Honderd Gerantsoeneerde spreektijd in Avondvergadering Nachtelijke escapade naar Huiswaard Verwachte ouderdomsverzekering zal voor duizenden funest worden Wiliiii Gemeentelo De gemeenieraad was in tijdnood Passend slotwoord van burgemeester Wytema AGENDA bodempensioen Mislukte poging tot inbraak Dader geeft zichzelf aan No. 13 had MAANDAG 27 FEBRUARI I960 Daar de tijd uiterst beperkt was, besloot men 's avonds schematisch te werk te gaan. De fracties van de PvdA en de KVP kregen ieder drie kwartier om bun standpunt nogmaals uiteen te zetten, de WD en de CPN kregen ieder dertig minuten en de AR en CHU, die ieder door één lid in de raad vertegen woordigd waren, kregen elk twintig minuten toegewezen. Ondanks deze rant soenering was het middernachtelijk uur reeds geruime tijd verstreken, toen de voorzittershamer voor de laatste maal op de groene tafel neerkwam. weest. Het bestaande verbond blijft een monsterverbond. Waar zijn de he ren het eigenlijk in principe over eens? De heer Leesberg: Over de R.K. Ambachtsschool. (Hilariteit) De heer H o y t i n k: De samenwer king heeft dit ene goede, dat de mo derne vakbeweging in toom wordt ge houden. Spreker verbaasde zich er over dat men in de fractie van de PvdA nooit verschil van mening zou hebben. Een stem: „Dat kan jou niet over komen!" De heer H o y t i n k: Men heeft mij verzocht aan de overkant te komen zitten, maar spreker zal zijn eerstge boorterecht niet verkopen voor een schotel linzen. De heer Kirpensteyn zit in het schuitje en moet nu meevaren. Spreker heeft maar één kerk. De Ge reformeerde kerk heeft steeds haar so ciale plicht vervuld. Allen in de AR zijn zichzelf altijd gelijk gebleven om dat zij een program hadden dat in Christus zijn basis heeft. Mr. Berkhouwer is met vriend schappelijke gevoelens naar de raads zaal gekomen. De krant vond de de batten tam maar spreker had dan ook niet verwacht dat men elkaar met inktpotten zou gooien. Spreker heeft ei geen behoefte aan in de keukens van andere fracties rond te neuzen. De heer Venneker kwam destijds pas bij spre ker overleggen toen hij de PvdA al geraadpleegd had. Waarom heeft men bij de KVP niet doorgebeten? Omdat men van de PvdA schoolconcessies kon krijgen, die het midden blok niet zou hebben toegestaan. Spreker citeerde ds. Buskens uit het Vrije Volk, die be weert dat vroomheid zonder socialis me onmogelijk is. Er staat veel goeds in encyclieken, o.a. 'reeds in 1850 als men de ban uitspreekt over het socia lisme. Wat moet het voor velen die dat citeren niet vreselijk zijn, met die ver doemde socialisten te moeten samen werken. De socialisten kwamen niet uit het liberalisme; zij kwamen als on kruid te voorschijn. (Hilariteit). Spre ker zou van de „Overdekte" een N V. willen maken. Moeten wij de koopprijs bij de radiodistributie niet teruggeven? Hij bepleitte ten slotte verbetering van de Kitsteeg. De heer Kirpensteyn vréesde dat de pers hem verkeerd verstaan heeft en v duidehjkte zijn woorden. Is het niet mogelijk hier een 5-Mei- vereniging op te richten, die ook de doden kan herdenken? Spr. bepleitte zijn ziepswijze bij- de voorrangswe? vati de Geestersingel. Hij citeerde verschil lende RK persuitlatingen. De RK kerk is op sociaal terrein vaak tekort ge scholen. Spr. achtte zich volkomen ge rechtigd zijn kinderen naar een Chris telijke school te sturen. De heer Berk houwer zit niet hoog te paard, maar op een koppige muilezel. Zijn verkie zingspamfletten konden niet door de beugel. In Sneek had de lyceumkwestie geen politieke betekenis. Met de RK ambachtsschool was sprekers gehele fi actie het eens. Hij betwijfelde het of de AR-partij zichzelf altijd gelijk is ge bleven De PvdA kent geen cadaver- discipline en zocht nooit samenwer king met de CPN. De heer Venneker wilde geen on rechtvaardige schoolgeldregeling hand haven. Er blijken gelukkig nog wel enige financiële reserves. Men moet alles doen om hier industrieën te trek ken en gebruik maken van alle bouw mogelijkheden. De cijfers zullen aan tonen dat de