Begrotingbeschouwingen in Alkmaars Raad Sam de Wolff over De Nieuwe Staat Israel AGENDA Met Mary Pos naar de West Van Landen en Volken DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 (Vervolg van pagina 2) Hoe staat het met de crepeergevallen waarover de heer Wiese heeft gespro ken?. Spr. wees op een woning, die op Instorten staat Dat is een crepeerge- val. Hij bepleitte voorzieningen voor de sloot aan de Noorderkade. Hoe staat het met de noodschouwburg? Laat men alle samenwerking met het koren beurscomité verbreken en de zaak eens afwikkelen. Spr, had critiek op de wij ze waarop men de onderhoudsplicht met terugwerkende kracht verhaalt en wees er op, dat een los-werkman vijf jaar lang vanaf 1948 zal moeten beta len, De Lichtbedrijven maken te grote winsten. Spr. wil een gezinstarief steu nen maar niet de levering aan grote bedrijven voor de kostende prijs en hij becritiseerde de boeten als de meter zegels bij ongeluk verbroken worden De mensen aan de Omval krijgen lan tarens die niet branden. De commu nisten zijn door de achteruitgang bij de raadsverkiezingen niet gedepri meerd. Het gaat hun niet slecht nu ook de koloniale volken weldra een woord- Je zullen meespreken om de wereld beter dan vroeger te maken. De heer Steenis (PvdA) achtte het antwoord, dat hij had gekregen ^>p zijn vraag over het doorlichten van de bevolking, teleurstellend. Hij had ge hoopt dat Alkmaar het goede voorbeeld van Zaandam en enkele andere gemeen ten zou volgen en dat de gehele bevol king onderzocht zou worden op tbc Spreker had gehoord dat in bedrijven, waarvan de personeelsleden voor de tweede maal werden doorgelicht, nieu we gevallen van tbc waren geconsta teerd. Spreker vroeg of het juist was dat men verzuimd heeft de gezinsleden van het gemeentepersoneel in staat te stellen zich hierop te laten onderzoe ken. DE R.K. AMBACHTSSCHOOL. het materieel kan verrichten en die daarvoor met de somma van 3250 genoegen neemt. Uit de onderzoekingen die in het Bergerhof en het Bergerkwartier zijn verricht, is gebleken, dat daar in het jaar 19481949 73 niet-Kaiholieke en 25 Katholieke kinderen het kleuter onderwijs volgden. Voor het jaar 1950 —1951 liggen de cijfers anders. Nu moeten 24 niet-Katholieke en 41 Katho lieke kleuters van een dergelijke in richting gebruik maken. Spreker stel de voor dat van de zes klaslokalen die de Christelijke school in de Bergerhof thans heeft, er drie voor het ktaholieke onderwijs worden afgestaan. Wat betreft Gemeente-Werken merk te spreker op, dat dat bedrijf geen par ticuliere werkzaamheden moet uitvoe ren. Hij achtte het ook onjuist dat voor het verrichten van onderhoudswerk zaamheden geen openbare inschrijving wordt gehouden, waardoor alle aanne mers gelijke kansen zouden krijgen. Spreker vond het vreemd dat in de memorie van antwoord vermeld was, dat men nog geen geschikte hoofd ambtenaar voor de Reiniging had kun nen vinden, doch dat de uitbreiding en mechanisering van het bedrijf niette min doorgaat. Hij kreeg hierdoor de indruk dat een hoofdambtenaar eigen lijk overbodig is en men dus beter het geld daarvoor kan uitsparen. De heer Koot (PvdA) drong er, evenals de heer Vleugel, op aan, dat het vraagstuk van de herclassificatie zo spoedig mogelijk in studie genomen wordt. Voorts achtte spreker het onno dig dat een stuk van de Alkmaarse Hout wordt opgeofferd om een par keerplaats voor café Koekenbier te verkrijgen. Hij meende dat men de houders van auto's beter kan ve.pl'ch- ten hun wagen tijdelijk in de Juliana van Stolberglaan te plaatsen. Spreker Mej. Kamphuys (KVP) vroeg de bijzondere aandacht van het college voor de r.k. ambachtsschool. Spreekster