Eyskens wil een nieuwe Katholiek- Liberale regering vormen Kort Bestek Proefneming met waterstofbom? Zal Turkije vriendschapspact met Italië sluiten? Een milliard minder Marshall-hulp Er zullen voldoende troepen zijn Zakenleven in Indonesië ligt stil Dinsdag 21 Maart 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 68 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe stakingen Twee atoomgeleerden uit Engeland verdwenen Dank der natie voor Prins Bernhard Amerikaanse wapenen naar Europa BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.chterdaii) 20 Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Familieberichten 20 ct p- m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden S 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Leopold zal nooif meer koning der Belgen zijn In zijn kwaliteit van informateur is Gaston Eyskens gistermorgen zijn bespre kingen begonnen. Hij ontving allereerst Motz, de voorzitter van de liberale party. Na afloop van een eveneens gistermorgen gehouden büeenkomst van de liberale senaatsfractie verklaarde de voorzitter de heer Colonvaux: In liberale kringen komt hoe langer hoe meer de wens tot uitdrukking, dat met alle moge- ïyke middelen naar een nationale oplossing van de koningskwestie gezocht wordt. Meer kon hij op dat moment niet mededelen. In politieke kringen te Brussel is men algemeen van oordeel, dat Eyskens zal trachten opnieuw 'n ka tholiek-liberale regering te vormen. Enkele niet koningsgezinde liberale minis ters zouden volgens deze kringen worden vervangen door Vlaamse liberalen. der Walen en der Brusselse bevolking' en meer dan 30 pet. der Vlaamse be volking. Leopold zal nimmer meer de koning der Belgen zijn. Het hoofdbestuur van de Belgische communistische partij heeft een be roep gedaan op de socialisten het een heidsfront tussen socialisten en com munisten te verstevigen en uit te breiden, teneinde Leopolds terugkeer te verhinderen. Intussen zijn talrijke arbeiders in verschillende plaatsen opnieuw in sta king gegaan. In antwoord op de op roep van de Belgische Transportarbei dersbond legden 25.000 havenarbeiders te Antwerpen het werk neer. Het be treft hier een waarschuwingsstaking, die 24 uur zou duren en bijna 70 pet. van alle havenarbeiders omvat. De katholieke arbeiders, die geen gehoor, aan de oproep gaven, werken onder bewaking der politie. Ook in Brussel en in de vallei van de Senne legden verscheidene duizenden arbeiders het werk neer. Socialisten en communisten samen? Het socialistische blad „Le Peuple" zeide, dat zodra de democratie op het spel staat, staking de meest wettelijke vorm van verdediging is. Zeer scherp werd het blad, toen het schreef: Men tart niet ongestraft de meerderheid Weer op aiol Eniwetok In April zullen Amerikaanse deskun digen op de Atol Eniwetok, in de Stille Oceaan, proefnemingen doen met een waterstofbom, zo wordt in doorgaans goedingelichte kringen vernomen. De waterstofbom zou ongeveer vijftig maal zo sterk zpn als de atoombommen, die thans in de Ver. Staten geproduceerd worden. Een doorgaans goed ingelichte atoomdeskundige deelde aan het Fran se persbureau AFP mede, dat in de loop van de maand April voor de eerste maal een in de Verenigde Staten ver vaardigde waterstofbom zal worden be proefd. De proef zou, evenals die met gewone atoombommen, worden geno men op de Atol Eniwetok in de Stille Oceaan. De technische bijzonderheden zullen streng geheim worden gehouden, maar na afloop zou de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie een verklaring uitgeven, waarin de voor naamste resultaten van de proef zullen worden vermeld. Maandag had men te Washington de indruk, dat de proefneming op Eniwetok vooral ten doel heeft, de afmetingen van het definitieve model van de bom te bepalen. Technici zijn van oordeel, dat de waterstofbom betrekkelijk eenvou dig te maken is. Bovendien is deze bom minder kostbaar dan een gewone atoom bom, daar de grondstoffen ervoor veel goedkoper zijn dan uranium 235 of plu tonium. ROOD CHINA NIET IN VEILIGHEIDSRAAD Engeland heeft een vergeefse poging gedaan, om de impasse in de Veilig heidsraad over de vertegenwoordiging van China te verbreken. Na overleg met de Amerikaanse afgevaardigde heeft de Britse vertegenwoordiger, Sir Terence Shone, de