Alkmaars Raad heeft de begroting voor 1950 aangenomen Citroën-Truck Motie aan de Regering en Staten Generaal voor spoedige uitvoering tunnelbouw bij Velsen Verbetering van het Stationplein in uitzicht gesteld Geen gasprijsverhoging WAT DE THEATERS BRENGEN ZA\«5 FEBRUARI 1950 In een middag- en avondvergadering, welke tot half één in de nacht duurde, heeft de Alkmaarse raad gisteren de begrotingsbeschouwingen beëindigd. De debatten stonden ook thans weer in het teken van vriendschappelijke samen werking en wederzijds begrijpen. Hoewel de politiek herhaaldelijk om het hoekje kwam kijken, werd aan Alkmaarse speciale belangen ruimschoots aan dacht besteed. Het plotseling overlijden van de heer Steenis heeft op deze be grotingsbeschouwing ongetwijfeld zijn schaduw geworpen en heeft op allen in de raadszaal een diepe indruk gemaakt. De begroting werd tenslotte z. h. st. aan genomen. De communisten wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. De heer Holsmiiller kon zich niet verenigen met een enkele begrotingspost ten aanzien van de kapitaalsdienst, wat betreft de kosten van aanleg en onderhoud van straten en wegen. band tusen de onderwijsontvangsten en uitgaven mag niet verbroken worden Wanneer er aan de outillage van het openbaar onderwijs iets ontbreekt is de Raad daarvoor uiteindelijk verant woordelijk. Vrijheid en gelijkstelling vereisen de grootst mogelijke medewer king van alle partijen. Spr. wees daar bij op het onoplosbare verband tussen het O. onderwijs en het bijzondere in verband met de kosten per leerling van eerstgenoemd onderwijs. Spr. gaf een voorbeeld om te laten zien hoezeer het bijzonder onderwijs kan profite ren van noodzakelijk hooggeraamde kosten per leerling van het openbaar onderwijs. De schooltandverzorging en schoolmelkvoorziening zullen eveneens kosten met zich medebrengen. Spr. be greep niet dat de heer De Zeeuw zijn advies inzake het schooltje in het Bergerhofkwartier niet aan de R.K geeft. Spr. was zich niet bewust in ds onderwijsfoider een fout te hebben ge maakt. Wat de wet openlijk zegt mag toch zeker ook in de folder staan en dit is geen propaganda voor de open bare school. Het noemen van het oij- zonder onderwijs was sprekers pUcht Door een wijziging van de L.O.-wet zullen waarschijnlijk de 7e en Se leer jaren aan de scholen voor L O ver bonden moeten worden, tenzij een .-•ctool voor V.L.O. aanwezig is, waar van de bezetting hier met ingang van het nieuwe schooljaar 19501951 nog niet kan bekeken worden in verband met de uitbreiding van de leertijd tot acht jaren. Er zijn diverse wensen van ouders maar het is nog niet te over- De heer Couwenhoven (P. v. bracht hulde aan het college en zeide van harte in te stemmen met het beginselprogramma van zijn partij. Niet de intellectuelen maar de angsti- gen liepen naar de VVD over. De mid denmoot is hecht en in de staart zit niet altijd het venijn. Spreker had scherpe critiek op de communisten, die zich buiten de gemeenschap hebben gesteld. Hij bepleitte wachtplaatsen voor buspassagiers en verbetering van de Stationsweg. Gaarne zag spr. een rapport van de commissie van de ver keerswegen om de markt en de be noeming van een commissie voor het stadsverkeer. De bevrijdingsdag moet men niet op Koninginneverjaardag vieren. Het gemeentepersoneel moet dan worden vrij gegeven. Spr. drong aan op het zo spoedig mogelijk bouw rijp maken van gronden en vroeg naar de beslissing over de bouw van de 96 woningen. Over een villapark zal de heer Couwenhoven in de com missie voor het Grondbedrijf spreken. B. en W. aan het woord Wethouder Bakker (P. v. d. A.) wilde graag enige mededelingen doen over de