Praagse maatregel lokt protest uit Gevecht tussen de republikeinse garde en de communisten Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Truman wil de mijnen vorderen I De Italiaanse boeren in opstand Zaterdag 4 Maart 1950 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hevig tumuli in Franse Nationale Vergadering Vrouwen gilden, mannen onder de voet gelopen Dit was de eerste ronde Labour-regering zet nationalisaties door Wesi-Duifsland wil opheffing van beperkingen van de industrie De stakingen in de V.S. Noodtoestand is gisteren afgekondigd Stakers blijven halstarrig LUCHTAANVAL OP KANTON Sri NIEUW ELEMENT IN DE MARGARINE OORLOG Felle tegenstanders worden het eens De hand aan de ploeg De Nederlandse regering over het proces tegen Louwers Den Haag: Openbaarheid leed schade Ga rry Davis schrijft boê'k een Tweede dag bracht nog meer bekentenissen Veto houdt nieuwe leden buiten V.N. Een verbod Ommen gestraft Laatste „waarschuwing" aan bisschoppen in Tsjechoslowakije „NEDERLAND LEVERE WESTERLING UIT" Tsjiang Kai Sjek wil de communisten verslaan Amerikaanse luchtmacht Ook leger en vloot kunnen ,,hun Verklaring van Johnson zeer paraat mannetje" staan BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A_ KAPTEEN 147e Jaargang No. 54 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Tijdens de zitting van de Franse Nationale Vergadering ontstond Vrijdag een hevige kloppartij tussen leden van de Republikeinse Garde en een honderdtal communistische afgevaardigden welke op verzoek van de voorzitter Herriot uit de vergadering werden verwijderd. Drie communisten en drie leden van de Garde moesten in het ziekenhuis worden opgenomen ter behandeling van de opgelopen verwondingen. officier justitie zou omtrent de over tredingen worden ingelicht. Deze beslui ten ontlokten van de zijde der commu nistische afgevaardigden een hevig ge joel. Ham en wijn. Duprat had intussen ham en wijn laten aanrukken en scheen niet voor nemens het spreekgestoelte te verlaten. Hij had reeds een uur en 35 minuten gesproken. De vergadering nam toen het voorstel ot schorsing van Duprat aan. De zitting werd opgeheven, waarna De wanordelijkheden begonnen toen communistische afgevaardigden poog den de behandeling van een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet in maatregelen tegen in ver band met de oorlog in Indo-China be dreven daden van sabotage, te vertra gen. De communisten hadden een tegen voorstel ingediend, dat slechts door een minderheid werd gesteund. Daarom weigerde de voorzitter twee communis tische afgevaardigden de toegang tot het spreekgestoelte. Gerard Duprat slaagde er toch in het gestoelte te berei ken en begon te spreken. Dit leidde tot gevechten tussen communistische en niet-comm. afgevaardigden. Twee re publikeinse afgevaardigden moest in een vertrek de eerste hulp worden ver leend voor opgelopen verwondingen. Een der afgevaardigden de volksrepu blikein De Menthon werd volkomen onder de voet gelopen. Na een schor sing van vijf kwartier werd de zitting hervat. Herriot maakte bekend, dat de commissie van orde had besloten de communistische afgevaardigde Duprat het recht tot spreken te ontzeggen en hem tijdelijk uit te sluiten van de zit tingen der Nationale Vergadering. De De Britse Labourregering is vast voornemens, met betrekking tot de iel omstreden nationalisatie van de ijzer en staalindustrie niet in te binden, zo wordt te Londen vernomen. Het kabi net heeft de tekst goedgekeurd van de Troonrede, die Maandag a.s. bij de opening van het parlement zal worden uitgesproken. alle afgevaardigden, behalve de com munisten, de