had van verscheidene leraren gehoord dat de huidige school nodig uitgebreid moet worden en bovendien had zij ver nomen dat enkele leerlingen de toegang tot de school geweigerd was. Mei- Kamphuys betoogde, dat als er een tweede ambachtsschool komt, men moet trachten deze in Alkmaar te doen ves tigen, daar zij anders in een van de om liggende gemeenten 'zal worden opge trokken. Mevr. Holzmüller (VVD) was van mening dat het Nederlandse volk nog wat vreemd staat tegenover de vie ring van de bevrijdingsdag. Er zijn nog te grote en te verse wonden om dat feest enthousiast te kunnen vieren. Spreekster geloofde dat de jeugd vrijer staat tegenover een feestelijk denkbeeld en zij drong er op aan dat. als een jeugdvereniging in deze het initiatief neemt, B en W. dat zoveel mogelijk steunen. Voorts vroeg spreekster Pro Juventute de nodige geldelijke steun niet te onthouden. HERCLASSIFICATIE GEWENST De heer Vleugel (KVP) wilde nog enkele woorden wijden aan de arbei ders in de zogenaamde slijtende beroe pen. Vooral voor sommige bij de Gein. Reiniging in dienst zijnde arbeiders voorzag hij moeilijkheden. Door de nieuwe wijze van vuilnis ophalen is deze arbeid zeer zwaar geworden en hij achtte het niet uitgesloten dat verschei dene oudere werklieden deze taak niet lang meer kunnen volhouden. Spreker vroeg de oudaren niet zo gauw mogelijk met pensioen te sturen, doch hen lich tere arbeid te laten verrichten. Wat be treft de gemeenteclassificatie merkte de heer Vleugel op. dat de commissie- Kruit, die thans een omvangrijk onder zoek instelt naar een algemene her classificatie. nog wel twee of drie jaar werk kan hebben eer zij gereed komt met een rapport. Spreker achtte het daarom van belang, dat zo spoedig mo gelijk een plaatselijke commissie een onderzoek zal instellen. Alkmaar is, wat de vrije beroepen betreft, in de zelfde klasse ondergebracht r;- bijvoor beeld Limmen en Ilpendam. Velsen en Beverwijk staan een klasse hoger ge noteerd. Het gevolg hiervan is. dat hoe langer hoe meer goede arbeiders wegtrekken om bij de Hoogovens en andere grote fabrieken buiten Alkmaar te gaan werken. Daar krijgen zij voor hetzelfde werk f 1 50 tot f 2 meer uit betaald Spreker drong er ten slotte na mens zf5n gehele fractie op aan dat ten koste van iedere prijs te trachten de kaasmarkt in stand te houden. De heer Bos (PvdA) wijdde enkele woorden aan de Burgerschapsdag. Hij meende dat deze dag alleen waarde heeft als hij een jaarlijks terugkerend evenement is. Dit behoeft geen kapita len te kosten; men kan met een een voudige plechtigheid volstaan. Het speet spreker dat het wegdek van de Lindenlaan eerrt in 1953 afdoende ver beterd kan worden. Hij vroeg, in af wachting van volledig herstel, alle mo gelijke tijdelijke maatregelen i.e nemen om de weg berijdbaar te houden. ONDERWJJSMOEILIJKHEDEN De heer De Zeeuw (KVP) was het niet eens met de bewering van de heer Kirpenstein, als zou er geen Christelijke politiek bestaan en ais zou de kerk in het verleden in deze gefaald hebben. Spreker betoogde dat de Paus reeds in 1846 tegen het communisme waarschuwde en zich ook daarna niet van andere onderwerpen afzijdig ge houden heeft. Uit het antwoord over do vaste brandwacht had spreker de indruk gekregen dat de brandweer thans overbelast is en hij .vroeg zich af waarom men dan andere gemeenten tracht te bewegen zich bij Alkmaar aan te sluiten, zodat het gebied waarin de vrijwillige brandweer moet optre den nog groter wordt Spreker meen de dat het B. en W. nooit zou gelukken iemand te vinden die als permanente brandwacht dienst doet, die alle voor komende herstelwerkzaamheden aan Lezing voor 