jonden de 3ties Bijzondere bijeenkomst van de Blavatsky-log< De k aasmarkt oogpunt uit touristisch bekeken Boer Bajema's vondst zou een revolutie in melkerij betekenen in Schoorl „Hulp in NoodM Heer~Hugowaard Beemster Woningbouw Van een show is nog geen sprake Schermerhorn Propaganda-avond VPRO Broek op Lanqendijk Pim, Pam en Porn op avontuur in Luilekkerland Een nieuwe melkmachine? Koe in twee minuten gemolken VAN MARSDIEP TOT IJ Oude Niedorp Jac. Klaver gehuldigd Nieuwe Niedorp Burgerlijke Stand Hensbroek Uitgeest l^aatste jieuws Lewis stelt gezamenlijke actie voor vrouwen bijeen srsierde lunchroom van met belangstellenden, end woord de eerste dat de tirma Vroom keur van de nieuwste heer Van de Berg een gemiddelde financiële ien, maar konden toch jasje. De ritssluiting den, achter in de rug iet alleen voor slanke, zwaardere figuren was ieuze in japonnen. Wij ïletje van marine-blau- met grappige ingezette tte piquestrookjes en zan de banen van de cm lange overslagen arop knoopsluiting wa* der japonnen bestond open. Iets nieuws was bestaande uit borduur de stof getrokken dra- De japonnen. JAPONNEN zagen wij gemeen de sjaalkraag. Lengte 40 cm van de diverse nuances groen hoewel de lila tinten De hoeden die bij de modellen werden ge- iver het algemeen klein, ge zomertoiletjes viel van wit linnen bijzon- n rode met wit genopte apeerd in de vierkante ragen. Ook voor de little ardige zomerjaponnetjes ie jongste mannequin, lentes telde, verteder- jrs door de grote ernst diverse kinderjurkjes zü het eerste applaus- en waardig in ontvangst oom en Dreesmann bood ers een uitgebreid Thè- die bijzonder in de smaak zich ook in de pauze vrouw toonde. Een bruidsstoet, rAN DE uitgebreide col- ien de mannequins op een drie-tal avondja- zan twee van moirézijde sages -an dezelfde stof. it aan het eind van de uit de traditionele binnenschreed onder het bruidslied uit de aanwezige dames wa- sprookjesachtige effect at het velen niet opge- ie bruid haar bruidegom elegenheld thuisgelaten dstoilet was van witte een zeer ruim vallen» strak, hooggesloten lijf» knipte reverskraag. Een zan zwanendons werd in agen. De begeleidende waren gekleed in tur- met overkleed van de- ule. quins passeerden ten is de revue, waarbij zij applaus mochten incas an de Berg bracht tot n mevrouw Sierenberg ekende wijze waarop zij show geleid had. modeshow die dit jaar werd gehouden is bij de »er in de smaak gevallen. ns van de weg luxe, in twee voorname loten auto reed in de en langs de Westerweg. r zat een als heer ver» n, die opzienbarende po- zijn beneveld brein tot zingen. De auto laveerde, n, van links naar rechts, gs bomen schietend en h op de weg bevond tot wegend. Dat er niemand n mag een wonder heten, en lieden achter het stuur jorname auto's hangen is L Waaruit maar weer tussen de heren in het altijd varkens van de weg e cel behoren, en in wier rijbewijs een gevaar is. sluiper gepakt door de gemeentepolitie een 20-jarige fabrieks- heterdaad betrapt, toen binnensloop en zich met van wat geld uit de voe- te maken. De jongeman hjj in verschillende plaat insluipingen had schuldig >rnamelijk in Alkmaar en .ij wachtte tot de vrouw oven aan het werk was door de vóór- of achter innen. Zijn buit bestond uit geld en sieraden. Nog geleden werd van de ztjde .ie te Alkmaar tegen deze swaarschuwd. De huis- men dus nu weer gerust man werd nog dezelfde chikking gesteld van de Justitie te Haarlem. ACHTER HET STUUR hield vannacht op de een auto aan, waarvan de nder de invloed van ster- keerde De man werd ter naar het bureau ge- proces-verbaal werd op- auto is in beslag geno- NTET ALLEMAAL MEE vervloed van copie moes ikken tot morgen blijven WOENSDAG 8 MAART 1960 De Blavatsky Loge Theos. Ver. Ned. afd. hield Maandag een