Bergens gemeenteraad Maandag bijeen Kamerlid sieli vragen aan minisier V. V. V. Bergens belang moet prevaleren Schoo!tand verzorging gestart Sfompetoren Bestrijding van epilepsie Oudorp 'oord-Scharwoud" Langedijker Groentecentrale had in 1949 geen slecht jaar Maar de omzet daalde Dirkshorn W. v. Eekeren kampioen 2e klasse libre Obdam Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland NIEUWS UIT HEILOO West -Graftdijk Bonte avond PjG Beemster Burgerlijke Stand Groot-Schermer Li m men I WOÉaVSDAG 15 MAART 1950 Het ligt In het voornemen de door de heren J. Hemelrijk, Brak en Maasen aangevraagde spoedvergadering van de Bergense gemeenteraad Maandag avond te half acht ten gemeentehuize te houden. De „tram-kwestie" is niet gelocaliseerd gebleven tot Bergen en omgeving, maar zal eerlang ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een punt van bespreking uitmaken. Het Tweede Kamerlid, de heer Maenen (K.P.V.) heeft n.1. de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de directie van de Ned. Spoorwegen de toestemming van de minister heeft verzocht om met ingang van de zomerdienstregeling op sommige baanvakken het personenvervoer op te heffen, terwijl het goederenvervoer zou gehandhaafd blyven, zolang dit rendabel is? 2. Is de minister niet van mening, dat ook ten aanzien van de spoorwegen het standpunt moet worden ingenomen, dat de exploitant van rendabele lijnen binnen zekere grenzen verplicht is tevens niet rendabele lijnen te exploiteren, indien de economische belangen van de betrokken streek dit vorderen 8. Zo ja, is de minister dan bereid om, alvorens een beslissing ter zake te nemen, het advies in te winnen van de gewestelijke instanties, met name van de betrokken economisch-technologische instituten, omtrent de economische belangen, die met eventuele opheffing van het personen- c.q. goederenvervoer zijn gemoeid? Geen enkel voordeel Na er op gewezen te hebben, dat de instelling van autobusvervoer geweldi ge kapitalen voor wegenaanleg zou vergen en het baanvak AlkmaarKoe dijk blijft liggen in verband met het behoud van het goederenvervoer van de veiling te Warmenhuizen, komt de heer Roggeveen tot de slotsom, dat aan wijziging van tram- in autobustractie geen enkel voordeel verbonden is, ende grootste aesthetische, verkeers technische en financiële bezwaren heeft. De secretaris van de V.V.V., mr. F. Zeiler, gaat in een nota nader op de argumenten in en merkt daarbij op. dat het probleem niet uitsluitend moet worden bezien uit bedrijfsoogpunt der Uit de nota van de voorzitter der V.V.V.-Bergen, de heer J. H. Rogge veen, welke vorige week in de be stuursvergadering van de V.V.V. werd aangenomen, stippen wij nog aan, dat de vervoersfrequentie in de zomer zo groot is, dat omzetting van tram- in bustractie onmogelijk wordt geacht. Het vervoer van 2 a 3000 mensen in een half uur, van bagage, strandten ten, wagens en soms in het hoofdsei zoen 800 rywielen per dag kan, aldus het V.V.V.