Koos Stikvoort exposeert in Utrecht Stad en Omgeving, Wilders van „Blauw-Wit" trainer van Alcmaria AGENDA Bakersprookje had groot succes Vacantie zal g Op aandrin Gezondh Veel waardering voor trainer Meinders Bekend politieman gaat met pensioen Periodieke taxatie van gronden in het GrondbedriS' Ontmoeting „in den vreemde" Bekertournooi Lindensehool Biljartkampioenschap Ie klas libre De caroussel draait nog voor de kaasmarkt Aangereden hond terug te bekomen Er worden zeven kinderen uitgezonden voor rekening van het Bath-fonds 1947 Burgerlijke stand Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Een avond van sprankelend toneelspel Een schilder met lange vingers West - Graftdijk „Nieuw Leven" naar gezelschap-Bouber Broek op Langendijk Akersloot Hulp van Alkmaars brandweer Hensbroek Bergen Gevoeligheid voor de sfeer van de kleine dagelijkse dingen INGEZONDEN Ongeregeldheden in de gevangenis te Hoorn Koedij De Riji »Nuf en Genoeg toneelvoorste WOENSDAG 22 MAART 1950 De voetbalvereniging „Alcmaria Vic- trix" hield gisteravond een buitenge wone algemene vergadering in café Tom. De opkomst van de leden was bijzonder groot Om half negen opende de voorzitter, de heer C. K. Swager, deze voor de vereniging zo belangrij ke bijeenkomst Enkele mededelingen werden gedaan over de wedstrijd Ne derland—Engeland B. Hierna kwam het enige en belang rijke punt van de agenda aan de orde. Door het bestuur werd n.L voorge steld de reeds jaren met de huidige trainer, de heer F. Meinders, bestaande overeenkomst per 1 Mei a.s. te beëin digen en als zijn opvolger aan te stel len, de oud-intern lionaal C. Wilders, thans nog eerste elftal-speler van het Amsterdamse „Blauw-Wit". In de discussies hierover kwam al spoedig tot uiting, dat vooral vele spe lers het heengaan van de sympathieke en aller vriend Meinders, ten zeerste zouden betreuren. De slechte stand van het eerste elftal mocht volgens hen dan ook niet aan de trainer worden gewe ten. Alle aanwezigen waren het hier over eens. Niettemin handhaafde het bestuur rijn voorstel. Het oordeelde het zeer gewenst, thans na de lange staat van dienst van trainer Meinders tot zijn vervanging te besluiten. Een tussen-voorstel om slechts de actieve spelers daarover te laten beslis sen, werd om reglementaire redenen verworpen. Nadat langdurig door voor- en tegen standers over het voorstel was gedis cussieerd, werd tenslotte het bestuurs voorstel bü meerderheid van stemmen aanvaard. Na de stemming verkreeg de heer M. J. Lutterot, erelid der vereniging, het woord. Hij bracht nogmaals de zeer vele verdiensten van de scheidende trainer naar voren en adviseerde het bestuur, dat indien het eerste elftal rich in de tweede klasse zou weten te handhaven Meinders hiervoor op ma teriële wijze dank te zeggen. Bij de rondvraag kwam duidelijk naar voren, dat ook zij, die trainer Meinders hadden willen handhaven, zich volkomen bü de door de meerder heid der leden genomen beslissing wensten neer te leggen. Een beroep werd gedaan om de thans nog in Indonesië verblijvende leden niet te vergeten en dit in een financiële bijdrage tot uiting te brengen. Eerst tegen twaalf uur kon voor zitter Swager de vergadering sluiten met een dankwoord voor de prettige wijze waarop de discussies waren ge voerd. Een in onze stad zeer bekend politie man, de heer J. L. Smits, zal op 1 April de dienst met pensioen verlaten. Johan Lodewijk Smits is op 1 Aug. 1887 te Rotterdam geboren. Na het be ëindigen van zijn militaire plicht, werd de heer Smits aangesteld als con ducteur op een der boten van gebrs Goedkoop, de voorganger van de Alk maar Packet". Op 2 Januari 1917 volgde zijn aan stelling als agent-schrijver bij de ge- meente-politie te Velsen, waar hij al heel spoedig werd bevorderd tot re chercheur. In 1920 ging de heer Smits over naar de Rijksveldwacht: zijn eer ste standplaats was Krommenie. Hier