Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wil tot onderhandelen neemt toe Amerikaan Vogeler bekent schuld Zuid-Nederland viert het carnaval Maandag 20 Februari 1950 147e Jaargang No. 43 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Adhaesie van vele kanten Koffie wordt vijftig cent per kilo duurder Mr. Cals Staatssecretaris bij O. K. en W. Bootwerkers zullen de wapens lossen Prinses Marijke's verjaardag Reeds vijf bekentenissen Duitsland tot 1951 bezet? Grote feestvreugde allerwe ge Tot 1952 de tijd BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKM SCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. De controverse Oost-West Reeds enkele malen heeft Winston Churchill in zijn verkiezingsredevoeringen de wenselijkheid en het verlangen naar voren gebracht, om te komen tot „be sprekingen op het hoogste niveau" om een einde te maken aan de koude oorlog en aan de controverse OostWest. Op zijn laatste vergadering, die in Loughton in Essex werd gehouden, verklaarde de conservatieve oorlogsleider, dat niets de Russen zou kunnen tegenhouden bij hun opmars naar de Kanaalkust, als de Verenigde Staten niet over grote hoeveelheden atoombommen beschikten. Chur chill noemde de Russische strijdmacht gigantisch en hij meende dat de Sowjets Over veel meer dan 250.000 vliegtuigen konden beschikken. verklaard, dat hij onderhandelingen tussen de grote mogendheden „ten allen tijde en op alle niveau's binnen en bui ten de Ver. Naties" voorstaat. Lie had goede hoop, dat het diepe verlangen van de volken der wereld dat het ko mende jaar een waar keerpunt zal wor den op de moeilijke weg naar een ze kere vrede, vervuld zal worden. Zijn woorden, wat onderhandelen be treft vonden weerklank bij Attlee, die in een radio-rede verklaarde, dat ook Labour bereid' was op voet van gelijk heid met Rusland te onderhandelen. Dit moet echter zonder overheersing geschieden. Alleen de wil tot samen werken is nodig. Ook van de zijde van Engelands bondgenoten, Amerika en Frankrijk komen dergelijke geluiden. De Repu blikein Harold Stassen heeft Truman verzocht, te streven naar een conferen tie met de Russen over' Azie en de wa terstofbom. Ook senator Tom Conally heeft zich in dezelfde geest uitgelaten evenals de Franse premier Georges Bi- dault tijdens een te St. Etienne gehou den toespraak en het socialistische Ho- gerhuislid Lord Strabolgi, die er aan toevoegde, het zo goed als zeker te achten, dat de Westerse mogendheden stappen bij de Sowjetunie zullen on dernemen, om tot overeenstemming te geraken. Trygve Lie zal atoomoverleg der Grote Drie toejuichen Trygve Lie, algemeen secretaris der Ver. Naties, heeft naar aanleiding van voorstellen tot het houden van een bij eenkomst der Grote Drie over atoom energie en andere belangrijke kwesties Naar het Handelsblad meldt, is het niet onmogelijk dat de koffieprijzen voor de consument een verhoging zul len ondergaan. In sommige café-res taurants is deze verhoging reeds een feit geworden. De vijf procent loonsverhoging, het duurder worden der brandstoffen en de onderbezetting in de branderijbe- drijven is van de stijging de oorzaak. Rekening zal moeten worden gehou den met een prijsstijging van ongeveer vijftig cent per kilo voor de goedko pere koffiesoorten. Dit heeft echter niets te maken met het langzamerhand uitgeput raken van de voorraden goed kopere soorten in ons land. Ook na een prijsverhoging zal de koffie in Neder land nog goedkoop zijn in vergelijking met andere landen, o.a. door aankoop vóór de devaluatie. Thans in het bui tenland gekochte koffie zou ongeveer negen gulden per kilo moeten kosten, d.i. tweemaal zo duur als de tegen woordige prijs. Schenkingen van het