DE GOEDE wec Stad en Omgeving, Kaasexport naar Engeland plotseling gesloten AGENDA In en rond de gevangenis, vroeger en nu Burgemeester reikte onderscheidingen uit UIT DE ALKMAARSE RAAD WIST U... dat wij ook Zondags geopend zijn? Bermeonto vierde haar eerste lustrum Reeds honderd deelnemers aan West-Friesland-rit -oSf^lTu CITROEN Tentoonstelling Wereldbibliotheek Uitsluitend Toneelavond Selskip „Fris©" Openbare Leeszaal en Bibliotheek Een nat pak Alkmaars garnizoen gaat verdwijnen Wedstrijden ODD De prijzen Geheel onverwacht kwam Donder dag het bericht, dat de kaasexport naai Engeland plotseling was stop gezet. Als reden werd opgegeven, dat men ginds geen opslagruimte meer ter beschikking zou hebben. In hoeverre zulk een maatregel mogelijk was, is niet na te gaan, aangezien de voorwaarden van de overeenkomst, die was afgesloten tussen de Engelse en de Nederlandse regeringen, niet bekend zijn. Het re sultaat was, dat aanzienlijke partijen, die hier en daar gereed stonden voor verscheping, weer in de pakhuizen te ruggebracht moesten worden. Bedenkt men daarbij, dat Engeland op het ogenblik practisch gesproken onze enige belangrijke afnemer was. dan is het begrijnelijk. dat het gebeur de zich onmiddellijk weerspiegelde in de kaasprijzen De markten voor Don derdag vertoonden weliswaar nog een dalende tendenz, maar het zakken ging slechts langzaam in zijn werk. Alk maar was veel minder. Werd de vo rige week nog een prijs gemaakt van f 1.88, gisteren bedroeg de hoogste no tering f 1 75. terwijl kaas. die een week jonger was. niet meer opbracht dan f 1.70. Het is ten slotte zeer de vraag of alles werd verkocht. De handel op Frankrijk staat nog steeds stil, terwijl de invoerrechten in Duitsland Maandag werden verhoogd met M 20per 100 kg Weliswaar was de export naar dit land gering, deze invoerrechtenverhoging zal ten gevol ge hebben, dat we, indien we daar be langrijke hoeveelheden willen onder brengen. nog weer verder terug zul len moeten. De vraag uit Belgie blijft gering De Importeurs hebben er de laatste tijd verloren en dit heeft hun kooplust tot een minimum gereduceerd. Tegenover dit alles staat, dat de kleinhandelaren geen noemenswaardige voorraden schijnen te bezitten Op grond hiervan verwacht men. dat zo dra de daling ten einde is. de vraag uit het binnenland vrij snel zal toenemen Overigens wordt de prijsval voor wat de producenten betreft ten dele onge vangen door het feit, dat de regerings heffing van f 0 35 over de kaas is ver vallen Dit geldt echter eerst voor kaas die is bereid na 12 Februari, zodat over de kaas, die gisteren werd verkocht de heffing nog moet worden afgedragen blijven dalen Ter gelegenheid van het eerste lus trum had het bestuur van de school- verenigingévan de Middelbare Meisjes school uit Bergen, „Bermeonto", gister avond in „Het Wapen van Heemskerk" een feestavond georganiseerd. Na de opening door de voorzitster der vereniging, mej Bibi van Rossum, volg de een bloemenhulde aan de oprichtstei van Bermeonto, mej. Rita Dijkstra waarna de zusterverenigingen haar op wachting maakten onder het aanbieden van bloemen. De schoolvereniging van de H.B.S. V.O K.Z.O.S., schonk een voorzittershamer en feliciteerde het be stuur met dit vijfjarig bestaan. Het toneelstuk, dat men voor deze avond gekozen had, was „Tot weder dienst bereid", een blijspel in drie be drijven van P. Mossinkoff, dat ondanks de wat zwakke rolkennis aardig tot zijr recht is gekomen Tony Hamilton, een rijke jonge man met trouwplannen adopteert, terwille van de man. die eens zijn leven redde, een „zoon". Deze „zoon" Charley blijkt echter 'n dochter te zijn en daardoor ontstaan de vreemd ste situaties, die 'n algehele veranderine ir Tony's huis brengen. Het geheel is. ook