Duitse methodes in Hoornse Krententuin Kan veilplicht worden afgeschaft? Veiligheidsdienst,,noodzake!ijkkwaad" Bewaarders pleegden zware mishandelingen Moskou vraagt Finland weer om uitlevering Devaluatiewinst op de bloembollen wordt afgeschaft De man die Karp nog levend zag Geanimeerd debat Dwangarbeid belangrijk deel der Russische economie WOENSDAG X MAART 1950 In 1947 werden gevangenen met gummiknuppels geslagen en krom in de boeien gesloten DIJNA TIEN UUR lang is de Meervoudige Kamer te Alkmaar gisteren bezig ge weest met een vrij ongewone zaak. Ongewoon omdat een twintigtal „zware jongens" het „zo waarlijk helpe mij God Almachtig" moesten uitspreken en zes gevangenbewaarders van de Hoornse Krententuin om beurten in de beklaagden bank moesten plaats nemen. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteyn, bad deze gevangenbewaarders mishandeling ten laste gelegd en tegen verschillende van hen eiste hij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Tijdens de verhoren kwam vast te staan dat verschillende bewakers zich in 1947 aan het hen ten laste gelegde hadden schuldig gemaakt, maar tevens werd het ook duidelijk dat het in dat jaar in de Hoornse Krententuin een chaotische toestand was. De ver dediger van een der verdachten, mr. A. Schenkeveld, ging zelfs zover dat hij het departement van Justitie in Den Haag als de hoofdschuldige van die misstanden aanwees. waker Hendrik P., die toegaf enkele malen uit noodzaak te hebben gesla gen. „Achteraf beschouwd ben ik wel een beetje te ver gegaan", zei P. Der tien getuigen kwamen hierna vertellen wat „dat beetje te ver gegaan" be duidde. Gevangenbewaarder De Weger had gezien dat een gedetineerde de trappen was afgeslagen en op blote voeten door de sneeuw was gejaagd. Andere ge vangenen had hjj ruggelings geboeid in de cel gezien. Een gevangene die ont vluchtingspogingen had voorbereid, was bont en blauw geslagen. Deze ver telde dat hij in de oorlog enige tijd in een Duits kamp had moeten door brengen en dat de manier van optre den in dat kamp ongeveer parallel liep aan de behandeling in de Hoornse Krententuin. Er zijn mensen geweest die twee weken en soms nog langer aan handen en voeten geboeid in de slecht verwarmde cellen moesten door brengen en zelfs gebruikte men de middeleeuwse strafmaatregel iemand krom in de boeien te slaan. De voormalige waarnemend directeur van de Hoornse Strafgevangenis IJko S., opende de rij van verdachten. In Februari 1947 had S. getuige Timmer geslagen. Verschillende getuigen be weerden dat zij hadden gezien dat S. een gummiknuppel had gebruikt het geen door Timmeren enkele anderen werd tegengesproken. Op de vraag van de president waarom getuige deze kastijding in ontvangst had moeten ne men, vertelde verdachte dat hij van mening was dat T. op zijn bed had liggen roken. „Ik heb hem slechts één klap gegeven", zei verdachte, „en dat was als straf bedoeld. Daar de straf- celien in gebruik waren, had ik geen andere gelegenheid om hem discipli nair te straffen". Volgens hulpbewaar der Wuijsters had de waarnemend di recteur niet één, maar vele klappen uitgedeeld, zo erg dat er bijna een oproer onder de andere gevangenen was ontstaan. Volgens deze getuige zou verdachte bovendien een gummi knuppel hebben gebruikt. President: „Wat zegt u hierop ver dachte". Verdachte. „Dat hele verhaal is van A tot Z gelogen". Verdediger: „Getuige wilt u de rechtbank vertellen waarom u als hulpbewaarder bij de Hoornse straf gevangenis is ontslagen?" Getuige: „Dat heeft er niets mee te maken" President: „Dat zal ik wel beoorde len. Vertelt u maar eens wat er aan de hand was". Getuige. „Ik ben ontslagen omdat ik tabak de gevangenis binnen smokkelde en aan gedetineerden verkocht. Voor dat ik echter was ontslagen heb ik verschillende voorvallen, waarvan ik dacht dat die in een Nederlandse straf gevangenis niet konden