LAATSTE NIEUWS Automobielbedrijf WILLEM SCHMIDT Langedijker Groentecentrale gaat Fustloods bouwen WAT DE THEATERS BRENGEN Vedette de zuinige grote V 8 Vrijhandel een laatste kans voor West-Europa Vier dagen veiling Oude Niedorp Tegen ontrouw penning meester van Kath. Thuisfront West-Graf tdijk Paard sloeg op hol Bergen CINEMA AMERICAIN: HARMONIE THEATER: A. B. THEATER: VICTORIA THEATER: Kort Verhaal Brand bij mijnheer Waraven Koninklijk gezin twee weken naar Frankrijk Glimlachje AllCjlïck 4 persoons Ï*l"€ïf€;cl 4 deurs 4 persoons TaunÜS 4 persoons ZATERDAG 25 MAART 1950 Op de algemene vergadering van de Langedijker Groente-Centrale, die Donderdag in café Bouwstra te St. Fancras werd gehouden, werd zeer uitvoerig gediscussieerd over het bestuursvoorstel om een (ustloods te bouwen en een) nieuw parkeerterrein aan te leggen. Een na de besprekingen gehouden stem ming wees ten slotte uit, dat het voorstel door de meerderheid der leden werd gesteund. In de middagvergadering sprak de heer Kemmers van het Centraal Bureau van Veilingen over: De tuinbouw in Nederland en zjjn mogelijkheden op de wereldmarkt. Huiberts van de tuinbouwvereniging uit Heerhugowaard achtte deze uitga ve niet verantwoord met het oog op de schuldenlast, die rog op de Langedij ker Groentecentrale drukt. Hij stelde voor het Noordeinde van de overkap ping als fustloods te gebruiken. De heer Stenneberg (Koophandel) zeide, dat de Langedijker Groentecen trale bij de kooplieden zeer gewaar deerd wordt, maar dat de outillage niet meer aan de eisen voldoet. Een ander voorstel uit de vergadering be helsde het -«laatsen van een uitneem- bare loods aan het begin van het nieuwe terrein. Ook andere sprekers toonden zich niet enthousiast over het plan van het bestuur, onder de over weging, dat een dergelijke uitgaaf in deze tijd niet is goed te keuren. Ten slotte werd met 993 tegen 322 stemmen besloten het bestuur de ge vraagde machtiging te verlenen. Aan de wens van de vereniging Heerhugowaard Zuid om een paarden stal te bouwen ten gerieve van de aan voerders, kon tegemoet worden geko men door op het parkeerterrein tegen één van de garages een bijgebouwtje te plaatsen. Aangezien het herhaalde lijk voorkomt, dat bij de leden, die de zelfde naam hebben, bij de uitbetaling abuizen voorkomen, stelde de vereni ging Heerhugowaard voor de leden door de veiling te laten nummeren. Te Broek op Langedijk lost men dit euvel op door de naam van de vrouw aan die van de man toe te voegen. Beslo ten werd de nummering voor Heer hugowaard toe te passen als dit inder daad nodig mocht blijken. Afzetmoeilijkheden. In de middagvergadering sprak de heer Kemmers van het Centraal Bu reau van veilingen over de afzet van tuinbouwproducten naar Duitsland, Engeland, Belgic, Frankrijk en de be langrijkste afnemer: Het Nederlandse Volk. Nu de distributie in Nederland is opgeheven, kunnen we een teruggang constateren in het binnenlandsver- bruik van groenten en fruit, aldus spreker en daarom is het zaak, dat de Nederlandse tuinbouw zorg draagt voor een goed product. Over de export naar Engeland merkte de heer Kemmers op, dat de Labtfurregering zich tot taak stelt het welvaartspeil zoveel mogelijk op te voeren en o.m. de import van tuin bouwproducten wil stimuleren. Een handicap is de ?n de oorlóg aan de Engelse tuinbouw gedane belofte, dat de regering alles in het werk zou stel len om de eigen tuinders te steunen Engeland is in het voorjaar en de win ter een goede afnemer. Belgie daaren tegen had een strenge bescherming van zijn tuinbouw en de aanvankelijk voorgestelde vrije uitwisseling van tuinbouwproducten in het kader van de Benelux werd door het in 1947 op gestelde protocol te niet gedaan. Dit land zal vóór de Nederlandse tuinbouw óp