sportvelden in de Overdie, en Achtermeer waar vier nieuwe velden zouden worden aangelegd, alsmede een weg en een kleedgelegenheid waar voor f 50.000 was beschikbaar gesteld. In September 1948 kon het wedstrijd- veld aan de Sportlaan in gebruik wor den genomen. In de Overdiepoldei werden de met zoden belegde sport velden 1 en 2 op 18 Juli in gebruik ge nomen door de Alkmaarse Boys. Na opening der velden is er getraind en zijn er competitiewedstrijden gespeeld. De velden werden niet overbespeeld. Het gebruik door de R.H.B.S. is met mate geschied. De velden 3 en 4 wer den op 1 September in gebruik geno men. Veld 4 (het slechtste) werd niet door de scholen gebruikt, wel door de vereniging „Jong Holland" en enkele handbalverenigingen. Spr. bracht dank aan de voetbalverenigingen, die ge toond hebben inzicht te hebben in de moeilijkheden verbonden aan het ge bruik dezer velden. De periode Octo ber begin November kenmerkte zich door een zeer grote regenval en de velden in de Overdie gaven moeilijk heden, waardoor men besloot de voet balverenigingen er uitsluitend com petitiewedstrijden te laten spelen. Men hield over de goed- of afkeuring der velden voortdurend contact met de consul van de KNVB De bij de aan leg der sportvelden betrokken instan ties hebben de toestand ter plaatse op genomen. waarbij aanwezig waren de Cultuurtechnische dienst te Haarlem en de hoofdscheikundige van het Land bouwproefstation te Groningen. De bovenlaag bleek te weinig doorlatend waardoor de velden te glibberig wer den, maar men kwam niet tot een eens luidend advies voor verbetering. Er zou evenwel een grondonderzok wor den ingesteld door Dr. Ir. Hooghoudt, hoofdscheikundige van het L.PS. te Groningen, met welk onderzoek een bedrag van f 500 gemoeid zal zijn, wat spr. de Raad vroeg beschikbaar te willen stellen. Spr. betoogde, dat vol doende toezicht was uitgeoefend en dat naar de grootst mogelijke zuinigheid was gestreefd. Het gaat thans om de tails van technische aard en het zou prematuur zijn daarop thans dieper in te gaan. Er is behoefte aan meerdere sportvelden maar er kan niet meer worden toegezegd dan in het voorlo pig verslag is gemeld Als men niet op de kosten let is 't aanleggen van sport velden in de Overdie zeer goed moge lijk. Het is beter naar meer geschikte grond te zoeken voor men verder gaat uitbreiden. Men zal een en ander in gezamenlijk verband moeten bezien Aan de sportparkcommissie zal bin nenkort een plan worden overgelegd Zo spoedig mogelijk na het onderzoek kan de Raad nader worden ingelicht Wat het onderwijs betreft liet spr Uitkomen, dat hij zich als wethouder de taak gesteld heeft zowel de belan gen van het openbare als van het bij zondere te dienen. De financiën zijn een rem om vele verlangens te ver wezenlijken, maar de bezuiniging is tot op heden geen maatstaf geweest. Spr vraagt zich af of zo lang er bezuinigd moet worden en zelfs nieuwe belastin gen overwogen worden het vermenig vuldigingscijfer voor de schoolgelden kan worden verlaagd, te meer daar de onderwijsuitgaven nog belangrijk zul len stijgen door scholenbouw en ver nieuwing. De klassebezetting zal zo moeten zijn, dat hierbij de groei van enige jaren kan worden gevoegd en naderhand kan worden teruggekeerd tot niet al te grote klassen, waarvoor nieuwe scholen noodzakelijk zullen zijr en oude scholen misschien moeten ver dwijnen. Boven scholenbouw gaat evenwel de woningbouw, al zal men scholen kunnen bouwen, die geen tan gere levensduur dan 50 jaar hebben Ook het kleuteronderwijs in deze stad behoeft grote voorzieningen en zal moeten worden uitgebreid. Het ver- Spreker is lid van de Raad van Ad vies van de Stichting