gedelegeerden van Ecuador, Egypte en Cuba verzocht de toelating van een vertegenwoordiger van het communistische China in de raad te steunen, zonder eerst de re gering te Peking te erkennen. Geen der drie landen was hiertoe bereid. Reorganisatie ten Vaticane? Volgens mededeling uit gewoonlijk betrouwbare bronnen bestaat de moge lijkheid, dat de Paus in Mei een trium viraat van drie nieuwe kardinalen zal benoemen, dat, onder leiding van de Paus, aan het hoofd zou komen te staan van het interne bestuur van de kerk zowel als van de buitenlandse betrek kingen van het Vaticaan. Verder neemt men aan, dat de paus volgend jaar het college van kardinalen zal uitbreiden van zeventig tot honderd leden. Dit zou de mogelijkheid schep pen tot ruimere vertegenwoordiging in het college van de niet-Europese lan den. A VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN EN GEDOOD Maandagovhtend ca. 8.30 uur is de 13-jarige A. L. van R.C., wonende te Wassenaar en leerlinge van de meisjes HBS te Leiden, op het stationsplein te Leiden van de rijdende tram gespron gen, waarbij zij kwam te vallen. Zij werd door de tram meegesleurd en overreden. De dood trad onmiddellijk in. Hoewel zulks door het ministerie van bevoorrading wordt ontkend en ook Scotland Yard het bericht heeft gede menteerd, zijn volgens de Daily Grap- nic twee vooraanstaande in de VS ge boren atoomgeleerden plotseling uit Engeland verdwenen. Men neemt aan, dat zij zich naar de VS hebben begeven. De speciale afdeling van Scotland Yard heeft het federaal bureau van onder zoek (FBI) te Washington om opspo ring verzocht, aldus het blad. Beide ge leerden zijn enige maanden in Enge land geweest en hebben toegang gehad tot een groot gedeelte van de geheim ste werkzaamheden op atoomgebied te Harwell. Sfraatroof in Den Haag Te 's-Gravenhage is de laatste dagen een paar maal een straatroof gepleegd. Zaterdagavond werd mejuffrouw G. R. uit Leidschendam aanges- -oken door 'n man, die met haar me™ wilde gaan. Toen zij te kennen gaf van zijn gezel schap niet gediend te zijn, ontrukte hij haar een handtasje dat o.a. f 6.bevat te. Het tasje is leeg teruggevonden. Z. K. H. prins Bernhard heeft gis termiddag in de ministerraad verslag uitgebracht over de ervaringen opge daan op de reis, waarvan hij Zondag terugkeerde. Daarbij bleek hoe uiter mate belangrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor ons land is geweest. Op zeer ruime schaal spe ciaal ook op economisch terrein heeft Z. K. H zich tijdens de reis doen in formeren. De Prins heeft door deze vermoeiende doch voor onze verhou ding tot de bezochte gebieden zeer waardevolle reis te willen maken, Ne derland bijzonder aan zich verplicht. De minister-president heeft dan ook aan het einde van de bespreking aan Z. K. H. de dank der natie overge bracht. BRITSE LEGER STERK GEREDUCEERD De Britse minister van Oorlog, John Strachey, heeft in het Britse parlement verklaard, dat het ernstigste vraagstuk in het Verre Oosten gelegen was in de campagne tegen de georganiseerde op standelingen in Malakka en de daar ge pleegde sabotage. De totale sterkte van het staande le ger was thans 376.000 man. Drie jaar geleden was het totaal 862.000 man. Het grootste vraagstuk bestond thans in het op de been brengen van een beroepsle ger van voldoende sterkte. Dit zou in April uit 185 000 man bestaan. Wellicht hiervoor overtollige landbouwproducten De commissie voor Buitenlandse Za ken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Maandag besloten het bedrag, dat de E.C.A. voor de Marshall-hulp in 1950/51 heeft aange vraagd, met 1 milliard dollars te ver minderen en hiervoor waarschijnlijk in de plaats overtollige Amerikaanse landbouwproducten tot eenzelfde waar de te verstrekken. Serefse Khama nog niet naar Afrika vertrokken Seretse Khama heeft onverwacht af gezien van zijn plan om het voorstel der Britse regering aan te nemen en zich voorlopig naar Beetsjoanaland te begeven. In plaats hiervan begaf Se retse Khama zich Maandagavond naar het Lagerhuis, om met enige Britse parlementsleden te overleggen. Seretse Khama zal in elk geval te Londen blijven, totdat het witboek van de Engelse regering over zijn zaak is verschenen. Men verwacht, dat dit Woensdag a.s. het geval zal zijn. joegoslaven „wilden mauso leum