Clementis (Buiten!. Zaken) vroeg ontslag Stuurman Faiagos met vier doden in sloep Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Meerderheid (27-4) voor verdrag inzake wederzijdse hulp Eyskens overlegt met Leopold Twee doden bij drama in Den Haag Woensdag 15 Maart 1950 147e jaargang No. 63 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vice-premier Siroky volgi hem op Reden van aftreden is onbekend Koningin en Prinsessen weer thuis Zeventien Europeanen in Indonesië gearresteerd Wegens wapensmokkel Vliegramp veroorzaakt om vrouw te vermoorden DRIE JARIG JONGETJE DOOR TREIN GEDOOD Het had niet langer moeten duren j De oude „Cygnet" toch nog behouden? Prins Bernhard gister te New-York aangekomen Man doodde zijn vrouw Echtpaar gedood door kolendampvergiftiging BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAFTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Tsjechoslowaaks minister gaat heen De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Clementis, heelt gisteren onverwacht ontslag als zodanig gevraagd. Hef verzoek is door president Gottwald ingewilligd. De premier, Zapotocky, heeft hiervan mededeling gedaan op de wekelijkse vergadering van het kabinet, die gisteren is gehouden. In de officiële mededelingen betreffende deze kwestie is geen reden voor Clementis' heengaan opgegeven. Evenmin is bekend gemaakt, wanneer het ontslag ingaat. Vice-premier Siroky is thans belast met de portefeuille van Buitenlandse Zaken. greep de communisten aan de macht gebracht werd Clementis minister van buitenlandse zaken. Hij heeft aan het hoofd gestaan van de Tsjechoslo waakse vertegenwoordiging bij de Ver enigde Naties. Als zodanig was hij aan het eind van het vorige jaar reeds het onderwerp van allerlei geruchten. Hij zou van plan zijn, zo werd beweerd, om af te treden en als politieke vluch teling in de Verenigde Staten te blij ven. Zijn terugkeer naar Praag maak te een eind aan al deze gissingen. Kort daarop ventileerde hij op een perscon ferentie, waarover niets mocht wor den gepubliceerd, kwetsende opmer kingen over verschillende Amerikaan se staatslieden. Over het geheel genomen had hij Zapotocky deelde mede, dat Clemen tis hem persoonlijk het verzoek om ontslag had overhandigd. De premier had de president geadviseerd, hetver- CLEMENTIS .„Titoist" zoek in te willigen. In de brief, waar in hem wordt medegedeeld, dat hem het gevraagde ontslag is verleend, wordt Clementis aangesproken als „lid van het parlement". Clementis behoorde tot de „Westelij ke groep" in het kabinet, d.w.z. tot die Tsjechen, die gedurende de laatste oorlog in Londen hebben vertoefd. Hij vluchtte naar de Britse hoofd stad, toen de Duitsers het land binnen rukten. Nadat Jan Masaryk op 10 Maart 1948 was gestorven twee we ken tevoren had de beruchte staats- zich behoorlijk aan de communistische stijl van denken onderworpen. Hij ver heerlijkte de vredespolitiek van de Sowjetunie en laakte de aggressieve bedoelingen van de Westelijke mo gendheden. Klaarblijkelijk heeft hem dat toch niet kunnen redden. Er is thans nog maar één „Westelijke" lid van h'et kabinet, nl. Nosek, de minis ter van binnenlandse zaken. Al de an dere ministers hebben zich tijdens de .oorlog in een concentratiekamp of in Moskou bevonden. Zij staan deswege meer in de gunst dan de „Westelijken". Van Clementis is ook wel gezegd, dat hij Titoïst zou zijn. Maar dit alles be hoort voorlopig tot het rijk der gis singen. Volgens Westelijke waarnemers te Praag betekent het aftreden van Clemen tis het einde van alle Westerse invloed in het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken en onder zijn func tionarissen in binnen- en