OUDS AbdusïraoP Y Frankrijks President als gast in Londen nopster Min. Mansholt zal tentoonstelling „Keukenhof" 23 Maart openen IS ER WEER Zorg voor Trotzky's moordenaar Dertien opruimers verloren 't leven LIES-Alkmaar 11 FESTIVAL »OIREE Uw witie rotsen waren het symbool van onze hoop Een hartelijk welkom Het Radioprogramma Waar millioenen bloemen zullen bloeien Jacoba van Beijeren ook van de partij Demonstraties te Brussel Meldt dat oorlogstuig Hulpverleningsdienst telt 56 man nog jCottfirW De vogelpest maakte slachtoffers in N.Brabant HUWELIJK X Peperkoek WOENSDAG 8 MAART 1950 ï:v-/ii; ir: t Tatcher, Small ïn, Tine Hoorn at Club Orchestra. Parijs, Brussel, iel. bel. [ochtend dag. van Vriendschap" Dir. :erdagavond acht uur angestraat 21 nboek van de Tahi- m hem door Tehani het verzoek, ze voor had de oude scheeps- ng stelde in dit werk arne voldaan. Na een Erlwards werden de schillende boten ver- fimor nam een aan- Een en twintig kanonschoten afgevuurd door het Britse slagschip Vanguard daverden over de rede van Dover toen na een voorspoedige reis over een vol komen gladde zee de Arromanches met aan boord Vincent Auriol, president van Frankrijk, en zijn echtgenote te Dover aankwamen, onderweg naar Londen waar Frankrijks eerste burger drie dagen de gast zal ztfp van het Engelse Ko ninklijke paar. Het gestreepte grijze costuum van de president en het grijze toilet en de blauwe hoed van zijn echtgenote contrasteerden met de strengere stijl van de officiële kleding van minister Robert Schuman en de andere leden van het gezelschap. Op de kade te Dover stond de hertog van Gloucester in khaki-generaalsuni- form in gezelschap van de Franse am bassadeur, Massigli, en het voor Auriol bestemde gevolg, de aankomst van de boot af te wachten. Toen de Arroman ches had aangelegd, begaf de hertog van Gloucester zich aan boord om de Franse president namens de koning en de koningin welkom te heten aan de Engelse kust. Alvorens in de gereed staande trein te stappen wuifde Auriol naar de bij het station verzamelde me nigte, die deze groet met gejuich be antwoordde. De burgemeester van Dover over handigde Auriol een welkomstbood- «chap, waarin de president werd ge noemd als „de man, die van het begin af zulk een heldhaftige rol heeft ge speeld in het verzet tegen onze geza menlijke vijand". Auriol beantwoordde dit welkom o.a. met te verklaren, dat VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommen- taar. 7.40 „Vandaag". 8.05 Kerkdienst. 9.20 Sweelinck-kwartet. 9.50 Familie-competitie. 10.00 Mariniers-kapel. 10.30 Gram.muziek. 10.45 Avondoverdenking'. 11.15 Gedenck- clanck-suite. 11.45 Jascha Heifetz. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. 6.20 Gevarieerd pro gramma. 6.45 Kwartet Jan Corduwener. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Tino Rossi zingt. 7.30 Voor de jeugd. 7.55 Weekkroniek. 8.20 De Ramblers. 8.55 „Christopher Blake", hoor spel. 10.15 Instrumentaal kwintet Pierre Jamet. 10.45 Tussen meps en nevelvlek. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Piano-spel. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 Ouverture. 10.15 Morgendienst. 10.45 Christelijke liederen. 11.00 De Zonne bloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Om-en-om- programma. 1.20 Pi^no-recital. 2.00 Prome nade-concert. 2.45 „Tussen de bedrijven door" 3.30 Vioolconcert. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Giu- lio Giulietti. 5.00 Het Radio-Jeugdjournaal. 5.30 Metropole-orkest. 6.00 Leger des Heils- kwartier. 6.15 „De stem van de Chr. Vak beweging". 6.30 Strijdkrachten. 7.15 „De muziek bij nader inzien". 7.40 „Vandaag1". 8.05 Steravond. 9.00 Familie-competitie. 