't Insti uut voor Arbeidersontwikkeling Jodendom is geen kwestie van een afwijkende godsdienstige overtuiging of van ras alleen het Is een volks begrip, aldus sprak Sam de Wolff uit Amsterdam, toen hij gisteravond op de bovenzaal van café Tom voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing hield over de Nieuwe Staat Is rael. Hij zei met Otto Bauer, dat er kon worden gesproken van een Joods volk als noodlotsgemeenschap wel ke gemeenschap men kan ontkennen noch ontlopen. Dat is twintig eeuwen lang steeds gebleken; daardoor is ook steeds het volksbesef levend gebleven èn de hunkering naar Palestina. De Joodse socialist Mozes Hess schreef omstreeks 1860, dat het Joodse volk naar Palestina zou terugkeren, wanneer de landengte van Suez door gegraven zou zijn en het Heilige Land daardoor in de kring van het moderne verkeer zou zijn getrokken. Hij heeft gelijk gekregen: in 1882 gingen de eer ste groepen Zionisten derwaarts, maar de grote stroom kwam na de pogroms van 1905 in Rusland. De beloften, die in de eerste wereld oorlog aan de Joden zijn gedaan, zijn slecht ingelost. In de tweede wereld- Alkmaarse Rijkspolitie nog geen kampioen in politie-ecmpetitie Dinsdagmiddag speelde het Alkmaar- Se Rijkspolitie-elftal één van haar laat ste wedstrijden in deze competitie te gen de gemeentepolitie Den Helder. Deze wedstrijd werd gespeeld te Den Helder op het gemeentelijk sportpark aldaar. Daar Den Helder in de tweede klasse B. van het District West van de Ned Politie Sportbond bovenaan staat en haar rivaal Alkmaar R.P. op de tweede plaats volgt met 1 punt minder, waren de verwachtingen aan beide zijden hoog gespannen,, want de winnaar be hield de beste papieren voor het kam pioenschap. De wedstrijd eindigde in een 2-2 ge lijk spel. Het eerste kwartier had de thuisclub last van zenuwen. Dit kwam tot uit drukking in een voor Den Helder on fortuinlijk doelpunt. Tot de rust ble ven de beide partijen gelijk opgaan een 1-1 gelijk spel had de verhoudin gen juister weergegeven. Na half-time nam wederom Alkmaar R.P. de touwtjes in handen doch hier in kwam na een kwartier spelen een drastische verandering. Den Helder bleef onophoudelijk het doel van de gasten belagen en slaagde erin middels een penalty en een pracht schot de stand op 21 te brengen. Doch acht minuten vóór het einde slaagde de midvoor van de oranjehemden erin om gelijk te maken. Hierna zagen de beide elftallen geen kans meer om te doelpunten en was de beslissing om het kampioenschap naar een later datum verschoven. De stand in deze afdeling is als volgt: Den Helder 9 7 2 0 16 345 Alkmaar R.P. 9 7 1 1 15 41—12 Purmerend R.P. 8 4 3 1 11 3318 Beverwijk 9 2 2 5 6 1732 HaarPm 2 8 0 2 6 2 730 RTWA 9 0 2 7 2 11—46 Dinsdag a.s. krijgt Alkmaar R.P. de Purmerenders op bezoek, terwijl de 'aatste wedstrijd van Den Helder even eens tegen Purmerend gespeeld moet worden. Hieruit blijkt dat het lot van de bei de kopioners in handen ligt van Pur merend, dat z#!f geen kampioen meer kan worden. stelde hierna voor de subsidie voor de Mattheus Passion-uitvoering te verho gen tot tenminste 500.