Westerling komt deze weekvoor de rechter VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nogmaals debat over verhoging der sociale uitkeringen Nieuwe Britse kabinet al gereed Nederland moet harder werken Woensdag 1 Maart 1950 147e Jaargang No. 51 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN aan Djakarta uitleveren Wegens geweldpleging en illegale grensoverschrijding Den Haag zal hem niet Ministers van Atlantisch Pact in April bijeen Vrije verkiezingen in geheel Duiisland DoelDuitslands politieke eenheid Tweede Kamer beslist vandaag MAART Weerbericht Esskolen van de bon af Wapenleveranties aan Europa komen op gang Rotterdam krijgt een drijvende kerk Weinig verschil met dat van 23 Februari Anders lager levensniveau en werkloosheid Rede van minister In 't Veld Shinwell aan „Defensie" Veroordeelde snijdt zich in de pols Stukje scheermes onder duimnagel De Roebel op goudbasis Geheim verdrag tussen China en V.S.? Londen en VS bespreken Duitslands veiligheid Veiligheid van het Westen verbetert gestadig Modernste wapens versus massa's tanks BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABS UBANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1^-. elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. Westerling zal deze week te Singa pore voor het gerecht verschijnen op beschuldiging van het plegen van ge weld en het illegaal binnenkomen van dit gebied, aldus i« officieel te Singapo re bekend gemaakt. Vernomen wordt, dat Westerling gister in de gevangenis een mede-gevangene geslagen heeft. Gelijk bekend heeft de regering van Singapore tegen Westerling een bevel tot uitwijzing of uitleiding (deporta- tion-order) uitgevaardigd. Mocht hij nu naar Nederland worden overgebracht, dan zal hij bij aankomst worden gear resteerd. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd welke arrestatie wetti gen, aldus verklaren bevoegde kringen in Den Haag. Wanneer Indonesië aan ons land uit levering van Westerling mocht verzoe ken, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Wel zal hij worden berecht voor wat hij in Indonesië heeft misdaan. Het is echter internationaal gebruik, dat een land zijn eigen bur gers niet uitlevert aan een ander land, om ze daar terecht te laten staan. De heer Romme vraagt inlichtingen De heer Romme, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der KVP, heeft gistermiddag bij de aanvang der verga dering de navolgende vragen gericht tot minister Schokking: 1. Heeft de minister kennis genomen van een Aneta-bericht d.d. 27 Febru ari uit Djakarta, volgens hetwelk de heer .Hirschfeld heeft verklaard, dat het hem ten zeerste speet, dat Wes terling met hulp van Nederlandse militairen uit Indonesië had kunnen vluchten? 2. Kan de minister mededelen, of de in houd van dit bericht in overeenstem ming is met de feiten? 3. Is de minister bereid, de Kamer een overzicht te verstrekken over het ge beurde bij het ontkomen van Wester ling uit Indonesië, het aandeel, d Nederlandse militairen in dit ontko men hebben gehad en over de maat regelen, welke zijn genomen en og zullen worden genomen? Minister Schokking antwoordde op de vragen 1. en 2. in bevestigende zin. Op de derde vraag deelde hij mede, dat hij gaarne bereid is, zodra hem zulks mogelijk is dat wil zeggen als er voldoende gegevens beschikbaar zijn de Kamer in te lichten omtrent het ge beurde bij de ontsnapping van Wester ling uit Indonesië en het aandeel, dat Nederlandse militairen daarin hebben gehad. Misschien in Den Haag De Raad van ministers van buiten landse zaken van het Atlantische Pact. zal, naar wordt verwacht, eind April in Europa bijeenkomen. In welinge lichte kringen te Londen noemt men 's-Gravenhage, Brussel en Kopenhagen als de mogelijke plaatsen van samen komst. De vergadering zal waarschijnlijk worden voorafgegaan door een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken, financiën en economische zaken van de vijf landen der Westerse Unie. Omstreeks dezelfde tijd zal een zitting van het ministerscomité van de Raad