Australië strijdt tegen bramen, bloemen en konijnen Italiaanse universiteiten werden politieke broeinesten Candidaten voor de Prov. Staten Er wordt niet snel genoeg gebouwd in de Noord-Oost-Polder j_aatsie N leuws Liefhebberij van een Zuid-Limburger groeide uit tot een slakken-kwekerij Voor de verkiezing op Woensdag 26 April Een vergaarbak Militaire macht enige hinderpaal tegen het communisme Zeven doden WOENSDAG 15 MAART 1950 Boeren hebben meeste last van uit Europa ingevoerde planten en dieren Nu in Europa de eerste sneeuw klokjes te voorschijn komen, wordt het hier op het zuidelijk halfrondjgjjd voor het bramen plukken. Maar "zeg hier, aan de Zuidkust van Nieuw Zuid Wales, vooral tegen niemand, dat je zoveel van bramen houdt, want dan komt er een moorddadige blik in de ogen van de anders zo vriendelijk' boeren. De heerlijke, zwarte, zoete braam heeft hier namelijk, evenals het konijn, volkomen misbruik van de gastvrijheid gemaakt en is een van de Schadelijkste onkruiden geworden Dat mag vreemd klinken voor de ver stokte bramenzoeker in Europa, die met een emmertje gewanend de duinen of de heidevelden intrekt, om tot zijn grote teleurstelling tot de ontdekking te komen, dat een ander hem net voor is geweest, maar het is toch zo. Alleen reeds langs de zuidkust van Nieuw Zuid Wales zijn meer dan 5U.000 hectare vruchtbaar land ver geven van de bramen. Ze vullen de dalen en ravijnen, overwoekeren de landwegen en bedekken hele velden En geen lieve kleine struikjes, zoals in het Hollands duin, maar manshoge, enorme bossages. Er dit is alleen nog maar aan de zuidkust van Nieuw Zuid Wales. Men kan op zijn vingers natellen, hoeveel hectare vruchtbaar land in Victoria, Tasmanie en Zuid- Australie ten offer gevallen zijn aan de alles overwoekerende braam. Bramen zoeken is hier dan ook hele maal geen kunst. Wanneer je er een paar schrammen voor over hebt, kun je er net zoveel vinden als je maar wilt, zonder ver te lopen. Ik herinner me hoe ik in Tasmanie's 'hoofdstad Hobart eens aan het eindpunt van een stads- tramlijn uitstapte en zonder honderd meter te lopen volop bramen vond. De Australiërs hebben natuurlijk he lemaal geen plezier in bramen zoeken. Ze plukken ze niet, maar ze gaan de struiken met man en macht te lijf. Dat is met zo eenvoudig, want de braam is een taaie rakker wanneer hij zich eenmaal ergens goed genesteld heeft. Hier aan de zuidkust gaat men nu een grootscheepse actie beginnen met een nieuw hormonen-plantengif. Proeven hebben 80 tot 90% verdelging opgele verd, zodat ieder district er 5000 gul den tegen aan gaat gooien. Woekerende planten. Ook tal van andere geïmporteerde planten, die thuis een heel bescheiden plaatsje tussen de rest van de flora in nemen, gedragen zich hier alsof het hele land van hen is. Daar is bijv het in Europa bekende hertshooi of Sint Jan's Kruid met zijn aardige gele bloemetjes. Een lief plantje wanneer het zich gedraagt zoals bet thuis gewend is. Maar ik heb in de bergen van Victoria hele bergweiden gezien, die één gouden massa waren Bijzonder mooi gezicht, maar er was geen grassprietje voor de koeien meer te ontdekken. En daar is de stekelbrem, die in Nieuw Zeeland de plaats van de braam inneemt. Alleen is dit stekelige gewas nog iets moeilijker uit te roeien. Ik heb in