Prins Bernhard Fonds Het Prins Bernhard Fonds heeft op nieuw enkele schenkingen gedaan Daarvan vermelden wij: f 1000 voor het inrichten van een jeugdafdeling van de streek-leesbibliotheek voor de West-Betuwe. Deze bibliotheek ont ving reeds eerder f 10.000; f 4000 voor het Nederlands Gesprek Centrum; f 4000 ten bate van de wetenschappe lijke expeditie naar Suriname en een grote boekerij ten behoeve van onze landgenoot dr. H. Noodt, lector in de Ned. taal en Geschiedenis aan de Uni versiteit van Bazel. Tsjiang Kai Sjek kondigt tegenoffensief aan Vrijdag heeft de nationalistisch-Chi- nese luchtmacht vlugschriften uitge worpen boven het door de communis ten gecontroleerde gebied, waarin „een tegenoffensief te land in de nabije toe komst" wordt aangekondigd. AUSTRALIË ,WEERT DE COMMUNISTEN Radio-Australie heeft medegedeeld, dat het eerste wetsontwerp dat door de nieuwe Australische regering zal worden ingediend, een voorstel zal zijn om de Australische communistische partij buiten de wet te stellen. Weerbericht Verwachting geldig tot morgen avond: Aanvankelijk tijdelijk har de, overigens krachtige tot matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder. DINSDAG: Zon op 7.44. onder 18.04. Maan op 9 06. onder 23.26. Mr. M. L. Th. Cals uit Nijmegen is benoemd tot staatssecretaris bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. Cals zal op 15 Maart in functie treden. De nieuwbe noemde staatssecretaris, die in 1914 te Nijmegen werd geboren was leraar in staathuishoudkunde, staatsinrich ting en handelsrecht te Roermond, tot hij zich in 1941 te Nijmegen als advo caat vestigde. Mr. C^ls is voorzitter van de Mijnindustrie-raad en voor zitter van de Katholieke jeugdraad voor Nederland. Sedert Augustus 1948 is hij lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij. Vijftien gewonden bij treinontsporing Een passagierstrein van de „Pan American Railways" is Zaterdag in de nabijheid van Gulfport in de staat Mis sissippi, ontspoord. Twaalf wagons kwamen buiten de rails terecht. Vijf tien passagiers werden gewond. Er vie len geen doden te betreuren. DODELIJK ONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Te Amsterdam is Zaterdag een 12- jarig meisje dodelijk verongelukt, doordat zij met het rechterpedaal van haar fiets tegen de trottoirband geko men is. Hierdoor viel zij naar links, juist tussen het voor- en achterwiel van een oprijdende melkauto. Het meisje werd overreden en was op slag dood. Gistermorgen zijn zowel in Rotter dam als in de hoofdstad ledenvergade ringen gehouden van de Centrale Bond van Transportarbeiders en van de Be drijfsorganisatie Verkeer. In een na afloop van de bijeenkomsten gepubli ceerd communiqué wordt Verklaard dat op beide vergaderingen grote in stemming werd betuigd met het standpunt van de Internationale Transportarbeidersfederatie ten aan zien van het lossen van uit Amerika afkomstige wapens voor West Europa. Met algemene stemmen werd be sloten „vierkant in te gaan tegen het streven van de door de communisten gevormde zgn. vredescomité's om dit doel te verhinderen". Omdat nog niet eerder is getracht alle havenarbei ders in één vergadering bijeen te brengen, om zich over hun inzicht te kunnen uitspreken, zal getracht wor den, wat Rotterdam betreft, op Zon dag 26 Februari zo'n vergadering te beleggen. Negenentwintig doden op Long Island Bij het spoorwegongeluk, dat Vrij dagavond laat op Long Island plaats had, toen twee stampvolle passagiers- treinen op elkaar reden, zijn negener twintig doden te betreuren. Honderd drie personen werden gewond. Naar de schating bevonden zich vierhonderd passagiers in de twee tremen. De ma chinist van één der treinen, die, door