opening PRAATJES Viert Pasen Nieuwe Kamer! AGENDA Aat Soecker Een „brave Hendrik" verscheen voor de bali ie Er zijn vele brandoorzaken Leeghwater, een omstreden figuur H.O.V. speelt verdienstelijk Bruckner Een voorjaarskermis in het klein Leverancier van gratis bleek water Brandweerlieden vormden aandachtig gehoor Van poetskatoen tot kamferballetjes Patisserie en Chocolaterie Donderdag 16 Maart Taarien Petit Fours - Bonbons Jaarvergadering Bureau Medische Sportkeuring Ten bate van onze kaasmarkt WOENSDAG 15 MAAKT 1950 Het is nog niet zo heel lang gele den, dat Alkmaars huisvrouwen op eenvoudige "wjjze enkele dubbeltjes op hun huishoudgeld konden bezuinigen. Voor twintig cent konden zij aan de deur een lies bleekwater kopen en voor de fles kregen zjj twintig cent statiegeld terug. Het bleekwater kost te dus niets en bet zal velen vrij duis ter zjjn geweest waar nu de winst Voor de handelaar zat. Jammer genoeg voor die huisvrouwen is het thans niet meer mogelijk zo voordelig aan bleekwater te komen, daar de leve rancier sinds enige tjjd gratis onder dak geniet. Het was niet de eerste maal, dat de Alkmaarder Hcndrikus Theodorus K. kennis maakte met Vrouwe Justi- tia. Reeds negen maal was hij ver oordeeld en het was dan ook niet verwonderlijk, dat zijn manier van doen vrij was van iedere schroom. Of hij hiermede de rechtbank van zijn onschuld heeft kunnen overtuigen zal over veertien dagen blijken. Hendrik beweerde namelijk een .brave Hen drik" te zijn en zeide, dat de officier verkeerd was met zijn tenlasteleg ging. In de nacht van 14 op 15 Ja nuari was hij van een feestje geko men waar Hendrik zich niet alleen bepaald had tot het drinken van ranja of chocomel. Op de weg naar huis kwam hij voorbij de Van den Bosch- etraat waar doorgaans omstreeks 't middernachtelijk uur een aantal wa gens geparkeerd staan. Het viel een echtpaar, dat zich naar één van deze wagens begaf, op, dat verdachte ver dacht veel interesse toonde voor de geparkeerde wagens en men ging de politie waarschuwen. Een éénmans- brigade rukte uit en kwam Hendrik op de Nieuwesloot tegen niet een de ken onder zijn arm, die, naar later bleek, uit een der auto's afkomstig was. President: „Hoe kwam u aan die deken?" Verdachte: „Ik trapte er op, toen ik uit die auto kwam." President: „Maar daar had u toch niets te maken?" Verdachte: „Ik dacht, dat er iets niet in orde was en ging daarom maar eens kijken." De vrouwelijke getuige verklaarde, dat zij die man, dat was Hendrik, nogal verdacht had gevonden. „Ik heb verschillende keren omgekeken, want ik ben als de dood voor mannen, die een borreltje op hebben en dan is het nog niet eens noodzakelijk, dat zy stomdronken zijn," vertrouwde zij de edelachtbare heren toe. De officier geloofde niet in de goe de trouw van verdachte en meende, dat het noodzakelijk was, dat hij voor acht maanden aan de samenleving zou worden onttrokken. De verdediger was van mening, dat zijn cliënt, ge zien zijn vrij lange ljjst van misdrij ven, nodig eens aan een psychiatrisch onderzoek moest worden onderwor pen. Met deze zienswijze was Hen drik het helemaal niet eens. „Hebben jullie geen betere advocaat als zo iets!" riep hij verontwaardigd uit, waarop hij manhaftig, op de hielen gevolgd door de parketwacht, zijn schreden naar de uitgang richtte. Hij mocht nog eens terugkomen. Ook 's middags mocht Hendrik K. Zijn cel in het Huis van Bewaring voor enige tijd verlaten. Hij moest vertellen waarom hjj