9.35 „Luchtig, kluchtig en roemruchtig". 10.05 Gram.muziek. 10.15 „De vaart der volken". 10.35 Pavane. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Avro's Radio-Ochtendblad. 8.40 Een sterrengroep van vijf. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram. muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Soft and sweet". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Kerk- en Torenklanken. 11.45 „Van de hak op de tak". 12.00 „Lichte noten, blijde no- *en''.„ 12.38 Ensemble. 7.15 „Les Gars de Paris". 1.45 „U kunt het geloven of niet". 1.50 The lilac domino. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Sopraan met fluit en piano. 3.00 „Klimop". 4.00 Het Promenade-orkest. 4.30 „Parade der jongeren". 5.00 Avro-Kaleidoscoop 5.50 Regeringsuitzending. 6.15 Sportpraatje. 6.30 „Musicorda". 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 „Harmonetto". 7.30 De Radia-Volks- muziekschool. 8.05 „Maak je eigen program ma". 9.45 Radio Philharmonisch-orkest. 10.30 Zwerftochten. 10.45 Tatania's briefscène. 11.15 Sportactualiteiten11.30 Opera-concert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gvmn, 7.50 Gram. 8.05 Revue. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orkest King. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Operamuziek. 32.15 Kwartet Hernould. 1.15 Gram. 2.00 Wagnes en Strauss. 3.00 Kalundborg: Orkest van Aarhus. 4.00 Eng. L.P.: South. Serenade Orchestra. 4.30 Mayfair-orkest. 5.00 Fr. Br.: Ber. 5.10 Ensemble Heyne. 5.30 Kootwijk: Ned. Strijdkrachten. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Fr. Br.: Omroep-orkest. 8.00 VI. Br.: Verz. progr. 9.00 Beroraünster: Omroep-orkest. 9.40 VI. Br.: Piano. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Eng. H.S.: Galaballet Pres. Auriol. 11.05 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 Surprise. 7.30 Eng. H.S.: Orkest Gardner. S.10 Concert. 9.15 BBC Midland Light Or chestra. 10.00 Sopraan en cello. 10.30 Com mentaar. 10.45 Voor de scholen. 11.15 Wij ding. 11.10 Ensemble. 12.00 Eng. L.P.: BBC West of England Light Orchestra 12.30 „Mrs. Dale's Diary". 12.45 Rep. bezoek Pers. Auriol. 1*15 Fr. Br.: Amusements-muziek. 2.00 Eng. L.P.: BBC Midland Light Orchestra. 2.45 Voor ue kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 8.40 NWDR: Tango-orkest. 4.15 Voor de kinderen. 4.40 Eng. H.S.: Gram. 5.15 Eng. L.P.: Caus. 5.30 Oude Dansmuziek. 6.00 BBC Var.-Orchestra. •r aZ Phillips. 7.15 „Crean Orchestra". 7-45 Hoorspel. 8.00 Eng. U.S.: BBC Koor. 8.3CF Eng. L.P.: „Vaudeville". 9.30 Verz.- nrogr. 10.00 Welsh Rarebit. 11.15 ,}Topic for o-n«glu 11.20 Olde Tyme Dance Orchestra. „gedurende zovele jaren van beproe ving zijn uw witte rotsen voor ons het symbool geweest van de hoop, die nimmer ophield te branden in het hart van iedere Fransman. Ik breng u het bewijs van het geloof van de Franse natie in de eenheid van onze landen," aldus zeide de Franse president. „Mijn bezoek is ook de uitdrukking van het onverwoestbare geloof van Frankrijk in de waarde en het gewicht van de beginselen, die wij nog steeds, schouder aan schouder, verdedigen door ons ge zamenlijk werk voor de vrede." In Londen. 