gebeuren, op geschreven en wat ik straks vertelde van die mishandeling van T. is inder daad gebeurd". Getuige Oord vertelde dat hij als ge detineerde timmerwerk moest verrich ten, maar dat hij na twee dagen tegen de waarnemend directeur had gezegd dat de voeding onvoldoende was om dat werk te kunnen doen en ik kreeg een grote mond. een schop en werd in een cel opgesloten" Verdachte gaf een andere lezing. Volgens hem was getuige wel met klachten gekomen, maar zonder dat er iets was voorgevallen was hij weer aan zijn werk gegaan. Hierna volgden ver schillende getuigen die ieder op hun manier verslag van de mishandeling van T. gaven. Hoofdbewaarder Pverdachte in de volgende zaak, verscheen als getuige a décharge. Hij verklaarde, dat zijn chef slechts eenmaal had geslagen. Op alle andere vragen, gaf hij het stereo type antwoord: „Ik durf het niet met zekerheid te zeggen". Positief was hij echter toen hij vertelde dat het eèn wanordelijke boel was in de Krenten tuin en dat vrijwel alle hulpbewaar ders corrupt waren. Er is zelfs een tijd geweest dat de kapotte ramen niet hersteld konden worden en dat mén toen ten einde raad ruiten heeft moe ten maken van glazen röntgen foto's. Geen excuus. De officier meende dat niet was ko men vast te staan dat verdachte ge tuige T. met een gummiknuppel had mishandeld. Maar zelfs het geven van een klap, zelfs als strafmaatregel, is totaal verkeerd. Het gaat niet aan om personen die van hun vrijheid zijn be roofd op een of andere manier te mis handelen. Het excuus dat wel streng moest worden opgetreden omdat het zo'n wanordelijke toestnd was, wilde de officier niet aanvaarden. Juist door dit optreden werd het tegendeel be reikt zei mr. Holsteyn. Wel meende hij, dat de directur niet juist had gehan deld door te veel verantwoordelijkheid op de schouders van zijn waarnemer te leggen, maar nietemin achtte spre ker dat een zware straf op zijn plaats zou zijn. De eis was een maand voor waardelijk en een boete van f 100. sub- sidiar 30 dagen. Hoofdschuldige in Den Haag. De verdediger mr. A. Schenkeveldt te Alkmaar ving zijn pleidooi aan met op te merken dat deze Hoornse affaire een zaak van groot belang was, daar Justitia hierbij ten nauwste was be trokken. In Den Haag heeft mèn ver zuimd. ondanks dat van de zijde van de directie van de Hoornse strafge vangenis rapporten waren gestuurd, verbeteringen in de Krententuin te la ten aanbrengen. De hulpbewakers wa ren niet voor hun taak berekend en de cellen verkeerde in een dergelijke staat dat gevangenen gemakkelijk konden ontvluchten hetgeen meerdere malen was voorgevallen. Toen men dan ook ging vermoeden dat cr plannen voor nieuwe ontvluchtingspoglngeu beston den, waren de zenuwen tot het uiter ste gespannen en kon het gebeuren dat verdachte zich op een kwaad moment vergat. De hoofdschuldige moet echter niet in Hoorn maar in Den Haag wor den gezocht zei pleiter. „Een beetje te ver gegaan" De volgende verdachte was hoofdbe- Verdachte P. had eens tegen een ge vangene, die zijn ontvluchtingspoging niet wilde bkennen, gezegd: „Nu kan je eens met de Hollandse Moffen ken nis maken". Al die getuigen verhaalden van onmenselijke mishandelingen. Verdachte zei echter dat die beschul digingen schromelijk waren overdre ven. Hij had wel een enkele maal ge slagen, doch hiertoe was hij door de omstndigheden gedwongen. „Wij leef den in een zenuwachtige tijd en die bereikte zijn climax toen een van mijn collega's door een gevangene bewuste loos werd geslagen", zei verdachte. De directeur verklaarde, dat hij nim mer had gezien dat zijn ondergeschik ten hadden geslagen en geen enkele maal was een gedetineerde met klach ten bij hem gekomen. „Wel leefden wij in een beroerde tijd. Verschillende hulpbewakers waren „plat" en het is zelfs gebeurd dat zij gevangenen hiel pen ontvluchten". „Wat denkt u van de methodes om gevangenen aan