al door het spel van sommige me dewerkenden, o.w. mej. M. Schermer als Charley de geadopteerde „zoon" mej. A. Koning als mevr Standish. de tante van Tony en ook Charley's oom Olivier Smith, door mej. A. Dals gesneeld, een succes geworden. Na de opvoering richtte de directeur van de Middelbare Meisjesschool, de heer D L. Daalder nog een kort woord tot de voorzitster om ook zijn felicita ties mede namens alle leraren, aan de voorgaande toe te voegen. Hij deelde verder mede, dat men het plan heef' opgevat om ter ere van dit vijfjarig be staan een vaandel, dooi de meisjes van de school zelf, naar ontwerp van mevr H v. d. Daan. te laten vervaardigen en als geschenk aan te bieden. Hierna volgde het bal dat door de studentenband „The New Rhythm Kids" geleid werd. De laatste voorbereidingen voor de tweede West-Friesland-rit van het district Noord-Holland-Noord van de R.A.C.-West op Zondag 20 Februari zijn getroffen. H»t organiserende comité heeft de route van 216 k.m. ge reden en naar een der leden van de commissie ons mededeelde, is men zeil verrast door de schoonheid van onz? provincie. De autotocht voert langs plaatsen, die een belangrijk aantal deelnemers mogelijk nog niet eerdei bezocht heeft en naar de organisa toren hopen, zullen degenen die Zon dag 26 Februari starten, naast aan dacht voor -oute en tijdschema, een open oog hebben voor het landschap schoon, dat geboden wordt. Het is geenszins de bedoeling, dat men al leen maar het voorgeschreven aantal kilometers in een bepaalde tijd aflegt Integendeel, het doel van deze West- Frieslandri'ten is bovenal de aantrek kelijkheid van de automobielsport in al haar geledingen te leren kennen. Het aantal inschrijvingen is zeer bevredigend en de belangstelling heeft zich zelfs uitgestrekt tot buiten de provinciale grenzen. Reeds honderd automobilisten, w.o. uit Den Haag en Haarlem, hebben voor de rit inge schreven. Laatkomers zullen tot Woensdagmorgen nog geaccepteerd worden, zodat zij, die met de R.A.C. West willen kennis maken, hiervoo- alsnog gelegenheid krijgen. De ge middelde snelheid -an 40 k.m. per uur waarborgt een plezierrit, waarbij aan automobilisten en wagens geen on overkomelijke eisen worden gesteld. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur. Vreemde lading (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Duistere wegen (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9 30 uur: Buiten de wet (18 jaar); Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: Verhannen (14 jaar) Gulden Vlies, 8 uur Carnavals avond. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. (ABT 2, 5 en 8 u.) Gulden Vlies, 8 30 uur: Gymnastiek- uitvoering „Dindua". MAANDAG Bioscopen als Zondag, aanvang der voorstellingen 8 uur. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 19 Februari zal de apotheek van mevrouw wed. Wanna op de Mient voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 19 Februari zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. J. Dege- naar, Emmastraat 95 (tel. 2310) en dr Poortvliet, Egmonderstraat 16 (tel. 4282). Grote verbeteringen sinds de bevrijding De heer F. Lassche, directeur van de strafgevangenis hier ter stede, hield gis teravond in hotel Victory een lezing voor de vereniging „Oud Alkmaar" over het onderwerp „In en rond de gevange nis, vroeger en nu". In zijn Interessant betoog ging de heer Lassche eerst na hoe het vroeger in ons land en in het bijzonder te Alkmaar, met het gevan geniswezen gesteld was. Hij zette uit een welke maatregelen men In de loop der jaren nam om te komen tot een ver betering van het lot dergenen die, om welke reden dan ook, voor korte of langere duur uit de samenleving ver wijderd moesten worden. Ten slotte ver telde de heer