der Geestelijke Volksgezondheid, maar heeft na de eerste vergadering nooit meer iets ver nomen. Op 5 Mei wil spreker gaarne zoveel mogelijk vrijaf geven aan de jeugd. De doden legden een plicht op de schouders van hen die mochten blijven staan, en wij moeten op de bres staan voor dezelfde idealen. Wethouder C o e r t s (P. v. d. A.) vond de uitlating.dat het dekkende deel van de P. v. d. A. naar de V.V.D. is overgegaan absurd. Er is geen haast bij het vrij maken van de Volkscre- dietbank van Sociale Zaken. De bank groeit nog steeds. Als er een regionale bank nodig is, komt er een voorstel. Combinatie met Sociale Zaken heeft nog vele voordelen. Een verzorgings tehuis is niet alleen een taak voor de kerk, die het trouwens niet zou kun nen bouwen. De bestaande inrichtingen kosten de gemeente al veel geld. Waarom zou spreker de cijfers over dit tehuis en zijn rede daarover, die hij als zijn eigendom beschouwt, niet aan Het Vrije Volk mogen geven? In 1949 kregen negentien personen een vaste aanstelling. Wanneer iemand niet meer kan werken wordt gewaarschuwd door de bedrijfsdirecteuren en volgt een keuring. Pensionneren op eigen verzoek is niet mogelijk. Een langere vacantie voor de arbeiders in de z.g. slijtende bedrijven acht spreker niet nodig. Ge- Gerepatrieerde gemeenteambtenaren worden weer in dienst genomen. Alk maar verdient in een hogere klasse te komen, maar de vakorganisaties moe ten voldoende meewerken, men moet trachten Alkmaar in de eerste klasse te plaatsen. Pamfletten van de E V.C. mogen niet in de bedrijven verspreid worden. Er is een regeling getroffen voor de betrokken schoolschoonmaak- ster, die vanaf 1947 tot het loon van groep I zal komen. Spr. ging uitvoe rig in op diverse politieke uitspraken van de heer Torenvlied en wees op het verderfelijke van veranderingen in de toongroepen. Men heeft het hier beter dan bij de regeling van de PTT. De wensen van de communisten zou den een ton kosten en de arbeidersklas se is met inflatie allerminst gediend Over het verhaal van de onderhouds- plicht kan met de heer Coerts gespro- zien in welke vorm daaraan tegemoet ken wordelJi er komt trouwens een gekomen zal kunnen worden. Het zal goed zijn de voorgenomen oprichting van een centrale opleidingsschool te zijner tijd te beoordelen. Spr. gaf daarna uitvoerig het ver moede verloop van het leerlingental voor de volgende jaren aan. Het is in dit raadsverslag niet mogelijk daarop dieper in te gaan maar wellicht kun nen wij daarop dezer dagen in een aparte beschouwing terug komen. Uit alles volgt evenwel, dat de bouw van een nieuw schoolgebouw al dan niet permanent urgent is. Het openbaar on derwijs heeft voorlopig rnst nodig en daarom komt het B. en W. gewenst voor de opening van de Centrale op leidingsschool voorlopig weer een jaar uit te stellen, wartoe binnenkort een voorstel in de Raad zal komen Bij de aangifte is thans rekening ge houden met de bestaande toestand van een opleidingsschool. Het raadsvoorstel wordt voorbereid waarbij over die or ganisatievorm van het openbaar onder wijs kan worden besloten. Wat betreft een katholieke ambachts school zal men beter doen de behande ling in de Raad af te wachten Art 25 lid 2 van de Nijverheidsonderwijswet zal de leiddraad zijn voor de behande ling van een eventuele aanvrage en dit is geheel in overeenstemming met het gezamenlijk program van actie Spre ker gaf de inhoud van dit artikel na der aan. Als de heer Wiese gevallen bekend zijn van achterstand in de uit betaling van salarissen van de Land- bouwhuishoudschcool, zal spreker deze gaarne vernemen. landelijke regeling. Wethouder Leesberg aan het woord Wethouder