-. Dan zouden echter de entréeprijzen zo laag gesteld moeten worden, dat ook de minst- draagkrachtigen in de gelegenheid zijn de uitvoering bij te wonen. Ten slotte had spreker een klacht over het niet snel werken van de storingsdienst van het Electriciteitsbedrijf, waardoor het kan gebeuren dat men lange tijd in het donker moet zitten eer een door geslagen gemeente-stop vervangen wordt. De heer Goudsblom (KVP) zou op de Geestersingel en Kennemersingel een „minimale-maximumsnelheid" voor snelverkeer willen invoeren. De heer Wiese (PvdA) zeide wel iets te voelen voor het aanstellen van een vaste brandwacht en hij was van mening dat de werkzaamheden die een dergelijke wachter zou moeten verrich ten niet zo omvangrijk zijn als de heer De Zeeuw voorstelde. Men zou dus niet behoeven uit te zien naar een ..duizend poot". Men zou aan het karakter van de vrijwillige brandweer verder niets be hoeven te veranderen. Spreker was een gerucht ter ore gekomen, als zou er een achterstand zijn bij de uitbetaling van salarissen aan het personeel van de Landbouwhuishoudschool. De heer Wie se zou gaarne zien dat hier een onder zoek naar wordt ingesteld. Mr. Van D ij k (KVP) besloot de rij van sprekers. Hij zou gaarne zien dat spoedig een verandering wordt gebracht in de schoolgeldregeling, die hij onbe vredigend achtte. Ten slotte onder streepte spr. de mening van de heer Bos, dat men het burgerschap, vooral bij jeugdige personen, moet accentue ren. Omstreeks kwart voor twaalf schorste burgemeester Wytema de zitting tot hedenmidag twee uur. oorlog hebben de Joden zelf een Jood se brigade samengesteld. Na afloop van de strijd heeft «et Jodendom over de gehele wereld gezegd: Nu moet er een Joodse staat komen. Deze werd aanzienlijk kleiner dan was beloofd en Engeland poogde de Negev in handen te krijgen om de petroleum, maar de staat kwam er en de Negev zal door Joden worden ontgonnen. West-Europa kan van Israel leren wat socialisme is, zei de heer De Wolff. In 1905 is men dadelijk begonnen so cialistische kolonies te stichten en thans is het economische leven voor hri grootste deel gesocialiseerd, dat op het platteland zelfs geheel. Mannen en vrouwen van achttien jaar en ouder hebben kiesrecht, ook de Arabieren. Godsdienstvrijheid is vanzelfsprekend. Palestina kan echter geen socialistisch eiland in een kapitalistische wereld zijn en daarom besloot spreker met de opwekking tot de Nederlandse arbei ders, om mede te werken aan de schep ping -n een socialistische wereld. De lezing werd omlijst door zang van Bram en Jeanne Mug uit Amster dam, die Joodse en Jiddische liederen zongen. Zij genoten grote aandacht en waardering, evenals de spreker. Tot allen richtte de vice-voorzitter, de heer G. de Jong, aan het eind van de ver gadering woorden van hartelijke dank. Clubkampioenschap Alkmaarse Kegelbond Nog steeds brommen de ballen en klet teren de houten in het kegelhuis „De Unie". Deze wedstrijden hadden Zondag het persoonlijk kampioenschap en hebben deze week het clubkampioenschap als in zet. Wij laten hieronder de stand volgen tot Woensdagavond bij het sluitingsuur: Korps senioren 5-tallen heren: G.G.P., Schagen 603; De Urne I 601; OKA II 599; Van alles wat I 569; Houthalers I 565; Cubo I 557; Onder Ons 548; Schagen 516. Korps junioren 5-tallen heren: De Club I 565; TOG I 557; Cubo II 549; De Unie II 539; Met z'n tienen 524; Schagen II 523; Houthalers II 499; Op en Om 479; De Club 461. Korps dames 5-tallen: Roll. Raadsel II 508; WIK I 505; WIK II 502; Onder Ons 489; Rollend Raadsel I 413; Op en Om 308. Vrijebaan heren Super: A. Winder 45 (3X), 44, 43 (3x); M. de Haas (Schagen) 44. 43, C. Klerk 44, 43. 42 (3X); G. Gene taas 44, 43, 41. 40; W. v. d. Bosch 43 <2X); C H. de Lange 42, 41. 40. Vrijebaan heren Senioren: G. v. d. Post 44, 43 (2x42/2; 41, 40 <3x>: S. Neefkes 43, 42, 41 (2X). 40 (2X); G. Bosch 43. 40 39; E. Brink 42, 41. 40 (2X); J. Brink 41. 39; J. Schouten (Den Helder) 41, 37 (2X); J. Oly 40, 38; G. Nieuwveen 40. 38. Vrije baan junioren heren: Zeven 43, 41; v. d. Pol 43; A. de Boer 42, 39; Kamp (Schagen) 41. 39; S. de Jong 40 (2X). 38 (4x); Noort 40; A. Hekket 39. 38. 