zijn levcrancie» van bleekwater niet alles had betaald, hoe het zat met de 25.000 strooibil jetten en 10.000 etiketten en wat er van waar was, dat hij een herencos- tuum had besteld zonder daarvoor de nodige contanten te hebben neerge teld. Deze verschillende zaken wer den niet volkomen uit de doeken ge daan daar één getuige op het appèl ontbrak. De zaak werd daarom aan gehouden en zal binnenkort opnieuw in behan'leling worden genomen. Een glaasje bier en nog wat. De gebroeders Jan en Piet L. wa ren onlangs een glaasje bier gaan drinken. Als het bij bier drinken was gebleven zouden zij gistermorgen ech ter niet de hoge blauwstenen stoep van het gerechtsgebouw hebben beklom men om In de rechtszaal het een en ander te moeten aanhoren, dat hun in een U kunt Uw kamers weer „nieuw" maken met een van die prachtige voor- jaars-behangetjes, die wij vandaag binnen kregen. Het is een bijzonder mooie collectie! Ziet U mar eens onze speciale etalage of, nog beter, komt U even naar de speciale afdeling op de le etage. Als U dan iets naar Uw zin gevonden hebt en dat doet U zeker) dan heeft U voor weinig geld weer een nieuwe ka mer. Wij verkopen reeds in prijzen van 39, 45, 49 ct een vriendelijk behangetje lllaill zeker niet als muziek in de oren zal hebben geklonken. Jan had ruzie gekregen in een café, had met een asbak gesmeten en was daarna aan het slaan gegaan. Daar Piet niets voor ruzie voelde was hij maar zo lang naar buiten gegaan, doch toen zijn broer weinig minuten later met een andere cafébezoeker naar buiten rolde en een pak slaag kreeg ,had Piet zich met de beste wil van de wereld niet afzijdig kun nen houden. „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, edelachtbare, en als ik zie, dat mijn broer een pakslaag krijgt dan spring ik er bij," deelde Piet mee Tegen Jan eiste de officier twee maanden gevangenisstraf en tegen Piet drie. Dat verschil van een maand werd niet bepaald door het aantal, ol de hevigheid van de slagen, maar door het feit, dat Piet reeds eerder op het matje had gestaan, omdat hjj zjjn handen niet had kunnen thuis hou den. „U komt zeker geregeld in café's?" vroeg de president. „Nee, welnee, ik sta toch op de zwarte lijst." „Wat zegt u van de straf, die de officier eist?" „Dat is twee maanden teveel." „Wat had u dan zelf gedacht?" „Een boete, ik verdien goed geld." „Dan behoeft die boete niet al te laag te zijn". „Da's gekheid. Ik sta wel op d< zwarte Ijst, maar ik heb mijn geld nodig om voor kleren te sparen." Na deze samenspraak met de pre sident verliet Piet de zaal om over veertien dagen te komen horen in hoeverre de rechtbank met zjjn ver-, zoek zal zj'n meegegaan. Een vluchteling. De Hagenaar Bertus van B. was enige tijd in St. Willibrordus verpleegd totdat hij de kans zag om te vluch ten. Om enkele dagen in zijn on derhoud te voorzien had hij een ac cordeon ontvreemd, die hij op het sta tion te Haarlem te gelde gemaakt had. Na veel omzwervingen was hij door de politie ten slotte weer gegre pen, zodat hij zich gistermorgen voor verduistering moest verantwoorden. De officier meende, dat Van B. met in een psychopatengesticht thuis hoorde, maar in een strafgevangenis moest Worden opgesloten en wel vooi de duur van negen maanden. Ter ver dediging voerde verdachte aan, dat er in het St. Willibrordusgesticht wan toestanden heersten, vooral op zede lijk gebied. Hjj kreeg nimmer de ge legenheid hierover te klagen daar men hem dan met isolatie