De Hoogovens te Velsen vragen 188 millioen gulden Algemene staking in Italië afgekondigd Adenauer over de Frans-Duitse Unie Kort Bestek Woensdag 22 Maart 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Incident bij Malang Een Brits vrachtvliegtuig neergestort Eyskens nog steeds niet geslaagd Eerste Kamer over „Wederopbouw'' PI ;fsexfracfi) i oencrême r ij f w a S) 147e Jaargang No. 69 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Plannen voor grote uitbreiding gereed Rijk zal voor 74 millioen deelnemen Darul Islam steekt 500 huizen in brand Molotof: De rechterhand van Stalin Krijgt O.-Duitse politie eigen luchtmacht? Kanselier zet zijn ideeën uiteen Voor de veiligheid van Europa Geen wijziging in het voorlopig Nederl. elftal Dr. Lindstroem zal echtscheiding eisen mi llig. Soms be- :n trieste vaal- :en kille Zuid- tegen de aarde kraag van de rgen winterjas e straat. En al 1 hun houding O, dat weer! t moment ver- t dikwijls even l zelf. Achter ïuilt niet zel- Want plotse- lur schiet de en waait heel te wolkenlucht 3e spreeuwen uit, de kraaien ;ste top van de :en uitzicht. licht ketsen op t de akker stijgt ie geur, die on- iorjaar verbon- iroege ochtend- naar een woord len, omdat ze ten kunnen we- moet blindsta- lijnbaar duister ie die mussen in de bottende zie ik ook de bloemen zich al :e geur en hoor n bij, die haar iel van zon en revende popels, terieuze accoor- gen mogen dan jr ons ia ge land, ie boom, die in ons landschap Et. Welke boom lijn bogen, ver- it als een ven- :rk? Is een laan tang van groen- iun hoge smalle neldak dragend? nt het takken- het dartele wit zoorj aarswolken, lijn komen aan- vijde polderland d is de lente in- ie weiden krijgt 'erik zingt. Kie- izelingwekkende milde lentelucht paar bonte pie- op die eigenaar- arde gericht ai en zetten hun g in de lucht, ammeren ze had ■rderij bloeien de ikjes, plekt het auw van crocus- 'isknoppen kleur, sering staan op lodborst bekijkt bloei staande elbehagen en zet ske in: Siet-siet- n van het voor- t. Het stemt de goede gedach- we vitaliteit. ?rft: in het duin, roep doen horen, de zee een nieuw erland om te ge- 2 vliegbeeld van >ver de Limburg- n de geelokertint t oog al weet te :onder terughou- Dit land, ons heid, een lieflijk- nuitputtelijk is. e dagen weer een ran haar glorie Geniet er van! weerlegt de igen van thy reizende ambassa- aten, heeft ver- ilikeinse senator, loor hem te be- nunistische sym- heeft geleverd 2 belangen van de jpen". Jessup, die ie sub-commissie de Senaat, heeft ook maar enige en voor de com- irde, dat het een is „een ambassa- iten te doen door- ïaar en een ver- BdREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdain 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. De Hoogovens te Velsen willen gaan uitbreiden. Bovendien willen zij een nieuwe N.V. grondvesten, die een breedbandwalserij en een blikfabriek zal oprichten en exploiteren. Wil dit op korte termijn mogelijk zijn, dan zal er een groot kapitaal moeten worden gefourneerd. Het gehele karwei uitbreiding en nieuwbouw zal 188 millioen gulden gaan kosten. De regering heeft thans een complex voorstellen bij de Tweede Kamer ingediend, die deelneming in de financiering dezer uitbreiding tot een totaal bedrag van 74 millioen mogelijk moeten maken. Bovendien zal de regering rente en aflossing van een lening, groot 26 millioen, garanderen. walserij plaats vindt, op een moderne wijze te doen geschieden, terwijl daar naast de productie ter hand kan wor den genomen van koudgewalste dunne plaat, welke wegens de bijzonder goe de kwaliteit het warm gewalste pro duct op vele gebieden meer en meer gaat vervangen. Hierdoor ontstaat tevens de moge lijkheid om het bedrijf af te ronden met een blikfabriek. Voor de uitvoering dezer plannen zal naar schatting f 188.000.000 nodig zijn, en wel 53 millioen voor uitbrei ding binnen het complex der hoog ovens en 135 millioen voor de nieuwe onderneming. De staat zal voor negen millioen