deze manier nimmer een exportland van betekenis worden. Frankrijk is in het afgelopen seizoen een goede afnemer geweest van win tergroenten. wat echter hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in de mislukte oog sten tengevolge van de droge zomer. Over Duitsland zeide spreker, dat De heer S. de Boer Kzn. opende de de vergadering met de vele genodig den te verwelkomen, waaronder zich bevonden de burgemeesters van de ge meenten St. Pancras en Langedijk, de vertegenwoordiger van de Rijks-tuin- bouwconsulent en de heren Nijssen en Vegter, resp. voorzitter en secretaris van de Provinciale Commissie. Spre ker herinnerde aan het overlijden van de keurmeester de heer Jac. van Die, voor wie de vergadering staande een minuut stilte in acht nam. Redelijk jaar. De voorzitter gaf vervolgens 'n over zicht van de tuinbouwresultaten in 't afgelopen jaar en drong er bij de leden op aan hun producten vooral aan te voeren op de eigen veiling. Door het aanvoeren van een deel der producten op andere veilingen berokkenen de le den zichzelf nadeel, aldus spr., daar de verdeelde en vaak te kleine partijen een geringere opbrengst meebrengen. De voorzitter noemde het veilen bij andere verenigingen een ziekte, die men met kracht bestrijden moet. Hij ging vervolgens uitvoerig in op de verschillende cultures, die zeer uiteen lopende en wisselvallige resultaten te zien gaven. Over het algemeen was 1949 een redelijk tuinbouwjaar, wat de veiling-omzet van bijna zes millioen aangeeft. Vier dagen veiling. Medegedeeld werd, dat met ingang van de volgende week vier dagen zal worden geveild en wel op Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Deze regeling is getroffen, voornamelijk voor het veilen van witlof, aangezien de aanvoer van kool onbelangrijk is. De voorraad rode kool per 20 Maart bedroeg 46 wagons, gele kool twee wagons, peen vier wagons en bieten 4 wagons, terwijl zes wagons uien meer waren verkocht dan geïn ventariseerd was. Van 12 Februari tot 20 Maart werden 130 wagons rode en 100 wagons gele kool verkocht. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De exploitatierekening van de Groenteveiling toonde een batig saldo van f 37.290.06, terwijl de Bollenveiling een nadelig saldo had van f 303.84. De begroting 1950 sloot op een bedrag van f 73.600 met een post onvoorzien van f 3100.—. Besloten werd le algemene verga dering in 1951 te houden in Zuid-Schar- woude. Hetwinstsaldo van de omzet van gioente en vroege aardappelen zal bij geschreven worden op het ledenkapi- taal. Drie garages en een fustloods. Het bestuur kreeg een machtiging voor het bouwen van drie garages voor verhuur aan kooplieden. De kos ten hiervan bedroegen f 15.000.ter wijl de huur werd vastgesteld op 8 pet van de bouwkosten oer jaar. Eveneens vroeg het bestuur machti ging voor het bouwen van een fust loods op het nog aan te leggen par keerterrein aan het Westeinde met bij behorende schoeiing en straataanleg. De loods, die 54.000 kisten zal kunnen bergen, zou een uitgaaf vergen van ruim f 100.000.—. Strenge straf geëist Voor het Amsterdams Gerechtshof stond Vrjjdag P. G. M. M. uit Oude Niedorp in hoger beroep terecht. Ver dachte had in zijn functie als secretaris penningmeester van het Katholiek Thuisfront .afdeling Oude Niedorp, ge durende Mei, Juni, Juli en Augustus van 1948 o.a. 18 pakjes sigaretten en f.4 pakjes tabak, die voor de jongens over zee bestemd wars® opgerookt. Voorts had verdachte uit de kas voor privé- doeleinden een flink bedrag gebruikt. De procureur-generaal, mr. Hoeffel- man, eiste na een scherp requisitoir drie maanden gevangenisstraf tegen verdachte, conform het vonnis van de Alkmaarse rechtbank. Uitspraak op 5 April. Tijdens de zitting liet president mr. Scheack-Mathon