R.K. ambachtsschool noodzakelijk is en dan is het van be lang dat zij in Alkmaar komt. Spreker uitte de veronderstelling dat de heren Hoytink en Berkhouwer elkaar destijds de wethouderszetel niet gunden. De heer S i e t s m a diende een mo tie in waarin tot uitdrukking komt, dat het voor Alkmaar van groot belang is dat er een tunnel bij Velsen komt en wilde deze motie aan de regering en de Kamers zenden, waarna de raad enkele ogenblikken geschorst werd om B. en W. zich daarover te laten bera den. De heer Woldendorp (KVP) be toogde dat men bij het gereedmaken van de sportvelden in de Overdie zeer onjuist te werk is gegaan. Het toe zicht is hier onvoldoende geweest Spre ker zeide hier later op terug te zullen komen. De heer S i e t s m a (P. vd A.) dank te de raad en in het bijzonder de bur gemeester voor de betuigingen van medeleven na het overlijden van het partijlid de heer Steenis. Een groot bezwaar voor het vestigen van een flinke industrie in de kop van Noord-Holland achtte spreker het ont breken, van een tunnel bij Velsen. Het was sprekers wens dat het college de bevoegde instanties hier steeds op zal attenderen. De heer Sietsma vroeg de heer Torenvlied op welke wijze de PvdA het reorganisatieplan van het la ger onderwijs in de war zou heb ben gebrach Soreker drong aan op doorlichting van de gehele bevolking, zcals de heer Steenis zich dat voorge steld had. Hij zou gaarne zien dat bij café Koekenbier een autowacht werd ingeschakeld, die er voor zou zorgen dat de auto's op de slipstrook gepar keerd worden en niet, zoals dat nu vaak gebeurt, half op het fietspad. Ten slotte zette spreker uiteen dat de heei Wiese in zijn pleidooi voor het tot stand komen van een gezinstarief, be doeld had dat het tarief geldig zou zijn van het eerste kind af. De heer Vleugel (KVP) bracht nogmaals het belang van een herclassi ficatie naar voren. Hij was het niet eens met de heer Coerts dat hier een taak voor de vakbonden ligt. Hoogstens is het mede een taak voor deze bonden. De heer Holsmuller verheugde er zich over dat het Stationsplein thans verbeterd zal worden, doch hij zag hierin tevens een nieuwe aanslag op de begroting 1950. Spreker had ernstige bezwaren tegen de suppletoire begroting Hij vertrouwde er op dat de hoofdop zichter bij de gemeentereiniging niet zal worden aangenomen zolang er geen rapport gereed gekomen is. Mevr. Holzmiiller zeide het voor stel van B. en W., om het Oranjecomité 1000 subsidie te geven voor het kin derfeest op de Koninginneverjaardag, te zullen steunen. De heer Torenvlied (CPN) was het niet mét de Wethouder eens over de schoolgeldbelasting zoals die nu wordt geheven. Ook met de salaris regeling van het gemeentepersoneel kon hij zich niet verenigen. Hij betoog de dat de wethouder er niet in ge slaagd was het bestaan van een rijks- plafond aan te tonen. Spreker ver klaarde zich niet met de politiek van de wethouder van Sociale Zaken te kunnen vereniging. Hij was van me ning dat de begroting in het licht stond van de regeringspolitiek, die beoogt de winsten van de ondernemers te ver groten en die zich voorbereidt op een nieuwe oorlog. De heer Van der Borden (CHU) keerde zich tegen de uitlating van de heer Kirpensteyn, als zou er geen Christelijke politiek bestaan. Voorts zou hij gaarne iets vernemen over pu blicatie van de premie, die gegeven wordt bij woningsplitsing. De heer De Zeeuw (KVP) zette nogmaals zijn visie over de verdeling van de twee leslokalen in de Christe lijke school in het Bergerhof tussen Katholieke er Protestantse kleuters uiteen. Wat betreft de aanstelling van een hoofdambtenaar bij de Reiniging deelde de heer De Zeeuw de mening van de heer Holsmuller. Spreker bleef bij -zijn mening, dat men geen all round brandweerman kan krijgen voor een salaris van f 3250. De heer Hoytink (AR) vond het gelukkig dat vele gemeentebesturen niets met het bijzonder onderwijs heb ben te maken, al had spreker Alkmaar daarbij niet op het oog. Spreker be treurde het dat wij veertig jaar rechtse coalitie