37 Vrijebaan dames A: mevr. M. Plas 38 (2X): mej. Willemsma 37; mevr. De Haas (Schagen) 36 (2x). Vrijebaan dames B: mevr. JongeneeJ 40, 36 (2X), 35 (2X): mevr. Metselaar 40 36. 34; mevr. v. Spanje 39; mevr. Met 36 (2X); mevr. Winder 34, 33; mevr. Swier 32, 31. NIET OP HET VERKEER GELET Twee kleine aanrijdingen, beide in de Langes'raat, waren gistermiddag 't gevolg van onoplettendheid van de slachtoffers. Omstreeks half vier stak een achtjarig meisje zonder uit te kij ken de Langestraat over. Zij werd door een fietser aangereden en kreeg eni ge wonden aan haar linkerbeen, die in de drogisterij van de firma Nierop en Slothouber werden verbonden. Een half uur later liep een dame met haar fiets aan de hand, van het KOFA-magazijn af de straat over. Een juist passerende bakfiets greep haar hoewel de bestuurder een aanrijding nog trachtte te voorkomen Een ver pleegster van het Centraal Ziekenhuis verleende in de winkel van de heei Kokkes de eerste hulp, waarna de win kelier haar met zijn auto naar huis bracht. De dame klaagde over pijn in haar dijbeen. (Ontleend aan ouzo Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Vreemde la ding (18 jaar); Victoria Theater, 8 u.: Duistere wegen (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Buiten de wet (18 jaar); A.B.T., 8 uur: Verbannen (14 j.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: Jan Mens leest uit en vertelt over zijn boe ken. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De drie Mus ketiers (14 jaar); Victoria Theater, 8 u.: De Idealist (18 jaar); ABT, 8 uur: Black Bart, de vrijbuiter (14 jaar): Cinema Americain, .8 uur: Huwelijk in de schaduw (18 jaar). Dierenbeul Een schoenmaker die van nacht omstreeks half één over het Luttik Oudorp bij de Appelsteeg liep, gaf 'n daar wandelende poes een zodanige schop dat het dier in het door hoge walmuren omge ven water terecht kwam. Twee rijwielagenten slaagden er in de dierenbeul te achterhalen en konden procesverbaal opmaken. De bruut gaf als reden van zijn daad op, dat hij bang was geweest, dat de hond, die hij bij zich had, de kat zou bijten.... De bekende schrijfster en journaliste Mary Pos sprak gisteravond voor een goed gevulde zaal in „Het Wapen van Heemskerk" over haar tocht naar de West. Nadat de heer C. Weststeijn, voorzitter van het comité voor winter- lezingen in gebed was voorgegaan kreeg mevr. Pos het woord. Vóór de pauze vertelde zij over de drie boven- en de drie benedenwindse eilanden, te weten Saba. St. Eustatius en St. Maar ten boven de wind en Aruba, Curasao en Bonaire de benedenwindse eilanden De spreekster vertelde diverse bij zonderheden over de eilanden en ze den en gewoonten der bewoners. In tegenstelling met Suriname komen ei op de eilanden bijna geen tropische ziekten voor zoals malaria, melaats heid, frambusia enz. Op de S.S.S- eilanden waait voordurende de Nooru- Oost passaat, die heerlijke verkoeling in de tropische hitte brengt. Spreek ster vergeleek onze eilanden met die. welke onder het bestuur van andere landen staan en kwam tot de con clusie, dat de onze veel beter onder houden worden. Toch werken dt landskinderen, zols de inheemsen ge noemd worden, bij ons veel minder Over het algemeen doen zij liever niets en die wens kunnen ze op onze eilan den volkomen uitleven, daar het rijk in vele behoeften voorziet. Evenals in geheel Z.