-bestuur, niet per autobus plaats vinden. Ook bij de feesten als bloemencorso's, verlichtingsavonden e.d. wordt bustractie ontoereikend ge oordeeld. Opvallend is de mededeling, dat de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen op 10 November j.L aan het bestuur van de V.V.V. heeft verklaard, dat de tramdisnst niet on rendabel werkt. De aanleg van een weg op het be staande tracé van de trambaan wordt funest genoemd. Ons rustige vacantie- dorp, aldus de heer Roggeveen, ver draagt onmogelijk een zo constant irri terend verkeer over de gehele lengte door het dorp. Ook het grote buspar- keerpark. dat nodig zou blijken, ont breekt ten enenmale en zou, als het geschapen wordt, een wanproduct zijn. Bovendien zou het verkeer in de hoofdstraat van het dorp, de Breelaan, zo fped als doorlop-nd geblokkeerd worden. Niet te tolereren gevaar van steeds op- en afgaand verkeer der bussen zal bestaan voor het naar het natuurreservaat trekkend publiek langs de deze verkeersweg snijdende weg-n: Smalle Pad, Renbaanlaan, Komlaan, Sparrenlaan, Jan Willemlaan en Jachtpad. Tand verzorging vormt een belangrijk onderdeel van de moderne gezondheids zorg. Vooral aan de verzorging van het kindergebit wordt tegenwoordig in toe nemende mate aandacht besteed. De heer Bakker Dirks, voorzitten van de in 1910 opgerichte Ned Ver. voor Mond- en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis", meende, dat schooltandverzor» ging het enige middel is tot behoud van het gebied voor het opgroeiende geslacht. Dank zij het initiatief van de heer J. Elema, tandarts te Bergen, e.a. kwam de Stichting ter Bevordering van de Schooltandverzorging tot stand in de gemeenten Bergen, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Harenkarspel, Heer- hugowaard. Koedijk, Langedijk. Oter- leek, Oudorp, St. Pancras, Schoorl en Warmenhuizen. Vier-en-veertig scholen in twaalf ge meenten zullen, te beginnen met de aanvangsklassen, geregeld worden be zocht door de drie tandartsen, die hun medewerking hebben toegezegd, t.w. ae neren J. Elema, B. Dijkstra en H. de Vri.es (Alkmaar). De Stichting begint met 12-1400 leer lingen. Voor de bij een ziekenfonds aange slotenen geschiedt de behandeling gra tis; anderen betalen f 2,50 per jaar. Met enige ceremonieel werd Dins dagmiddag in de openbare school te Bergen het werk, waarvan men grote verwachtingen koestert, begonnen. Bur gemeester dr. W. Huygens, heette, als voorzitter van het dagelijks bestuur der Stichting, alle aanwezigen welkom en wendde zich daarbij in het bijzon der tot de wethouders van Bergen, be sturen van Witte Kruis, ouder-commis- sie, heren tandartsen, vertegenwoordi gers uit andere gemeenten enz. Spre ker wees op de grote belangen, die hiei voor het opgroeiende geslacht op het spel staan en sprak de hoop uit, dat velen baat zouden mogen vinden bij dit zegenrijke werk. De heer Pascha, wnd -hoofd der school, zeide te hopen, dat heren tand artsen veel voldoening mogen hebben van het behartigen van dit belangrijke onderdeel van de lichamelijke verzor ging van het kind, dat de waarde nu nog niet kan beseffen, maar op oudere leeftijd dankbaar zal zijn voor de be handeling. Hierna reed de heer Elema zijn kar retje vol instrumenten de school bin nen omte poseren voor de foto graaf. Bij een eerste vluchtig onderzoek bleek reeds, dat voor 30 pet. tvan de leerlingen behandeling door de tand arts gewenst isl In de Ned. Hervormde Kerk te Stompetoren hield de heer Veendorp uit Heemstede gisteravond een lezing over de bestrijding van de epilepsie en bet werk van de te Heemstede ge vestigde Christelijke vereniging voor de verpleging van deze ziekte. Er zjjn in ons land ongeveer vijftig duizend lijders aan vallende ziekte aldus de heer Veendorp. Ter bestrij ding van de ziekte heeft men in Apel doorn, Heemstede, Leeuwarden en Rotterdam consultatiebureaux geves tigd, die zeer goed functionneren. In Heemstede heeft men een modern in gerichte kliniek waar o.m. hersenon