Engeland begint een intensieve spionnenjacht Publieke opinie en verstandige politiek J Ia iS Regering en volk geschokt door verraad van Fuchs Hij was „politiek betrouwbaar" geacht Geheime diensten zijn dag en nacht in de weer m Wereldimperialisme zal door oorlog verdwijnen Verklaring van Beria Pressie om Truman tot gesprek met Kremlin te dwingen houdt aan Twee belangrijke ontwikkelingen Steun Wettig Gezag wil meer paraatheid afweerorganen ZATERDAG 11 MAART 1950 (Van onze correspondente te Londen). QE ENGELSE GEHEIME DIENST, welks prestige een geduchte klap heeft gekregen als gevolg van het spionnageproces tegen de atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, is in samenwerking met naar Engeland gezonden G-men van het Amerikaanse FBI (Federal Bureau of Investigation) thans da grootste jacht op spionnen begonnen, die ooit in Engeland georganiseerd is. Als eerste stap ln de herziening van het gehele Britse veiligheidssysteem worden thans alle 8000 dossiers van hen, die werkzaam zijn in de atoom centra Harwell en Sellafield, opnieuw geopend en nagespeurd. Het geval- Fuchs heeft ieder hunner onder verdenking geplaatst en in een minitieusi eliminatieproces worden zjj allen geschaduwd. Dezelfde maatregelen wor den genomen in de regeringslaboratoria te Porton, nabij Salisbury, het cen trum van Engelands onderzoek in bacteriologische oorlogvoering. Sir Percj» Slllitoe, het hoofd van de Britse anti-spionnagedienst MI 5 (Military Intelli gence branche 5) heeft reden om te vermoeden, dat nadat Fuchs in Februari 1949 ophield met het uitleveren van atoomgeheimen, een andere atoom geleerde zjjn spionnage heeft voortgezet, daar er sindsdien andere geheime gegevens zijn uitgelekt. als „mevrouw" Fuchs. Na ondervra ging door MI5 is deze laatste, een En gelse, weer vrijgelaten. QOK IN LONDEN is de spionnen- jacht in volle gang. De bewegingen en contacten van alle handels-, cultu rele- en andere delegaties van de com munistische landen, zomede hun diplo matieke staven, worden constant ga degeslagen. MI 5's grootste drijfjacht bestaat echter in het opsporen van een aantal „contacten" van Fuchs, die naar men meent in Londen zijn onder gedoken. Informatie omtrent zijn con tacten werd door Fuchs aan MI 5 ver strekt, toen hij zijn bekentenis af legde. Slechts een derde van zijn be kentenis werd tijdens het proces voor gelezen. De rest bevatte uitgebreide inlichtingen omtrent zijn contacten, compleet met namen en adressen, hier en in Amerika. MI 5 is inmiddels op het spoor van drie dezer tussenpersonen, waaronder een vrouw. Een der mannen woonde tot voor kort openlijk in een luxueus flatgebouw in het Westminster dis trict, op enkele honderden meters af stand van Schotland. Deze man, van wie men vóór Fuchsbekentenis nooit vermoed had, dat hij een communist was, was enkele jaren geleden als „zakenman" naar Engeland gekomen, kort nadat Fuchs uit Amerika terug gekeerd was. Thans weet men, dat dit een van Fuchs' koeriers tussen Har well en Londen was. Men weet ook, dat hij Engeland niet verlaten heeft en ondergedoken is. Een onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat deze man ten manier had om andere „contac ten" het land in en uit te smokkelen. Kapiteins van twee Europese vracht schepen, die op Londen varen, hebben waardevolle gegevens verstrekt. De vrouwelijke agent, een Duitse, wier spoor MI6 (de externe afdeling van de Britse geheime dienst, in te genstelling met MI 5 die intern werkt) thans buiten Engeland volgt, is enkele jaren geleden uit Amerika gekomen en woonde te Oxford, 10 km van de atoomstad Harwell Men heeft inmid dels vastgesteld, dat deze vrouw, die verscheidene keren met hem in zijn sportauto te Oxford gesignaleerd was, niet dezelfde was als de vrouw met wie Fuchs op 17 Jan. twee we ken vóór zijn arrestatie in een ho tel te Maidenhead aan de Theems log eerde, waar zij stond ingeschreven OS VOGELPEST BEDREIGT NEDERLAND NEOERLAND. GEVALLEN VAN VOGELPEST VP£RV£RBOD7A Deze kaart geeft een overzicht van het door de vogelpest getroffen ge bied van