmiddellijk militaire en andere hulp verstrekken met alle haar ten dienste staande middelen. Beide landen verbinden zich „te streven naar het sluiten van een vredesverdrag met Japan, tezamen met hun geallieerden tijdens de tweede wereldoorlog." Beide landen besluiten in de geest van vriend schap hun economische en culturele banden te ontwikkelen en te verstevi gen en alle mogelijke economische hulp en samenwerking te bieden. Na de ondertekening van het ver drag hebben zowel Wysjinski als Tsjou En Lai een redevoering gehouden en bood de Chinese ambassadeur in Mos kou een feestmaal aan. Het verdrag treedt onmiddelijk na ratificatie in werking. De kwestie van de havenstad Dairen zal nader onder ogen worden gezien, als het vredesver drag met Japan eenmaal is gesloten. Andere bedoelingen? In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat het nieuwe ver drag maar heel weinig verschilt van dat van 1945 en dat de ware bedoe lingen niet in het communiqué zijn vermeld. Men neemt aan, dat tijdens het verblijf van Mao en Tsjou En Lai te Moskou de gehele politiek ten aan zien van Japan en van Zuid-Oost-Azie werd herzien en dat plannen werden gemaakt voor bestendiging of uitbrei ding van het communisme in dat deel van de we-eld. De 372.000 staken/le mijnwerkers uit de Amerikaanse steenkoolmijnen heb ben, zonder uitzondering, geweigerd gehoor te geven -an de door de Amerikaanse regering en door de lei der van hun vakverbond, John L Lewis gegeven opdracht om het werK in de mijnen te hervatten. De Amerikaanse regering heeft tot dusverre geen maatregelen genomen om het gerechtelijk bevel tot beëin diging van de staking ten uitvoer te doen leggen. Sommige mijnwerkers verklaarden dat zij thuis bleven om de zeventigste verjaardag van Lewis te vieren. Eén van hen zeide: „Waarschijnlijk zullen wij de eerstvolgende twee weken wel nodig hebben om deze dag goed te vieren." Kort geleden verdween uit het kleedkastje van een kellner in de AVRO-studio te Hilversum een nieuw electrisch scheerappa- raat. Enkele dagen later ver scheen op het mededelingenbord in deze studio het bericht, dat de telepaat Jonglisto, die in een Bonte Trein programma optrad, naam en adres van de dief langs telepatische weg had opgespoord De dief moest het gestolen ap paraat voor vandaag terug be zorgen, anders zou hij door de telepaat worden ontmaskerd. Het resultaat is, dat de diefkenne lijk ondei de indruk gekomen, het risico ontmaskerd te worden niet heeft durven nemen Maan dag heeft hij in een anoniem postpakket het scheerapparaat aan de bestolene teruggezonden. De leider der Britse Conservatieven, Winston Churchill, heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Edinburgh la ten doorschemeren, dat hij als hij na de algemene v' rkiezingen weer pre mier zou worden, persoonlijk bij maarschalk Stalin stappen zou doen, teneinde „in een uiterste krachtsin spanning" te pogen een eind te ma ken aan de koude oorlog. De beperking van de Britse groenten- en fruii-import Met betrekking tot de bekendma king, dat de invoer van bepaalde ver se groenten en vruchten in Engeland dit jaar gedurende gedeelte van het hoofdseizoen der binnenlandse pro ductie tussen Maart en November, zal worden stopgezet, wordt thans van of ficiële Britse zijde medegedeeld, dat deze maatregel in overeenstemming is met het besluit, dat het Britse mini sterie van Handel in October jl. heeft De op 27 Januari terechtgestelde li man van Schreieder, Anthcmius van der Waals, heeft een dag voor zijn dood een volledige bekentenis afge legd. Tot vrijwel het laatste ogenblik handhaafde hij zijn hier en daar ten onrechte geloofde lezing, dat Schreieder voor dt Engelse geheime dienst zou hebben gewerkt en dat hij, door hem te helpen, dus meende in het-belang der geallieerden te han delen. Noch het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam, noch de Raad van Cassa tie konden aan deze lezing geloof hechten. De feiten waren er al te zeer mee in tegenspraak. Dientengevolge werd Van der Waals ter dood veroor deeld. Direct na de afwijzing van het gra tieverzoek heeft hij, teneinde zijn ge weten te ontlasten, op 26 Januari uit eigen vrije wil en na een langdurig gesprek te hebben gehad met de ge vangenispredikant, ds. Sybrandy, een verklaring afgelegd, waarin hij alle leugens herriep en volledig schuld be kende. Hij gaf toe, dat er van enige samenwerking met de Engelse dienst geen sprake is geweest en dat zijn daden slechts het gevolg van zijn eigen verkeerde