bleef hij tot 1926. toen overplaatsing naar Amsterdam volgde. In de hoofdstad maakte hij het niet lang. daar reeds in 1928 Wijk aan Zee als standplaats werd aangewezen Ge durende ziin Amsterdamse tijd werd de heer Smits bevorderd tot briga dier-titulair. en in Anril 1941 tot bri gadier Bij de opheffing der riiksveld- wacht ging de heer Smits in die rang over naar de marechaussee. In 1942 heeft de heer Smits Wiik aan Zee verlaten in verband met ziin oe noeming tot waarnemend commandant te Bergen Direct na de bevrijding vinden wii hem terug als commandant te Medemblik. In 1947 werd hii over- genlaatst naar de Alkmaarse districts brigade, om het volgende jaar belastte worden met het politie-commando by het tribunaal in de kaasstad. Thans i» hij in zelfde functie werkzaam bij het kantongerecht alhier. Een bekend en zeer gezien politie man verlaat alzo op 1 April de politie dienst, een politieman met een fraaie staat van dienst, waarop als voor naamste „wapenfeiten" voorkomen, de opsopring van de stichters van 'n gro te brand in Krommenie in 1923. de ontmaskering van de dieven van f 3099 uit een établissement in het lunapark in 1936 te Beverwijk en in 1942 de aanhouding van een opzichter en een arbeider van de werkverschaffing te Castricum wegens diefstal van een tas met geld. Na elk tijdvak van vijf jaren wordt de waarde der gronden in het grond bedrijf geschat. Door de oorlogsomstan digheden vond in 1943 geen schatting plaats. Op 12 Juli 1948 was de waarde f 1 305.822. per 31 Dec. 1948 f 1 271 364.84 en de boekwaarde f 1.213 081.80. zodat er een overwaarde van f 58 283.03 aan wezig is. Ten opzichte van het nade lige verschil van 1938 Cf 150151 55> is er dus 'n voordelig verschil van f 208.434,58 VERKEERSONGELUK Gistermiddag om ongeveer 4.45 uur werden op de Heilooërbrug twee wiel- rijdsters door een hen achterop geko men vrachtauto aangereden. Ï3e wiel- rijdsters, die uiterst rechts reden wer den door de vrachtwagen gesneden. Eén van hen viel en liep schaafwonder op, terwijl haar fiets werd beschadigd De bestuurder van de auto, die het on geval waarschijnlijk niet bemerkte is doorgereden. Proces-verbaal is opge maakt Dezer dagen brachten wij een bezoek aan Beverwijk, waar in de Wijkermeer polder een geweldige zuiveringsinstal latie voor het biologisch en bacteriolo gisch reinigen van rioolwater wordt gebouwd. Daar worden thans de palen van gewapend beton, die eerstdaags zullen dienen om het millioenenobject te dragen, in de grond geheid. Veel is er nog niet te zien op het terrein in de Wijkermeerpolder; het is een woestenij, waar de acht-en-twintig meter hoge Vibrostelling bovenuit toornt. Aan de zijkant van het terrein is een met riet begroeide poel waar enige 1/ tonnen palen die reeds vóór de oorlog werden aangebracht, hun koppen troosteloos bovenuit steken. Midden in die poel was een eilandje waar de man stond die wij zochten; de dagelijkse opzichter. „U hebt een goeie dag uitgekozen, want nu is het terrein tenminste droog", zo verwelkomde hij ons. Ui1 onze schoenen siepelden dunne straal tjes modderwater en de „prut" sloot zich rond onze enkels tot een compacte massa aanéén. Wij zwegen en dachten het onze over al dan niet goed werken de drainage. Toen wij tot de vesting van de da gelijkse opzichter over dit millioenen object waren doorgedrongen, bleek het, dat het onze oud-stadgenoot de heer H. G. Smorenberg was, die er de scep ter zwaaide. Het spreekt vanzelf dat, waar twee stadgenoten elkaar „in den vreemde" ontmoeten, het gesprek direct over de kaasstad gaat. Wij moesten de heer Smorenberg, die reeds enkele ja ren uit Alkmaar weg is, vertellen over de plaats waar hij zo lang woonde, en hij sprak op zijn beurt over de avon turen die hij beleefde in de tijd, dat hij nog mee u'trukte met de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. Laten wij hopen dat het onze oud stadgenoot bij zijn verantwoordelijk werk in Beverwijk goed moge gaan en dat hij eens in zijn vaderstad zal terug keren. Gisteravond werden in dit tournooi (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Alles wel aan boord (tot 14 jaar o.g.); Victoria Theater, 8 uur: De tweede mrs. Carroll (18 jaar); Cinema Americaln, 8 uur: Kus des doods (18 jaar); ABT, 8 uur: De laatste der roodhuiden (14 jaar). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vlies, 8 uur: Lezing van Jef Last. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 u. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pro paganda-avond Volksonderwijs. Wa pen van Heemskerk, 8 uur: Voor drachtsavond. de volgende resultaten behaald: Kleverlaan 100 41 13 2.43 A.S. 61 41 7 1.48 Poetskoke 100 26 15 3.84 N.N. 82 26 26 3.15 A.S. 100 22 22 4.54 v. Lienen 60 22 11 2.72 J. de Boer 100 30 16 3.33 Kleverlaan 41 30 6 1.36 Schouten 100 35 16 2.85 N.M. 82 35 8 2.34 In de Rode Leeuw te Schoorl wer den drie partijen gespeeld met het vol gende resultaat. Klap De Hars Hoebe De Vries Boekestein Zwart 200 167 200 157 200 104 gem. 5.71 gem. 4.77 gem. 5.- gem. 3.92 gem 6.89 gem. 3.58 Wij maken onze lezers er op attent dat in de parterre levensmiddelen afdeling van Vroom Dreesmann nog enige dagen de stoomcaroussel draait welke door de heer Tjeertes, thans verblijf houdende in de Piusstich- ting, is vervaardigd. De caroussel is een prachtig werkstuk, dat natuurgetrouw een echte stoomcaroussel weergeeft Er branden 300 lichtjes in, alles beweegt de muziek speelt, de caroussel stopt, fluit en zet zich weer in beweging, alles volkomen automatisch. De heer Tjeertes heeft er 3V« jaar aan gewerkt en alles, tot zelfs in de kleinste onderdeeltjes met de hand vervaardigd. Het wondere werkstuk, dat enkele vlerkante meters groot is, kan voor slechts f 0.10 bezichtigd worden. De gehele opbrengst daarvan komt ten goede aan de Stichting: „Fonds tot behoud van de kaasmarkt" te Alkmaar Gisteravond is aangereden een zwarte fcrulharige hond met lederen halsband. De eigenaar wordt verzocht zich te wen den tot de firma Zandbergen aan de Handelskade, waar het dier verpleegd wordt. Ter bescherming van het bedrag dat na de oorlog door de ingezetenen van de stad Bath voor de stad Alkmaar werd bijeengebracht, is op 30 Januari 1948 door Prof. Dr. A. Koelma een stich ting gevormd, welke ten doel heeft de kosten te dragen van het verblijf van zwakke Alkmaarse kinderen in ge zondheidskolonies. Deze stichting draagt de naam Bathfbnds 1947. In 1949 kon den op rekening van het Bathfonds 1947 zes zwakke kinderen uitgezonden worden. Op de laatste vergadering op 10 Maart 1950 werd besloten, dat in 1950 7 kinderen uitgezonden kunnen worden n.l drie door de Afd. Alkmaar van de RJK. Kinderuitzending, twee door de Afd. Alkmaar van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellingsoor den en vacantiekolonies, één door de Ver. van de leerlingen en oudleerlin gen der school voor B.L.O. te Alkmaar en één door de Afd. Alkmaar van de Ver. van Chr. Gezondheids- en Vacan tiekolonies. De commissie brengt dank aan dege nen, die in de loop van 1949 een be drag hebben gestort op haar bankre kening (Hoornsche Crediet- en Effec- tenbank tel. 2425 en 2500); komen er weer verschillende bijdragen binnen, dan zullen allicht het volgend jaar nog meer kinderen uitgezonden kruinen worden. Het Stichtingsbestuur is als" volgt samengesteld. Mr. Dr. H. J. Wyte- ma, voorzitter. Dr. A. G. Schoo, secre taresse en F. H. Ringers, penningmees ter. Geboren: Ingrld M. E., d. v. W. A. J. Spruijt en M. B. Heeger. Gehuwd: Jan Kommer en Aafje Bas. Jan de Dreu en Maria A. Tammer. Overleden: Cornelia M. Oud, oud 9 maanden. SOIREE DANSANTE IN HET GULDEN VLIES. De Alkmaarse Operette- en Orkest Vereniging organiseert Zaterdagavond in 't Gulden Vlies een groot soiree dansante. De gezellige