West-Europa, waaruit blijkt, dat het voor de Nederlandse pluimvee houders thans uiterste noodzaak is om deze van twee zijden opkomende drei ging met alle middelen te onderdruk ken. De regering heeft reeds in ver band hiermede verschillende maatre gelen genomen, zoals een vervoerver bod voor de zuidelijke provincies en een verzamelverbod voor de rest van ons land. Kampleiders van Ravens- brück krijgen doodstraf Op 2 Maart werd tegen de kamp eommandant van het gevangenkamp Ravensbrück Suhren en de chef van de arbeid Pflaum dcror de openbare aanklager van het Internationaal Hoi te Rastat bij Baden Baden de dood straf geëist. Uitspraak doende veroor deelde het Hof Vrijdag de verdachten conform de eis tot de doodstraf. In het rechtscollege had als enige Nederlander zitting mr. C. van Rij uit Amsterdam. Zoals bekend, hebben ook vele Nederlandse vrouwen in het kamp gevangen gezeten tijdens de Duitse bezetting. Sensationele ontwikkeling ONTWIKKELING, die binnenkort zal volgen naar aanleiding van Fuchs' gedetailleerde bekentenis om trent het Russische spionnennetwerk in Engeland en Amerika, volledig met data, namen en plaatsen, zal, naar ver wacht wordt, nog sensationeler zijn dan zijn eigen proces. Alle door hem genoemde personen worden dag en nacht geschaduwd door MI 5 en FBI. Alle feiten zijn onmiddel lijk doorgezonden aan J. Edgar Hoover, hoofd van de FBI te New York. In Amerika zijn de zenuwen nog meer ge spannen dan in Engeland, want, zo Fuchs1 inlichtingen aan MI 5 juist zouden zijn, zullen de meeste arresta ties in Amerika vallen. Fuchs heeft o.a. namen genoemd van personen, die op dit ogenblik nog werkzaam zijn in de Amerikaanse atoomwapencentra. (Onder het atoompersoneel aldaar werken ruim 500 buitenlandse geleer den, voornamelijk Duitsers). Ongetwijfeld is het Russische spion- nagesysteem het uitgebreidste en in gewikkeldste ter wereld en geen spion heeft ooit dergelijke waardevolle in lichtingen aan zijn chefs verstrekt als Klaus Fuchs aan het Kremlin heeft doorgegeven. Hij gaf Rusland niet al leen geheimen over de atoombom, maar tevens bijzonderheden over de waterstofbom. Het wordt zelfs moge lijk geacht, dat Rusland hierdoor in staat zal zijn de waterstofbom sneller te perfectionneren dan de Westerse mo gendheden. Men heeft berekend, dat Fuchs Rusland minstens twee jaar werk op de atoombom heeft uitge spaard en vijf jaar werk op de water stofbom. Er is de laatste weken harde Ameri kaanse critiek geleverd op de efficien cy van MI 5, waarbij echter nagenoeg geen melding gemaakt wordt van het feit, dat ook de Amerikaanse FBI zelf gefaald heeft betreffende Fuchs, en wel in 1943. Nadat MI 5 in 1943 vóór het vertrek van de Britse Atoomener gie Commissie naar Amerika elk lid der commissie met inbegrip van Fuchs, „.politiek betrouwbaar" had ver klaard, stelden te Londen gestationneer- de G-men van het FBI oog nog een uitvoerig onderzoek in naar alle leden der commissie. Ook de FBI verklaarde Fuchs toen „politiek volkomen zui ver" Eerste waarschuwing rvE EERSTE waarschuwing, dat er ergens in Engeland atoomgeheimen uitlekten, kwam verleden jaar Augus tus van Hoover uit New York, drie maanden nadat MI 5 een nieuwe zuive ring in alle afdelingen der Britse ver dediging gehouden had en vele perso nen ontslagen werden, die jaren gele den lid van de communistische partij waren geweest. Fuchs was ook door dat net geslipt en maakte omstreeks die tijd zelfs promotie, waardoor zijn salaris verhoogd werd tot f 18.000,— per jaar. Na Hoover's waarschuwing in Augustus plaatste MI 5 echter heel Harwell onder verdenking. Door een eliminatie-proces hield men op het laatst twee namen over, die van Fuchs en een ander. Een codenaam in een kleine zakagenda heeft MI 5 definitief op het spoor van Fuchs gebracht. MI 5 belastte "Williom Skardoneen van zijn bekwaamste mannen, met het opbouwen van de zaak tegen Fuchs. Men werkte onder enorme moeilijkheden, daar het gevaar 'be stond, dat Fuchs zou ontsnappen en voor men voldoende bewijzen tegen hem had. MI5's mannen pleegden daarom een ware