I Voorde GEB 1 Lof en Lieftinc Stad en Omgeving, Engelsen speelden prachtig toneel Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur Opsporing verzocht van tentoonstellingsspook Gave opvoering van Oscar Wilde's ^Importance of being Earnest" AGENDA Zonder papieren op motor Wederom drie maanden geëist tegen gevangen bewaarder De stalhouderij van Gebr. Hoed wordt opgeheven Viering van de Koninginnedag De tentoonstelling Van de Wadden tot het IJ" gaat wèl door Nieuwe ielefoonaansluiiingen Prijsopdrij weer vat Nieuwe macf blindensc KOOPT BIJ 01 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Vreemde la ding (18 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Duistere wegen (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Buiten de wet (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Verbannen (14 j.) (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vlies, 8 uur: Voordracht met lichtbeelden door prof. dr. A. N. J. den Hollander voor de Volksuniversiteit. Café Tom, 8 uur: Sam de Wolff spreekt voor het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Lezing met lichtbeelden door Mary Pos over „Zwerftocht door West-Indie". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 u. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Jan Mens leest uit en vertelt over zijn boe ken. Een scène uit Oscar Wilde's „The Importance of being Earnest", dat gister avond in 't Gulden Vlies de Nederlandse première beleefde. Een goed ge vulde zaal bracht The Birmingham Repertory Theatre, o.l.v. Sir Barry Jackson, een hartelijke ovatie voor het gebodene. Van links naar rechts: John Neville (John Worthing), Jacqueline Squire (Gwendolen), Caroline Hooper (Cecily) en Peter Vaughan (Algernon Moncrieff). J^EEDS een en andermaal hebben wij in deze kolommen geschreven over het dertig-jarig bestaan van het Ge nootschap Nederland-Engeland, ter ge legenheid waarvan „The Birmingham Repertory Theatre Company" in ons land een reeks voorstellingen geeft van Oscar Wilde's toneelstuk „The Impor tance of being Earnest". Wij gaven reeds een overzicht van het leven en het oeuvre van Wilde, een korte schets van het thans in Nederland gespeelde stuk en een summiere waardering van de kwaliteiten, die het ook voor de mens van 1950 ondanks zijn relatieve inhoudloosheid toch onmiskenbaar heeft. Wfj kunnen ons derhalve thans gevoeglijk beperken tot een korte be spreking van de opvoering, die het En gelse gezelschap er gisteravond als eerste in de reeks voorstellingen in Ne derland in het goedbezette Gulden Vlies van heeft gegeven. Welnu, die opvoering was goed. Het volkomen op elkaar ingespeelde en semble heeft de roem van Sir Barry Jackson, die 70-jarige toneelreus, die de artistieke leider van de groep is, op nieuw bevestigd; het heeft daarenboven lauweren geoogst voor Michael Lang ham, die de voorstelling zo luchtig en vlot heeft geregisseerd als „the trivial comedy" maar verdragen kan en het heeft zichzelf de eer verworven, een der aardigste buitenlandse toneelgezel schappen te zijn, die we hier nog op de planken zagen. Het was alles gaaf en vaardig, van voorname allure en met dat toch wel inderdaad onnavolgbaar Engelse hu- moristisch-cynische, dat nergens over de grenzen van het sociabele gaat. Langham heeft, zonder geweld te be drijven aan het kenmerkend-eigene van de Victoriaanse tijd, waarin Wilde zijn comedie situeerde, de handeling door zijn opvatting uitgeheven boven het strikt historische Het werk werd, door de toets van actualiteit die het schier •overal kreeg, een stuk, dat ook in de tweede helft van deze eeuw nog op het programma zal kunnen blijven. Al is dat dan ook meer een gevolg van de geraffineerd-geestige wijze, waarop Wilde met woorden goochelt, dan van de inhoud