van Dimitrof opblazen" Te Sofia is een proces begonnen tegen een aantal Joegoslaven, die worden be schuldigd van „spionnage en subversieve activiteit". Volgens het Bulgaarse pers bureau hadden zij vorig jaar Septem ber op de dag van Bulgarije's bevrij ding door het rode leger, het mauso leum van Dimitrof willen opblazen. Zij zouden volgens de tenlastelegging daar bij erop hebben gerekend, dat de Sow- jet-maarschalk Worosjilof en de gehele Bulgaarse regering om het leven zouden komen. Worosjilof, die lid is van het politburo der Russische communis tische partij, was toendertijd als eregast te Sofia aanwezig. Met Pinksteren in Berlijn Om ongeregeldheden het hoofd te kunnen bieden Met Pinksteren zullen de Westelijke geallieerden voldoende troepen in West- Berlpn hebben om het hoofd te kunnen bieden aan eventuele ongeregeldheden ten gevolge van de Pinkstermars der onder communistische leiding staande Vrije Duitse Jeugd. MacCloy verklaarde te hopen, dat de troepen niet nodig zullen zyn. Over Churchills voorstel tot herbewapening van Duitsland zei McCloy, dat hy met tegenzin commentaar gaf op opmerkingen van zulk een vooraanstaand man als Churchill, doch dat men naar zijn mening meer moest praten over de strijdkrachten in West-Europa alvorens men het over strijdkrachten in Duitsland zou hebben. Dit besluit werd genomen, ondanks de bezwaren van de regering tegen het desbetreffende amendement van een republikeins afgevaardigde. De stem. ming over het amendement werd achter gesloten deuren gehouden en er werd niet bekend gemaakt, met welke meer derheid tot goedkeuring werd besloten. Krachtens het amendement werd het voor 1950/51 voorgestelde bedrag der Marshall-hulp met 1 milliard dollars verlaagd tot 1.950.000.000 dollars. De democratische afgevaardigde John Kee, die voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken is, deelde aan de pers mede, dat deze wijziging naar zijn mening zowel voor het E.C.A.-pro- gramma als voor het regeringsprogram ma voor het steunen van de landbouw prijzen fnuikend zal zijn. Eerste schrede op weg naar Middellandse- Zeeverdrag (Van onze correspondent te Rome) I)E ITALIAANSE AMBASSADEUR in Ankara en de Turkse regering voe ren sedert korte tyd besprekingen over een verdrag. Wanneer de Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sadak, binnenkort voor de vergadering van de Raad van Europa naar Parijs zal reizen, zal hij in Rome afstappen en waar- schijniyk een vriendschaps- en non- aggressie-pact met Italië ondertekenen. Politieke commentators zien in dit nieuwe TurksItaliaanse verdrag de eerste schrede op de weg naar het Mid dellandse Zee-Pact, een oud project, waarover na het van kracht worden van het Atlantisch Pact vooral in Tur kije en Griekenland steeds weer wordt gediscuteerd. Ook een vriendschapsver drag tussen Turkije en Griekenland is in voorbereiding. Nu is het TurksItaliaanse verdrag, geen bondgenootschap-overeenkomst van de soort, zoals Turkije in 1939 met Groot-Brittannie en Frankrijk afsloot. In Rome zowel als in Ankara zijn de- menties uitgegeven die deze verhou ding duidelijk maken. Desondanks zien ook politieke kringen in Turkije in de voor einde Maart te verwachten on dertekening een eerste stap naar het Middellandse Zee—Pact, waarvan men weet, dat het de voor de Turkse vei ligheid wakende regering zeer na aan het hart ligt. Voor de scheping van dit pact als tegenhanger van het Atlantisch Pact wenst Turkije veiligheidsgaranties van de Verenigde Staten. Een waarborg voor de Turkse landsgrenzen zou ech ter een militair bondgenootschap tussen Washington en Ankara betekenen, het- DRIE S.D.-ERS TER DOOD VEROORDEELD De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis, dat door de Gro ninger Kamer van het Bijzondere Ge rechtshof te Leeuwarden is opgelegd aan de SD-ers Lehnhoff, Bellmer en Haase, bevestigd. Dit trio heeft van Groningen uit de Noordelijke provincies geterroriseerd. kans Amerikaanse superforten voor Engeland De eerste vier van ongeveer 75 Su perforten zijn Maandag uit de Ver. Sta ten naar Engeland vertrokken. De le vering geschiedt op grond van het pro gram voor wapenhulp aan geallieerde landen. Jn Genève heeft een oplichter gezien, zich enige weken voor bis schop uit te geven. Hij droeg de bis schopsring ging bijna