deelnemen in de uitbreiding van het aandelenkapitaal van de Hoogovens en in het kapitaal van de nieuwe onderneming met 65 millioen. De Hoogovens zelf zullen hierin twee millioen bijdragen. Het bestaande bedrijf van de Hoog ovens heeft volgens de memorie van toelichting nog niet zijn optimale grootte bereikt, aangezien de walserij en de staalfabriek een te beperkte ca paciteit hebben. Uitbreiding hiervan zal leiden tot de vorming van een har monisch bedrijfscomplex. Deze afron ding komt in de volgende punten tot uitdrukking: 1. Een veel groter deel van het ge produceerde ruwijzer, dat direct in vloeibare toestand van de Hoogovens'' naar de staalfabriek zal worden ge bracht, zal in eigen installaties direct tot staal kunnen worden verwerkt. 2. Door de toevoeging van een blok- walserij zal de staalfabriek een grotere mate van efficiency bereiken, terwijl met de capaciteit van de zware plaat- walserij een hogere productie, een ver hoging van 140 000 ton tot 205.000 ton, kan worden verkregen. Bovendien zul len zwaardere platen kunnen worden vervaardigd dan thans mogelijk is. Aan deze zware platen heeft de Nederland se scheepsbouw in toenemende mate behoefte. 3. De mogelijkheid wordt geschapen, de productie van warmgewalste, dunne plaat, welke thans in een verouderde In de kampongs Neggcmg en Ka- rangsari in het gebied van Garut zijn 500 huizen door de Darul Islam in brand gestoken. Van bevoegde zijde werd medegedeeld, dat intussen na het optreden van de T.N.I., de DaruJ Islam als beweging in het gebied van Garut werd lamgeslagen. Honderden werden gevangen genomen en de voor raden werden in beslag genomen. Niet temin worden nog vernietigingen door groepen van de Darul Islam aange richt. Menuhin speelde voor de Zoeloe's Yehudi Menuhin heeft zijn laatste concert in Zuid-Afrika voor de natu rellen van Orlando (een der grootste naturellen-agglomeraties hij Johan nesburg), met het Johannesburgse stadsorkest onder Frits Schuurman gegeven. Het auditorium, grotendeels bestaande uit Zoeloe's, was diep onder de indruk en de woordvoerder dankte Menuhin met de woorden: „Umgadinwa nangosomo", hetgeen betekent: „Wordt het spelen voor ons niet moede en kom terug". Na zjjn aftreden als minister van buitenlandse zaken heeft Molotof bijna alle uitvoerende macht in de Sowjet- Unie op zich genomen, om de taak van de ouder wordende Stalin te verlich ten en diens krachten te sparen. Dit is Maandagavond door de Sowjetrussisehe kolonel Nakivali in een toespraak te Oost-Berlijn medegedeeld. Twee leden der Koninklijke Marine gedood In de omgeving van Malang deed zich Donderdag een incident voor tus sen bewapende Indonesiërs en vier leden van de Koninklijke Marine. De juiste toedracht is nog niet bekend; noch van de zijde van de Nederlandse Marine noch van de zijde van de mili taire gouverneur wenste men inlich tingen te geven. Naar verluidt, werd een auto met leden van de K.M. door vijf bewapende Indonesiërs aangehou den. Vaststaat, dat een onder-officier en een korporaal van de marine wer den neergeschoten. De twee anderen slaagden er in te ontvluchten. Kort na het incident werd alarm gemaakt, waarna een achtervolging werd inge zet. Hierbij werden enkele Indonesi sche burgers gedood. Men zou geslaagd zijn de daders te arresteren. Volgens het Westberlijnse blad „So- cialdemokrat" hebben de Sowjetrussi sehe autoriteiten de Oostduitse politie toestemming verleend een eigen lucht macht in te stellen. „Deze luchtmacht zal een onderdeel vormen van de grenspolitie, de toestellen zullen als kenmerk Sow jet-sterren dragen en al leen betrouwbare communisten zullen tot bestuurder opgeleid worden", aldus het blad. Van andere zijde was van dit bericht geen bevestiging te krij gen. Jacht op walvissen ten einde Op 15 Maart middernacht eindigde het op 22 December 1949 aangevangen seizoen voor de vangst op walvissen (duur seizoen vorig jaar 15 December 1948 t.m. 26 Maart 1949). In totaaJ werden geproduceerd 77.377 (105.040) vaten traan en 4.957 (4.168) vaten spermólie. Wie kent deze vrouw, die genoemd wordt „tante Barbara", „madame Barbara" of liever „de Chef"? Zij rijdt veel in een verbouwde, don kergrijze jeep en is gesignaleerd in gezelschap van een opvallend elegant geklede jonge vrouw. De redactie houdt zich aanbevo len voor alle inlichtingen. Wij verwijzen naar het artikel op pa gina drie van dit nummer. Als protest tegen anti communistische regerings maatregelen" Het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond heeft te gen vandaag een algemene staking uit geroepen uit protest tegen een reeks regeringsmaatregelen, die een verbod van alle politieke en vakverenigings vergaderingen mogelijk maken. Boven dien wil de minister van binnenlandse zaken het politie-apparaat aanzienlijk versterken, omdat er in de laatste tjjd nog al wat agenten van de Kominform het land zijn binnengekomen. Het communistische vakverbond heeft de stakingsoproep gericht tot het per soneel van alle openbare diensten, zo- ais trams en bussen, het onderwijs, en tot de employé's van kranten, kantoren en winkels. Spoorwegen, gas-, water en electriciteitsbedrijven vallen er bui ten, evenals geneeskundige diensten. Het vakverbond, dat in verbinding staat met de unitarische socialistische partij en dat tachtigduizend arbeiders omvat, heeft zich bij de vijf millioen Waar kortgeleden 80 mensen de dood vonden Ongeval eiste 4 doden Ongeveer dertien km. verwijderd van de plek waar negen dagen geleden de Tudor met tachtig mensen verongelukte, is gisteren in Wales een Engels Bris- tol-vrachtvliegtuig neergestort. De be manning en drie passagiers kwamen om bet leven. Nog enige minuten voor de ramp was het vliegtuig in Contact geweest met grondstations bij Cardiff. Volgens ooggetuigen draaide het .toestel opeens in de lucht rond, brak in stukken en stortte toen naar beneden. Het kwam V-echt in een nieuw aangeplante groep bomen, op slechts een steenworp afstands van een honderdtal arbei ders. De dorpelingen, nog met de herin nering aan het ongeluk van negen da gen geleden, snelden toe om hulp te bieden doch vonden geen overleven den. GEEN PROEF MET DE WATERSTOFBOM Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft officieel de berichten te gengesproken, als zou de volgende maand bjj de Eniwetok-atol een proef worden genomen met een waterstof bom. „De tijd tot handelen is gekomen" „Nog een kwestie van uren.... Ofschoon Eyskens gistermiddag aan de Katholieke afgevaardigden verklaar de, dat de vorming van een nieuw katholiekliberaal kabinet „nog een kwestie van uren" was, bleek hjj bij het ter perse gaan van dit nummer er nog niet in te zijn geslaagd een nieuwe regering te vormen. Gistermiddag deelde hij mede, dat hij besprekingen hau gevoerd met de voor zitters van Kamer en Senaat, Van Cau- welaert en Gillon, alsmede met oud minister De Schrijver, de liberale mi nister in het demissionnaire kabinet Dierckx en de secretaris van de ko ning, Pirenne. Ook heeft hij een onder houd gehad met een aantal extra parlementairen. Hij zeide, dat hij zijn onderhandelingen pas kan voortzetten, wanneer hij volkomen op de hoogte is van de houding der liberalen. Op de vraag of een katholiekliberale coali tie nog mogelijk is, antwoordde de heer Eyskens: „dat is nog steeds mogelijk" Toen een der journalisten hem vroeg: „Wilt u een regering vormen met ex tra-parlementairen?", lachte de heer Eyskens en zeide: „Ik weet het niet". Vrijwel alle bij de koningskwestie betrokken partijen gaven gisteren ver klaringen af. Na een vergadering van de liberale fracties van Kamer en Se naat werd verklaard: ..Wij zullen onze goedkeuring weigeren aan een oplos sing, die geen verzoening van de ver schillende landsdelen betekent De op lossing van de crisis is geen kwestie van spoed, maar var, doeltreffendheid". Namens de socialistische kamer- en senaatsfracties werd verklaard: „Wij verheugen ons over de inspanning der arbeidersklasse, die in kalmte en orde tot stakingen is overgegaan. Wij ver klaren ons met hen volledig solidair". Daarentegen -piak het Algemeen Chr. (Katholiek) Vakverbond er zijn vreug de over uit, dat talrijke arbeiders aan het werk waren gebleven. Ten slotte komt het bericht, dat de havenarbeiders te Antwerpen en de 10.000 arbeiders in en om Brussel weer aan het werk zijn gegaan. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is tussen Den Haag en Gouda de 19- jarige J. C. Verstappen uit een rijdende trein gevallen en gedood. De Westduitse kanselier, dr. Adenauer, heeft opnieuw een unie tussen Duits land en Frankrijk voorgesteld ter versterking van Europa tegen een mogelijke Sowjetrussisehe aanval. Hij achtte het „niet waarschijnlijk, dat Amerika voor de bevrijding van Europa zou vechten, indien dit eenmaal door de Sowjetunie bezet zou zijn." Als eerste stap voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland stelde Adenauer een economische unie voor. „De tijd tot handelen is gekomen", zo zeide hij. Er diende een gemeenschappelijk „economische parlement" ingesteld te worden, waarin gekozen leden van de parlementen van beide landen zitting zouden hebben. De twee regeringen zouden dan een lichaam kunnen vor men voor de uitvoering der economi sche besluitei> De bevoegdheden van beide lichamen zouden geleidelijk uit gebreid kunnen worden „om de lan den stap voor stap nader tot elkaar te brengen". Om één tafel De kortelings door Frankrijk en het Saargebied gesloten overeenkomsten gaven een voorbeeld voor de wijze, waarop twee landen verenigd konden worden. „Het zou zonder twijfel een grote stap voorwaarts zijn, indien Fransen en Duitsers om één tafel in één huis konden plaats nemen om de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid te delen. De Franse verlangens naar veiligheid zouden bevredigd en de groei van het Duitse nationalisme verhinderd kunnen worden". De FransDuitse unie diende aan gevuld te worden door deelneming van de landen van de Benelux, Scandinavië en Italië. „Indien Engeland zich wer kelijk beschouwt als een Europese mogendheid zou het een plaats in het kader van de Ver. Staten van Europa kunnen innemen, overeenkomstig zijn positie en kracht". De Amerikaanse bewapening, zo zei- Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Vannacht en mor genochtend opnieuw nevel of mist Overigens nu en dan overdrijven de wolkenvelden en overwegend droog weer. Meest zwakke naar Zuidelijke richtingen draaiende wind Weinig verandering in tem peratuur. DONDERDAG: Zcrn op 6.38, onder 18.57. Maan op 7.52. J)e 41-jarige Bertus Verkay, ondanks zijn Hollandse naam, volbloed Ame rikaan in Phoenix (Arizona) huwde een 27-jarige schone met rood haar. Toen het huwelijk drie weken oud was, nam Bertus de schaar en ontdeed zijn wederhelft van haar lokkenpracht. ..Zij kreeg teveel macht door dat haar", verklaarde hij. Vrouwlief rea geerde dubbel. Zij vroeg en kreeg echtscheiding en zij klaagde haar man aan. Nu moet-ie brommen voor de tijd. liggende tussen één en twee jaar. O De misdadigheid in Amerika is in 1949 toegenomen. Het aantal misdrij ven bedroeg in dat jaar 1.763.290. Da gelijks doen zich 1100 diefstallen of inbraken voor, 293 aanrandingen of moorden. Zestig procent van de gear resteerde personen waren gewoonte misdadigers. Per slot van rekening kan alles tot een gewoonte worden! Op drie en vier April zullen in Londen onuitgegeven brieven van Charles Darwin publieklijk worden verkocht De brieven handelen over de gemoed- 'oestand, waarin de schrijver verkeer de, toen hij zijn theorie der natuur lijke teeltkeuze uitwerkte. O Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken is van plan, driedui zend P"itsers in de gelegenheid te dellen een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen om kennis te ma ken met het democratische staatsbestel. Hoe luidt ook weer dat spreekwoord van het kalf en de put? !lllllll!ll!lll!IIINIIIl!lll!ll!!llllll!lll!lllll!lllllllllllllllllll!llllllllll!!ll!llll!linill!llll!lll!H»lll(IIHIIIII