hebben gehad en het bijzonder onderwijs nog gefinancierd wordt krachtens de regeling van het open bare. De ouders moeten bij de Christe lijke scholen heel wat zelf betalen. Wanneer het reorganisatiebesluit moet verdwijnen laat het dan spoedig ge beuren. Socialistische onderwijzers wil den vroeger de kinderen niet het volkslied laten zingen; hoe kunnen deze de kinderen nu opvoeden in christelijke en maatschappelijke deug den? Sprekers Stichting krijgt met1' Mei een nieuw bestuur en hopenlijk zal Alkmaar daarin vertegenwoordigd worden. De oude raad van bestuur be staat niet meer. Wij moeten streven naar herclassificatie. De raad moet daarvoor uit zijn midden een commis sie benoemen. Spreker zal een desbe treffende motie indienen en zou gaarne spoedig meor vernemen over de gas- concentratie. Men moet de Overdekte door andere organisaties laten beheren. De burgemeester moet niet bezwaard blijven met de last van Openbare Wer ken, waarbij ook de directeur terzijde moet worden gestaan Wat betreft de R.K. Nijverheidsschool en Handels avondschool geeft de Nijverheidsonder wijswet aan dat de raad tot oprichting moet besluiten en elders werkt de PvdA daaraan niet mee. Spr. kwam tot de conclusie dat het polsen van de middengroep bij de wethoudersverkie zing maar een wassen neus was ge- B. en W. in 2e instantie Wethouder Bakker achtte een grondonderzoek bij de sportvelden minder nodig dan het wegnemen van onbillijkheden. Spreker zal bij de R.K Ambachtsschool op de noodzaak letten en zich verder aan de wet houden, ken. Men moet aan het O.L. de tijd laten iv at het reorganisatieplan betreft. In dt folder zit geen bewust gemaakte fout. Ook de ouders bij het openbaar onderwijs brengen dikwijls vrijwillig offers. Wethouder Coerts bleef er bij dat ook de gemeente belangrijk in de ver zorgingstehuizen bijdraagt. Een com missie om naar motieven voor een her classificatie te zoeken is niet nodig. B. en W. kennen deze motieven. Beter is het de motie even aan te houden, dan zal spreker eerst met de hoofdbestu ren van de vakorganisaties overleggen. De lonen zijn nooit sluitpost der be groting geweest. De opschuiving der groepen zou zeer kostbaar worden. Voor de schoolschoonmaakster kan men niet verder gaan. Wethouder Le e s b e r g beloofde de raad, zodra dit mogelijk is, in de gas- concentratie te zullen kennen. Bij de radiodistributie is reeds 90 procent af geschreven. Wethouder Van Slingerland zeide dat Covoto geen subsidie krijgt, tenzij het een der vijf genoemde ge zelschappen laat komen. Men mag met een gunstige opbrengst van het gas bedrijf de verhoging der kolenprijzen opvangen. De Oratoriumvereniging ont vangt hoogstens tweemaal 500. Over het zwembad is nog geen beslissing ge nomen. Spreker beheert het voorlopig. Als hij van de bovenste plank kan springen en weer boven komt krijgt hij een vaste aanstelling. De voorzitter zeide dat destijds het comité Noodschouwburg 30.000 bijeen bracht en de raad 30.000 wilde garanderen. De gemeente kan het con tract nog niet opzeggen. Overleg over een oplossing is evenwel gaande. De burgerschapsdag wordt nader bekeken, evenals de financiële regeling met de tentoonstelli..g. Spreker achtte een voorrangsweg bij de Geestersingel de beste beveiliging en wilde de parkeer gelegenheid bij Koekenbier nader be kijken. Men moet de vreemdelingen zo veel mogelijk ontzien. Een hoofdbrand wacht is nodig; over het salaris kan nader overleg gepleegd worden. De kostbaarheid van doorlichting is niet de hoofdzaak. Besprekingen zijn nog gaande. Een enkel geval van te zware arbeid bij de Reiniging kan wellicht verholpen worden. Een hoofdopzichter bij de Reiniging kan door B. en W. worden benoemd, al zal de raad in de practijk wel zijn zin krijgen. De me chanisatie van de Reiniging zal dit jaar nog voor elkaar komen. Er is een taak voor jaren wat de sanering van de woningbouw betreft. Mej. ir. A. v. d Ban zal het uitbreidingsplan voor Alkmaar uitwerken. Vestiging van in dustriële bedrijven eist voorzichtigheid. Spreker juichte