Lassche over de toestand in de strafgevangenis te Alkmaar, zoals die nu is. De heer Lassche was van mening dat de gemeenschap altijd maatregelen zal moeten blijven nemen tegen men sen, die de wet overtreden. De toe komstdroom, dat gevangenissen eens overbodig zullen zijn, zal zeker de eerste duizend jaar niet verezenlijkt worden. De oudste gevangenissen trof men aan in kastelen, die speciale kelders zo n snelle, comfortabele met muurvaste ligging betrouwbare, voordelige BERGEN N.H. TELEFOON 2456 Agent Citroën Automobielen voor Alkmaar en omstreken Een posthume hulde Gistermiddag vond in de Raadszaal van het Stadhuis een plechtigheio plaats, welke op hen die hierbij tegen woordig waren, diepe indruk heeft ge maakt. Uit naam van de Minister van Oorlog reikte burgemeester mr. dr. H J. Wytema aan de nabestaanden van een vijftal in Indonesië gesneuvelde mili tairen het ereteken van „Orde en Vre de" uit In zijn toespraak zeide de burge meester, dat dat ereteken bij Konink lijk besluit van 2 December 1947 uit gereikt wordt aan militairen, die in mdonesie hun plicht hebben vervuld. Niet door iedereen is deze plicht op de juiste waarde geschat daar de ver schillende mogelijkheden die men meende te zien menige blik verduis terden. Maar al wist men dan geen weg uit de doolhof van politieke en andere overwegingen, de militairen hebben hun plicht gedaan. Deze plicht werd geadeld door de opdracht orde en vre de te brengen en dat heeft offers ge kost, offers die op de schouders van enkelen kwam te rusten. Het is een moeilijke taak dit in herinnering te brengen, zeide de burgemeester, er is een leegte ontstaan die niet meer ge vuld kan worden. Op het „waarom" is geen antwoord te geven. De enige ver wijzing die zin heeft is de verwijzing naar het geloof. Wel kunnen wij uiting geven aan onze gevoelens, niet alleen met woor den, maar met een daad van piëteit, hetgeen kan geschieden door het verle nen van een posthume onderscheiding. Hierna reikte de burgemeester aan de nabestaanden van de in Indonesië ge sneuvelde militairen, C. Bakker, W. R G. Henneman, J. Lockx, P. Mulder en G. N. Rosing, het ere-teken van „Orde en Vrede" uit. Enkele uren later vond er in de Raadszaal opnieuw een plechtigheid plaats, echter van geheel andere aard Weer reikte de burgemeester onder scheidingen uit maar nu aan een vier tal mannen die in de bange Meidagen van 1940 hun plicht hadden gedaan. Aan de heren J. Dreeuws, commissaris van politie, G. Dolman, politieagent, J Goes, militair, en W. J. Davidson werd het Oorlogskruis overhandigd. Dit kruis herinnert, zo zei de burgemees ter, aan de soldatenplicht destijds ver richt. Op Dinsdag 21 Februari wordt in het Victory Hotel een tentoonstelling ge houden van de Wereldbibliotheek, waaraan voor de uitgenodigde bezoe kers een aardige attractie is verbon den. De tentoonstelling, die reeds ver schillende steden in ons land heeft be zocht, ziet er goed verzorgd uit. heeft de originele opnamen uit levert U deze veelbesproken plaat uit voorraad Gisteravond hield het Selskip Fnso weer een goed geslaagde buitengewone leden samenkomst in het Gulden Vlies De zaal was als gewoonlijk geheel bezet. De voorzitter, de heer Brink, sprak een kort woord van welkom tot de leden, in het bijzonder tot de afgevaardigden van de zusterver. „De Mollebonen" en van het Helderse Selskip. Hierna brachten eigen krachten van het Selskip Friso het toneelstuk „It heechste" in 4 bedrijven van Geertsma en Eppinga. De meeste rollen in dit stuk werden door de medespelers op zeer goede wijze vertolkt. De komische figuur van de „baekster" wekte onder het auditorium grote hilariteit. Het pu bliek gaf aan het slot dan ook met een hartelijk en welverdiend applaus zijn waardering te kennen, waarna de voor zitter een woord van dank richtte tot alle medewerkers. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het bestuur er, wegens ziekte van de heer Tetman de Vries, niet in geslaagd was zijn gezelschap op het 50-jarig herdenkingsfeest van het Selskip in April te doen optreden. Men zal dit feit thans herdenken met «Ie opvoering van een revue door eigen krachten van de hand van de bekende Friese schrijver J P. Wiersma. De avond werd besloten met een ge zellig bal, waarbij de traditionele „Skotse Trije" niet ontbrak. OP DE CANDIDATENLIJST In de kieskringen Zaandam en Haar lem voor de Prov. Staten komen uit dit gewest op de candidatenlijst de namen voor van de heer G T. Hoytink en mr. A. Schenkeveld te Alkmaar. BEROEP AANGENOMEN Bij de Ned Herv. Kerk is het beroep naar Broek op Langendijk aangenomen door ds. De Zeeuw te Wanswerd— ■Jiskum. hadden om gestraften in op te slui ten. Het interieur was er weinig com fortabel; de hokken waren donker, vochtig en koud en de verzorging was zeer slecht. De straffen, die werden uitgedeeld, waren zwaar; men schrok zelfs niet terug voor doden of ver minken. Vóór het jaar 1600 waren de toestanden allerellendigst, aldus de heer Lassche. Het eerste tuchthuis werd in 1595 te Amsterdam gesticot. Men wis toen tertijd de mening toegedaan, dat iemand alleen kn verbeteren als hij 'de arbeid lief kreeg. Het werk, dat de gevangenen werd opgedragen, was dan ook zeer omvangrijk en zeer zwaar. Disciplinaire straffen kwamen veelvuldig voor Men kende de gese ling en in het tuchthuis te Amsterdam was een aparte waterkelder, waarin men zich alleen voor de verdrinkings dood kon behoeden door heel iara te pompen. Dat was in de tijd. dat men voor het stelen van een stuk spek tot vijftien jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd. Omstreeks 1870 nam het rijk het beheer van de inrichtingen over en toen kwam er langzamerhand ver betering in de behandeling. In 1850 werd in Amsterdam de eerste cellu laire gevangenis gebouwd; de behan deling was er redelijk goed. Hierna vertelde de heer Lassche iets over het gevangeniswezen in Alk maar. De oudste inrichting om mensen op te sluiten was hier de kelder on der het raadhuis. Eerst jn 1613 kwam de bouw van een tuchthuis tot stand In 1684 werd het huis opgeheven en liet men de gevangenen vrij lopen doch omstreeks 1700 werd de inrich ting wederom in gebruik genomen Tot begin 1800 werden ook krankzin nigen in dit tuchthuis opgesloten; de toestand was er erbarmelijk. In 1884 werd er in Alkmaar een cel lulaire gevangenis ingericht. Na de bevrijding is de toestand er zeer vee) verbeterd. Er worden speciaal jeug dige delinquenten opgenomen die in de timmerij en enveloppenmakerij te werk gesteld worden. Het zijn door en door materialistische jongens, die geen gevoel voor humor hebben en die geen verantwoordelijkheidsbesef ken nen. Het is de taak van het gevange nispersoneel te proberen hun gezichts veld te verruimen. Er worden lezin gen en cursussen gehouden, van tijd tot tijd worden er films vertoond en er worden speciale werkgroepen ge vormd. De vrije tijd wordt besteed voor morele en geestelijke verdieping „Voor waarlijke omvorming kan som* een heel leven nodig zijn. Wij zaaien wij vragen niet naar de opkomst, om dat wij weten, dat wat met liefde ge zaaid wordt, vrucht zal afwerpen", zo besloot de heer Lassche zijn voor dracht. De voorzitter, de heer H. Ringers opende en sloot de bij eer.'