dreigde. Een vrouw sloot de rj). Tegen een Alkmaarse schone eiste de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden en een proeftjjd van drie jaar. Zij had haar werkgeefster voor ruim 150.be stolen. Aan de rechtbank verklaardi zij, dat haar vader niet langer van plan was geweest geld te geven om haar fiets af te betalen, waardoor zij tot deze diefstal was gekomen. (Ontleend aan onze Adverteutie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Tl eater, 8 uur: Jeanne d'Arc (14 jaar). Victorie Theater, 8 uur: De drie caballeros (tot 14 jaar o. g.). Cinema Americain, 8 uur: Remember pearl Harbor (18 jaar) - ABT. 8 uur: Het tijgermeisje; twee de deel (14 Jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Aula van het Gymnasium, 8 uur: Dr. H. Groot houdt een lezing met licht beelden voor de Volksuniversiteit. Doopsgezinde kerk, 8 uur: Propa ganda-samenkomst der V.P.R.O. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 u. Gulden Vlies, 8 uur: Amsterdams Toneelgezelschap met „De zottin van Chaillot". Wapen van Heemskerk, 8 uur: De heer J. Horsmeier spreekt voor de vereniging Bellamy. Brandweerlieden uit Alkmaar, Bergen, Egmond-Blnnen, Egmond aan Zee, Heemskerk, Heerhugowaard, Heiloo, Langendijk, Limmen, Obdam, Scher- merhorn, Uitgeest, Ursem en VVarmenhuizen hebben gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" geluisterd naar de legio brandoorzaken, welke de oud-brandweercommandant van Heerenveen, de heer N. Krop, in een sappig betoog heeft uiteengezet en aan de hand van talrjjke voorbeelden nader heeft toegelicht. Aan deze Inleiding lag het doel ten grondslag door goede voorlichting de scholing van het brandweerpersoneel op te voeren. Dit deelde de heer L. A. Ankum, burgemeester van Koog aan de Zaan en voorzitter van de Noordhollandse Provinciale Brandweerbond mede in zjjn openings woord, waarin hij de Alkmaarse commandant, de heer J. v. Maarleveld dank bracht voor het welkom en de goede samenwerking prees tussen genoemde bond, de Ned. Ver. van Brandweercommandanten en de Ver. van Brand weerpersoneel. Dank zij de prettige verstandhouding was ook deze zeven tiende bjjeenkomst In Noord-Holland mogeljjk geworden. Burgemeester Ankum sprak woor den van dank, spoorde de brandweer commandanten aan ook de burgemees ters nog eens te wijzen op het gevaar van de vertoning van normaalfilms in zalen en deed tenslotte een beroep op de brandweercorpsen in het komende seizoen weer aan de brandweerwed strijden deel te nemen. De heer N. Krop verstond de kunst om zjjn ernstig onderwerp op onder houdende en vaak zeer humoristische wijze voor te dragen, waarbij hij uit een langjarige ervaring putte en zijn .auserie met talrijke grepen uit oc praktijk onderstreepte. Is het daarom wonder, dat hij in dit gezelschap een aandachtig en dankbaar auditorium vond? Van de 1390 gemeenten in Ne derland, aldus ving de in de dienst vergrijsde brandweercommandant aan, telt nog geen twee procent een beroeps brandweer. Practisch ligt dus de ge hele brandblussing in ons land in han den van vrijwilligers. Dit legt u de verplichting op niets na te laten, wat de brandweerkennis kan verrijken. Draagt deze kennis uit en laat ook an deren van uw ervaringen profiteren, want in de brandbestrijding raakt men nooit volleerd. Komende tot zijn onderwerp, behan delde de heer Krop tal van brandoor zaken. De directe oorzaak door vlam men, de scheikundige en biologische werking, die langzaam tot ontvlam ming