Eerste aanval op Labour-program Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Van 1932-1940 President van Frankrijk Woedende Duitsers staken Brits ontmantelingsbureau in brand Minder Britten in actieve dienst Russen op 12 Maart ter stembus Dinsdag 7 Maart 1950 147e Jaargang No. 56 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Debat over troonrede in Britse parlement De conservaiieven waarschuwden... Groot Brittannie achter atoom-politiek der V.N. Bijna tienduizend Neder landers emigreerden in 1949 Nederland protesteert krachtig in Praag Nederlands elfial-club weer bijeen Oefenwedstrijd tegen Joegoslavische club ATLANTISCHE STAFCHEFS IN MAART BIJEEN De Saarovereenkomst Schuman keurt scherpe' Duitse critiek af Albert Lebrun overleden Hevig verzet tegen de demontage Radio in dienst der kankerbestrijding Initiatief der N. C. R. V. Communistische Partij staat terecht" BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Iel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. J^JET AANDACHT luisterde Clement Attlee gistermorgen naar de rede, waar mede koning George VI, getooid met kroon en hermelijnen mantel, het Britse parlement heeft geopend. De premier veinsde de tekst van de rede niet te kennen al heeft hjj haar eigenhandig opgesteld, want „de vorst heerst, doch regeert niet". De koning zette slechts „een beperkt program van wetgeving" voor de huidige zitting uiteen. Hij zei echter, dat indien er andere maatregelen onmiddellijk noodzakelijk zouden blijken te zijn „ter handhaving van volledige tewerkstelling en tot het behoud van het nationale welzijn, de ministers niet zullen aarzelen deze aan het parlement voor te stellen, zelfs indien het waar schijnlijk is, dat zij twistpunten zullen vormen". Met geen woord werd in de rede gerept over de staalindustrie, welke in October genationaliseerd zou wor den. (Zoals bekend, hebben zowel de conservatieven, als de liberalen zich voort durend tegen de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie verzet. - Red.). ninklijke familie toe, toen zij naar Buckingham Palace terugkeerde. Conservatief dreigement Tijdens het debat over de Troonrede heeft de oppositie onmiddellijk de aan. val op de regering geopend. Zij heeft, nadat Attlee in zijn toelichting nog had medegedeeld, dat de regering zich de nationalisatie van de ijzer- en staal industrie ten doel blijft stellen, doch dat er op het moment op dit gebied niets te doen valt, twee amendementen op de Troonrede ingediend die beide het einde van de regering kunnen be tekenen, indien zij worden aangeno men. In deze amendementen wordt het betreurd, dat er niet is gesproken over de ijzer- en staalindustrie en dat er geen doeltreffender maatregelen wor. den genoemd tegen het woningtekort. In politieke kringen beschouwt men [ZONING GEORGE, die vergezeld was van de Koningin en Prinses Eliza beth, zeide o.m. dat nieuwe pogingen nodig zullen zijn om een evenwicht tot stand te brengen in de overzeese han- (lel en in het bijzonder om de verdien sten in Noord-Amerika te vergroten. Ten aanzien van Zuid-Oost-Azie ziet de Britse regering uit naar samenwerking met de andere landen van het Gemene best. De regering zal volledige steun blij ven geven aan de Ver. Naties, teneinde een duurzame oplossing te vinden voor het geweldige probleem der atoom energie. Zij is van mening, dat alleen een doelmatig veiligheidssysteem de wereldvrede kan verzekeren. Na verklaard te hebben, dat Groot- Brittannie zijn taak in het Noordatlan- tisch Pact en het Brusselse Verdrag zal blijven vervullen, merkte de vorst op, dat door de vorming van een federale Duitse regering