of de conceptie, die niet sterk mogen heten. Het is, naar wij menen te mogen zeggen, meer dan de verschuldigde hoffelijkheid, als wij het spel der drie actrices noger waarderen dan dat der mannen. Om met de laatsten begin nen: Peter Vaughan, die Kennelijk ner veus was, speelde stellig zeer prijzens waardig de da' -bare rol var. Algernon Moncrieff, maar zijn mimiek en zijn gestes vermoeien snel. Dat hij zijn tekst over het voetlicht bracht met de snel heid van een goed ingeschoten mi' ail- leur, moet het voor velen niet gemak kelijk hebben gemaakt hem woordelijk te volgen. John Neville was aardig als Worthing, maar toch niet meer dan aar dig. Hetzelfde kan worden gezegd van Donald Pleasence, hier en daar koste lijk zalvend als dominee, die zich zijn metier herinnert op de meest onver wachte ogenblikken. Maar het spel van Lally Bowers, als de in societykronkels denkende Lady Bracknell, stak bij dit Zonder papieren en met een motor was Johannes J. naar Schoorl gereden om daar een proces-verbaal in ont vangst te nemen. Niet alleen omdat hij geen rijbewijs kon tonen maar boven dien omdat hij een valse naam had opgegeven. Hij had zich de dure naam van Hendrik Hopkins aangemeten het geen de verkeerspolitie nogal vreemd in de oren klonk. Tenslotte gaf Johan nes zijn werkelijke naam op maar daar deze nogal veelvu dig in Neder land voorkomt bleef de verbalisant twijfelen. Het bleek dat Johannes J., alias Hendrik Hopkins, de tweede maal waarheid had gesproken zodat Vrouwe Justitia instaat was hem te vervolgen De officier van iusit'e eiste gistermor gen f 15.— subsidiair 10 dagen tegen deze sprookjes vertellende motorrij der. alles toch wel uitermate gunstig af. Men kon hier en daar bedenkingen koeste ren tegen haar geneigdheid om op de grens van het caricaturale te wande len, anderzijds was er in haar brede scala van intonaties tcch zoveel aan humoristische effecten, dat het geheel een creatie werd om niet licht te ver geten. Hetzelfde geldt, zij het in min dere mate, van de puntige speeltrant van Jacqueline Squire als Gwendolen Fairfax en van de wel zeer lieftallige manier, waarop Caroline Hooper de rol van Cecily Cardew tot een succes maakte. Er was een beheerste dubbel rol van Eric Porter als butler en een nogal zwakke vertolking van de gou vernante door Helen Burns. Al met al een goede, degelijk voor bereide opvoering, die weliswaar niet noemenswaardig beter was dan wat het Nederlandse beroepstoneel te presteren weet, maar toch genoeglijk om aan te zien en meeslepend door de vaart van haar dialogen. De voorzitter van de afdeling Alk maar van het jubilerend genootschap Nederland-Engeland, de heer G. A. M. Snijders, heeft, toen het hartelijk ap plaus verklonken was, de dank van het publiek vertolkt op een wijze, die vol komen aansloot bij de geestigheid van het stuk en hij deed zijn goede woor den vergezeld gaan van Alkmaarse kazen, die door twee fleurige meiskes per berrie werden aangevoerd. Sir Barry Jackson dankte zijnerzijds, namens de groep, voor de prettige ont vangst. H. L. Ziek overleden In de ouderdom van 76 jaar is hier ter stede op 76-jarige leeftijd in het St. Elisabeth Ziekenhuis overleden de heer H. L. Ziek, oud-leraar in het tekenen aan de RHBS, alhier. De heer Ziek werd geboren op 2 April 1873. Hij was van 1898 tot 1907 leraar aan de RHBS te Warffum (Gr.) en werd op 1 April 1907 benoemd tot leraar in het tekenen aan de RHBS te Alkmaar waar hij op 1 Januari 1934 op 61-jarige leeftijd wegens ziekte gepen- sionneerd is. Hij woonde daarna enige tijd in Alkmaar en vestigde zich ver volgens in Bergen. Ongetwijfeld zullen zeer vele oud leerlingen zich deze sympathieke docent herinneren. De teraardebestelling heef: hedenmorgen om elf uur plaats gevon den op de