vergaderzaal verlieten. Op de Republikeinse Garde werd daar na een beroep gedaan hen met de sterke arm te verwijderen. De commandant der Garde met twee leden begaven zich naar Duprat, die de Franse vlag om zijn lichaam had gewikkeld. Toén hem werd verzocht heen te gaan, antwoord de hij: „Ik ben door het volk gekozen. Ik weiger". De commandant verliet daarop ie zaal om even later met hon derd leden van de Garde daarin terug te keren. Daarna hoorde men buiten, dat in de zaal werd gevochten. De com- nunistische leiders werden door enkele leden van de fractie hardhandig tegen .de Garde verdedigd. De colberts van verschillende afgevaardigden werden verscheurd. De meeste weerstand on dervond de Garde van de vrouwelijke communisten, die zich op de vloer wierpen en „Gestapo" riepen. Toen de communisten later bij de hervatting van de zitting terugkeerden, zeide hun afgevaardigde Citerne: Dit was de eer ste ronde. We zullen zien wat er nu komt. De Westduitse minister van Arbeid heeft Vrijdag aangedrongen op ophef fing van de beperkingen, die door de geallieerden aan de Westduitse in dustrie zijn opgelegd. „Op 't ogenblik wonen er bij ons bijna 48 millioen men sen in een gebied, waar er vroeger 36 millioen woonden. Onze industriële basis is te smal en daarom moeten wij de geallieerden verzoeken de beper kingen voor de industrie zo veel mo gelijk op te heffen. West-Duitsland be reikte in Januari reeds de toegestane omvang der staalproductie van 11.1 millioen ton per jaar. Wanneer wij ons programma voor de werkgelegen heid willen uitvoeren, hebben wij 12.5 millioen ton per jaar nodig en als de Marshall-hulp geëindigd is, zullen wij 14,5 millioen ton staal per jaar nodig hebben. Hetzelfde geldt voor de be perkingen voor de scheepsbouw en de scheepvaart. Verder deelde de minister van Ar beid mede, dat de bondskanselier er bij de geallieerde Hoge Commissie op aan had gedrongen, de ontmanteling van de President Truman zal het congres toestemming verzoeken, om de Ameri kaanse vetkoolmijnen, waarin nu reeds gedurende vier weken in het geheel niet meer is gewerkt, door de staat te doen vorderen. Congresleden hadden tevoren de president opnieuw met aan drang verzocht de vetkoolmijnen te vorderen, nu vele Amerikaanse steden ernstig van het gebrek aan brandstof hebben te lijden en de werkloosheid, ten gevolge van de staking, steeds toe neemt. Er was reeds door de republikeinse senator Wayne Morse een wetsontwerp ingediend, dat voorzag in het vorderen der vetkoolmijnen. Dit wetsontwerp is echter in de senaatscommissie voor ar- beidsaangelegenheden blijven steken omdat bij de behandeling slechts zes senatoren aanwezig waren, terwijl het voor deze commissie vereiste quorum zeven is. De president nam zijn besluit na een bespreking met de minister van Bin nenlandse Zaken, Chapman, de procu reur-generaal Mograth en de advocaat- generaal Perlman. Er waren geen directe aanwijzingen dat de stakende vetkoolmijnwerkers meer aandacht zouden schenken aan de nieuwe „noodtoestandsverordening" die gisteren door de federale rechter is af gekondigd. dan aan de twee eerder uitgevaardigde rechterlijke bevelen, waarin hen werd gelast, hangende de te voeren onderhandelingen gedurende tenminste tien dagen weer aan het werk te gaan. Toch spoedig het eind? Vrijdagavond Iaat werd te Washing ton vernomen, dat de Amerikaanse Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Half tot zwaar bewolkt met vannacht of morgenochtend plaat selijk lichte regen of motregen Zwakke tot matige en in het Noor den van het land later krachtige wind overwegend uit Westelijke richtingen. Vrij