leidt en brand door langdurige in werking van betrekkelijke warmte. Be kend is het gevaar van contact-warmte, waarbij de strijkbout eerst na uren door de vloer brandt en het risico met straalkachels, maar minder bekend wellicht de dot vette poetskatoen, die stijf in éen overall gerold, gaat broeien, de stoomleiding met a 4 atmosfeer die stearine tot ontvlamming brengt, >f het metaaldraaisel met olie, dat door het broeiproces gemakkelijk tot een fel le brand kan leiden. Een waarschuwend woord liet de heer Krop horen tegen de z.g. stofexplosies. Indien de lucht bezwangerd is met koolstof of zetmcel- houdende stof kan een klein vonkje voldoende zijn om een explosie te ver oorzaken. Ook 'n gewaarschuwd brand weerman telt voor twee, aldus spr., die vervolgens ether, olie, terpentijn, benzine en andere brandbare vloeistof fen aan een beschouwing onderwierp Belangwekkend was de opmerking over de veel gebruikte kamferballen naftaline wier gassen hoogst ex plosief en vergiftig zijn. Uitvoerig stond de heer Krop stil b|j de brandbaarheid van films. Hjj was van oordeel, dat het vertonen van nor maalfilms in zalen, zonder een brand vrije cabine, bet uitlokken van branden betekent. De steekvlam, die door het licht ontvlambare materiaal ontstaat, is oorzaak van talrjjke branden mei zeer ernstige gevolgen. Spr. hoopte van harte, dat door een landelijk verbod dit gevaar bezworen zou worden. Het spuiten in woningen, waarin het licht nog niet is afgesloten, vond de heer Krop niet gevaarlijk. Zolang het iaagspanning betreft behoefde dit z.i. voor de spuitgast geen belemmering te zijn. Anders wordt het in geval van hoogspanning, bij neon-verlichting, die op zeer hoge voltage brandt, dan wel bij brand in transfo; matorhuisjes. Na de zon als brandstichtster gereleveerd te hebben, waarbij glazen dakpannen of ruiten met een verdikking als brand glas fung ren, wekte de heer Krop de aanwezigen tenslotte op in de brand weer een prettige discipline te be- {-achten, de beveien met een lolletje te aanvaarden, maar ze met ernst uit te voeren en zich als één blok rond de commandant te scharen. RITSEVOORT 32 ALKMAAR TELEFOON 2801 Gaarne roep ik U een welkom toe bij de van mijn Patisserie en Chocolaterie op 3 UUR Gespecialiseerd in de fijnste banketbakkers- artikelen Geslaagd Op de examens, welke gehouden worden te Rotterdam van 5 tot en met 17 Maart, uitgaande van de Stichting de Verenigde Modevakscholen in Ne derland, slaagden voor costumière mej. J. Lubbinge uit Ursem en de dames N. en N. Volkers uit Heerhugowaard. De heer H. Ringers spreekt voor „Oud-Alkmaar" Gisteravond heeft de heer H. Ringers voor de Vereniging Oud-Alkmaar in het Victory-Hotel een lezing gehouden over de betekenis van Jan Adriaens- zoon Leeghwater. De leden van het genootschap legden voor het onder werp een flinke belangstelling aan de dag en waren dan ook in bevredigend aantal opgekomen. De heer Ringers heeft voor zijn on derwerp geput uit het werk van J G de Roever, een der biografen van Jan Adriaenszoon, die in tegenstelling met ontelbare anderen, de mening huldigt, dat Leeghwater zeer zeker niet de be langrijke figuur is geweest, waarvoor men hem later is gaan houden. De heei Ringers wees erop, dat De Roevei Leeghwater nooit hoger functie dan die van „opziener" toekent en dat er noch bij de Beemster, noch bij de Purmer of de Schermer sprake is van een leidende rol. In een historisch overzicht toonde spreker aan, dat Leeghwater