buitenland. Deze waarnemers zeiden tevens, dat Clementis „een overtuigde communist" was, „die nooit enige sympathie toonde voor het Westelijke standpunt, maar tenminste er voor open stond om dit te begrijpen". Gisteravond om acht minuten vóór negen is de door twee locomotieven getrokken koninklijke trein het station netje te Baarn binnengereden. De ko ningin en prinsessen werden begroet door kennissen en schoolvriendinnetjes. Het was een hartelijk weerzien. In de wachtkamer waren enkele autoriteiten samengekomen om de koninklijke fa milie te verwelkomen. De koningin onderhield zich enkele ogenblikken met ieder van hen. Weldra reed een hofauto voor en daarop reden allen in snelle vaart naar het paljjs. De heer Van Maasdijk vertelde nog iets over de reis. Maandagavond arri veerde de trein om twaalf uur in Ba zel. Hier werd overnacht en 's mor gens om zeven uur werd de koninklij ke trein aan de BazelAmsterdam express gehaakt. Bij de Nederlandse grens werden de salonwagens weer af gehaakt en achter twee locomotieven ging het toen snel op huis aan. De prinsesjes hebben in Sankt An ton goede vorderingen in het skieën gemaakt. De Indonesische politie heeft zeven tien Europeanen, onder wie twaalf Ne derlandse politie-ambtenaren, gearres teerd onder verdenking van smokkela rij in wapenen. Toen de politie Maan dag een huiszoeking deed bij een Ne derlander, die gearresteerd was we gens het bezit van een gestolen motor rijwiel, ontdekte zij op een geheime plaats een grote hoeveelheid wapen tuig. Na deze ontdekking hield zij ook de andere leden van het complot aan Hieronder bevinden zich een commis saris en een inspecteur, een Neder landse burger en vier Indonesiërs-, on der wie een politieman van hoge rang. De politie is van enig politiek motief niets bekend. Man ter dood veroordeeld Enige maanden geleden heeft de 32- jarige juwelier Albert Quay in Quebec zjjn vrouw vermoord, door een tijdbom te plaatsen in het vliegtuig, waarmee zij een reis zou maken. Hij wilde op deze wijze een verzekeringsuitkering in handen krijgen en de weg vrij ma ken voor een nieuw huwelijk. De toeleg gelukte. Het vliegtuig stortte omlaag en 23 personen vonden de dood. Quay is thans ter dood veroordeeld. Hij zal 23 Juni worden opgehangen. ZUIVERING IN HET ENGELSE AMBTENARENAPPARAAT Zeven en veertig communisten en met het communisme sympathiserende en één fascist zijn sinds 15 Maar 1948 in Engeland ontslagen uit de ambtelij ke dienst. Eerste Kamer staat achter de Regering De Eerste Kamer heeft gistermiddag het tussen Nederland en Amerika gesloten verdrag inzake wederzijdse hulpverlening in oorlogstijd met 27 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Alleen de communisten stemden tegen. De behandeling trok méér belangstelling dan er gewonljjk voor de zittingen van de Eerste Kamer bestaat. Wanneer men gekomen was om sensaties te beleven als die, welke zich in de Tweede Kamer hebben voorgedaan, dan heeft men zijn moeite slecht beloond gezien. Het debat verliep ordelijk. Slechts moesten een paar bezoekers worden verwijderd. Communisten stemden tegen De rij van sprekers werd geopend door de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) die zich in alle opzichten ach ter het voorstel schaarde, ook al, om dat naar hij zei de prinipiele beslissing alreeds was gevallen bij de goedkeu dat naar hij zei de principiële beslis sing reeds was gevallen bij de goedkeu ring van het Atlantische Pact. Overi gens zou dit verdrag ons niet binden, wanneer de V. S. tot een aanvals-oorlog mochten overgaan. De heer Wendelaar (WD) zou meer hebben gevoeld voor een Verenigd Europa, dat een brug had kunnen vor men tussen twee