's Middags arriveerde de president met zijn echtgenote aan het „Victoria Station" te Londen, waar zij begroet werden door het Britse koningspaar, andere leden van de koninklijke fami lie en vooraanstaande leiders van het land. Er werden warme handdrukken gewisseld. Het station en de straten waren rijk versierd met de Franse drie kleur, de „Union Jack" en draperieën. Er heerste een winterse mist in Londen. Na aankomst op het station reed de president met zijn echtgenote in een open landauer door de versierde straten naar Buckingham Palace. Bij het sta tion inspecteerde de president nog een erewacht van de „Grenadier Guards", die grijze overjassen over de scharla ken uniform droeg, de geweldige be renmuts op het hoofd. Op de klanken van de Marseillaise, voorafgegaan door een escorte van de „Household Cavalry", begon men de tocht. De samengestroom de Londenaars juichten zo hard zij kon- VINCENT AURIOL .schouder aan schouder den en wuifden met de Franse drie kleur. Des namiddags heeft president Auriol een krans op het graf van de Onbekende Soldaat in Westminster Abbey gelegd. Op Buckingham Palace heeft koning George hem de versier selen van „Knight Grand Cross of the order of the Bath", op één na de oudste orde voor ridderlijkheid, overhandigd. Schuman bij Bevin Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt, een be zoek bij zijn ambtgenoot Bevin af te steken. Zij schijnen voorbereidingen te hebben getroffen voor een binnenkort te houden bijeenkomst met Dean Ache- son. Beide heren hebben naar verluidt bovendien de overeenkomsten tussen Frankrijk en het Saargebied en de houdng van Duitsland besproken. Bevin heeft Schuman verzekerd, dat Engeland de overeenkomsten zal steunen, daar Engeland deze beschouwt als een vol doende waarborg voor de komende re geling van de Saarkwestie in een vre desverdrag met Duitsland. Op 23 Maart om 2 uur zal minister S. L. Mansholt de nationale bloemen tentoonstelling „De Keukenhof" te Lisse openen. Deze tentoonstelling is, zoals bekend is, tot stand gekomen dank zij het initiatief van een aantal leidende Nederlandse bloembollenkwe kers. In de omgeving van het oude landgoed „De Keukenhof" daterende van het begin van de 15e eeuw, toen het door Jacoba van Beieren werd ge bruikt als jachtdomein, zal tot eind Mei de veelkleurigheid van millioenen bolbloemen demonstreren, waartoe de Nederlandse bloembollenkweker in staat is. Het is de bedoeling de tentoonstel ling tot een jaarlijks terugkerend eve nement te maken. Deze eerste tentoon stelling valt samen met het gouden ju bileum van de Bond van Bloembollen- exporteurs. Nafer verluidt zal Jacoba van Beie ren ter gelegenheid van de Keuken hof-expositie voor enkele dagen weer haar intrek nemen op het oude slot Teylingen te Sassenheim. Het ligt in de bedoeling dat de hoge vrouwe, om ringd door een stoet van edelingen, jonkvrouwen en valkeniers een bezoek brengt aan „De Keukenhof". Tevens zal zij met haar gevolg de leiding nemen van het bloemencorso, dat op 22 April van Sassenheim uit vertrekt en zijn weg neemt door de bollenstreek. De Belgische koningskwestie En een witboek van Pirenne Gisteravond zjjn ongeveer 3500 socia listische en communistische studenten van de universiteit te Brussel door het centrum van de stad getrokken. Zij eis ten het aftreden van koning Leopold. Een contrademonstratie van studenten van de Leuvense universiteit werd door de politie verboden om botsingen te voorkomen. De demonstranten tracht ten een bijeenkomst van Leopoldisten te bestormen. De politie dreef hen met het geweer in de hand het gebouw weer uit. Prof. Pirenne, de secretaris des ko- nings, heeft een witboek over de acti viteit van de koning gedurende de ja ren 1936 tot 1940 gepubliceerd. Hij tracht hierin aan te tonen, dat de ko ningskwestie haar ontstaan vindt in de foutieve voorstelling van de capitula tie van Mei 1940 en dat de houding van Leopold geen andere is geweest dan die van zijn vader gedurende de eerste wereldoorlog. GE LU kliiC. - Als vanouds DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Zelfs binnen de muren van een Mexicaanse gevangenis 600.000 Dollar voor de dood WAAROM DOET U WEER SMAKELIJK ETENI Te