van Europa worden belegd, waarop mogelijk de Duitse aanvraag voor het lidmaatschap zal worden be sproken. Voorstel van Hoge Commissaris Mc. Cloy De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland. John J. McCloy. heeft voorgesteld Duitsland's politieke eenheid te bereiken door het doen houden van vrije verkiezingen in de vier zones, waarin het land thans is verdeeld. Omtrent de verkiezingen, welke op 15 October in de Sowjetrussische zone van Duitsland zullen worden gehou den en waarvan is aangekondigd, dat zij ten doel hebben de Oostduitsers in d? gelegenheid te stellen hun politieke wil naar voren te brengen, verklaarde De Tweede Kamer heeft zich gister middag ten tweeden male bezig gehou den met een voorstel van de regering, om diverse sociale uitkeringen tijdelijk met een bijslag te verhogen. De behan deling was onlangs geschorst, omdat de minister van sociale zaken zich wilde beraden over de consequenties van de amendementen, die te elfder ure waren ingediend. Zo was er 'van de heer Hoogcarspel (CPN) een amendement ingekomen, waarin werd voorgesteld, de bijslag op de uitkeringen krachtens de Noodwet- Drees vast te stellen op tenminste 2,50 voor gehuwden en 1,75 voor ongehuwden. De heer Gortzak (CPN) wilde boven op de voorgestelde verho gingen nog een extra verhoging van 2,— per week voor gehuwden en Ha, de maand der Maartse buien Mogen wij weer in gaan luien, Daarom span ik met plezier, Op de maand van Maart mijn lier. Pessimisten mogen klagen Over wind en regenvlagen, Over sneeuw en hagelslag; Ik begroet Maart met een lach. Maart, de maand van de contrasten, Met zijn lusten en zijn lasten; Maart, de maand vol variatie, Wat ik thuis en op de straat zie. Bollen bloeien voor de ruiten. Kinderwagens komen buiten, Aan de waslijn luchten netjes Reeds de zomerse toiletjes, Vrouwen, die hun mannen plagen Heel de dag door 't huis heen jagen; Hele stromen prijscouranten Van zdaizaad en van vaste planten, De natuur gaat weer ontluiken, 't Groent aan heester en aan struiken Katten, die niet zijn te hou-en, Alles bij elkaar miauwen, Lammeren die vrolijk springen, Merels die hun lied weer zingen Voorjaarskoopjes in de krant. En straksLente in 't land. JABSON Verwachting geldig tot Donder dagavond: Droog weer met in het algemeen weinig bewolking en plaatselijk ochtendmist. Zwakke wind. In de nacht en vroege och tend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DONDERDAG' Zon op: 725, on der 18,21: Maan op 15.39, onder 7.05. 1,50 per week voor ongehuwden leg gen en ten slotte stelde de heer Van Lienden (Arb.) voor, de bijslag van 5 pet. voor gehuwden ten minste 2, en voor ongehuwden ten minste 1, per maand te doen bedragen en de in komensgrenzen te verhogen. Minister Joekes verzette zich tegen de communistische voorstellen. Zij zou den de staatskas op tenminste 28 mil- lioen gulden komen te staan. Het amen dement-Van Lienden, dat een extra- uitgave van een half millioen gulden met zich zou brengen, achtte de be windsman nog wel aanvaardbaar, al hoewel hij zich moest verzette? tegen een verhoging van de inkomensgrenzen. Hij kwalificeerde de communistische amendementen als paradepaardjes. Na een uitvoerige discussie, in de loop waarvan minister Joekes nog me dedeelde, dat h?' binnenkort een ver lenging van de Noodwet-Drees zal voorstellen, werd de stemming aange houden tot vandaag. Dan zal voorts de heer Nederhorst (Arb.) vragen mogen richten tot minister Mansholt. Huisbrandvoorziening ruimer De minister van Economische Zaken heeft besloten de esskolen in de afme tingen: stikken. 