sfeer op de avonden van deze vereniging, is zo over-bekend, dat ook voor dit bal gro te belangstelling verwacht mag wor den. 27. Big Ben is plotseling zijn zwak ke benen vergeten. Of het de gedachte is aan het vele eten, dat op hem wacht, ik weet het niet.... maar een feit is het, dat Big Ben er een kranig vaartje ingezet heeft. Pim. Pam en Pom heb ben tenminste de grootste moeite om niet achter te geraken. „Niet zo snel meneer Big Ben", roept Pom hijgend. „Die rijstebrijberg loopt heus niet weg!" „Waarom niet? Ik moet van deze tijdelijke kracht gebruik maken, voor dat mijn benen het begeven", roept het varken terug zonder ook maar een ogenblik zijn vaart te verminderen. „Jullie denkt er natuurlijk niet aan, dat ik dat harde lopen niet lang vol kan houden". „Nou en wij ook niet", moppert Pim binnensmonds, maar hij durft het niet hardop te zeggen, want de drie hondjes moeten het varken te vriend houden. Mary Dresselhuys heeft gisteravond met haar ensemble een groot en in alle opzichten verdiend succes behaald. De uitstekend bezette zaal heeft zich met het Engelse blijspel van Ronald Jeans: Young Wives' Tale" op buitengewone wijze geamuseerd. Het „Bakersprookje" werd zo geestig en zo charmant verteld, dat allen met volle aandacht luisterden en genoten. Het keurige, fraai verlichte toneel vormde een mooie entourage voor het verhaal van de twee jonge echtparen, die samen een flatje delen, terwijl boven op 'n zolderkamertje nog een meisje woont. Eva Lester geheten De woningnood deed zich dus sterk ge voelen en gaf ook hier aanleiding tot vermakelijke complicaties, waarin de twee families Pennant en Banning zo'n groot aandeel hadden Elke familie heeft een baby en deze Elisabeth en Alexan der, die een kinderjuffrouw nodig heb ben, spelen, al ziet men ze niet, toch een rol in het stuk. De twee echtparen met de jongeman Vi-tor en de twee kin derjuffrouwen, waarvan juffr. Gallop juffr. Blott opvolgt, komen door soms onverwachte omstandigheden in verras sende situaties, die voor aantrekkelijke vrolijkheid zorgen. En ten slotte ach, u weet het wel: de verzoening en het vergiffenis schenken zijn niet voor niets uitgevonden. De auteur had zich voor de opvoe ring alhier geen beter ensemble kun nen denken. En dat aan het slot alle aanwezigen met vrolijke gezichten in de beste steming de zaal verlieten, na de uitvoerenden lang en enthousiast te hebben toegejuicht en vele malen te hebben teruggeroepen, mag met veel voldoening worden geconstateerd. Mary Dresselhuys heeft zich in de rol van Sabine een comédienne getoond van de beste klasse. Met een bijzondere charme wist zij ook na de moeilijkste situaties ieder te ontwapenen. Alleen al om haar vertolking zou men de opvoe ring moeten zien. Maar zij werd ook voortreffelijk gesecondeerd. Louis Borel, die tevens de regie voerde, wist Sabine's echtgenoot op zeer geestige wijze uit te beelden, ter wijl het tt eede echtpaar, Riny van Slingelandt en Guus Oster, zich met veel succes bü het geheel aansloot Willy Zuidema wist van Eva Lester iets te maken dat beslist de aan dacht trok. Gerard Rekers had de min der dankbare r 1 van Victor, doch sloot zich goed bij het geheel aan Teunke Hauer maakte een mooi type van juf frouw Blott, terwijl Emmy van Swoll een verdiend succes behaalde als juf frouw Gallop. De vele geestige gezegden en situa ties kwamen uitstekend tot hun recht. En er mag dan ook in alle opzichten van een buitengewoon geslaagde en zeer amusante toneelavond worden ge sproken- G. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar stond gistermorgen terecht de Haarlemse schilder M A. v. L„ die zich op 31 Augustus 1949 schuldig gemaakt had aan diefstal van enige kledingstuk ken. Deze waren het eigendom van een bewoner aan de Westerweg te Heiloo. waar verdachte enige dagen zijn werk met de verfkwast verrichtte. Een voor gelezen uitvoerig voorlichtingsrapport bracht aan het licht, dat verdachte vrij wilde zijn in doen en laten en afkerig tegenover toezicht stond. Hij had reeds eerder een voorwaardelijke straf gehad. Zonder meer legde hij zich neer bij de eis van de officier mr. A. W. Holsteyn: f 50 of 25 dagen en drie maanden voorwaardelijk. SLAGERSSUCCES IN UTRECHT De gisteren te Utrecht gehouden elfde Internationale Slagersvakwedstrijd heeft voor de heer G. Rijper uit de Zoutstraat weer een fraai succes opge leverd. Onze stadgenoot nam drie worstsoorten uit zijn normale winkel productie en zag alle drie inzendingen, hamworst, jachtworst en Haagse lever worst, bekroond met tweede prijzen. DAME AANGEREDEN Om ongeveer 4J50 uur werd gister middag in de Langestraat een dame aangereden door een haar achterop ko mende wielrijdster. De dame, die met haar rijwiel aan de hand liep werd door het ongeval onwel en moest, na in een cafétaria te zijn opgenomen, ter obser vatie naar het Centraal Ziekenhuis worden vervoerd. Tegen de onvoor zichtige wielrijdster is proces-verbaal opgemaakt. Zondagavond brachten de leden van de West-Graftdi jker toneelvereniging „Nieuw Le ven" met de touringcar van de firma Hooij- berg uit De Rijp een bezoek aan de toneel groep van Herman Bouber. Dit gezelschap bracht in 't Gulden Vlies te Alkmaar, zoals bekend een prachtige vertolking van het mooie toneelstuk „Anna Christie" van Eugène O'Neill Het heeft de leden van Nieuw Leven enige aangename en leerzame uren bezorgd. En vol goede voornemens voor hun eigen „amateur toneel" ondernamen ze de thuisreis. HOOFDBOEKHOUDER BENOEMD In de vergadering van de commissie van beheer der gemeenschappelijke gasfabriek van Langendttk en Sint Pancras is met Ingang van 1 Aprii benoemd tot directeur- hoofdboekhouder de heer J. Akkerboom, tot dusver waarnemend directeur. In de Maandag te houden raadsver gadering komt een voorstel van B. en W. aan de orde tot het treffen van een regeling met de gemeente Alkmaar aangaande hulpverlening bij brand in de gemeente Akersloot. „T VIOOLTJE" MET ,J>IE BRAVE MENEER POT" De afd. jeugdtoneel van de plaatse lijke vereniging ,,'t Viooltje" gaf in de zaal van de heer C. Kossen een uitvoe ring van „Die brave meneer Pot", een klucht in drie bedrijven, bewerkt door Piet Mossinkhoff. Er bestond voor de uitvoering een flinke belangstelling, doch het trok de aandacht dat uit dp eigen plaats slechts weinigen aanwezig waren. Het was een mooi blijspeL De opvoering kenmerkte zich door prima rolkennis en goed speL DOOR DE ZOLDER GEVALLEN De heer Jac. van der Molen had het ongeluk door een minder solide zolder te vallen, waarbij hij vrij ernstige kwetsuren opliep. VOLKSHOGESCHOOL Van 31 Maart tot 3 April wordt op de Volkshogeschool in Bergen een korte Volkshogeschoolcursus gehouden in het bijzonder bestemd voor studenten in de sociologie en aanverwante wetenschappen* len waarvan Stikvoort zich bedient zijn al even sober, als zijn onderwer pen. Zijn koloriet is hoofdzakelijk op bruine tinten gebaseerd, met een diep rood als climax Zijn beheerste en sub tiele schlldertrant, die meer vagelijk aanduidt dan scherp preciseert, Is ner- p GEEN ENKEL tijdperk van de ge- men dat onwillekeurig bij de eerste f*™ doch'Tevenfverbid® vanbRefdt schiedems der mensheid Is een toe- oog-opslag doet, waarom zou men dan volle aandacht. zijn stillevens zoals dat j s j- -lx. daaraan een oordeel of zelfs een ver oordeling verbinden? Het doet er b.v. heel weinig toe dat Koos Stikvoort, die momenteel ln Utrecht, ln kunsthandel' Wagenaar, Achter de St. Pieter 5, exposeert. In schildertrant min of meer aansluit bij stand voorgekomen, waarin de uitingen van de menselijke geest, die wij tegen woordig „Kunst" noemen tegelijker tijd in één dezelfde cultuurfase, zulke uiteenlopende vormen aannam, als de hedendaagse beeldende kunst te zien geeft. met aardbeien, met een ratelaar en