Terugtrekking van Nederlandse diplomaten uit Praag Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De ontmanteling wordt doorgezet Mr. Stikker heeft eigen plan voor een Europese betalingsruil Churchill valt Labour weer aan Eerste Kamer bespreekt begroting van Landbouw 1950 jpMPlwrnmmm Vier deelstaten in de R.I.S.? Nieuwe koffiebon 425 Algemeen Opstopping in Parijse straten 1ITEIT Woensdag 8 Maart 1950 147e Jaargang No. 57 T sjechoslowaakse Regering ei si: Neemi Den Haag iegenmaafregelen Termijn van acht dagen Een maand gevangenis straf voor Westerling Een ernstige autobotsing op de Afsluitdijk Vier zwaar gewonden Na incident van Maandag geen pardon meer Verklaring van Britse Hoge Commissaris Overstroming in Turkije eist veertien doden De Liberalen steunen hem daarbij niet Vinnig debat in het Lagerhuis Gottwald verloochent Thomas Masaryk Verkeersstaking in de hoofdstad duurt voort Proever is kopen! doeken, jzonders 1®® <e maat £25 130 x Qog valiteit 13so lx 200 5, ichte en ..g 3r meter 2 cm. br„ -45 er meter B euwste rkleding meter B i cm. br„ dessins ider- <|9S "zalm 1490 iONTWASSER (ongehuwd). 3", JOH. MOS Zn.} r. re drenkelingen op, genen van de Bounty, en al aan een rond- middag was de boot Byam zag, dat ook ir verzameld hadden. vast, dat vier der moesten zijn. Daar- Stewart, één van BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.dk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Radio-Praag meldde gisteravond, dat de Tsjechoslowaakse regering verzocht heeft om terugroeping binnen acht dagen van drie leden van de Nederlands» legatie, die genoemd werden in het proces tegen de hoofdvertegenwoordiger van de AKU, in Tsjechoslowakije, de heer Louwers. Volgens Radio-Praag betreft het verzoek de zaakgelastigde, J. J. van der Gaag, de militaire attaché, kolonel B. R. P. F. Hasselman (die juist gisteren in Nederland arriveerde) en de kan selier Th. Lochmann. Het verzoek om terugroeping was vervat in een nota van het Tsjechoslowaakse departement van buitenlandse zaken, die Dinsdag op de Nederlandse legatie is overhandigd. Van officiële zijde in Den Haag vernemen wij, dat analoge maatregelen te verwachten zijn wat betreft het gezantschap van Tsjechoslowakije in Den Haag. ties had ingewonnen over de sterkte en het moreel der arbeidsmilitie. Kan selier Lochmann zou geen diplomatieke status hebben en zie."' hebben verme ten, vluchtende Tsjechen met hun be zittingen over de grens te helpen. De heer Van der Gaag zou koffers met be zittingen van gevluchte Tsjechoslowa- ken aan Louwers hebben meegegeven en een auto zwart hebben verkocht. In de nota werd geëist, dat de drie met name genoemde personen het land onmiddellijk zouden verlaten. Tussen haakjes was achter het woord „onmid dellijk" geplaatst „binnen acht dagen". Wordt aan het verzoek voldaan, dan zal alleen de handelsattaché, de heer Westerhoff, nog in Praag blijven. Kolonel Hasselman bevindt zich reeds in Den Haag. Hij is gisteren naar ons land gereisd, teneinde aan de re gering verslag uit te brengen over het proces-Louwers. Hij heeft bij zijn ver trek van het vliegveld te Praag tegen gesproken, dat hij zich aan enige on wettige handeling schuldig zou heb ben gemaakt. Wel ontkende hij niet, dat hij militaire inlichtingen had ver zameld, doch dit was uitsluitend op wettige wijze geschied en behoorde tot zijn taak als militaire attaché. De zaakgelastigde, de heer Van der Gaag, heeft verteld, dat hij nog geen bevestiging heeft ontvangen van v de ontvangst van de nota, die hij aan een portier van het ministerie van buiten landse zaken te Praag heeft overhan digd. Hij verklaarde voorts, dat de nota, waarin de terugroeping der Ne derlandse diplomaten wordt geëist, de zelfde onzinnige beschuldigingen be vatten, die de openbare aanklager in het proces tegen Louwers had uitge sproken. Het stuk besloeg acht pagi na's. De heer Van der Gaag had onmid dellijk de Nederlandse regering op de hoogte gebracht van de Tsjechische eisen. Deze worden op het ogenblik in Den Haag met kolonel Hasselman be sproken. In de nota worut kolonel Hasselman ervan beschuldigd, dat hij een grote kaart met allerlei militaire gegevens op zijn bureau had hangen en informa De rechtbank te Singapore heeft Westerling gisteren wegens illegale grensoverschrijding veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De behandeling van de mishandelingszaak is aange houden tot 4 April. De rechter ver klaarde, dat het deportatiebevel tegen Westerling van kracht zou blijven. Officiële kringen te Singapore ver klaarden, dat de Britse autoriteiten al leen te maken hebben met de plaatse lijke overtredingen, die Westerling heeft begaan, nu de Indonesische re gering geen nauwkeurige gegevens heeft verstrekt tot staving van haar eis tot uitlevering van deze ex-officier. Gistermorgen omstreekstien uur is nabij het monument op de Afsluitdijk een luxe auto met zes personen uit Gro ningen tegen een trailer gebotst. Van de inzittenden van de auto werden mevr. Nienhuis, een schoonzuster en het echtpaar Bonman zwaar gewond. De heer Nienhuis en zijn zoon kregen lichte verwondingen. Zij werden naar het St. Lidwinaziekenhuis te Den Helder over gebracht. De personenauto, rijdende in de rich ting Den Oever, wilde een autobus pas seren. Uit de tegenovergestelde richting naderde op dat moment de trailer. De chauffeur van de personenauto zag geen kans een botsing te voorkomen. In volle vaart reed de luxe wagen tegen de trailer. De zware mist in de och tenduren is waarschijnlijk de oorzaak van dit ongeval. Het gezelschap was op weg naar een rouwplechtigheid te Wes- terveld. Engeland en Duitsland het moeilijkste probeem Minister Stikker, die in zijn functie van politiek directeur van de OEES een bezoek heeft gebracht aan de VS, deelde vóór zijn terugkeer naar Am- Vijftigduizend daklozen In het Eskisehiv-dal in Turkije, waar de rivier de Porsoek buiten haar oevers is getreden, zijn veertien personen ver dronken. Er zijn 50.000 mensen dakloos. Tweehonderdduizend ha. cultuurgrond staan onder water. Het is de eerste overstroming in veertig jaar. Uit andere delen van Anatolie worden ook over stromingen gemeld. Winston Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis er op aangedrongen de nationalisatie der staalindustrie tot negen maanden na de volgende verkie zingen uit te stellen. Zo de Labour-regering hier niet op in zou gaan zouden de conservatieve parlementsleden stemmen vóór he. Maandag ingediende amen dement op de Troonrede. vaar voor verdere devaluatie aanwezig. Morrison achtte Churchill's woorden over verdere devaluatie onverantwoor delijk en in strijd met het openbaar belang. Het voorstel, dat de ijzer, en staalindustrie met rust moest worden gelaten tot er nieuwe verkiezingen zouden zijn gehouden, noemde hij „zonderling". De Liberale leider, Davies, vroeg, waarom Churchill de kwestie der ijzer en staalindustrie thans reeds op het tapijt had gebracht, terwijl er geen ef fectieve maatregelen in deze materie konden worden getroffen vóór 1 Ja nuari 1951. Eerder in zijn rede verraste Chur chill het Huis met het voorstel, dat een parlementscommissie een herzie ning van het kiesstelsel zou bestude ren. De plaatsvervangende premier, Herbert Morisson, verwierp dit voor stel. Churchill zeide tot de Liberalen, dat hij niet sommige buitenlandse parle menten wenste na te volgen, waar kleine partijen, door zich op de wip te plaatsen, belangrijke zaken kunnen be ïnvloeden". Churchill vond het geenszins zeker, dat over enkele maanden gehouden al gemene verkiezingen ten gevolge zou den hebben, dat men over de impasse van heden heen zou geraken. De leider der oppositie achtte het ge- Pleidooi voor IJselmeer- vissers en kleine boeren Nadat de Eerste Kamer zich gister avond eerst met bekwame spoed door een groot aantal kleine wetsvoorstel len had heengewerkt, maakte zij een begin met de behandeling van de be groting 1950 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. De heer Kolff (CH) meende, dat er over het algemeen tevredenheid ten aanzien van het beleid van de minis ter bestaat, al is men het op onderde len niet altijd met hem eens. De heer Schalker (CPN) had geen vertrouwen in de hogere bedrijfspolitiek, door de regering aangeprezen. Hij wenste, dat kleine boeren grond kregen in de Noordoostpolder en vroeg overbrug- gingssteun voor boeren met minder dan 3 ha. land. De heer Hoogland (Arb.) verwachtte voor de kleine boe ren veel heil van intensivering en me chanisatie. De heer Deckers (KVP) vroeg aandacht voor het land- en tuin- bouwonderwijs en voor de belangen van de kleine boeren en drong voorts aan op krachtige maatregelen tegen de vogelpest Spreker zeide te hebben vernomen, dat er zich reeds drie ge vallen van deze ziekte in Eindhoven hadden voorgedaan. Hij bepleitte voorts m het voetspooi van de heer Schalker de 'belangen van de TJseïmeervissers. 