zich in zeer bittere bewoordingen uit over verdachte. De brief, die de voorzitter van het Kath. Thuisfront aan het Hof had geschre ven, en waarin een goed woord voor M. wordt gedaan, vond allerminst een gunstig onthaal. Deze ontlokte de pre sident de opmerking: „Wat een onzin" en „Verbeeld je, dat je daaraan je goede geld had gegeven". Verdachtes raadsman mr. Leesberg verzocht Kei Hof alsnog een voorlich tingsrapport over zijn cliënt te laten aanbrengen. Voorts verzocht hij bij de strafbepalingen de moeilijke omstandig heden van M. in aanmerking te willen nemen. Dezer dagen kwam de heer A. Caton met paard en landrol van de richting Spijkerboard. Door het lawaai van de landrol schrok het paard en sloeg op hol. Het vloog tegen de leuning die langs het N. Hollands kanaal staat en hierbij raakte de heer Caton met zijn been bekneld. Het ongeluk kwam zó aan, dat hij in het ziekenhuis moest warden opge nomen. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 26 Maart wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Poot, tel. K 2208 2423. het centrale contract van 200.000.000 kg de deur heeft opengebroken voor ver dere. nu individuele exporten. Ook in Duitsland gaat de koopkracht van het publiek echter achteruit en de uit voer zal daarvan zeker de terugslag Ondervinden. Duitse binnenlandse teelt er. Denemarken zijn hier de voornaam ste concurrenten. Laatste kans. Spreker wijdde tot slot van zijn met aandacht beluisterde rede uit over de liberalisatie van de handel, hetgeen de laatste levenskans is voor het ster vende West-Europa. De tolmuren en de contingenten moeten verdwijnen. De concurrentie van het op hoog sociaaJ peil staande Nederland met de Zuide lijke landen zal uiterst moeilijk zijn en daarom drong spr. erop aan de kwaliteit van de tuinbouwproducten zo hoog mogelijk op te voeren. Hier ligt een taak voor de plaatselijke veiling organen. Andere landen zitten ook niet sti!, aldus besloot de heer Kem mers. RIDDERS VAN HET WOORD. De scherpe toestanden en de vele on lusten tussen de bewoners van Schot land in de middeleeuwen en zelfs nog geruime tijd daarna, zijn voor vele filmproducers aanleiding tot een ral- prent geweest. Meestal hadden deze producten een min of meer his torische achtergrond welke naai be lieven door de studiokoningen werd verwrongen. De Columbiafilm „The Swordsman", Ridders van het zwaard, speelt zich ook in Schotland af tegen het einde van de zeventiende eeuw Het is echter geen film met een histo rische achtergrond Het is slechts een verhaal over een vete tussen twee fa milies, z.g.n. clans, die zoals destijds blijkbaar gebruikelijk was, met het zwaard moest worden uitgevochten. Dai zou ook gebeurd zijn als de jongste spruiten uit die families niet tot de ant dekking waren gekomen, dat zij zon der elkaar onmogciik verder konden leven. In plaats van een bloedige finale werd het een trouwpartij met een algehele verzoening. Daarvóór krijgen verschillende artis ten echter de gelegenheid - hun bedre venheid met het zwaard te demonstr? ren. zodat verschillende figuren in de film als lijk eindigen. Het gegeven is wat afgezaagd De manier waarop het wordt gebracht is echter uitstekend Fraaie opnamen, in technicolor, zullen bij velen het verlangen oproepen dat bergachtige land zelf eens te bezi eken Dravende paarden, fascinerende doe delzakmuziek. de verrassend goede aan kleding en het spel van de hoofdligu ren maken ..Ridders van het Zwaard tot een film die het aanzien ten voli< waard is en een avond van gezellige antspaning garandeert. «DE STRIJD IN DE BIRMA- JUNGLE. Dit is een film zonder vróuwen en met het gevaar ons het misnoegen van hei schone geslacht op de hals te halen, dur ven we te zeggen: wij hebben ze niet ge mist. Zij passen