grote mogendheden. Nu dit niet mogelijk is gebleken, is een bondgenootschap met de V S. de enige aanvaardbare oplossing, al zijn hiertegen vele bezwaren aan te voe ren. De heer Van Heuven Goedhart (Arb.) betoogde, dat de drijfveer voor dit en dergelijke verdragen angst is; wij voelen ons bedreigd. Bij herhaling hebben de communisten betoogd, dat zij de Russen hier met open armen zouden ontvangen. Wat moet men daar van denken, wanneer Rusland geen plannen zou hebben om hier te ko men? De heer Van Santen (CPN) noemde Zondagmiddag te omstreeks kwart over vier is het 3-jarig zoontje van de familie H. uit Eefde op de spoorover weg aan de Kapperallee door een trein van Winterswijk naar Zutphen aangereden en op slag gedood. In gespannen afwachting Twee journalisten een half uur vastgehouden Nadat een paar dagen geleden reeds een vertegenwoordiger van Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, naar Koning Leo pold was vertrokken, om hem in te lichten over de opvattingen van de vu rigste Leopoldisten, is gisteren ook mi nister-president Gaston Eyskens naar Pregny gereisd voor een bespreking met zijn vorst. Hij was zeer vermoeid, toen hij in Genève aankwam. Des mid dags drie uur heeft hij een bezoek aan de koning gebracht. Er zullen er meer volgen; hierover wordt echter niets ge publiceerd voordat Eyskens in Brussel is teruggekeerd. Kort voordat Eyskens zijn hotel be reikte, verliet Leopold met een auto zijn villa. Journalisten volgden hem tot in Genève en in de nauwe straten van de oude stad ontstond een ware auto race. Plotseling hield de auto van de koning stil voor het hoofdbureau van politie. Een rechercheur sprong er uit en nam de correspondenten van Reuter en Associated Press mee naar binnen voor een onderzoek naar hun identiteit. Zij werden gedurende een half uur vastgehouden, waarna men hen me dedeelde, dat niet kon worden toege staan, dat de koning werd gevolgd. De koning is later onopgemerkt langs de grote schare belangstellenden voor Eyskens' hotel gereden. De CVP-fracties van Kamer en Se naat hebben in een communique de wens uitgesproken, dat Kamer en Se naat zo spoedig mogelijk worden bij eengeroepen, om de wet op het regent schap in te trekken. Zij doen een be roep op de partijen, om de uitslag van de stemming te eerbiedigen. De secretaris van het Belgische so cialistische vakverbond, Renard, heeft verklaard, dat slechts een algemene sta king zal worden uitgeroepen, wanneer Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Overdrijvende wolken velden, op de meeste plaatsen af gewisseld door opklaringen. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid oost. Vannacht voornamelijk in het Zuid-Oosteli ke deel van het land plaatselijk 'iel te nachtvorst. Mor gen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. Donderdag: Zon op 6.53; onder 18.45 Maan op 6.35; onder 16.19. de koning mocht proberen, naar Belgie tc-ug te keren, voordat het parlement een besliss" -g heeft genomen of indien hij een regering zou handhaven, die in Kamer en Senaat geen meerderheid zou hebben. Na een vergadering van de linkse liberale parlementsfracties werd be kendgemaakt, dat men de uitslag van de onderhandelingen met de Koning zou afwachten, alvorens een standpunt te bepalen. Wel achten zij het wense lijk, dat de Koning alvorens een be slissing te nemen het advies zal inroe pen van die persoonlijkheden, die het meest representatief geacht kunnen worden voor het Belgische volk. Vandaag beslissing? Volgens het onafhankelijke blad „Le Soir" verwacht men in de omgeving van Koning Leopold, dat op zijn laatst vandaag een definitieve beslissing zal worden genomen. Deze beslissing