openbare voor dracht, die deze keer in t teken der kunst stond. Mej. H. Wessemius hield een inlei ding over actieve muziekbeleving in theosofische zin en ging over een mu zikale reis van jazz tot Beethoven. Wij komen uit een verte en hebben vandaar vele eigenschappen meegeno men, o.a. gevoeligheid voor geluid. Dit stelt ons in staat schoonheid te beleven in de vorm van muziek. Zo heeft deze schoonheidsbeleving grote invloed op moraal, godsdienst en instelling op ho ger leven. Alle geluid werkt op ons in en de muzikale vermogens zijn bij iedereen latent aanwezig. Wij lezen in de bijbel al dat geluid de grondslag vormt van de openbaring Daar wordt gezegd: „In den beginne was het woord". Het is niet nodig om geschoolde hoorders te zijn om van muziek te ge nieten. Wel moeten we ons actief in stellen om tot beleving te komen en daarvoor zijn drie wijzen: langs de weg van de wil, langs de weg der vrijheid, die tot bespiegeling leidt en door han deling. Onder de laatste werd o.a. dansmuziek gerangschikt. Stemmings muziek behoort tot bespiegeling (psy chische inwerking). Volksmuziek vormt de grondslag voor alle muziek en voert ons van deze soort stoffelijkheid langs gevoels-, verstands- en intuïtieve gebieden naar >t allerhoogste als een opgang naar een berg. die zich in onzegbaar licht en ijl- heid verliest. Jazz van beneden af als uitgangs punt nemend (wij behoeven jazz niet als kunst te accepteren, maar moeten er wèl nota van nemen) moeten we leren In die uiting te onderscheiden, omdat zij op de karaktervorming van de jeugd van grote invloed is. De gesyn copeerde muziek en het suggestieve rhvthme fascineert de jeugd. Deze mu ziek is een na-oorlogs (le oorlog) ge volg. dat na de 2e wereldoorlog nog versterkt is. Volgens Poestofskin is jazz geen zui vere dansmuziek, maar moeten we er een levendig bezielende inspiratie in zien, die daarom van waarde is voor innerlijke vorming en levensuiting. Zij heeft twee aspecten, de jazz met een kleine letter is afkomstig van de Ame rikaanse negers (pl.m. 1900.) Geen doel heeft deze in zichzelf maar dit zijn ongedwongen dansrhythmen. Zij neemt een nog zeer verwarrende plaats in. Hiertoe behoort o.a de foxtrot en de blue. Onder de staff muziek behoort ook het draaiorgel. In achterbuurten wekt deze allerlei soort gevoelens bij f volk op en wordt er vaak spontaan gedanst. Een trapje hoger liggen de walsen van Strauss, die prettige vreugden ver wekken. Weer iets verder komen we op 't terrein, dat in de gevoelswereld wortelt: de romantiek. Schubert's lie deren nemen hier een biizondere plaats in. Ook de opera hoort thuis bij de ro mantische dramatiek. Overgaande naar de mentale wereld vinden we hier de muziek, die zich los maakt van voorstellingen, de z.g. ab solute muziek. Moussorgski heeft ons een voorbeeld gegeven hoe wij ook in lelijkheid de schoonheid kunnen ervaren. Hij is een der vijf die de Russische muziek met 't Westen verenigde. Hij had een zen ding op aarde en zijn muziek werkt wonderliik inspirerend. We kunnen hem als voorloper van 't impressionisme beschouwen (Debussy). Ziin muziek maakt latente krachten wakker. •Hulp in Nood" hield haar jaarverga dering onder voorzitterschap van mr C. A. J. Jochems in café „De Bonte Koe" te Catrijp. De voorzitter wijdde aan de nage dachtenis van de overleden bestuurs leden Jan Keete en Piet Duin enige gevoelvolle woorden, die door de aanwezigen staande werden aange hoord. De rekening van de penningmeester floot in ontvangsten en uitgaven met f 4340.97. Het batig saldo bedroeg f 444.20. Nadat de financiële commissie bij monde van de heer D. Groen haar rap port had uitgebracht, werd de heer P Meyer gedechargeerd onder dank betuiging voor zijn accuraat beheer. Voor 1950 werden tot leden van de