werd ge boren in een tijd, toen reeds vele klei ne droogmakerijen hadden plaats ge had, zoals Egmondermeer, Vronermeer. Boekelermeer en Bergermeer. Amster dam werd de voornaamste handelsstad van West-Europa en het waren de Amsterdamse kooplieden, die zich in teresseerden voor het droogmaken van de Beemster. Hoewel de drijfveer b dat streven ongetwijfeld eigenbaat was. en liefst zo hoog mogelijke winsten waren deze kooplieden toch pioniers en durvers in de ware zin van hel woord. Leeghwater was toen alleen nog maar bekend door zijn „water- conste". (Onlangs publiceerden wij een uit voerig artikel over Leeghwater, waar in wij ook dit patent in den brede be spraken. Red). Omstreeks de eeuw wisseling werd het Beemsterplan uit gevoerd en ook later, bij de Purmei (1617) werd Leeghwater voorman. Dc Heerhugowaard stond vervolgens op het program Hierbij ging het initiatief uit van de Alkmaarders Nanning van Foreest en Van Teylingen. Ook bij cf< Schermer speelde Alkmaar een voor name rol. De Starnmeer. die daarna onder handen werd genomen, lag v' bij Leeghwaters geboorteplaats De Rijp en het lag dan ook voor de hand dat Jan Adriaenszoon daar een veel belangrijker rol speelde. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in Amster dam. Waar hij werd begraven, weet niemand. De heer Ringers wees erop, dat er tegenstrijdigheid bestaat tussen de op vattingen van de historici en van de romanschrijvers. Spreker wilde Leegh water een stoere werker noemen, ecli ter iemand zonder voldoende opleiding om zich ook een goed ingenieur te to nen Tot slot van zijn inleiding wees de heer Ringers op het Leegh water museum in Midden-Beemster. waar geen stuk aanwezig is, dat aan Leegh water zelf heeft toebehoord. Een dei aanwezigen echter, de heer Honig uit Zaandijk, deelde mede, dat in de Zaanse Oudheidkamer wel degelijk door Leeghwater gebruikte voorwerpen worden bewaard, o.a. zijn. landmeters staf en een alhidade. De heer Ringers besloot met de op merking, dat het ondanks alle ver schillende opvattingen zeker zaak is, de figuur Leeghwater in ere te hou den, omdat wij niet alleen hem hulde brengen, maar het gehele voorgeslacht. Aanbesteding terrein bij de Bergerweg Hedenmorgen vond in het gebouw van Openbare Werken de aanbesteding plaats van het bouwrijp maken van een gedeelte van het terrein aan de Berger- weg (Spoorwijk). Er warén elf inschrü vingen binnengekomen, waarvan de hoogste was f 33 444 en de laagste f 13.340. De uitslag was als volgt: Firma W. C. Koppen, Den Helder, f 33 444: N.V. Nelis. Haarlem, f 18.989; G. Boelen en L. Bloeming. Andijk, f 18 880; Gebr. G. en J. van der Kuit. Alkmaar, f 18 850: Aann. Jos. Albers. Beverwijk, f 18.150: D. R. de Jong (Haarlem) en W. Borst (Bakkum) f 17 723; Firma D. v. d. Steen, Nieuwerbrug a/d Rijn. f 17.400: Huiberts en Punt, Alkmaar, f 15.981: W Barten. Alkmaar, f 14 737: Joh. Twisk, Castricum. f 13 870: Aan.Mij Kennemer land. Heiloo. f 13 340. De gunning werd aangehouden. In het Wapen van Haarlem kwamen gisteravond de afgevaardigden van de verschillende /.ortverenigingen aan gesloten bij het bureau voor Medische Sportkeuring bijeen. Het belangrijk ste punt van bespreking was een op lossing te vinden voor het groot aantal sportbeoefenaars dat zich zohder enig tegenbericht niet naar de keuring be geeft. De voorzitter, dr. Degenaar, deelde mede dat de heren medici zeer ontstemd waren over deze gang van zaken daar het somtijds gebeurt dat zij in één