Regentschap en voogdij worden geregeld Sport in 't kort Hagenaar deed practische uitvinding De spanning tussen Djakarta en Djogja neemt snel toe Richtprijzen voor oogst 1950 thans vastgesteld ewogen week-eind Kamers in verenigde ziüing bijeen Een vrij zeldzame gebeurtenis Aanhoudende loost... WOENSDAG 1 MAART 1950 JJROEDERLIJK EN ZUSTERLIJK verenigd zaten de leden van de Tweede Kamer en van de Eerste Kamer gisteren in de vergaderzaal van het eerst genoemde hoge staatscollege door elkaar. De honderd Tweede Kamerleden zqn krap behuisd; de vijftig bankjes elk voor twee personen laten niet veel bewe gingsvrijheid meer over. Zij konden hun gasten van de andere zijde van het Binnenhof dus geen gemakkelijke stoelen aanbieden. Dezen aanvaardden dit goedmoedig en namen links en rechts p laats naast hun collega's van de Tweede Kamer, waardoor de zaal met op verscheidene plaatsen drie man dicht tegen Eerste Kemer, prof. mr. R. Kranenburg, hanteerde de voorzittershamer. Deze elkaar aangedrukt op een te volle schoolklas geleek. De president van de enscenering was geenszins een toevalligheid, want de Grondwet, die niets aan het toeval of aan de luimen van onze regeerders on wetgevers overlaat, heeft nauwkeurig voorzien in de organisatie als de beide Kamers der Staten-Generaal In een onder-onsje bij elkaar komen. doen. Dit geval heeft zich inderdaad voorgedaan. Tijdens de ziekte van Ko ning Willem III werd twee maal, op 2 April 1889 en op 28 October 1890, dit verslag uitgebracht en werd volgens artikel 40 van de Grondwet een besluit verklaard, dat de Koning buiten staat is te regeren. Consquent is, dat de ver enigde vergadering, als zij meent, dat de Koning het gezag weer in handen kan nemen als hij dus niet meer buiten staat is de regering waar te ne men, zoals dit in officiële termen heet dit ook bij een besluit verklaart. De vergadering, waarin goedkeuring werd gehecht aan het besluit van Ko ningin Wilhelmina om rust te nemen en het gezag enkele maanden aan haar dochter over te dragen en de plechtige zitting, waarin Koningin Juliana „bin nen de stad Amsterdam" werd beëdigd en ingehuldigd, liggen nog vers in het geheugen. J)EZE verenigde vergadering was no dig, omdat twee wetsontwerpen aan de orde gesteld waren, waarvoor de Grondwet de behandeling in een ver enigde vergadering vereist. Het eerste betreft de benoeming van een Regent voor het geval van erfopvolging tijdens de minderjarigheid van de troonopvol ger en het tweede de benoeming van een voogd en de regeling van de voog- dQ over de minderjarige Koning. LIET KOMT in het Nederlandse staats leven niet vaak voor, dat Eerste en Tweede Kamer gemeenschappelijk bij eenkomen, wanneer wij althans de nor male gevallen van de opening en slui ting van de gewone zitting der Staten- Generaal, telken j are buiten beschouwing laten. Een verenigde vergadering is verplicht bij de benoeming van een koning in geval van overlijden, wan neer het vooruitzicht bestaat, dat geen bevoegde troonopvolger aanwezig zal zijn. Deze kunnen dan bij de wet be noemd worden. Voor deze gevallen is zelfs voorgeschreven, dat de beide Ka mers in dubbelen getale bijeenkomen, de Tweede Kamer dus met 200 leden en de Eerste Kamer met 100 leden, uiter aard slechts voor deze bijzondere gele genheid aangewezen. De laatste bepa ling bedoelt de kans op een juiste keu ze door verdubbeling van het kiescol lege zo veel mogelijk te vergroten. Het vereiste van de verenigde vergadering is ingegeven door de wenselijkheid in 's lands belang tot een spoedige beslis sing en tot eenheid van besluitvorming te komen. Het ligt voor de hand, dat hier