met een root! schaaltje, getuigen het duide lijkst en op de meest persoonlijke wij ze van de warme, innige sfeer, die ik hierboven heb trachten te schetsen. Hun donker, doch gloedvol koloriet is in al zijn beperktheid door een gro- Dit feit. waaraan wij nu langzamer- het Amsterdamse Impressionisme uit v.Hatle van nuances, fluwelig en hand gewend zijn geraakt, blijft een het begin van deze eeuw. De vraag is VOornaam. tijd een tastbaar getuigenis zijn van de en of hij dit op eigen, persoonliike verscheurdheid, de geesteliike chaos wijze doet. Die vraag moet bevesti verbazingwekkend iets en zal voor al- maar, of Stikvoort iets te zeggen heeft 'n „Moeder en Kind", de „Twee Zusjes" een „Visvrouwtje", dan is alweer de intieme sfeer van het menseliik leven in het interieur, hoofdzaak. Hij schil dert geen portretten, die psychologisch scherp geanalyseerd worden, hij schil dert typen, die hij met een min of meer romantisch waas omhult Dit ro mantische karakter blijkt t sterkst uit voorstanders van een geometrische burverlitk leven zo gauw tot knusse ^f„vóSe0°T=t ®ar"!eTr"^' waz'^e me's" „Tgezelligheid ontaardt/ kan in de kunst 1eskoole' dat ^"nneringen wekt aan van onze beschaving in de XXe eeuw Het is hier nu niet de plaats en de gelegenheid om naar de diepere oor zaken van dit verschijnsel te zoeken, Ik wil slechts wüzen op één der ge volgen, n.l. de felle nartilstrild, die door de bonte verscheidenheid in ar tistieke richtingen ontketend is. De gend worden beantwoord en daarom verdient ziin werk belangstelling Nie mand zal willen beweren dat ziin kunst opzienbarende, nooit vermoede pers pectieven onent. doch Stikvoort bezit die tvnlseh Hollandse eigenschap, ge voeligheid voor de sfeer van de kleine daeelükse dingen. Die sfeer die in het vlakverdeling kunnen geen goed zien In een mirrosonisch realisme en omge keerd En toch zou men slechts onder scheid mogen maken tussen- goede en slechte kunst De moeilijkheid is de kunst van Thvs Maris. De droom- een zuiverder, innI«er betekenis heb- L um" hiz rfeer van sommige van deze figuur ben Stikvoort geeft de vertrouwde, dagelijkse din ven niet weer als een nuchtere registratie, doch hii omgeeft slechts, dat de maatstaven ter beoor- ze met "n eigen. dromi«erig leven 7ttn deling van de kunst, subieetiever ge worden ziin. naarmate de kunstenaar stukken is luist iets te opzettelijk, te nadrukkelijk om even overtuigend te zijn als de natuurlijkheid van de stil levens Juist de met nauwelijks aan elfstandiger en meer uitsluitend naar eigen inaevins luistert Subieetief of niet. voor de kunstlief hebber die een sehiJd„riien-tentoonstel- motieven ziin eenvoudig genoea Het j/t '"V doet er weinig toe of het een oliebus- mlddp,en bereikte suggestie ie. een rood sebaaltie een wit knmme- tie is of een naar meisies. *n vodden- koonmnn. een kalfie in de stal dat bet onderwerp van ziin sehild<n-u uitmaakt 'ine bezoekt gaat het toch in de eerste Het gaat steeds weer om die sfeer van nlaats om de voMnentna die elk schil- derii hem persoonliik geeft. Waarom 7ou men heainnep met de schilder te rubriceren en onder te brengen in één der waterdichte vakjes waarin de intimiteit, een geheimzinnia donker waaruit de voorwerpen en fiauren als het ware schuw en aarzelend te voor schik) treden. luist genoea om bun aan wezigheid kenbaar te maken, doch nog kunst tegenwoordig is verdeeld? Of als meer te raden overlatend. De mldde- heeft de sterkte werking. Een meisjes portret met rode hoed. en het interieur met moeder en kind zijn in dit op zicht de meest gave werken in dit gen re. Het portretmatige is zoals gezegd, niet Stikvoorts specialiteit. Een meer in die zin opgevatte manskop bliiftte schematisch en te uitdrukkingloos. Doch in bijna alle andere werken be reikt stikvoort wél wat hij zich voor gesteld heeft, omdat isfln pretenties niet verder reiken dan zijn talenten. Tegenwoordig