'WEERBERICHT. Weersverwachting, geldig tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en in de nanacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Van nacht iets minder koud met slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. Donderdag: Zon op 7.09, onder 18.33 Maan op 0.42. onder 8.49. De heer Kievit (Arb.) had er bezwaar tegen, dat de tra wier vloot van IJmui- 'den zorider overleg met wie dan ook is opgelegd, al waren er dan ook moei lijkheden. Spreker meende, dat de gunstige jaren voor de visserij achter de rug waren en bepleitte modernise ring van de vloot. Het debat is hedenmorgen om elf uur voortgezet. sterdam mede, dat hjj een plan voor een Europese betalingsunie had uitge werkt, dat hU echter niet zal bekend maken, tenzij de Europese landen er niet in slagen over een ander plan tot overeenstemming te geraken. Vóór de vergadering van de OEES, die 25 Maart te Parijs zal worden ge houden, zal minister Stikker nog offi ciële besprekingen te Londen en te Pa rijs voeren. Hij wenst de huidige me ning van Frankrijk en Engeland over een betalingsunie te vernemen, alvo rens te beslissen, of hij zijn eigen plan aan de openbaarheid zal prijsgeven. Het moeilijkste probleem is de si tuatie in Engeland en Duits'and, zo zeide mr. Stikker. „Engeland heêft een bijzondere positie in het Sterlinggebied en de vraag is, op welke wijze deze positie in overeenstemming kan wor den gebracht met de belangen van de landen op het continent". PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE NAAR BELGIE7 Prinses Josephine Charlotte, de doch- ter van koning Leopold III, komt waar schijnlijk Donderdag naar Belgie om Zondag haar stemplicht te vervullen. Er zouden door de politie reeds maat regelen zijn getroffen om de orde te handhaven. De Tsjechoslowaakse regering heeft ter gelegenheid van de honderdste ge boortedag van Masaryk een officiële verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Masaryk de betekenis van de revolutie van 1917 niet ten volle heeft begrepen. Toegegeven wordt, dat Masaryk „een zeker aandeel" heeft gehad in het tot stand brengen van de Tsjechoslowaak se republiek doch ontkend, dat hij „de opper-architect ervan zou zijn". „Onder het presidentschap van Masaryk", al dus de officiële verklaring, „geraakte de republiek spoedig ten achter bij de Westerse imperialisten, die het er op toelegden het bastion Tsjechoslowakije stevig in de hand te krijgen, zij het toentertijd niet met aggressieve bedoe lingen, doch dan toch wel om het te ma. ken tot een buffer tegen de Sowjet- unie". Sir Brian Robertson, de Britse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft te Ber lijn verklaard, dat de gebeurtenissen te Watenstedt-Salzgitten het onmogelijk gemaakt hebben verdere concessies op het gebied van ontmanteling te doen. Ook door het hoofdkwartier van de geallieerde #Toge Commissie te Bonn werd verklaard, dat de ontmanteling zal worden voortgezet. Sir Brian verklaarde, dat hij van plan was geweest redelijk te zijn en in be paalde gevallen de ontmantelingsmaat regelen te verzachten. „Deze nonsens heeft mij echter van gedachten doen veranderen en ik zal nu niet langer redelijk zijn Ik zal het voor ieder dui delijk maken, dat ik zulke nonsens niet langer zal dulden". De Hoge Commissaris verklaarde, dat er voldoende Duitse politiemacht be schikbaar was gesteld voor de bescher ming van de staf in de voormalige Hermann-Goering staalfabriek. Er zal n onderzoek worden ingesteld om vast te stellen, waarom de politie niet voor haar taak berekend was. De vluchtelingenkwestie. Over het probleem der Duitse vluch,- telingen uit Polen verklaarde Robert son, dat deze vluchtelingen aan de zonegrens moeten worden teruggewe zen, hoe pijnlijk deze beslissing ook is. De Hoge Commissie was met Polen overeengekomen 25.000 vluchtelingen toe te laten, doch thans schijnt Polen 2 k 400.000 vluchtelingen naar West-Duits- land te willen zenden. „Dit is een op zettelijke