Amsterdam hebben de in ons land vertoevende Tsjechoslo waken de honderdste geboortedag van Thomas Masaryk herdacht. van een man „Het Kremlin heeft tot nu toe zes honderdduizend dollar uitgegeven voor het organiseren van moordaanslagen op Trotzky, het verlenen van hulp aan zijn moordenaar Jacson-Mornard en voor het in stand houden van de hiervoor in Mexico benodigde organisatie". Tot deze conclusie komt generaal Leandro A. Sanchez Salazar, het voormalige hoofd van de Mexicaanse Geheime Politie in zjjn boek „Moord in Mexico". Generaal Salazar stelde een onderzoek in naar de moord op Leon Trotzky na Lenin de tweede man van de Russische revo lutie die in Augustus 1940 te Mexico City met een bijlslag op de schedel om het leven gebracht werd. Uit het onderzoek is gebleken, aldus Salazar, dat de moord door de Sowjet- russische geheime politie op touw werd gezet. Reeds na de mislukte aanslag op 20 Mei 1940, toen twintig gewapende mannen gekleed in uniformen van het Mexicaanse leger en de politie een salvo uit machinegeweren gaven in de slaapkamer van de „tweede bolsjewiek", verklaarde Trotzky: „Degene die mij uit de weg wil ruimen, is Jozef Stalin en hij werkt via de Gepeoe". Reeds spoedig bleek, dat een zeer uitgebreide samenzwering met het gebeurde samen hing. De tweede aanslag gelukte. Jacson Mornard kloofde de schedel van Trotzky met een bijl. Hij werd gear resteerd en tot de maximum-straf van twintig jaar plus een dag gevangenis straf veroordeeld. Negentig duizend granaten, 5000 landmijnen, 5000 kg springstoffen, 45.000 kg kleine munitie, 20.000 hand granaten, 1200 bommen, variërende van 50 tot 2000 kg en een hoeveelheid strijd gas werden in het afgelopen jaar door de hulpverleningsdienst van het minis terie van Binnenlandse Zaken opge ruimd. Het aantal meldingen en opruimin gen vertoonde in het afgelopen jaar een sterke stijging. In 1948 kwamen er 6364 meldingen binnen, tegen 13.526 in 1949. Het stijgende aantal meldingen bete kent echter niet, dat het publiek voor zichtiger is geworden met de munitie en het andere oorlogstuig, dat als sou venir wordt bewaard. De situatie is nog steeds zo, dat men zich eerst nadat er ongelukken zijn gebeurd, van grana ten en springstoffen gaat ontdoen. De omstandigheid, dat dertien man van de hulpverleningsdienst door het opruimen het leven hebben verloren, zou voor het publiek een omstandig heid te meer kunnen zijn om zijn mede werking te verlenen. Naar gelang de bevolking mede werkt, zal deze dienst, die thans nog 56 man telt, verdeeld over IJmuiden, Grijpskerke, Oostburg, Tilburg, Venlo, Nijmegen en Arnhem, geliquideerd kunnen worden. fm ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkers abdijsiroop- dadelijk keet en luchtpjpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. ,s Were/c/s béste Hoes tsiroop Uit het boek „Moord in Mexico" blijkt, dat de Sowjetrussische Geheime Politie er tot op de dag van heden voor weet te zorgen, dat de moordenaar ook in de gevangenis niet uit het oog wordt verloren. „Er bevinden zich ook nu nog in Mexico een aantal Russische agenten, wier enige taak het is zo goed mogelijk voor het welzijn van Jacson- Mornard te zorgen", aldus Salazar, die deze moord de meest sensationele po litieke moord van de moderne tijd noemt. Reeds kort na zijn verbanning uit de Sowjetunie werd Trotzky in het geheim door een gerechtshof „ter dood veroor deeld". Jacson-Mornard beschouwde de moord dan ook als de voltrekking van dit doodvonnis. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat zich op bedrijven in enkele gemeenten o.a. Eindhoven en Geldrop in Noord- Brabant gevallen van pseudo-vogel- pest voordoen. Op de door de pseudo-vogelpest aan getaste bedrijven wordt de pluimvee- stapel afgemaakt en verbrand, terwijl de bedrijven worden geïsoleerd. Op korte termijn kunnen maatregelen worden verwacht, zoals verbod van vervoer van pluimvee en verpakkings materiaal, sluiting van markeen en tentoonstellingen en dergelijke in het Zuiden van het land. Op deze wijze hoopt men uitbreiding van do besmet ting over andere delen van het land te voorkomen. Men waarschuwe bij eventueel op treden van eerste verschijnselen van de pseudo-vogelpest terstond de die renarts in zijn omgeving, die de offi ciële instanties zal verwittigen. Een dierenarts uit Noord-Brabant deelde Dinsdag dr. Venema, inspecteur van de veeartsenijkundige dienst, mede dat op zijn dorp drie kippen aan de vogelpest zouden zijn gestorven. Toen dr. Venema twee uur later ter plaatse arriveerde, was de helft van de pluim veestapel al dood. Sparring-partner voor het Nederlands elftal gezocht De Zuidslavische voetbalploeg Haj- duk, die 5 April te Rotterdam als spar ringpartner van het Nederlands elftal zou fungeren, zal niet naar Nederland komen. De noodzakelijke vergunning hiervoor is niet door de Zuidslavische autoriteiten verleend. De K.N.V.B. zal thans naar een an dere tegenstander voor het voorlopig Nederlands elftal zoeken. RADIOREDE VOORZITTER VAN CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS Hedenavond om vijf minuten over acht, zal de heer R. Laan Sr., voorzitter van de Centrale Bond van Transport arbeiders voor de VARA (Hilversum 2), spreken over „De havenarbeiders lossen de wapens". DOOR MARY BURCKELL (5 „Ik zie niet in waarom je denkt, dat je broer in zijn persoonlijke aangele genheden een dwaas zou zijn, waar hij in zaken zo buitengewoon schrander is", merkte mevrouw Burdern op. „Dat is niet precies hetzelfde", zei Clara droog. Maar hoe verlangend me vrouw Burdern ook was ze zou zich wel hoeden haar oudste zoon te onder vragen, laat staan te pressen. Elliott was er de man niet naar om raad te vragen in zijn particuliere zaken en hij zou zich zeker aan elke inmenging er geren. Mevrouw Burdern kon slechts wach ten en hopen. Hetgeen ze deed. met alle geduld dat ze op kon brengen. Enige tijd leek haar hoop in vervul ling te zullen gaan, want Elliott werd vaak met Marcia samen gezien en be geleidde haai naar de meer selecte dansavonden in Malever. Als mevrouw Burdern een daadwerkelijke en geen passieve heiden was geweest, zou zij zonder twijfel haar goden overvloedig offers hebben gebracht en deze verge zeld doen gaan met een mengeling van dreigementen en smeekbeden, teneinde meer gunsten te ontvangen. Maar juist toen zij durfde geloven dat alles in orde was, vond er een ernstige ommekeer plaats. De vertrou welijkheid tussen Marcia Vaylon en Elliott verkoelde, nam af en ver dween ten slotte geheel. De goden van mevrouw Burdern hadden haar sma delijk in de steek gelaten. De teleurstelling was des te groter daar oom Chad zich eens had bloot gegeven met tegen Jessica op te mer ken dat weinig dingen hem meer ge noegen zouden doen dan Elliott te zien trouwen met dat meisje Vaylon. En verder, dat het er naar uitzag of de fusie waar hij veertig jaar op gehoopt had, nu werkelijkheid ging worden, zelfs al zou hij dat misschien niet meer beleven. Of dit van enige betekenis mocht zijn, naar Jessica's opinie, het hield in ieder geval in, dat oom Chad de lans gekoesterde fusie voorzag in de sa men koppeling van Elliot als hoofd van de firma der ..Gebroeders Bur dern" en Marcia als bezitster van be langrijke Vaylon aandelen. Als tranen ooit tot Jessica Burdern's uitdruk- kingsnv'1 delen '--dden behoord, zou Z? gehuild hebben uit pure ergernis, nu haar plannen zo