is men geneigd dit laatste als een gebrek aan onderne mingslust, aan stoutmoedigheid aan te merken! Alsof in de meeste gevallen de wanhopige pogingen om mée te tel len. niet leiden tot machteloos gebral' Dan is Stikvoort's kunst met zijn inge houden, doch beheerste en klankvolle toon een niet alleen waardiger, doch vooral waardevoller menselijke ge tuigenis Want wat is de waarde van kunst? Waarom heeft de mens belang stelling voor de kunst-uitingen van ziin medemens? Is het niet omdat hji niet in bef isolement van het eigen-ik op gesloten kan en wil blijven, omdat het hem dus interesseert wat anderen den ken van de dingen die hemzelf bezig houden? De samenspraak, de medede ling is ook het doel van kunst. Niet een mededeling over de dingen zelf die in het schilderij zijn afgebeeld, doch over hun betekenis in het bewustziln van de kunstenaar. Die dingen zelf hoeven ons niet te interesseren. Wii zullen er niet aan denken om on onze schoorsteen een stille'-en te arrange ren van een blikie met een zakle aard beien doch wii han«en wel RtikvoortV schilderij op. dat deze dingen voor stelt. En niet omdat wij zo'n bewon dering hebben voor een kunst die der gellike zaken als „net echt" weergeeft doch omdat wij in het schilderij de emotie van de schilder vastgelegd vin den. Onze innerlijke gevoeligheid wordt in een voortdurend contact met de buitenwereld steeds op de proef gesteld. De kunstenaar weersniegelt deze gevoeligheid, die aan het leven zin en riikdnm verleent in al ziin mo- geliikheden Elk kunstwerk onenbaar' altiid weer hetzelfde, n.l bpt menselii'- beleven Al ig het on een bescheiden en beperkt terrein, 't is de verdienste van Stikvoort dat in zijn werk dit menselijke element duidelijk spreekt R. E. PENNING (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Kort geleden werd ik, en waarschijn lijk velen met mij, opgeschrikt door 'n bericht in de plaatselijke pers naar aanleiding van een op 28 Februari ge houden openbare rechtszitting der Alk maarse Rechtbank, waar personeel uit de strafgevangenis te Hoorn zich had te verantwoorden in zake mishandeling van gedetineerden. In de plaatselijke pers trof lk hoofd jes aan als: Duitse methodes in Hoornse Krententuin; Gummiknuppel om orde te handhaven; Gevangenispersoneel gaat zijj boekje te buiten en Gevange nispersoneel te Hoorn mishandelde de gedetineerden. De verdachten bekenden in hoofdzaak het hun ten laste gelegde. Eén en an der is gebeurd in 1947, toen dit straf- gesticht, hoewel totaal ongeschikt voor verblijf van gevangenen, een nieuwe bestemming voor onderbrenging van zwaargestraften had verkregen. Eerst nu kreeg de strafrechter kennis van het toen gebeurde! In verband met het voorgaande zou ik willen vragen: Waarom is het betrokken perso neel, voornamelijk de wnd.-directeur, destijds in functie gehandhaafd en zelfs de laatste daarna gunstig beoor deeld?. Hoe komt het, dat deze persoon verantwoordelijkheid, die niet te dra gen was, is opgelegd en hoe is het mo gelijk, dat toestanden als die, waarbij eigenlijk ontvluchting wordt uitgelokt, door justitie-autoriteiten, die van die toestanden op de hoogte moesten zijn, zijn gedekt? Er is door verdedigers opgemerkt, dat de hoofdschuldigen bij het Departe ment van Justitie in Den Haag te vin den ziin, omdat ze niet tijdig en zeer onvoldoende hadden ingegrepen. Nu bij de uitspraak slechts boete- straffen zijn gevallen en in elk geval de aanvankelijke voorw. gevangenis straf voor de wnd.