handen en voeten te boeien", en enkel weken in een koude cel op te sluiten?", vroeg de president. „Wie zijn billen brand, moet maar op de blaren zitten", meende de directeur. De officier verweet,de directeur dat van die onmogelijke toestanden nooit iets naar buiten was gebleken". Als er be wakers zjjn geweest die hun plicht ver zaakten, had u maar eens een aanklacht moeten indienen en niet zo maar een stuk of twintig van hen moeten ont slaan. U had zeker wel klachten ge kregen als u eens de moeite had ge nomen een strafcel binnen te gaan waar een gevangene veertien dagen in een koude cel in de boeien lag. opgesloten". In zijn requisitoir zei de officier dat hij het verweer van ver dachte zeer onsympathiek vond. De moeilijke omstandigheden waren geen excuus voor een optreden, dat men in een Nederlandse gevangenis niet had verwacht. „Deze mishandelingen gaan alle perken te buiten en een vrijheids straf lijkt mij hier de enige straf". Tegen de hoofdbewaker P. eiste mr. Holsteyn drie weken gevangenisstraf. Het zou te ver voeren alles wat giste ren in die tien uur werd gesproken op papier te zetten. Uit bovenstande blijkt duidelijk op welke manier in de Hoorn se Krententuin werd opgetreden. „Niet tegenstaande de wanordelijke toestand waarin deze strafgevangenis zich be vond is dit niet te tolereren", zoals de officier in een van zijn strafvorde ringen zei. Tegen de bewaker eerste klasse Jan P., eiste de officier eveneens drie we ken gevangenisstraf. De hierna volgende verdachten wa ren minder hardhandig opgetreden het geen in .de straf, welke de officier te gen hen eiste, tot uiting kwam. Tegen Hikes W. werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken ge- eist en een boete van f 50 of 25 dagen; Jacob M. kwam er met een eis van f 50 of 25 dagen af, evenals Gerardus Antonius B. De verschillende verdedigers legden allen de nadruk op de onmogelijke toestand waaronder hun cliënten had den moeten werken en verklaarden dat er geen mishandelingen meer waren voorgevallen, nadat in de toestand ver betering was gekomen. Aan de Finse gezant te Moskou is een Sowjetrussische nota overhandigd, waar in de Sowjetunie Finland opnieuw <fe eis stelt tot uitlevering van Sowjetrus sische oorlogsmisdadigers. Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken wil de geen enkel commentaar op de Sow jetrussische nota geven. In Londense kringen is men van me ning dat de Sowjetrussische regering in haar nieuwe nota het Finse antwoord op een vroegere Russische nota ver werpt, waarin de namen van driehon derd door hét Kremlin als „oorlogsmis dadigers" beschouwde personen werden opgenoemd en waarin de Finse regering werd verzocht deze personen te doen uitleveren. De Finse regering heeft indertijd op deze nota geantwoord, dat zij slechts op vier van de driehonderd genoemde personen de hand had kunnen leggen. BOMAANSLAG TE NICE Dinsdagmorgen vroeg is bij 't hoofd bureau van de communistische partij te Nice een bom ontploft. Er werd in de omgeving enige materiële schade aangericht. Er is geen melding ge maakt van persoonlijke ongelukken. Klaar voor de tocht De skileraar van de prinsesjes Beatrix en Irene helpt de meisjes bij het bevestigen van de ski's. En dan kan de tocht in de sneeuw en zon beginnen! Een dode bij verkeersongeval Op de Rijksweg bij De Klomp is een automobiêl, bestuurd door een in Den Haag wonende Oostenrijker, die een voor hem rijdende wagen wilde inha len, in botsing gekomen met een vracht auto uit Middelburg. De Haagse wa gen werd door de zware tegenligger verpletterd en de bestuurder, de 38- jarige heer A. Pieker, op slag gedood. fi - slip I «if v '4. 