een onveilig signaal te negeren, de ramp veroorzaakte, is gearresteerd we gens „manslag in de tweede graad". Hij kan tot een gevangenisstraf van tussen vijf en tien jaar veroordeeld worden. Overstromingen in Amerika De drie Amerikaanse staten Lousiana, Mississippi en Arkansas worden door overstromingen geteisterd. In totaal hebben in deze drie staten ongeveer 35.000 personen hun woningen moeten verlaten. Millioenen acres land staan onder water. DE STRIJD IN INDO-CHINA Meer dan 2000 opstandelingen van Vietminh hebben na dagen strijd de Franse post Pholoe veroverd. 30 Kilo meter ten Zuid-Oosten van Lao Kay gelegen bij de grens van China en In- do-Ghina. Een gedeelte van het uit 80 man bestaande garnizoen trok zich terug naar Lao Kay, waar generaal Alessandri, de bevelhebber der Fran se troepen te Tongking, is aangekomen om een tegenaanval voor te bereiden. Geschenken uit 't gehele land Prinses Marijke zag op de morgen van haar derde verjaardag haar harte- wens vervuld: een mooie poppenwagen. Dol gelukkig was Marijke met dit ge schenk van haar zusjes. Slechts weinig minder enthousiast bewonderde ze het geschenk van haar moeder: een draai baar poppenhuis. Met honderden prentbriefkaarten en brieven stroomden tal van cadeaux uit het gehele land naar het Koninklijk Paleis. Kostbare geschenken doch ook vele aandoenlijke kleine cadeautjes: een houten beweeglijke hond, een ket ting van schelpjes, eigengemaakte prentenboeken enz. enz. Een kinderpartijtje was er niet. Daar voor is het jarige prinsesje nog te jong. Een deputatie van de Verbindingsdienst waarvan het prinsesje petemoei is, kwam een zilveren lepeltje en vorkje in étui aanbieden. Vanuit de biblio theek werd een radio-uitzending ver zorgd door P.C.J. in de hoop, dat prins Bernhard deze zou kunnen beluisteren. Spionnage in Hongarije In het te Boedapest gevoerde proces tegen de Britse zakenman Sanders en de Amerikaan Vogeler, die tesamen met vflf Hongaren, beschuldigd wor den van spionnage en economische sabotage, heeft na Sanders, thans ook Vogeler bekend. Vogeler vroeg om een milde straf en verklaarde zeer veel spijt te hebben van de door hem be gane handelingen, welke nadelig wa ren voor de Hongaarse „volksdemo cratie". De president verklaarde met de verklaring van Vogeler te zullen rekening houden. Ook twee der Hon gaarse beklaagden, barones EdinaDory en de Roomskatholieke geestelijke Istvan Just hebben schuld bekend. De zitting wordt heden voortgezet. Tijdens zijn verhoor verklaarde Vo geler, in Amerika te zijn opgeleid voor zijn werk bij de geheime dienst, waarbij hij opmerkte, dat één van zijn opdrachten luidde, om atoomgeleer den, die naar Amerika wensten uit te wijken, bij hun plannen te helpen. Volgens zijn bekentenis zouden vele functionnarissen van de Standard Electric Company, de maatschappij, waarbij Vogeler werkzaam was, vroe ger hoge posities in de Amerikaanse strijdkrachten hebben vervuld en zou den zij nog altijd in verbinding staan met de chefs der generale staven. De verklaringen, afgelegd door de voornaamste der Hongaarse beschul digden, Geiger, die Vrijdag schuld be kende, en waarbij deze vertelde dat 't o.m. in de bedoeling lag de produc tie van de S. E. C. omlaag te brengen en de export te saboteren, door on deugdelijk materiaal te bezigen, wer den door Vogeler onderschreven. Bangkok bracht geen beslissingen Dr. Philip Jessup, „reizend ambassa deur" der Verenigde Staten, heeft, toen hij op doorreis te Madras vertoefde, medegedeeld dat op de te Bangkok ge houden conferentie van in Zuid-Oost- Azie gestationneerde Amerikaanse di plomaten geen enkele beslissing is ge nomen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is van