-Amerika zien we op de eilanden een groot verschil tussen rijk en arm. Er zijn rijke landhuizen te genover krotwoningen. Spr. bracht n bezoek aan de melaatsenkolonie Be- thesda en vertelde over het geweldige zelfopofferende werk van de ver pleegsters, die nooit meer zo'n kolo nie mogen verlaten, wanneer zij be sloten hebben deze ongelukkige men sen te helpen. Vaak krijgen de ver peegsters na verloop van tijd zelf deze vreselijke ziekte. Men kan nooit ge noeg ontzag hebben voor deze men sen, wier namen onbekend blijven en die in alle stilte sterven op één dei vreselijkste plaatsen ter wereld. Ook vertelde zij over het prachtige werk van de zending. Eens wilde men haar bij wijze van geschenk een kind cadeau doen, waaruit wel blijkt, Jat de zen ding hier niet overbodig is. Tot sloi droeg zij twee verzen van het Suri naamse volkslied voor, waarna de heer Weststeijn mevr. Pos dankte vooi haar interessante en leerzame cause rie. Het gesprokene werd verduidelijk' door een honderdtal lichtbeelden. D<- boekhandel Ter Burg hield achter in de zaal een expositie van spreeksters werken. Welpen trekken bruédsauto naar Stadhuis Een trouwpartij is een plechtigheid die op straat de meeste aandacht trekt Winkelende huisvrouwen, boodschap penjongens en oude heertjes blijven voor het stadhuis staan om even een blik op het bruidspaar te slaan en dan onderling commentaar te leveren Voor het huwelijk dat gisteren in Alkmaars stadhuis werd vo'trckken, bestond ech ter meer belangstelling dan gewoonlijk en dat is niet te verwonderen als men weet dat het hier een padvindershu welijk betrof en dat de padvinderij extra werk van de plechtigheid ha3 gemaakt. Voor de auto, waarin mej. Ada E Bos. akela van de Geuzen te Alkmaar en de heer Douwe lest, voortrekker uit Den Helder, waren gezeten, liepen achttien welpen, die aan twee slingers van tulpen en narcissen de auto sym bolisch naar het stadhuis trokken Bij het gemeentehuis gekomen, stel den de welpen zich aan weerszijden van de trap naar het bordes op en sa lueerden voor hun gelukkige leiders Aanmelding hondenbelasting Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen onder de aandacht van de belanghebbenden, dat houders van honden, die tot heden nog niet vol daan hebben aan de verplishting tot aangifte voor de hondenbelasting nog in de gelegenheid worden gesteld daar van aangifte te doen. Deze aangifte behoort te geschieden ter Gemeentesecretarie, afd. Financiën (geopend van 912.30 uur). Mocht hieraan vóór 7 Maart a.s. geen gevolg zijn gegeven, dan wordt de aan slag in de hondenbelasting met het tweevoud verhoogd. Gisteravond sprak in de cyclus „Van Landen en Volken'' in de schouwburg ,,'t Gulden Vlies" voor de Voiksuni versiteit voor Alkmaar en omstreken, in samenwerking met het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, de Ne-1 hereniging van Huisvrouwen en -de Ned. Reisvereniging, prof. dr. A. A. J. den Hollander, hoogleraar te Amster dam over het onderwerp: „Achter het ijzeren gordijn Het land der Magy ar en". Na een korte karakter-tekening der Hongaren en de behandeling van een situatieschets van het huidige Trianor- Hongarije werden de lantaarnplaatjes ingeschakeld teneinde sprekers betoog de vereiste fundering te geven. Er zul len niet veel Nederlanders zijn die zo gedetailleerd over het land der Magy aren kunnen vertellen als prof. den Hollander. Boedapest aan de Donau, dat als Parijs aan de Seine ligt,vóór en na de oorlog, bewees weer eens het welhaast traditie geworden noodlot der Hongaren. Met een natuurlijke tref zekerheid is het land steeds slachtoffer van oorlogen, natuurrampen en andere cathasirophe. De strijd die de Duit sers 4 a 6 weken lang tegen de Russen leverden heeft gapende wonden in de hoofdstad geslagen. Zijn trotse hang bruggen, luxueuse hotels, pompeuze gebouwen zijn grotendeels verwoest. Maar de Hongaar waarop iedere uiterste van toepassing is heeft Je wederopbouw met grote voortvarend heid aangepakt en reeds