0, 1, 2 en 3 met ingang van 1 Maart a.s. buiten de rantsoene ring te brengen. McCloy: „De Oostduitse kiezers en kiezeressen zullen slechts een enkele vrijheid bezitten, n.l. om te stemmen op een enkele lijst van candidaten, samengesteld door de hoogste func tionarissen van de S.E.D., die weder om van het Kremlin verneemt, wat zij heeft te doen". De Amerikaanse Hoge Commissaris deelde verder mede, dat hij omstreeks het eind van deze week naar Washing ton zal vertrekken. Hij verklaarde, dat het vraagstuk van een Amerikaanse waarborg van de veiligheid der West- duitse republiek mogelijk ter sprake zal komen. Uit Bonn wordt gemeld, dat bonds kanselier Adenauer zijn volledige in stemming heeft betuigd met het voor stel van McCloy tot het houden van vrije verkiezingen in de vier tones van Duitsland. De V.S. zullen het komende weekein de met de wapenleverantie aan West- Europa beginnen. Het Franse vliegdek- schip „Dixmude" komt dan te Norfolk in Virginia aan om ongeveer 50 vlieg tuigen voor Frankrijk in te laden. Uit gewoonlijk betrouwbare Ameri kaanse bron verluidt, dat tientallen wa gons met Amerikaanse kanonnen, tanks, ammunitie en militaire uitrus tingsstukken op weg zijn naar havens aan de Oostkust. Volgens de huidige plannen zal begin Maart met de ver scheping van dit materiaal naar Frank rijk, Engeland, Belgie, Nederland, Luxemburg, Italië, Noorwegen en De nemarken worden begonnen. ZOON VAN PROFESSOR POOTJES GEARRESTEERD In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de woning van professor Poot jes aan de Langestragt te Hilversum diens bijna 25-jarige zoon J. M. gear resteerd. Hij was als dienstweigeraar tot een gevangenisstraf van een half jaar veroordeeld, die hij reeds had uit gezeten. Hierna was hij in een werk kamp te Vledder bij Assen geplaatst. Na hier acht dagen werkzaam te zijn geweest, kreeg hij een kort verlof, waarvan hij echter niet naar het kamp wenste terug tedceren. Men zal hem nu waarschijnlijk o» transport stellen naar het werkkamp. Plechtigheid op de Grebbeberg Gistermiddag zijn op de militaire be graafplaats Grebbeberg de stoffelijke resten van negen en twintig militairen van Marine, Landmacht en Lucht strijdkrachten, die tijdens de afgelopen oorlog in Frankrijk zijn gesneuveld, met militaire eer ter aarde besteld Poolse regering waarschuwt R.K. bisschoppen De Poolse regering heeft Dinsdag de bisschoppen der rooms-katholieke kerk opnieuw en mogelijk voor de laatste maal gewaarschuwd, dat zij móeten op houden met hun verzet tegen de staat en dat zij getrouw met de regering moeten samenwerken. De Vrijzinnig Hervormde Ge meente te Rotterdam heeft beslo ten om een „kerkschip" te laten bouwen. Tot nu toe moest steeds in gehuurde zalen worden ver gaderd en een nieuwe kerk kost veel. De plannen voorzien in een drijvende kerk met 1100 zitplaat sen, orgel, foyer, catechisatie lokaal, filmcabine en kosterswo ning. Het geheel zal 65 bij 24 meter meten en 7 meter hoog zijn. Geraamde kosten: f 500.000 De Britse minister-president Attlee heeft gisteravond zijn nieuwe regering, in totaal bestaande uit zes en dertig ministers en functionarissen, bekend gemaakt. De reorganisatie laat het kernkabinet, waartoe in plaats van 17 nu 18 ministers behoren, bijna onveranderd. Ernest Bevin blijft minister van buitenlandse zaken, Sir Stafford Cripps minister van financiën, Morrison vice-premier en minister zonder portefeuille en Bevan minister van gezondheid. Vóór de verkiezingen was voorspeld, dat hij een belangrijker post zou krijgen in de nieuwe regering. Men concludeert thans, dat de rechtervleugel van het kabinet een krachtig stand punt inneemt ten opzichte van de te volgen politiek. hoogste rechter in het land. Uit het ka binet verdwenen: Woodburn (minister voor Schotland), Key (minister van openbare werken), Paling (posterijen) en lord Listowel (minister van kolo- liale zaken). De wederopbouw is in ons land bijna een jaar op het programma vooruit. Er is nog een tekort van 250.000 woningen. Maar met passen en meten kan voor al le gezinnen in 1960 een woning gereed zijn. Het bouwprogramma kan nu be hoorlijk worden uitgevoerd. Deze op merkingen maakte minister mr. In 't Veld Dinsdagavond op een bijeenkomst te Amsterdam. De minister riep nog eens de toestand van Nederland in Mei 1945 in de her innering. Geen land in Europa was er toen zo ellendig aan toe als wij. Eind 1946 was de toestand werkelijk hope loos geworden. Het is de grote verdien ste van generaal Marshall geweest, dat