Leesberg (KVP) vond dat de bedrijven er best zijn afgeko men, maar zij hebben dan ook uitste kende directeuren. Ook met het slacht huis gaat het goed en het vleesverbruik neemt toe Over het terugkrijgen van het radiodistributiebedrijf is er ver schil tussen de minister en de Kamer Men dient alle invloed aan te wen den de Kamer van het goed recht der gemeente te overtuigen Als men het bedrijf voor een zeer laag percentage terug kan krijgen kunnen de gemeen ten het zeker exploiteren. Wanneer men naar andere gemeenten kijkt is de winst van de Lichtbedrijven geoor loofd. In andere gemeenten wordt vaak meer betaald. Spr verwonderde er zich over. dat mr Berkhouwer zich tegen het gezinstarief kantte. Dat was een oud liberaal geluic Ook de heer Wiese sprong uit de band maar spr. hoopte dat de leiders van de fractie van de P v. d. A dit binnenbrandje wel zullen blussen. Er zal een aannemelijk voor stel komen, dat de grote meerderheid van de Raad wel zal accepteren. De gasmeterloodjes zijn de enige controle en men zal ze moeten ontzien. Wat in de Uitenboschstraat gebeurde, waar 26 gevallen van verbreking waren, kan niet worden toegestaan al zal men zoveel mogelijk de strafrechter er bu;ten laten. Het is vrijwel onmoge lijk de afsluiting onmoedwillig te ver breken. De gasconcentratie is nog niet voor publiciteit geschikt, maar de voorbereiding maakt gelukkig goede vorderingen en later komt alles dan in de Raad. Spreker eindigde met de verrassende mededeling, dat B. en W. er van hebben afgezien de gasprijs met een halve cent te verhogen. Wethouder Van Slingerland (K.V.P.) zeide gematigd optimist te zijn. Volgens de heer Venneker heeft de Raad kort geleden kostbare plannen al leen aangenomen omdat spr. er achter stond, maar hij was zich niet bewust een zo belangrijk personage te zijn Wat wij kunnen bouwen, laten wij dat doen, want er zijn nog zeer veel droe vige gevallen. Wij zullen noodgedwon gen het nageslacht moeten bezwaren Spr. kan niet in de toekomst kijken maar het staat vast, dat geen enkele ge meente meer zonder een bijzondere uitkering kan huishouden. De begro ting is reeël sluitend, maar dan moet men niet te veel naar nieuw uit te voe ren werken vragen, want waakzaam heid blijft geboden. Het totaal der in vesteringen was in 1949 f 2.591.000 en in 1950 f 5.542.000, samen rond acht millioen gulden en vraagt thans f 190.000. In deze begroting staat rond f 100.000 en f 93 0000 is er voor wer ken in 1951. Het batig saldo van 1948 is twee ton en men kan dus conclude ren, dat wij geen gewaagde stappen hebben gedaan. Er is nog maar f 30.000 a f 35.000 voor onvoorzien maar de begroting is zeer voorzichtig ge raamd. Over 1949 is op de gasprijs geen winst geraamd, maar het viel mee en er is nu een f 100.000. Men kan de ze weer aan de burgerij retourneren door de gasprijsverhoging niet te la ten doorgaan wat ongeveer f 40.000 zal kosten en ook nog een gezinstarief in te voeren. Een deel van de inkomsten der laatste jaren is voor afschrijving bestemd. De directeur van O.W. acht f 300.000 voor verbetering van straten en plei nen nodig en als men het geld nu heeft moet men daartoe overgaan, want het zal toch moeten gebeuren. Een huis vuilbelasting zullen B en W. overwe gen. De gemeente reserveert al f 500.000 in het fonds voor bijzondere doeleinden en er zijn nog stille reser ves o.a. geheel afgeschreven bedrijfs gebouwen. Het ligt in de bedoeling de begroting voor 1951 ook nog dit jaar te behandelen Spr. wilde niet tornen aan de subsidies voor de toneelvoor stellingen en de subsidie aan de Ora toriumvereniging per uitvoering met f 500 verhogen, te verhalen uit de post onvoorzien. De