3 Het beroep van jager mag men zeker rekenen tot de niet veel vuldig voorkomende beroepen. Slechts zelden ziet men een tafreeltje_ zoals op deze foto. Een jager, vergezeld door zijn hond, in de velden jacht makend op het wild. Minister Mansholt antwoordt rapporteurs Regering zal steun verlenen bij bouw van vissersschepen Van de opmerkingen door minister Mansholt in zpn Memorie van Antwoord gemaakt aangaande het verslag der rapporteurs over zijn begroting, geven wij enkele der belangrijkste punten door. Het prijsverloop van de aardappe len gedurende de laatste weken is voor de minister aanleiding geweest om de uitvoer te beperken. De exportverplich tingen, die reeds zijn aangegaan, zullen wel worden nagekomen. De minister kan niet toegeven, dat de prijzen van melk en varkensvlees zeer scherp zou den zijn gesteld. Bij de vaststelling er van is met alle kostprijsfactoren reke ning gehouden. L i 'r t'.'.:' v. - Inkrimping der gemeente-politie begint 1 April Eerste Kamer aanvaardt begroting Binnenl.Zaken Gisteravond heeft de Eerste Kamer het hoofdstuk Binnenlandse Zaken van de Rijksbegroting zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aante kening, dat de communisten tegen wa ren. Allereerst kreeg de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. F. G. C. J. M. Teulings het woord voor het vervolg van zijn repliek. Wat betreft de samen voeging van kleinere gemeenten in gro- tre, zeide de bewindsman, dat dit voor zichtig zal dienen te geschieden. Verzet tegen het plan moet echter scherp be oordeeld worden, alvorens het au se rieus te nemen.'De voorstellen, gedaan door Gedeputeerden, inzake de salaris sen der burgemeesters van gemeenten kleiner dan 2000 inwoners, liepen zozeer uiteen, dat het nodig is, één lijn te trek ken. Samenspraak tussen de verschil lende colleges is in dezen geboden. Voorts besprak de minister de wen selijkheid, tuberculose als beroepsziek te te beschouwen, waardoor deze ziek te zou gaan vallen onder het invalidi teitspensioen. Bespoediging- van een oplossing achtte de minister wel nood zakelijk. Van de zijde van de minister bestaat geen bezwaar tegen benoeming van hoofden van burgerlijke bescherming der gemeenten, hoewel over de finan ciële consequenties hiervan nog geen beslissing kan worden genomen. De wet op de luchtbescherming van 1936 bestaat nog steeds. Een nieuw ontwerp is echter in voorbereiding. Aan „Steun wettig gezag" wil de minister nog wat tijd laten -om de interne organisatie te verstevigen, waaruit een gunstige in vloed op de aanmelding kan voortko men. Over de geleidelijke inkrimping der gemeentepolitie met een veertiende deel, ingaande 1 April 1950 zeide de minister, dat dit geschiedt in nauw overleg met de commissarissen en de burgemees ters, rekening' hou '-ndr met de behoef ten der gemeenten. De afvloeiing zal regelmatig tot Juli 1951 kunnen plaats hebben. De B.V.D. Minister Teulings besprak ook het werk van particuliere inlichtingen diensten, zulks naar aanleiding van enkele vragen en in verband met ge ruchten rond enkele dag- en weekbla den. De minister kantte zich scherp tegen dergelijke „horribele verhalen", die wellicht door particuliere inlichtin gendiensten veroorzaakt zijn. Uitvoerig ging de minister in op het werk van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (B.V.D.) en beloofde de Ka mer zoveel mogelijk te zullen inlichten, inderdaad, zo zeide hij, bestaat in deze sfeer gevaar, omdat de rechtszekerheid kan worden aangetast wegens aanleg van dossiers, waartegen geen verweer bestaat. Dit gevaar moet zoveel moge lijk worden vermeden. Bij re- en du pliek werd de minister herhaaldelijk en fel aangevallen en geïnterrumpeerd door het communistische lid Van San ten om een uitlating over subversieve elementen, die steun uit het buitenland ontvangen. Voor een ieder die de zaak rustig bekijkt, aldus minister Teulings. is het duidelijk, dat de B.V.D. een hoogst „noodzakelijk kwaad" is Nadat enkele andere hoofdstukken van de begroting zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming waren aangeno men, werd de vergadering gesehorst