Eis van een jaar tegen „Professor" Pootjes Kort Bestek Ter beschikkingstelling als psychopaat Minister Van Maarseveen terug Prinses Marijke wordt morgen drie jaar Krachtproef voor Amerikaanse politiek in het Verre Oosten De eis tegen Sijpesteijn gehandhaafd Laatste reis van 't millionnairschip Vrijdag 17 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 41 ZEDENSCHANDAAL IN NOORD-LIMBURG ACHT JAAR VOOR NOL DE BRABANDER Vreemde vliegtuigen boven Scandinavië? De Hoge Commissie critiseert West-Duits economisch beleid Naturellen gingen elkaar met speren te lijf „De deur blijft open" Defensiebesprekipgen te Londen voortgezet BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 'per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. Mr. B. Kist, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, heeft gister morgen tegen de 59-jarige professor J. W. Pootjes uit Hilversum een jaar gevan genisstraf geëist met aftrek van zes maanden voorarrest en met terbeschikking stelling van de regering als psychopaat. Zoals bekend, was aan de verdachte ten laste gelegd, dat hij dienstplichtige militairen had aangezet geen gevolg te geven aan het inschepingsbevel voor de reis naar Indonesië en voorts, dat hij in Januari en in Augustus van '49 in zijn tijdschrift „De vredestichter" zowel H. M. Koningin Juliana, als ook H. K. H. prinses Wilhelmina had beledigd. officier was de strekking van dit alles „dat in verdachte, 4 dagen na de dood van koning Willem II de koningsgeest was overgegaan". Sprekende over de desertie zeide hij te geloven, dat de verplichte dienstne ming verdachte buiten zich zelf ge bracht heeft toen vlak vóór de oorlog zijn eerste zoon en daarna zijn tweede zoon werden opgeroepen. Overigens beschreef hij verdachte als „een goed mens, met zelfs edele neigingen, die gaarne de rol wil spe len van de wijze gulle grijsaard, zelfs bijna van St. Nicolaas" Als voorbeeld haalde hij aan, dat verdachte, voor een loket staande in een openbare in stelling en bemerkende, dat iemand uit de rij wachtenden in geldnood zat. deze man zonder meer een stapeltje bankbiljetten uit zijn eigen portefeuil le in de zak stak. Kort na het middaguur begon mr. B Stokvis, raadsman, aan zijn pleidooi, dat met een korte onderbreking voor de lunch tot ver in de middag duur de. Pleiter besprak uitvoerig de „dis harmonie" die verdachte had geprik keld en die bestond tussen het staats- noodrecht en art 192 van de grondwet Mr. Stokvis zeide, "dat vele Kamerle den zich bijna eensluidend over deze kwestie hebben uitgelaten als ver dachte. Vervolgens besprak de raadsman de twee andere dagvaardingen, waarin verdachte majesteitschennis ten laste wordt gelegd. Hij zeide, dat de profes sor „altijd vervuld is geweest van gro te liefde voor het Vorstenhuis" en dat hij bijvoorbeeld koningin Wilhelmina vóór de oorlog een kostbare zending Keurbijbels heeft gezonden. In zijn laatste woord zeide verdach te, „dat hij zich onmogelijk zelf een gek kon vinden en dat hij de Koning omver^ had gelopen, om hem te behoe den voor een landmijn". Uitspraak op 2 Maart. „Een bijzonder goedaardig man" De verdachte ontkende soldaten te hebben bewogen zich niet naar Indone- nesieflte laten verschepen. Eveneens ontkende hij voor onderduikadressen te hebben gezorgd. Hij zou slechts geant woord hebben aan hen, die er hem om vroegen, dat zij daarvoor zelf moesten zorgen. Een 32-jarig dienstplichtig sergeant, als getuige gehoord, verklaarde, dat de verdachte hem niet had overgehaald, want dat hij voor zijn bezoek reeds overtuigd was alleen juist te handelen, indien hij weigerde dienst te verrichten in Indonesië. Twee andere getuigen verklaarden schriftelijk dat'verd. hun „desertie had bevorderd". Een uitvoerige medische verklaring legde vervolgens prof. L. van der Horst af, als toelichting op zijn psy chiatrisch rapport. Prof. Van der Horst merkte voorts nog op, „dat verdachte een bijzonder goedaardig man is". In zijn requisitoir las de officier verscheidene telegrammen voor, die de verdachte aan leden van het Koninklijk Huis had gezonden en die hij van be ledigende inhoud achtte. Volgens