tweeërlei besluit van de Tweede en van de Eerste Kamer niet geriskeerd mag worden. De Grondwet verlangt verder o.a. van de ministers dat zij, als de Koning naar hun oordeel buiten staat geraakt is om te regeren en zij, nadat de Raad van State binnen een zekere termijn advies heeft uitgebracht, nog menen, dat de Koning zijn gezag niet kan uit oefenen, hiervan aan de verenigde ver gadering der Staten-Generaal verslag £)E NOODZAAK om in verenigde ver gadering bijeen te komen heeft dus niet vaak bestaan. Vandaar, dat de Dinsdag gehouden gemeenschappelijke bijeenkomst als iets bijzonders be schouwd mag worden. Tijdens de rege ring van Koningin Wilhelmina werden het regentschap en de voogdij geregeld bij twee wetten van 2 April 1909. Het thans in behandeling zijnde wets ontwerp betreffende het regentschap wijst Prins Bernhard als regent aan en het wetsontwerp aangaande de voogdij bestempelt hem tot voogd. Als voogd wordt hij terzijde gestaan door een Raad van Voogdij, die aanstonds na het in werkingtreden van deze wet wordt sa mengesteld uit vier door de Koningin te benoemen Nederlanders, benevens de vice-president en het eerst benoemde lid van de Raad van State, de voorzit ter van de Algemene Rekenkamer, de president en de procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. De Dinsdagmiddag gehouden verenig de vergadering heeft nog slechts for mele zaken afgedaan, namelijk het trek ken van de afdelingen en het benoemen van de voorzitters daarvan. De beide wetsontwerpen worden nu in de afde lingen onderzocht en zij komen spoedig in openbare bespreking. OUDE MAN VERONGELUKT Vorige nacht is in Den Haag een 69- jarige man, die op zijn fiets op de Loosduinse Weg reed, bij een plotse linge zwenking door een auto aangere den. Zwaar gewond is de wielrijder naar een ziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. Reinig bij veelvuldig hoes ten Uw luchtwegen grondig met de krachtig ingrijpende: Losse neon-letters Hei Radioproaramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7-15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommen- taar. 7.40 „Vandaag?'. 8.05 Commentaar familie-competitie. 8.15 Radio Philharmonisch- orkest. 9.15 Moderne Stadsontwikkeling. 9.35 Metropole-orkest. 10.05 ,,'t Kerkvenster". 10.15 Bach-programma. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Kwartet. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara-varia. 6.20 Trio X.IJ.Z. 6.35 Johan Jong en zijn Banjo- liers. 7.00 Vergroot de blauwe bril. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 „Wees je zelf'. 7.40 Weekkroniek. 7.45 Raad der kerken. 8.20 Promenade-orkest. 8.50 De brug. 9.40 Con certgebouw-orkest. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Nachtschuit. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 Fluitconcert. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Fantasie. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunchconcert. 1.20 Piawo-reaial. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Piano-duo. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Ouverture. 5.00 Het Radio- Jeugdjournaal. 5.30 Composities. 6.00 Leger des Heilskwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 „De muziek bij nader inzien". 7.40 „Vandaag?*. 8.05 „Idealen". 9.00 Familie-competitie. 9.35 „Weer terug in Studio-zaal". 10.05 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Ouverture. 14.45 Avond overdenking. 11.15 Concertgebouw-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Radio- Ochtendblad. 8.40 De ster van de dag. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram.muziek. 9.35 „Soft and sweet". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 „Kleutertp luister". 31.00 Piano-spel. 11.30 Concert-orkest. 11.45 Eva Janssen draagt voor. 12.00 Langs de Wolga. 12.38 Maria Zamora. 1.15 The Ro mancers. 1.45 „U kunt het geloven of niet". I.50 Accordeon en piano. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Jo Dusseldorp. 3.00 „Klimop". 4.00 Van vier tot vijf. 5.00 Avro-Kaleidoscoop. 5.50 Regering^uitzending. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Gram.muziek. 6.45 Zwerftochten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 7,30 De Radio-Volks- muziekschool. 8.15 Het Radio Philharmonisch- crkest. 9.50 „De Kvibbebijter", hoorspel. 10.20 „Musiciens Francais". 11 15 Sportactualiteiten. II.30 André Kostelanetz musiceert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 9.05 Casino-programma. 10.10 Verz.progr. 11.00 Octet Phillips. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Operette-aria's 12.15 Musette-orkest. 1.15 Cabaret. 2.00 Fr. Br.: Octet Ferguson. 2.45 Eng. H.S.: Film programma. 3.00 Kalundborg: Gram. 4.00 Eng. L.P.: South. Serenade-orkest. 4.30 Or kest Graham. 5.00 Fr. Br.: Ber. 5.10 Ensemble Heyne. 5.30 Kootwijk: Ned. Strijdkrachten. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.15 Fr. Br.: Omroep-orkest 8.00 VI. Br.: Gram. 9.00 „Roer-roer-romme- de-pot". 9.30 Gram. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Opera-muziek van Donizetti. 11.05 Jazzmuziek. 11.30 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde" 7.25 Pochette surprise. 7.30 Eng. H.S.: Orkest Gard ner. 8.10 Concert. 9.15 BBC Midland Light Orchestra. 10.00 „BBC Singers". 10.30 NW PR: Beckmann en Hunkel. 11.00 Eng. H-S.i Schoolradio. 11.15 Wijding. 11.30 Apache orkest. 12.00 Eng. L.P.: BBC West of England Light Orchestra. 12.45 Voordracht. 1.00 „Mrs. Dale's Diary". 1.15 Mil.-orkest. 2.00 BBC Midland Light Orchestra. 2.45 Voor de kin deren. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Omroep Tango-orkest. 4.15 Voor de kinderen. 4.50 Radelow-kwintet. 5.15 Alt en piano. 5.30 Eng. L.P.: Orkest Hayes 6.00 BBC Schots Var.-orkest. 6.45 Orkest Evans. 7.15 Orkest Muscaat. 7.45 Hoorspel. 8.00 Eng. H.S.: Lub bock en sol. 8.30 Eng. L.P.: Verz.proe* 9.00 Opera-muziek. 10.00 „Welsh Rarebit". 1 '.15 „Topic for to-night". 11.20 Dansorkest Sil vester. (Van onze Haagse redacteur) rvE TECHNIEK staat langzamerhand voor niets meer. Dat heeft ons nu weer een Haagse uitvinder gedemon streerd, die losse neon-Ietters op de tafel rangschikte en ze daarna deed „branden". Hij pakte de letters op. maakte er een nieuwe tekst mee en opnieuw verspreidden zü hun kleu rige licht. Dat betekent een belangrijke voor uitgang voor winkeliers, die op een of ander artikel de aandacht willen vesti gen en nu maar de losse letters naast elkaar hebben te leggen om elke ge wenste reclamezin te vormen. Tot dusver is men bij neonreclame in eta lages gebonden aan vaste letterverbin dingen. Elke letter afzonderlijk krijgt zijn stroom door een draad toegevoerd en de letters tezamen zijn stevig op een bepaalde wijze gemonteerd. De Haagse uitvinder echter, die over losse neonletters beschikt, is in staat 4 la minute elke willekeurige tekst samen te stellen. Het is een vreemd gezicht, als men de letters of buisjes, die dienen voor onderstreping f voor het maken van een kader, naar believen neergelegd, plotseling ziet gaan branden. Het lijkt geheimzinnig, maar het is begrijpelijk als men weet, welke instrumenten er gebruikt moeten worden. Het zijn een vierkant kastje, een soort radiozen dertje, dat door middel van een draad een hoogfrequente