zacht. ZONDAG: Zon op 7.18, onder 18.26. Maan op 20.07, onder 7.49 MAANDAG: Zon op 7.16, onder 18.26. Maan op 20.37, onder 8.01. mijnwerkersleider, John Lewis, en de mijneigenaren bijna overeenstem ming hebben bereikt, waardoor de staking een einde zou kunnen .emen. Een vooraanstaand woordvoerder van dc Noordelijke mijneigenaren ver klaarde echter niet meer te kunnen zeggen dan dat er „een heel klein beetje hoop" bestaat. Zevenhonderd slachtoffers Meer dan 700 personen zijn gedood of gewond bij de nationalistische lucht aanvallen, die Vrijdag op Kanton zijn uitgevoerd. De electrische Centrale van de stad werd zwaar beschadigd. Het luchtalarm duurde van 's morgens ze ven tot kort voor middernacht. voormalige Hermann Göring ijzer- en staalfabrieken in de Britse zone te staken. De minister was er van over tuigd, dat het huidige werkloosheids cijfer van 2 millioen belangrijk ver minderd zal worden door de uitvoe ring van de plannen der regering. De links achterspeler van Arsenal, Wally Barnes en zijn clubgenoot Alf Fields (met rug naar camera) rennen de uit 87 treden bestaande trappen van het Arsenal-stadion op en af als onderdeel van hun oefe ning voor de wedstrijd tegen Leeds United *n de zesde ronde voor de Engelse voetbalbeker. Een margarinefabriek heeft 'n nieuw element gebracht in de strijd om het gele vet, die in verschillende plaatsen in het land wordt uitgevochten. De leiding van het bedrijf heeft n.l. be sloten voortaan weer een hoeveelheid vitamine A door haar product te draaien en de kosten daarvan voor eigen rekening te nemen. Verleden jaar is de vitaminering van de marga- ne stopgezet, toen de regering de vi tamine niet langer kosteloos wenste te verstrekken. Opgewekt door koeriers, die van dorp tot dorp reden met de leuze „naar het land", is bijna de gehele bevolking van de Zuiditaliaanse provincie Calabrie met haar schamele landbouwwerktui gen opgetrokken naar de nog ongecul tiveerde Latifundia, op welks verdeling de landloze boeren en werkloze boeren arbeiders reeds lang wachten. Mannen, vrouwen en kinderen grepen houwelen en ploegijzers en zwermden uit over naar schatting 100.000 acres woeste grond. Politieke verschillen werden opzijge zet. Communistische en Christendemo cratische coöperatieven van een dorp voegden hun mensenmateriaal, vee en landbouwwerktuigen tezamen om net nieuwe in bezit genomen land te ont ginnen. Hun houten ploegschaar werd getrokken dQor twee ossen, één van de Christendemocratische burgemeester en één van de Communistische coöpera tieve boerderij. De boeren hebben gezworen, dat zij ditmaal hun verworven land niet in de steek zullen laten. De politie.heeft zich beperkt tot een formele aanmaning tot de boeren om het land te verlaten. Toen de boeren hieraan geen gevolg gaven, liet de politie hen verder met rust. Ook in midden-Italie „boerenopstand" van Midden-Italie overge- Vrijdag is de Zuid-Italie naar slagen. De 24-jarige prins Alessandro Torlo- nia, de grootste grondbezitter in ge heel Italië, verklaarde, dat hij niet van plan is ook maar één hectare van zijn De Nederlandse regering heeft gistermiddag bij de gezant van Tsjechoslow-' (ie in Den Haag een protest uitgebracht tegen het feit, dat tot het proces tegen de heer J. A. Louweis te Praag geen tolk is toegelaten ter beschikking van de Ne- derlandse zaakgelastigde aldaar. De regering is van mening dat daardoor geweld £n eef{ genoeg Van 'treizen is aangedaan aan de openbaarheid van het proces. Voorts is opnieuw geprotes teerd tegen het feit, dat de Nederlandse vertegenwoordiger te Praag geen contact heeft mogen hebben met de heer Louwers sinds de dag dat deze werd gearresteerd. Daardoor is de beschuldigde niet in staat geweest, zich van te voren van de gewenste rechtskundige bijstand te voorzien. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer J. van der Gaag, heeft opdracht gekregc een soortgelijk protest bij de Tsjechoslowaakse regering in te dienen. Het proces te Praag is Vrijdagmor gen voortgezet met het verhoor van de 45-jarige boekhoudster Aloisie Sloven- cikova, die uiteraard ook alles beken de, wat haar ten laste werd gelegd. De rechtzaal was thans geheel bezet. We derom werd aan correspondenten uit West-Europa de toegang geweigerd. De Nederlandse zaakgelastigde, de heer J. van der Gaag, had ditmaal een tolk bij zich. Eén der aangeklaagden, dr. Karei Rodovsky, bekende, van een beroeps spion uit het Westen, met name Mul ler, documenten te hebben ontvangen, die hij uit het land had trachten te smokkelen. Voorts had hij, wanneer hij voor zaken in Pafijs was, contact ge had met een organisatie van Tsjecho slowaakse emigranten, welke zich de „economische raad" noemde. Hij had deze raad alle gegevens verstrekt, die 1 hij kon bemachtigen. De algemene vergadering der V. N. is niet bevoegd tot toelating van een nieuw lid, wanneer het verzoek daartoe door de Veiligheidsraad is afgewezen, aldus luidt het met 12 tegen 2 stemmen (Chili en Brazilië) aangenomen advies van het Internationaal Gerechtshof. De Algemene Vergadering had het Hof om een desbetreffend advies ge vraagd naar aanleiding van de me ning van Argentinië dat uit het Hand vest blijkt, dat het veto niet geldt bij de behandeling van verzoeken om toe lating van nieuwe leden. De directie van de Hero-conser- venfabrieken te Breda werd Vrijdag veroordeeld tot het betalen van f 4000 boete voor het te lang laten werken van arbeiders zonder vergunning van de arbeidsinspectie. QF 28 FEBRUARI van dit jaar, dat is na afloop van tweederden van net belastingjaar, bedraagt het tekort van de regering der Verenigde Staten 2.780.455.000 dollar. Dat is nog net even meer, dan mijn vrouw elke week van haar huishoudgeld tekort komt. In de tweede helft van de wedstrijd hij kunstlicht tussen ZFC en Haarlem vroeg een stem voor de microfoon aan dacht voor een belangrijke mededeling. Die stem zei iets over Abe Lenstra en de scheidsrechter deed de wedstrijd staken. Toen kwam de aankondiging van een kerkcoxjcert, dat in Zaandam zal worden gegeven. Het spel werd zo spoedig mogelijk vervat! Duikers van de Britse marine zijn op weg naar het eiland Muil aan de Schotse West kust, om te gaan speuren naar een Spaans Galjoen met dertig millioen gouden dukaten aan boord, dat daar 400 jaar geleden is gezonken. De dui kers beschouwen het karwei als een oefening. Of zou het edele metaal mi nister Cripps een tikkeltje interesse ren? Bii Apeldoorn heeft de EHBO een onbewaakte verbandkist geplaatst bij wijze van proef. Omdat Apeldoorn ook in Holland ligt, is het hele geval natuurlijk door onbekenden meegeno men Want we blijven toch de Chine zen van Europa. De Griekse minis ter van openbare orde heeft veertien honderd politieke gevangenen losge laten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiii |_JET GEBEURT wel eens een heel en kele keer dat ik geen programma weet samen te stellen. Daarom is het gelukkig, dat er panters zijn. Want nou is die in Oklahoma weer niet aan ver gif doodgegaan, maar aan een gebar sten long en een zenuwinzinking. De volgende keer, dat ik weer over het beest wil beginnen, begint u gerust te gooien! In Januari zijn in Amerika tweehonderdvijfentwintig nieuwe sta kingen begonnen, waarbij tweehonderd