derzoek kan plaats vinden en waar men speciale afdelingen heeft voor 't toepassen van dieetkuren voor kinde ren. Voorts is in Heemstede een school voor epileptische kinderen. Voor de chronische zieken zijn twee grote in richtingen in Meer en Bosch te Heem stede en Sarepta te Haarlem, waar in totaal zeshonderd patiënten verpieego worden. De vereniging wordt gesteund door „De macht van het kleine", een vereniging met by'na tweehonderddui zend leden, die ieder ƒ1.30 per jaai bijdragen. De resultaten, die deze ver eniging boekt zijn zeer goed en hon derden patiënten hebben hun herstei te danken aan een behandeling in één dezer inrichtingen. Ter verduidelijking van het gesprokene vertoonde de heer Veendorp een fraaie kleurenfilm. Aar. het eind van de avond gaven vei scheidene aanwezigen such als lid van de vereniging op. Het propagandawe, k in de Schermer zal worden gevoero door Ita Posch en Hartje Bronkema. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT Bij de gehouden keuring voor de dienst plicht van de ingeschrevenen voor de lichting 1951 zijn van de 22 ingeschreve nen zestien geschikt en zes ongeschikt verklaard. N.S., daar een autobusdienst voor de N.S. altijd goedkoper is, omdat weg aanleg en onderhoud niet op het bud get van de Spoorwegen drukken. Bergen dient voorop te stellen, aldus mr. Zeiler, dat het belang van Bergen de doorslag moet geven en niet dat van de N.S. Als tussen deze beiden een conlict bestaat, zullen hogere instanties moeten beslissen, doch daarby heeft Bergen het recht en de plicht eigen belangen naar voren te biyven bren gen. Regeling tot bestrijding van kruisbestuiving De Regeringscommissaris voor de Bodemproductie heeft goedgevonden te bepalen: Als gebieden, bedoeld in artikel 2. lid 2, der Bodemproductiebeschikking 1950 Kruisbestuiving, worden aangewe zen de in bijlage 1 omschreven in de polder Geestmerambacht en in de Noordscharwouderpolder gelegen ge bieden. In elk der in bijlage 1 omschreven gebieden is het telen van alle koolras sen, met uitzondering van het bij dat gebied vermelde ras, verboden. Op gronden, gelegen in de polder Geestmerambacht en in de Noordschar. wouderpolder, welke niet behoren tot een der in bijlage 1 omschreven gebie den, is het telen van kool verboden. In de in bijlage 1 omschreven gebie-' den, zomede in de gedeelten van de polder Geestmerambacht en de Noord scharwouderpolder, welke niet beho ren tot een dier gebieden, moet kool afval, hetwelk zich bevindt binnen een afstand van 800 m. van een perceel kool, dat voor zaad wordt geteeld, wor. den verwijderd. Deze beschikking treedt in werking het ingang van de dag na die der dag tekening van de Nederlandse Staats courant. Hieraan is toegevoegd een omschrijving der gebieden en rassen. Voor Schoorl is een dergelijke rege ling vastgesteld. De Prins-Student komt! De Operette-vereniging „Caecilia" komt de beide Paasdagen met de prach tige operette „De Prins Student" van Sigmond Romberg (opnieuw bewerkt door de heer Jac. Prijs, regisseur van de vereniging, in Concordia te Noord- Scharwoude. Het zal de eerste opvoering door een amateurgezelschap van dit mooie werK van ftomberg zijn. De belangstelling hiervoor zal niet alleen aan de Lange dijk maar ook daarbuiten zeer groot zijn en het laat zich aanzien, dat de bezoekers een uitvoering wacht, die zeer veel geeft te genieten. Een operette vol vrolijkheid, waarin echter ook de ernstige noot niet ont breekt, een werk met grote