stille invasie in Har well. Iedereen en alles werd bespied. Zij poseerden zelfs als atoom-geleer- den en laboratorium-assistenten. De topgeleerden in Harwell hadden geen flauw vermoeden, dat zij dag in dag uit door deze pseudo-geleerden wer den gadegeslagen. Ook Fuchs vermoed de niets. Na zes maanden had men genoeg gegevens over hem. Een klop op de deur van zijn bungalow te Harwell begin Februari j.l. gaf Fuchs de eerste aanduiding, dat hij ontdekt was. Toen Skardon zich introduceerde als een officier van MI 5 viel hij vrij wel onmiddellijk door de mand. Fuch's verbindingen gETREFFENDE de wijze waarop Fuchs' inlichtingen, na aan zijn tus- sen-contacten te zijn gegeven, naar Rusland werden doorgezonden, ver mijdt de Engelse pers angstvallig de woorden „Russische ambassade". Men schrijft eromheen, zoals „hoe kreeg men de bomgeheimen naar Moskou? Waarschijnlijk in code, misschien di rect door een radiozender. Gecodeerde vragen van Russiche geleerden werden vermoedelijk eveneens per radio aan Fuchs doorgegeven". Het direct be schuldigen van de Russische ambassade te Londen wordt hier door de pers ver meden, daar dit diplomatieke verwik kelingen zou kunnen veroorzaken. De enige toespeling, die de Engelse pers in deze richting maakt is de opmerking, dat de Russische ambassade te Londen een Staf van 250 personen heeft, terwijl de Britse ambassade-staf te Moskou slechts uit vijftig personen bestaat. (De Russische ambassade in Den Haag is, wat de personeelssterkte aan gaat een der grootste in ons land. Ne derland heeft in Moskou vijf diploma- LIET VERRAAD van atoom geheimen door dr. Klaus Fuchs, de in Engeland genatura liseerde cbmmunistische Duitser, die tot veertien jaar gevangenis straf veroordeeld is, heeft de En gelse regering en het Engelse volk, die hun kostbare geheimen - veilig bewaard achtten onge- schrilct en doen inzien, dat een grondige zuivering noodzake lijk is. Engeland is zijn grootste spion nenjacht begonnen, die ooit op zijn bodem gehouden is. De ge heime diensten werken onder hoogspanning. Onze correspondente in Lon den schrijft daarover in een twee tal artikelen. Het eerste daarvan publiceren wij hedenavond. tieke ambtenaren en vijf hulpkrachten. Red.) Wat de financiën betreft, schat men, dat de Russische geheime dienst per jaar tussen de twintig en dertig maal zoveel kost als de gehele Britse ge heime dienst, die drie millioen pond sterling (dertig millioen gulden) per jaar kost. De helft van deze drie mil lioen pond gaat naar de SIS (Secret Intelligence Service), die alle Britse spionnagediensten ter wereld contro leert. Een onderdeel hiervan is de ex terne afdeling MI6, die in dienststaat van het Foreign Office. De rest gaat naar MI 5, de interne anti-spionnage dienst. Van elke communist bekend staande persoon is er een dossier bij MI 5. voorhanden. Sinds het proces-Fucbs heerst er in Engeland verdubbelde waakzaamheid en niet geringe onge rustheid omtrent de politieke betrouw baarheid van het grote aantal vreem delingen, dat sedert de oorlog de Britse nationaliteit heeft verkregen. Het zijn er ruim 50.000. Kinderpostzegelactie bracht f 700.000 op Vrijdag is de totale opbrengst van de kinderpostzegelactie, dus inclusief de schoolactie, van 1949 bekend ge maakt. Tegen f 550.000 in 1948 zijn het afgelopen jaar kinderpostzegels en -kaarten verkocht, die in totaal een netto bedrag van f 700.000 voor de ver zorging van het zieke, het misdeelde, het misdadige of het achterlijke kind hebben opgebracht. Het loopt tegen het voorjaar, en de schoonmaakwoede gaat weer alom heersen. Ook in het openluchtmuseum te Arnhem. Een leger schoonmakers en schoonmaaksters haalt de huisjes leeg, wrijft en stoft en poetst uit alle macht om met Pasen, de datum waarop het museum voor de bezoekers wordt opengesteld, alles gereed te hebben. Een schoonmaakster wrijft het meubilair van een Zaans huisje voor de deur, in het warme zonnetje. De Russische commissaris voor atoomonderzoek, Beria, heeft in een verkiezingsrede verklaard, dat in een nieuwe oorlog „het gehele stelsel