instelling waren. Na het afleggen van deze bekente nis is Van der Waals in staal geweest de dood volkomen rustig tegemoet te gaan. Hoewel deze feiten ons reeds enige weken bekend waren nebben wij er, op verzoek van de justitie, geen ruchtbaarheid aan gegeven. Nu een aantal bladen het zwijgen verbroken heeft, is er voor ons geen reden meer het zwijgen te handhaven. In vergelijking met de toestand op West-Java is de situatie op Oost-Java veel beter, verklaarde kapitein Suto- mo van het leger der RIS, tegenovei een correspondent van het ANP. Op Oost-Java heeft men niet te maken met acties als die van Westerling. Wei heeft een luitenant van het KNIL Loth, enige onrust veroorzaakt, maar zijn optreden is niet te vergelijken met dat van Westerling Er is ook geen contact met deze man. Bovendien wer ken ondernemers en TNI goed samer, bij de bestrijding -'an de actie van Loth; deze opereert hoofdzakelijk in iiet gebied rondom Djember. Toen de vrwgere gouverneur van Oost-Java, Van der Plas, enige weken geleden in het gebied van Boridowoso kwam, werd hij begroet door een volksmenigte, die plakkaten droeg met opschriften als: „Verlaat zo spoe dig mogelijk Oost-Java." Kapitein Sutomo verhaalde dit voorval om te bewijzen, dat de beweging tot afschaf fing van de negara Oost-Java werke lijk op de volkswil steunt. In de Oosthoek opereren niet veel losse benden meer. De brigade-Wa rouw is ontbonden en de meeste leden ervan zullen worden teruggezonden naar hun geboortestreek. De berich ten, dat er benden ter sterkte van tien duizenden man opereren, zijn sterk overdreven. Op de wegen op Oost- Java is het met de veiligheid goed ge steld. De legervoorlichting tracht de bevolking ervan te doordringen, dat het belang van de ondernemingen ook dat van het volk is. Naar wij vernemen heeft de Raad van Ministers goedkeuring gehecht aan het plan van de commissie Na tionale Herdenking om op 4 Mei aan staande weer een algemene herden king te houden van hen, die voor de vrijheid van het vaderland gevallen zijn. In dit verband zullen worden her dacht de militairen van de Nederland se strijdkrachten, de zeelieden, de ver zetsstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de jongste oor log te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn ge vallen of als Nederlander of Neder lands onderdaan ten gevolge van te gen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. De wijze, waarop deze herdenking zal plaats hebben, wijkt niet af van vorige jaren. genomen, en waar hij de invoer van een groot aantal goederen werd vrijgege ven. Het minsterie van handel heeft toen echter bepaald, dat de vrije invoer van 18 verschillende soorten verse groenten en fruit na Maart a.s. zou worden stopgezet, welke bepaling thans in werking is gesteld. Het feit, dat de vrije invoer van ap pels en peren niet zal worden beperkt, heeft enige critiek uitgelokt van de fruittelers in Kent, die beweren, dat hun productie voldoende is om de ge hele binnenlandse vraag te dekken. De reden, waarom deze vruchten niet on derhevig zullen zijn aan invoerbeper kingen is, dat Engeland in zijn stre ven om de invoerhandel zo veel mogel- lijk vrij te geven, slechts uitzonde ringen heeft willen maken, waar deze het dringendst noodzakelijk waren. De Duitse douane te Wyler bij Kleef heeft een smokkelhandel met één mil- lioen Amerikaanse sigaretten ontdekt. De sigaretten waren verborgen in pak ketten in een Nederlandse vrachtauto die tussen Zwitserland en Nederland reed. Zij waren bestemd voor de zwar te markt in West-Duitsland. Zeventien man in het ijskoudewater Een B-36, de grootste bommenwer per in de wereld, met 17 man aan boord, is ongeveer 650 km ten Noord westen van Seattle (in de staat Washington) in Brits-Columbia ge dwongen te landen door jjsvorming en brand in een motor. Volgens een zegsman is het vliegtuig „ongetwijfeld" in het ijskoude water voor de kust van Brits-Columbia terecht gekomen. Het zesmotorige toestel, dat de eer ste B-36 is, die ooit werd vermist, was vertrokken uit de luchtmachtbasis Eielson nabij Fairbanks (Alaska). Vliegtuigen zijn opgestegen om het vermiste vliegtuig op te sporen. Op verzoek van de Mutual Broadcas ting System. Inc., te New York ver zorgt de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer 't vierdaags verblijf in Nederland van mrs Sallie Baker, die door 43.000.000 Amerikaanse vrouwen werd gekozen tot „Queen for a Day". Dit gebeurde bij een door genoemde omroepmaat- schappij uitgeschreven wedstrijd