hij met zijn, hulpplannen West-Europa voor de ondergang heeft behoed. Het Anthraciet en eierbriketten zijn dus plan helpt ons slechts over de eerste na 1 Maart de enige huisbrandsoorten moeilijkheden heen. In 1952 zullen we welke nog op de bon zijn. i het lek ih onze betalingsbalans moeten hebben gestopt. Daartoe zal men harder moeten werken of straks vervallen tot een lager levensniveau. Harder werken betekent industrialisatie. Verwaarlozen wij dit, dan zal dat leiden tot perma nente en groeiende werkloosheid. Er moet een geest komen van: Mouwen op stropen, schouders eronder en aanpak ken. De meest spectaculaire benoeming is Shinwells promotie tot minister van defensie. Deze krachtige en invloedrij ke leider van Labours linkervleugel neemt nu de opperste leiding van alle strijdkrachten over van lord Alexan der, die onlangs tot „peer" werd ver heven. Attlee heeft ook twee van La bours „veelbelovende jongeren" in het kernkabinet gebracht. Het zijn Hector McNeil, de journalist, die tot dusver de rechterhand van Bevin was (hij krijgt een eigen ministerie, n.l. dat voor Schotse aangelegenheden) en Gordon Walker, die in plaats van Noel Baker minister voor betrekkingen met het Gemenebest wordt. John Strachey, de voormalige minister van voedselvoor ziening, wordt nu minister van oorlog. Hugh Gaitskell, de voormalige minister van brandstof en energie, wordt minis ter van economische zaken om Sir Staf ford Cripps bij diens gigantische taak' te helpen. Burggraaf Addison blijft grootzegelbewaarder en leider van het Hogerhuis. Lord Alexander wordt kan selier van het hertogdom Lancaster (feitelijk minister zonder portefeuille). Burggraaf Jowitt blijft lord kanselier (feitelijk minister van justitie) en Gistermorgen heeft de Utrechtenaar W. van D. nadat hij in de zittingszaal van het gerechtshof te Amsterdam hoorde dat hij tot acht maanden gevan genisstraf was veroordeeld wegens diefstal van een radiotoestel, zicb met een mesje de linkerpols opengesneden. Onmiddellijk schoot de parketwacht I\e politie in Rotterdam heeft een 39- TT D jarige autospuiter gearresteerd, die jSkOil J56ST6JK nog geen twee maanden geleden uit de Rotterdamse gevangenis was ont- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii druk wordt, geluisterd naar de „Stem van Amerika". Luisteren naar het buitenland is in Rusland niet verbo den. Alleen worden de luisteraars ge slagen. De man noemt zich autospui- [n verband met artikel 25 van de ge- treiterd met: üüwüüwüü Kent ge ter maar eigenlijk is hij fietsendief meenteraadswet mag mevrouw En- ^et noS> vrienden? In Berlijn is de van professie. Hij woonde in een der gels in Groningen niet voor de com- Danzigerstrasse herdoopt in Dimitrof- weinige nog overgebleven schuilkel- munisten in de Raad zitting nemen, straf e. Net als wij m Mokum ook een j ;ia «Hor, nn fiot« omdat haar man bij het onderwijs is. Stalinlaan hebben Het Amerikaan- ders. was vervuild en sliep op fie s- p se vrachtschip „Pioneer Dale„ is ter artikel 25 kunnen ze niet veranderen, hoogte van Tsingtao door nationalis- tassen, een schort en een vrouw en drie kindereD heeft-ie al Q Iemand die het weten kan, heeft tisehe vliegtuigen gebombardeerd en lang in de steek gelaten Wel bezocht verteldi dat er in Rusland vier mil- beschoten. hij verleden week nog. carnaval in i0en radiotoestellen zijn en dat er Den Bosch! Twintig gewapende jongelieden hebben een overval ge pleegd op een speelhol in Malang en daar het bankgeld, ongeveer 100.000 gu'den in beslag genomen. De spelers mochten hun penningske houden Mo Hef: Protest tegen dat eeuwige gedob- bel. Als Gr één koe over de dam is volgen er méér Een kalverdrieling in het Oosten van het tand gisteren Een drieling in Berkel vandaag Bij boer Van Winden. O In Egypte is de ver spreiding van communistische lectuur verboden Koning Farouk heeft dus de •ensuur ingevoerd A propos, vrien den, we horen nooit meer iets over juffrouw Sadek Die in het paleis des konings woont. It 's a long way to Singapore. (Vrij naar een