.: imst met een hartelijk woord van dank aan de spreker voor zijn interessante lezing. KLOMPJE GOUD GEVONDEN IN ONZE OMGEVING. Door een bijzonder toeval heeft men in onze omgeving Klompje Goud gevonden. Speciaal de winkeliers zijn geweldig in hun schik. Zij kunnen nu Klompje Goud verko pen aan iedere huismoeder, die van iets fijns houdt. Reeds eerder zou Klompje Goud ver krijgbaar zijn geweest, indien ihen c-ver die grondstoffen had kunnen be schikken, die nodig zijn om die bijzon der heerlijke smaak aan Klompje Goud te geven en om het vlees zo heerlijk bruin te braden Klompje Goud smeert geweldig uit op de boterham. Klompje Goud wordt bereid in het Hygiënisch Margarine-Mengbedrijf van de Firma van der Horst te Heiloo. Ing. Med. (Adv.) NED. LETTERKUNDE 810.5 R64v Roland Holst—Van dor Schalies Het vuur brandde voort. 1949. 8.10.5 A32 Anke: Servaes. 1949. GEDICHTEN! - BLOEMLEZINGEN 811 A101 Aafjes. In den beginne. —819.7 J30 Jelles. (ps. van Troelstra). Rispinge. (Fries® gedichten). f818 K34 Kerstboeket. OORSPR. NED. ROMANS B74.1b Bordewijk: Blokken. Knorrende bees ten. Bint. B89.4m Brouwer: Marijke. °H0.5g Fabricius: De grote geus. - G57.3 Gooyer, De: Op wacht in de dessa. °G78.8s Greup—Roldanus: Sandra Tjallinga (Verv. op Jacqueline v. d. Weyden). - °H12.5 Haasset (ps. van Van der Kallen): Het raadsel van de drie gestalten. - °L70.5 Loggen, Van: Het kleine heelal. - ®M47.4gi Mens: Het goede inzicht. (Verv. op De blinde weerelt). - M88.2 Mulder: Zes-en-tvvintig fantasieën op de zes- en twintig letters van het alfabet. N643.4 Noothoven-Van Goor: Sarabande föR36. 40 Renes—Boldingh: De ongeschreven roman. U95Rijn, Van: De grond waarop ik groeide. S62.7 Sirolf: Viersprong der grote wegen. °V64.1ts Visser—Roosendaal: Terwijl de sche pen wachten. - °V91ke Vries, T. de: Kenau. 819.3 T34k Timmermans: Het kindeken Jezus in Vlaanderen. (J) (Vlaams) f is christelijk; is historisch; (J) is ook voor jongeren. De 10-jarige Wim Broers uit Di'ts- horn was hedenmorgen zo vol bewon dering voor het Waaggebouw dat hij al kijkende en achteruitlopende in het wa ter van de Voordam terechtkwam. Toe geschoten voorbijgangers hielpen het knaapje spoedig op het droge. GESLAAGD Voor het te Den Haag gehouden exa men van het Nederlands Genootschap tot bevordering van de Voetverzorging, slaagde onze stadgenoot de heer J. Wessels als chiropodist. STATUTEN VERZONDEN Vezonden zijn de statuten van de N.V. Ambrosine en Honingzoetfabriek v.h. P. J. Boon te Alkmaar. PUZZLERUBRIEK Deze rubriek komt ditmaal In ons nummer van Maandag. afscheid niet bezorgd Wij hebben hier reeds meerdere malen garnizoenen zien komen en gaan en het komt ons voor dat ook nu hef afscheid niet voor goed zal zijn. Voorlopig gaan de militairen echter weg en dat mag natuurlijk niet met de stille trom gebeuren, al zal het muziekcorps van II TB dan op het af scheid ontbreken omdat dit reeds met groot verlof is. Op 24 Februari zal door het gezelschap van Jan Brouwer in het Gulden Vlies de revue „Hollands Glorie" worden opgevoerd, waarna een gezellig bal zal volgen. Dit zal nu eens niet onder leiding van een officier staan, doch onder die van de heer Arendsen. Aan de revue gaat een ge meenschappelijke maaltlid voo-af, waaraan ook enkele genodigden zullen aanzitten. Alkmaar is binnenkort garnizoens plaats-af. De battle-dresses zullen in de Langestraat tot de zeldzaamheden gaan behoren, op het Canadaplein zal geen onderofficier de troep meer toeroepen dat het geweer alweer niet op tijd werd afgezet en het Waagplein zal van de vrolijke klanken van het muziekcorps van n TB uit Haarlem verstoken blij ven De troep zwaait af en daarom ver dwijnt de kleur en fleur die een garni zoensstad nu eenmaal altijd onder scheidt van andere plaatsen. De juiste datum waarop de laatste schildwacht bij het R.O G.