Qowjetrussische sterrekundigen heb ben een nieuw apparaat in gebruik genomen, waarmee ze de rand van de zon kunnen bestuderen. Tot nu toe was dat alleen mogelijk tijdens een breking vijf dagen en twee uren piano te spelen. Op het einde van zijn record poging had de man blaren op zijn vin gers. Wat daéht u van het eikenloof met de gekruiste mollen? De Noren hebben critiek op Carol Reed (de man, die The Third Man maakte), omdat hij in Noorwegen komt filmen. „Wij wei geren de Noorse vissers als strand zonsverduistering. Een concierge ^®rs,,en Ijpenschenners te laten voor- stellen", zeiden zij Maar lopen ze daar in Rome heeft een beloning van an derhalf millioen Lire van de hand ge wezen, die' hij kon krijgen voor het terugbezorgen van een actetas met 16 millioen Lire. „Geld geeft toch maar teveel zorgen", zei hij. O De Duitse pianist Heinz Arntz heeft een wereld record gevestigd door zonder onder- Hoe bestaat het: Michel en Marianne! mee de zaak niet een beetje vooruit? £Je regering van Vietnam heeft Maan dagavond alle dagbladen verboden de eerst volgende veertien dagen te verschijnen. De redacties hadden na melijk gestaakt uit protest tegen een verbod om berichten over ongeregeld heden te Saigon te publiceren. Een half millioen jonge communisten, die op 28 Maart een mars door Berlijn gaan maken, zullen „lachen" om elke Britse of Amerikaanse tank, die zij tegenkomen. Behalve zingen, kan men' blijkbaar ook al lachen op bevei. U De politie van Swansea rukte en mass' uit, toen twee kleine jongens kwamen vertellen, dat zij in een schuilkeldei het lijk van een vrouw hadden gezien ongekleed en ..doodgeslagen" Met ver eende krachten sleepten de Bobbies een étalage-pop in het daglicht. U Wat er in Indonesië gebeurt heet deval uatie. de Adenauer, had een zodanig peil be reikt, dat er geen onmiddellijk gevaar voor de V.S. bestond om veroverd t< worden. De vrede zou alleen verzekerd kunnen zijn door de onmogelijkheid om Europa te veroveren. NIEUW DIAMANTVELD ONTDEKT IN WEST-AFRIKA. Volgens de correspondent van de „Rand Daily Mail" zou er op de Goud kust, .50 mijl binnenwaarts van Tako- radi, een belangrijk diamantveld zijn ontdekt, dat door de secretaris van de mijnkamer te Tarkwa als „fenomenaal" zou zijn gekenschetst. communistisch gezinde arbeiders ge voegd. Het zal de staking steunen, zo lang deze op eerlijke wijze de behoef ten van het Italiaanse volk demon streert. Bovendien moet deze een kalm verloop hebben en er mag geen geweld worden gebruikt. De unitarische soc. partij heeft verder verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de sociale onrust in Italië in de eerste plaats ligt bij de neo-fascisten, de fabrieksdirec teuren, de landeigenaren, de bankiers en de regering. In alle steden zijn voorbereidingen getroffen, om de orde te handhaven, wanneer de stakers willen demonstre ren. Gewapende politie-eenheden staan gereed om in te grijpen, overal waar het tot botsingen dreigt te komen. Men verwacht, dat vandaag een vergadering zal worden gehouden van die ministers, die verantwoordelijk zijn voor 't hand haven van de orde. De samenstelling van het voorlopig Nederlands voetbalelftal, dat Woensdag 29 Maart in het Feijenoord stadion te Rotterdam als voorbereiding voor de wedstrijd BelgieNederland tegen de Engelse tweede divisieclub Brentford speelt, is als volgt: Kraak (Stormvogels), Potharst (Ajax) en Van der Sluys (BW); Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax); Schrumpf (SW), Lakenberg (Blauw Wit), Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybregts (BW), Van der Hart (Ajax), Steen bergen (Feijenoord) en Drager (Ajax), Dit is dus hetzelfde elftal, dat in New Castle tegen Engeland B speelde. Dr. Peter Lindstroem, de echtgenoot van Ingrid Bergman, zal nog deze week een eis tot echtscheiding indienen. Hij zal de rechtbank verzoeken, hem te be lasten met de voogdij over hun twaalf jarig dochtertje