r: Labour leidt met 172 tegen 113 zetels Massale opkomst van de B Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hongarije stelt het Westen eisen De regering-Adenauer behoeft een bredere basis inds n -=*/ s\ Vrijdag 24 Februari 1950 147e Jaargang No. 4/ DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN LIBERALEN TELLEN NIET MEER MEE Groot Brittannie wacht gespannen af Vier jaar geëist tegen internationale oplichtersfiguur Waar het om gaat Represailles verwacht in Engeland en de V.S. Britten gebruiken tanks in Asmara Officiëel Koninklijk bezoek aan Frankrijk Een gewapende botsing op Java Een Nederlander gedood Hoogste Mexicaanse onderscheiding voor Koningin Juliana Franco arresteert de hertogin van Valencia Een nieuw Amerikaans marine-vliegtuig Eerste van serie van 475 sluks r RAD. 72-051 de eerste dag irt op een dag zin overeind f hg de weer- hem tot bloe- r niet juist de i voor de in- vast en zeker -t stond klaar op los te raa- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdarn 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. Na een enerverende campagne om de 625 Lagerhuiszetels en een massale opkomst op de grote dag der verkiezingen verkeert het Britse volk thans in spanning over de uitslag. Volgens de laatste resultaten leidt de Labour Party met 172 zetels, tegen 113 zetels voor de Conservatieven en 1 zetel voor de Liberalen. Deze resultaten werden behaald in de stedelijke districten, die van oudsher reeds een Labour-meer- derheid hadden. De uitslag in de landelijke districten kan eerst heden in de loop van de dag verwacht worden. Nog nooit in de geschiedenis van Groot-Brittannie hebben zovelen zich ter stembus begeven. Men schat het aantal stemmers op ruim 85 procent tegen 75 procent in 1945. Toen hedennacht de eerste uitslagen bekend gemaakt werden, waren zowel de Labour Partij als de Conservatieven het erover eens, dat het een nek-aan- race zou worden. Beide partijen waren echter van oordeel, dat de Liberalen, die 475 candidaten gesteld hadden, „het hadden afgelegd" en de waarborgsom van 150 Pond per candidaat in vele gevallen zouden verliezen. Tegen de morgenuren werd men in het socialistische kamp optimistischer. Op de vraag of'het wederom een La- bour-regering zou worden, antwoordde Morgan Philips, de secretaris van de Labour partij: „Ja, en u mag gerust vertellen, dat ik het gezegd heb", tk durf 20 tegen één hierop te wedden". Naarmate de nacht voorbij ging, werd het aanvankelijke optimisme op het hoofdkwartier van de Conservatieven iets kleiner. Zestien ministers herkozen. Zestien Labourministers, onder wie premier Clement Attlee, vice-premier Herbert Morrison, de minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, de minister van financiën Sir Stafford Cripps, de minister van gezondheid Aneurin Bevan en de minister van luchtvaart Arthur Henderson werden in hun districten herkozen. Na zijn herkiezing verklaarde pre mier Attlee. „De toestand schijnt erg hoopvol en een Labouroverwinning lijkt waarschijnlijk"', Sir Stafford Cripps zeide: „Wij hebben allerlei dingen gedaan, die niet populair wa ren. Maar wat zien we men steunt de meest impopulaire man van allen" Randolph Churchill, 'de zoon van de conservatieve leider, werd in zijn dis trict verslagen. De eerste liberale over winning was Huddersfield West, een nieuw kiesdistrict, waar de liberale can didaat, Wade, een meerderheid van slechts 119 stemmen behaalde. De Britse minister van Koloniën, Creech Jones werd door zijn conser vatieve tegenstander verslagen. Deze nederlaag betekent een van de.zwaar ste klappen voor Labour. Om vijf uur hadden twaalf onder ministers hun zetel herkregen, maar drie werdén verslagen. Liverpool en Manchester. De eerste grote stad, die met de tel ling klaar kwam, was Liverpool. Van de negen afgevaardigden, die deze stad naar het Lagerhuis zendt, zijn er vier Labour en vijf conservatieven Ook Manchester was spoedig gereed en volgde Liverpool op de voet. Hier heeft Labour zes en Churchills partij twee zetels behaald. Geen communisten. Dat de communisten in Engeland geen rol spelen, blijkt uit het feit, dat zij te 2,30 uur (Ned. tijd) 10.112 stemmen had den behaald. In alle tot dan getelde kiesdistricten, waar zij een candidaat gesteld