tachtigduizend arbeiders betrokken wa ren. In December waren deze getallen 150 en 40.000. En dan zeggen we nog wel eens wat van Frankrijk! Jonge Wat er overblijft, smeer ik m'n haarl dames, die door de hoofdstraat van Sudbury lopen, horen wel eens achter zich fluiten, zonder dat iemand te zien is. Dat doet een papegaai, die, naar verklaringen van zijn baas een vrou wenhater is. Daaraan kunt ge zien, vrienden, dat Sudbury in Engeland ligt. Want bij ons betekent zo'n fiuitie héél wat anders! Gemaskerde stu denten in witte gewaden, die een dood kist droegen, marcheerden gisteren door de straten van Piccadilly met een bord, daarop stond: „De liberalen zijn dood". Dat is niet niet helemaal juist en het is helemaal niet vleiend! DE GOLFLENGTE van de Vlaamse radio-omroep zal worden veranderd 323.9 meter En ook zal de uitzendtijd verlengd worden. Maar koning Leo pold moet voor de microfoon nog al tijd zijn mond houden. De brand weer van Birkhead ontving een brief die werd afgegeven en die luidde' „Mijne heren, het huis van mijn buur man staat in brand". Het is, goed be schouwd maar een omslachtige manier De parochie van Rochester heeft een draai-orgel ten geschenke gekregen, dat zestig hymnen kan spelen In New York heeft een menigte dames in mink en sabelbont een nolitiecordon verbro ken om een hotel te bestormen, waa gratis schonnheidsbehandeiingen wer den gegeven Het nieuwste van he: nieuwste: Regenboognagels, groen haa' lichtende oogleden. En dat lijkt me meer van een valse Van Gogh dan van schoonheid weg te hebben. De 28-jarige Garry Davis, die thans sinds achttien maanden „Wereldburger nummer een" is, heeft verklaard, dat hij heeft verzocht de Ver. Staten als immi grant te mogen binnenkomen. Davis ontkende, dat hij naturalisatie als Ame rikaans staatsburger zou hebben aange vraagd. In antwoord op de vraag, of hij voornemens is met de Hollywoodse danslerares Audrey Peters in het hu welijk te treden, antwoordde Davis: „Dat is mijn zaak". Garry Davis verklaarde verder nog dat hij zijn plan om Duitsland te bezoe ken en door de gehele wereld te reizen, heeft laten varen. Hij zal indien hij de Ver. Staten als immigrant kan binnen komen, daarheen vertrekken, zodra hij het boek over het wereldburgerschap, waaraan hij thans bezig is, heeft vol tooid. Het gebruiken en het vervoe ren van waterstof- en atoombom men is verboden in het 826 inwo ners tellende Franse dorpje Vau- cluse-La-Fontaine. Burgemeester Jean Garcin stel de dit verbod voor, nadat de com munistische raadsleden een reso lutie hadden ingediend, waarbij de gemeenteraad zich zou uit spreken ten gunste van het bui ten de wet stellen van de water stofbom. De plaatselijke veld wachter is verantwoordelijk voor de ten uitvoerlegging van het verbod. 2500 ha omvattend landgoed te Fucino aan de boeren af te staan. Op het landgoed wonen ongeveer 25.000 volwassenen, van wie bijna 12,000 zonder werk. De leiders van de boerenbewegingen verklaarden, dat zij de onbebouwde gebieden van prins Torlonia zullen bezetten als zij geen werk of eigen land krijgen. In negen maanden geen nieuwe woningen Aan de gemeente Ommen is de be voegdheid tot goedkeuring van de in die gemeente te ondernemen bouwwer ken voor de tijd van negen maanden. De goedkeuringsbevoegdheid is aan de gemeente Ommen van 1 Maart tot 1 December ontnomen, omdat gebleken is, dat het gemeentebestuur herhaalde lijk in gebreke is gebleven t.a.v. het door de gemeente uit te oefenen toe zicht op de naleving van de voorschrif ten, die voor de goedkeuring van bouw werken gelden. In de gemeente Ommen moesten herhaaldelijk processen-ver