Pia en een redelijke verdeling van het bezit van hem en zijn vrouw te bewerkstelligen. Ingrid heeft reeds soortgelijke eisen aanhangig ge maakt. Twee doden bij ontploffing in Belgische mijn Gistermiddag heeft zich in de kolen mijnen te Rieu du Coeur nabij Bergen (Belgie) een ontploffing voorgedaan. Tot nu toe zijn de lijken van twee mijn werkers naar boven gebracht. Vermoed wordt dat zich op het ogenblik van da ontploffing nog drie andere mijnwer kers in de galerij bevonden. De ontplof fing is waarschijnlijk te wijten aan da aanwezigheid van mijngas in een mijn schacht. De afdeling Marken van Het Wit te Kruis ontving een gift groot f 2500 van het Koningin Julianafonds als bij drage in de kosten van aanschaffing van een röntgenapparaat. Te veel kleine woningen niet juist geacht Decentralisatiepolitiek werd gunstig ontvangen De Eerste Kamer maakte gisteren een aanvang met de behandeling van de begroting 1950 van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting Algemeen waren de sprekers van oor deel, dat de decentralisatiepolitiek van de minister succesvol is. Daarvoor spraken zij hun dank uit. De heer Tjalma (A.R.) juichte het toe, dat gezocht wordt naar middelen om te komen tot lagere bouwkosten van woningen. Hij bleek iets minder optimistisch te zijn dan de minister wat betreft de leniging van de woning nood. Evenals enkele andere leden wenste hij dat het particulier initia tief bij de woningbouw zoveel moge lijk zal worden ingeschakeld. Is het wel juist om voor heel Nederland éér bouwvolumeprijs aan te houden? vroeg de heer Reijers (CHU) zich af. Een provinciale regeling zou meer met de werkelijkheid in overeen stemming zijn. De heer Nijkamp (KVP) bracht in Londen-Kopenhagen in tachtig minuten De „Cornet" van de Havilland, het eerste passagiersvliegtuig ter wereld met algehele straalaandrijving, heeft de afstand LondenKopenhagen in 80 minuten en 14 seconden afgelegd De normale tijd voor dit traject van 1040 kilometei is drie en een half uur. Zonder moeite heeft men met een radarapparaat te Londen met het vliegtuig contact kunnen onderhou den op het eerste gedeelte van zijn vlucht, over een afstand van meer dan 150 km. en op een hoogte van on geveer tienduiMnd meter. het midden, dat wel wat heel erg wordt aangedrongen op bouw van klei. ne woningen. Hij herinnerde aan de strijd voor woninghervorming van en kele tientallen jaren geleden. Toen werd geijverd voor mee. woonruimte. Door teveel naar kleine woningei te streven wordt het peil der volkshuis vesting, waarop we terecht trots zijn, aangetast. Dit kan toch niet de bedoe ling van de minister zijn De heer Schipper (AR) voelde er meer voor, de productie van wonin gen gedurende de eerste tien jaar bo ven de 55.000 per jaar te laten stijgen en haar vervolgens iets te verminde ren. De heer Berger (KVP) bepleitte financiering van de bestaande her bouwplannen volgens de oude rege ling. Uiteraard wist, de heer Van San ten (CPN) weinig goeds te vertellen van het beleid van de minister In dit opzicht ondervond de heer In 't Veld meer waardering van zijn partijge noot. de heer Woudenberg, die welis waar ook niet zonder critiek was, maar die toch grote waardering aan de dag legde voor de verminderde bijdrage onder het plan-Bouman. Goedgekeurd Voor „Wederopbouw" werden enkele kleinere hoofdstukken behandeld. Het wetsontwerp tot goedkeuring van Bel gie, Luxemburg en ons land met Zwit serland gesloten tariefovereenkomst werd goedgekeurd, evenals de begro ting voor het scheepvaartfonds voor 1950, de begroting van PTT (met de stemmen der CPN tegen) en de begro ting van het Zuiderzeefonds voor 1950. Bij de behandeling van het laatste hoofdstuk deelde de minister mede, dat het in de bedoeling ligt bij het stichten van bedrijven in de Noord oostpolder tot een sneller tempo te komen Ook buiten de z g. pioniers zul len gegadigden voor bedrijven in aan merking kunnen komen. Vli i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1