kascommissie benoemd de heren Dirk Groen, Jan Bruin en S'roon Opdam. Tot afgevaardigden naar de a.s. bondsvergadering te Alkmaar werden benoemd de heren Jan Blom en Jan Kooyman en tot plaatsvervanger mr. Jochems. Vervolgens kwam aan de orde het bestuursvoorstel tot het instellen van een zesde klasse, waarbij de leden zich na voorafgaand geneeskundig on derzoek tegen betaling van -en pre mie van f 120 per week kun-en ver zekeren van een uitkering van f 30 per week Op de vorige algemene ver gadering werd dit voorstel apngohou den en later bij een schriftelijk gehou den referendum afgewezen. Thans ging de vergadering accoord met het voorstel, voorlopig voor de tijd van drie jaar De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren J. Blom en mr. Jochems werden bij acclamati» herkozen, terwij] in de vacature oni staaD door het overlijden van de neei P Duin .werd voorzien door de ver kiezing van de heer S Opdam Bij loting onder de aanwezigen wero de heer J. Timmer Jr. drie maanden vrijgesteld van het betalen van con tributie. Bij de rondvraag werden o.m. be zwaren ingebracht tegen de Irie zoge naamde „wachtdagen". Om praetisch redenen meende de vergadering hierin geen wijziging te kunnen brengen. Zo komen wij langzaam door wak kerwording van de intuïtie op de top van de berg, waar wij de groten der grootsten vinden. Bach (Matthaus Passion), Handel, Haydn, Mozart, Mahler, Beethoven. In deze heilige halle vinden wij de muziek, die de eenheia van 't leven, de eenheid der mensheid, broederschap doorgeeft. In innige ontroering denken we hierbij aan Mahler's Lied von der Erde en 't slotkoor van Beethoven's 9e Symphonie: „Alle menschen werden Briider". Zij brengt de geest der verlos sing en bevrijdt de ziel van alle banden. Een en ander werd geïllustreerd door muziek door mej. Wessemius. Burgerlijke Stand Geboren: Robert O., z. v. A. M. C. Baten en O. A. Pierre. Gehuwd: Andries de Boer en Jo hanna A. Groen. Overleden: Pieter Bijpost, 77 jaar, geh, m. S. Jonkman; Hendrik P. de Jong. oud drie dagen. EEN JENEVERDIEF De 57-jarige L. uit Alkmaar is door de Hoornse politie gearresteerd. Hij had ten nadele van zijn patroon in Hoorn niet minder dan veertig liter jenever gesto len. Lantaarnpaal gekraakt Vanuit de richting 't Verlaat kwam een vrachtauto van de heer A. K. uit Schagen. Tijdens het rijden versterkte de chauffeur de inwendige mens door het verorberen van enkele boterham men, waardoor hij met één hand het stuur bediende. Bij het passeren van een paard en wagen op de Middenweg gebruikte hij ook slechts één hand met het gevolg dat de vrachtauto in de berm geraakte, enkele jonge boompjes velde en ten slotte tot staan werd ge bracht door een lantaarnpaal, welke hierdoor verbrijzeld werd. Verder was de materiële schade gering. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. De gemeenteraad komt morgen, Dinsdag 7 Maart, in openbare verga dering bijeen. Er staat op de agenda een voorstel van B. en W. een crediet toe te staan van f 234.900 voor de bouw van 36 woningen met verminderde rijksbijdrage. In het Maartnummer van de Lind bergh Post, een maandblad, dat gewijd is aan het tourisme, vinden we in een overzicht van diverse Hollandse be zienswaardigheden een aardige be schouwing aan de betekenis der Alk- maarse kaasmarkt gewijd. We dienen te begrijpen, dat ze voor de buitenlander een idiële goodwill vertegenwoordigen, die moeilijk hoog genoeg in materiële zin is aan te slaan De Alkmaarse kaasmarkt levert daarvoor in het toeristenseizoen iedere Vrijdag het meest overtuigende be wijs. Immers, het in stand houden daar van is feitelijk economisch allerminst verantwoord. De traditionele „opslag" dg avond te voren op het Waagplein, waar de stapels vierponders zorgvuldig in partijtjes