Nieuw Zeeland genoten van hele m't stekelbrem bedekte berghellingen in volle bloei. Wat een gezicht en wat een honinggeur! Maar wat een zwarte ge zichten van de boeren, die de schuld geven aan de wat minder energieke Maori-buurman, die Gods stekelbrem maar over Gods akker laat groeien. En dan de prachtige blauw-paarse Patterson's Vloek en het aardige gele Kaaps Onkruid. Allemaal vreemdelin gen met een bar slechte reputatie. Ik landde eens met het vliegtuig in Zuid- Australie's hoofdstad Adelaide en zag vanuit de lucht niets dan heerlijke paarse weiden, met hier en daar een klein stukje groen, waarop de koeien zich verdrongen. Het meer tropische Queensland heeft de invasie van de Mexicaanse cactus ge kend, doch heeft dit onkruid met een de cactus vijandig gezind en geïmpor teerd insect de kop weten in te druk ken. Maar een Queenslander loopt rood aan, wanneer hij in een tuin in Sydney een aardig struikje van de eveneens uit Zuid-Amerika komende Lantana ziet. Want dit gewas misdraagt zich daar eveneens ontzettend. Aardige boterham Natuurlijk betekent de strijd tegen brem en braam een aardige boterham voor de losse landarbeiders, die liever zo hier en daar eens wat zelfstandig werk doen dan zich op één plaats vast te binden. En wanneer ik een aardige boterham zeg. dan bedoel ik zo een 400 gulden per week, die de vallenzetters op het ogenblik in het westen van Nieuw Zuid Wales maken! De droogteperiode heeft daar in het Nyngan district en in andere plaatsen honderdduizenden konijnen naar de rand van de steden en dorpen gedreven. Alles wat de konijnenvangers nu doen, is een drinkplaats voor vee afrasteren en slechts één kleine opening in 't gaas over laten. De veeboeren loven een tientje voor 100 dode konijnen uit en de konijnenvangers knuppelen gemak kelijk een 700 in de afrastering gevan gen, dorstige konijnen per nacht dood. Er is daar in het binnenland, wan neer men er het ongerief voor over heeft, gemakkelijk „groot geld" te ma ken. In wat men nier de „never-never" noemt. letterlijk vertaald het land van nooit en te nimmer verdienen talloze Austraalnegers gemakkelijk een 12.000 gulden per jaar met konijnen vangen en afrasteringz voor de scha- penboeren maken. Sommigen rijden na een paar dagen in de stad, een 100 kilometer met een taxi naar hun werk en betalen kalm 100 gulden voor dat ritje. Opkomst van een intellectueel proletariaat (Van onze correspondent in Italië). Het is tekenend voor deze tijd, dat plotseling de Italiaanse studenten uit hun collegezalen in de openbaarheid treden en voorstanders blijken te zijn van bepaalde tendensen en eisen, die zo radicaal zijn, dat zjj door de arbei dersklasse niet kunnen worden overtroefd. Al sinds enkele weken is de uni versiteit in Rome het revolutiecentrum van de stad, revolutionaire rede voeringen enz. waren aan de orde van de dag. Men sprak in de collegezalen en de gangen van de universiteit niet meer over chemische samenstellin gen, niet meer over Kant en Spinoza, over anatomie en rechtswetenschap pen, doch slechts over collegegelden, belastingen, buitengewone examens, niet gehouden afspraken en ten slotte over „reactionairen", „fascisten", „kapita listen", „verraders" en „verkochten". Als de opbouw van Hengelo in hetzelfde tempo b'-ijft doorgaan als het op het