soldatenliedje) gen Hagenaar, die uit de tram stapte en zich met veel „pardons" en „danku's" naar de uitgang had ge wurmd, kon z'n jas niet dicht krijgen. Zelfs na vele pogingen niet. Want aan z'n jasknoop bungelde een gouden horloge met ketting Dat niet van onze Hagenaar was Dus spoedde hij zich naar de politie doch werd in zijn on schuld bijna geverb? liseerd omdat-ie in het gesloten seizoen een goudvis had gevangen Met ingang van 1 April moeten alle auto's in Frank rijk gele lampen hebben. Ook de bui tenlanders En toen onze automobi listen dat hoorden, werd het hun groen en geel voor de ogen en stuur den zij ijlings een adres. toe en bracht de man, die deerlijk bloedde, buiten de zaal. Met spoed werd hij overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar een dokter de eerste hulp verleende. Hij bleek de polsslagader niet te hebben geraakt. De man was aanvankelijk door de rechtbank tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. Hij had een klein stukje van een scheermes onder de nagel van zijn duim verborgen. Bij fouillering vóór hij voor het Hof ver scheen, was het niet gevonden. Radio Moskou heeft aangekondigd, dat de roebel op goudbasis zal worden geplaatst. De waarde zal zijn 0,222188 gram goud of 4 roebel per Amerikaan se dollar en 11.17 roebels per pond sterling. Tevens werd een besluit omgeroe pen, waarbij de prijzen van voedsel en industriegoederen met tien tot negen en veertig procent verlaagd worden CANDIDATEN VOOR DE NOBELPRIJS Acht-en-t win tig personen en zes in stellingen zijn voorgedragen als candi daten voor de Nobelprijs voor de vrede. Onder de candidaten komen voor: de koning van Griekenland, gen. Marshall, president Truman, Pandit Nehroe en de Italiaanse paedagoge Maria Montessori. Ralph Bunche, Churchill, graaf Cou- denhove-Kalergi, Evatt, Schweitzer, het Internationaal Kindernoodfonds der V.N. en de Wereldbeweging voor een Federale Wereldregering. Het Chinese blad Soensoen Manpao beweert, dat. er tussen de Verenigde Staten en nationalistisch China een geheim militair verdrag zou zijn ge sloten. Volgens dit verdrag zouden, ingeval van oorlog, Japanse troepen in de Noordoostelijke provincies van China strijden, Amerikaanse troepen in Noord- en Midden-China en natio nalistische eenheden in het Zuiden van het land opereren. Voorts zouden de Amerikanen militaire adviseurs voor de opleiding van Chinese troe pen zenden en na de oorlog bepaalde voorkeursrechten voor de investering van kapitaal in China verkrijgen. De Scensoen Manpao is het orgaan van de groep, die onder leiding staat van vice-president Li Tsoeng Jen, die thans in Amerika vertoeft. De BBC meldt, dat er op het ogen blik besprekingen worden gevoerd tus sen Engeland en Amerika over de mi litaire veiligheid van West-Duitsland. Deze verklaring volgt op een rede van Adenauer, die zijn bezorgdheid heeft geuit over de militaire positie van de federale republiek en de geallieerde autoriteiten heeft gepolst over hun standpunt inzake de verdediging van Duitsland. De algemene veiligheidspositie der Westelijke mogendheden verbetert ge stadig, ondanks de bedreiging van machtige landlegers en geweldige re serves der „politiestaten", aldus heeft Lawton Collins, de Amerikaanse staf chef, verklaard. Als symptoom van deze dreiging noemde hij het feit, dat het Ameri kaanse leger slechts over 6000 lichte en middelzware tanks beschikt, alle tijdens de oorlog gebouwd, terwijl de moge lijke aanvallers 40.000 middelzware en zware tanks bezitten. Daarentegen maakte Collins gewag van veel vooruit-- gang in de ontwikkeling van nieuwe wapens voor het leger, waaronder „de beste lichte tank ter wereld". Een nieuw 75-millimeter tucht .eergeschut, een vliegtuig dat een tank en 240 man tegelijk kan vervoeren, luchtverdedi- gingsraketten en geleide projectielen. De Ver Staten streven naar een verde digingsorganisatie die sterk genoeg is om een militaire ramp. doch goedkoop genoeg om een economsche ramp te voorkomen. t

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1