de Britse regering een aanzienlijke verlaging van de bestuurs- kosten in Duitsland tot stand heeft kunnen brengen. De landbouw-politiek is gericht op een hogere productie in het binnenland. Volledige steun werd toegezegd aan de organisatie voor Europese economische samenwerking, door middel waarvan men een nieuw betalingsstelsel hoopt uit te werken. Duizenden Londenaars juichten de ko- In het afgelopen jaar vertrokken ruim 2400 Nederlandse landbouwers, meestal vergezeld van hun gezinnen, naar de vreemde, in totaal dus zeker 9500 personen. Het leeuwenaandeel daarvan heeft zich in Canada gevestigd (ongeveer 7000). Daarop volgen landen als de Verenigde Staten en Australië. De emi gratie naar Nieuw Zeeland komt slechts heel langzaam op gang. In Frankrijk vestigden zich 39 Nederlandse boeren gezinnen met medenemen van hun le vende en dode have. In koloniever- band vertrokken 350 personen naar Brazilië. Nota van duizend woorden De Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer J. v. d. Gaag, heeft gis termiddag bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken een krachtig protest ingediend in verband met het proces tegen de Nederlandse zakenman J. Louwers, die Zaterdag op beschuldiging van spionnage tot 15 jaar dwangarbeid is veroordeeld. De heer Van der Gaag heeft medegedeeld, dat hij de inhoud van de protestnota, die duizend woorden telt, niet bekend kon maken. VITAMINE A IN DE MARGARINE Een grote Nederlandse margarine fa briek in Rotterdam is begonnen in haar belangrijkste merk evenveel vi tamine A te doen als voorheen op kosten van de regering in de marga rine werd verwerkt. Deze fabriek heeft nooit opgehouden vitamine D in de margarine te doen. NIEUWE KOLENLAGEN IN BELGIE ONTDEKT. Volgens „Het Laatste Nieuws" hebben boringen in de streek van Leopolds- burg het bestaan van steenkolenlagen op 1100 meter diepte aangetoond. De kolen zijn van dezelfde kwaiiteit als in de andere Limburgse mijnen. Weerbericht Verwachting geldig tot Woens dag-avond: Over het algemeen weinig bewolking met in de na nacht en vroege ochtend op vele plaatsen tijdelijk nevel of mist Bijna overal lichte en hier en daar zware nachtvorst: in de namiddag iets zachter dan van daag Zwakke wind. Woensdag: Zon op 7.12, onder 18.31, Maan op 0.42, onder 8.49. Koning George VI en koningin Elizabeth bij aankomst met het statierijtuig te Westminster. deze stap als een waarschuwing, dat de oppositie de regering de „totale oor. log" zal verklaren naar aanleiding van elke belangrijke kwestie. Men heeft er zich over verbaasd, dat de conservatie ven hiertoe zo spoedig zijn overgegaan. Eden heeft overigens bij de opening van het debat verklaard, dat de conser vatieven zich het recht voorbehouden, critiek te oefenen, doch dat zij het re geringsapparaat niet tot stilstand zul len brengen. Het geringe krachtsver schil tussen beide partijen zou echter niet inhouden, dat de buitenlandse po litiek ook maar in de geringste mate zou mogen verslappen. CUP-FINALE OP 29 APRIL Ti WEMBLEY Op 18 Maart zal op het veld van Tottenham Hotspur te Londen de wedstrijd ChelseaArsenal gespeeld worden. De wedstrijd Liverpool Everton wordt een week later te Man chester gespeeld. De finale zal op 29 April in het Wembley Stadion gehouden worden. In dien Chelsea en Liverpool in de finale komen zal dat de eerste maal zijn. Ar senal en Everton hebben de beker reeds in bezit gehad. PROBLEEM TE LAKE SUCCESS DUURT VOORT Rusland, Polen en Tsjechoslowakije hebben Maandag te Lake Success een vergadering van het kindernoodfonds der Ver. Naties verlaten uit protest te gen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische gedelegeerde. Naar wü vernemen zal de centrale training van de Nederlands elftalclub vandaag op het VUC-terrein worden hervat. Uit het feit dat de naam Len stra niet voorkomt op de lijst van spe lers die deze training mogen bezoeken, zou men kunnen afleiden, dat de keuze commissie tot de conclusie is gekomen dat de Fries niet in het systeem van het Nederlands elftal past. De spelers die hiervoor wel in aanmerking komen zijn: Kraak (Stormvogels), Saris (BW), Van der Sluys (BW), Huybregts (BW), Potharst (Ajax), Stoffelen (Ajax), Van der Hoeven (Ajax), Boon kamp (Blauw Wit), Verbeek (Sparta, Terlouw (Sparta), Ravenstein (MW), Michels (Ajax), Schrumpf (SW), La- kenberg (BI. Wit), Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC), Steenbergen Feijen- oord) en Clavan (ADO). Met het oog op de wedstrijd tegen de Belgen, 16 April, zal het Nederlands elftal Woensdag 5 April in het Feijen- oord-stadion een wedstrijd spelen tegen de Zuidslavische eerste klasser Hadjuk. Traditiegetrouw zal de wedstrijd Bel- gieNederland worden voorgegaan door stedenwedstrijden tussen Antwer penRotterdam en BrusselAmster dam. Deze maand zal in Europa een ver gadering worden gehouden van de stafchefs der landen van het Atlanti sche Pact. De bijeenkomst van de stafchefs zal op 31 Maart of 1 April worden gevolgd door een vergadering van de ministers van Defensie en daarna door een vol ledige vergadering van de Noordatlan- tische Raad van ministers van Buiten landse Zaken De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Maan dag zijn afkeuring uitgesproken over de uitlatingen van Duitse politieke lei ders over de onlangs tussen Frankrijk en het Saargebied gesloten overeen komsten. Adenauer had gesproken over Nazi-methoden van Frankrijk bij de onderhandelingen. Een Duits blad noemde de Saar-overeenkomst „een slag in het gezicht van de Europese eenheid". Schuman sprak de hoop uit, dat Duitsland de zaken weer nuchter zou gaan zien. Uit de grondwet van de Duitse Bondsrepubliek blijkt, dat het Saargebied is erkend als zelfstandige staat. De overeenkomsten voorzien in een overgagsstadium tussen het bezet tingsregiem van 1945 en het toekomsti ge vredesverdrag. Ditzelfde geldt voor de huidige status van de regering van Bonn. GEEN INDONESISCH AANBOD AAN DR. SCHACHT Uit de meest bevoegde Indonesische bron wordt het bericht tegengesproken, waarin vermeld werd, dat aan dr. Hjalpiar Schacht een invloedrijke po sitie in Indonesië zou zijn aangeboden. Gisteren is op 79-jarige leeftijd te Parijs aan longontsteking overleden Albert Lebrun, oud-president van de Franse Republiek. Van 19321940 be woonde Lebrun het Elysee; hij ver wierf zich gedurende zijn ambtsperio de de sympathie van het Franse volk, dat hij zo treffend personifieerde. De voormalige president die reeds een maand ziek was werd op 29 Augustus 1871 te Mercy-le-Haut gebo ren. Na zijn opleiding tot mijnbouw- kundig ingenieur, ging hij op 29-jarige leeftijd in de politiek. Van 19111913 was Lebrun minister van Koloniën, werd in laatstgenoemd jaar minister van Oorlog, om vervolgens weer naar het departement van koloniën terug te keren. Van 19171919 vertegenwoor digde hij zijn geboortestreek in de Se naat. fungeerde van 19251929 als vice- president en beklom in 1931 de voor zitterszetel van dit hoge college. Toen op 6 Mei 1932 een krankzinni ge Rus Gorgoeloff met pistoolschoten een einde maakte aan het leven van de 75-jarige staatspresident Paul Dou- mer werd Albert Lebrun vier dagen later met 633 van de 767 stemmen tot het hoogste ambt in de Franse Repu bliek gekozen. In 1939 zag de grijze Meer dan 