hadden, werden zij verslagen. Slechts in één of twee districten kwa men zij boven de duizend stemmen uit. Vcrkiezingsflitsen. Het weer heeft er in belangrijke ma te toe medegewerkt, dat de opkomst Verkiezingen en voetbalpool Een kiezer te Bristol kwam, na enige tijd in het stemhokje te hebben vertoefd, zijn biljet bij de voorzitter van het bureau in leveren met het verzoek, hem een nieuw te willen geven. „Sor ry", zei hij, „ik dacht dat ik een biljet voor de voetbalpool stond in te vullen. Dat doe ik altijd Donderdags Weerbericht Verwachting, geldig tot Zater dagavond: Voor de Noordelijke provincies: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Temperaturen dalend tot dicht bij het vriespunt Voor de rest van het land: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk- nevel of mist en af en toe enige regen oi motregen. Meest zjvakke veran derlijke wind. Ietï kouder. ZATERDAG: Zon op: 7 36 on der 1812, Maan op. 10.13: onder 3 08 (e.kw.) de rechthebbenden hebben nooit een cent teruggekregen. Toch vertelden getuigen a decharge ook, dat hij tij dens de bezetting verscheidene pakjes met levensmiddelen naar Westerbork heeft gezonden en daardoor velen heeft geholpen. De officier van Justitie, mr. De Muinck Keizer, meende, dat het W. er crm te doen is geweest, te halen wat er te halen was. Hij heeft geld gesla gen uit de nood var de' mensen. De zwendel ligt er dik bovenop. Spr achtte dan ook een zware straf op haar plaats. „Hij sloeg geld uit de nood van de mensen" Vier jaar gevangen! traf met aftrek van een jaar voorarrest is er gistermor gen door de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen de Pool Siegfried W„ die zich moest verantwoorden wegens oplichting, meer malen gepleegd. Dat was het slot van de uitvoerige behandeling van deze zaak; in vijf zittingen waren veertig getuigen gehoord, wier verklaringen tezamen een beeld gaven van de activi teit van deze verdachte gedurende de bezettingsjaren. Deze „internationale oplichter" werd in 1940 wegens oplichting veroordeeld Toen bij vrij kwam, waren de Duit sers heer en meester in ons land. Hij belandde in Westerbork, wist te ont snappen, dook onder en heeft zich toen tegenover verscheidene lotgenoten voorgedaan als de man, die tegen grof geld heel wat gedaan zou kunnen krijgen. Hij beweerde een goede rela tic te hebben bij de SD. Doch deze „relatie" vertelde ter zitting, niets meer met W tedoen te hebben ge had, nadat deze was ondergedoken. Na de bevrijding beweerde W„ dat hij van zwart geld wit geld kon ma ken bij de geldzi-ivering. Hij accep teerde tienduizenden guldens, maa< Het program van de twee voor naamste partijen luidt: LABOUR: Volledige tewerkstel ling, uitbreiding van de nationa lisatie tot de staalindustrie (dit jaar) en de suikerindustrie, hand having van de controle op de voed selvoorziening en van de rant soenering. CONSERVATIEVE PARTIJ: Be lastingverlaging en verlaging van de regeringsuitgaven, stopzetting van de nationalisatie en terugkeer tot de particuliere ondernemingen. aan de 50.000 stembureaux, die waren ondergebracht in gymnastieklokalen, scholen e.d.a^Slle records sloeg. De grote belangstelling is tevens tekenend voor de waarde, die het Britse volk aan deze verkiezingen hecht. Gisteren toch hebben de Britten hun regering voor de komende vijf jaar gekozen en tevens een uitspraak gedaan over het Labour- bewind in de afgelopen periode. Het eerste stembiljet, dat te Londen in de bus werd gedeponeerd, was van de 107-jarige Jane Balston, die per brief had gestemd. Koning George en Konin gin Mary zijn bij de wet verboden hun stem uit te brengen. Zij volgden gister avond in hun paleis te Londen de be kendmaking der verkiezingsresultaten. Ten minste twee kiezers waren van het belang van de verkiezingen zo over tuigd, dat zij een vliegtuig huurden om hun stemmen uit te brengen. Een derde reisde speciaal van Italië naar Groot Brjttannie om te kunnen stemmen. Te Preston in Lancashire kwamen twaalf nonnen en een moeder-overste naar de stembus, hetgeen voor de eerste maal in de 30-jarige geschiedenis van het klooster was. Voor de nonnen was het de eerste keer sinds haar toetreding tot de orde, dat zij de buitenwereld za gen. Winnie keer terug. Toen Winston Churchill gistermiddag