poging om de economie van West-Duitsland in de war te sturen. Voor zoveel mensen kan geen woning ruimte en werk worden gevonden". Duits voorstel De Saarindustrie onder internationale controle De Westduitse regering zal de Hoge Commissarissen voorstellen, de Saar industrie, in het bijzonder de mijnen, onder internationale controle te stellen naar het voorbeeld van 't Ruhrgebied. De regering zou onder bepaalde om standigheden een volksstemming van de Saarbevolking over hun toekomst vragen. Een Duitse demontageploeg' heeft gistermiddag een gedeelte van de Her- mann-Göringwerke in de lucht laten vliegen. Zij werd hierbij beschermd door militairen. Deze bewaken sinds gistermorgen de fabrieksterreinen, die er thans uitzien als een militair kamp. De toestand is gespannen gebleven, ondanks de pogingen van de West duitse regering, om de gemoederen te kalmeren. Gisteravond hebben zich nog enige kleine incidenten voorgedaan. De demonstranten hebben drie steiger palen van veertig meter hoogte, die voor de ontmantelingswerkzaamheden rondom een derhoogovens waren ge plaatst, vermeld. Even tevoren was een Britse tank die door de demonstranten met stenen was bekogeld, op een ge ïmproviseerde barricade gereden. De tank moest /orden weggesleept. Alle politieke bijeenkomsten in Salzgitter- Watenstedt zijn thans verboden. Overigens is thans tegengesproken, dat het Britse ontmantelingsbureau in de stad door de massa zou zijn vernield. De Britse officier, die dit mededeelde, v/as misleid door de berichten over het verbranden van papieren en correspon dentie. Een eigen federatie De twee Indonesische senatoren Sa- rino Mangunpranoto en dr. Sudjito verwachten, dat er in de R.I.S. na de eerste fase der unitaristische bewe ging vier deelstaten zullen overblij ven, n.l. de Republiek Indonesia, Oost Sumatra, West Borneo en Oost Indo nesië. In de afgelopen dagen heeft de wnd. minister-president van de Republiek Indonesië, mr. Abdul Halim, bespre kingen gevoerd met premier Moh. Hat- ta. Verwacht wordt dat Oost Java, Madura, Padang en Sabang onmiddel lijk bij de deelstaat Republiek Indo nesia Zullen worden gevoegd. Wat Pa- sundan betreft zal dit mogelijk iets langer duren. Sumatra zal uiteindelijk bestaan uit vier provincies van de Re publiek, n.l. Atjeh, Noord-, Midden- en Zuid Sumatra, terwijl Java dria provincies zal kennen, t.w. West-, Midden- en Oost Java, terwijl Madura een afzonderlijke provincie wordt. De provincies zou een grote mate van autonomie verleend worden. Een voor aanstaand politicus schetste de veran dering in de staatkundige structuur als volgt: „Wij breken de federatie met het Nederlandse merkteken af en bou wen onze eigen federatie". Jn sommige delen van het Groother togdom Luxemburg heerst een epi demie van vogelpest. Vroeger hoor den we daar nooit van, net als van de Spaanse griep. Maar het schijnt wel erg te zijn, want er gaan een hoop vogeltjes aan dood. Net als aan de kippenpip en met permissie het snot. O Twee Nieuwzeelanders en een Zuidafrikaan zijn in een een- IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIII|||||||||i||||||||||HI{||lllll|ll Londen, om te pleiten voor zijn func tie van „koning". En nu mag-ie niet terug van de Britten en zrjn (blanke) vrouw Ruth Williams wacht thuis op hem en dat is zeer droevig, want man en kwaaie ogen. Want op de neus van en vrouw horen toch bij elkaar, welke zÜn toestel stond een rood geel-pur- motorig vliegtuig van Engeland naar geiaatskleul. ze ook hebben. Of niet? Peren vlag geschilderd. En laat dat met inlevering van gestolen goud. En gestolen goed gedijt nog altijd niet. Ook niet, als dat goed van goud is. Kolonel Bert MacCormick maakt per vliegtuig een wereldreis en landde ook op Madrids vliegveld Barajas, waar hij koel ontvangen werd door lieden met. rimpelen in hun voorhoofd Australië gesnord. Nou ja, gesnord, zachtjes gesnord dan. Want ze gingen op 22 December weg en ze zijn pas eind Februari in Sydney aangekomen In Eindhoven is een meneer ge- "°u de vlag van de vroegere Spaanse arresteerd, die middels een valse sleu- republiek zijn! tel zichzelf binnenliet in huizen, waar hij niks te maken had. De sieraden, Het hele tochtje kostte, indusief aan- die hlj toevalli tegenkwam nam hij O0**1"0 de -Janeiro is carnaval ge