van wereld-imperialisme ineen zal storten en verdwijnen". „Wij zullen onze strijd voor de vrede voortzetten", aldus Be ria, „niet omdat wij bang voor een oor log zijn, maar omdat deze de grootste ramp voor de gehele mensheid zou be tekenen en de grootste misdaad tegen de mensheid". De Sowjetrussische plaatsvervangen de premier, Molotof, heeft in een ver kiezingsrede te Moskou verklaard, dat de „imperialisten de hoop verloren hebben ons schrik aan te jagen met de zogenaamde waterstofbom". Deze „chan tage" vond steun in de veronderstelling dat de „imperialisten" het monopolie van de waterstofbom bezaten. „Zulks is tevergeefs, want wij weten de ge heimen van de atoomenergie evenals de geheime voor de productie van atoomwapens". (Uit een bericht uit Washington blijkt, dat Klaus Fuchs geheimen om trent de waterstofbom aan de Sowjet- Unie heeft geleverd). Geen bijzondere gratie wegens het Heilig Jaar Op vragen van de heer Weiter (KNP) heeft de minister van Justitie geant woord, dat de regering overeenkomstig de gedachte, door de Paus geuit bij de opening van 't Heilig Jaar, in de afge lopen jaren reeds veelvuldig en in grote omvang gebruik heeft gemaakt van het gratierecht ten behoeve van hen, die tijdens de oorlog politieke fouten heb ben begaan, en daardoor matiging heeft gebracht in gerechtvaardigde straffen en maatregelen. De regering doet dit nog bij voortduring en zal dit blij ven doen. Derhalve bestaat er geen aanleiding in het gratiebeleid wijziging te brengen. Statistiekrecht wordt afgeschaft De regering heeft bij de Tweede Ka mer een voorstel ingediend, om over te gaan tot afschaffing van het sta tistiekrecht en tot vervanging van de Statistiekwet door een nieuwe wet. Belgie en Luxemburg zijn reeds tot deze maatregelen overgegaan, welke zijn voortgevloeid uit een advies van de administratieve raad voor douane aangelegenheden van de Benelux. Botsingen in Bordeaux Bij een demonstratie tegen de oor log in Indochina in het centrum van Bordeaux is het tot een botsing geko men tussen enkele honderden stakers en anderen enerzijds en de politie, bij gestaan door de Republikeinse Garde, die overigens niet van haar wapens gebruik maakte. De politie voerde verschillende charges met de gummi knuppel uit en verspreidde de menigte ten slotte. Later bezetten een groep demonstranten het plaatselijke ar beidsbureau. Tien personen raakten gewond en tien werden voor een na der onderzoek gearresteerd. Wie heeft het werkelijke gezag in China in handen? Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. heeft voorgesteld, dat de Veilig heidsraad een onderzoek zal instellen naar de vraag, welke regering in China de communistische of de nationalis tische het gezag werkelijk in handen heeft. Lie zeide verder aan een oplos sing te werken, gebaseerd op de col lectieve belangen van de V.N. in plaats van op de belangen der leden indivi dueel. Te Maastricht is een twintigjarige Amsterdamse jongeman aangehouden, die ten nadele van zijn patroon f 500 had verduisterd. Het geld was groten deels opgemaakt. (Van onze correspondent in Washington) gENATOR BRIEN McMAHON is zonder eniSe twijfel een man met een nobele inslag. Hij is daarbij tevens een scherp politicus. Enige weken geleden bepleitte hjj een nieuwe benadering van het Oost-West-conflict, waar bij hij suggereerde, dat de V.S. een „globaal Marshall plan" ten bedrage van 50 milliard dollars zouden investeren in een betere internationale samen leving. De ontvangst van zijn voorstel bij het ,»grote" Amerikaanse publiek was even ongemeen gunstig als de reactie van de Amerikaanse regering er op koel was. spanningen heerst en voorts gemotiveerd door de verklaarbare drang het beste ge bruik te maken van zijn huidige popula riteit, kwam de Senator met een nieuw voorstel. Men zal gelezen hebben, dat hij de landen van het Atlantische Pact tot een gemeenschappelijke verklaring wil doen komen, hoe de gevaren van zelfver nietiging door de waterstofbom voorko men kunnen worden. Met deze verklaring wil hij trachten de (verboden) publieke opinie