niet in de oerwouden van Birma, waar keiharde Amerikaanse, Brit se en Chinese soldaten zich de weg naai de victorie moesten hakken door strui ken, geboomte 0n lianen. Zij passen nie» u* de raids, die dappere parachutisten ach ter de Japanse linies uitvoerden en waar van zovelèn niét terugkeerden. Errol Fly nn, William Prince, James Brown en vele anderen geven ons een suggestief beeld van de moeilijkheden, de heldenmoed en het schier ondragelijke lijden van dé mpedige soldaten, die ver1 van huis in een tropische hitte de groene hel betraden. Wellicht is de film wat ge klemd en kan men haar een propagan distische strekking niet ontzeggen. Dit neemt echter niet weg, dat men van oog tot oog komt te staan met de niets ont ziende realitteit van de jungle-strijd en dat zij u en mij datgene tn herinnering roept, dat wij maar al te snel vergeten, het leed van een oorlog en de grote of fers die voor de zege van de macht op het kwaad gebracht moesten worden. ,De strijd in de Birma-jungle" is een goede oorlo sfilm met- vele uitstekende creaties, knappe opnamen en een maxi mum aan eer en spanning. Een uitge breid filmjournaal uit binnen- en buiten land gaat aan het programma vooraf. INGERUKT... MARS Als lachen zoais het sperekwooi. immers zegt gezond maakt dan vind' men deze week in het Alkmaar? Bios coop Theater de beste medicijn 'egeo a'ie mogelijke kwalen Of het nu griep )t derde graads atoom-waanzin 's Wil liam Tracy, Joe Sawyer, Noah Beery Jr. en James Gleason helpen u er met bekwame spoed van af. Ingerukt.. Mars is een mallotige rolprent over het le ven van jonge recruten in het Ame rikaanse leger; een aaneenschakeling van doldwaze situaties de een nog gek ker dan de ander. Een vleugje roman tiek en een ontmaskering van een spi- onnenbende aan het slot verhogen het cachet van deze geslaagde zotternij. Vooraf draait het binnen- en buiten lands nieuws en daarenboven een üiet onverdienstelijke musical. SCHEP VREUGDE IN 'T LEVEN. Een jong weesmeisje, dat de bezitster meer op haar geld dan op haar voorzien lars in de film is zoiets hel goed mogelijk wordt overgehaald te trouwen met een man ,die het blijkbaar meer op haar geld dan op haar vorzien heeft. Het gevolg is, dat zij op de eer ste huwelijksavond van hem wegloopt er. bescherming zoekt op de kamer van een piloot, die bereid is haar te ver stoppen. Als zij de volgende morgen niet weet waar zij heen moet, neemt hij haar mee in zijn vliegtuig en dan volgt er een wonderlijke tocht met een heel eigenaardige lading een rokende aap, een dief, een pas ge trouwd paar en een lijkkist. Na een verschrikkelijk onweer wordt er een noodlanding gemaakt, het hele gezel schap komt terecht bij een wonderlijke fndianenfamilie en ten slotte vinden de piloot en het weggelopen vrouwtje el kaar in een filmkus die langer duur" dan wij er nog ooit een gezien hebben Buitengewoon verrassend is deze hlm niet. maar zij is wel interessant en geeft aan'eiding tot vele humnHetisch* toneeltjes, 'n Films waar men 'n avond 'ang met pleizier naar kan kijken en waarin Joan Fontaine en James Ste wart de hoofdrollen op uitnemende wij ze vertolken. Vooraf o.a. een interessante film over kippenbroederijen In Amerika. n, DE BRANDWEER was er gauw genoeg bij, dat moet ik zeggen. Drie minuten na het alarm vloog de eerste motorspuit de hoek van de straat om. De Ma- girusladder kwam er onmiddellijk achteraan en toen smeten ze van onder en van boven tegelijk water in het vuur. In twintig nunnten was het hele zaakje voorbij. En zodra we de kans kregen, scharrelden we de trap op om eens pools hoogte te gaan nemen. De buren-van-beneden waren nogal overstuur. Het is ook niet lollig, als het water bij stromen langs je trappen neerloopt. Er was een juffrouw in een slonzige