contrasten, van hofhouding tot een gewone boeren bruiloft etc., met heerlijke meesiepen de muziek en zang, waarin ook vele bekende 'studentenliederen voorkomen, een operette, die door de solisten van Caecilia zeer goed wordt bezet, bij ge staan door een uitstekend koor, het vol ledige Zaanse Operette orkest, het ge hele romantische gebeuren in een bonte afwisseling van costumes, decors, ver lichting e.d., een operette, waarvan een ieder zal genieten. In dit werk is ook plaats gemaakt voor de uitvoering van enige fraaie balletten. Ook zal het bestuur er streng op toe zien, dat voar iedere uitvoering niet meer dan 450 bezoekers worden toege laten, zodat een ieder een behoorlijke plaats krijgt en men nog meer dan an ders zal kunnen genieten van „De Prins-Student". De voorverkoop van kaarten zal van af 18 Maart aan de Concordia-zaal plaats hebben. Voof nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. De Langedijker Groentecentrale heeft in 1949 geen slecht jaar gehad, maar toch wij zen de lager wordende veiling- omzetten op een vermindering van de bedrijfsresultaten. Voor de Langedijk bedroeg deze verlaging van de omzet vergeleken bij 1948, f 79.676.zo wordt in het jaarverslag van deze veiling vereniging medegedeeld. Hoewel de prijzen in het afgelopen jaar overwegend goed waren, valt er niettemin een weinig bevredigende gang van zaken in de tuinbouw waar te nemen, hetgeen zij oorzaak vindt ir> de stijging van de bedrijfsonkosten en de zware fiscale druk. In het verslag wordt waarderend ge sproken over het minimum-prijzensy steem van het Centraal Bureau van Veilingen, dat uitstekend heeft vol daan. Over het algemeen heeft de win- terkool in het seizoen 1948—'49 een goede prijs opgebracht. De gele kool heeft In 1949 een lonende teelt gege ven. in tegenstelling tot de rode kool die tot heden toe Ijet zorgenkind is gebleven. Voor 1950 staat een regeling op sta pel, die veer doorgedraaide kool zwaarder dan twee kilogram weinig goeds belooft De witte kool. die tegen een matige prijs werd afgezet, ont moette al vrij spoedig een betere vraag, voornamelijk omdat Frankrijk, dat zijn gehelegroente-oogst zag ver dorren, op de markt kwam. Het war- me weer heeft aan .de kwaliteit, van de kool tijdens het transport veel afbreuk gedaan. Slabonen zijn zeer goed te plaatsen geweest tegen af en toe zeer hoge prijzen, maar voor de bloemkool was het een alleszins onbevredigende nazomer. De prijs van groene kool was na een weifelend begin hoog, doch de meeste telers hadden oogsten van wei nig betekenis. Andijvie kwam met een omzet van tegen de honderdduizend gulden als nummer twaalf op de pro- ductenlijst. Op de winterkool heeft hei abnormaal warme weer in de nazomei zeer nadelige invloed gehad. De afzei van pootaardappelen is vrij goed ge gaan, al was de organisatie ervan an ders dan men had verwacht. Een tekort aan consumptieaardappelen stimuleer de in vele landen de vraag naar poot- goed. De bloembollenteelt was lonend door de groter wordende vraag uil Amerika. Erwten en bonen gaven wis selende uitkomsten. Nadat in het jaarverslag nog mel ding wordt gemaakt van de werkzaam, heden van het marktbestuur besluit de secretaris zijn overzicht met een kort vooruitzicht op 1950, waarin hij o.a wijst op de reeds ver gevorderde vrii making van het Europees handelsver keer. Gaat de teelt weer sterk achter de hoge prijzen aan, dan zullen er in 1950 zeker flinke stroppen worden uit gedeeld. Wat de vooruitzichten der