ogenbik het geval is, zal Hengelo binnenkort een volkomen herrezen stad zijn. De opbouw van de verwoeste woon- en zakenwijk bij het station vordert gestaag. Op de voorgrond worden woon- en winkelhuizen gebouwd. Op de achtergrond verrijst een pand, waarin winkels en vergaderzalen zul len toorden gevestigd. In de Statenkïeskring Zaandam, waartoe o.a. de gemeenten Castricum, Heemskerk, Uitgeest, Limmen en Akersloot behoren, zijn gecandi- deerd: Kath. Nat. Partij: 1. mr. C. Smal, Alkmaar; 2. W. J. Saeijs, Heemstede; 3. G. H. Mulder, Amsterdam; 4. A. G. A. de Wolf. Heemstede; 5. C. D. Neumann, Amsterdam; 6. M. J. G. M. Ebell Zaandam; 7. J. C Th. Smit, Heem slede; 8. G. E. M. Maatman, Amsterdam en 9. H. L. Lenting, Amsterdam. Kath. Volkspartij (KVP): 1. E. P. Clijnk, Zaandam; 2. N. J. Hootjschuur, Koog aan de Zaan; 3. H. A. J. Roo/en, Egmond Pinnen; 4. C. Venneker, Alkmaar; 5. G. Twaalfhoven. Uitgeest; 6. Jos. v. d. Laan, Assendelft; 7 D. J. Woldendorp, Aklrnaar; 8. T. A. v. d. Laan, Wormerveer; 9 S. B. Ziilstra Castri cum. A.R.-Partij: 1. mr. A. Bracht, Haarlem; 2. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid De gepensionneerde militairen Men schrijft ons van de zijde der militair gepensionneerden: Het is een algemeen bekend feit. dat vele ambtenaren- en onderwijzers-sala rissen tevens vaste armoede beteken den in die zin, dat men altijd moest krabbelen vooral moeder de vrouw om de eindjes aan elkaar te knopen Altijd was het armoede met een boord om of een uniform aan en desondanks hebben de betrokkenen op dikwijls be wonderenswaardige wijze een goede onvoeding en goed onderwijs aan hun kinderen weten te geven, waarbij zij in alles zich zelf wegcijferden Nu ziin zij gepensionneerden. waarop van toe passing is het bekende woord „Der Mohr" enz. en weer ziin zij het kind van de rekening. Wij zullen het niet hebben over de groot-industriële, norb over de grote middenst*,ndebedrijven en grossiers, want zij die voor een cent geboren ziin. moeten nu eenmaa' beseheiden büiven AUeert hadden wii in onze bescheidenheid verwaoht. dat nu de Ionen en salarissen van arbei ders en ambtenoren gebracht zijn op het reële peil. de regering hen oude tobbers in goiüke zin ten°moet ge komen zou ziin Sleehts 25 tegenover 114 pet priisstiicing se^iint voor dp redering voldoertdp te 7»»u, aangezien zelfs de door de gehele Kamer een jaar geleden gesteunde motie van de heer van Sleen 'P vd A.1 om de pensioenen met een toeslag van ten minste 10 pot. te venhoren nog a'tüd in studie is Ja. ia Wii denken aan de verhogingen van de ministers-saiariss-n en Kame-ledan vereo=dingen. die bin nen enkele imen werden goedgekeurd Aeeoorë' Maar het soreekwoord van de Monniken en "de KaDnen gaai nog altijd on en heeft ook optrekking op de sociale rechtvaar^-heid. Met dank A. M. P. (Van onze Haagse redacteur) De laatste tijd Is in landbouwkringen herhaalde malen de vraag gesteld, of het niet gewenst is bij bet bouwen van boerderijen en bedrijfsgebouwen in de Noordoostpolder een andere weg in te slaan. Het tempo van bouwen kan dat van het cultuurrijp maken van de grond niet bijhouden. Dit betekent, dat de uitgifte van bedrijven aan pachters vertraagd wordt door het gebrek aan woon- en bedrijfsruimte en dit heeft weer tot gevolg, dat vooralsnog de be