waar bij uitsluitend hoedanigheden en pres taties op sociaal-hygiënisch gebied in aanmerking werden genomen. Mrs Baker arriveert op 20 Februari in ons land en zal hier een aantal zie kenhuizen en sanatoria bezoeken. EERSTE KAMERLID DR. BIEREMA OVERLEDEN Het Eerste Kamerlid dr. S. E. B. Bierema is gistermiddag te Usquert overleden in de ouderdom van 66 jaar. Dr. Bierema had zitting voor de WD. Hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. BESPREKINGEN OVER JERUZALEM GESCHORST De Beheersraad der Verenigde Na ties heeft besloten alle verdere bespre kingen over Jeruzalem uit te stellen totdat de Raad antwoord heeft ontvan gen op zijn uitnodiging tot Israel en Transjordanie om gedelegeerden naar de besprekingen af te vaardigen. Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Meest zwaar bewolkt #n overwegend droog weer Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest Zacht voor de tijd van het jaar. DONDERDAG: Zon op 7.54, on der 17.55. Maan op 8.13, onder 17.16. N. Maan. pe hebt, vrienden, reeds kennis kun nen nemen van de toestanden ii Kameroen, waar de Fon van Bikom honderd vrouwen heeft, voor elk jaai van z'n leven één Ik heb u ook ver teld, dat de V.N. het daarmee niet eens was. Nu 'chijnl het, dat die Fon it deftige heren van de Beheerschaps raad heeft omgekletst. Ze zijn name- lilk tot de conclusie gekomen, dat het zo maar moet blij'en Want, zo zeg gen ze, het gehuwd zijn met meer dan één vrouw is gedeeltelijk ook een middel tot het onderhouden van de betrokken vrouwen. Vandaar ook, dat een opperhoofd de vrouwen van zijn gestorven voorouders erft. Het rumoer om Ingrid Bergman is nog lang niet bedaard Rossellini heeft 'waarschijnlijk in een onbewaakt ogenblik) gezegd; dat iemand de eerste steen dan maar moest werpen. Prompt kwam die steen uit Memphis in Amerika. Geen Stromboli" en geen andere Bergmanfilms in Memphis Er zijn- overigens nog andere steden ter wereld dan Memphis Lady Astor in Londen heeft haai mening over de damesmode niet onaer stoelen of ban ken gestoken Nonsens" zei ze .alle maal kolder. Wat zouden w ij zeggen, als- de mannen lede' jaar de lengte van hun broekspijpen gingen veran deren?" En ik, als man wezende, vind daar wat in zitten! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiu Tn de Golf van Genua hebben duikers kostbare vondsten aan de opper vlakte gebracht. Honderd vazen, be dekt met veelkleurige algen en een wielvormig instrument uit lood en zink bestaand, waarmee de Romeinen hun weg over de zee wisten te vinden. Het spul komt uit een met olie en graan geladen schip, dat daar tweedui zend jaar geleden is gezonken. In Eibergen is een boerderijtje afge brand, dat bewoon 1 werd door een honderdjarige weduwe. Het oudje had Theo-fon, ik kom om de erfenis. haar leven lang in het stulpje gehuisd En dat is wél tragisch vrienden! Ge lukkig konden wat van haar lieve oude herinneringen gerer worden, haar snuisterijtjes en wat portretten. Drie en zeuventig procent van de Griekse koopvaardijvloot van voor de oorlog is weer in de vaart. De schepen zijn ook wat verjongd Vroeger waren ze gemiddeld veertig jaar oud, thans twee en dertig. Dadio-Schwerin in Oost-Duitsland zal voortaan des Zondags iuplaats van kerkdiensten „progressieve jeugdpro gramma's" uitzenden. Het publiek toont geen bijzondere belangstelling voor kerkdiensten, hebben ze uitge vonden. Wij herinneren ons een me neer, die via de radio óók veel kwaad heeft gedaan En die man heette óók Pieck, al was dat zonder C. In Madrid heerst een Stradivarius-epide mie Dagelijks duiken in elke hoek van de stad Stradivariusviolen op. Dat komt, omdat een paar jaar geleden iemand in Spanje een methode heeft ontdekt om het hout van de echte n<- te bootsen. Een sot rt Van Meegeriva rius dus tn Srloniki zijn ach' Grieken 81 maal '.ei dood veroordeel' Maar 81 maal zijn ze niet verschenen In een verborgen schuilplaats zittei ze de verslagen van de 81 rechtzittin gen te lezen. Het is een aardige gewoonte tn Engeland, de gevels van ver scheidene dorpscafé's te versieren met een uithangbord, waarop de beeltenis van een beroemde En gelse soldaat. Dit leger van oud strijders is thans uitgebreid met de beeltenis van ergeant Stevens, een gepensionneerde, die thans te Chel sea vertoeft. Een paar gepension- neerden van Chelsea dronken een toast op sergeant Stevens, nadat het bord aan de gevel van de her berg te Enfield Middlesexplech tig was onthuld. Churchill herinnerde aan zijn vroe gere betrekkingen