zal evenwel geheim worden gehouden tot dat de koning en de regering hat ge schikte ogenblik gekomen achten. Mijnenveld bij Terschelling eiste zijn tol (Van onze speciale verslaggever) WEST-TERSCHELLING, 15 Maart. De oude „Cygnet" ligt daar rustig voor anker op de Vlieree, alsof hjj ieder ogenblik anker-op zou kunnen gaan. Toen de veerboot Noord-Nederland ons van Harlingen naar Terschelling bracht, troffen wij nog de sleepboten Holland en Oceaan langszij van de voor anker liggende Panamees, om het schip zoveel mogelijk lens te pompen. De kansen op behoud van de veertig jaar oude stomer zijn blijkbaar gunstiger geworden. Het schip ligt diep, maar drijf, en maakt geen slagzij. eerste stuurman, de 36-jarige Griek G. Faiagos, die uren lang in een half vol water staande sloep had geroeid en ge hoosd, niet meer behouden zijn opge pikt. JJE BEMANNING van de ruim 3750 brt metende Cygnet, die althans vol gens de meest betrouwbare gegevens toebehoort aan de Capeside Company te Londen, en volgens andere berichten aan de Panamese maatschappij Punta pjET HART van de 39-jarige gezag voerder, de Griek Stamiatos Sim- boora, is overigens nog niet geiust. Nerveus loopt hij heen en weer in de gelagkamer van hotel Nap op West- Terschelling, waar hij met zeventien leden van zijn bemanning een veilig on derdak heeft gevonden. Vier anderen zijn gewond naar een ziekenhuis in Harlingen overgebracht. Vier ongeluk kige Grieken, de eerste machinist An tonios Tsaumejis de chef-kok Georgios Marcopoulos, de tweede kok Ioanis Zanaki's en de matroos Nicolaas Mba jaloucos, die de barre tocht in een open sloep niet hebben overleefd, staan nu ver van hun vaderland opgebaard. Het moet voor luitenant ter zee III Klap. j die gisteren om 7.54 uur zo opgelucht kon melden: „Hier vliegtuig. Sloep ge vonden met vijf man!" wel uitermate triest zijn geweest, toen hij later hoorde, dat slechts één man in leven was ge bleven. Het had geen half uur langer moeten duren, anders zou ook de Arenas, en die in ieder geval ónder Panamese vlag voer, bestond uit ver schillende nationaliteiten: zestien Grie ken, drie Portugezen, drie Egyptenaren, een man van Cyprus afkomstig, een Roe meen en een uit Dakar. De laatstge noemde is een reusachtige neger, die heftig in gebroken Engels vertelt, hoe door de explosie van een magnetische mijn het derde ruim vlak achter de machinekamer onmiddellijk vol water liep. Het schip slingerde hevig, maar hernam weldra zijn oude positie. Er waren slechts enkele licht gewonden maar er ontstond een paniek. Om half twaalf, kort na de ontploffing, ont vluchtten vijf mannen in een ijlings ge streken sloep. De anderen schoten vuur pijlen af en ontstaken een groot vuur op het dek. Ook werden met de top- lamp SOS-seinen gegeven. De radio was als gevolg van de explosie kapot. (Zie vervolg pagina 3) He' Nederlands kamerkoor heeft een tournee door Italië gemaakt. In Bergamo moest het concert gestaakt worden, omdat een licht blauwe rook de zaal vulde en een hinderlijk gebeitel hoorbaar was. Dirigent Felix de Nobel liep verstoord van het podium af. Later bleek, dat daaronder brand was en dat de brandweer een gat in een muur moest hakken, om erbij te kun nen komen. Het koor zat dus op hete kolen. Een bekend Rotterdams vei lingbedrijf gaat zijn 125-jarig bestaar. herdenken. In die één en een kwart eeuw is al van aller onder de ha mer doorgegaan. Meubelen, papegaaien, schepen, slangen, een heel kruideniers bedrijf met tien winkels, machinerieën een warenhuis, juwelen en een valse Rubens. Éénmaal, andermaalver kocht. O De Nederlandse vereniging in Parijs zal Koninginnedag niet on gemerkt laten voorbijgaan. Onder meer zullen