-gebouw zal inrukken is nog niet bekend, doch waarschijnlijk zal dit begin Maart zijn Dan zal" alleen de vaste kern als inde- lingsraad en brigade marechaussee achterblijven, waarover de garnizoens commandant te Haarlem het bevel zal voeren. Overigens maken wij ons over dit Het raadsmenu was ditmaal vrij sober. Het bestond uit een hors d'oeuvre van ingekomen stukken, een bijzonder on der wijssoepje en wat licht verteerbare gerechten, bestaande uit een paar stuk jes bouwland, die verkocht werden of in erfpacht werden gegeven. Er werd zelfs geen tijdelijke onder wijzer benoemd en de voorgestelde le ning was blijkbaar van zo weinig bete kenis, dat zelfs de heer Venneker er niet over heeft gesproken. Er werd een vette kluif binnengedragen in de vorm van een uitkering aan het gemeente- personeel en verscheidene raadsleden hebben er likkebaardend naar gekeken, maar zij waren politici en wisten als goede jagers, dat men zijn tijd moest beiden en zijn kruit niet ontijdig moet verschieten. Geen jager verpaft onnodig zijn kogels als hij weet, dat hij de vol gende week voor de jacht op groot wild wordt genodigd. De werkelijke hoofdschotel was dit maal de voorgestelde vermindering van de vermakelijkheidsbelasting. Men kon er zich van bedienen of niet, al naar gelang men -dat wenselijk achtte en er zat in elk geval een zo smakelijk po litiek sausje over, dat het een tactische fout zou zijn geweest er niet van te proeven. Er wordt in deze kleine provincie stad niet minder dan f 200 000 aan ver makelijkheidsbelasting geheven, wat er op wijst, dat Alkmaar op dit gebied allesbehalve een ville morte is. De ge meenteontvanger is geen kind meer en men weet, dat de hand die hij ophoudt niet gauw gevuld is. De exploitanten van het openbare vermaak hebben lang zamerhand wl ondervonden, dat alles wat in het onenbaar geschiedt niet al tijd vermakelijk is en ze weten, dat iedere wethouder van financiën een bril draagt omdat zijn ogen in verloop van tijd verzwakt zijn door het turen in al lerlei hoekjes en gaatjes waar nog wel eens wat geld in kon zitten. Het verhaal van de kip met de gou den eieren is een leerzaam sprookje en een verstandig wethouder weet wat de bioscoopexploitatie betreft precies hoeveel eieren hij kan nemen en hoeveel krachtvoer hij moet achterlaten om de kip nog juist in het leven te houden. De bioscoopmensen, die onder een per centage van 35 procent vermakelijk heidsbelasting gebukt gaan, kwamen ditmaal trouwens niet eens aan bod, omdat zij overal zó voordelig voor de schatkist zijn, dat hun affaire van meer dan gemeentelijke betekenis is gewor den en er dus op een beslissing van de minister moet worden gewacht. Het was nu min of meer klein goed, dat de revue passeerde, verenigingen met een cultureel karakter, jeugdver enigingen, stadsorganisaties, die histo rische feiten herdenken of oranjefeesten vieren en verlofhouders A en B, die in hun lokalen een radio of een orchestrion laten spelen Dat alles werd zoveel mo gelijk in een kleedje van cultuur en liefdadigheid gestoken en gerangschikt in de categorie welke zich ten doel stelt: .diet bijbrengen van kennis en be grip over de onderwerpen van weten schap en cultuur". Het was of B. en W. in vaderlijke zorg voor de verheffing van het geestelijk peil der bevolking de hand in de zak staken en er f 21.000 uit haalden om te demonstreren, dat de mens van brood alleen niet kan leven en dat er hogere belangen zijn, die ge steund en ontwikkeld moeten worden. Er was maar één zwakke plek en dat was, dat de ondernemers van sport evenementen, die een sensationeel ka- raktei dragen, voortaan niet meer 50 maar slechts 20 pet. van de opbrengst in de gemeentelijke schatkist moeten storten. Niet omdat B. en W. zo gek op motorraces of de organisatoren daar van zijn, maar omdat deze races evenals de paardenrennen op het ge meentelijk sportpark worden gehouden en men er dus belang bij beeft, dat ze in Alkmaar zullen blijven, nog afge scheiden