peignoir, die behoorlijk tegen me te keer ging. „Hou je kalm, zus" zei ik, „het had veel erger kunnen zjjn. Nou zijn het maar twee kamertjes en een badkamer". Nou goed, we kropen naar binnen en het zaakje leek van het begin af aan al verdacht. Want je kon duidelijk zien, dat de vuurhaard óf in óf vlak bij de badkamer lag. En nou moeten jullie me eens vertellen, wat er in een badkamer voor brandbaars te vinden is, waar of niet? De commissaris vond dat ook. Hij rook groot wild, dat kon je aan alles merken. Midden in de half-uitgebrande kamer bleef hij staan en hij snuffelde als een opgejaagde haas in het rond. ,,{K VERTROUW het niks," zei hij' tegen me, „dit brandje is aange stoken, Petersen, of mijn naam is geen commissaris Van Dijk." En ik gaf hem groot gelijk. Dit brandje was aange stoken. We wisten al, dat er een vrij gezel woonde, die buiten de deur at en we wisten ook, dat die vent die avond niet thuis was geweest. In de haard lagen geen kolenresten en het was trouwens zo'n zacht voorjaar, dat het wel een wonder zou zijn geweest, als de kachel had gebrand. „Ga mee," zei commissaris Van Dijk ineens, „ik wil wel eens met die ge plukte kip beneden praten." De juf frouw van éénhoog deed schichtig, toen ze ons voor haar deur zag staan. Maar het was net wat voor Van Dijk, om zulke klanten te scheren. En het duurde dan ook geen kwartier, of hij had het hele verhaal eruit. Walraven heette de bewoner, ja meneertje, en hij was ongetrouwd za'k maar zegge. Wat-ie voor de kost dee? Kassier op een kantoor, meneer de commissaris ergens op de Heren gracht. Je bedoelt zeker een bank, juffrouw? informeerde Van Dijk vrien delijk, kantoren hebben geen kassiers, hoogstens boekhouders. Weet ik veel, zei het mens, ik heb van zukke der gelijke dingen geen verstand, hij was een nette meneer, commissaris, en nie mand had nooit geen last van 'em. Hij maakte wel eens een praatje, dat wel, maar niks opdringerigs hoor, o, nee. En hij had 'er nog nooit mët één vin ger aangeraakt Het gebaar, waarmee het mens wat verpieterde haartjes om haar vinger krulde, probeerde geloof ik, uit te duiden, dat haar dat eigenlijk wel een beetje speet. En altijd even vrindelijk en beleefd, meneer, gisteravond zei- d-ie nog, nou juffrouw, zeï-d-ie, ik ben vannacht niet thuis, want ik moet naar Middelburg. Ik maakte nog een lolletje, meneer. Brengt u een apie voor me mee, meneer, zei ik en toen was hij verdwenen. De deur van zijn ka mer deed hij altijd op slot, want per slot lopen Jan en alleman over de gangen. En toen hij de trap afliep, hoorde ik 'em met z'n sleutelbos ram melen in zijn broekzak. Commissaris Van Dijk stond het hele verhaal in te drinken. Zijn roof- vogelkop stak naar voren en z'n han den hield hij op zijn rug gevouwen. En ineens vuurde hij onverwacht een vraag af, zo onverwacht, dat het goe de mens er bijna van achterover viel. „Waar logeert-ie in Middelhurg?" Ze aarzelde geen ogenblik: „In de Korn- mers." „Mooi, in Du Commerce, zie- je, hè? Dan weten we wel genoeg. Als dat ge bedankt zijt." En weg waren we. Terug naar bo ven, naar de gang en naar de badka mer. „Kijk," zei commissaris Van Dijk, „nou moet je me eens goed vertellen, wat je allemaal ziet. Maar dan ook alles, hè!" Wat ik zag, in dat kléine hokje, met de zwartberoete tegels? De bad kuip en een hoop verwrongen loden buizen en een gascomfoortje aan de muur, zo'n klein dingetje, waar je een keteltje scheerwater op kunt war men en een eind gasslang en heel m de hoogte, vlak tegen 't plafond een geblakerd eieetrisch schelletje met de draadjes erbij hangend. Nou, en dat vertelde ik de baas, hè! „Goed," zei die vaderlijk, „heel goed, m'n jongen. En kun je me ook ver tellen wat de huisbel in de badkamer doet?" En daar stond ik, begrijp