po ferste;lt betreft schijnt men in akker houwkringen weinig gerust te zijn. De hpffing is vastgesteld op f 75 per ha De telers zullen er rekening mee moe ten houden, dat de garantieprijzen we1 "nigszins zul'en worden verlaagd, al dus wordt in het slot van het uitvoe rige jaarverslag gezegd. In het clublokaal van de vereniging „Krijt op Tijd" te Dirkshorn werd de eindstrijd gehouden voor het kampi oenschap 2e klasse libre van het dis trict Schagen. Vrijdagavond werd de spelers een hartelijk welkom toegeroe pen door de heer P. de Goede, voor zitter van de organiserende vereniging De heer G. Pater opende deze kampi oenswedstrijd namens 'het district Schagen. De samenstelling van het rooster was als volgt; 1. K. Bakker, „Holl. Noorderkwartier" te Schagen; 2. H. Jonker, „De Ketser", te Sint Maarten; 3. D. Slik, „Krijt op Tijd", te Dirskhorn; 4. J. v. d. Ham, „De Ketser", te Sint Maarten; 5. W. van Eekeren, „Holl. Noorderkwartier", te Schagen; 6. Jac. de Graaf, „De Caram bole", te Sint Maartensvlotbrug; 7. R. Kos, „De Carambole', te Sint Maar tensvlotbrug; 8. H. Prins, „Holl. Noor derkwartier", te Schagen. De eerste avond was het moeilijk te bepalen wie kampioen zou worden. De gedachten gingen toen uit naar W. v. Eekeren, H. Jonker en J. v. d. Ham. Juist deze namen werden ge noemd, omdat deze spelers al meer dere jaren aan de kampioenswedstrij den hebben deelgenomen en toen ook reeds ernstige candidaten waren. Van Eekeren speelde zijn 2e partij met een moyenne van 9.37. Ook Jonker en v. d. Ham wisten steeds winstpartijen te boeken. Slik was niet direct gelukkig en moest dikwijls met een betrekkelijk klein verschil verliezen. Bakker van HNK is een speler die in deze klasse zeker thuis hoort. Voor de clubgenoten Jac. de Graaf en R. Kos waren deze wedstrijden nog wat zwaar. H. Prins, de reserve speler, werd de kampioen - doder voor H. Jonker. Prins won deze partij met een verschil van 1 car. Jon ker strandde n.l. op 149 car Ook de sterke J. v. d. Ham werd het slachtof fer van deze reserve speler. Er werden verschillende beste partijen gemaakt. De tweede avond. Op de tweede avond moest de be slissing vallen tussen de spelers Jon kerVan Eekeren. In het begin ble ven de spelers wat bij elkander, totdat Van Eekeren langzaam een voorsprong begon te krijgen en met een serie van 30 car. die voorsprong zo groot maakte, dat hij rustig de partij kon uitlopen. Van Eekeren werd dus kampioen met een moyenne van 6,20, waardoor hij tevens promoveerde naar de le klasse Het resultaat van deze wedstrijd was als volgt: W. v. Eekeren 1011 163 6.20 49 11 H. Jonker 1011 185 5.46 40 10 J. V. d. Ham 986 208 4.74 41 10 962 195 4.93 46 863 222 3.89 36 979 222 4.40 35 796 191 4.17 22 720 208 3.46 20 K. Bakker H. Prins D. Slik Jac. de Graaf R. Kos Daar deze wedstrijden op 210 mate riaal werden gespeeld, werd de pro- motiegrens vastgesteld op 5.51. H. Jon ker. die een moyenne van 5 46 behaalde blijft dus in de le klasse libre. Na het bekend worden van deze uit slag richtte de voorzitter de heer de Goede woorden van dank tot het dis- trictsbestuur voor de toekenning van dit kampioenschap en tot de spelers voor de prettige sfeer op deze dagen Hierna dankte de heer De Goede de heer Supér voor het beschikbaar stel len van 't materiaal en de schrijvers en arbiters voor hun medewerking Namens de NBB overhandigde de heer Pater de kampioen de door de Bond beschikbaar gestelde medaille- De heer K. Bakker, woordvoerder namens de