stroom overbrengt naar een glazen en metalen plaat. Wanneer de letters op deze plaat ge legd worden, branden zij. De plaat kan men met een tafelkleed of met een dcek bedekken en het ernaar toe lo pende snoer kan men wegwerken. De lichtende neonletters geven dan een wonderlijk effect. Belgie en Frankrijk verkregen. Het Nederlandse octrooi zal spoedig ver leend worden en in andere landen, zo als Engeland, Canada en Amerika is hét aangevraagd. Het zendertje is op het lichtnet aangesloten. Het stroomverbruik be draagt niet meer dan zes cent per 24 uur. Evenals bjj gewone neonver lichting kan men ook bq de „Neono- vo" gebruik maken van verschillende kleuren licht. Willekeurige opheffing van deelstaten ontoelaatbaar De spanning tussen de regering der R.I.S. en de Republiek Indonesia (Djogja) neemt thans snel toe en zal zeer spoedig tot een ontknoping leiden, zo verluidt te Djakarta. De federale regering kan onmogelijk toestaan, dat de opheffing van deelstaten als Oost-Java en andere geheel willekeurig geschiedt, met schending van alle grondwettelijke en andere bepalingen. Zij is ten volle bereid, aan de wensen van de bevolking tegemoet te komen, maar kan niet; berusten in negatie van haar gezag. Autoriteiten der Republiek niet opgewassen tegen militairen? Zaterdag is er in Surabaja een con ferentie gehouden, waar zestien van de vijf en zeventig leden van het Oostja- vaanse parlement bijeen waren. Deze proclameerde zonder veel omslag de aansluiting van Oost-Java bij Djogja. Zondagmorgen werd in Surabaja een demonstratie gehouden voor opheffing van de negara, waarbij het volk de wo ningen van de commissaris der RIS voor Oost-Java binnendrong en er eni ge schade aanrichtte. Een resulutie werd voorgelezen, waarin de besluiten van het parlement van Oost-Java onwettig werden verklaard en dit orgaan niet langer werd erkend als vertegenwoor diger van de bevolking. Over deze gang van zaken is men in Iets hoger dan verleden jaar Minister Mansholt heeft na overleg met de Stichting voor de Landbouw de richtprijzen voor tarwe, aardappel meel en suiker voor de oogst 1950 vast gesteld. Bij de berekening van deze prijzen is aangenomen, dat de afschaf fing van de Ondernemingsbelasting ongeveer zal opwegen tegen de kos tenstijging, die voortvloeit uit de 5 pet loonsverhoging. De richtprijs voor de tarwe is thans bepaald op f 22.85 per 100 kg. hetgeen neerkomt op een verhoging van f 0.35 per 100 kg. Hierin zijn de prijsstijgin gen als gevolg van de devaluatie opge nomen. De gegarandeerde overname prijs voor aardappelmeel is verhoogd Reeds heeft de uitvinder octrooi in met f 0.50 per 100 kg. en bedraagt Skisprong van 124 meter Geen Nederlandse worste laars naar Stockholm BEWONDERING STIJGT. Eens klaagde een dame uit Rijgen, Haar kachel was niet mooi te krijgen, Die wordt nu voortaan met Cetol gedaan Zie nu haar bewondering stijgen. Het is haast niet te geloven dat een menselijk wezen 124 meter door de lucht kan vliegen zonder andere hulpmiddelen dan een paar ski's. De Oostenrijker Willy Gantschnigg heeft dit kunststuk verricht en hij mag zich nu wereldrecordhouder noemen. Joe I.ouis blijft zijn tegenstanders in z.g. demonstratiepartijen allesbehal ve zachtzinnig behandelen. Gisteravond sloeg hij Willie Johnson, die hem van repliek moest dienen maar geen enke le harde stoot kon plaatsen, twee maal neer in een partij van vier ronden. Na afloop van deze demonstratie zag John. son er ontoonbaar uit. Volgens een medewerker van de Daily Graphic is het nog niet geheel zeker dat de eindronden van het tour- nooi om de Jules Rimet-beker dit jaar in derdaad te Rio de