van 40 tot 200 stuks ronde kaasjes met waterdichte zeilen wor den toegedekt, betekent reeds een aan zienlijk arbeidsverlies. We moeten zegt het blad zuinig Zijn op onze toeristische attracties! Ook de zo schilderachtige weeg- en jongleursevoluties der dribbelende kaasdragers zijn, alweer in het pro ductieproces gezien, allermnst efficiënt. De kaas toch kan feitelijk veel voor deliger worden verhandeld buiten de kaasmarkt om, die alleen als „show" in de vreemdelingenindustrie haar voortbestaan rechtvaardigt?! Jarenlang is er dan ook een felle strijd gevoerd over het al dan niet houden van de Alkmaarder kaasmarkt met het illustere gilde der kaasdragers Het feit, dat per seizoen niet minder dan 250.000 personen naar Alkmaar komen louter en aleen om de kaas markt te bezoeken, heeft echter de ba lans ten gunste van de historische markt doen doorslaan, ook al werd het zwaartepunt in economisch opzicht van handelscentrum naar openluchtspel ver legd. We zijn hier in Alkmaar natuurlijk dankbaar vooi elk propagandistisch woord dat uit de kringen van reis- bureaux aan de betekenis van onze kaasmarkt wordt gewijd. Inderdaad is deze een der meest attractieve be zienswaardigheden van ons land, mis schien wel de allerbelangrijkste wat de' hierboven door het maandblad gege ven cijfers kunnen bewijzen. Toch moeten wij ons tegen de voorstelling van zaken keren als zou de markt door een te kostbare en oneconomische werkwijze tot een show voor vreem delingen zijn geworden. Het opstape len der kaasjes op de vooravond van de markt vindt niet meer plaats en mochten de aangevoerde voorraden zo groot worden, dat dit weer noodzake lijk is. dan zijn deze w;- -kzaarr.heden economisch verantwoord en de kosten, daaraan besteea in financieel opzicht volkomen door de verkoon gedekt. In strijd met de feiten is ook de op vatting. dat de markt langzamerhand tot een show is geworden. Niet alleen, dat insiders fabrikanten en hande laren weer een opleving verwach ten waardoor de markt als een zeer gewaardeerde factor in do prijsbepa ling zal worden ingeschakeld, maar van een show kan allerminst worden gesproken zolang het aloude kaasdra- gersgïlde nog wekelijks haar karakte ristieke werkzaamheden vervult op de wijze als het dit reeds eeuwen ge daan heeft. Het is alleen te betreuren, dat de regering nog niet bereid blijkt door een betrekkelijk kleine subsidie de markt in de moeilijke jaren, welke zij thans doormaakt, te steunen. Niet aleen om daardoor definitief een van Hollands grootste en karakteris tiekste bezienswaardigheden voor het touristenverkeer in ons land te kunnen behouden, maar bovenal om de unieke gelegenheid in stand te houden een van onze belangrijkste zuivelproducten aan het buitenland te kunnen tonen. De Alkmaarse kaasmarkt is wereld beroemd geworden. Een goed handels inzicht gebiedt daarvan in zo ruim mogelijke mate te profiteren. De kaas markt kost jaarlijks niet meer dan een of twee advertenties in de voornaam ste Amerikaanse bladen en voor dit bescheiden bedrag krijgt men hier een wereldreclame zo attractief en zo vol komen passend in de historie van ons vaderland, dat zij zonder reclame naar buiten jaarlijks door honderdduizenden vreemdelingen bezocht wordt" en op alle toeristen een onvergetelijke indruk maakt. „De cost gaat voor de baet", zegt een oud-Holands spreekwoord. Laat men ook in Den Haag begrijpen, dat de baet die onze kaasmarkt kan brengen, de daaraan verbonden cost in alle opzich ten rechtvaardigt. Maandagavond hield de V.P.R.O. afd Schermerhorn een propaganda-avopd in de zaal van de heer Treiture. De opkomst was bevredigend. De heer J. A. Woelders opende de avond met een woord van welkom aan de spreker Ds. D. Visser van Zaandam van de beide afdelingen der V.C.J3. te