mening, dat de bezetting van Duitsland waarschijnlijk in 1951 zal eindigen, aldus zou volgens de Londense correspondent van het Li- verpoolse blad „Daily Post" persoon lek en vertrouwelijk aan de Duitse kanselier Konrad Adenauer zijn mee gedeeld. Dit zou de achtergrond zijn van de pogingen van Adenauer, West-Duitsland minstens even sterk te maken als de Oostduitse republiek met haar volks- politiek ten einde zich tot de Oostduit se autoriteiten te kunnen wenden met een voorstel tot hereniging van Duits land, wanneer de bezettingstroepen zijn vertrokken. Russen houden metaal voor Berlijn tegen Vijftien vrachtauto's, elk met twee aanhangwagens, zijn door de Oostduitse politie bij Babelsberg tegengehouden. Een reden voor deze handelingen werd niet opgegeven. Alle auto's waren ge laden met tinnen, koperen en loden platen of met metaal-afval. Enkele van de vrachtwagens waren op weg van Berlijn naar het Westen, doch de meeste begaven zich naar de voorma lige Rijkshoofdstad. Het is dit jaar voor het eerst, dat bij deze zone-grens post het verkeer door de Russen wordt gestremd. URANIUM IN ITALIË Italiaanse deskundigen hebben thans verklaard, dat de lagen uranimnerts, die volgens eerdere berichten in de buurt van Perugia zijn aangetroffen, industriële mogelijkheden inhouden Het ministerie van industrie heeft gel den en deskundigen beschikbaar ge steld voor nader onderzoek. New York wil „regenmaker" engageren New Yorks burgemeester, William O'Dwyer, heeft bekend gemaakt, stap pen gedaan te hebben om een „regen maker" in dienst te nemen, die zou moeten zorgen voor meer dan 4.000 liter water, die New York nodig heeft vóór de zomer. 0'Dwyer zeide, dat de water-commissaris om toestemming had verzocht om een bekend meteoro loog in de arm te nemen, die studie zou moeten maken van „het regen ma ken". O'Dwyer had daarop de com missaris gevraagd, onmiddellijk de nodige maatregelen te treffen. j^ae West is op het toneel flauw ge vallen. Kent u haar nog, de dame met de gebogen contouren en de gelo ken blik? Ze schijnt last van ingewand stoornissen te hebben. En, als ge belooft, vrienden, het niet verder te zullen ver tellen, heb ik hier nog een bijzonder heid voor u. Zij is schrik niet 58 jaar oud. q In Parijs heeft men Zater dag van het lenteweer genoten. De temperatuur bedroeg in bijna het hele land twintig graden Celsius. Duizenden gingen picnicken en op de terrassen die in allerijl werden gereedgemaakt, kon men schier geen plaatsje meer vin den De arbeiders hadden zó het voor jaar in 't heufd, dat ze gewoon vergaten te staken. De Amerikaanse geleerde dr. Velikofsky heeft een boek geschre ven, waarin hij bewijst, dat de wate ren der Rode Zee terugtrokken toen de Joden daar passeerden en dat dat terug wijken veroorzaakt werd door het kort langs de aarde passeren van een komeet. Die veroorzaakte ook de „steenregen" waarvan in het boek Jozua sprake is. Dat boek is heel belangrijk en heel ge leerd. Een minder knap werk is het oudste ABC boek ter wereld, dat te Ras Sjandra in Opper-Syrie is ontdekt. Het bevat een alfabet van 30 letters en is in spijkerschrift geschreven. Het was in gebruik in de veertiende eeuw vóór on ze jaartelling. Tot dusver was het oudst iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bekende abc-boekje dat van Wadi Ha- mamat in Egypte, maar dat is altijd nog duizend jaar jonger. En toen leefde zelfs Jan Ligthart nog niet! Jn Bologna hield men zich in een huis bezig met het illegaal vervaardigen van buskruit, dat aan zijn doel bleek te beantwoorden. Want' toen een partijtje van het spul klaar was, vloog het hele huis in de lucht. Twintig studenten uit veertien landen mogen het tellen E ven mijn