-directeur is verval len en dus de Rechterlijke macht te Alkmaar heeft meegewerkt aan de handhaving an personen, die deze ver grijpen hebben gepleegd, stel ik nog deze vragen: Is hiermee deze zaak afgelopen? Of dient niet in hoogste instantie te worden uitgemaakt, of voldaan is aan de eisen, die bij de strafwetgeving aan de strafvoltrekking ziin gesteld? De officier van Justitie heeft gezegd: Lijfstraffen ziin ontoelaatbaar". Hoe klopt dit mei deze uitspraak? Heeft hel Nederlandse volk niet het recht te eisen, dat zonder aanzien des persoons worde recht gedaan bij reeht-schending en wetsovertreding? Wij 'even nog in een land dat zich vrij en democratisch noemt! P. L. J. Secrève Alkmaar, 20 Maart 1950. Naast het pomp meentelijke waterl aan Zee ligt een ui terrein, waarvan in een zeer Ir uk gebri Talloze mensen, die een verblijf in de du nen veroorloven ger schoonheid van onze Natuurlijk biedt he accomodatie. Er staai huisjes en b i elk da nog kleiner huisje, bruik bekend is. Ri en het gevolg is, dat grond indringen. Dezer dagen viel h deze toestand een volksgezondheid op. het waterleidingbedri van geringe diepte ei ontreiniging achtte hi van oordeel was, dat gehandhaafd kon blij tot zijn spijt voelde raakt aan te dringen vacantiekamp. Bij de bespreking kwestie werden gevoc dels, dat ook al in de van het pompstation 2 ljjke vuilnisbelt bevon bezig aan een riolerin is nog lang niet geree ging alle vuil naar de houd van geleegde daar een plaats. Ten sl ergens mee heen en h mer tot iemand do deze toestand eigenlijk was. Overigens het WITTE KRUIS HIELD VERGADE6 In de jaarvergadering Kruis, afdeling Koedijk ris-pennlngmeester de hoofdbestuur melding mi treden van de heer Slioi dank bracht voor zijn wijk- en zlekenhuisverj omgeving. Het hoofdbei lijkertijd bericht, dat Witte Kruis geplaatst t gevarenklasse, waarby gen V/2 cent per f 100.- vallen. Blijkens het jat ledental der vereniging Het verslag gezinsverzor dat aan 38 gezinnen hulp geen twaalf meer beteke) jaar. In de vergadering v Janny Paauw, die wegei vereniging verlaat, g voor de serieuze opvattin en haar werklust. De aftr leden de heren A. Sloof den herkozen. De heer de vergadering tot lid oommissie. Voorts ging het bestuursvoorstel tot ging, hetgeen inhoudt, zorgsters benoemd en door het Witte Kruis, een gecombineerde verj worden van het Witte zorging en Wijkverpleging NUTSVROUWEN GENOT! AMUSEMENTSC Doordat de voorzitter Schellinger in verband me digheden verhinderd was by te wonen, werd Za vrouwenavond van de departement tot Nut van opend door de heer P. zich over verheugde, dat Eerste Amusementsclub kunnen voor het voetlicht gezelschap vulde de avond ten, sketches en muziek, viel zeer ln de smaak. Vc verzorging was onberispel goed uitgevoerde décors gevoerde nummers minder gekomen zyn. Hiervoor is mtaicus en Smit verdiend gezwaaid. Zaterdagavond vond in tweede bijeenkomst in het plaats van de vereniging „Nut Voor een geheel gevulde zaal krachten het toneelspel „Aci sohijnt toch de zon" opgevoe de Heer, voorzitter van N, zijn openingswoord vooral mevr. Driesen welkom en spri uit, dat de heer Slooten, die huis verblijft, weer spoedig gi keren. Het stuk speelt in het Weijts een kruidenier die in ciële omstandigheden verkeei wordt nog verhoogd door het jongste zoon, die fraude heeft ondervindt in deze omstand steun van zijn oudste zoon Jan Marie, die alleen op hun eige bedacht Hulp krijgt hij echter ter Annie en van een kostgani weer in het rechte spoor weet De rollen van Weijts en op goede wijze vervuld d Ouweltjes en mevr. A. S Noordman en de heer J. K Annie en Jasper soms wat der was hun spel bevredigend Ouweltjes voldeed goed als c Jan. Mej. N. Ouweltjes was Marie zeker een van de besten onsympathieke rol uitstekend De rollen van KareJ Jr. en winkeljuffrouw van Weijts, door de debutanten de heer mej. A. Ouweltjes. We vermo meer op de planken zullen mer was dat de rolkennis van iets te wensen overliet. De den van de heer Jac. Ouweltjes Burgemeester Driesen dank: den voor het gebodene. Het noegen, dat „Nut en Genoegen een stuk had gespeeld. Spi. ho «3» toekomst meer uitvoeringen De heer J. de Heer sloot woord van dank aan allen slagen van de avond hadden

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2