Alkmaar en H.H.Waard. Voor de pauze bracht de V.C.J.B. uit Alkmaar wat zang en een radio klankbeeld. Hoewel de voorzitter van de VCJB uit Alkmaar clementie vroeg voor het gebodene in verband met de korte voorbereiding, had het o.i toch beter gekund. Men heeft er zich wat al te gemakkelijk afgemaakt. De spreker Ds. D. Visser hield een gloedvol betoog om de V P.R.O. te ver sterken. Met het oog op de toe te wij zen zendtijd is het nodig om 150.000 le den te krijgen. In September waren er 45.000, thans 105.000. Het gaat dus goed. Doch ook de pragrammabladen spreken een woordje mee. Spreker, die zich strikt neutraal hield over de andere omroepverenigingen, deed een beroep om de V.P.R.O. te steunen. Na de pauze bracht de V.C.J.B. uit Heerhugowaard volksdansen die een daverend applaus verwierven. De licht beelden gaven ons een kijkje op het omroepbedrijf. Een avond die de V.P.R.O. de nodige nieuwe leden en abonn's opbracht en waarvoor de heer J. A. Woélders har telijk dank zegde. Bezoek Commissaris der Koningin Dinsdagmorgen om ruim elf uur bracht de Commissaris der Koningin een bezoek aan ons met vlaggen versierde dorp. Met de burgemeester, de heer W. J. Driessen en de president-kerkvoogd, de heer J. de Groot, bracht de commissaris een bezoek aan de Ned. Herv. kerk, in verband met de noodzakelijke restauratie. Heiloo Cijfers gevraagd De heer A. Greeuw die lid is van de landelijke sectie Middenstand van de P. v. d. A. heeft aan de voorzitter van deze sectie het Tweede Kamerlid de heer J. Schilthuis verzocht om in één van de vergaderingen van deze sectie die gehouden wórdt op 23 Maart in Den Haag enige cijfers te geven van de rente van hypotheken en credieten die in het algemeen door de middenstand worden betaald. Ook heeft de heer Greeuw verzocht de verschillende pre mies van brand en bedrijfsverzekering, die door de middenstanders worden be taald nader toe te lichten. In de korte toelichting zegt de heer Greeuw o.a.: dat zowel de eerste als het tweede zéér uiteenlopen, maar dat zijn conclusie is, dat, zowel de diverse rentes als de premies te hoog liggen van deze al zo zwaar belaste bevol kingsgroep. Ds. HENSTRA BEROEPEN Ds. Henstra te Broek op Langendijk is door de kerkeraad der Christelijk Ger. kerk te Kam pen beroepen. 15. Wetsnavel is Pim, Pam en Pom voorgegaan om hen naar de rijstebrij berg te brengen. „Verderop moet die rijstebrijberg zijn" roept hij, vrolijk voortvliegend. „Ik heb hem zelf ge zien! De drie hondjes volgden hem schoorvoetend. Hun vertrouwen in de kennis van Wetsnavel is geschokt Zou het vogeltje zich niet vergist hebben? Ze hebben wel de naam Luilekkerland boven de poort zien staan, maar een boze portier heeft hen weggejaagd En Moeder Woeffie heeft hen ook nog ver teld, dat Luilekkerland alleen maar in sprookjes bestond. Wetsnavel trekt zich echter niets van hun gemopper aan en vliegt vóór hen uit En dat kleine vo geltje krijgt nog gelijk ook! Een eindje verder blijven Pim, Pam en Pom ver stomd staan. Achter het hek, dat om heel Luilekkerland heenstaat, zien ze een hoge berg oprijzen. De rijstebrij berg! ER DOEN de laatste tijd zonderlinge verhalen de ronde omtrent een nieuwe melkmachine, die in Friesland door een gewone boer, Anne Bajema. is uitgevonden en die wanneer deze verhalen juist blijken te zijn, welhaast moet voeren tot een algehele omme keer In de melkerij. Niet alleen heet het. dat een enkele koe in de ongelo felijk korte tijci van tweè minuten kan worden afgewerkt, daarnaast zou de opbrengst groter zijn. dan wanneer het vee met de hand wordt gemolken. Nu herinneren we ons. dat enkele jaren geleden een ander mirabuleus be richt uit Friesland kwam: een motoi zonder brandstof. Later hoorde nie mand er moer over en we mogen dus wel aannemen, dat