drijven bijna alle aan de pioniers wor den uitgegeven. Maar de pioni.rs zijn jong en zij kunnen de ervaring van hun oudere bedrijfsgenoten bij de vormgeving van het gemeenschapsle ven in het nieuwe gebied niet missen. In landbouwkringen wil men aan deze bezwaren tegemoet komen door de uit gifte aan pioniers te versnellen, opdat er zo spoedig mogelijk ook voor an deren plaats zal komen in de polder. Het merkwaardige is, dat men deze en soortgelijke opmerkingen niet hoort in de polder zelf, ook niet uit de mond van hen. die daar als pionier wachten op een bedrijf en liever vandaag zou den beginnen dan morgen. Men is er huiverig voor al te grote vrijheid en wel doordat door het uitgeven van grond zonder gebouwen en door het vrijlaten van de pachters in dit opzicht de sociale opbouw van het nieuwe land geheel anders zou worden. Als de pachter zelf wil bouwen, zal hij over een vrij behoorlijk kapitaal moeten be schikken, boven zijn bedrijfskapiaal. waarvoor de eisen vaststaan. Dit is slechts bij enkele pioniers het geval Het al of niet bezitten van kapitaal zou een te voorname factor worden bii het uitgeven van bedrijven aan toe komstige pachters Bovendien vreest men in de polder, dat het evenwicht tussen landbouw en middenstand in gevaar komt, als men meer landbouwbedrijven gaat uitgeven dan men van gebouwen kan voorzien met alle sociale en economische na delen van dien. Wat de polderbewoners wél in hoge mate interesseert is, of met hetzelfde geld. dat'nu best:ed wordt, niet meet kan worden bereikt, als men eenvou diger gaat bouwen. Wat thans ge bouwd wordt, is „op de eeuwigheid berekend". Indien per gebouw bezuinigd wordt, zodat voor hetzelfde bedrag meer ge bouwen gezet kunnen worden, kan de uitgifte versneld worden, en toch de sociale opbouw van de polder overeen komstig de plannen uitgevoerd wor den. De directie van de Wieringermeer (Noord Oost Pold rwerken), met wie deze kwestie besproken is, zou ook graag een versnelling in het tempo van uitgifte zien. Zij past reeds de snelste methode van bouwen schokbeton toe, doch deze kan niet verder ver sneld worden. Het „bouw n voor de eeuwigheid" beschouwt de directie var de Wieringermeer als een werkelijk belang voor de pachter, omdat het on derhoud in de polder zeer duur is en de ambachtslieden ver weg wonen. De Stichting voor de Landbouw zal nu het Bouwbureau voor de Landbouw verzoeken, na te gaan. ai een van zijn projecten voor een opstal op een be drijf van 12 tot 18 ha, ofwel een van de boerderijen, die reeds door zijn archi tecten gebouwd zijn. voor de polder zouden kunnen voldoen; uiteraard met inachtneming van de speciale eisen, die gesteld worden aan het bouwen in de polder. Vervanging van mïn'slers Daar de ministers Lieftinck en Van Maarseveen zullen deelnemen aan de conferentie van Unie-ministers in Djakarta, zal het departement van fi nanciën tijdelijk door dr. W. Drees en dat van uniezaken en overzeese rijks delen door mr. J. R. H. v. Schaik wor den beheerd. Voorts zal de heer S. L. Mansholt prof. dr. J R. M. van den Brink aan Economische Zaken ver vangen, daar deze een reis naar Indo nesië gaat maken. Het Wereldvakverbond, waarin de communisten de meerderheid hebben heeft besloten alle betrekkingen met de Joegoslavische vnVborden te ver