tot hedenmorgen. Devaluatiewinsten tengevolge van ex port naar bepaalde landen worden niet anders dan andere winsten beoordeeld. Wel kunnen er bijzondere omstandig heden zijn, die een afroming rechtvaar- di|en, zoals thans bij de export van bloembollen naar de Ver. Staten het ge val is. Door bepaalde maatregelen ma ken de exporteurs extra winsten en worden de telers de voordelen van een grotere afzet onthouden. Daarom heeft het bedrijfschap voor sierteeltproducten besloten tot gedeeltelijke afroming van die extra winsten. Overwogen wordt deze gelden, te bestemmen voor doelein den, welke aan het gehele bloembollen vak ten goede komen. Veevoeder. Mocht er plotselinge stagnatie komen in de veevoedervoorziening tengevolge van het ontbreken van importmogelijk heden, hetgeen niet uitgesloten kan worden geacht, dan zou dit een cata- strophale ontwikkeling in de Neder landse veehouderij, met zich brengen. Daarom kan de minister de wenselijk heid onderschrijven om bij voorbaat be paalde voorzieningen te treffen. Hij is dan ook binnen het kader der mogelijk heden bedacht op het vormen van een zekere voorraad aan voedergranen, wel ke onder normale omstandigheden niet zal worden aangesproken. De veilplicht. Over de wenselijkheid van het hand haven of het afschaffen van de wette lijke veilplicht laat de minister zich op het ogenblik van advies dienen door de commissie van advies inzake de afzet en de productie van warmoezerijgewas- sen. Zodra dit advies is uitgebracht, zal een beslissing worden genomen. Visseqj. Ook de minister is van mening, dat de toestand in het vissersbedrijf aanlei ding geeft tot bezorgdheid. Een deel der moeilijkheden is niet alleen gevolg van de verminderde vangstmogelijkheden en de sterk gestegen kosten, doch ook van bet gebruik van scheepstypen, die ren dabele exploitatie onmogelijk maken. Het in bedrijf zijnde deel van de vloot is wel in staat voldoende aan te voeren. Het ligt in het voornemen door een in het leven te roepen financieringsmaat- regeling de daarvoor in aanmerking ko mende rederijen steun te verlenen bij het bouwen van nieuwe ijissersvaar- tuigen. Aan nieuwe mogelijkheden voor de export van zeevis en zoetwatervis wordt veel aandacht geschonken, om dat in de meeste daarvoor in aanmer king komende landen de eigen produc tie is uitgebreid. Moeilijkheden op vis- serijgebied treft men ook elders aan. Mysterie van de Oriëni-express De 22-jarige Amerikaanse student Russel McMichan. misschien de laatste die kapitein ter zee Eugene Karp in leven gezien heeft voordat diens lijk in een tunnel langs de baan van de Orient-Express bij Salzburg gevonden werd, bevindt zich op de „Queen Mary" McMichan heeft zich in zjjn hut opgeslotèn en de volgende radiotelefo- nische boodschap gezonden: „Ik lunchte met kapitein Karp in de trein. Ik geloof, dat ik de laatste ben, die hem levend gezien heb, maar ik wil niet te veel zeggen. Ik zal wachten totdat ik te New Vork ben". De Ame rikaanse legerautoriteiten te Wenen hebben de politie, te New York ver zocht McMichan bij de aankomst van het schip op te wachten. Prins Bemhard zal president Truman ontmoeten Prins Bernhard wordt deze week uit Mexico in Washington verwacht. Hij zal een niet-offciële reis door Califor- nie maken. Op 7 Maart zal hij te Was hington aankomen voor een bezoek aan president Truman. Op 9 Maart gaat hij voor tien dagen naar Canada. Daarna gaat de Prins naar New York om zich per vliegtuig naar Nederland te be geven. OP HET MATJE QMDAT JE als buurvrouw, als het er op aan komt, niet alles over z'n kant kunt laten gaan, had mevn, Krabbenbil tot haar wederpartij ge zegd dat ze een vieze sloerie en eeit dweil was. En zulks is bij de wet verboden. Niet in die zin, dat het Wetboek van Strafreeht zich zou bezig houden met sloeries en dwei len, maar in de algejnene en zeer wijde zin, die dat handzame boekskp aan het