vormen weer enige hangbruggen over de Donau de verbindingen tussen Boeda en Pest. Ook landbouw-economisch is Hon garije niet bepaald het beloofde land. Afgezien van het feit dat de Hon gaarse boer paard- en veekenner bij uitstek is, is er de landbouw-beoefe- mng zeer primitief. Ook de vele over stromingen die het land indertijd tot de z.g. puszta's maakten hebben de boer goed gedaan. Medio de negentiende eeuw ving men aan mst de regulatie va nde grote rivieren ten einde de overstromingen tot het uiterste te beperken. De keer zijde van de medaille werd echter ge vormd door het feit dat de rivieren 't land toen niet meer doorspoelden waardoor de alkali, waaraan de grond rijk was, naar de oppervlakte kwam en het land onbruikbaar maakte en de boeren ruïneerde. De doordat de grond verdroogde zandverstuiving heeft men echter met succes bevochten door de aan plant van accacia's en wijnranken. Né het licht te hebben laten schijnen op de fraaie kleding, specifieke boeren huisvestingen, het grootgrondbezit en de karakteristieke volkstrekken beëin digde prof. dr. den Hollander zijn uiter mate interessante voordracht. Electricien berekende te hoge prijzen Voor de Bijzondere Politierechter mr. Markus verscheen gisteren de electri- ciën Andreas Bernardus M. uit Alk maar, die door zijn opdrachtgever de hotelhouder J. de Vries uit Egmond aan Zee ervan was beschuldigd te hoge prijzen te hebben berekend voor het aanleggen van een aantal leidingen In September was deze zaak aangehou den om een deskundige te horen en deze kwam gisteren vertellen, dat de prijs zeker niet exhorbitant was ge weest. Aangezien noch de officier noch de rechter op de hoogte waren van de prijzen in deze branche en de getuige De Vries geen klinkende bewijzen had kunnen aanvoeren, moest men op hel rapport van de deskundige afgaan en werd de verdachte vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. TE VEEL HUUR Huibert van S. is geen onbekende voor de Bijzondere Politierechter en gisteren stond hij opnieuw voor de groene tafel om zich te horen veroor delen tot f 100 of 30 dagen wegens het bedingen van te hoge huurprijzen, een zaak, die reeds lange tijd slepende is De verdachte had indertijd de huurders van zijn woningen in de Bergerhof de verhoogde kosten van de waterleiding in rekening gebracht. De eis luidde f 150 of 30 dagen. HOOG LOON Een banketbakker uit Schoorl, Dirk de J. had zijn bakkersleerling f 15.— per week plus vrije kost en inwoning gegeven, hetgeen volgens de geldende voorschriften veel te hoog was. Hij werd daarom gisteren, conform de eis, ver oordeeld tot f 80 of 20 dagen. „Ik vind het nogal aan de hoge kant", zei ver dachte De J., „Dat was U ook", luidde het wederwoord van de rechter en daarmede was deze zaak afgedaan. 4. Moeder Woeffie moet lachen om Pim's vraag „Wat bedoel je?" vraagl ze. „Nou of er echt een Luilekkerland bestaat natuurlijk!" roept Pim uit. „Een land waar worstjes aan de bomen groeien". „En waar droplollies zo maai in het gras staan!" vult Pom aan. „Wel nee, jongens, dat is toch maar eer sprookje. Dat heb je toch zelf we! be grepen!" „Ja, maar het staat hier alle maal in dit boek", zegt Pam met een Luctor et Emergo maakte plannen Dinsdag 21 Febr. hield Luctor et Emergo, aangesloten bij de Algemene Hengelaarsbond, haar eerste vergade ring in 1950. De navolgende wedstrijden werden vastgesteld: Op Zondag 12 Maart slui tingswedstrijd in de Hoornse vaart; op 18 Juni nationaal concours op baars en witvis in het Noordhollands kanaal; op Zaterdag 24 Juni de derde Jeugdwed strijd in de Oudegracht en op 25 Juni een clubwedstrijd en wel in de Wierin- germeer. Reeds zijn