je wei? Met m'n mond vol tanden, want laat ik dat nou niét opgemerkt hebben „Daar komt het nou net op aan, m'n zoon," zei hij. Maar hij hielp me niet uit de brand en vertelde me lekker niks. „Kom op," zei hij, „we gaan een telegrammetje sturen aan die me neer Walraven. Woning totaal uitge brand. Ik wil die meneer wel eens spreken." Ik stond een beetje verbaasd te kijken, want van uitbranden was geen sprake. Hoogstens kon je zeggen, dat er flinke brand- en waterschade was. Maar orders zijn orders, dus ik dic teerde op het bureau een telegram naar Middelburg: „Woning totaal uit gebrand. Keer onmiddellijk terug." We ondertekenden met Van Zanten. Dai was de naam, die op de huisdeur van het mens te lezen stond. 'pOEN BEGON het routinewerk. Twee mannetjes gingen naar het station, om op de treinen uit het Zuiden te letten. Een duidelijke foto van meneer Walraven in hun binnenzak. De vent scheen nogal jjdel geweest te z\jn. want we vonden een hele seerie in een la van z'n dressoir, dat maar weinig door het vuur geleden had. „Als je hem te grazen hebt," zei Van Dijk', „breng je hem fibelde fors hierheen Hij zal me welkom zijn. En, o, ja, Van rricht, ga jij met Huisman bij jut frouw Van Zanten op visite zitten. Als ze de vogel aan het station missen vangefa jullie hem wel op. Ook maa» gewoon hief brengen. Maar hou 'em in de gaten, dat-ie niks weggooit on derweg. Daar heb ik zo'n idee van, snap-je?" We snapten het niet, maar discipline is discipline, dus we hielden onze snater. We wachten, één uur, twee uur, drie uur. Maar de jongens op het sta tion belden niet op, en Van Tricht en Huisman zaten bij juffrouw Van Zan ten knus op de thee. „Lauw, commis saris," zei ik. Als antwoord rinkelde de telefoon. „Hebben," zei Van Dflk, „op het station. Ze zijn onderweg." Tien minuten later stond onze nieuwe station-wagen voor het bureau en Walraven maakte zijn entrée. Van Dijk was de vriendelijkheid zelve. „Gaat u zitten, meneer," bromde hij, en wuifde met een sloom handje de twee secondanten de kamer uit. „Groot verlies hebt u daar geleden, wit?" Walraven was overstuur, dat kon je met je klomp wel voelen. Wat een wonder, dacht ik, als je in Middelburg logeert en je flat brandt achter je rug uit. ,We hebben u hier laten ko men." Van Dijk steunde twee kolos sale ellebogen op zijn bureau, .omdat we het vermoeden hebben, dat net vuurtje is aangestoken." Xk dacht, dat er een adder onder Walravens stoei zat, zó vloog-ie overeind. „Aangesto ken?" deed-ie in opperste verbazing, „en door wie dan wel?" Dat is nou juist wat ik zo graag wou weten," zei Van Dijk, „hebt u veel schade?" „Natuurlijk," zei Walraven vlug, „alles is weg, m'n geld, m'n papieren, alles. U telegrafeerde toch zelf, dat de fait is uitgebrand. En ik bewaar altijd alle stukken en polissen en brie ven en geld in mijn bureau." „Ik zal u eens wat vertellen," zei Van Dijk, .waarom zouden we er lan ger om heen draaien Ik wéét, wie dat brandje heeft aangestoken." Hij wachtte even en keek naar de zweet droppeltjes op Walravens voorhoofd. „U, en niemand anders," knalde toen zijn stem als een pistoolschot. „En ik zal het u bewijzen ook. U bent onder arrest. Petersen, kijk jij meneer z'n zakken even na, wil je?' Koud kunstje voor een ouwe rot als ik. In één minuut lag er een stapeltje papieren op het bureau van de com missaris. Brieven en twee girobiljet ten en een portefeuille en nog een en velop. En naar die envelop graaiden Van Dijks vingers. „Weet je, wat ik zo gek vind, meneer Walraven?" kwam-ie suikerzoet, „dat alle papieren in uw bureau liggen, en de brandpolis in uw binnenzak huist. Kunt u dat verklaren?" Walraven probeerde het, maar het klonk nogal hakkelend. Toen hij wegging, was de kachel uit, en nergens brandde licht