1.000 arbeiders van de vroegere „Hermann Goering Werke" te Wa- tenstedtSalzgitter hebben Maandag strijd geleverd tegen een groep ontmante- lingspersoneel, die op het punt stond een deel van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingspersoneel en de bewaking werd van het terrein verdreven en sommigen werden afgeranseld. De arbeiders waren woedend over het vooruit zicht hun werk te verliezen en drongen door tot de ontstekingsapparaten, waar van z(j de verbindingsdraden verbraken. De politie moest geroepen worden om de orde te hersteilen. dwenen. Zij zijn echter later terugge komen en hebben toen de bureaux in brand gestoken. Het gebouw is tot de grond toe afgebrand. De Britse troe pen, die 's avonds laat het gebied van Watenstadt-Salzgitter binnenrukten, vonden slechts de rokende puinhopen. Na vijftien Maart geen golflengtenprobleem meer Naar wij vernemen, heeft Het con tact tussen de radio-experts van Oost en West-Europa, die thans niet meer in één organisatie zijn ondergebracht, tot een gunstig, zij het niet officieel, re sultaat geleid omtrent de wijziging der golflengten. De golflengten van Hilversum 1 en 2 worden na 15 Maart gewijzigd, n.l. van 301 meter op 298 meter en van 415 op 402 meter. Men hoopt hierdoor de last van de stoorzender te ontwij ken. Daarop stroomde de menigte naar de bureaux van de Britse ontmantelings commissie en een honderdtal arbeiders drong de gebouwen binnen, waar zij de ruiten insloegen en radiotoestellen, telefoons, .kaartsystemen, brie venorders en tekeningen naar buiten wierpen en in brand staken. Tien auto's, die voor het gebouw geparkeerd stonden, wer den omver geworpen. Van het Britse en Duitse kantoorpersoneel werd nie mand gemolesteerd. Toen de politie kwam, waren de demonstranten ver- De programmaleiding van de NCRV heeft het plan opgevat om de radio in een vast en regelmatig terugkerend programma in dienst te stellen van de naastenliefde. Er zullen om de twee weken in totaal dertig radiov/edstrijden worden gehouden te beginnen op 10 Maart. Door deze wedstrijden zal men trachten geldenin te zamelen welke de kankerbestrijding in ons land ten goede zullen komen. En dit is heel be langrijk als men weet, dat nog steeds achttien procent van alle doodsoorza ken kanker is. De wedstrijden zullen de titel dragen: Haak in, een radio wedstrijd voor de huiskamer. Het is voor de luisteraars mogelijk oplossin gen in te zenden en naar prijzen mede te dingen. NEDERLANDSE KAMERLEDEN IN WEST-DUITSLAND. Maandag is een delegatie van der tien Nederlandse Tweede Kamerleden in Dusseldorp aangekomen. Zij zullen een orienteringsreis van een week door West-Duitsland maken. Cnige tijd geleden heb ik u verteld van een EHBO-kist in Apeldoorn, die onbewaakt was opgehangen en „dus" verdwenen. Die kist is terecht. Men heeft haar geopend, maar bijna intact in 't bos teruggevonden. Vermoedelijk heeft iemand de kist gebruikt, maar vergeten, haar op haar plaats terug te brengen. O Zeuventig ton Duitse mos selen zijn van uit Hamburg naar Bel- gie verzonden. De heren over de Oost grens menen, dat hun export nog wel zal toenemen omdat hun mosselen sma kelijker zijn dan de Hollandse en de Belgische. Wat een wonder: Bei uns ist doch alles viel besser?In Lon den is men tot de ontdekking gekomen, dat de slechte invloed van de Ameri kaanse film de criminaliteit onder de jeugd heeft doen toenemen. In 1948 werden niet minder dan 11.656 jonge mensen gearresteerd wegens wettelijk vervolgbare vergrijpen. Een beroemd psychiater heeft de filmcommissie gelijk gegeven. En dan moet het wel waar zijn, want het is al psychologie, wat de klok luidt