de ingediende motie inzake de tunnelbouw toe. De sterkste industrie is de hier gegroeide Grote concerns van elders brengen gevaren met zich mee. De moties Het toegezegde onderzoek door de heer Coerts maakte de motie Hoytink overbodig. De motie inzake de tunnel bouw werd met algemene stemmen aangenomen. Daarna werden de volg nummers behandeld, waarbij diverse opmerkingen van raadsleden door het coilege werden beantwoord. De begro ting werd vervolgens aangenomen. De communisten wensten geacht te wor- dn te hebben tegengestemd. De heer Holsmuller verklaarde zich tegen de uitgave voor aanleg en verbetering van wegen. Goedgekeurd werden de 500 voor grondonderzoek en de wij ziging der heffing van beerputten en tonnen belasting. Slotwoord van de burgemees ter. De burgemeester betreurde het zeer dat de dood van de heer Steenis een schaduw over deze vergaderingen had geworpen, maar waardeerde de sfeer van onderlinge samenwerking. Angst is inderdaad de slechtste raad geefster. Wij zijn vast besloten door te werken aan onze taak, zonder ons door angst te laten afleiden. Moge dit de richt snoer zijn voor de gehele wereld. Er is slechts een bevrijde wereld moge lijk als men zich boven de vrees ver heft; men moet zich bezinnen op de eigen taak, maar het moet geschieden in het besef, dat ons werk mensenwerk is en wij het ten slotte aan een hogere macht hebben over te geven. Moge dit besef overal op aarde doordringen, dan zal een betere toekomst ons wachten Spreker bracht tenslotte dank aan de ambtenaren, speciaal de heren Groen en De Wilde voor het samenstellen van deze begroting, waarna de heer S i e t s- m a de voorzitter dankte voor zijn uit stekende leiding en de bezielende woorden die hij ten slotte had gespro- (Ontleend aan onze tdvertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De drie mus ketiers (14 jaar); Victoria Theater, 8 u:. De idealist (18 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Huwelijk in de schaduw (18 jaar); ABT, 8 uur: Black Bart, de vrijbuiter (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Alkmaarse Ka mermuziekvereniging. Valk's Lunch room, 8 uur: Openbare voordracht voor de Blavatsky-Loge. DINSDAG Bioscopen £s Maandag. Gulden Vhss, 8 uur: Het Rotterdams Toneel met „Jeanne van Lorraine". Propaganda-vergadering van vervoerders Zaterdagmiddag werd er in café Centraal een vergadering van vervoer ders gehouden. De heer C. Kramer, voorzitter van de „Bonex", opende de vergadering met het doel van de mid dag uiteen te zetten. Het is, zei hij, ons streven om tot commerciële samenwer king te komen tussen alle expediteurs, transportbedrijven en de diverse klei ne combinaties die op dit gebied al ge sticht zijn. We moeten zelf organiseren en zonder regeringsdwang. Hiervoor geeft de regering ons nog een jaar de tijd. Spreker memoreerde voorts dat de Stichting Particulier Viervoer met haar 21 combinaties en 1500 aangeslotenen in federatief verband samenwerkende op de goede weg is. Wij moeten trach ten het woord concurrent om te wis selen voor collega. Om zover te komen moeten we ons eigen „ik" een beetje laten varen en wat meer aan de ge meenschap gaan denken. Men denkt zich in de combinatie een evenredige vrachtverdeling en vastgestelde prij zen, hierdoor zou tevens het concurre ren worden voorkomen. De heer Komen vertelde iets over een vervoerdersorganisatie, die in Den Haag is opgericht en als voorbeeld ge nomen kan worden. Iemand die niet tot de organisatie wil toetreden en voor lagere prijzen dan de vastgestel de gaat werken, wordt geboycot. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Nim- wegen. secretaris, stelde voor op Za terdag 4 Maart een vergadering te be leggen voor alle expediteurs, transpor teurs enz., om zo mogelijk 500 vervoer ders uit de kop van Noord-Holland bij elkaar te krijgen, waarna de heer Kra mer de vergadering sloot. In Hoger Beroep In de eerste Augustusnacht van het vorig jaar trokken enkele luidruchti ge „dames" uit de hoofdstad naar Huiswaard tussen Alkmaar en Koe dijk. Zij hadden een hoeveelheid ster ke drank tot zich genomen en kwa men tot de conclusie, dat juist nu het tijdstip was aangebroken de vete, die één der „dames" met een mej. Afra M. te Huiswaard had, te beslechten In het holst van de nacht hadden zij voor het huis van bedoelde mejuf frouw boze kreten geslaakt en ver volgens met vereende krachten een ruit ingeslagen. De bewoners vlucht ten bevreesd naar een andere woning, waar eveneens onder luid geschreeuw een ruit werd vernield. De Alkmaar- se Politierechter had indertijd 'n doel treffende remedie tegen dit katte- kwaad, maar één der belhamels mej. B. W. J. v. Z. uit Amsterdam was het „glad oneens" met de opgelegde maand gevangenisstraf. Zij zocht hel hoger op. Het Amsterdamse Gerechts hof gepresideerd door mr. v. d. Does de Villebois kreeg Vrijdag deze zaak in hoger beroep te behandelen. Het bleek, dat verdachte, die op het ogenblik een straf uitzit van viet maanden wegens herhaalde overtre ding van het tippelverbod, de zitting van de Politierechter te Alkmaar niet had bijgewoond, omdat zij geen dag vaarding had ontvangen. Daarom was zij in hoger beroep gegaan. De ver dediger meende, dat een niet aan zijn clientele uitgebrachte dagvaarding nietig is. Hij vroeg voor verdachte een voorwaardelijke straf met de be paling, dat zij gedurende deze pe riode niet in Amsterdam mag komen Verdachte, die brj haar familie in Nij megen wil gaan wonen, verklaarde zich bereid deze bepaling te aanvaar den. De procureur-generaal mr. Hoef- felman had tevoren bevestiging van het Alkmaarse vonnis geëist. Uit spraak over veertien dagen. Het boterde niet::::: Tussen een Amsterdamse familie, die enkele vacantieweken in Egmono Binnen kwam doorbrengen en de ver huurster boterde het niet al te best. Er ontstonden wrijvingen en er vielen boze woorden. De huurster had ge hoord, dat haar tijdelijke hospita haar had toegevoegd. Je houdt 't met mijn Demonstratieve vergadering van Bond voor Staatspensionnering Naar premievrij man". Dat nam zij niet en het eerste bedrijf in dit kleine drama speelde zich af voor de Alkmaarse Politie rechter. Deze stelde de beledigde in het gelijk en veroordeelde de Egmond- se mevrouw H. tot f 30.boete. ZfJ ging het op héAr beurt hoger op zoe ken. En zo speelde Vrijdag het twee de bedrijf voor het Amsterdamse Hof. Met enkele getuigen kwam de bele digde verklaren, dat de gewraakte uitlating wel degelijk was gebruikt. Verdachte bestreed dit ten stelligste. Zij zou gezegd hebben. „Houd jij je maar aan mijn man". Dat is iets gans anders. De betrokken echtgenoot ver telde: „Het is een heel spulletje ge weest, heren" en bevestigde vervol-, gens de woorden van zijn vrouw. De stand was nu echter drietwee. Drie, die de belediging hadden vernomen en twee, die maar ontkenden. Op re kenkundige en psychologische gron den kon de procureur vervolgens ge makkelijk bevestiging van het Alk maarse vonnis vragen. „Kan ik nog hoger op?" vroeg verdachte. „Ja", zei de president glimlachend, „maar wacht U maar eerst de uit spraak af". Over veertien dagen valt die. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland 7. Daar krijgen Pim. Pam en Pon. bordje met een handje er aan, dat de de grootste ruzie met hun vriendje richting aanwees. En erop stond: „Naar Wetsnavél. „En ik zeg je dat Luilek kerland niet bestaat!" „Welles!" .Nie tes!" „Moeder zegt dat het een sprtrok- Luilekkerland". Ik heb er verder geen aandacht aan geschonken, omdatik mei precies wist wat het betekende „Kom je is", roept Pim weer. „Het bestaat ga mee Als je me dan niet gelooft niet!" ..En ik zeg je, dat het wel be- dan zal ik het je laten zien!" „Hcu je staat-" „En ik zeg je, dat het wel be- ons niet voor de gek", roept Pim weer staat!" roept Wetsnavel weer. „Als ik ..Nee, heus niet, je zult het zelf zien je nu vertel dat ik vanmorgen nos een Kom ga nu mee", bordje zag staan in de Lindenlaan. Een Zaterdagavond waren de zalen van het Wapen van Heemskerk en Waakt en Bidt tot de uiterste hoeken gevuld met leden