schoolgeldheffing zal nader wor den bekeken. Er is reeds een commis sie voor de huisvesting, welke spr. terzijde staat en als veiligheidsklep kan dienen. Laat men afzonderlijke geval len niet steeds in de Raad brengen Spr. krijgt tal van bezoeken van wo ningzoekenden. ook aan zijn huis en al heeft hij nog niemand afgewezen die hem wilde spreken,- het is duidelijk, dat dit een toestand is, die niet kan voortduren. Ieder vindt eigen geval het belangrijkst, maar elk geval moet op zichzelf bekeken worden. Soms moe ten bijzonder dringende gevallen in derdaad de voorrang hebben. Spr< heeft alle lof voor het werk van de ambtenaren die dagelijks met deze moeilijke gevallen worden opgescheept. Men tracht zo rechtvaardig mogelijk te zijn. Van makelaarszijde wordt helaas vaak met leugens gewerkt maar spr. heeft daarbij niet het oog op de heer Van der Borden. Het gemeentebestuur staat voor moeilijke besluiten, maar in samenwerking met de Raad kan er voor het algemeen belang dezer stad veel gedaan worden. Ook de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, nam een groot aantal vragen voor zijn rekening De heer Van der Borden had opgemerkt dat het voor de Raad niet prettig is om overhaaste be sluiten te moeten nemen. Mr. Wytema zeide dit heel goed te kunnen begrij pen, doch soms is er geen andere mo gelijkheid en dan is grote lenigheid van geest, zowel van B. en W. als van de Raad, gewenst. Spreker zeide dat hij in de nieuwjaarsrede niet had laten uitkomen dat de ondernemers in hun taak te kort schieten; dat is slechts van toepassing op een enkelipg. Over het geheel genomen is het bédrijfsle ven in Alkmaar kerngezond. De bur gemeester was het eens met de heer Berkhouwer, dat de vriendschap met Alkmaar die de Bathonians nog steeds tonen te begeren, beantwoord moet worden door Alkmaars burgerij. Men kan geen goede verstandhouding met Bathonians onderhouden door van tijd tot tijd deputaties van het gemeentebe stuur te zenden en verder niets van zich te laten horen. Spreker was van mening dat de jaar lijks terugkerende kosten van f 2000 een groot bezwaar zijn voor het hou den van burgerschapsdagen en men zal het in 't leven roepen van dergelijke dagen echter nog in beraad houden. Spreker meende dat men het houden van grote feesten op de vijfde Mei niet moet forceren; men moet rekening houden met wat er onder de bevo' king leeft. De opvattingen onder de burgerij lopen hierover sterk uiteen Anderzijds zal men ook niet achter blijven bij andere gemeenten. Aan de heer Van der Borden ant woordde de burgemeester dat Alkmaar ten opzichte van zijn eigen bewoners en die van de omliggende gefneenten. een bepaalde taak als cultuurcentrum heeft Deze moet men niet te eng zien Spreker betreurde het dat sommige mensen, die hier ter stede behoren te wonen, zich in de randgemeenten ves tigen. Dit zijn vaak de mensen die men als de potentiële dragers van de cul tuur kan beschouwen. De vraagstuk ken rond de Noodschouwburg zijn nog steeds niet opgelost Op de vraag, die wijlen de heer Steenis stelde over het onderzoeken van de bevolking op t.b.c., zeide de burgemeester dat de Inspectie voor de Volksgezondheid de urgentie van het onderzoek in be paalde gebieden vaststelt. Er zijn plaatsen waar een onderzoek urgenter is dan in Alkmaar Maatregelen tot hei opsporen van onbekende gevallen van tb.c. geven trouwens weinig, zo lang 2'A TON UIT VOORRAAD LEVERBAAR Zeer zuinige kopk'epmotor Hydraulische remmen Oersterk chassis Uitneembare cylindervoeringen BERGEN N.H. TELEFOON 2456 VICTORIA-THEATER De Idealist' Gary Cooper, de bekende filmartist. heeft zich steeds in een grote popula riteit mogen verheugen en