Kees Pruis en mr. Doodle in hotel Lutetia optreden. Waarmede de smaak van de in Parijs levende landgenoten afdoende is aangetoond. O Deze zomer wordt op de Dam een oud- Hollandse kermis gehouden, omdat de Kalverstraat viifhonderd jaar bestaat Op die kermis is mechanische muziek verboden. En ziedaar mijn probleem' Wat is mechanische muziek? Een rin kelbom? En accordeon? Een piere ment? Oplossingen in het volgend nummer! In Amerika heeft men een methode uitgevonden om een ge- luidsstrook aan te brengen op 8- en fels (Oost-Afrika) Minzaam aanbe velend: Ome Sam. Jackie Green twee jaar oud, kwam al spelende te recht op de spoorbaan bij zijn ouder lijk huis in Wïllimantic (USA) En zijn hondje, dat in de verte een trein zag aankomen, probeerde het kind van de rails te sleuren, hetgeen de machi- poreign Commerce Weekly" het nist niet ontging. Hij remde uit alle weekblad van het Amerikaanse mi- macht en triomfantelijk werden jon- iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 16 mm smalfilms. Voor de vele film amateurs om van te watertanden. Twee gelukkige zwagers De twee zwagers, Gwyn Anthony Handel Rogers (rechts), die de enige overlevenden van de vlieg ramp met de Tudor V ?ijn, zijn in het St. Athan R.A.F. hospitaal opgenomen. Beiden maken het redelijk wel. nisterie van handel wijst zijn lezers op allerlei artikelen, met het doel, het verdienen van dollars voor landen, die dat broodnodig hebben, te bevorderen getje en hondje op de locomotief ge tild en meegenomen naar het volgen de station. Toen men de machinist wilde huldigen, zei hij: „Geef die Een stoffelijk streven dus. Nederland hond maar een meter worst. Dié heeft komt op een lijst van „aanbevolen ar- het gedaan". tikelen" voor met electrische appara ten, medische instrumenten en synte- tische lakken Wilt u nog een greep? Vouwstoelen (Engeland), scheermessen (Duitsland), room-in-blik (Denemar- vuurgevecht plaatsgehad, dat twintig Jje Italiaanse politie zoekt nóg altijd naar Giuliano. Nu heeft weer een ken), olifanten, rhinocerossen en büf- Maak je niet bezorgd: Apen kunnen geen vogelpest krijgen. minuten duurde. Rosario Candela, één van Salvatore's gevaarlijkste luite nants, werd daarbij dodelijk gewond Er ergens, diep verscholen in zijn spelonken, zit Guiliano en glimlacht. D De eigenaar van de enige Japanse uranium-mijn, de heer Kenitsji Tana- ka, heeft een gelofte afgelegd, zijn erts alleen voor vredelievende doel einden te zullen gebruiken. Inderdaad er is niets veranderlijker dan een (Ja pans) mens! De Amerikaanse poste rijen hebben op Valentine-day onge veer 30.000.000 poststukken behandeld Valentine-day, de dag der verliefde paartjes, neemt, zoals ge ziet, een be langrijke plaats in het leven van de Amerikanen ln. het Atlantische Pact een belangrijke mijlpaal op weg naar een derde we reldoorlog. De regering beweert, dat de Sowjetunie aggressief en imperia listisch is. Spr. meent, dat men dit met meer recht van de Verenigde Staten kan zeggen. Het voorgestelde verdrag heeft een aggressieve strekking. Wan neer de Kamer hiertegen niet „neen" zegt, dan zal de CPN de arbeiders op roepen, om „neen" te zeggen tegen het verdrag. Nadat de heer Vixseboxse (CHU) de steun zijner fractie aan het verdrag had toegezegd, voerde nog de heer Schalker (CPN) het woord,die o.m. beweerde, dat Nederland een Ameri kaanse provincie is geworden. In ver band met een verklaring van minister Schokking over het lossen der wape nen zei spr. nog, dat Nederlandse ar beiders hieraan hun handen niet vuil zouden maken. Hierop volgden applaus en kreten van de publieke tribune, waarop enkele bezoekers werden ver-' wijderd. De minister-president, de