elke ochtend de <i<iuiiiniiiiiiniiiiiiiuiiiinniiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiniHHiiiHiuHHHUlliiH mis lezen en woonde onlangs de ver- professor Davis van de Stanford- toning van een film over godsdienst Universiteit heeft voorspeld, dat de bij. waarbij hij een keurige toespraak bevolking van de Verenigde Staten in hield, zodat de collecte 350 Zwitserse vijftfc i^^et een aan- - frans opbracht. Maar hij maakte fou- vas van, v«ftle tot tweehonderd mil- ro„dgedobberd lioen zal aangroeien. De geleerde heer 6 ten, die een bisschop nooit zou maken 6 f, neemt blijkbaar geen risico en heeft en toen begon de politie te snuffelen. de grenzeQ nQgal ruim gesteld Q In Toen zij de identiteit had vastgesteld Kaapstad heeft een Katholieke priester van heten. Net als Hitier. Hamman Bou Hadjar bij Oran is altijd een onbekend vies gehucht geweest. Tot er Vrijdag uranium werd gevonden. Dat maakt het opeens heel belangrijk! Een Amerikaans reparatieschip heeft 26 matrozen opgepikt, die zeven dagen op vlotten in de van haaien wemelen Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist, overigens overwegend droog weer met opklaringen. Weinig veran dering in temperatuur. Zwakke tol matige wind, hoofdzakelijk uil Vestelijke richtingen. .DINSDAG: Zon op 6.40, ondei 18.56. Maan op 7.37, onder 23.38 Deense Senaat heeft een vrouw tot voorzitter gekozen en daarmee was de pseudo-bisschop nèt over de een "boete van Twintig "pond sterling primeur in de Deense parlemen- grens verdwenen. Een straat in gekregen, omdat hij een huwelijk had talre geschiedenisgebracht Sowjet- Kerkrade heeft te kampen met een voltrokken tussen een blanke man en j-ussische patrouilleboten hebben bij rattenplaag. De bewoners konden de een vrouw van gemengd bloed. Want et eiland Hokkaido twee Japanse vis- griezels eenvoudig niet meer baas en hebben nu de hulp ingeroepen van een Maastrichtenaar, die bekend staat als de „rattenvanger van Caberg". Hoe-ie het doet, weet ik niet, maar hij garandeert de Kerkraderen, dat over drie dagen de ratten verdwenen zullen zijn. In 1953 zal in Amsterdam het derde na-oorlogse internationale con gres vanvolkstuinders worden gehouden. Als alle koningen en presi denten en dictators, wier tuinen alleen maar een beetje groter zijn, dat nu óók eens deden, zouden we dan niet een stuk in de goede richting opschie ten? O In Italië zijn geraamten ge vonden van mensen, die groter dan ge wone lieden zijn Victor Emanuels ge beente is er dus zeker niet by. dat mag niet van meneer Malan. Die sersschuiten met kanonvuur bestookt Daniel heet, maar Adolf had kunnen en daarna buitgemaakt. Achttien Ja panse vissersboten ontkwamen, om thuis te gaan vertellen, dat ook daar de vis duur betaald wordt. Indien het puinruimen in hetzelfde tempo doorgaat, zal omstreeks 1961 het laat ste puin uit de straten van Berlijn zijn verdwenen. Als er tenminste tegen die tijd geen nieuwe is bijgeko men. Senator William Langer heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp om filmsterren vergun ningen te geven. Langer wil Charles Chaplin en anderen deporteren. Zo maar. De eerste boodschap, die de Britse admiraliteit van de mijnenleg- ger „Truelove" uit de poolstreken kreeg, luidde: „Tosh heeft één ei ge legd." Tosh is de scheepskanarie. Je (Indonesische) geld of je (halve) leven! Het onderzoekcentrum van de Co lumbia Universiteit is verrijkt met het grootste synchro-cyclotron ter wereld. Dit cyclotron kan 385.000.000 volt voortbrengen. V.l.n.r. kapitein Fremont Eggers, commandant van de research afdeling der Ameri kaanse Marine in New York, dr. John R. Dunning, wetenschappe lijk directeur van het onderzoek centrum en dr. Eugene T. Booth, eveneens directeur van het cen trum, bij het cyclotron. geen de Verenigde Staten niet willen afsluiten. Zij geven de voorkeur aan regionale bondgenootschappen. De Turkse regering zou intussen bepaalde toezeggingen ontvangen hebben. De Amerikaanse diplomatenconferenties in Istanbul (December) en Cairo (begin Maart) zouden in dit verband even be langrijk zijn, als het bezoek van de Amerikaanse Middellandse Zee-vloot aan Istanbul en Izmir gedurende de eerste dagen van Maart. Van de 20 een heden van deze vloot waren in ieder geval lft in de ver van het centrum van de Middellandse