begrip belediging wenst té geven. Mevrouw Krabbenbil, fraai aange kleed voor de hoofdrol, die ze in dit juridische éénactertje ging spelen* zat zich te stoven in haar eigen vetj toen mevrouw Brokkelier een situa tieschets gaf van het slagveld, waar* op de vijandelijke machten elkaar hadden ontmoet. Het was zeer stil op de publieke tribune Me man had nog gezech: laat die dikke fenijnzuigster dribbele; be moei je d.'r niet mee. En as van nette femilie zijnde, draaide ik me hoofcl om as dat dikke mens d'r tong uit stak. Ik dach: je mot gekke altijd maar gelijk geve De rechter verzocht haar tot dé zaak te komen. Zakelijk. En kort. Maar hij had met hetzelfde resultaat kunnen proberen walvissen te vangen in 'n teiltje. Deze magere mevrouw Brokkelier was namelijk geen vrouw meer; het was een klaterende water val, een ruisende stroom van verbit terde woorden, een explosie van kwaadaardigheid. en as me vuillisemmertje buiten stong, schopte dat mens 'm met d'r dikke benen om. Toen zei ik een keer: buurvrouw, zeg ik, hebbiö wat tege mijn? Laat me emmertje staan, dat heb je niks gedaan, zeg ik zo, altijd nog kalm en as van nette femilie zijnde, zeg ik dat zo. Mijn heer of ze in d'r dikke nek gehete wier, zo vloog dat mens op. As een as een stier, za'k maar zegge. Dit biologisch misverstand ging de rechter te ver. Hij verklaarde zich voldoende ingelicht en riep de ver dachte tot zich. Zij plooide een kan ten kraagje, schikte een lok over de volgroeide oren en gaf een imitatie van Mae West, die gezien mocHt worden. Och, weledelen, dat zijn praat jes uit die vrouw d'r nek, die is heel d'r armoeiige leven mager geweest van saggerijn. Dat wijf Bom! zei de hamer en de rechter zei de rest. Mevrouw Krabbenbil in formeerde, waarom dat mens precies zeggen mocht wat ze wilde, waarom haar de waarheid werd verboden én of er dan geen recht meer was voor een arme vrouw. bat recht krijgt u, maar we wil len geen onbehoorlijke woorden h(T- ren. Schaamt u zich, een moeder van negen kinderen! Enfin: ze stemde haar viool een beetje zuiverder en schoof al het leed harer ontsporing op de zenuwaanval len, waaraan zij bij dage en bij nacht® was bloot gesteld. Door die mevrouw daar, kijk ze 's grijnzen! Weledelen, datdie mevrouw daar zit me uit te grijnzen!' Hierheen kijken!, commandeerde de rechter, die in jeugdiger dagén iets bij de cavalerie moet zrjh ge weest. Wie goed luistert kan de commando's nog horen, vooral in dat soort gedingen Brokkelier contra Krabbenbil en aanverwante naar geestigheden. Het werd vijftien gulden boete. En denk er allebei om, zei de rechter, wie nu weer begint gaat de gevan genis in. Krabbenbil of Brokkelier, dat is ons hier om het even. Maar er wordt niet meer gescholden, be grepen? Ze stonden er gen beetje beteuterd bij, want het was meer cavalerie dan reclassering, wat de klok dreunde. Tegen zulk soort vrouwen zijn alleeji de zwaardere soorten tanks opge wassen. Heurlieder mannen verdienen ons altoosdurend en diepgaand meder lijden; zij zijn de martelaren, voor wie geen beeld wordt opgericht. Ver moedelijk omdat het dan te vol zou worden. KAREL. Een Engelse beschuldiging De Britse afgevaardigde in de Econo mische en Sociale Raad van de Ver. Naties heeft de Sowjetunie er Ding dag van beschuldigd, dat zij dwangaD- beid tot een integraal deel van haar economie heeft gemaakt. De Britse gedelegeerde verklaarde: „Het is heel duidelijk, dat wij hier niet te maken hebben met een gewoon straf - systeem, doch met een reusachtige eco- noipische onderneming ,die door dê politie wordt geleid en die meer ar* beiders en nog wel dwangarbeiders in dienst heeft dan elke andere or ganisatie ter wereld". De Amerikaanse afgevaardigde verklaarde, dat dit sy steem niet alleen in de Sowjetunie wordt gebezigd, doch ook in de andere landen van Oost-Europa.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5