Algemene Begraafplaats te Alkmaar. De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof vroeg gisteren tegen de gevangenenbewaarder A. K. uit Alkmaar, die in hoger beroep te recht stond, drie maanden gevangenis straf, wegens het aannemen van gif ten van gevangenen voor wie hq ta bak binnensmokkelde. Voor de Alkmaarse rechtbank, die hem in October tot dezelfde straf ver oordeelde, had verdachte ten stelligste ontkend geld van de gedetineerden te hebben aangenomen, doch gisteren er kende hij een paar maal f 10.te heb ben ontvangen in ruil waarvoor hij dan een pakje tabak gaf. Onder de „jongens" was het algemeen bekend, dat K. zo „plat was als een dubbeltje", hetgeen wil zeggen, dat bij hem met geld en goede woorden wel wat was te bereiken. Een der gevangenen liet zijn stief zoon via K. tabak sturen, waarom hij in een brief had gevraagd door te schrijven: „Verkoop maar twee konij nen" Hij ontving niets, maar de stief zoon schreef later terug, dat hij drie konijnen had verkocht, zodat de tabak moest zijn „zoek" geraakt. Hierdoor kwam de zaak aan het rollen. Ver dachte ontkende ten stelligste de tabak te hebben ontvreemd Hij vertelde, dat de stiefzoon van de betrokken gede tineerde hem een paar pakjes pruim tabak had willen geven voor zijn stief vader. Toen hij dit weigerde had de man de tabak achtergelaten, waarop K de twee zakjes door zijn dochtertje in de kachel had laten gooien. Het hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Aula Alg. Begraafplaats in aanbouw Dezer dagen is aangevangen met de bouw van de aula op de Algemene Be- graafsplaats. Het gebouw, dat binnen enkele maanden gereed moet zijn, ver rijst achter het bestaande poortgebouw aan de Noordzijde van het kerkhof, ter plaatse waar tot voor kort de rij wielen van de bezoekers konden wor den geparkeerd. Om aan de voorzijde meer ruimte beschikbaar te hebben, is een klein gedeelte van de daar aangelegde vijver gedempt. Ingewikkelde schuldvraag Maandagavond pl.m. twaalf uur kwa men een auto die van de Herenstraat naar de Friesbrug reed en een in de zelfde richting gaande auto uit de Dirk Duivelsweg, met elkaar in botsing. Daar laatstgenoemde voorrang had, doch de bestuurder van de eerste wa gen een teken van de brugwachter had ontvangen dat hij mocht doorrijden, is de schuldvraag zo ingewikkeld dat de rechter uitspraak zal moeten doen. Voorzichtig met het wasgoed Er is dezer dagen bij het bureau van politie verscheidene malen aangifte gedaan van diefstal van wasgoed. Men dient 't wasgoed binnenshuis te halen zodra de duisternis is ingevallen. Eeuwenlang heeft het paard in het leven van de mens een zeer bijzondere plaats ingenomen. Maar de tijden ver anderen en de mens met hen. Aanvan kelijk langzaam doch na de jongste oorlog in ijltempo werd het paard door de auto verdrongen. De trekschuit, de diligence, de paardentram, ja zelfs de cavaleriedivisies behoren tot de his torie. Doop, huwelijk en begrafenis vinden thans nagenoeg uitsluitend per auto plaats. Ouderen onder ons her inneren zich nog de eens bloeiende stalhouderijen van Schuurman aan de Ridderstraat en die van Van Dam aan de Breedstraat, later omgezet in de Alkmaarse Rijtuigmaatschappij, die omstreeks 1920 door de firma Gebr Hoed werd overgenomen. Deze firma zal nog slechts enkele dagen de grootste rijtuigonderneming ter plaatse zijn. Aanplakbiljetten verkondigen dat op Maandag 27 dezer een hoogst belang rijke verkoping wegens algehele ophef fing der paardentractie en verhuur der stallen" zal plaats vinden. In 243 kavels zal de inventaris wor den geveild. Het belangrijkste deel daarvan vormt de levende have, t.w. de schimmel Bob, de zwarte ruinen Nico. Otto, Henk, Max Oscar en Arie, als mede de merrie Tini. Aan vijf dezer trouwe viervoeters