Janeiro zullen worden gespeeld. Er zouden namelijk moeilijk heden zijn ontstaan met betrekking tot de overdracht van deviezen en de huur van het nieuwe stadion in de Brazili aanse hoofdstad. Van 18 tot en met 21 Mei wordt in Algiers, onder auspiciën van de Franse biljartbond het Europees kam pioenschap bandstoten gehouden. De tijd van voorbereiding tot het houden van het Nederlands kampioen schap in deze klasse is te kort en daar om heeft de Nederlandse Biljartbond besloten selectiewedstrijden te laten spelen, waaruit de Nederlandse verte genwoordiger (s) zal (zullen moeten voortkomen. Er zijn 9 inschrijvingen binnengekomen en twee groepen wer den gevormd. In Amsterdam zullen spelen de Amsterdammers E, Lou waard, Jan Sweering, Jacob Sweering en S. van Lochem. In Rotterdam be staat de groep uit J. A. Eichelsheim (Rotterdam), P. J. van de Pol (Rotter dam), J. Chr. Baay (Rotterdam), P. Kruythof (Barendrecht) en H. Metz (Den Haag) Naar wij vernemen zullen geen Nederlandse worstelaars deelnemen aan de wereldkampioenschappen Grieks Romeins die van 2023 Maart te Stock holm worden gehouden. De Ned. Krachtsportbond zou gaarne een klei ne ploeg hebben afgevaardigd omdat er daar voor Nederlandse worstelaars uiteraard veel te leren valt en de waarde van het vlagvertoon evenmin mag worden onderschat, maar het is niet mogelijk gebleken de benodigde fondsen bijeen te brengen. De jury van de internationale wielertrophee Egmond Gentil, een wis- selprijs voor de beste prestatie van het jaar, kwam te Parijs bijeen om de ren ner te kiezen, die als beloning voor zijn verrichtingen in het jaar 1949 de trophee voor een jaar in zijn bezit krijgt. Candidaten waren Harris (Gr. Br), Coppi (It.) en Van Steenbergen (Belgie). Na de eerste stemming ging Harris aan kop met 12 stemmen, ge volgd door Coppi (9 stemmen) en Van Steenbergen (2 stemmen). Er waren twee stemmen blanco. Een tweede stemming was thans nodig. Het resul taat hiervan was: Harris 15 en Coppi 10 stemmen. Van Steenbergen kreeg geen stem. Hierdoor kwam Harris voor een jaar in het bezit van de wisselprijs Edmond Gentil. In 1946 werd de trophee voor de eerste maal uitgereikt. De Belg Masson was toen de gelukkige. In 1947 was het Coppi en in 1948 de Belg Schotte. Binnenkort zijn een drietal ge vechten om de titels in de lichtste ge wichtklassen om het professionalkam pioenschap van Nederland te ver wachten. De uitdaging van de veder- gewichtkampioen Jan Maas aan Hannes Schneiders om de bantamtitel is door de N.B.B. reeds erkend. In be handeling zijn uitdagingen van de vlieg- gewichtkampioen van Nederland Theo Nolten aan Hannes Schneiders om de bantamtitel en aan Jan Maas om de vedergewichttitel. thans f 31 per 100 kg. tot een limiet van 200.000 ton. Mocht de productie deze hoeveelheid te boven gaan, dan zal het teveel tegen een prijs van f20 per 100 kg. ter beschikking van de re gering moeten worden gesteld. De sui kerprijs is verhoogd van f 39.50 tot f 42.50 per 100 kg. Hierin is de stijging van de verwerkingskosten van de sui kerbieten opgenomen, alsmede een te verwachten daling in de opbrengst van melasse en pulp. Voor voergranen zijn geen richtprijzen vastgesteld. Deze houden nauw verband met de prijzen, waarvoor geïmporteerde granen als veevoer worden gedistribueerd. De mogelijkheid blijft bestaan, door aan kopen aan de markt steun te verlenen, De walvisvangst eindigt op 15 Maart Het Bureau for International Whaling Statistics heeft besloten, dat de vangst op baleinwalvissen dit jaar op 15 Maart te middernacht moet worden gestaakt. Het door deze conventie vastgestelde quotum van 16000 blauwe walviseenhe