Zee gelegen Turkse havens verschenen. Deze vloot overtrof in grootte het sinds 1946 gebruikelijke jaarlijkse Amerikaanse vlagvertoon. Volgende week Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft bekend gemaakt dat in de loop van de volgende week zal worden begonnen met het verzen den van Amerikaanse militaire uitrus ting naar de staten-ondertekenaren van het Atlantische Verdrag. Toenadering tussen Grieken land en Joegoslavië? Amerikaanse functionarissen te Athene hebben ontkend, dat George Allen, Amerikaans ambassadeur in Joegoslavië, die thans een bezoek aan Athene brengt, zal trachten een toe nadering tussen Griekenland en Joe goslavië tot stand te brengen. Hij zou geen contact opnemen met Griekse functionarissen, zo verklaarden zij. Toch wordt vernomen, dat Allen een onderhoud heeft gehad met Panayotis Pipinelis, minister van Buitenlandse Zaken in het Griekse zakenkabinet. In kringen der centrum-partijen werd gezegd, dat, indien deze partij en er in slagen een coalitie-regering te vormen, zij gaarne toenadering tot Joegoslavië zouden zoeken. Sommige zegslieden stelden zich de onmiddellij ke benoeming van een Griekse am bassadeur in Joegoslavië voor: een post, welke reeds twee jaar open is. De Chinese communisten beletten evacuatie van Amerikanen Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Chinese communisten een mas sale evacuatie van Amerikanen uit China hebben belet door op het laatste ogenblik te weigeren aan twee Ameri kaanse schepen toestemming te geven voor het binnenvaren van de haven van Sjanghai. De plaatselijke Ameri kaanse vertegenwoordigers is verzocht om bij de Chinese autoriteiten aan te dringen op herziening van het verbod. Dit verbod treft bijna 2.000 buiten landers, onder wie 310 Amerikanen. Nieuw proces in Praag Blijkens berichten uit Tsjechoslo- wakije is in Praag een proces begonnen tegen 16 personen, die ervan worden beschuldigd, in dienst van de Ameri kaanse. Vaticaanse en Franse inlich tingendiensten spionnage, sabotage en terroristische activiteit te hebben be dreven. De activiteit van de groep zou haar hoogtepunt hebben in een moord op een luitenant van de politie, die door een vrouwelijk lid van de groep in een donkere laan zou zijn gelokt. De voornaamste beklaagde is de katholieke priester Porizek, die „de morele auteur van alle door de groep bedreven misdaden" zou zijn geweest. Renaultfabriek draait weer De arbeiders van de genationaliseerde fabriek van Renault te Parijs zijn weer aan het werk gegaan. Zij handhaven echter hun eis tot een gratificatie van 3.000 francs. MEISJE BIJ VERKEERSONGELUK OMGEKOMEN. In de Roelof Hartstraat te Amsterdam is Maandagavond een 17-jarige wiel- rijdster door de aanhangwagen van een passerende vrachtauto aangereden. Zij werd zo ernstig gewond, dat zü kort daarop is overleden. Geldzuivering sticht verwarring Het zakenleven in Indonesië ligt bij na geheel stil door de plotseling inge voerde geldzuivering. Op alle markter heerste gistermorgen verwarring. Ver schrikte Indonesiërs weigerden hun bankbiljetten in tweeën te laten knip pen. Reizigers uit landen overzee zijn zwaar getroffen. Zij die hun geld tegen de officiële koers van 10.8 gulden te gen een pond sterling hadden ingeruild hebben nu nog slechts vijf gulden per pond sterling in handen, hetgeen net genoeg is voor een pakje sigaretten. Het verblijf in een goed hotel kost twintig gulden per dag. Het somberst van al zagen de Nederlanders, de Indo Europeanen en de Chinezen, onder wie zich de best gesitueerden van het land bevinden. Een reis naar Nederland is in de laatste acht dagen, door de nieu we deviezenregelingen en door de geld zuivering, zes maal zo duur geworden. Enige verwarring In de winkelstraten en op de passars van Djakarta ontstond Maandagochtend enige verwarring door de nieuwe geld- maatregelen. De nieuwe betaalmidde len, de linkerhelften van de bankbiljet ten, werden door de verkopers soms wantrouwend bekeken, de tokohouders van de pasar Baru hielden veelal hun deuren gesloten, totdat de politie tussen beide kwam, er op wijzend, daf hier voor zware straffen mogelijk zijn. Te Piraeus bij Athene ontstond Zon dagavond in een bioscoop brand. Tien personen kwamen in de vlammen om, 30 werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1