de Drie dagen op een vloi Angstig avontuur van twaalf Indonesiërs Twaalf Indonesiërs hebben drie da gen op een klein vlot in de door haaien onveilig gemaakte Javazee rondgedob berd, alvorens zij door een passerende Noorse tanker werden opgepikt en naar Australië overgebracht. Zij waren met een zeilboot, die een lading hout aan boord had, onderweg van Sumatra naar Djakarta. Toen 't scheepje Straat Sunda passeerde, werd het door de gol ven verzwolgen. De bemanning impro viseerde een vlot en bond zich daarop vast, om te voorkomen, dat zij zou worden weggespoeld. Er was voedsel noch water voorhanden. Gedurende de laatste uren van hun verblijf op het vlot dronken de schipbreukelingen zeewater. Zij danken hun redding aan een Chinees aan boord van de tanker die hun zwakke hulpgeroep hoorde. De mannen zullen aan boord van de tan ker blijven, totdat de Indonesische re gering hun terugkeer geregeld heeft. In Friesland zal bij de a.s. Staten verkiezingen een nieuwe partij uitko men. Zij omvat lidmaten van de Geref. kerken (Art. 31), die zich van de A.R. partij hebben afgescheiden. In Noord-Limburg is een zeden- schandaal ontdekt, dat bij nader on derzoek ontstellende afmetingen bleek te hebben aangenomen. Meer dan 100 jongens en meisjes in de leeftijd van 1020 jaar, afkomstig uit een drietal gemeenten hebben gedurende de laat ste jaren met elkaar en soms ook met ouderen ontucht gepleegd, meldt de NRC. Dank zij het krachtig ingrijpen van het bestuur van de grootste der drie gemeenten dat niet aarzelde toen hier het eerste geval bekend werd, is het gelukt een der voornaamste aan stichters van dit opzienbarende mis drijf, een als a-sociaal bekend staande man van 79 jaar te arresteren, en te gen een opzichter kon proces-verbaal worden opgemaakt. Gistermorgen heeft de Bossche rechtbank vonnis gewezen tegen Ar nold Franken, alias Nol de Brabander, en een drietal medeplichtigen, waar mede een eind kwam aan deze veelbe sproken zaak. F. ledertechniker te Til burg, tegen wie 7 jaar geëist was, werd veroordeeld tot 8 jaar met af trek. De Tilburgse stoffeerder J. V. van K, tegen wie 6 jaar was geëist, werd veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf met aftrek. P. J. A. J., win kelier te Tilburg, werd veroordeeld tot 4 jaar met aftrek, de eis luidde 5 jaar. De Tilburgse vertegenwoordiger G- P H. werd conform de eis tot 8 jaar ver oordeeld. Wij moeien Indonesië blijven helpen" Gistermiddag is minister Van Maar seveen in zijn woonplaats Utrecht te ruggekeerd na een verblijf van enkele weken in Djakarta. De minister maakte het laatste gedeelte van zijn reis vanaf Brussel per auto, nadat hij per Sabena van Egypte naar Brussel was gevlogen, daar het K.L.M.-toestel vertraging had. De bewindsman vertelde desgevraagd, dat het hem het meest had getroffen, te zien, hoe de jonge staat tracht van Indo nesië een ordelijk en welvarend land te maken. De regering ondervindt bij de uit voering van deze zelf gestelde taak grote moeilijkheden. De minister druk te echter zijn vertrouwen uit in het uiteindelijk welslagen van de pogingen der Indonesische regering. Uiteraard zal Nederland in Unieverband alle mo gelijke hulp bieden. Onderling vertrou wen en begrip spelen een grote rol „Ik heb dit" zo zeide mr. Van Maar seveen, „in Djakarta steeds ondervon den" Over de actie-Westerling zeide de minister, dat die voor niemand enig nut zal afwerpen en alleen maar schadelijk is. „De gebeurtenissen zijn mij beschre ven als een brute en zinneloze moord partij". Tot besluit zeide de minister, spoe dig overleg te zullen plegen met het gehele kabinet, want vele problemen zijn van militaire, financiële, econo mische of culturele aard. „Een ding is zeker", zo zeide de bewindsman, „de voorwaarden voor een gunstige ontwik keling van 't jonge Indonesië zijn alle aanwezig. Het is aan ons, om te bevor deren, dat zij gunstig blijven". Burgers van de Zuidzweedse stad Malmö hebben hun kranten opgebeld met de mededeling, dat zij gisteravond laat vliegtuigen boven de stad hebben gehoord. Op dat ogenblik waren geen Zweedse of Deense militaire of burger vliegtuigen boven de