den, die door alle expedities tezamen mogen worden gevangen, zal dan zijn bereikt. Dit is ruim drie weken eerder dan de datum waarop het seizoen officieel sluit, n.l. 7 April 1950. Dit jaar is 2 H week korter gevist. Het vroegere slui ten van het vangstseizoen wordt gewe ten aan het grotere aantal „catchers" Het aantal expedities is even groot als vorig jaar. Mijnwerkersstaking in V. S. neemt steeds ernstiger vormen aan Het totale aantal Amerikaanse arbei ders, dat door de mijnwerkersstaking werkloos is, is Dinsdag tot 572.000 ge stegen en Pittsburg, de staalstad, wordt bedreigd met een acuut tekort aan energie. Een hoge regeringsfunctionaris ver klaarde, da* naar zijn mening een inbe slagneming der mijnen door de federale regering noodzakelijk zou zijn als de staking niet voor vandaag een einde nam. Er zijn echter geen tekenen, die er op wijzen, dat president Truman een dergelijke actie voorbereidt. Djakarta zeer ontsticht. De verklaring van Susanto, de minister van binnen landse zaken van de republiek, dat het vraagstuk der deelstaten volgens Djogja door een noodwet moet worden opge lost en dat de republiek accoord gaat met aansluiting van Oost-Java en Ma dura bij haar gebied, leidde zelfs tot uitlatingen als: „Djogja onthult zijn ware bedoelingen". Toch kan men niet aantonen, dat er een weloverwogen sy steem achter de acties in de ver hil- 1l de deelstaten zit. De indruk bestaat, dat de machthebbers in Djogja niet zijn opgewassen tegen de militaire com mandanten, die zich het recht aanma tigen zelfstandig op te treden. De uit latingen van Djogja worden daarom beschouwd als pogingen, om de mili tairen in republikeinse gezindheid té overtroeven. Reacties hierop zullen echter niet kunnen uitblijven. In ieder geval maakt men er geen geheim van, zijn teleurstelling over de wijze, waar op de minister van defensie van de RIS, de sultan van Djogja, tegen de acties van de militairen optreedt. Bang zijn of bidden „Doodsbenauwd ben ik, voor de waterstofbom", aldus bekende dr. Harold Urey, de natuurkundige, die een belangrijk aandeel in de ontwikkeling van de bom heeft gehad, in een interview. „Soms denk ik, dat bidden de enige uit weg is. Ik wilde, dat ik recht streeks toegang had tot de Aller hoogste om Hem raad te vragen. PATRICIA WENTWORTH 123 „Ze heeft een vreselijke tijd doorge maakt. Volgens mi) is er geen twijfel aan, of zij verdacht haar broer al van moord op de oude nicht. Moord niet bepaald door vergif of daadwerkelijk geweld. Het oude mens was, meen ik, in een toestand, die geen schok of schrik kon verdragen en miss Master- man zal wel gedacht hebben, dat hij haar heeft gedood door haar te bedrei gen. 't Is vreselijk, met zulk een ver moeden rond te lopen, nog afgezien van de verdwijning van het testament Een verdwijning, die haar niet be voordeelde. daar zij bij het nu overge legde testament hetzelfde bedrag erft. Ik vraag mij af, hoe lang miss Master- man nog zou hebben geleefd als de ichuld van hap- broer niet aan 't licht was gekomen Varonderstel nu eens, dat mr. Oakle" zou zijn gearvr *-erd; gesteld, dat <z;i gezwegen, dan denk ik niet, dat zij haar wroeging en ellende voor haar broer verborgen had kunnen houden. En dan zou hij zich bewust zijn geworden van het gevaar, dat hem bedreigde, als ze 't niet langer uithield wat nu inderdaad het geval is geweest. Hij had juist twee mensen gedood; denkt u, dat hij zou hebben geaarzeld, nog eens te doden? Ik ge loof, dat er dan een heel handig in el kaar gezette zelfmoord zou zijn ge pleegd en ik ben er zeker van, dat miss Masterman haar eigen leven redde, toen haar geweten haar