was de eer beschoren om als vijfspan jaarlijks op de 2e Paasdag de traditio nele rit door onze stad te maken. De heer C. Hoed verzekerde ons, dat hij met bloedend hart afscheid van deze acht trouwe medewerkers neemt en het voor hem een verlichting zal zijn als zij na afloop van de veiling een goede baas hebben gevonden. Voorts wordt o a. gepresenteerd eer. arreslede en verder staatsieberliners. landauers, trouw- en lijkkoetsen, zwarte steken, vangsnoeren, blauwe en zwarte jassen en onder kavel 107: een paar denhoofdstel. Door deze liquidatie zal Alkmaar nog slechts één stalhouderij tellen. Mr. C. K. Vos overleden Te Amsterdam overleed in de ouder dom van 61 jaar mr. G, K. Vos, in leven bewaarder van de hypotheken, kadaster en scheepsbewiizen te 's Hertogenbosch en rechter-plaatsvervanger bij de Ar rondissementsrechtbank aldaar. De overledene was voordien vele jaren in eerstgenoemde functie hier ter stede werkzaam. WIELRIJDER AANGEREDEN. Op de Zijperdijk had Johannes L. uit Schoorl met zijn vrachtwagen een wiel rijder aangereden Hiervoor was hij door de kantonrechter tot een boete van tien gulden veroor leelcl waarte gen L. in appèl was gekomen. De of ficier was van mening dat verdachte wèl in overtreding was geweest zodat hij bekrachtiging van het vonnis van de kantonrechter eiste. In beide zaken zal de rechtbank over veertien dagen uitspraak doen. De heer Hoed vertelde ons, dat de firma zich voortaan uitsluitend met ver huizingen en expeditie per auto zal belasten. De heer Jan Hoed, één der 5 gebroe ders heeft in 1904 dit grote bedrijf, waar momenteel 15 gezinshoofden een bestaan in vinden, gesticht. Aanvankelijk werden slechts zeer bescheiden kruiers diensten aan het station van de toen malige H.IJ.S.M. uitgevoerd, die slechts met één of enkele dubbeltjes werden beloond. De oude heer De Sonnaville, rent meester van de hertog van Aosta en wonende in de Langestraat, waar thans de zaak der firma Spruyt is gevestigd, fourneerde de toen juist afgezwaaide matroos-bakker f 100 uit welk kapitaal door noeste ijver later de huidige on derneming is gegroeid, vooral nadat in 1917 de vijf gebroeders hun krachten concentreerden. Het zal voor velen vreemd zijn de rijtuigen van Hoed niet meer in het vertrouwde stadsbeeld te zien, doch deze befaamde stalhouderij is niet de laatste onderneming uit een voorbij gegane periode, die aan deze tijd ten offer is gevallen. Nader vernemen wij, dat de stal zal worden verbouwd tot een moderne autogarage voor de gebr. Kleen. die ook de City-garage aan de Paternoster- straat exploiteren. Burgerlijke stand Geboren: Marinus J., z. v. G. Ho- gerheijde en L. Moorman;; Nicolaas P., z. v. N. Weel en M. Vertelman; Trijntje, d. v. A. Dol en C. Spaargaren. Gehuwd: Douwe C. lest ep Agatha E. Bos. Overleden: Theodorus Schipper, oud 41 jaar. Hoewel het programma voor de vla- ring van Koninginnedag nog niet hele maal vaststaat, kunnen wij toch reeds enkele mededelingen hierover doen. Wat de datum betreft zo men weet, valt Koninginnedag dit jaar op 'n Zon dag de dag zal gevierd worden op Maandag 1 Mei. De Christelijke Oranjevereniging or ganiseert op Woensdag 3 Mei een spe ciale feestavond voor haar leden; ook de Alg. Oranjevereniging zal zulks op een nog nader te bepalen datum doen. vóór of na de algemene feestdag. De Koninginnedag zal worden inge luid door het luiden van alle klokken van de stad; daarna brengen de school kinderen een aubade voor het stadhuis, zulks ditmaal onder leiding van de heer G. Pranger. Een bijzondere attrac tie voor de kinderen gedurende de mor genuren wordt nog overwogen. Op deze kinderzang volgt in de loop van de morgen een massale volkszang voor volwassenen, waarvoor reeds op de medewerking van circa 600 zangers van verschillende