carnavalspakje aantrekken der stemmen in Engeland bijwonen. Zij moeten een eed van geheimhouding af leggen en zullen dan een volledig in zicht krijgen in de Britse verkiezingen. Tevens zullen ze hun rekenen nog wat kunnen opfrissen. Prins Ali Khan beeft bij 't skiën te Gstaad in Zwitser land zijn been gebroken. Nu heeft onze Rita er een zorgenkind, bijgekregen. O De Westberlijnse filmmaatschappij zoekt voor een rolprent 250 kaalhoofdigen. Hij wiens schedel het fraaist glimt, krijgt een beloning van 1000 mark. Dat is dus met re,cht een prijs op z'n hoofd. De voorzitter van de Beierse jeugdbewe ging, Heinrich Lades, heeft verklaard, dat als de baby van Ingrid Bergman een vaderland zoekt, Duitsland hem graag ontvangen zal. Het blijft in de as, moet u maar denken! y^lle orkesten in Saksen hebben beslo ten, alleen dansmuziek te spelen, die „past bij de Duitse geest". En de mu sici, die met deelnemen aan de strijd-te gen de Amerikaanse dans, zullen worden geboycot. Wat dacht u van Lili Marleen of van „Wir fahren gegen U.S.A."? In Amerika hebben de dagbladen een dagelijkse oplage van 52.271.000 exem plaren tesamen. Wat zou mijn apencir- cus daar een succes hebben. Licht zijn er een paar lezers onder die millioenen, die het leuk vinden. Prinses Marijke vierde Zaterdag haar derde verjaardag en ontving, al spe lende met haar bezempjes, de deputatie van de Verbindingstroepen in de bibliotheek van het Koninklijk Paleis te Soestdijk. In tal van steden in het Zuiden van ons land is de Carnavalsviering Zater dag middag ingezet. Over het algemeen was de belangstelling van de bevolking zeer groot. In Roermond, in 's Herto genbosch, in Maastricht, stond het pu bliek in dikke rijen langs de straten om te kijken naar de bonte optochten waarmede de verschillende „prinsen" werden ingehaald. In Roermond bereikte de dag een glansrijk hoogtepunt met het galabal der Koninklijke Harmonie, die met haar 175 jaren aanspraak maakt, de oudste harmonie van Nederland te zijn. Prins Harrie de tweede, die zijn intocht in Prof. Romme AR.-aanbod niet voetstoots aanvaard Wij hebben tot 1952 de tijd, om aan de hand van de komende ervaringen te overwegen, of de reeële mogelijkhe den aanwezig zijn en de voor- en na delen te bestuderen van een nationaal kabinet of van een kabinet, dat een flinke loyale oppositie tegenover zich ziet, aldus sprak prof. mr. C. P. M. Romme Zaterdag in de partijraadsver gadering van de KVP, toen hij het AR aanbod tot deelneming in een nationale regering besprak. De heer Romme was er allerminst van overtuigd, dat aan een oppositie de voornaamste betekenis was ontno men. Hij meende, dat het accent dien de te vallen op een krachtige binnen landse politiek van recht en recht vaardigheid, speciaal op sociaal terrein, die op internationaal terrein diende te worden uitgedragen. Ten aanzien van onze parlementaire in stellingen bleek prof. Romme van oor deel te zijn, dat de Eerste Kamer een doublure is van de Tweede. Wanneer, zo zei hij, het werk van de commissie tot herziening van de Grondwet tot resultaat mocht hebben, dat de Tweede Kamer wordt uitgebreid van 100 tot 150 man, en de KVP dus over 48 tot 50 leden zou beschikken, zou het ge wenst zijn, dat twaalf of vijftien man dezer fractie beschikbaar zouden zijn voor het tijdrovende internationale werk. Anti-Sovjetcomplot te Leningrad? Volgens een onbevestigd bericht van het Berlijnse dagblad Der Abend zou de Russische geheime politie in Leningrad een groot complot hebben ontdekt, dat gericht zou zijn tegen de huidige politiek van de Sowjetregering Als leider wordt genoemd maarschalk Govorof. Voorts zouden er bijna twee honderd vooraanstaande officieren en andere regerings- en