wredelijk in duigen waren gevallen. Toen echter gebeurde er iets zo ont stellends en daadwerkelijks, dat het alle kleiner problemen verdrong. Oom vatte kou, terugkomend van een bestuursvergadering, die hij met alle geweld had willen bijwonen, hoe wel er een sneeuwstorm raasde en de dokter hem geraden had „het deze winter kalmpjes aan te doen". Nog voor Malever tijd had gevonden aan het feit te wennen, da4, de oude Chad Burdern geen actief aandeel meer zou hebben in de „Gebroeders Burdern" verspreidde het ongelooflijk nieuws zich als een lopend vurutje door de stad. Chad Burdern, de man die Mal ever „gemaakt" had, die zijn zegel er op gedrukt had ten goede of ten kwa de, was dood. Een zuil van de stad was bezweken Een geduchte dagelijkse realiteit was plotseling tot legende geworden. Er bleef niets anders te doen dan de oude man te begraven met alle eer die deze aangelegenheid vroeg. Slechts een kroning kon in uiterlijk vertoon en in grootscheepsheid wedijveren met de ceremonie en de publieke blangstel- ling voor Chad Burdern's begrafenis De meeste winkels waren gesloten, iedereen die iets te betekenen had en ook tallozen die dat niet hadden, liepen mee in de lange stoet om van hun eerbied of hun belangrijkheid te ge tuigen en gerekend naar 't aantal du re kransen, kruisen en bossen bloe men, zou men (ten onrechte) denken, dat Chad Burdern een geliefdefiguur geweest was in Malever. Toen alles voorbij was, keerden de Burderns niet zonder reden vaststel lend, dat ze Malever waar voor hun geld gegeven hadden terug naar het grote, grijze huis op de heuvel. Hier werd het testament in besloten kring voorgelezen. Walton Whittaker, de notris der fa milie, las het testament voor en het zou onjuist zijn te beweren, dat hij zich niet aangenaam bewust was van zowel importantie als tragedie van de ze aangelegenheid. Mr. Whittaker was een man, die hield van de juiste ceremonie in de juiste omgeving en hij geloofde dat zelden een testament was gelezen in een meer daartoe geëigende omgeving dan de grote, met panelen versierde bibliotheek van Chad Burdern's huis. Van waar hij zat, aan het hoofd van de zware donker-eiken tafel, kon mr. Whittaker de hele kamer overzien. In de verte, verlicht door de koude zon van de korte Februarimiddag, be speurde men een gedeelte van de lief lijke heuvels die Mallever omgaven Een wijd en rijk uitzicht Het uitzicht, meende mr. Whittaker, dat te zien moest zijn van het bibliotheekvenster van een rijk man. DIT WOELIGE LEVEN JN NEDERLAND worden iedere dag 2.742.084 dagbladen bezorgd. Ieder gezin leest iets meer dan gemiddeld één dagblad per dag. Waaruit wel blijkt, dat de krant voor het gehele Nederlandse volk en zulks ondanks het zenuwslopende nieuws dezer enerverende dagen niets minder 19 dan een eerste levensbehoefte. Er ls wel niemand meer, die dit tegen spreekt. Behalve dan de minister van financiën, die in 1940 bepaalde, dat van dagbladen omzetbelasting zou worden geheven. Tot dan toe was de krant, tegelijk met andere eerste levensbehoeften, van die belasting vrijgesteld. Maar in 1940 werden er zoveel dingen op hun kop gezet, dat de krant, met tal van andere artike len, het kind van de rare rekening werd. Zij behoorde, door de donkere fiscale bril gezien, niet langer tot de directe levensbehoeften en kwam onder de druk'der omzetbelasting. Wie menen mocht dat na de bevrij- ding ook de krant van deze druk zou worden bevrijd, slaat de plank mis. Wel werd bij het Ontwerp van 20 September 1949 en de daarop ge volgde Nota van wijzigingen voor gesteld heel wat artikelen vrij te stel len van omzetbelasting, maar de krant was er niet bij. Wat er wèl bij was? Stroop, jam, peperkoek. Als