tegenwoordig. Q Ondanks al die narigheid komt de lieftallige Deanna Durbin toch naar Europa: En de ontvangst in Engeland zal er niet minder hartelijk om zijn. Y°lgens de Italiaanse wet is de uitvoer van levende varkens verboden. Over dode zwijnen staat er echter geen !]l!lll!llllllll!llllllli!ll!!ll!lll!lll!llllll!l!ll!l[lll!llllllllllll!lllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllll letter in. En zo kon het gebeuren, dat de carabinieri een bloeiende smokkela rij in gechloroformeerde varkens hebben ontdekt. De dieren werden verdoofd om ze dood te doen schijnen. Een brand weerman in Salt Lake City, die dacht, een tweejarig meisje uit een brandend huis te hebben gered, kwam tot de ont dekking, dat hij, verblind door de rook een babypop had opgenomen, die schreigeluidjes kon maken. De man ging terug en redde het meisje ook. Helaas overleed zij later aan haar Nog één week storingenl brandwonden. So wj et-astronomen hebben vastgesteld, dat de aarde een staart heeft. Een staart van gas, van 100.225.000 km. lang. Ze zijn nu aan het ontdekken of er ook een krul in die staart zit. Q Bij het puinruimen in de city van Londen heeft men een geraam te gevonden, dat 2000 jaar oud is. De tanden waren nog allemaal gaaf. En toch waren er toen nog geen tandartsen! gen Haags jochie van zestien jaren kaapte het motorrijwiel van zijn pa troon en begaf zich welgemoed op weg naar Drente. Maar in Utrecht stuitte hij op een patrouille, die wegenbewijzen controleerde. Hij aan het „repareren" van z'n stoomfiets. Anderhalf uur duur de wat karweitje, want zolang bleef de politie ook staan En bij Bilthoven was hij toch de klos, want toen stonden de politiemannen er wéér. De Zuidafri- kaanse regering heeft een torpedoboot- jager gekocht voor vijfhonderdduizend pond. Behalve dat scheepje, bestaat de vloot van de Unie uit drie fregatten en twee mijnenvegers. En daar doe jé nu niet zo héél veel mee. En ik zou kunnen besluiten met een hele serie onlusten en gevechten, maar dat lust mij niet. Nou vooruit, twee dan: In In dia tussen Hindoes en Mohammedanen Vier doden. En in Italië tussen commu nisten en neo-fascisten. Elf gewonden. Leve de beschavingl Prins Bernhard naar Washington Prins Bernhard, die weer is hersteld van de in Californie opgelopen influen za, is Maandagmorgen vertrokken naar Fort Worth (Texas). Vandaag reist het gezelschap door naar Washington, waar de Prins president Truman za] ontmoe ten. ALBERT LEBRUN Francais staatsman zich herbenoemd, maar in Juli 1940 nam maarschalk Petain de functie over. Een der hoogtepunten uit 't leven van Lebrun was zijn officieel bezoek aan Koning George van Enge land, dat niet naliet de betrekkingen tussen beide landen te verstevigen. In Augustus 1943 werd Lebrun door de Duitsers gearresteerd en in Beieren ge ïnterneerd. Na twee maanden inter nering werd hij naar Frankrijk terug gebracht op grond van zijn slechte ge zondheid. Kosten voor defensie hoger De Britse regering heeft Maandag meegedeeld, dat Engeland het aantal militairen in actieve dienst het volgend jaar zal verminderen, maar dat de kos. ten bijna 21 millioen pond sterling ho ger zullen zijn, in hoofdzaak door de aanschaffing van nieuwe uitrusting. De begroting voor defensie voor 1950/ 51 bedraagt 780.820.000 pond. Het jaar daarvoor 759.860.000 pond. Dit jaar is voor uitrusting en onderzoek bijna 35 millioen pond sterling meer beschik baar dan het vorige. Naar vernomen wordt, wordt een aanzienlijke hoeveel heid van deze nieuwe uitrusting aan geschaft met het oog op de Britse ver plichtingen op grond van de Westerse Unie. Zolang de onzekere internatio nale