baal en rapporten worden opgemaakt over het bouwen zonder rijksgoedkeu ring. De Tsjechoslowaakse minister van Justitie Cepicka, die tevens hoofd is van het bureau voor kerkelijke aange legenheden, heeft Vrijdag verklaard, dat de Tsjechoslowaakse bisschoppen t .ns voor de laatste maal door de re gering zijn gewaarschuwd, dat zij zich hebben te bevrijden van hun banden met het Vaticaan en dat zij tot een schikking met de Staat dienen te ko men. De Tsjechoslowaakse minister van Openbaar Welzijn, Jozef Plojhar, een priester, die door het Vaticaan in dé uitoefening van zijn ambt is geschorst, verklaarde: „Het ligt thans geheel aan de hoogwaardigheidsbekleders der R.K. kerk in Tsjechoslowakije, om over eenstemming tussen kerk en staat mo gelijk te maken. Voorwaarde hiervoor is natuurlijk dat de kerk in Tsjecho slowakije zich niet langer in gehoor zame afhankelijkheid onderwerpt aan het dollar-imperialisme". De nieuwe ambassadeur van Indo nesië bij het Engelse Hof, Subrandio, verklaarde gisteren op doorreis naar Londen op Schiphol o.a. over de kwes tie Westerling, dat de Indonesische re gering behoorlijke gronden heeft aan gevoerd voor een legale uitlevering. Hij verklaarde met stelligheid, dat de regering van de RIS Westerling De- schouwt als een gewone misdadiger. Op de vraag welke stappen de In donesische regering zal doen wanneer Westerling naar Nederland zal worden gebracht, zeide hij: „Dit is een zaak van de regering in Djakarta, maar ik geloof, dat het voor de stabiliteit van de Unie het beste zou zijn, wanneer hij door Nederland zal worden uitge leverd aan Indonesië en daar zal heus wel iets op te vinden zijn". Staande op het balkon van het pre sidentsgebouw heeft generaal Tsjiang Kai Sjek, die Woensdag het president schap weer op zich nam, dat hij in Januari tijdelijk neerlegde, een menigte van duizenden toehoorders gezegd, dat hij naar het vasteland van China zal terugkeren en de communisten zal verslaan. „De macht, waarover wij thans reeds beschikken plus wat onze potentiële bondgenoten ontwikkelen, moeten in staat zijn de Sowjetunie van aggressie te weerhouden", verklaarde Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie gis teravond te New York. Hij uitte zijn tevredenheid over het vermogen van de landen van het Atlantisch Pact om de „aggressieve bedoelingen" van de Sowjetunie af te schrikken en te ver ijdelen. Johnson noemde de toestand bemoe digender dan zij ooit sinds de capitula tie van Japan was geweest. De Ameri kaanse luchtmacht is meer paraat dan ooit sinds 't einde van de oorlog en ooit het leger en de vloot „zouden hun mannetje staan". „Ofschoon er geen reden bestaat voor zelfgenoegzaamheid, kunnen wij toch enigermate tevreden zijn. In Europa hebben wij het communisme tot staan gebracht en wij hebben bondgenoten gewonnen, waar Rusland satellieten heeft gemaakt". De minister van Defensie zeide zijn rapport over de positie van Amerika aldus te kunnen samenvatten: „De Ver. Staten maken thans aanzien lijke vorderingen in hun politiek van vrede door macht". „Amerika's condi tie is goed en wordt steeds krachtiger". „In Europa verbetert de situatie en in Azie kan zij nog worden aangezien". Verre Oosten. Johnson verklaarde, dat de Ver. Sta ten in het Verre Oosten het commu nisme trachtte te localiseren, waar zjj dit met een redelijke kans op succes mogelijk achten. „Wij maken op ver standige wijze van onze hulpbronnen gebruik om een gezonde, krachtige ge meenschap van vrije Zuidoostaziatische betrekkingen, gebaseerd op gelijkheid en vriendschap, op te bouwen".

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1