iri tal van films heeft hij inderdaad bijzonder sterke rollen gespeeld. In het hoofd nummer dat deze week in het Victoria HARMONIE-THEATER De Drie Musketiers June Allison en al die andere mede spelenden stellen geen moment teleur. Zij spelen de rollen van Lady de Win ter, D'Artagnan, Porthos, Athos en Het is bij benadering niet te zeggen Aramis zoals Dumas deze indertijd net, is du Denadenng niet te 3 -- Theater draait, speelt hu eén van zun hoevelen het beroemde boek van beeft geschapen. Wij kunnen een ieder laatste grote rollen n.l. die van Ho- Alexandre Dumas „De Drie Muske- die het boek van Dumas heeft geno- ward Roark. een modern architect met tiers„ hebben gelezen. In vrijwel alle ton, en dat zijn er velen, aanraden de grote idealen en vooruitstrevende taien js d;t boek uitgegeven en her- spannende en romantische avonturen ideeën, doch die maar geen waarde- haaidelJjk was het noodzakelijk een van de Musketiers ditmaal nu eens ring kunnen vinden. Hu strijdt echter berdruk u;t te geven. Tienduizenden niet in de huiskamer, maar in de voor zijn principes en weet niet van za voor de oorl 'd verschiiJende bioscoopzaal te gaan beleven, toegeven. Ga.l Wynand, de felle eigen- verfilmingen van dit boeki waarin aar van het blad „De Banier^ voert de beken<Je D las Fairbanks de A B T een heftige campagne tegen Howard. h(Jo{drol vertolkte. De nieuwe ver- Dan komt er een vrouw .„het spel. van De Drie Musketiers.. zal n.l Domique, die haar kracht met dia CINEMA AMERICAIN Huwelijk in de schaduw Toen de film Ehe im Schatten eer, paar jaar geleden in roulatie kwam. was dit een gebeurtenis. Het was een van de eerste rolprenten, die het na oorlogse Duitsland op de markt bracht er zij bleek een afrekening met een verschrikkelijk vraagstuk. De vorm waarin die afrekening werd gepresen teerd. bleek verrassend knap te zijn De film houdt zich bezig met het tot van de Joden in het Derde Rijk: hun uitstoting uit het maatschappelijke en culturele leven eerst, de vervolgingen daarna en ten slotte hun deportatie en vernietiging. Deze ontwikkeling is de achtergrond, waartegen de gebeurte- V4t= 5CUCUH.C' Black Bart' de Vrijbuiter nissen zich afspelen zij bepaalt ook 17 ongetwijfeld nog meer belangstelling de sfeer, die er een van toenemende van Howard wil meten. Maar ook nu trekken en vokomen terecht. George Goldrush! Het magische woord dat overwint hii. Wel komt hii wppr in ron. i ireKKen en voKomen terecht. George overwint hij. Wel komt hij weer m con- volkomen geslaagd de ro- duizenden gewetenloze avonturiers en tact met haar als zij de vrouw is gewor- den van Wynand. Deze laatste begint mantlsche sfeer weer te geven van de gelukzoekers in de tweede helft van meer respect voor „de idealist" te krij- ^aarl"f1,?"--. de vorige eeuw naar Californie lokte beklemming is. De spanning ontlaad! zich ten slotte in de zelfmoord van de beide hoofdfiguren. En dan rijst de vraag; was dit te voorkomen geweest' gen en steunt hem wat oö een debacle c°ftoe naar Parijs trok om zijn avon- UP VÜIlëe eeuw naar uamorme tokte voorramen geweest'- -or zijn blad^io^ °£fTen'koninklijke 3 Mdeden Howard, na Wynands dood, met de Musketi^rs aan te vangen. Practisch in het Alkmaarse Bioscoop Theater s1hrokk?nnav^LrteTWie«tee„0T„r; !S__de ^rfilming van de'geschiedenis tegel toch zijn geniale plan voltooit, lag wel s^br°kken avonturier, bijgestaan door van een dezer knapen die nadat injle lijn der verwachtingen. zij'n vrienden Athos, Porthos en Ara- hem de grond van Nevada, Nebraska een ambtenaar, die we] goed wil, maai die niet de zedelijke kracht kan op Een fim met sterk gespeelde rollen. mis' trekken aan bet voorbij en en