zijnde elementaire le vensbehoeften, waarbuiten een gezin het niet stellen kan. Nu dient erkend, dat de krant gemeenlijk minder zoet is dan stroop en haar critiek niet zo kleverig als jam, maar dat het dage lijkse product onzer gezamenlijkè geestelijke inspanning wordt achter gesteld bij peperkoek is een beetje AI te gepeperd. En het stilzwijgende mi nisteriële betoog, dat het Nederlandse gezin meer belangstelling heeft voor peperkoek dan voor de dagelijkse vriend, die het dagblad zonder twijfel is, kunnen zowel de lezers als de fa brikanten der dagbladen (beledigd, doch onversaagd) naast zich neerleg gen. De minister, die een wijs man is, meent daar geen woord van. Maar er worden wel méér lege woorden ge sproken om lege laadjes te vullen. Wie zou het een excellentie, die zit te tobben om de endjes aan elkaar te knopen, al te zeer kwalijk nemen?. Wij in ieder geval niet. Mits minister Lieftinck het zijner zijds óns niet euvel duidt, dat wij be zwaren hebben tegen verheffing van de peperkoek boven het dagblad. In ieder Nederlands gezin komt iedere dag een krant. Komt er in ieder Ne derlands gezin iedere dag peper koek? Kletskoek! Daarom verheugt het mij grotelijks dat uit het voorlopig verslag op '3 heren Lieftincks Ontwerp van wijzi ging blijkt, dat vele Kamerleden de krant tot de elementaire levensbe hoeften rekenen. En de dagbladen uit dien hoofde wensen vrijgesteld te zien van de omzetbelasting. Wij wil len niet betogen, ons verheven te voe len boven peperkoek. Maar we willen op z'n minst dezelfde behandeling ge nieten. Zulks temeer, waar de op brengst der omzetbelasting op dag bladen slechts een derde procent van het totaal uitmaakt. Moge minister Lieftinek de rede lijkheid van de wensen der Kamer erkennen. Wij zouden bereid zijn, hem uit dankbaarheid iedere dag een pe perkoek te sturen. In de vorm van een spaarvarken. JEREMIA BLOM (Wordt vervolgd) Hij denkt dat hij doof is, omdat hij niet langer van zich hoort spreken. TALLEYRAND. Purmerender markt PURMEREND, 7 Maart. Er waren hedenmorgen zeshonderd runderen aangevoerd. De handel in vette koeiep was zeer vlug en de prijzen waren dan ook hoog. Voor geldekoeien bestond goede vraag, de handel in melkkoeien was kalm. Nuchtere kalveren voor de slacht waren stugger, die voor het le ven zeer duur. De handel in wolvée was trager. De vette varkens zetten kalm in, maar de stemming was later op de morgen slecht. Ook de biggen waren iets stugger. Overzicht markt 0 Purmerend Dinsdagmorgen in prima vette koel en vlugge gang, prijzen vaster; minde re soorten heel kalm. Op de geldfj1 markt was het weer actief beginneh der weiders goed te zien Kooplust en vaste prijzen. Verse melkkoeien, flink aanbod, handel heel kalm. Voor eert goede pink wel animo. Graskalveren minder vlug, kwaliteit niet zo goed. Nuchtere kalverenmarkt drukker be zet. Handel voor de slachtkalveren niet beter, vellen minder in prijs. Naar fok» kalveren veel vraag, voor de best# hoge prijzen. W Iveemarkt iets beter bezet, doch stugge gang. Weinig voor de export ofschoon uitvoerpremie is verhoogd. De staking in Frankrijk zal hier wel niet vreemd aan zijn. Er wa ren ook al lammetjes met moeders,, doch vraag naar fokschapen stug. Bok ken en geiten stug. Vette varkens stug ge inzet met een prijs van f 1.66 later tot f 1.60. Heel slecht. Vette zeugen tezi slotte f 1.44, de beste om f 1.50. Biggen trekkerig, dus lage prijzen. Fokzeugen heel stug. Paardenmarkt kalm. Pluim- veemarkt iets» drukker. Alleen voor oude kippen en hanen betere prijzen. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat op de markt een span herten te koop werd aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5