verbood, een „Ik vraag mij af, of zij vindt, dat het voor haar de moeite waard was, haar leven te redden", zei Justin ernstig. Miss Silver liet haar breinaalden extra-hard kletteren. „Daarin ben ik het niet met u eens, me. Leigh. Het leven is altijd de moei te van 't redden waard en miss Mas terman is een vrouw met een nauw gezet geweten. Zij heeft goede gods dienstige beginselen en zal over een groot vermogen beschikken. Men kan haar aanmoedigen, er veel goed mee te doen. Ongetwijfeld zal zii 't nog moeilijk hebben, maar ik zal -b -ren, met haar in contact te blijv -> ik ge loof, dat zij er doorheen zal -n en haar leven opnieuw beginnen ter wille van anderen En ik zal mijn besl doen, haar moed in te spreken. Onze grote dichter Tennyson zei het reeds, dat geen mens, die in waarheid mens is, ooit werkelijk naar de dood heeft ver langd". „Dat is een echo uit het Victoriaanse Utopia, toen het meer ontwikkelde deel van ons volk zich voorstelde, dat alles zo goed was als 't maar zijn kon", merkte Justin enigszins laatdunkend op. Miss Silver kuchte afkeurend. „Het was een tijd, die grote mannen en vrouwen voortbracht. En vergeet niet, dat er onder hen waren, die on vermoeid hebben gewerkt voor de be tere sociale omstandigheden, die we nu langzamerhand zien verwezenlijkt. Maar om naar Lord Tennyson's uit spraak terug te keren, ik denk niet, dat geloof en hoop van het leven kun nen gescheiden worden en waar ze nog bestaan, -zij het zwakjes, kunnen ze weer worden opgekweekt. Alleen men sen, bij wie ze totaal zijn uitgedoofd, kunnen naai- de dood verlangen". In Frank's heldere, koele blik kwam een glimp van oprechte bewondering. Maudie, zo practisch, zo verstandig, zo onbuigzaam in haar moraal, zo vrien delijk en toch zo stijfjesin alle op zichten beviel zij hem. Hij wierp haar brutaalweg een hartelijke kushand toe en zei: „U weet niet, hoe goed het mij doet, met u in een zaakje samen te werken. Mijn stemming rijst er huizenhoog door. Er is nog veel wat ik weten wil en het meeste zal nooit voor de rechtbank komen". Zich tot Justin wendend merkte hij op: „Helemaal buiten alles om zal ik u iets van strikt vertrouwe lijke aard vertellen". Hij liet zijn stem dalen en fluisterde: „Ze weet alles". „Maar beste Frank!" Hij knikte nadrukkelijk. „Neemt u geen notitie van haar Ze werd bescheiden opgevoed, een Victo riaanse vergissing. En toch kunt u mij op mijn woord geloven: ze doorziet alle mensen alsof ze van glas waren. Ze kijkt recht door het winkelvenster tot in de donkerste hoeken van het maga zijn en ontdekt het geraamte in de muurkast. Als u dus van plan mocht zijn, een misdaad te begaan, doet u verstandig met haar uit de weg te blij ven. U is gewaarschuwd. Alleen omdat ik een volkomen zuiver geweten heb, durf ik haar onder 't oog te komen' Miss Silver, nu toch wat verlegen, peuterde aan de rose breiwol. (Wordt vervolgd) Men wil heb ben, wat men niet bezit, en wat men heeft, houdt op te behagen. BOUTET DE MONVEL Von Manteuffel wilde Adenauer adviseren over Duitse strijdkrachten De voormalige generaal Von Man teuffel heeft in een brief aan de West- duitse bondskanselier, dr. Adenauer, zijn mening gegeven over het op de been brengen van Duitse strijdkrach ten, voorzien van lichte wapens, aldus wordt te Bonn in een officiële Duitse verklaring meegedeeld. In Britse kringen kwam het nieuws over Von Manteuffels brief als een verrassing. Het is het standpunt van de Hcrge Commissie, zo werd ver klaard, dat alle gewapende Duitse for maties op grond van veiligheidsover wegingen verboden zijn. De geallieer de inlichtingendienst is op de hoogte van het bestaan