van de Bond voor Staatspension nering, die in een demonstratieve ver gadering nogmaals uiting wilden ge ven aan hun ideaal en hun wens: een premievrij staatspensioen, een zaak. die, nu de noodwet-Drees dit jaar af loopt, weer Zeer acuut gaat worden. Na een gloedvol welkomstwoord van de heer J. H. Kaastra uit Andijk, die de bijeenkomst van de Federatie Alk maar leidde, nam het hoofdbestuurs lid J. Wiarda uit Heerenveen hei woord. Hij begon zijn gloedvolle rede mét er aan te herinneren, dat de fiïind dit jaar vijftig jaar bestaat en kwam toen op zijn onderwerp met het uit spreken van de wens, dat geen groter jubileumcadeau zou kunnen worden ontvangen dan de toezegging van een premievrij staatspensioen over de ge hele linie. Elke man en elke vrouw werkt mede in het belang van de ge hele samenleving en draagt een steen tje bij voor de opbouw van het eco nomische geheel. Hij of zij wordt daar voor beloond, doch er is altijd een overschot aan arbeid, dz* Je gemeen schap ten deel valt. Komt de oude dag dan dient men uit dat overscho) betaald te worden De noodwet-Drees heeft reeds veel geluk en blijdschap voor de ouden var. dagen gebracht ondanks de gebreken die ook aan deze regeling kleven. In October loopt de wet af. Wij verwach ten, dat men de geldigheid ervan voorlopig met een jaar zal verlengen omdat men nog niet klaar is met de plannenJoekes. die voorzien in een verpichte ouderdomsverzekering. Dit willen wij echter voorkomen Wij wen sen de z.g. noodwet tot permanente wet verklaard te zien, maar dan op een verbeterd niveau, d.w.z. zonder het verguisde classificatie-systeem en de aftrek voor eigen inkomen. Met het premie-vrije Staatspensioen zijn wij overigens in goed gezelschap. Immers de Kamerleden zijn ook in het genot gesteld van een dergelijk pensioen ni. f 187,50 voor elk zittingsjaar. En de beide Hoge Vertegenwoordigers van de Kroon kregen ook een enorm premie vrij pensioen. De Kamerleden zouden wij willen toeroepen: Wat ge niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een an der niet. De tweede spreker, de heer H. WoJ- ters, burgemeester van Heerewaarden bracht het gevaar van de verplicrte cmderdomsverzekering onder ogen Hij iacht daarbij vooral aan de 700.00i kleine zelfstandigen in ons land Hut moeten zij, die tot de economises zwakkeren behoren, per persoon pei week f 1f 1.50 o'tmie opbrengen-1 Komt men in moeilijkheden en dan men niet betalen, dan staat men ge reed met een schorsing en vervalt de onontbeerlijke steun voor de oude dag Het oud en arm blijft in de wereld 'v - Xvf. rmisw in flagrante tegensteling tothet. dtJor Roosevelt en Churchill opgestelde; en in ons land toegejuichte z.g. Atlantic Charter, waarin als ideaal werd gesteld het vrijwaren van de mens van gebrek en de vrees voor gebrek. De heer Wolters wekte allen op om het werk van de Bond zoveel mogelijk te steunen en alles te doen om het ledentaanta] (nu 160.000) te verdubbe len. Dit opdat uit het grote getal straks bij de beslissing de- wil des volks kan spreken, men de verplichte ouders- domsverzekering zal kunnen afwenden en de instelling van het premievrije staatspensioen zal verkrijgen. Vóór en na de spreekbeurten werden de aanwezigen op prettige wijze bezig gehouden door de conferencier Jack Funny en de pianist-accordeonnist Joop van der Weiden alsmede door de band van P. Overdiik en dg heren J. Hartland en K. Koomen. Een motie Aan het slot van deze vergadering één van de dertig, die in deze tijd door heel het land worden georganiseerd werd de volgende motie met algemene instemming aangenomen. „Aan de Raad van Ministers; de Federatie Alk maar van de Bond voor Staatspensioen ner'ng in vergadering bijeen te Alk maar, gehoord de besprekingen omtrenl de voornemens van de minister van Sociale Zaken inzake het invoeren een ouderdomsverzekering: con stateert, dat. zoals uit de betreffende Memorie van Toelichting bliikt. de mi nister zelf rekening houdt met de mo gelijkheid dat deze niet de gehele Ne derlandse bevolking zal kunnen om