heer Drees, vestigde vooral de aandacht op de be tekenis van de collectieve veiligheid, welke met het verdrag wordt beoogd. Rusland heeft in verscheidene landen zijn macht gevestigd. De voorstellen, die dit land in de V. N. heeft gedaan, bevatten geen enkel element voor een oplossing der heersende moeilijkheden. De minister van oorlog, de heer Schokking, zei, dat het economisch herstel niet mag worden geschaad, zo dat er een grens is voor de uitgaven. Hierover zjjn in het kabinet bespre kingen gaande. Spr. zei voorts nog eens met nadruk dat de aangevoerde wapenen zullen worden gelost. Moch ten er moeilijkheden ontstaan, dan zal de regering doen, wat zij nodig acht. Verkeersbegroting. In de avondvergadering is nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. Onder meer heeft de heer Kraaijvan- ger (KVP) nadere mededelingen be treffende de opheffing van het perso nenvervoer op enige lijnen gevraagd. De heer Woudenberg (Arb.) maakte zich tot pleitbezorger van de berijders van rijwielen met hulpmotor en bepleit te voorts de wenselijkheid van spoedige tunnelbouw te Velsen, hierin de voor gaande Spreker bijvallend. Uiterlijk Zaterdag naar huis Prins Bernhard is gisteren achter de stuurknuppel van zijn Dakota op het internationale vliegveld Idlewild bij New York neergestreken. In drie uur en tien minuten vloog de prins van Quebec naar New York. Het einde van zijn reis van zes weken over het Wes telijk halfrond komt thans in het zicht. De Prins werd begroet door zijn broeder, prins Aschwin, die in New York een studie volgt aan het Metro politan Museum of Arts. Gisteravond is ten huize van de Ne derlandse consul-generaal, dr. W. Cnoop Koopmans, een receptie gehou den. Verder staat o.m. nog een pers conferentie op het programma. De Prins vertrekt uiterlijk Zaterdag naar Nederland; hij is naar zijn mening reeds te lang van huis geweest. Waar schijnlijk zal hij niet met zijn eigen toestel naar Europa terugkeren, aange zien er nog enkele nieuwe instrumen ten moeten worden aangebracht en dit niet op zo korte termijn kan geschie den. en pleegde zelfmoord In een benedenhuis aan deLaakkade in Den Haag heeft zicb gistermorgen een drama afgespeeld, dat aan 'n echt paar het leven heeft gekost. Uit het geen de politie heeft gevonden, valt af te leiden, dzt de man zijn vrouw heeft vermoord en daarna zichzelf van het leven heeft beroofd. Het motief voor deze droevige gebeurtenissen is onbekend. Het paar was pas drie maanden getrouwd en stond gunstig bekend. De bewoonster van het bovenhuis rook 's morgens een gaslucht in haar woning. Aanvankelijk dacht zij, dat deze werd ve spreic door de gaslei ding in haar keuken doch later kwam zij samen met haar inwonende schoon zoon en dochter tot de conclusie, dat er bij de benedenburen iets niet in de haak moest zijn. Toen zij beneden aan belde, werd niet opengedaan, waarop de schoonzoon de politie en de brand weer waarschuwde. De brandweer heeft zich via het bovenhuis en de tuin toegang tot de keuken verschaft. Daar vond zij het stoffelijk overschot van de man De gaskraan stond open. Het lijk van de vrouw lag in de slaap kamer. Zij was met een laken ge wurgd. De man was de 42-jarige stucadoor J. A. D., zijn vrouw de 34-jarige M. A. D B. Het parket van de Haagse rechtbank heeft de zaak in onderzoek. Dinsdagmiddag werd in Meeden (Gr) het echtpaar S. Cor dood in bed aan getroffen Toen een familielid dit echt paar wilde bezoeken, vond zij de deur gesloten. Een onderzoek werd inge steld en men vond man en vrouw dood in bed. Geconstateerd werd, dat de slachtoffers aan kolendampvergiftiging waren overleden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1