en hij had zijn huisdeur op slot gedraaid, dus hoe kan dat nou? „Zal ik je wel even bij lichten, vriendelijke vriend," zei Van Dijk jjzig. In de badkamer zit een gascomfoortje, hè? En als je nou de gasslang langs de muur naar boven bindt en je prikt er een gaatje in, vlade bij een eiee trisch schelletje, dat daar zit en je gaat weg en iemand belt aan de voordeur, dan vonkt dat belletje en dan brandt het gas en het touwtje van de slang smeult door en de slang valt naar beneden en de stapel hand- doeken daaronder begint te branden en dan zijn de rapen gaar, snapt u?" Walraven werd brutaal. „Dat klinkt heel aardig verzonnen, commissaris, zei hij, „maar het lijkt me net even te toevallig. Ik heb u al verteld, dat Ik m'n huisdeur op slot had." „Klopt als een zere teen," zei Van Dijk, „maar, en let hier wél op, hei gaskraantje in de badcel stond open Walraven werd een tintje bleker Maar hjj vocht toch door. „Zo," zer hij, „en is het dan niet heel toevallig, dat er nadat ik weg was gegaan, ge beld is?" Van Djjk wachtte weer even, ais een kat, die met een muis aan het sollen is. „Toch niet," zei hij, „toch niet. Voor Iemand, die geld nodig heeft (Ongecorrigeerd) Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin haar vacantie, onderbro ken om Z.K.H. de Prins der Nederlan den bij zjjn terugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zetten met de Prins, die daardoor gelegenheid krügt geheel uit te rusten vail de vermoeienissen van zijn lange reis, en met de twee oudste Prinsesjes, wier Paasvacantie in die tijd valt. De plaats van bestemming zal waarschijnlijk Val d'Isère in Frank rijk zijn. De dag van vertrek is ver moedelijk Woensdag 29 Maart. CORRECTIEFOUT IN HET JEUGDPRIJSRAADSEL Door een correctiefout is in de op lossing van het jeugdprijsraadsel een le lijke fout gesjopen. De eerste regels van het gedichtje luiden: Er liep een meisje door het land, Met boterbloemen in de hand. Van de boterbloemen had de zetter boterhammen gemaakt en dat was de corrector ontgaan De gedichtjes der kinderen, die „bo terbloemen" hebben geschreven wor den dus als „goed" beschouwd. ALKMAARSE GRAANBEURS. 24 Maart 1950 Bruine bonen 5062; witte bonen (krombek) 5565; citroen bonen 3555; grauwe erwten (gruno) 4565; grai-we erwten (witbloei) 90 100; halacapuciiners 5060; kleine groene erwten 3033; schokkers 30 33; tarwe 2233; gerst (zomer) 2527; haver 22.5023.50: rogge 2223.50; kar- wii 8590.a- blauwmaanzaad 115127. Kalme handel. MARKTBERICHT LEEUWARDEN Aangevoerd 76 stieren, eerste kwal. f 1.35; 2e kwal. f 1.30; 3e kwal. f 1.20. 120 vette koeien f 1.46; 2è kwal. f 1.26; 3e kwal. f 1.21. 1925 melkkoeien f 405 f 995. 176 pinken f 175f 475. 1840 nuch tere kalveren f25f 39. 313 schapen f40f110. 317 varkens, oude varkens f 1.48f 1.54, vette biggen f 1.53f 1.64, zouters fl.50fl.53. 240 biggen en lo pers: biggen f30f 50. lopers f51f80. 41 bokken, 126 paarden f 140f 760. Totaal aanvoer 5174 stuks. Notering kaas: Gouda volvet f 1.80. Edammer 40+ f 1.58. Stemming zeer flauw. „Eerlijk gezegd, ben ik het moe om steeds dezelfde hoed te dragen". en die zijn meubeltjes zwaar verze kerd heeft is het wel eens een oplos sing als er brand komt. En u had geld nodig. Omdat u gistermiddag op staande voet was ontslagen wegens knoeieryen in de boeken. En u wistj dat er gebeld zou worden, omdat uw chef u had gezegd, dat u een schriften Ijjke bevestiging van uw ontslag over de post zou krijgen. Hebt u nu nog iets te zeggen?" Dat had Walraven niet en toen twee man hem meenamen, leunde Van Dijk tevreden achterover in zijn stoel. Het gebaar, dat hy tegen mij maakte was er één van: „Nou, heb ik het je niet gezegd?" FORD beperkt uit voorraad leverbaar ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 11