der Bruderschaft (een organisatie van Voormalige officieren) en heeft de zaak geheel in de hand. Hollandse Schouwburg gemeente-eigendom? B. en W. van Amsterdam zullen bin nenkort bij de gemeenteraad een voor stel indienen om het gebouw van de Hollandse Schouwburg aan de Planta ge Middenlaan als schenking van de Stichting „Hollandse Schouwburg" te aanvaarden, aldus meldt het Hbld. De kosten van restauratie en onderhoud zullen hoog zijn, maar niettemin zijn B. en W. van mening het geschenk te moeten aanvaarden. Over de bestem ming van het gebouw staat nog niets vast. Marktoverzicht Purmerend PURMEREND, 28 Februari 1950. De vraag naar vette koeien was wel iets be ter dan de vorige week en het aanbod was minder, waardoor er een vluggere gang was en de prijzen weer iets vaster waren. Op de gelde-markt was het vrij druk, de weiders beginnen iedere week beter los te komen, zodat men daar niet behoeft te klagen. Be prijzen blijven daar vrij vast. Op de verse markt was het be- Zpek heel goed, maar de handel was daar heel kalm. De vrag is hoofdzakelijk naar t.b.c.-vrij vee en de dieren die daaraan voldoen brengen dan ook een hogere prijs op. Op de nuchtere kalveren 1. kt was een flink aanbod, maar er zat g,uhg in» Er werd druk voor export gekoenr. zodat de dieren nog steeds een hoge prqs opbrengen. Voor het leven was de vraag ook heel goed. Vooral voor een', goed gebruiksbeest w^s veel liefhebbe rij. Het aanbod van de slachtstieren was heel wat minder dan de vorige tfeek; waardoor deze handel beter was. De wol- veemarkt was iets beter bezet, maar nog niet van betekenis. Deze diertjes blijven heel duur, vooral de ramlammeren wor den zeer goed gevraagd, maar ook d* vette schapen blijven goed prijshoudend. Met de bokken en geiten ging het zeer kalm. Ook met de vette varkens ging- het maar neel stug. De zware konden het tot 1,66 brengen; voor de lichtere soorten daalde de prijs al gauw tot plm. j 1,60 We kregen op de biggenmarkt weer eens een groot aanbod te zien. In de vroegte was er heel aardig handel, maar door het grotere aanbod werd het minder goed. De afloop was stug met lagere prijzen Ook met de fokzeugen ging het heel matig In de paardenhandel zat een vrij vlotte gang voor de slachtpaarden en de prijzen waren heel goed. Op de pluimveemarkt was het ook niet druk. Er was maar een heel klein aanbod en een stugge handel, waardoor er weinig v.eranderirig in de prijzen was. Aangevoerd werden 557 runderen, waar onder: 203 vette koeien 1,952,70 p. kg, handel goed; 149 melk- en kalf koeien .650 1050 p. st„ handel'kalm; 149 geldekoeieft 460645 p. st., handel goed; 14 pinken 385 550 p. st., handel matig; 30 graskalveren 185280 p. st„ handel kalm; nuchtere kalveren (fokken) 55105 p. st.; idem voor de slacht 3070 p. st„ handel vlug; aan voer 1256 nuchter kalveren; 12 stieren 475 1250, handel goed; 487 schapen en lam meren, schapen 80135 p. st., handel vlug; lammeren 60105 p. st., handel vlug; 32 bokken en'geiten 1050 p. st., handel ma- handel stug; 1055 schrammen en biggen; tig; 150 vette varkens 1,60—1,66 per »g, schrammen 5570 p. st.; biggen 3055 p. st., handel afloop stug; 12 fokzeugen 225 400. p. st., handel kalm; 38 paarden 525 775 p. st., handel goed. Totaal aanvoer 3587 stuks 400 oude kippen en hanen, rode en wit te 2—2,25 per kg; 300 idem. blauwe 2,40— —2,50 per kg; jonge hennen 2,352.50 per 2,50 per kg; 2900 jonge hanen, rode en witte 2,402,50 per kg; idem, blauwe 2.35 stuk; 350 eenden 1,50—2,50 per stuk; 350 konijnen 17 per stuk; 5000 kipeieren X\% —12^ per stuk; 2000 eendeieren 8Vs p. st.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6