in 't district Kensington (Londen) zijn stem uitbracht, juichte een grote me nigte hem toe en riep: „Winme keer terug". De populaire oorlogslei der beantwoordde met het V-teken. Alles wijst erop dat de Labour-partij indien zij wint, een kleinere meerder heid zal hebben dan in het oude par lement, waarin zij een overwicht van 140 zetels ten opzichte van alle andere partijen had. Einde nachttelling Hedenmorgen, bij het beëindigen van de eerste ronde in de telling, toen de uitslagen uit 266 van de in totaal 625 districten bekend waren, had Labour in twee districten een zetel gewonnen en in 21 districten haar zetel verloren, terwijl de conservatieven in een dis trict hun zetel verloren en er twee en twintig gewonnen hadden. Terugroeping van legatiepersoneel verlangd De Hongaarse regering heeft in twee nota's aan de legaties van Engeland en de V.S. te Boedapest geëist, dat het diplomatieke personeel te Boedapest van beide landen wordt ingekrompen en dat de Britse en Amerikaanse functionaris sen, die genoemd zijn in het spionnageproces tegen Vogeler en Sanders, worden teruggeroepen. De beide landen moesten „de logische conclusie" trekken uit het noemen tijdens het proces van een aantal namen, zo werd verklaard. dat bij het jongste spionnageproces ge bleken is „dat een aantal functionaris sen van de Amerikaanse legatie te Boe dapest een actieve rol speelden bij het subversieve werk van deze groep spion nen en saboteurs tegen de belangen van Hongarije." In de nota aan Engeland wordt voorts verklaard, dat de Britse regering „op ongebruikelijke wijze heeft geïnterve nieerd in de zaak tegen Sanders" en ook de handelsbesprekingen heeft opge schort. Hongarije geeft in overweging, dat de Ver. Staten de sluiting der Hon gaarse consulaten te New York en Cle veland ongedaan maken, alsook het ver bod voor Amerikanen om naar Honga rije te reizen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat op de Hongaarse eis tot inkrimping van het legatiepersoneel zeker represailles van Engeland en de V.S. zullen volgen. Engeland en Amerika hadden veel meer personeel in dienst dan nodig was. Aan Engeland werd gevraagd, of het juist was dat „Hongaren, van wie alge meen bekend is dat zijn vijanden zijn van de Hongaarse volksdemocratie, in groot aantal bij de Britse legatie wer ken". In de nota aan de V.S. wordt gezegd Britse troepen met tanks kwamen gisteren in actie en drongen gebouwen te Asmara binnen, waar oproerkraaiers verborgen waren. De botsingen tussen Christenen en Moslims duren thans reeds drie dagen. Er zijn tot nu toe 41 personen omgekomen. In de loop van de dag had men de toe stand niet in handen doch tegen de avond beheersten de Britse troepen de situatie. Er zijn ook plunderingen gemeld. De troepen hebben verschillende stadsge deelten waar geplunderd is afgezet. Meer dan 150 personen zijn gearres teerd. Ongeveer 130 personen zijn ge wond. -De verliezen zijn uitsluitend ge leden onder de Koptische Christenen en Mohammedaanse inwoners. Ernest Bevin heeft zijn stem uit gebracht in het stemlokaal West- minster City Hall te Londen en verlaat het gebouw. Van 23 ioi 26 Mei H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het voorne men een officieel bezoek te brengen aan de President der Franse Repu bliek. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zullen op 23 Mei a.s. in Pa rijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weder verlaten. Volgens een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken „zal de Franse regering zich ge lukkig achten H.M. de Koningin der Nederlanden te ontvangen". Geallieerden willen haar niet ten val brengen Het onder Amerikaans toezicht staan de blad Neue Zeitung te Bonn ontkent, dat de geallieerden de regering-Ade nauer ten val zouden willen brengen. Op grond van het bezettingsstatuut JJw jaarlijkse ergernis is voorbij, vrien den. De zwarte vingers en de vuile straathanden van de schoorsteenveger zullen niet langer uw gezapig Old Fi- "'"""""HH'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiuiiiiiiiHiiiiiiitiiiiiiiiiN nish ontheiligen. Want in good old En- twee buren dood, raasde de straat op geland heeft men een electrisch appa- en pafte op ieder, die zich maay ver raat uitgevonden, dat uw schoorsteen