uur, slechts twee keuringen kun nen verrichten. De keuringskosten voor een avond zijn steeds even groot, onge acht het aantal keuringen dat verricht moet worden. Het bestuur meende een oplossing te zien in een boetestelsel dat echter werd verworpen. Uit de verga dering kwam hierop het voorstel de verschuldigde keuringskosten reeds bij de aanmelding te laten betalen, zodat eventuele wegblijvers zich zelf zouden duperen en de kosten niet alleen gedra gen worden door hen die wèl aan de oproep gehoor gaven. Dit voorstel vond algemene bijval en zal direct in wer king treden. In de plaats van de aftredende be stuursleden, de heren Uijtenboogaart en J. Bos, werden de heren Strubbe (DAW) en Slinger (De Halter) be noemd. Aan het einde van de vergadering sprak de voorzitter de scheidende be stuursleden toe en overhandigde hen een boekwerk als een kleine hulde voor het vele werk dat zij in het belang voor de medische sportkeuring hebben verricht. De heer J. Bos was vijftien en de heer Uijtenboogaart tien jaar lid ge weest van het bureau Medische Sport keuring. In de pauze vertoonde de heer Zo merdijk enkele aardige smalfilms. De „hoofdfilm" liet het werk zien van hel Bureau voor Medische Sportkeuring maar de aanwezige sportliefhebbers zul len zonder twijfel even zeer hebben genoten van verschillende uitstekende opnamen van de Olymp. Spelen 1936. Ter zitting gevangen genomen Voor de politierechter in Alkmaar, mr J. N. Alblas, stond Maandag de Alkmaar- der Petrus L. terecht, die er van beschul digd werd van December tot Maart in een café te Hoorn, waar hij werkzaam was. vier maal een fles met tien liter jenevei te hebben gestolen. Een gedeelte dronk hij zelf op en de rest verkocht hU, waar na hij het geld opmaakte In een café L werd de vorige week gearresteerd en In voorlonige bgphtenls genomen. De Officier van Justitie, mr. A. W. Hol steyn. die de Indruk had gekregen dat L het met de eerlijkheid niet zo nauw nam eiste dat verdachte twee maanden gevan een zou worden gehouden, zodat de voor- loolge hechtenis zou doorlopen. De verdediger, mr. H. Schuurman maakte hiertegen bezwaar. HIJ betoogde dat L. nog nooit een misdrijf heeft bezaan en dat hij zich zeker niet meer aan drank misbruik zou schuldig maken. Mr. Schuur man vroeg aan het eind van zijn oleidool een voorwaardelilke straf of een lichte celdboete. Mr. Alblas achtte de genleeede feiten te ernstig voor een geldboete HU veroordeelde L. tot zes weken gevange nisstraf met gevangenneming ter zitting. De heer Muller sorak over erfelijkheidsleer Op de gisteravond In het Landbouwhuis belegde bijeenkomst van de afdelinf Alk» maar van de Kon. Ned Mtf voor Tuig bouw en Plantkunde sorak de hoor Mul ler. leraar aan de Krelagesehool. over de erfelijkheidsleer. Hij slaagde erin dit inge- vikkeïde probleem voor een aandachtig gehoor op eenvoudige en dufdelhke wijze uiteen te zetten. De be^ngstelllng voor deze avond voldeed niet aan de ver wachtingen. Aan de Westerweg werden 16 iepen- bomen gerooid, die door de iepenziekte waren aangetast. van hier en gunter TA WIE HAjjj dat nou docht, datte •I wai in WesTfriesland ok nag wel dTs te doen kroige zouwe mlt de Marshall-dollars.... ik zien jollie allegaar bar groóte ouge opzetten, want dat hewwe we mit mekaar meskien tot nog toe nag-gien-iens weten.... Koik, van de week sting d'r 'n berig- gie in de krant, dat deur de hulp van de Marshall-spoikers we weer an 't polderen gaan zelle. We hewwe nou eerst de Wieringermeer kregen, en nou binne we den zowat klaar mit de Noordoóstpolderwel 'n heel endje van huis, maar we hewwe d'r toch nog al d'rs van hoordEn tere hadde wai er op rekend, dat de Zuidwest polder an bod komme zouw.... mis poes. Nou komt de Oöstpolder an de beurt en as leste zelle den de environs (hoe hew'k dat zoid) van Westfries land 'n vleugie van de inpoldering zien, behalve den Medemblik, wat al 'n voorproefje had hèt.... 