verenigingen gerekend kan worden: deze massazang zal wor den gegeven op het Canadaplein, o. 1. v. Johan Kuiper. Voor de middag staat een singelloop en singelwandeling op het programma met vrije deelname voor iedereen; men behoeft geen bijzondere prestaties bij deze singel-loop of -wandeling te ver richten, om .mee te dingen naar een prijs van f 100 Nadere bijzonderheden hierover zullen t.z.t. volgen. Des avond,-: wordt op het Hofplein en elders in de stad geconcerteerd door de plaatselijke muziekgezelschappen; om 10 uur wordt het feest-naar-buiten be sloten met een taptoe, eveneens door één der vier muziekcorpsen. Een op tocht en een filmvoorstelling behoren nog tot de punten van overweging. Half Maart komt het Oranje-comité bijeen, om de plannen definitief vast te stellen. ^AN DE GROTE onzekerheid is thans een einde gekomen. Na dagenlang gejaagd te hebben achter de slip van iets, onzichtbaars, zijn wij tot de ont zettende conclusie gekomen, dat Alk maar door spoken behekst wordt. Je voelt ze gonzen door de Lange straat, aan de stamtafels van onze roemruchte bars, in de sociëteiten, op de biljart- en kegelclubs van' onze druistige stad. Eenmaal, op een stik donkere avond, toen de klok zijn twaalf fatale slagen had doen horen schoten wij langs hem heen, gearmd met een zichtbaar wezen, dat hij als een sinistere duivel in de tere oren fluisterde: „De tentoonstelling gaat niet door, nee, nee, zij gaat niet door. Weest voorzichtig gij allen die Uw zuurverdiende centjes zo kinderlijk koestert, want het gaat niet door, het 5015 3805 2787 4600 3004 4830 4478 4136 2554 2840 4946 3638 2838 4852 3834 4947 ALKMAAR Algra, P., Stuurman K. J. C. t\ L. Zeeweg 47, Heiloo. Bleijendaal, H., Herenweg A 63, Oudorp. Borst, P., Veehandelaar, Spoor straat E 43. Federatie van V.V.V.'s in Nrd.- Holland, Waaggebouw. Helderman, J., Vert. Handels onderneming „Metex", Groot handel in textiel, v. d. Lijn straat 38. Heuven, B. W. L. A. van, Kerklaan 4, Oudorp. Hooykaas, Ir. J„ ingenieur, hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier, Hoe verweg 13. Houwen, J., Bergeonstraat 19 Heiloo. Kalf, W. S., Heerenweg 6, Heiloo (b.g.g. tfnr. 3829). Kuyt, Th., Chef Mij. „Gouda Asterstraat 11. Maas, J. C. A. v. d., Dieren arts-Bacterioloog, Bergerweg 95. Montfoort's Mineraalwaterbe- drflf, Agent Amstel Brouwerij, Voordam 12. Mors, Jac., Melkhandel, Ver- dronkenoord 4. Nauta, A., Bergerweg 117. Nierop, C., Pension, Koorstraal 15. Reitsma, P., Dierenarts Gezond heidsdienst, Bergerweg 115. 5014 3207 2386 3038 2033 4507 4991 2136 2115 2400 2352 2106 2256 2730 2289 Schipper, N, Shell, brandstoften en smeeroliën v. d. Scheep vaart, Teer, Butagas, etc. Dag en nacht geopend. Tankschip „Wilka", Zeglis. Schoonmaakbedrijf „Service", C. J. Sunderman, Jac. van Heemskerkstraat 25. Veeken, N. J., Tuinbouwvak- onderwijzer, tuinarchitect. Ko renbloemstraat 21. Soeters, L. H. C„ Dir. Zuivelf. „De Prinses", Ursem, Ruys- daelkade 20. Wigcheren, D. P. van, Redac teur-verslaggever Alkmaarsche Courant, De Ruyterstraat 55. Willemsen, Tonny, Musicus, Bleaustraat 45. IJspeert, J., Westerweg 264. BERGEN BrouwerDolstra, mevr. wed F., onderwijzeres, Merelhof 6. „Coma", stoffeerderlj en in- en verkoop van tweedehands goe deren, C. Mak, Prinsesselaan 13 Disse, R. P., St. Adelbertus- laan 9. Kroon, J., Notarisklerk, Prin sesselaan 5. Mulligen, L. van, Zuidlaan 23s Pension ,,'t Hoekje" (eig. A. 1) v. d. Steen) Van Reenepark 8 Pension „De Uitweg", Prinses selaan 44. Sant, L. T. H. van. 't, Zuivel producten, Oude Prinsweg 17. 2744 Schaik, H. P. T. van, Firm Fa. P. Kommer Co., Prinses selaan 7. 2644 Vries Szn., W. de, Groente, Fruit- en Bloemkweker (glas cultuur), Zuidlaan 18. URSEM 230 Blauw, J., „Centra"-kruidenier, A 105, Schermerhorn. 