toonde. Drie carabinieri weten daar al- feilloos en afdoende reinigt. Alles me- les van, ze liggen zwaargewond in het chaniek en beweegbaar en een aardig- ziekenhuis. Enfin in totaal maakte de heid voor de kleine meid! In Olney, woesteling 23 gewonden, van wie ver- ook in Engeland wordt vastenavond al scheidene dodelijk. Zwaar gewapende sinds vijf eeuwen gevierd met een pan- troepen zoeken hem nu in de bossen, nekoekenwedstrijd. Bakken, zo hard mogelijk een baantje lopen en onder- The third man" wordt nog beroem- weg drie maal keren (vakterm, wat?) der, dan zijn schepper dacht. De Winnares krijgt een gebedenboekje van Franse president is er wég van, aan- de predikant en een kus van de burge- gespoord door prinses Elizabeth van meester. Die het natuurlijk betreurt, Engeland. En de zaken, die men met dat er maar één de race kan winnen. <}a film doet, vertonen thans, zes maan- Het diamanten echtpaar vinden we <jen na c|e première, nog geen enkele vandaag m Barneveld. Evert Jan Bos- verslapping. Inmiddels, vrienden heb leenwe krijgen niet altijd, wat we hm c ör» IrtrovtT a U n I rj nm oaït YDctirt l O ov - vierde man gezocht wordt, om met de derde en nog twee anderen, gezellig te bridgen. Zes rijke boeren in Bo- hemen zijn tot 2 a tien maanden dwangarbeid veroordeeld, omdat hun land te weinig opbracht. Althans, ze brachten minder graan in dan de staat had bevolen. Herinnert ge u nog de productieslag, die van plantsoenen akkers maakte? Het achtste schip met speelgoed is gisteren uit Amerika naar Engeland vertrokken. Driehon derdduizend poppen en springtouwen eri zakjes knikkers en meer zaken, die de harten der kleinen verrukken. Jn Amerika, zo heeft een onderzoek uitgewezen, geeft men de voorkeur aan gerieflijke woningen, liefst met maar één verdieping. Bij ons ook, al huis en Evertje Veldhuizen. Zestig jaar ilc bij geruchte verr.omen, dat er een door hef en leed. Acht kinderen, zes tien klein-idem en twaalf achterkiein- dito. De Flakkeese boerenbond heeft een bijdrage van vier cent per inwoner voorgesteld, om schadelijke mussen te verdelgen. Maar verschillende gemeen teraden op Goeree willen er niet aan. Nou lijkt het me ook een onbegon nen werk, tussen ons gezegd. Het dorp Filotrano bij Ancona lijkt een slagveld uit de wereldoorlog. Nie mand op straat, huizen geblindeerd, het Rode Kruis in vol bedrijf, troepen ge wapende carabinieri aan het rondslui- Den Omdat een 23-jarige boer de be volking al zestien uur lang terroriseert. Hij vermoordde zijn verloofde, vuurde op haar moeder en haar broertje, schoot willen hebben. Gistermorgen is Pien Ho gestorven, die in 1946 Ming op volgde. Tijdens zijn dekte was er veei belangstelling en uit alle delen van het land zond men speciaal voedsel voor de patiënt Pien Ho zal worden begraven in de Londense dierentuin Daar namelijk bracht hij zijn levens dagen door in gepast nietsdoen. Op zijn hok stond „reuzen-panda, afkom stig uit China". Vierhonderdduizend Amerikanen zullen het komende reis- seizoen Europa bezoeken. Velen van hen zullen Italië bereizen, dat een grote aantrekkingskracht schijnt te bezitten. De stroom van toeristen be gint dit jaar twee maanden eerdei komt zulk een inmenging in een inter ne Duitse kwestie niet „in Frage", zegt het blad. Ook in de kringen der Westduitse regering acht men conclu sies, als die, welke door de liberalen werden getrokken, voorbarig, zolang de discussie over het economische memo randum van de geallieerden nog niet ten einde is. De Westduitse regering bereidt thans een antwoord aan de geallieerden voor, waarin de buitengewone moeilijkheden zullen worden opgesomd, die sinds de oorlog moesten worden overwonnen. De regering is vastbesloten niet toe te geven aan de druk, die de geallieerden en de parlementaire oppositie op haar uitoefenen. Reeds enige malen heeft men Ade nauer gewezen op de noodzaak van een verbreding der basis zijner regering, met het oog op de belangrijke beslis singen, die eerlang zullen moeten wor den genomen. De kanselier voelt nog steeds niets voor een coalitie van chr democraten en socialisten. Hij vreest, dat daardoor het nationalisme in ande re partijen, dat tot dusverre kon wor den betoomd, zal worden versterkt. Een brede coalitie met de socialen zou