er mooie prijzen beschik baar gesteld. Slechthorenden vergaderden De Vereniging tot Bevordering v. d. bel. der Slechthorenden hield Dinsdag avond haar jaarvergadering. Met algent stemmen werd tot voorzitster gekozen mej. Liesbet Doorn. De tweede voor zitter, de heer Veltkamp, dankte de heer N. de Jong hartelijk voor alles wat hij als voorzitter gedaan heeft. Na de pauze vertoonde de heer de Jong enkele leerzame films. Kamermuziekvereniging Maandag 27 Februari geeft de Ka mermuziekvereniging haar derde con cert in 't Gulden Vlies. Samuel Brill, de eerste solo-cellist van het Concert gebouworkest zal die avond optre den met aan de vleugel Herman van Roon. Het programma vermeldt o.a wer ken van Bréval, Bach, Beethoven, Bloch en Granadas. OUD-LERAAR TEN GRAVE GEDRAGEN Gistermorgen werd op de Algemene Begraafplaats te Alkmaar het stoffelijk overschot van de heer H L. Ziek, oud leraar in tekenen aan de RHBS, ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de directeur van de school, de heer J. H. Massink, Hij schetste de overledene als een nauw gezet leraar, die steeds met toewijding zijn taak vervulde. Nadat een zwager van de heer nick enkele woorden had gesproken, dankte een lid van de fa milie voor de belangstelling. Ds. W. Wesseldijk besloot deze sobere plech tigheid met het bidden van het Onze Vader. GEVAARLIJKE VONDST. Gistermiddag omstreeks half één kwamen twee jongens aan het poli tiebureau mededelen, dat er in het water van de Geestersingel, ter hoogte van de Stuartstraat, een bom lag. De marechaussee stelde een onderzoek in en stelde vast, dat hier een zwaar ka liber mortiergranaat was gevonden, die nog maar zeer kort geleden in het water was gedeponeerd. Het ding is onschadelijk gemaakt. GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER. Vannacht om een uur heeft de poli tie de bestuurder van een personen auto, die onder invloed van alcoholica verkeerde, het verder rijden belet, bij wijze van preventieve maatregel. De auto is gestald in de garage van het politiebureau, terwijl de eigenaar da nacht in een hotel heeft moeten door brengen. GESLAAGD Voor het op 22 Febr. j.l in Den Haag gehouden examen voor maatschappelijk werker slaagden de heren N. van Loe- nen en C. van der Laan, beiden werk zaam op het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Oudorp WEGENVERBETERING Langs de Oudorperweg worden be ton banden gelegd, teneinde de straat voor verder wegzakken te behoeden. Voorheen stonden langs deze weg bomen die steun gaven aan de zeer smalle berm. maar de ze zijn in de oorlog ten offer gevallen aan de brandstoffennood. Hetzelfde euvel zien we aan de Mun- niken'veg, ook daar verzakt de berm. Mensen die Alkmaar bezoeken en gewoon zijn de Munnikenweg te nemen, durven deze weg vooral bij donker niet te be rijden. De weg behoort toe aan de ge meente Alkmaar en misschien vindt zij in c'e toekomst nog eens gelegenheid de be strating in orde te brengen. POSTHUUM ONDERSCHEIDEN, De heer J. Dekker, die vorig Jaar als militair in Indonesië overleed is door de minister van oorlog posthuum on derscheiden met het ereteken voor Or de en Rust. Het betreffende ereteken werd door de burgemeester aan de familie uit gereikt. jes dan...." „Geloof mij nu maar" ant woordt Moeder. „Zo'n land bestaa' niet in werkelijkheid". „Jammer", roept Pom weer, „anders ging ik er zo heen. Je behoefde nooit meer te werken En als je trek kreeg, dan koos je iets lek kers uit. Heerlijk!" En van pure vreug de duikt hij een paar keer kopje over. „Helemaal niet heerlijk" zegt Mceder. „Het zou je gauw beginnen te verve len!" Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6