266 Boer, D. J. de., Tuinbouwer, Noorddijk N 20. 227 Borsjes, Jac., Textielhandel, A 23, Schemerhorn. 269 Groot, Jac. de, Transporteur. Zuideinde A 159, Schermerhorn 205 Hartog, C., Westeinde A 10b, Schermerhorn. 275 Oud, Jb„ Pluimveehandel, Dorp straat A 62, Schermerhorn. 233 Peereboom, P., in assurantie, Buurt U 67. 291 Reus, G. J. de Aannemersbedrijf Breedstraat A 128, Schermer horn. 289 Rodenburg, F. J. M., Aannemei van Metselwerken etc., U 37. EGMOND A. D. HOEF 276 Aelbers, A., Brood- en Banket bakkerij, Schoolstraat 392, Eg mond aan de Hoef. 344 Egbers, Familie, Herenweg 358a. Egmond aan de Hoef. 320 Mors, D., Veehandelaar, Heren weg 242, Egmond aan de Hoel. 245 Velden, L. v. d., Veehouder, Ach terweg 462, Egmondermeer. LIMMEN 227 Nuyens Jz., P., Bloembollen exporteur, Rijksweg 18. De telegrambestellers hebben ook in Alkmaar uniformen gekregen. ZQ zien er in hun nieuwe pakjes kranig uit Biljart-tournooi in café „De Lindehoek" Gisteravond werd het kampioenschap klasse 23 in café „De Lindehoek" voort gezet. Er is over het algemeen vrij goed gespeeld, de gemiddelden lagen dikwijls boven de 2.50. De uitslagen van de diverse partijen luiden: Koelman 100 41 9 2.43 2 Doggenaar 82 41 9 2.00 0 De Vet 100 30 14 3.33 2 Poeskoke 74 30 15 2.46 0 A. Dekker 100 35 15 2.85 2 Heusy 87 35 10 2.48 0 Apeldoorn 100 30 16 3.33 2 De Vet 54 30 10 1.80 0 Dekker 100 35 11 2.85 2 Toeskoke 98 35 14 2.82 0 de volgende partijen voorgezet:' 7 uur Koelman—Poeskoke; 8 uur Apeldoorn- Heusy; 9 uur: C. Dekker—De Vet; 10 uur: Doggenaar—A. Dekker en 11 uur: Heusv C. Dekker. ONVOORZICHTIGE VOETGANGER. Gistermiddag omstreeks kwart vóór één stak een 63-jarige voetganger zo onvoorzichtig de Koorstraat over, dat een van links komende autobestuurder, om een aanrijding te voorkomen, krach tig moest remmen en naar links moest uitwijken. Een uit de tegenovergestel de richting naderende motorrijder zag zich de weg versperd en kwam in bot sing met de auto. De motor werd be schadigd, doch er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. kan gewoonweg niet doorgaan". Wij meenden duidelijk een schim te zien van iets spookachtigs met alle kentekenen van een gewichtig vlese lijk wezen: hooggefronst voorhoofd, hoofdschuddend van overstromende wijsheid met trillende aaneengekne- pen neusvleugels, kortom het proto type van het soort lieden dat meent met een kwasi-bedenkelijk gezicht zijn evennaaste duidelijk te maken, welk een belangrijk en ontzaggelijk ontwikkeld ziener hij is. Bijna hadden wij hem aan zijn flod derig, ietwat goor hemd, doch toen wij ons grijphandje op zijn inhoud onderzochten, was het slechts lucht die sissend ontsnapte. De volgende dag hebben wij ons rechtstreeks tot zijn vleselijke metgezel gewend. Van .spo ken wist hij niets, doch zijn verhaal over het 'ortt zetten de gerucht klonk zó onheilspellend, dat hij zeker spo ken gezien moet hebben. Hij had het gehoord van de zwager van zijn schoonzuster, die werkster is bij zijn tante in de Snaarmanslaan en die had het weer van de zaalschrobber dia belast is met het regelmatig bijeenve- gen van de schilfers, door stoere ke gelmannen van de poppetjes geketst. En het spook raast maar door. Met zijn lange tenen slentert het door de stad, op zoek naar eerbare lieden die het allerlaatste nieuws nog steeds niet gehoord hebben. En Jan vertelt het met hoogrode koontjes door aan Piet en Piet weet nog veel meer. Zo roddelt het ten toonstellingsspook door onze goede veste, niet beseffende spoken zijn altijd onaangename lugubere lieden hoezeer deze nietsnutter bezig is de torpederen al hetgeen anderen ;N het belang van de toekomst van zijn stulp ondernemen. Het roddelspook, trapt met zijn Achilleshiel alles neer war n»n repu taties nog