stad. De Zweedse luchtmacht en luchtverdediging heeft geen vliegtuigen waargenomen. In De nemarken deden gisteren dergelijke ge ruchten de ronde. De geallieerde hoge commissie voor West-Duitsland heeft Donderdag een bespreking van bijna vier uur gevoerd met de bondskanselier, dr. Adenauer en enige zijner ministers. De heren hebben het gehele terrein der West- duitse economie besproken aan da hand van een memorandum, dat geal lieerde deskundigen onder leiding van de Britse conoom It. gen. Sir Gordon Macready hebben opgesteld en dat ver leden week aan prof. Ehard, de West- duitse minister van economische zaken is toegezonden. Het heeft aan critiek op het econo mische beleid van de Westduitse rege ring niet ontbroken. Zo zijn achtereen volgens de revue gepasseerd: de onvol doende bestrijding der werkloosheid, het ontbreken van maatregelen tegen de hoge dollaruitgaven, het ontbreken van een doeltreffend importprogramma voor dringend noodzakelijke goederen en het ontbreken van een programma voor verbetering van de landbouw, dat het land minder afhankelijk van invoer zal maken. De federale minis ters hebben tegenover de klachten hun zienswijze gesteld en de politiek van vrije economie der regering verdedigd. Zij zullen nog een rapport over deze kwesties voor de hoge commissie op stellen. Naar verluidt is bij deze gele genheid nadrukkelijk betoogd, dat de Westduitse politiek de instemming van Hoffman, de leider der ECA, heeft. Het probleem—Indo-China Het Indochinese probleem is niet „zo maar een burgeroorlog", doch een kracht proef voor de gehele Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azie. Het gaat er n.l. om, of dit uit zijn evenwicht geslagen en in zich zelf verdeelde gebied al dan niet als een rijpe vrucht moet worden overgelaten aan de Aziatische commu nistische legers, die „gereed staan voor de oogst". Tot deze conclusie leiden de erkenning van Ho Tsji Minh door de Sowjetunie en het dertigjarige verdrag tussen Stalin en Mao Tse Toeng. Deze conclusie is getrokken op de conferentie van Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordigers in Bangkok. Men heeft er eigenlijk geen praetische politiek kunnen formuleren. Dë keus ging n.l. tussen twee uitersten: Moet men volstaan met het zenden van wa penen en geld aan Frankrijk? Dan zul len de nieuwe staten in Indo-China waarschijnlijk spoedig door de commu nisten onder de voet worden gelopen. Moeten er Amerikaanse soldaten en Hitier wilde het Vaticaan ausradieren Rudolf Rahn, de laatste Nazi ambassadeur in Italië, heeft voor een zuiveringsrechtbank te Mün- chen verklaard, dat Hitier, toen Italië in 1943 capituleerde, bevel gaf het Vaticaan „weg te vagen" omdat het „een nest van gealli- eerde spionnen" was. Rahn zou de Nazileiders eenter overreed hebben dit bevel niet te doen uitvoeren. In de winter van 1944 zou Hitier opnieuw bevel gege ven hebben het Vaticaan door een bombardement te verwoes ten. Toen zou Rahn door middel van de chef van de geheime dienst uitvoering van dit bevel hebben weten te voorkom,en wapenen naar Indo-China worden ge- I zonden, tezamen met een grote hoe veelheid goederen? Dan zal Amerika zonder meer worden betrokken in een oorlog tegen de Aziatische communis tische legers. Sr is geen begaanbare middenweg tussen deze twee extreme mogelijkheden gevonden. De Westerse mogendheden zullen moeten uitmaken, in welke mate zij de niet-communistische Aziatische landen willen steunen. In Zuidoost-Azie neemt overigens een stemming van teleurstel ling hand over hand toe. De regering van Siam heeft louter daardoor gewei gerd, de drie nieuwe Indochinese sta ten te erkennen. Men is van mening, dat het prestige van de Westerse mo gendheden in Azie staat of valt met de mogelijkheid van een positieve po litiek in het Indochinese vraagstuk, al dus een Reuterbericht uit Bangkok. Tien doden in Zuid-Afrika Tien naturellen werden gisteren ge dood en negen ernstig gewond bij een treffen tussen twee groepen van de Mcoenoe-stam in het district Dundee (Natal) Beide partijen maakten gebruik van vuurwapens en assegaaien. Ver moedelijk is de botsing het gevolg van een geschil over maisvelden. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Droog en nog over wegend zonnig weer met een ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen. Overdag zeer zacht voor de tijd van het jaar. ZATERDAG: zon op 7.50. onder 17.59 maan op 8 38. onder 19.50. J7en jongeman, die voor de kust van Algiers aan het vissen was, ver raste een inktvis in zijn hol, toen hij er met z'n harpoen in prikte. Gewik keld in de vangarmen van het mon ster wist de man de kust te bereiken, waar zijn vrienden de griezel doodden: Is het niet. om koude rillingen van te krijgen, gecombineerd met koorts- visioenen en nachtmerries? In Turijn heeft een Lilliputtervrouw van een meter lang het leven geschonken aan een normale baby. De vader is even langer dan een meter. De Noorse Lappen zijn snuggerder, dan ze er uit zien. Om te voorkomen, dat hun rendieren door de wolven worden verscheurd, smeren ze de dieren met een spul in, dat zo'n onaangename geur verspreidt, dat de roofdieren met de staart tussen de benen het haze- pad kiezen. Ik vraag me wel eens af. o1 sommige dames tegenwoordig de zelfde methoden niet volgen, gezien het feit. dat vele mannen echte wol ven in schaapshuiden zijn. Belgie zal aan Duitsland de spoorwagens te rug geven, die na Ie oorlog in beslag werden genomen Eerst zullen ze de wagons geheel nerstellen. Is dat niet een beetje veel varS het goede? Bij ons staat op de wrakke wagens ge schilderd: „Mag Nederland niet ver laten"Een verkeersagent, die dienst deed op een druk kruispunt in Sydney zakte ineen en stierf Het ver keer was een haii uur ontwricht. Want ook Sydneyezen of hoe die lie den heten, zijn nieuwsgierig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii ^ist U, wie zijn memoires gaat pu bliceren? De heer Salvatore Giu- liano, van professie bandiet en hol bewoner. Het manuscript omvat ze venduizend geschreven pagina's en is, als we de berichton mogen geloven, uit Italië gesmokkeld. Het schijnt toch. dat het struikroversbaantje niet ge noeg oplevert. Of zou het zijn voor een rustige oude dag? Grotewohl, Otto is ook terug. Na een verblijf van zes weken in de Sowjetunie voor herstel van zijn gezondheid is hij „in der Heimat" weergekeerd. Helemaal afdoende en voor goed genezen. U Niets dan vlekken allerwege! Atoomdeskundigen oopeien van ver langen om met hun geknutsel aan de waterstofbom te beginnen. Om hun laboratoria van een nieuwe uitrusting te voorzien, hebben ze vast tachtig millioen dollar gevraagd. Wel ja, het kan niet op! De oud-bokser Willv Schmitz, die onlangs vijftig dagei. lang vastte, neeft de wereld ver baasd doen staan door 48 uur na het einden van zijn maaltijdloze periode een aanzienlijke hoeveelheid alcohol tot zich te nemen, waartegen, zoals men dat wel eens uitdrukt, een „paard zou niezen". Der Wilhelm niet. Die dronk het op. jyfeneer Paul Hoffman, directeur van de E. C. A heeft gezegd, dat de eeuw van de atoomsplitsing wei eens de~ Gouden Eeuw kon worden waarvan de mensheid reeds lang heeft gedroomd. Maar de meeste lie den voelen meer verlangen naar Hoff mandrupp.els, zodra ze het woord atoom maar horen Als dit voorjaai de expeditie naar de berg Arara' vertrekt, om de Ark te gaan oezien zal ook de Hagenaar Hans Roozeo van de partij zijn. Hij hoopt, dat-ie verder komt, dan een laar geleden u Als de volgende week uw radio wat kraakt, zoekt dan maar niet langei Geleerden hebben ontdekt, dat dat door een grote zonnevlek zal komen die dan het gelaat van de dagvorstin zal ontsieren. De geboorte van ons jongste prinsesje ligt ieder nog vers in het ge heugen. De feestvreugde, die oplaaide, toen op 18 Februari 1947 in het vrije Nederland prinses Marijke geboren werd, is sindsdien gegroeid tot een warme genegenheid- Prinses Marijke verwierf de sympathie van ons volk, dat haar morgen op haaT derde verjaardag zijn hartelijke gelukwensen doet toekomen. J Oud-illegale werker bekende Het is heel jammer, dat de Officier niet tot seponering van de zaak is ge komen en de verdachte Sjjpestein de schande van een openbare behande ling heeft bespaard. Indien men som mige leden van de Londense