breken. G. H. Hoytink, Alkmaar; 3. W. C. Bakker, Haarlem; 4. Joh. Pieters, Zaandam; S. D. A. J Spek, Haarlem; 6. mr. A. Schenkeveld, Alk maar; 7. mr. J. C. C. W. Hyszeler, Bloemen daal; 8. C. D. van Leeuwen, Zaandam; 9 A. Steetskamp, Zandvoort; 10. W. Dekker Koog aan de Zaan; 11. L. Silvis, Haarlem; 12. dr. A. E. Schouten, Zaandam; 13. mr. Bij de Vate, Haarlem; 14. J. Tilkema, Zaandam; 15 mr. K. Heimig, Haarlem; 16. T. Vaalburg, Akersloot; 17. P. Brune, Zandvoort; 18. D. Netjes, Krommenie; 19. P. Tjeerdsma, Haar lem; 20. A. Spaander Zaandijk. Rev. Comm. Partij: I. M. Ferares, Amster dam; 2. B. Luteraan, Amsterdam; 3. mej. Louise C. Brands, Amsterdam; 4. M. Plekker, Amsterdam; 5. C. J. Grootveld, Amsterdam; 6. mej. Lijda Plekker, Amsterdam; 7. A. Aronius Amsterdam. Staatk. Ger. Partij (SGP): 1. G. Tanger, Westzaan; 2. H. Meijer, Koog aan de Zaan; 3. A. L. van Hall, Amsterdam; 4. D. J. Post, 1V versum; 5. J. v. d. Poel Amsterdam; 6. K. Boeder, Enkhuizen. Geref. Politiek Verbond: 1. S. Popma, Nieu wer Amstel; 2. J. A. Maatkamp, Haarlem; 3 K. Pos Mz., Zaandam; 4. Jac. Wijnands Jr., Wormer; 5. J. A. Zwaan, Velsen. Chr. Hist. Unie: 1. joh. Dorjee Johzn., Zaandam; 2. Jac. Huibers, Hperhugowaard; 3 S. J. Zoodsma, Sloot dorp; 4. mr. C. P. van Reeuwijk, Marken; 5. T. J. Sijpveld, Ilpen- tlam; 6. J. H. Keijzer Den Helder; 7 P v. d. Borden, Alkmaar; 8. S. Does, Zaandam; 9. H. Bonthuis, Purmerend; 10 B. de Ringh, Den Helder; 11. J. Volgers, Enkhuizen; 12. J. Kroonenburg, St. Pancras. Partij voor Vrijheid en Democratie (WD): i. P. Blaauwboer, Barsingerhorn; 2. W. Voort- huysen, Alkmaar; 3. J. H. Avis, Mid woud; 4. A. Bakker, Zaandam; 5. mevr. A. Visser-B&k- ker Schagen; 6. mr. J. Lieuwen, Purmerend; 7. S. Prins, Den Helder; 8. mr. dr. C. Berk- houwer, Alkmaar; 9. mr. P. S. Winkel, Hoorn; i0. K. H. Kroeze, Wieringermeer, 11. mevr. G. A. A. Holzmüller-Teens, Alkmaar; 12. J. Klok, Warder; 13. N. Kaan, Wieringen; 14. Chr. Sfieft, Limmen; 15. K. Zijp, Beemster; 16. P. de Boer, Schagen; 17. P. J. Wiesbergen Den Helder; 18. H. W. HoLmuller, Alkmaar; 19- W. D. Niestadt, Schagen. Comm. Partij Ned. (CPN): 1. H. Gortzak, Amsterdam; 2. mevr. E. Teeboom-West. Am s'.erdam; 3. W. Hartog, Koog aan de Zaan; 4. J. Warmerdam, Zaandam; 5. M. D. Proper, Haarlem; 6. J. Hettmga Amsterdam; 7. M. Harinsen, Amsterdam; 8 J. Brasser, Krom menie; 9. H. L. Quint, Haarlem; 10. mevi E. M. Lipl-Odmot, Hilversum; LI. mevr. M. Hulst-Bakker, Assendelft; 12. G. de Vries, Andijk; 13. B. S. Polak. Amsterdam; 14. P. K. Volkers, Oudkarspel; 15. P. Kuiper, Wor rnerveer; 16. mevr. F. Hoogland-van 't Hot. Alkmaar; 17. P. M. Larger Haarlemmermeei. 18. J. van Delden, Haarlemmermeer; 19. P. W. Raamdonk, Amsterdam. Toen de studenten er toe overgingen een inter-facuitatieve commissie te kie zen, die moet opkomen voor de belan gen van de studenten, kwam duidelijk lot uiting, waartoe de verwarring van de na-oorlogse tijd het studentencorps in ïtalie geleid heeft en van welke ideolo gieën een groot gedeelte van de studen ten een oplossing van hun problemen verwacht. De commissies van de studenten zijn minder een vertegenwoordiging voor de zakelijke belangen van de studenten danwel een vergaarbak van radicaal po litieke richtingen geworden, die de breuk in de rijen van de studenten en