overeind staat, zich niet bekommerend over het feit dat ach ter dat tentoonstellingscomité een on afzienbare rij van lanzienlijke burgers staat aan het hoofd waarvan de Com missaris der Koningin in onze pro vincie, een organisatie die met alle geweld Alkmaar in '950 nog meer be kendheid wil geven dan het reeds heeft. Burgers van Alkmaar! Help dit rampzalige spook op te sporen. Duw hem de Waagtoren in en de VW con serveert hem tot de openingsdag van het grote feest om hem dan middels zijn levensgroot portret in de catalo gus als Alkmaarvijandno-1 te kijk te stellen. Geef hem geen kans, burgers van de Kaasstad. Jouw hem om zijn negatieve lasterpraat hartelijk uit en maak hem duidelijk voor zover een spook dan iets bezit dat met hersens aangeduid wordt dat bij de opbouw van de eerste Groot-Noordhollandse tentoon stelling slechts lieden mogen meepra ten, die positief zijn ingesteld. Die iets willen doen in het belang van het mooie streven. Bovenal: spoor dit naargeestig wezen op De WV sleeot hem dan binnen 24 uren voor de kadi, waarvan hij stellig niet vandaan komt zonder f 1000.— schadeloosstelling te betalen voor elke seer dat zijn mum melmondje oog opengaat met de hei melijke bedoeling door lasterpraat af te breken, datgene waarvoor tiental len in de weer zijn om zonder eigen baat na te jagen, voor de glorie van de stad op de bres te staan. OP HET VIERTAL Ds. W. Wesseldijk, Ned. Herv. predi kant te Alkmaar, is op het viertal voor Groningen geplaatst. De Eerste Kamer, een drukke dag ha< raadslaging of s wetsontwerpen aan Inwerkingtreding v len van de distribut hernieuwe Inwerkin; prijsopdrijving*- en Na goedkeuring va tlngswjjzigingen w< J950 van het depart mene Zaken aan de Daarbij bracht de (WD) de berluursvi ting „De hoge Velu' De oude toestand, z< de bezetting, maar wijzigd, is i*ag ni< vroeg zo zuiver moge oude toestand. De h (KVP) drong er ni fractie op aan dat I weigering in het kad te verlenen aan de telingen, zal terugkc Nadat minister D woord, dat reeds na; welke wijze verandei tie Hoge Veluwe m( eerder wel eens hul; telingen was verlee: groting z.h.s. aangeno In het middaguur vang gemaakt met nanciële beschouwii Rijksbegroting voor Pollema (CHU) vort nanciële politiek is t ken maken wel grot uit een algemene et bekeken is er alleri tevredenheid. Het beloopt f 637 millioer der geldcirculatie is en dat van de betalii labiel. De Nederland geen woning voortbr hem onbetaalbaar is. lijk om te denken da De nationale schuld, Re gout (KVP) hedn gulden, een indrukwt ber cijfer. Toch kon zo teneergedrukt zijr ganger. De tekenen opleving acht hij bel; militaire uitgaven be heer Regout zich af o waar voor zijn geld drijfsleven moet mind worden, wil de op; kunnen worden voort Lof voor het werk had de heer Molenaai Nederlandse Marius den Outer, o. de typografische ster typo) en van de tacl waarmee het mogelijk ring direct woordelijk is er thans in geslaag Braiileschriftmachine t dobigraaf, waarmee hij de in staat te kunnen s snelheid te schrijven, ook aanzienlijk sneller gelezen kunnen worde; z.g. Braillesysteem. De machine is bijna lijk aan de blinden heeft niet meer dan ze dobigraaf slaat geen li blinden-velotype, maar het Brailleschrift. Ze zeven combinaties te Systeem van Braille is Het schrift van de dobi gens deskundigen zeer tasten zijn. Bij Braille bij grotere combinaties ten tegelijk, bij deze wel. Het schrift wordt beneden gelezen. De heer Den Outer is de Blindencommissie vt in contact te treden, te beren zijn machine, die nationaal gjbruik gesch blindenwereld te introc kunt U thans we maken tn de mat breed met voo Ook weer voorrai bedden, peluws e baar, alsook lo< Vraagt dus even eddenzaak van ST. ANNASTR T

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2