regering en van het Militair Gezag niet ver volgt, dan geldt dat zeker honderd voudig deze man, merkte gisteren de verdediger mr. S. J. Polak, van de een en veertig-jarige ex-illegale wer ker op, tegen wie vorige week door de Rotterdamse rechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk werd ge ëist, wegens verduistering van in to taal f 75.000. Hierop zeide de Offi cier: „Het is beter dat de Justitie een goede naam heeft dan dat de illegali teit die houdt. Éénmaal toch moeten de grenzen getrokken worden". Hij handhaafde daarbij zijn op de vorige zitting gestelde eis. S. werd door de president mr. J. v. Vollenhoven in de gelegenheid ge steld een korte verklaring af te leg gen. Hij zeide zich volkomen bewust te zijn tijdens de zitting yan vorige week een grove fout te hebben ge maakt. Nu bekende hij het hem ten laste jjjplegde onvoorwaardelijk. In zijn uitvoerig pleidooi zeide de raadsman, dat de afdeling LOF 2 in en na de oorlog een organisatie werd, waarmee de staat noch de Bin nenlandse Strijdkrachten iets te ma- De Aquitania, het welbekende ,.mil- lionnairs-schip" van de Cunard White Star Lijn, vertrekt Zondag na 38 trou we dienstjaren voor de laatste maai. uit Southampton, ditmaal naar een Schotse scheepswerf om daar te wor den afgebroken. De bouw van hei schip, dat eens als het meest luxueuze ter wereld werd beschouwd, bedroeg 2.000.000, en op verschillende reizen vertegenwoordigden de namen der magnaten op de passagierslijst een ge zamenlijke kapitaalskracht van f 400.000.000. Niet al leen door zijn luxe is het schip beroemd, maar ook dooi dy prachtige diensten, die het in twee wereldoorlogen bewees. 60.000 solda ten werden oedurende de oorlog van 1914'18 vervoerd tussen Amerika en Sngeland, en in de tweede wereldoor log werden niet minder dan 500.000 nnnen en vrouwen van land- en luchtmacht naar hun plaats van be stemming gebracht. ken hadden. Juridisch gesproken is het Centraal Voorzieningsbureau van S. na de oorlog een particuliere han delsonderneming geworden. Het geld van LOF 2, dat in het bureau was gestoken was afkomstig van die mensen, die met tonnen konden smjj- ten: zwarte handelaars, collabora teurs, die 't fourneerden om zich voor de toekomst te dekken. Na de oorlog zat S. met 'n hoeveelheid „niemands- geld". Hij deed grote schenkingen, o.a. aan het Prins Bernhard Fonds, ook een cheque aan toonder, welke hij zelf inde. Is dit wederrechtelijke toeëigening? vroeg mr. Polak. De gelden der LOF 2 hebben nooit aan .de staat behoord. Ik moet derhalve het verzoek doen tot vrijspraak, al thans tot het ontslaan van rechts vervolging. De Officier, ingaande op het pleidooi, haalde een mededelin genblad van het LOLKP te voor schijn, waarin een foto was gerepro duceerd, waarop ook S. staat afge beeld zittend op een vergadering, waarin met algemene stemmen werd besloten de gelden van de LO-groe- pen af te dragen aan de Stichting '40—'45 Op Donderdag 2 Maart volgt uit spraak. President Truman Truman heeft verklaard, dat Amerika steeds de deur open zal laten voor vre desonderhandelingen. Een volgende conferentie met Maarschalk Stalin zal echter in Washington moeten worden gehouden. Hij achtte de tijd niet geko men, om een speciale missie naar Mos kou te zenden in de geest van die, welke hij in 1948 had overwogen. Cor respondenten, die trachtten, commen taar uit te lokken over nieuwe toena deringspogingen tot Rusland, verwees Truman naar het medium, dat de VN voor onderhandelingen bieden. Boven dien, zo zei hij, zijn Amerikaanse am bassadeurs over de gehele wereld al tijd bereid, elke kwestie te bespreken met elke staat, die zulks wenst. Militaire leiders van de vijf landen van de Westeuropese Unie zijn giste ren in Londen bijeengekomen om de plannen voor de verdediging van West- Europa verder te bespreken. Frankrijk is vertegenwoordigd door generaal Blond, Engeland door veld maarschalk Sir William Slim Ds an dere militaire leiders, die de bijeen komst bijwonen, zijn generaal Bael voor Belgie, kolonel Jacobi voor Luxemburg en generaal Kruis voor Nederland. I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1