toestand voortduurt, kunnen geen drastische bezuinigingen worden uit gevoerd. Tegen 1 April zal het aantal militai ren in actieve dienst op 718.000 worden gebracht. Een jaar later zal dit cijfer verder tot 682.000 gedaald zijn. Het be schikbaar stellen van jachtvliegtuigen aan de andere deelnemers in de Wes telijke Unie zal in het begrotingsjaar 1950/51 worden voortgezet. Het wit boek verklaard voorts, dat Engeland zijn positie in het Midden-Oosten moet .handhaven. Millioenen stemgerechtigden in de Sowjetunie zullen op 12 Maart a.s. ter stembus gaan voor de verkiezing van 1302 leden van de uit twee Kamers be staande Opperste Sowjet. 671 gekoze nen vormen, op basis van een lid per 300.000 zielen, de Raad van de Unie, terwijl 631 districten de Raad der Na tionaliteiten samenstellen. De verkiezingen van 12 Maart a.s. zijn de derde in een periode van veer tien jaar. De eerste Opperste Sowjet werd in 1937, na de invoering van de nieuwe grondwet, gekozen met een zit tingsduur van vier jaar. Door de oorlog duurde het echter acht jaar, voordat nieuwe verkiezingen konden worden gehouden. Een nieuw parlement werd in 1946 samengesteld en dat is thans weer afgetreden. Alle organisaties in de Sowjetunie kunnen candidaten stellen niet alleen dus de communistische partij, doch ook de vakbeweging, massavergaderingen in districten, toneelgezelschappen e.d. Het wordt echter als een blijk van ver trouwen in de communistische partij Maker van Jud Süss weer voor zijn rechters Veit Harlan, Göbbels filmproducer die het vorige jaar door een gerechts hof te Hamburg werd vrijgesproken van antisemitisme, zal op 29 Maart in Hamburg weer voor dezelfde aanklacht terecht staan. De officier van Justitie verklaarde, dat Harlan weer beschuldigd zal wor den van misdaden tegen de mensheid wegens het vervaardigen van de anti semitische film „Jood Süss". Het Hoog gerechtshof in Keulen verwierp in De cember de vrijspraak en een nieuw proces werd aanhangig gemaakt. gezien, wanneer maarschalk Stalin of een der andere candidaten van de par tij worden gekozen. Stalin heeft immers in 1937 gezegd, dat de communistische partij op de verkiezingsdag terecht staat en dat de uitslag der verkiezingen als het vonnis over de partij moet wor den beschouwd. Ter voorbereiding van de verkiezin gen worden bijeenkomsten gehouden, waarop de kiezers met de candidaten kennis kunnen maken. De candidaat vervult ook her en der in zijn district spreekbeurten. Verwacht wordt, dat Stalin op de avond vóór de verkiezin gen zal spreken. Rijksuitkeringen voor geëvacueerden houden op Zij, die wegens de oorlogsomstandig heden zijn geëvacueerd, genieten van Rijkswege vergoedingen voor levens onderhoud en opslag van meubelen, en bij terugkeer ook voor verhuiskosten en voor de kosten van inrichting der woning. Nu zijn niet alle geëvacueer den naar nun oude woonplaats terug gekeerd, het-ij jmdat zij dat niet wil den, hetzij wegens gebrek aan woon ruimte. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben nu be paald, dat de uitkeringen op 1 Juli 1950 zullen ophouden. Een bijzondere regeling is getroffen voor hen, die voor hun levensonderhoud zijn aangewezen op geldelijke bijstand en voor hen, die kort na 1 Juli naar de gemeente van herkomst zullen terugkeren en minder draagkrachtig zijn. Archieven uit Neurenberg naar Vredespaleis Naar het A.N.P verneemt zullen de archieven van het internationale mili taire gerechtshof te Neurenberg naar het Vredespaleis in Den Haag worden overgebracht en aan de griffie van het Internationale Gerechtshof in bewa ring worden gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1