hun vervreemding van een gedegen stu die steeds groter maken. Het is duide lijk, dat, hoe minder fie studentencom missies tot een oplossing van de werke lijke problemen kunnen bijdragen, des to groter de toevloed van teleurgestel- den naar de extreem-politieke groepe ringen wordt. Bij de eerstvolgende ver kiezingen houdt men al rekening met een duidelijke nederlaag van de chris ten-democraten, omdat zij niet „radi-" caal" genoeg zijn. Drie materiële noden Welke zijn nu de problemen van de Italiaanse studenten, die om een oplos sing vragen? Naast de zuiver geestelijke beweegredenen zijn het in de eerste plaats de oorlog en de gevolgen van de oorlog, die de hoge scholen financieel en organisatorisch in een moeilijke positie hebben geplaatst. Er is gebrek aan ruim ten, laboratoria, wetenschappelijke in stallaties en instrumenten en de sociale hulpverlening voor de studenten is verre van gunstig. De vijf milliard lire, die de minister van Onderwijs voor alle Ita liaanse universiteiten tezamen ter be schikking heeft gesteld moesten voor S>7 Pet. uitgegeven worden aan admini stratieve doeleinden en salarissen, ter wijl slechts 3 Pet voor het instituut zelf gebruikt kan worden Waar moet men de rest van de benodigde gelden vandaan toveren? Voortdurend worden door dr universiteiten de collegegelden ver hoogd, hetgeen betkent, dat de studen ten zelf het ontbrekende moeten bij passen. Aan de Noord-Italiaanse universitei ten moet 25 Pet. van de studenten hun eigen studie en onderhoud betalen me» verschillende soorten werkzaamheden, in Rome is dat aantal 35 Pet. en in Ve- netie zelfs 63 Pet. De gevolgen blijven niet uit! De studie is ongeregeld, onte vredenheid heerst onder de studenten sociale spanningen ontstaan tussen de meer en de minder gesitueerde studen ten. en er is alleen nog maar vertrou wen in de hulp van polltiek-radicale Partij van de Arbeid (PvdA): 1. mr. »dr. H. G. Scholten, Zaandam; 2. J. de Boer, Assen delft; 3. mevr. A. N. Thomassen-Lind, Zaan dam; 4. M. Coerts, Alkmaar; 5. H. Brinkman Jz., Zaandam; 6. W. v. d Kapelle, Wormer; 7. C. Schoone, Assendelft; 8. A. Olivier, Hei- loo; 9. K. Kirpenstein Alkmaar; 10. J. J Allan, Westzaan; 11. R. P. Abramse, Alk maar; 12. D. Grin, Wormerveer. groepen, die hier een prachtige gelegen heid vinden om in troebel water te vis sen. Geestelijke dwaling. Dit is niet alleen de oorzaak, dat er aan de hoge scholen iets broeit; hierin Is niet alleen de reden te zoeken, dat in Italië ieder semester begint met sta kingen en opstootjes. De Italiaanse stu denten behoren op het ogenblik tot het intellectuele proletariaat zonder intel lectuele b»nding. hetgeen voor het heil van de wereld des te gevaarlijker is, aangezien zjj de generale vormen, die eenmaal geroepen wordt tot geestelijke leiding van het land. Een geestelijke dwaling van de ergste vorm heeft de stu denten naar de „barricaden" gedreven, waar jammer genoeg niet slechts ge streden wordt voor de rechten van de studerenden, doch uitsluitend om de zelfde dingeu die op bet ogenblik de ge hele wereld op haar grondvesten doen schudden en waarin de studen'en eigen lijk een getuigenis van geestelijke zelf standigheid zouden moeten afleggen. (Ongecorrigeerd) Francis Matthews: „In de huidige onzekere toestand kunnen wij slechts één