't heugt 2e nog as de dag van gusterEn den gane ze asens weer an 't praten en an 't skroiven, hoe dat nou allegaar moetEnkhuizen wul netuurlijk open water houwe, want deer komt 't openluchtmeseum en Hoorn zit met tv/ei biene in ien kousLand. zoit Wethouwer Kaidenbachwater zoit de eerste burger van Hoorn, me neer Kerkmoier.water, water zoo- veül mouglik water en de toegang vèn Hoorn of vóór Hoorn maar zoo wat in de buurt van Skellinghout. Hoe zei dat nou allegaar ofkomme? Want koik, ien keer komt dat toch an de orde en ien keer zelle ze a en b zegge moete, ien keer wordt 't beslist.... Marshall is netuurlijk nooit bij ons komme koiken, maar z'n dollars hewwe ze d'r wel voor over om ós d'r boven op te hellepen asze we nou alle gaar maar iensgezind wasze en wiste watte we wulde.... We zelle d'r nag wel d'rs 'n toidje over prakkezeere kenne, maar ik zou zegge: wees klaar as "t je toid isleit de veugels niet over 't touw wuppeen deerom vandaag deuze waarskouwing. SOIMEN. VVV 1 afdelingskampioen Door een 73 overwinning van VVV I op Holland I zjjn onze stadgenoten kampioen geworden van afdeling A van de NHSB. Hierdoor zijn hun kan sen om weer in de hoogste afdeling van de KNSB uit te komen aanmerkelijk gestegen. De volledige uitslagen zijn als volgt: D. Appel Jr. (VVV)—C. Lukaart (Hol. land) 'hi/2, P. SeewaldS. Herfst 'hl/2; P. Vreeken—C. Nieuwendijk 1 0; P. HoekstraJ. Strljbis 10; M. KwakJ. Wielinga 10; E. G. Kayzer —F. Groos i/2; P. DeugdH. Gtoe- neweg 01; C. KieftD. Wieling 10; Ir. G. F. CoolJ. Erbrink 10; A W. BeemsterboerG. Hoogenes '-liy2. Fabriek opgericht Opgericht is de NV. Koninklijke Fa briek van verduurzaamde kaas v/h J. H. Eyssen, zulks als voortzetting der vennootschap onder de firma J. H. Eyssen, ten doel hebbende het handel drijven in en het fabriceren van ver duurzaamde kaas en andere levensmid delen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 600.000, verdeeld in 6 prefe rente en 294 gewone aandelen a en 6 preferente en 294 gewone aandelen b. Hiervan zijn geplaatst alle preferente, 54 gewone aandelen a en 54 gewone aandelen b. Volstorting geschiedt door inbreng van alle activa er passiva van bovengenoemde firma. De directie wordt gevoerd door de heren G. W. en P. B. Eysen. Commissaris is de heer H. B. Halbertsma. Voor het zesde H.O.V.-concert in dit seizoen was een goede belangstel ling. Het schijnt meer en meer tot muzikaal Alkmaar door te dringen dat we tcrch in de H.O.V. een onmisbaar stuk cultuur bezitten. Bovendien wordt hier de practische kennis van de orkestliteratuur belangrijk uitge breid, en de eertijds grote achterstand als het ware met sprongen ingehaald Deze waarderende woorden komen de H.O.V. na wat in dit seizoen is ge boden, zeer zeker toe. De directie van Vroom en Drees- mann, die onlangs met zo groot succes Philips wondertuin exposeerde en de baten daarvan ter beschikking van de Slichting „Fonds tot behoud van de Kaasmarkt" stelde, heeft besloten de actie voor dit doel met onverminderde kracht voort te