spelers bracht dank aan het districtsbestuur en het bestuur van de vereniging „Krijt op Tijd". OPENING ZAAK. Alhier opende mevr. Ernst, B. 70, haar nieuwe zaak in galanterieën, huis houdelijke artikelen enz., welke zij kortgeleden heeft overgenomen van de heer J Manneveld. Voor eerstgenoem- de, die tot nu toe een veel kleinere zaak aan de Stroet exploiteerde, be treft het hier stellig een grote verbe tering. Het is te hopen dat de zaak zo goed mogelijk in de Dirkshornse be hoefte zal kunnen voorzien. Uitbreiding van de straatverlichting? Bij het gemeentebestuur is een ver zoek ingekomen van bewoners van de Lutkedijk, Obdammerdijk en Berk- meerdijk om langs deze wegen straat verlichting te laten aanbrengen. B. en W. hebben zich hierdoor in verbinding gesteld met het P.E.N. Er zullen vermoedelijk twintig lichtpun ten worden aangebracht. In het geheel staan aan deze wegen veertig wonin gen. Naar het oordeel van B. en W. zullen de kosten van aanleg tamelijk hoog zijn, in verband waarmede indien de gemeenteraad aan het ver zoek gevolg zal geven B. en W. gaarne zullen zien dat de straatbelas ting zal worden verhoogd met een zo danig pecentage, dat 80 pet. van de kos ten dezer verlichting hierdoor gedekt zal worden. VANDALISME De jonge bomen langs de Stations weg genieten de ongewenste belang stelling van de „lieve" jeugd. Het. ge meentebestuur stelt zich voor, tegen vandalisme zeer krachtig op te treden, zodat aan de vernielingen ten spoedig ste een einde komt. HERSENSCHUDDING De heer Jac. Bankras alhier heeft Zondagavond als gevolg van een aan rijding met een luxe auto, een hersen schudding opgelopen, daardoor hij voorlopig rust zal moeten houden. 21. Pim, Pam en Pom zitten mis moedig bijeen Zal hun plannetje nu moeten mislukken, alleen omdat ze geen rijstkorreltje meer naar binnen kunnen krijgen? Maar Wetsnavel is er ook nog. Hij heeft diep medelijden met zijn vrienden. „Ja, ik geloof wel, dat ik er iets op weet", zegt hij weer. „Wat dan?" roepen de anderen. „Ik wil alles doen", zegt Pom, „als het maar niet met eten in verband staat!" „Maak je maar niet ongerust", antwoordt Wetsnavel. „Ik heb een reuze idee. Dat ik daar niet eerder op gekomen ben". De drie hond jes geloven Wetsnavel maar half. Hoe kan zo'n klein vogeltje nu helpen? Maar Wetsnavel is ook niet van plan om zélf te helpen, nee.... hij wil iemand anders laten helpen- En ter wijl hij zijn plannetje uiteenzet, klaren de gezichten van Pim, Pam en Pom meer en meer op. jaap van Dijk sprak over natuurbescherming Een onderwerp dat zeker nog wel be langstelling verdient is de natuurbescher ming. Hierover sprak Maandagavond voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling de heer Jaap van Dijk uit Amsterdam. Deze stond enige tijd stil bij het vele werk dat wijlen Jac. P. Thijsse deed voor natuurbescherming. Natuurhistoricus van groot formaat was hij tevens een auteur die met de hem eigen gezellige verteltrant ontelbare lezers van zijn boe ken en albums tot de natuur bracht. Na dat er reeds veel bos- en heidegebied ten offer was gevallen, dreigde in 1906 het Naardermeer te verdwijnen, omdat de ge meente Amsterdam er een stortplaats voor de reinigingsdienst van wilde maken De actie, die toen met gunstig resultaat ont ketend werd leidde tot de oprichting van de vereniging tot behoud van natuurmo numenten. Het Naardermeer kwam onder haar beheer, o.a. „huisden" er 30 paar lenelaars, een voor ons land betrekkelïiV zeldzame