Sfh f) T f 1 n Cr Ufln not irllOfftmcr fllll70nri O O O «Tl onA TD-v-> Vino mnn rir»nvi. schaffing van het vliegtuig, duizend pond. En ik heb maar zo'n idee, dat ze er min of meer per ongeluk zijn ge komen en dat de K.L.M. toch veiliger is. Garry Davis is Maandag, zonder verdere uitleg aan de pers, met zijn bagage uit Straatsburg vertrokken Die duikt wel weer hier of daar aan zo'n „verouderde" grens op. Drie Japanners komen de international! korte-golf-conferentie in Florence bij wonen. Generaal MacArthur heeft ge zegd, dat 'et mocht. Dinsdag wordt aan de „bekroonde" schippers de prijt uitgereikt voor de best verzorgde ha ring of andere vis. Die overigens lang zo duur niet meer wordt betaald, als in Heijermans' tfld. geretse Khama, opperhoofd van de Bamagwato-stam, pelade en passant mee. Meneer ging zich ver loven met zijn hospita. De verlovings ringen waren eerlijk gekocht, maar Kijk uvtl De aommiseiel vierd. En hoe. Iedereen was dron ken, ook de politie en de overheids ambtenaren. Na het feest werd met lodder-ogen de balans opgemaakt. Een record boven alle vorige jaren. Want: Achtentwintig doden en vierduizend- zeshonderdnegenenvijftig (zegge 4.659) gewonden. De Vasten zijn be gonnen in Rio en het „feest" is voorbij Prins Hubert van Pruisen, klein zoon van wijlen keizer Wilhelm van Doorn, is in Zuid-Aïrika aangekomen, om een schapenfarm te beginnen. „Geen aardigheid meer aan in Duits land" zei hij. De corsetten en de snorre-brillantine zijn er zeker te schaars! O De hertog van Windsor is door een hondje gebeten. „De schuld van mijn jasje" vond hertog Edward, „het is een beetje lawaaiig". Grote writen, moet u weten. Jong geleerd, oud gedaan Ook bij de Italianen is het skiën een geliefde sP°rt. Zodra het ski seizoen begint, trekken zij, ieder vrij ogenblik te baat nemend, de Dolomieten in. Vooral de jeugd werpt zich vol enthousiasme op deze sport. Het is bij Giorgio San- pietro die in de wintersportplaats Sestrieri woont, waar de ski's naar maat voor de jongste ski-liefheb bers worden vervaardigd. De drie jarige Anna^de Santis past met een blij gezichtje haar nieuwe ski's. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 425 Algemeen aangewezen voor 't kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 10 Maart 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 25 Maart. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April weer een nieuwe koffiebon zal worden aan gewezen. Dokter Sander wilde zijn patiente niet doden Dokter Hermann Sander te Man chester in New Hampshire (Verenigde Staten), die ervan beschuldigd is door middel van een luchtinjectie een einde te hebben gemaakt aan het le ven van een kank -patiënte omdat haar kwaal ongeneeslijk geacht werd, heeft ter terechtzitting verklaard, dat hij nooit de bedoeling had gehad de patiënte te doden. Op de Van Alkemadelaan, hoek wassenaarseweg te Den Haag zijn twee personenauto's met grote snelheid op elkaar gereden. Vier personen werden gewond en de beide auto's zwaar be schadigd. De vervoerstaking te Parijs ging gis teren haar tweede dag in. Duizenden voetgangers, fietsen, auto's en bussen veroorzaakten een ware opstopping in de hoofdstraten. De transportbond meldt echter een algemene verbetering van de toestand. Alle ondergrondse treinen rijden met vertragingen van i tot 14 minuten. Gistermorgen vroeg kwam de nood dienst van de overheid, bestaande uit ders, die al elf dagen duurt, is nog geen verandering gekomen. De politie heeft zonder incidenten de Rosengart-auto- fabrieken te Parijs bezet. Op de vlieg velden Le Bourget en Orly duurt de staking van grondpersoneel voort Arbeiders van textielfabrieken te Rijs- sel hebben het werk neergelegd. De vakverenigingen van arbeiders bij gas- en electriciteitsbedrijven zullen heden middag beslissen, of zij een algemene staking zullen uitroepen. Alle arbeiders in het genationaliseer de Franse gas- en electriciteitsbedrijf zijn opgewekt in de nacht van Woens- 3000 bussen en legervoertuigen, weer in dag op Donderdag in staking te gaan. actie. Er waren ongeveer 100 gemeente bussen op straat. In de staking der 800.000 metaalarbei Meer dan 300.000 arbeiders hebben reeds het werk neergelegd en nog meer stakingen worden verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1