zetten. In de levensmiddelenafdeling (par terre) is heden een voorjaarskermis geopend waarvan de grootste beziens waardigheid de nimatuur caroussel is welke door de heer A. J. Tjeertes uit de Piusstichting te Alkmaar is ver vaardigd. De heei Tjeertes, die aan dit fraaie werkstuk enige jaren heefi gearbeid, heeft een natuurgetrouwe nabootsing van een echte stoomearous- sel gemaakt waarvan alle onderdeel tjes, zelfs de radertjes van het mecha nisme, met de hand werden vervaar digd Men ontmoet zo nu en dan eens zo'n zeldzame figuur die als een gebo ren technicus een ingewikkelde ma chinerie construeert en het model, dat hij voor ogen heeft met een onuitput telijk geduld en jaren van toegewijde arbeid tot in alle onderdeeltjes natuur getrouw nabootst. Deze miniatuur stoomcarousse) is inderdaad 'n wonder van techniek. Alle paarden, alle schuitjes bewegen, de muziek speelt, de lichtjes gaan aan en uit, de machi ne fluit en stopt daarna automatisch om een denkbeeldig miniatuur pub'iek gelegenheid tot in- en uitstappen te geven. Dan komt de molen weer in beweging. Er wordt een entreeprijs van slechts een dubbeltje gevraagd om dit kunst stuk van huisvlijt in werking te zien Zoals gezegd komt de opbrengst weer geheel ten bate van de plaatselijke stichting tot behoud van de Kaasmarkt. De verkoop in deze afdeling ge schiedt geheel in met lampions ge tooide kraampjes. Dat er op deze voorjaarskermis in het bijzonder artikelen gepresenteerd worden, die men gewoonlijk in de kra men koopt, behoeft geen betoog. Nou gat, vrurhtenstokken. oliebollen enz verhogen de kermissfeer welke alle bezoekers doet twiifelen aan de waarheid van het oude Hol'andse spreekwoord dat de kermis maar ééns in het jaar komt Het programma van dit laatste con cert bestond uit een tweetal werken maar crok een zeer grote en interes sante tegenstelling De geniale roman tische Rus Rachmaninoff met z|jn tweede pianoconcert, tegenover de als het ware vergeestelijkte en abstrac te Bruckner met één van zijn reuze partituren, de derde symphonie. Het was aan George van Renesse wel toevertrouwd het romantische piano-concert de nodige charme en virtuositeit te verlenen. Het werd dan ook een boelende en meeslepende ver tolking. De solist werd verscheidene malen teruggeroepen en liet het or kest verdiend in de gebrachte hulde delen, want de begeleiding was in één woord perfect. Toen hoorde men hier voor de eerste maal een symphonie van Bruckner, één van die veel omstreden reuze-partituren, welke van de luiste raar ongeveer een uur concentratie eisen, maar hem dan ook de hoogst denkbare artistieke genieting garan deren. Deze derde symphonie heeft naast geweldige spanningen, ook rust punten van zeer melodieuse aard, en een charme welke zo sereen ts, dat ze moeilijk nog onder romantische, nog onder klassieke 'muziek valt te rangschikken. Deze symphonie stelt aan dirigent en orkest vooral in gees telijk opzicht zeer hoge eisen. Welnu Toon Verhey heeft met zijn musici hieraan op boeiende wijze voldaan, en hiermede de top-prestatie "an dit sei zoen geleverd. Onder schier adem'oze stilte werd het werk gevolgd en een stormachtige ovatie kon niet uitblij ven. Bruckner's derde is dus de arti stieke climax geworden van ons Alk maars concert-seizoen. In de maand Mei staat ons nog een bekoorlijke ver rassing te wachten, n.l. een Weense concer avond. Dèn heeft de H.O.V. een volle zaaL M.s.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2