vogel. Nu zijn er pim. 200. ter wijl elders, op Texel en het Zwanewater hij Callantsoog er ook nog zo'n aantal is Dank zii schenkingen en aankopen breidde het bezit uit tot 30 40.000 ha grond, ter reinen, die grote betekenis hebben uit we tenschappelijk oogpunt en niet te vergeten hetel-enis hehben als recreatieoord. Eco nomisch bfedt bet ook voordelen. Een voorbeeld gaf spreker met de vennen rondom Oisterwijk. die tienduizenden mensen per iaar trekken en de hotel- en pensionhouders ruim 500.000 gulden op brengen. De heer Van Dijk nam de aanwezigen aan de hand van tientallen plaatjes mee naar enige prachtige natuurreservaten. Z< maakten we kennis met bet prachtige Buurserzand bii Haaksbergen, waar de nog maar weinig voorkomende iepever- heg groeit. De aanwezigen genoten" van foto's van enige vennen. Waarvan ér in Brabant enice tientallen ziin. Lepelaars die in het Naardermeer nestelen zagen we op het witte d^ek. we brachten eer bedoek aan de hossen van Beekhuizen f Nationaal Park Veluweznoml en de avond werd besloten met een kitkie via de camera op bet vogeleiland Texel en op de duinvorming in verschillende sta dia. De heer M»jolie kon na afloop de causeur hartelijk dank zeggen voor de mooie en vooral leerzame avood in he* hüzorder wel omdat Jaap van Dijk' deze avond belangeloos medewerkte. OTTprv VAN DArJKN Het comité, dat de jaarlijkse auto tocht voor Ouden van Dagen organi seert, kwam dezer dagen bijeen. Aller-, lei plannen werden besproken. Dit jaar zal een autotocht gemaakt worden in Juni. De inzameling daarvoor zal van 1526 Maart gehouden worden. Dit weekend hield de P.J.G., afdeling Starnmeer, in het „Herenhuis" van de heer Knegt te Spijkerboor een bonte avond voor haar leden en genodigden. De avond die geheel gevuld werd door eigen krachten, werd geopend door de voorzitter der vereniging, de heer J. Hartog. Deze moest zijn plaats al spoe dig afstaan aan de conferencier van deze avond de lieer K. Jonker. Het was over het algemeen een mooi en afwis selend programma. Er werd accordeon gespeeld door mej. Berthd Wit en de heer Klaas Peek. Het toneelstukje, ge speeld door verschillende leden werd goed uitgevoerd en verplaatste ons in gedachten naar de studio's van onze radio omroep in Hilversum. Het schetsje: „Wat de zon en de maan wisten van de P.J.G.-leden", werd vlot naar voren gebracht door A. Ver dwaald en G. Ris. Als laatste nummer vóór de pauze kwam het knipoog spel en dat bracht de stemming er goed in. Na de pauze was er wederom accor deonspel door B. Wit en KI. Peek. G. Marrees. J. Knaap en P. Sekeringa brachten het schetsje „Het achterstal lige loon", en K. Jonker, die deze avond wel bijzonder op dreef was droeg met veel succes op verschillende manieren een gedicht voor. De avond werd be sloten met het emigratie-spel o.I.v J. v. d. Meer en G. en H. Schoon. Dit spel bracht veel vermaak en werd door de negergroep gewonnen. Aan de voorzit ter de heer J. Hartog en ziin bruid mej G. Marrees werd namens de leden van de P J.G. een bloemenhanger overhan digd ter gelegenheid van hun voorgeno men huwelijk. Tot besluit was er nog een gezellig bal. Geboren! Meine J. E. zv M. J. E Huisenga en M. Blees; Lucas A. J. zv A J. Tol en E. H. Nieuweboer. Overleden: Neeltje Spaans, 83 jr wed. van J. Willig; Batje Corver, 78 jr. echtgen. van M. Doets. Veldloop kampioenschappen van N.H. Zondag te Heiloo Het District Noord-Holland heeft de Athletiek Vereniging DOVES opge dragen de Provinciale Veldloop