vatten en dus vermoedeliik een groot gedeelte van onze bevolking uitgeslo ten zal zijn van wetteliike oudersdoms- verzorging: overtuigd, dat het onlnssen van een probleem van een afdoende ouderdomszorg door middel van pre miebetaling in het bijzonder voor de zelfstandigen niet voor nraetische uit voering vatbaar zal büiken te ziin' dringt er bij uw regering met klem op aan, de voorgenomen ouderdoms voorziening zodanig te regelen, dat een premievrij bodempensioen is ge waarborgd. Behalve aan de Raad van 'Mnisters werd de motie ook verzon den aan de leden van de. Eerste en Tweede Kamer. Ten bate van de zending De Zendingskrans Maria-Martha hoopt morgen een verkoopmiddag en -avond te houden in gebouw „Waakt en Bidt". De opening geschiedt des middags om 3 uur door n,. (Ve'sel- djjk. Een grote sortering gebreide en gehaakte goederen, lederwerk enz. zal in alle prijzen worden verkocht Vooits is er gelegenheid tot dee'neming aan diverse attracties voor jong en oud. Een theeschenkerij zal mede aanwe zig zijn. De opbrengst komt geheel ten goede aan de arbeid d?r Samen werkende Zendingscorporaties te Oegstgeest, die een zeer grote gelde lijke steun behoeven, 'let bes'uur re kent op vele bezoeksters en bezoekers. Des avonds zal het sluitingswoord wor den gesproken door ds. Den Oudsten. Fietser reed tegen geopend portier Zaterdagmorgen omstreeks kwart vóór negen opende de bestuurder van een vrachtauto in de Boterstraat het portier van de cabine, zonder hierbij op het verkeer te letten. Een juist passerende wielrijder kon het open slaande deurtje niet meer ontwijken en werd met kracht van zijn rijwiel geworpen. Hij liep een hoofdwonde op en zijn bril- werd verbrijzeld. Het stuur van de fiets werd verbogen. De chauf feur heeft zich bereid verklaard rtB schade te vergoeden. Burgerlijke stand Geboren: Amelia G., dochter van A. Wuurman en H. C. Jambroes. - Elisabeth, dochter van W. J. Verkerke en G. Schoolder- man. - Hermina J., dochter van H. Blom en J. M. C. Otting. Janine, dochter van J. G. Vrijhoef en W. Visser. Geertruida A.» dochter van M. J. Verdoes en G. Kruize. - Pieter, zoon van S. W. Hidma en E. C. dn Pont. - Wilhelm G., zoon van L. Kollof en C. J. Schouten. Getrouwd: Simon Wit en Catharina A. Weder. Overleden: Everdina W. F. v. Leent, 63 jaar. Heer-Huqowaard Vrijdagavond drong een inbreker een boerderij in Heerhugowaard bin nen. De bewoner van de boerderij ont dekte de man evenwel en er ontstond een worsteling. De inbreker zag kans te ontkomen zonder iets te hebben weggenomen. De rijkspolitie verspreid de onmiddellijk het signalement door de boer verstrekt en vanmorgen heeft de man, een zekere A. D., zich bij de politie in Eindhoven gemeld. Een na der onderzoek wordt nog ingesteld. Mededelingen van dierenbescherming Ter beschikking zijn een klein zwart bruin hondje, ongeveer vier maanden oud, reu: een wit hondje, reu, licht bruine vlekken zindelijk: een type Fox hondje, beiden ongeveer een jaar oud Het Foxbondje het liefst voor de bui ten gemeenten. Men wordt beleefd verzocht geen die ren bij de in'peoteur te brengen, ook niet zonder toestemming in zijn gang te p!a„tsen. Hij zou daardoor gedwon gen worden dit belangrijke werk te 'taken. Zwervend is een flinke bruine hond (teef) pl m 1 iaar oud. Buitengewoon lief karakter. De eigenaar of ev. lief hebber gelieven zich te vervoegen bij inspecteur C. Verver, Baanstraat. Smokkelaffaire in bloembollen ontdekt Twee te Beverwijk gevestigde zaken lieden, G. B„ bloemist en D. O., bloem bollenkweker, hadden in het voorjaar van 1949 een aanzienlijke hoeveelheid gladiolen, die ze niet meer in ons land konden ver'"- -n. Ze namen daarom de tuinder P. V. van Andjjk in de arm, die in het Oosten van het land zou trachter mensen te vinden, die de bollen over de Neder lands-Duitse grens wilden brengen, zon der de vereiste nitvoerdocumenten. De tuinder kwam terecht bij een aard appelexporteur, zekere J. W te Ter Apel, gemeente Vlagtwedde. Zij kwa men over ei om een partij in de schuur van J. W. onder