van de vraag of de gemeente er al dan niet garant voor zal zijn. Charité bien ordonnée commence par soi-même, zegt 'n bekend Frans spreek woord, wie liefdadig wil zijn moet bij zichzelf beginnen en 't Is geen wonder, dat verscheidene raadsleden zich in dit zwakke plekje vastbeten, maar het Col lege had daarop natuurlijk gerekend. Men is koopman of men is het niet, maar als men het wél is moet men de zaak altijd zó voorstellen, dat het er net op lijkt of men er nog op toelegt. De wethouders legden uit, dat men thans huur voor het sportpark kan eisen en het kwam er op neer, dat de ex ploitanten van motorraces eigenlijk weer aan huur betalen wat hun aan be lasting wordt kwijtgescholden. Als men het zo ging bekijken kwam bij de argeloze toehoorder zelfs de vraag op of dit hele presentje van f21000 eigenlijk niet een gecamoufleerde daad van koopmanschap is geweest. Als er nu in den lande motorraces worden ge houden kan Alkmaar met andere ge meenten concurreren, men kan als 't ware de omzet vergroten om er tenslot te nog aan te winnen. Men maakt tal van verenigingen blij met een betrek kelijk geringe belastingverlaging en te gelijkertijd steekt de wethouder van financiën waarschuwend zijn vinger omhoog en zegt. dat men natuurlijk vol komen zal begrijpen, dat organisaties, die thans zó van de gemeente profite ren voortaan niet meer op een subsidie hebben te rekenen. Het zou ons niet verwonderen, dat het thans in cultuur en wetenschap ge- investeerde kapitaal in de naaste toe komst financieel rijpe vruchten zal opbrengen. De interpellatie-Wiese over een ge meentelijk verzorgingshuis voor ouden van dagen maakte de indruk, dat de materie van de zijde van B. en W. heel wat nauwkeuriger was bekeken, dan van de kant van de heer Wiese. De commu nisten spraken zelfs smalend van een verkiezingsstunt die nog vóór 20 April de datum der Statenverkiezing politieke munt zou moeten opbrengen Verder hielden alle partijgroepen hun kruit droog tot de volgende week als de algemene beschouwingen over de begroting zullen plaats vinden, welke juist met het oog op de naderende ver kiezingsdag. wel van buitengewone omvang zullen zijn. Het is de parade waarbij de frac ties met de partijvlaggen voorop langs het kiezerscorps marcheren om groep voor groep te demonstreren, dat men de beste en goedkoopste in het gebruik is. Met het gevolg dat na vele midda gen en avonden van repliek en dupliek de ongewijzigde gemeentebegroting met algemene stemmen wordt aangenomen Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 18 Februari 1850 vinden wij de volgende mededeling: Geheel ten voordeele der Alge- meene Armen dezer Stad, is bij Joh. Roem verkrijgbaar gesteld een Dichtstukje, getiteld: Goeden Nacht van de Armen aan de Rijken, door H. Tollens Cz. Het staat een ieder vrij wat hl) daarvoor in een bij genoemden Boekverkooper geplaatsten Armen Bus wil geven. Vrijdagavond had het derde tiental de personeelsvereniging van de Straf gevangenis (afdeling Dammen) op be zoek. Na een geanimeerde strijd won het versterkte 3e tiental met 157 (elf partijen). De gedetailleerde uitslag was als volgt: Verver—Smit 1—1, Stam—Ma- rees 02, MiedemaBrinkhof 20, De WijnDekker 11, BalderBlankman 20, KornKuiper 20, VeenDe Boer 20, BruggemanDekker 11, KromhoutMoslh 20, Huis in 't Veld. —Songmans 02, HoogendijkKluister 20. Totale uitslag 15—7. Onderlinge wedstrijden le klas: Woonijk—N Oud 1—1, M.. Oud—He mels 11, De BreeToepoel 20, Peer- demanKruider 02. VROUWE N-WERELD GEBEDSDAG De organiserende vrouwen van de Wereldgebedsdag nodigen alle vrouwen uit om Vrijdag 24 Februari om 8 uur in „Waakt en Bidt" te komen om te bidden om de uitbreiding van Gods Koninkrijk.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2