Kam pioenschappen te organiseren. Zondag vinden deze plaats in het Heilooër Bos. Start en finish zijn in de Ronde O Laan. De wedstrijden beginnen om twee uur en duren tot ongeveer 3 uur. Er is een groot aantal inschrijvingen, n.L 125. Gelopen wordt in vier catego- riën: Junioren B en A, Heren klasse C en D en Heren klasse A en B. DE VIERING VAN NATIONALE. EN ORANJEFEESTEN B. en W. hebben medewerking ver leend tot het hoqden van een collecte om de kosten te kunnen bestrijden voor de dit jaar groots opgezette na tionale- en oranjefeesten. Speciaal de volksspelen en kinderfeesten en trac- taties nopen ons deze collecte bijzonder aan te bevelen. De collecte wordt gehouden van 29 Maart tot 5 April. RAADSVERGADERING Vrijdag 24 Maart komt de Raad ln vergadering bijeen. De agenda wordt nader bekend gemaakt Ouderavond o.l. school D voorzitter, de heer K. Schermer- horn, heette allen welkom, in het bij zonder burgemeester Driessen. Ver volgens deed het hoofd der school, d« heer P. Comielje, verschillende me dedelingen, o.a. over het schoolfeest De drie hoogste klassen gaan drie dagen naar de jeugdherberg in Schoorl en de kleintjes één dag naar Bergen. Alle leerlingen van Driehuizen en Groot-Schermer zijn doorgelicht en in orde bevonden. Hierna werden platen vertoond over de provincie Utrecht, met het door de gemeente nieuv aangekochte projectie apparaat, waarvan men in beide plaat sen een dankbaar gebruik hoopt te maken. Ook werd nog gesproken over de mo gelijkheid tot schoolzwemmen. Er zal geïnformeerd worden of de kinderen ook hier dit kunnen beoefenen. Na de pauze, waarin thee werd ge presenteerd, sprak dr. Van der Weg, schoolarts in Purmerend, over de ver zorging van het schoolkind, wat met grote aandacht werd gevolgd. In de oudercommissie kwam geen wijziging; voorzitter is de heer K. Schermer- horn, secretaris de heer K. Wagenaar en penningmeesteresse mevr. N. Kieft Kat. Verder was er gelegenheid om het werk der kinderen te bekijken. In het bijzonder viel op het keurige hand werk der meisjes, dat onder leiding van mej. M. Boekei werd gemaakt. Feestavond van SDL De voorzitter der handbalvereniging S.D.L., de heer J. Ouweltjes, opende met een kort woord de feestavond van S.D.L., waarna het Noord-Hollands Cabaret-gezelschap optrad met het pro gramma „Hokus-Pokus". Hieraan ver leende medewerking André Carrellen deze zorgde natuurlijk voor een flinke dosis humor. Emiel Morettie (onze oud-plaats genoot) liet buitengewone goocheltoe ren zien, die met veel aandacht wer den gevolgd. De zangeres van dit gezelschap vol deed het beste in haar eerste zang nummer. Ook O. Bootsma zorgde voor een keurig muzikale omlijsting. Al met al was het een heel aardig programma. De verloting gaf een mooie bate voor de kas. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus, G. M., z. van J. Mooü en A. Beerse. Cornelia M., d. van W. P. Liimmen en C. M. Bakkum. Johannes C„ z. van P. Hes en J. Bier steker. Joanne M„ d. van J. Dekker en G. Oud. Jacobus A., z. van J. Kuijper en P. Gooijer. Petrus, z. van J. de Graaf en E. Schut. Overleden: Arte Way, 78 jaar. Ingekomen: C. J. Baltus uit Cas- tricum; M. C. Komen uit Noordwijk; G. Smit, van Texel; W. C. Dekker, uit Bergen (N.-H.) Vertrokken: H. Zonneveld naar Castricum; T. Mulder naar Schoorl; S. Vergouw en lezin naar Amsterdam: V. A. Pronk, naar Den Haag; A. Admiraal, naar Heiloo; C. J. Koot, naar Warmen huizen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7