met Stalin en zei- de, dat hij onwillekeurig terug moest komen op het denkbeeld van nieuwe besprekingen met de Sowjetunie op het hoogste niveau. Hij zeide zich aan getrokken te gevoelen tot het denk beeld om in een uiterste krachtsinspan ning de kloof tussen de twee werelden te overbruggen, zodat elk haar eigen leven zou kunnen leiden, zo niet in vriendschap, dan toch ten minste zon der de gehate koude oorlog. Churchill sprak als zijn overtuiging uit, dat de superioriteit op het gebied van de atoombom, zo niet inderdaad nagenoeg het monopolie van dit verschrikkelij ke wapen; in Amerikaanse handen de zekerste waarborg voor de wereldvre de was. De Sowjetrussische communis tische wereld had verreweg de groot ste militaire macht, aldus Churchill. De V. S. hadden echter de atoom bom „en naar men ons vertelt, nu ook een duizendmaal grotere manifestatie van deze verschrikkelijke macht". De minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, die op het ogenblik te Londen vertoeft, zal zich op 16 Fe bruari naar Parijs begeven en vervol gens naar Nederland terugkeren. De minister hoopt op 22 en 23 Februari een bezoek te brengen aan Bonn, om daar de hoge commissarissen en leden van de Duitse regering te ontmoeten. Op uitnodiging van de Amerikaanse autoriteiten zal minister Stikker op 26 Februari voor een kort bezoek naar Washington vertrekken. De minister onderneemt deze reizen in zijn functie van politieke bemiddelaar bij de OEES. Ernstige relletjes bij Johannesburg Politieversterkingen en brandweer auto's zijn gisteravond uitgerukt naar Newclare, aan de buitenwijken van Johannesburg, waar opnieuw onge regeldheden zijn uitgebroken. Eerder op de dag voerde de politie razzia's uit in Newclare en zij arresteerde 250 inheemsen, nadat de dag tevoren bij een botsing tussen politie en in heemsen aan beide zijden personen waren gewond. Er werd gebruik ge maakt van geweren, traangas en ste nen. Scandinavische premiers soraken over waterstofbom Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de premiers van Zweden, Noorwegen en Denemarken op hun geheime bespreking te Halm stad in West-Zweden de. verdediging tegen de waterstofbom hebben be sproken. Verder werd van gedachten gewisseld over de nieuwe Brits-Scan dinavische betalingsovereenkomst, een Scandinavische douane-unie en andere economische kwesties. Vijf jaar voor Franse brandstichtster De 23-jarige Marie Georgette Thi- balt is schuldig bevonden aan brand stichting, gepleegd in het Franse dis trict van de Gironde, dat in de afge lopen zomer door bosbranden is ge teisterd, welke vele slachtoffers heb ben geëist. Marie Thibault verklaarde de brand te hebben gesticht als uiting van wraak jegens de eigenaar van een boerderij. Zij is tot vijf jaar dwang- arbeid veroordeeld. Verkocht Haagse slager ondeugdelijk varkensvlees? Vijf leden van het gezin M. te 's Gra- venhage zijn onwel geworden na het eten van varkensvlees. De politie heeft bij een slager in de binnenstad een hoeveelheid vlees voor onderzoek in beslag genomen. WIELRIJDER NA VAL OVERLEDEN Maandagmiddag botste in de Leidse- straat te Amsterdam een wielrijder te gen een voetganger, die onvoorzichtig de rijweg overstak. De wielrijder kwam daarbij lelijk te vallen. Gister middag is hij in het Wilhelminagast- huis aan de gevolgen van deze val overleden. De Perzische regering heeft be sloten binnenkort een gezant te Dja karta te benoemen. Zes Italiaanse afgevaardigden, onder wie een vrouw, moesten gistermiddag door de eerstehulppost van hef parle ment worden behandeld wegens bfjt- wonden, blauwe ogen en builen. Onder hen bevond zich de minister van ar beid. Achille Marazza, die door een "ommunist in zijn duim gebeten was De aanleiding voor het gevecht, dat het debat over het vertrouwensvotum in de nieuwe regering onderbrak, was De Gasperi's verwjjzir? naar een ver gadering van linkse afgevaardigden na het doodschieten van zes stakers te Modena. Ongeveer 50 afgevaardigden van al le partijen namen aan het gevecht deel. Na tevergeefs te hebben getracht de orde te herstellen, verdaagde de voorzitter het debat 15 minuten. Na hervatting kreeg de christen-de mocratische premier, Alcide de Gas- peri. met 314 tegen 189 stemmen zijn eerste offidiele vertrouwensvotum De christen democraten republikeinen en rechtse socialisten stemden voor de regering, de communisten, de linkse en centrum-socialisten, monarchisten en neo-fascisten stemden tegen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1