partijfunctionaris sen bij betrokken zijn. De tot nu toe gearresteerde samenzweerders worden beschouwd als aanhangers van Kirof, de thans afgezette functionaris van het Politburo. Roermond hield, arriveerde per trein, waarna een zegetocht in open rijtuigen door de stad volgde, waar de burge meester in zijn sappigste dialect een re de hield en de souvereiniteit aan Harrie II overdroeg. Diens collega Amadeiro in Oeteldonk, zoals Den Bosch tijdens het Carnaval heet, had ook al de Spoorwegen geko zen, als zijn vervoermiddel, doch zijn begeleiders waren niet zoals in Roer mond gekleed in oud-Hollandse unifor men, doch in blauwe boerenkielen met rode zakdoeken om de hals geknoopt. Later op de dag onthulde prins Ama deiro het reusachtige standbeeld van Knillis, de personificatie van het Oetel- donkse hoerendom, op het Marktplein. In Oeteldonk begon het feest echter eerst op Zondag. Vooraf hadden de kleine Oeteldonkertjes gelegenheid ge had hun hart op te halen, toen Zater dagmiddag feesten voor de jeugd wer den georganiseerd. In Breda was het de drager der vet leren medaille, prins Maskerado II, die zijn intocht hield met een speciale hof- trein. Prins Maskerado begon al direct met gulle hand onderscheidingen uit te delen. Burgemeester Prinsen, die de sleutels van de stad overhandigde, ontvingt de grootste en eervolste. Het standbeeld, dat Zijne Hoogheid daarna onthulde, zal tot Dinsdag blijven staan en dan ontploffen, want het is met vuurwerk gevuld. De optocht, die he den door Breda's straten trekt, is gro ter dan ooit en omvat 40 groepen. Ook in Maastricht waar Johannus I werd ingehaald, was de feestvreugde alge meen. Explosie bij Frans dagblad Te Chateauroux in Midden-Frankrijk heeft Zaterdag een ontploffing plaats gehad in het gebouw van „La Marseil laise", een links dagblad. De explosie werd gevolgd door brand. Uit het on derzoek is komen vast te staan, dat men op de rollen van de rotatiepers ontplof bare stoffen had gelegd. De voordeur van het gebouw werd uit de hengsels gelicht en vele ruiten in de omgeving zijn door de luchtdruk verbrijzeld. De tioofdredacteur van het blad is van mening, dat het hier een aanslag betrof. ONTPLOFFING IN DYNAMIET- FABRIEK In een dynamietfabriek in Stiermar ken (Oostenrijk) zijn twee ketels met zuur ontploft, waardoor de fabriek ge havend en haar machinerie vernield werd Een persoon kwam om het le ven. De schade wordt op meer dan vijf millioen schilling geraamd. PRINS BERNHARD OP CURACAO Prins Bernhard is Zaterdagavond laat per vliegtuig uit Rio de Janeiro naar Paramaribo vertrokken. Direct na het feest in het Copacabanahotel, waar 34 gasten waren en onder meerde echte samba werd gedanst, begaf de prins zich naar het vliegveld. Op zijn weg r.aar de nachtclub, waar de partij ge geven werd, was de prins onopgemerkt door een stad vol met zingende en dan sende carnavalvierders gereden. Prins Bernhardis Zondagmiddag in zijn eigen Dakota op Curagao aangeko men voor een niet-officieel verblijf van enige dagen. Vroeger op de middag was reeds het gezelschap van de prins in een gecharterde DC-6 aangekomen. Westerling naar Singapore gevlucht? Te Djakarta gelooft men, dat Wes terling, die de jongste opstand tegen de Indonesische Republiek leidde, naar Sin gapore is gevlucht. Westerling heeft niet verzocht om een visum voor Sin gapore, maar men weet, dat hij contact heeft gehad met smokkelaars, die tussen Sumatra en de kust van Malakka hun werkterrein hebben. Uit berichten van de geheime dienst blijkt, dat Wester- ling's troepen om Bandung verstrooid raken en, naar men aanneemt, zich aan sluiten bij guerrillabenden op West- Java.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1