waarschijnlijk leiden tot een volledig domineren van de laatsten. Toch moet er iets^ gebeuren, aangezien het kabi net, da't slechts één stem meerderheid in de Bondsdag had, deze heeft verlo ren door de schorsing van Hedler en de Duitse partij waarschijnlijk nog wel meer aanhangers zal verliezen. Het meest komt de Beierse partij in aan merking. Het boerenelement in deze partij zal echter stellig verzet aante kenen tegen de vrijmaking van de im port van landbouwproducten. DUITS MINISTER NAAR ONS LAND De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. Ludwig Erhard, wordt op 1 Maart voor een tweedaags bezoek in Nederland verwacht. Prof Erhard zal hier met enige autoriteiten Een kus van de burgemeester? dan vóór de oorlog gebruikelijk was. j besprekingen voeren. In een Nederlands legercommuniqué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bekassi, op 48 kilometer van Dja karta, een gewapende botsing heeft voorgedaan tussen een Nederlands ge wapend convooi en een eenheid van het Indonesische leger. Een Nederlandse soldaat is gedood en verscheidene zijn gewond. Er zijn nog geen nadere bijzones», heden bekend. De verzoeningscommissie van de V. N. heeft een onderzoek naar het incident ingesteld. Azteekse adelaar Aan Hare Majesteit Koningin Juliana werd door dr. Miquel Aleman, president van de Verenigde Staten van Mexico de Grote Keten van de Mexicaanse or de van de Azteekse Adelaar verleend, als bewijs van de gevoelens van grote vriendschap van de president jegens Hare Majesteit, alsmede van de harte lijke betrekkingen, welke tussen de re geringen en de volken van beide landen bestaan. De Grote Keten van de Azteekse Adelaar is de hoogste, rang van de Mexicaanse orde en wordt alleen aan souvereinen en staatshoofden verleend. Mei zes andere monarchisten De Spaanse politie heeft gisteren de Hertogin van Valencia gearresteerd. Zij is vroeger reeds verscheidene malen gearresteerd wegens monarchistische neigingen. In December 1948 is de hertogin nog door een Spaanse militaire rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld met aftrek van voorarrest. In April 1949 kwam zij vrij. Zij is ook herhaaldelijk tot geldboeten veroor deeld wegens monarchistische uitla tingen. De 34-jarige hertogin is een vurig aanhangster van de Spaanse kroonpretendent, Don Juan. De afgelopen dagen zijn nog zes mo narchisten gearresteerd. Men gelooft, dat zij van het verspreiden van clan destiene pamfletten worden beschul digd. „Mijn huis is mijn vesting" Zekere H. had in de Zandstraat onder de gemeente Halsteren een woning betrokken zonder daar toe de vereiste vergunning te hebben verkregen. Hem werd dan ook gelast de woning te ver laten, maar daaraan gaf hij geen gehoor, zodat tot ontruiming der woning moest worden besloten. Toen echter twee leden van de rijkspolitie, vergezeld van de ge meente opzichter en twee ge meentewerklieden, ter plaatse verschenen, bleek H. niet zo ge makkelijk bereid om de „ves ting" te verlaten. Hij was n.l. ge wapend met een handgranaat, waarvan hij de pen uittrok en met de hand op de handle in zijn zak wachtte hij de zaken rustig af. Door tactisch optreden wist de politie echter het gevaarlijke in strument machtig te worden zon der dat het onheil had kunnen aanrichten en H. zijn voornemen ten uitvoer had kunnen brengen. Eerst toen de „wapenen" onscha delijk waren gemaakt werd tot ontruiming overgegaan. „Lockheed Aircraft Corporation" heeft medegedeeld, dat aan de Ameri kaanse marine het eerste toestel van een vloot van 475 vliegtuigen is gele verd, speciaal ontworpen voor het op sporen en de bestrijding van onder wa ter varende onderzeeërs. Het type „Lockheed Neptune" ge noemd, kan een snelheid van 475 km. per uur bereiken en kan „onder alle weersgesteldheden overal ter wereld" opereren. Het is toegerust met magne tische opsporingsapparaten, een „radio voor het luisteren onder water", tor pedo's, raketten, bommen, machinege weren en een kanon. Het toestel is een zustervliegtuig van de Lockheed Tru culent Turtle", houdster van het re cord non-stopvlucht. PRINS BERNHARD OP WEG NAAR MEXICO Prins Bernhard is gistermorgen om 7 uur met zijn eigen Dakota van Cura sao naar Mexico vertrokken. i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1