in Rusland te bombarderen, waar na dan het juiste ogenblik zou zijn aan gebroken om een algemene vergadering van de Verenigde Naties te doen houden inMoskou. Af te naief? |__|ET IS MOGELIJK dat de vervanging van zijn oorspronkelijk „globale" plan door dit nieuwe project bij de publieke opinie in dit land in de gunst valt. Maar men mag dit toch wel betwijfelen. Want deze nieuyire benadering van het Russi sche probleem grenst aan het naieve. In de eerste plaats bestaat er reeds een in- CINDSDIEN hebben zich echter twee ontwikkelingen van belang voorge daan. Churchill opperde in de loop van de verkiezingscampagne het voorstel om met Stalin te gaan praten. De publieke reactie in Engeland was al even gunstig en de analysten zijn het er over eens. dat Churchill's voorstel een groot aantal twij felende Britten heeft overgehaald naar de Conservatieve kant. Tegelijkertijd ont ving Senator McMahon in Washington een ongekende hoeveelheid brieven van Ame rikanen, die met zijn gezichtspunten sympathiseerden. McMahon realiseerde zich, dat hij klaarblijkelijk een zeer ge voelige snaar had aangeroerd. Zijn per soonlijke populariteit was sterk gestegen Gedreven door de beste bedoelingen om een blijvende vrede te bewerkstelligen, waar thans een onafzienbaar veld van stantie, op bredere basis dan de landen van het Atlantisch Pact, waarin een sche ma voor internationaal toezicht op de atoomenergie na uitvoerige discussie met een overweldigende meerderheid is aan vaard. De enige tegenstemmers waren de Russen en hun jabroers. Het is bepaald niet nodig om dit plan, dat van Amerikaanse oorsprong is, als volmaakt te beschouwen. Waren de Rus sen niet uit Lake Success weggelopen, dan was er alle gelegenheid geweest voor vruchtbaar overleg in de commissie, waar in de Grote Vijf plus Canada zich met atoomproblemen bezig houden. Resultaten van deze werkzaamheden zouden voorge legd kunnen worden aan de Assemblee, en zo de noodzaak bestaan mocht om (in internationaal overleg, dus met medewe ten en medewerken van Rusland) tot een nieuwe opzet voor bet toezicht op atoom- onwikkeling te komen, dan kon daarop het fiat van de overgrote meerderheid der naties gevraagd en verkregen wor den. Met andere woorden: ook deze phase van McMahon's laatste voorstel is nutte loos, omdat hij tracht te bereiken wat reeds bestaat. GEVAARLIJK PLAN De laatste phase is echter omhuld in nevels van wezenlijk gevaar. Aangenomen, dat het Kremlin bereid zou zijn om ter wille van het prestige als gastheer op te treden jegens 's werelds diplomatie, pers en de verdere aankleve van een Assem blee is daarmee alle wantrouwen ver bannen? Mogen verantwoordelijke rege ringen geloof hechten aan Russische belof ten, om enige ter Assemblee uitgewerkte internationale regeling in ere te houden en de voorwaarden ervan te goeder trouw uit te voeren? Dit is een van de duister ste aspecten van McMahon's voorstel. Kan j een democratie een „accoord" sluiten met een totalitaire mogendheid, die er naar eigen verklaring op uit is de democratio in het zand te doen bijten? Nog veel ernstiger echter is het aspect van een Assemblee in Moskou, waarop geen resultaat zou worden bereikt. Dit zou een erkenning zijn van het fiasco om in internationaal overleg atoomcontröle te bereiken; het zou de erkenning zijn, dat een oorlog nagenoeg onvermijdelijk is. Welke diplomaat zou aan zo'n verga dering, waar hij dergelijke brokken kan maken, willen deelnemen? QE VRAAG, die de simpele burger in onze gecompliceerde maatschappij moet beantwoorden is niet, of het kapita lisme louter heilzaam en het communis me geheel verwerpelijk is. Het Oost-West- conflict kan teruggebracht worden tot een elementaire strijd tussen begrippen: de keuze is tussen de „gebonden vrijheid" zoals de Westelijke wereld die kent en waarin de burger naast vele plichten ook op grote rechten aanspraak maakt en de reglementatie en slavernij der totalitairen Als bij de vorige oorlogen: het initiatief is bij de agressor. Maar uiteindelijk is het keer op keer de triomf van de vrije geest