er m derhand toch :°ts niet in de haak bleek met deze uit- inding, die stellig van nog veel in- •tfpender aard was. Intussen moet men toegeven, dat de omstandigheden ten aanzien van de melkmachine heel wat aannemelijker zijn. De heer Bajema heeft reeds meer dan 20 jaar met melkmachines van allerlei merk gewerkt en het is niet verwonderlijk, dat een boer die zeer wei over technische geven kan be schikken, ook ai heeft hij in dat op zicht geen bepaalde opleiding gehad zich voor soortgelijke api araten in hoge mate interesseert Dat zo iemand gaat experimenteren, ligt zelfs wel "nigszins voor de hand en het zou ge tuigen van kortzichtigheid om bij voorbaat te zeggen, dat het strak* wei *a] tegenvallen. J^nkele officiële personen zouden in de gelegenheid zijn gesteld zich op de hoogte te stellen en wat ze te zien hebben gekregen zou J hun verwach 'ngen hebben overtroffen. Men meent te weten, dat de appara en op de gebruikelijke wijze worden omgehangen. Verder zo er gewerkt worden met een zeer hoog vacuum terwij] de leidingen en dc tenelhouders een grondige wijziging zouden hebben ondergaan. Een man zou daarbij twee dieren te gelijk kunnen helpen, meer is niet mogelijk, gezien de uiterst korte tijd van twee minuten, waarin de koeien worden uitgemolken. Aan de hand van zijn melkstaten bij de Coöp. Zuivelfabriek te Workum is de heer Bajema in staat aan te tonen, hoe zijn machine zowel de opbrengst als het vetgehalte heeft opgevoerd De opbrengst zou volgens eigen uitlatin gen van de heer Bajema met niet min der dan 20 pet. naar boven zijn ge gaan. De vrees, die door sommigen wel eens tot uitdrukking is gebracht, dat de machine van nadelige invloed zou zijn op het vee, geloven we niet te moeten delen. De heer Bajema heeft als boer natuurlijk nauwkeurig nage gaan. hoe zijn dieren op de nieuwe werkwijze reageren. Uit de aard van de zaak is zijn belangstelling hierop vermoedelijk het meest gericht geweest en dit zal dan ook wel in orde ziin. De rest willen we liever ruétig af wachten. Wanneer alles echter mocht blijken te zijn, zoals het gerucht wil. dan is er niet de minste twijfel aar of we heb ben te doen met een machine, die niet alleen van grote invloed zal zijn op de resultaten van de veehouderij hier te iande. daarnaast echter zal een appa raat zijn ontworpen, dat overal in het buitenland aftrek zal vinden. Maar dit is alles nog toekomstmuziek. De bevolking van Den Helder is in 1949 gestegen van 32.795 tot 34.004. De gemeenteraad van Texel heeft met 93 stemmen besloten tot afschaffing van de jaarlijkse kermis, q Het Prins Bernhardfonds heeft f 500.beschik baar gesteld voor de te Oosterend (op Texel) te bouwen muzieknis. Vier verenigingen voor kunstmatige inseminatie in de omgeving van Scha gen hebben een fusie aangegaan. By de te Wieringerwaard gehouden doorlichting zijn geen gevallen van t.b.c. geconstateerd. j-| De bevolking van Wie- ringen is vorig jaar met 91 inwoners teruggelopen. Aan een der veilingen te Beverwijk werd de eerste spinazie aangevoerd. De prijs was 71 ct. per kg. Vijf nieuwtjes uit Hoorn: Ir. C. Riet- sema, rijkslandbouwconsulent, zal 27 Maart promoveren tot doctor in de so ciale geografie. Overgegaan werd tot de oprichting van een industriële club. Een onverlaat heeft een sigarettenpeuk ge deponeerd in een... kinderwagen, waar door de kleertjes van de baby ver schroeiden en 't wicht een brandwondje op de borst opliep. Aan de visafslèg werd een snoek van 29 pond geveild. In een op de Veemarkt geparkeerde vee wagen zijn drie lammetjes geboren. O Te Wijdenes werd een afdeling van de V.AH.A. opgericht. De ingebruikneming van de oude Ned. Herv. Kerk te Oostzaan kon Zon dag niet doorgaan, nadat de avond te voren in het kerkgebouw brand uit brak. Gelukkig kon de brand in de kiem worden gesmoord, n De voetbal vereniging Z.V V. te Zaandam heeft een ere-comité gevormd in verband met haar 50-jarig bestaan. De heer Z. C. Ooms te Zaandarr. is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de vereni ging Veilig Verkeer. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Tuinbouwvereniging „Nieuw Leven" heeft de voorzitter, de heer J. Kostelijk, de jubilerende secre taris, de heer Jac. Klaver, gehuldigd. Klaver, die 25 jaar deel uitmaakte van het bestuur, waarvan 17 jaar als secretaris, was de rechte man op de rechte plaats, die steeds vol ijver zijn functie vervuld heeft. Als blijk van waardering bood de voorzitter de jubi laris een vulpen aan. Vervolgens wer den de jaarverslagen uitgebracht, waar uit bleek, dat Nieuw Leven een batig saldo heeft van f 319,f2. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heren H. Ootjers (herkozen) en de heer A. Klomp (vacature-de Ruiter). Geboren: Hillegonda, d. van N. Sneek en C. Blank. Getrouwd: H. de Graaf en G. A. W. Stapert. P. C. Smit te Hengelo en P. M. Meuleveld. Overleden: K. Jes 34 jaar. Van komen en gaan Ingekomen: A. Zwaan van Wog- num. J. M. Schilder van Obdam. S. Davids van Koedijk. T. A. Jansen van Alkmaar. M. Bos van Edam. Q. J. M. Smit van Wijchen. J. Pelt en gezin van Sijbekarspel. D. Hoogland van Oudorp G. Luik en gezin van Anna Paulowna. Vertrokken: J. Eeken naar Am sterdam. G. M. van de Water naar Den Helder. C. J. Jansen naar Oude Niedorp. P. A. J. Frankhuizen naar Norg. J. Geerligs naar Wieringermeer. K. Roos naar Oude Niedorp. A, de Vries en echtgen. naar Hoogwoud. E. Seidenstiker naar Langedijk. EINDELIJK LEIDINGWATER. Men is momenteel bezig met het tot stand brengen van de aansluiting van de woningen aan 't Wogmeerdijkje op het waterleidingnet. Deze aansluiting heeft lang op zich laten wachten, hoofdzakelijk als gevolg van de geringe medewerking van een der huiseigena ren. Ook in de gemeenteraad is deze aangelegenheid meedere malen ter sprake. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maartje Jantje, dochter van K. Aaij en A. M. Grootes. Overleden: Pieter de Vries, onge huwd, oud 74 jaren, overleden te Alk maar. UIT HET ZAKENLEVEN. In het Handelsregister werd opgehe ven de inschrijving van R. Bakker, schildersbedrijf, Bonkenburg 23. Besommingen l|muiden De besommingen van Maandag wa ren KW 9, f 2790; KW 161, f 3320; KW 59. f 1200; KW 162, f 2930; KW 125, f 2930; KW 110, f 4530; KW 15, f 5060; KW 50, f 1100. De aanvoer bedroeg die dag 7800 kisten waarvan 500 met ha ring. Dinsdag waren de besommingen KW 33, f 1520; KW 159, f 5930; KW 39. f 2970; KW 6, f 2870; HD 87, f 5950. Er waren 630 kisten. Geen haring. De prij zen per kilo waren gr. tong 2.052; gr mid. tong 2.052; kl. mid. tong 1.80 tong I 1.11—1.05; tong II 12—56; tarbot I 21.80. Prijzen per vijftig kilo mid kabeljauw 3835; kl. kabeljauw 38: wijting 189; gr. schol 46—31: mid schol 49—43; kl. schol 27—13; bot 11—8 schar 17—11. Prijs per 125 kilo 124—74 (Ongecorrigeerd) Sukarno tekent noodwet inzake deelstaten President Sukarno heeft heden de noodwet tot wijziging van de staat kundige structuur van het grondgebied der republiek Indonesië Serikat onder tekend. De Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken, Anak Agung. ver klaarde tegenover Aneta, dat binnen en kele .dagen bij presidentieel besluit ia overeenstemming met de noodwet kan worden overgegaan tot definitieve vast stelling van de status van Pasundan, overeenkomstig de uitspraak van een college, dat thans te Bandung bijeen ls en dat men de locale constituante zou kunnen noemen. Vijftien doden bij vliegramp nabij Minneapolis Bij een vliegramp nabij Minneapolis zijn gisteren minstens vijftien personen omgekomen. Aan boord