Texas te heet onder de voeten wa« brengen om zich uit de omstrengeling Patricia Nea] was een nieuwe ver- ziJn z° bociend en spannend en volko- gemaakt het postkoetsberoven tot van het systeem te bevrijden. ■chijning. die de rol van Dominique me" de geest van Dumas dat men professie heeft gemaakt. Alles gaaf met charme en temperament speelde z'ch er °ver verwondert dat een Ame- g0ed tot de bom barst en het Recht, E e alleeT maa" zh£ om Cooper was een uitstekende partner, rikaandeze Franse sfeer heeft weten in casu een siordige tiental revolver- e eena aa° z-jn verantwoordel ikhera maar ook de bekende Raymond Mas- treffen. Slechts zelden zagen w„ kogels. het laatste woord krijgt. Black sey toonde zich in de rol van Wynand verfilming van een boek dat ruist Bart vindt in Dan Duryca. de weinig deze rolprent een zeer dra weer een prima acteur. de geest van de auteur ademden Maar scrupuleuze revolverart.st, terwij' ™an dezenwwtoui Het voorprogramma bracht een paar a' te vaak is het zo dat de verfilming Ivonne de Carlo als de vrouw met het bezoek meer dan waard' zeer interessante journaals, waarin van een boek tegenvalt. Als men ech twijfelachtige verleden, door zang er om reeds opnamen van de aankomst ter „De Drie Musketiers heeft gele dans voor het Spaanse accent zorgt van H K B Prinses Juliana en de zen en dan deze fllm gaat zien' zulIen Vooraf gaan binnen- en buitenland? Prinsesjes in Sanki Anton, van het - nieuws' een tekenfilmpje en een ingehouden wijze, waarop het gebeu ren is verwerkt, maakt haar tot een gaaf en waardevol kunstwerk. In het voorprogramma buitenland' 1 'C11 1IIU ""V .wv.t/ivsraixuiia UUitCllldilU -zoek van Prins Brnhard aan Bra- een n°g maar duidelijker voor de zjkaje delicatesse voor boogie woogie nieuws en een aantrekkelijk muziek zilie geest staan. Lana Turner, Gene Kelly rebob.fans. filmpje. Begrafenis A. Steenis met corpseer De teraardbestelling van het stoffelijk overschot van de heer Steenis, die in de nacht van Woensdag op Donderdag plotseling overleed, zal Maandagmiddag om twee uur met corpseer vanaf het station geschieden. er onvoldoende verpleegruimte Is en men de mensen niet kan dwingen zich te laten isoleren. De bevoegdheid van de overheid zou hier uitgebreid moe ten worden. Verkeersmoeilukheden. De verkeersproblemen in de binnen stad achtte spreker zeer moeilijk. Het is schier ondoenlijk een andere ver- keerscirculatie te bewerkstelligen en toch de schoonheid van de stad onge rept te laten. Er zal over afzienbare tijd een commissie worden ingesteld, die de problemen aandachtig zal be studeren. Spreker achtte het onjuist de Geestersingel en Kennemersingel niet langer als voorrangsweg aan te dui den; dit zou het gevaar op het beruch te kruispunt bij de Bergerbrug slechts vergroten. Spreker achtte het niet verantwoord een gedeelte van de Alkmaarse Hout op te offeren aan een parkeerplaats voor auto's bij café Koekenbier. Zo dra de verkeersweg Amsterdam-Den Oever gereed zal zijn, zal het ver keer op de Straatweg wel onlast wor den. De bouw van wachtplaatsen bij de voornaamste haltes van de NACO is nog in onderzoek. Waarschijnlijk kun nen de moeilijkheden in overleg met de NACO worden opgelost. De Brandwacht. De burgemeester betoogde dat men met het aanstellen van een brandwacht geenszins in conflict zal komen met de voornaamste karaktertrek van de Alkmaarse brandweer; de vrijwillig heid. De aanstelling van een vaste brandwacht zal alleen ten gevolg heb ben dat enkele functionarissen, die thans overbelast zijn. enige werkzaam heden uit handen kunnen geven. Door overeenkomsten af te sluiten met rand gemeenten, bevordert men de mobiliteit van het corps en krijgt hij een uitge breider oefenterrein. Mr. Wytema wes van mening dat het in ere herstellen van de Zaterdag- avondmarkt op bezwaren stuit. Het voornaamste hiervan is de verlichting, die veel geld kost. Het is gebleken dat de kooplieden niet geneigd zijn belang rijk bij te dragen in de kosten. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de burgemeester mede, dat men de oudere personeelsleden van de Gemeente Reiniging, die het zware werk niet aan kunnen vanzelfsprekend zo veel mogelijk zal ontzien. Het is ze ker niet de bedoeling dat door de nieuwe methode van vuilnis ophalen meer van het personeel gevergd wordt dan verantwoord is. Spreker toonde zich verheugd over het feit dat er geen inwoners zijn geweest die de nieuwe emmers geweigerd hebben. Het beroep op de bevolking om mede te weiken, is niet tevergeefs gedaan. Er zal bij de Reiniging een bekwame hoofdopzich ter worden aangesteld, die de direc teur in diens taak kan bijstaan Deze nieuwe functionaris zal speciaal be last worden met de vuilnisophaaldienst en het rioleringstelsel. STATIONSPLEIN WORDT f VERBETERD. Een verheugende mededeling was, dat het overleg tussen de gemeente, de Ned. Spoorwegen en de NACO tot goede resultaten heeft geleid. De belde laatste instellingen hebben zich bereid verklaard samen f 216.000 voor hun rekening te zullen nemen. De verbou wing van het plein zal nu spoedig een aanvang kunnen nemen. Het Kennemer Park en de Linden- laan kunnen nog niet afdoende verbe terd worden, doch men zal alle tijdelij ke maatregelen treffen die nodig zijn. De burgemeester betoogde dat de ge meente Alkmaar niet verantwoorde lijk is voor het onderhoud van de Re gulierslaan; ook niet voor het trottoir aan de stadszijde. Alkmaars grondge bied loopt tot vijf meter uit de gevels van de huizen aan de Regulierslaan en dat is juist tot daar, waar de tuinmu ren staan. Men is met de bevoegde in stanties in overleg getreden over het gebruik van het kazerneterrein aan de Bergerweg, waarbij men "er op gewe zen heeft dat de betonnen funderingen reeds lang renteloos liggen. Het Rijk wil echter nog geen afstand doen van het terrein, zodat de mogelijkheid niet uitgestoten moet worden geacht dat hier alsnog kazernes zullen verrijzen. Woningbouw. Daar het uitbreidingsplan nog niet gereed is. kan men thans nog niet be palen waar precies scholen gesticht zullen worden; ook de schoolbesturen hebben hier nog het hunne over te zeggen. Spreker betwijfelde het of er voldoende bouwrijpe grond is voor huizen voor repatriërende niet-milital- en. Mr. Wytema zeide het te betreuren dat er in Alkmaar geen grona is waar op men villa's kan bouwen. Nu blijkt nogmaals hoe beklemd Alkmaar is; de stad moet nodig uitgebreid wor-'en. Spreker achtte het niet verantwoord dat tuinderijgronden in de Egmonder- meer als bouwgrond worden opgeof ferd, waar er nog zovele randgemeen ten zijn die best wat terrein kunnen af staan. De burgemeester zeide enigszins uit het veld geslagen te zijn door de aansporing tot grote bouwactiviteit; op het gebied van de woningbouw heeft het gemeentebestuur geen enkele aan sporing nodig Het za) niets nalaten om zoveel huizen te bouwen als maar enigszins mogelijk is. Hierna werd de zitting geschorst tot 's avonds half acht. (Tot onze spijt blijkt het niet moge lijk in dit nummer nok de plaatsruim te voor het verslag van de avondver gadering te vinden zodat dit tot Maan dag moet blijven liggen De vergade ring was Zaterdagnacht ongeveer half één geëindigd De begroting werd met de stemmen van de communisten te gen vrijwel ongewijzigd aangenomen. Red.) 1

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2