geweest, die het pad baande voor de overwinning op de totalitaire regimes. De poging deze vrije geest in slaap te sussen op de wijze, waarop Senator Mc Mahon dit deed, is een groot gevaar. Tru man en Acheson hebben de moed te zeg gen, wat de menigte onaangenaam in de oren moge klinken; maar zij hebben daarbij tevens het vertrouwen, dat zij uit Amerika's onuitputtelijk industrieel re servoir voldoende krachten punneu put ten om de Russen te doen inzien dat ook hun zaak erbij gebaat is op voet van ge lijkheid met de V.S. te ondernandelen en terug te keren in de schoot van het ge- zeischap, dat gereed is iedere dag deze onderhandelingen te hervatten. (Nadruk verboden) i&ii tl Twee Zweedse vissersboten „Ma rion" en „Larex" werden ver leden week door een Russisch patrouilleschip opgebracht naar de onder Russische contróle staande haven Neukuhren. Doordat zij met geweren werden bedreigd, moes ten de leden van de bemanning wel gehoorzamen. Zij werden ver scheidene keren ondervraagd, be schuldigd van spionnage. Door tus senkomst van de Zweedse vreem delingendienst gelukte het de boten weer vrij te krijgen. De „Larex" in de thuishaven Karlskrona. Telegram aan dr Prees Op een Vrijdag te Rotterdam gehou den vergadering van de besturen der plaatselijke afdelingen van het instituut Steun Wettig Gezag in Zuid-Holland is besloten het volgende telegram te ver zenden aan de minister-president, dr. W. Drees: „Sterk onder de indruk van het on recht de vrije Nederlander Louwers in Tsjechoslowakije aangedaan, dringt Steun Wettig Gezag van Zuid-Holland bij Uwe Excellentie er met de meeste klem op aan al die maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot het op voeren tot de hoogste graad van pa raatheid van al onze afweer-organen. Onzerzijds geven wij de verzekering van onze trouw aan Koningin, rege ring en vaderland". Polen wijst' protesten inzake gevluchte Duitsers af In de, laatste weken zijn ongeveer 250.000 Duitsers, die nog in Polen woonden, uit het land verdreven en naar WestDuitsland gevlucht. De Brit se regering heeft hieromtrent aan Po len een protestnota gericht, die thans van de hand i3 gewezen. De protesten worden een poging genoemd om de verplichtingen te ontduiken, die na de oorlog bij verschillende overeenkom sten zijn aanvaard. De V. S. hebben op een soortgelijke nota ten antwoord gekregen, dat Polen niet inziet, met welk recht zij zich met deze zaak be moeien. Ontwerp voor een nieuwe pachtwet Vrijdag werd namens de interdepar tementale commissie tot herziening van de pachtwetgeving door prof. mr. dr. G. van den Bergh, voorzitter, en mr. L. de Vries, secretaris, het rapport van deze commissie aan de ministers van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzinening ter hand gesteld. Het rapport bevat een volledig ont werp voor een nieuwe pachtwet met uitvoerige toelichting. Fagerholm beschuldigt com munisten van hoogverraad De Finse eerste minister, Karl Fa gerholm, beschuldigde Vrijdag in een rede te Aabo de Finse communisti sche partij van hoogverraad. Fager holm verklaarde, dat de communisten door hun herhaalde aanvallen tegen de regering de onafhankelijkheid en de politieke positie van het land hadden geschaad. Recordpoging van Geertje Wielema Het Robben-zwemstertje, Geertje Wielema, zal Maandagavond in het zwembad aan de Kapelstraat te Hil versum een poging doen het wereld record op de 100 yards rugslag te ver beteren. Dit record staat sinds 18 Sep tember op naam van Cor Kint met een tijd van 1 min. 05.1 sec. Moh. Rum 12 Maart naar Indonesië De Hoge Commissaris van Indonesië hier te lande, de heer Moh Roem, zal 21 Maart per vliegtuig naar Indonesië vertrekken ter bijwoning van de con ferentie van Unie-ministers te Dja karta. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden, (de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld). Indonesië en Nieuw-Guinea: ms. „Johan van Oldenbarnevelt" (11 Maart '50). Antillen, ss. „Breda". (16 Maart '50). Suriname: ms „Helena" (15 Maart 50).

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9