te brengen. Laatstgenoemde zou proberen smokke laars te vinden. Twee partijen gladiolen- bollen, in totaal ongeveer 1800 kg. wer den naar "er Apel vervoerd. R. T. te Fmmercom a um werd bereid gevon den om de bollen tegen 25 gulden per zak over de grens te biengen. De CCD ontdekte deze zaak evenwel en tegen de betrokkenen werd proces verbaal opgemaakt. De bollen, die een waarde vertegen woordigden van drie tot zes cent per stuk, brachten in Duitsland ongeveer één rijksmark per stuk op. Enige hon- derdduizi i.der bollen vonden de weg naar Duitsland zodat een opbrengst van 1 a 2 to niet overdreven genoemd kan worden. Ongeveer 120 kg bollen wer den than, nog in beslag genomen. Geslaagde W over De korte, maar bevigt In de Kaasstad huiveren West-Friesland-rit van b karakter van een „heust ogenblik, waarop de eer« bleek. Men moest het di meer dan honderd aut provincie en zelfs van oplossing een flinke dos Tussen negen en elf het Canadaplein een ko van de meest uiteenloi Allerhande merken gro auto's, nieuwe wagens reeds een aanzienlijk ters onder de wielen hac aehieten, verzamelden hun geluk in deze betr te beproeven. Iedere een automobilist de neus gen naar veelal onbekend de hand van een kompasl vóór de start werd uuj men trachten een route te rijden met een gemid( van 40 km. Dit was ogenschijnlijk misschien lijk lijkt. De onbekende van wij hierboven schre den echter talrijke probl stonden uit kronkelige gelijksoortige wegen en de kaartlezer tot wanhc uit dorpen en gehuchten zelfs het bestaan nooit moed en uit verraderlijk even onverwacht opdo! heime routecontroles, o leurs, die verdekt oj boerderijen slechts oog wijzers van hun chror startnummers der pass Een belangrijk gedee Holland heeft de kara' rijdende „padvinders" overigens wel eens bijst zien passeren. Om enkel noemen Alkmaar, eBrgen Schagen. Barsingerhorn meer, Twisk, Hoogwoud Purmerend. Oost- en dam. Wormerveer, Uitge sloot hebben met talrijk meenten een ongekend keer beleefd. In de namiddag arrivee deelnemers weer te Alki mate het middaguur den zich steeds meer Gem N.-Hollandse stelt onderzi In aansluiting op hetgeen schreven over de begrotingsv Bergense gemeenteraad, kan meld, dat de heer Hemelnji lans brak voor de „gemeei die zowel in Bergen als in niet opgenomen worden en houdbaar is. De heer Hem» voorbeeld het geval-Nuchter een balletje tussen Alkmaar kaatst, daar de gemeenten huisvesten. Spreker vond het dat deze knoop eens werd Burgemeester Hu'ygen het algemeen antwoorden dat de gemeenten eikaars r.en. Door de gemeenten in thans een commissie gevorm wijzen van uitvoering van bespreekt en ten doel heeft lijn te trekken. Voor Berj Zeiler zitting. Nadat de heer Hemei gedrongen had en de vo merkt, dat deze commissie bevoegdheid had, gaf de dat de oplossing gevonden vrijwillig verplichte arbitraj De heer Broersma ningruil van mevr. Lovink steeds haai wens om in Be in vervulling zag gaan. H( leur, dat Alkmaar hierin n wil toont. Dit deed mr. Sluis (1 Alkmaar van oordeel is, d werkt. De voorzitter doeken en zeide, dat Bergen stand gebracht had, welke maar geweigerd is. Het zag er lange tijd het voorstel om f 500,— aan de provinciale VW worden. De heer Brak de post van de begroting de heer Broersma had Eerst nadat hij de verzeke dat dit geld besteed zal matige propaganda voor Noordzee-badplaatsen en voor één jaar was, liet de bewegen voor te stemmen. Wethouder O 1 d e n b r u antwoord op een vraag van goed geluid ovei het Gem horen. Het nadelig saldo begroot op f 1500,—. De Excursie De Vrije Vereniging te Bergen organiseerde haar leden een excursie plaatsen van Bergen tot eingen. Het werd een een aangename dag. goed I t de WHB-ers gen zo'n gezocht vacant tuurschoon en de moge wandeling betreft, is Bi voorrecht en moeilijk t BINNENBRAND J1 Gistermiddag pim. plaatselijke brandweer voor een binnenbrandje weg nr. 4. Een plafond uitgebroken om de nen bestrijden. Kort schijnlijk de oorzaak spoedig gebluste brand

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2