ding doen: Voorbereid zijn op het ergste", zo ver klaarde Francis Matthews, de Ameri kaanse minister van Marine, op een oudstrijdersvergadering. „Het commu nisme is slechts door één hinderpaal te stuiten: militaire macht. Naar alle waarschijnlijkheid wachten de Russen slechts op het gunstige ogenblik om toe te slaan. Wanneer morgen' een atoomoorlog uitbreekt zijn wij niet klaar", aldus Matthews. BRITSE BOMMENWERPER VERONGELUKT In Noord-Wales is een bommenwer per van de RAF tegen een berghelling te pletter gevlogen. De zeven inzitten den zijn om het leven gekomen. Vier jaar voor Wreszynski De Vierde Kamer van de Amster damse Rechtbank, gepresideerd door mr. B. de Gaay Fortman, heeft van morgen Siegfried Wreszynski veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar voorarrest. De uit spraak is dus conform de eis. De offi cier had de eis gesteld wegens voort gezette oplichting meermalen gepleegd. Voor mij een portie slakken, ober LIET WAS OMSTREEKS 1930 toen de heer Florack eigenaar was van een café in Maastricht en daar. om zijn klanten te lokken, bij de borrel bereide wjjn- gaardslakken serveerde, zoals wij bitterballen, kaas of iets dergelijks plegen te gebruiken. Later verhuisde de heer Florack naar Valkenburg, waar hij tijdens een wandeling in de omgeving van het zwembad, zijn lievelingsdier, de wijn gaardslak, ontdekte. Zijn vrouw en hij gingen op zoek naar de glibberige dieren, die zij als een lekkernij hadden leren kennen en ook hun kennissen kregen er langzamerhand de smaak van te pakken. Zij bewogen de heer Florack de slak ken ook voor hen te zoeken en ze in de wintermaanden at te leveren, omdat slakken alleen in December en Januari worden gegeten. Zo kwamen de bestel lingen en groeide de liefhebberij tot een beroep, dat uniek is in Nederland. 50.000 slakken per jaar te Men moet weten dat de slakken ..QLAKKENVRETERS", jouwden de Valkenburg hem en zijn vrouw na. Zij m»den hem als een besmettelijke ziek- lHHgf ■1 .een lekkernij. worden gezocht bij regenachtig weer: als de heer Florack erop uittrok, was hij dus in zijn oudste plunje gestoken. Daar komt bij. dat het vieze slijmerige goedje de heer Florack er nog erger deed uitzien dan de meest verwaar loosde landloper. Op den duur kon hij het alleen niet meer af. Hij loofde daarom een halve cent uit voor iedere gevonden slak. Duizend of tweeduizend slakken per dag rapen is heel gewoon; dat vormde voor somige lieden een behoorlijke bijverdienste. Nu waren het de na- jouwers, die bij de heer Florack aan belden, hem de slakken aanboden en er bovendien zelf n aten.... „Al zou ik er een millioen per jaar hebben", zo vertelde hij ons, „dan zou ik ze nog kwijt kunnen". Hij is van plan om zijn bedrijf in de komende twee maanden vier maal zo groot te maken en er een officiële tint aan te geven. Hij hoopt daarmee in Mei klaar te zijn. De aanstaande va- cantiegangers wacht in Valkenburg een nieuwe attractie, omdat men te gen een kleine vergoeding een kijkje in de kwekerij zal kunnen nemen. Hoe ouder hoe beter HE WIJNGAARDSLAK komt voor ln Belgie en Frankrijk, waar veel smulpapen slakken als een lekkernij Rare eterijl Mosselen, oesters, kikkerbilletjes en slakken- wij vinden het maar een rare eterlj! Voor mosselen en oesters zijn verscheidene Neder landers wel