van het toestel, dat op weg was van Washington naar Minneapolis en Seattle, bevonden zich tien passagiers en een driekoppige be manning. Het toestel kwam op een huil terecht waarin zich twee kinderen be vonden, die op slag gedood werden. Drie kinderen zijn in brand gevlogen. De piloot had met behulp van zijn instru menten willen landen, daar hij door een dichte sneeuwval geen zicht had. John Lewis, de leider van de Ameri kaanse Mijnwerkersbond en winnaar in de mijnstaking, heeft Philip Murray, de leider van het Congress of Industri al Organisations, voorgesteld, dat de arbeiders in de mijn- en staalind: e gezamenlijk tot actie overgaan om t „denkbeeld, dat onze grote vakverbon den één voor één kunnen worden aan. gevallen en lamgeslagen nit de we. .Md te helpen". Lewis stelde voor een „verdrag voor wederzijdse hulp bij de verdediging^ te sluiten en nodigde Murray uit een commissie te benoemen, die met een delegatie van de verenigde mijnwer kers zou kunnen onderhandelen. Zwemsuccessen in Odensec Tijdens de laatste wedstrijden, waar aan de Nederlandse zwemsters in De nemarken deelnamen, wisten zij en kele fraaie successen te behalen. Dicky van Ekris won met 1 min. 15.5 sec. de 100 meter rugslag, voor Gerda Olsen, die 1 min. 16.7 noteerde. De 100 meter vrije slag was voor Willy Jacquet, die met 1 min. 10.9 sea, haar beste persoonlijke prestatie lever de. Als tweede eindigde Kate Nielsen met 1 min. 12.5 sec. Een dead heat tus sen Nettie Leene en Jytte Hansen was het resultaat van de 200 meter school dag. hoewel sommige omstander» meenden, dat Netti Leene als eerste aantikte. Voor beide zwemsters werd 3 min. 02.7 sec. afgedrukt. De 3 x 50 meter wisselslag tenslotte werd met 1 min. 48.1 sec. gewonnen door de Nederlandse ploeg. Spoorwegen krimpen reizigersvervoer in De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de minister van Verkeer en Wa terstaat voorgesteld, het reizigersver voer te staken op verschillende baan vakken, waar dit vervoer zulke grote verliezen oplevert, dat het econo misch niet langer verantwoord is en het budgetair evenwicht der N.S. in gevaar zou kunnen brengen. De minister heeft nog op geen dier voorstellen geantwoord. Op deze lijnen zal zolang de ex ploitatie daarvan economisch verant woord blijft worden voortgezet. Da industrieën in de betrokken streken zullen van de staking van het reizi gersvervoer geen nadeel ondervinden. Gereform. Politiek Verbond Het Geref. Politiek Verbond zal dit jaar voor het eerst deelnemen aan de verkiezing van leden voor de Prov. Staten van Noord-Holland. De namen der candidaten zijn S. Fopma te N.» Amstel; J. G. Maatkamp te Haarlems K. Pos Mzn. te Zaandam; Jac.- Wij- nands Jr. te Wormer; J. A. Zwaan te Velsen. OOK JAPAN ZONDER LICHT 75.000 Japanse metaalarbeiders zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De arbeiders bij de electriciteitsbedrij- ven hebben besloten tot een protest staking, wr-ar door het gehele land tus sen 9 en 16 Maart tijdelijk van stroom zal zijn verstoken. Een half millioen mijnwerkers heeft het werk voor drie dagen gestaakt. Radio-Seoel meldt, dat de regering van Zuid-Korea de algemene dienst plicht heeft ingevoerd. Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 8 Ma4rt 1950. 1500 kg peen II 22,90; Hl 20,40; 1000 kg uien 41,20; grove 38,80; 26.000 kg rode kool 7,30—16,40; 1000 kg witte kool 80,40; 3000 kg gele kool 28,60—30,60. LANG EDI JKER GROENTECENTRALB, 8 Maart 1950. 15.000 kg rode kool 6,80— 16,20; 8500 kg gele kool 30—32,20; 2300 kg peen II 24,10; III 20.30; 1500 kg uien 40,90; grove 33,6036,10. WARMENHUIZEN. 8 Maart 1950. 56.000 kg rode kool 6.10—14,90; 7400 kg •role kool 26.40-29.80; 4900 kg peon 19.10- 19.40.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3