te vinden. Maar slak ken? Die laten wij gaarne over aan onze Franse en Belgische vrienden. Breêro heeft al gezegd, dat het kan verkeren. Wie weet dus: mis schien zitten we over enige tijd toch aan de bereide slakken. Een leverancier hebben we bij de hand. In Valkenburg maakt de heer Florack als enige Nederlan der een beroep van het kweken van slakken voor de consumptie. Het is een eigenaardig en een uniek bedrijf. Onze speciale verslaggever is bij hem op bezoek geweest. In een - tweetal artikelen vertelt hij u van de eerste Nederlandse slak- kenkwekerij. beschouwen. Hij leeft in streken met kalkhoudend zand. Hierin ligt tevens de verklaring opgesloten, waarom de wijngaardslak alleen in het Zuiden van Limburg is te vinden en dan nog slechts in een bepaald gedeelte, name lijk langs de spoorlijn Valkenburg— Schin op Geul. Van de Nederlandse Spoorwegen had de heer Florack een speciale verguning om de berm langs deze lijn af te zoeken. Een slak wordt achttien tot negentien jaar oud. doch bij moet minstens zes zijn om hem voor de consumptie te kunnen gebruiken. Hoe ouder echter, des te beter en groter. De leeftijd leest de heer Florack af van het slakken huisje. waarop verhoogde ringen de jaren aangeven. In het najaar, zo tegen het eind van October, kruipt de slak in de grond .Hij nestelt zich in zijn huisje, waarvan hij zelf de opening afsluit, hetgeen men „inkapselen" noemt. Zodra het zachte voorjaarsweer aanbreekt, komt hij weer te voorschijn. Het wijfje legt in Juni de eitjes en kort daarna wor den de jonge slakken geboren, die ter stond een zelfstandig leventje beginnen en de wijde wereld intrekken. Vroeger zette de heer Florack de jonge slakken uit in het bos, maar nu wil hij de ver spreiding voorkomen. In zijn tuin heeft hij met kippengaas een bepaalde ruim te afgesloten. In het midden staat een boomstam, waarop de glibberige die ren naar hartelust kunnen kruipen. Vooral in de zomermaanden bezorgen ze hem handenvol werk; hij is dan van de vroege morgen tot de late avond in de weer. De productie van zijn kwe kerij hoopt de heer Florack dit jaar nog op 50.000 slakken te brengen. De bereiding pES WINTERS worden de slakken ln „ingekapselde toestand" uit de grond gehaald en in koud water op het vuur gezet. Door de eerste verwar ming komt de slak uit zijn huisje te voorschijn: hij sterft onmiddellijk als het water heter wordt Na vijf minu te' koken worden de slakken schoon gemaakt en opnieuw op het vuur ge zet om ze nog eens enige m nuten op nieuw te laten koken Er komen dan specerijen aan te pas. waarvan de heer Florack het geheim der hoeveelheid en soorten kent Vervolgens gaan ze weer in de van te voren goed schoon gemaakte slakke huisjes Nu is'het de heer Florack die de opening afsluit en wel met ver arde roomboter. Vooral geen margarine gebruiken, waarschuwt hij. Zo kunnen ze worden verzonden en gegeten Er zijn echter ook mensen, die de ..naturelslak", dat wil zeggen, de niet bereide slak kopen Slakken moe ten een heerlijk voedsel zijn; zij zijn minder kostbaar dan bijvoorbeeld oes ters. waarbij gewoonlijk de champagne rijkelijk moet vloeien. Het enigewat men bij slakken eet. is een doodge woon stukje geroosterd brood. Zelfs de slakkenhuisjes kunnen nog

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6