Eyskens enVan Cauwelaert hebben formatie-opdracht geweigerd Kort Bestek Raad voor militaire productie en voorziening kwam bijeen Zaterdag 25 Maart 195C VcKcnuüOü NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN i "a e jaargang iMo. - DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BELGISCHE CRISIS SCHIJNT ONOPLOSBAAR Poging van Carton de Wiari faalde Talrijke stakingen Westerling wordt vervolgd O-Indonesie houdt federale standpunt Motie voor inlijving Oost-Sumatra bij R.I.S. Gasstaking in Frankrijk ten einde Vriendschapsverdrag tussen Italië en Turkije Weerbericht Eerste coloradokever is reeds gevangen Belangrijke bespreking in Den Haag Vele Russen naar communistisch China Technici en militairen op belangrijke posten Hulp bij invasie van Formosa Dr. E. van Kleffens legt zijn functie neer Dr. van Royen zou opvolgen De wapens zijn in aantocht Suhr wil verkiezingen in geheel Berlijn BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Gaston Eyskens, de aftredende katholieke Belgische premier, en Frans van Cauwelaert; de katholieke voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, heb ben beide geweigerd een homogeen katholieke regering te vormen, zo werd Vrijdagavond uit gezaghebbende bron te Brussel vernomen. Prins-regent Karei had hen verzocht een opdracht hiertoe te aanvaarden, nadat graaf Carton de Wiart zijn pogingen om de aftredende katholiek-liberale coalitie te herstellen had moeten opgeven. gedeeltelijke staking onder het perso neel van de posterijen en spoorwegen Ook bij de diensten van de telefoon en telegraaf is een stakingsbeweging uit gebroken, terwijl het personeel van be. paalde ministeries een sit-downstaking is begonnen. Politie-agenten hebben de wacht betrokken in de ministeries. Bij het onderwijs is het toezicht op de kin deren verzekerd^ doch in de meeste ge meenten is het district Brussel in het onderwijzend personeel in staking. In de haven van Brussel wordt slechts gewerkt door de arbeiders, die bij de Christelijke vakbond zijn aange sloten. Bij de taxi's is de staking vol ledig. Een 15-tal voertuigen wordt ech ter gereed gehouden voor het transport van zieken. De fabrieken in het dal van de Senne evenals de belangrijkste on dernemingen in Brussel en omgeving hebben eveneens het werk neergelegd. Bij de Brusselse tramwegen heeft 90 procent van het personeel het werk neergelegd. In en voor het volkshuis te Brussel hebben 8.000 stakers de verga dering bijgewoond van de socialistische actiecomité's. Te Antwerpen werd gis teren nog geen enkele staking gesigna leerd. Aan de Beurs te Brussel was gis.- teren het volgende bericht aangeplakt: „In verband met de vervoersmoeiliik- heden zullen hedèn geen transacties geschieden". Het was voor de buitenlandse jour nalisten in Belgie gisteren moeilijk, een overzicht te krijgen van de sta kingsbeweging. Vast staat, dat er maar In politieke kringen noemt men als kabinets-formateur de Katholieke oud ministers Paul Struyen, Duvieusart en Segers. In deze kringen is men van oordeel, dat Veel zal afhangen van het resultaat der besprekingen, die de libe rale parlementsleden morgen zullen voeren. In liberale kringen zou een sterke stroming bestaan om, onder be paalde voorwaarden, met de CVP een nieuwe regering te vormen. Geen succes Carton de Wiart legde 's middags een verklaring af: „Om geen tijd te verliezen en gezien de ernst van de toestand had ik het initiatief genomen de ministers van Staat bijeen te roe pen. Daar de wens geuit was tot een oplossing van de koningskwestie te ge raken, waaraan de drie partijen zouden medewerker, kwam het er op aan te weten of dit verlangen, omgezet 'in een tastbare formule, een toenadering tus sen Katholieken, Socialisten en Libera len zou vergemakkelijken. Uit het over leg tussen de ministers van Staat is mij echter gebleken dat een dergelijke formule niet de vereiste instemming genoot en niet als basis kon dienen van een regering waarin de drie par tijen vertegenwoordigd zouden zijn. Mijn opvatting werd nog bevestigd door de besprekingen, die ik had met de voorzitter van de CVP en de voor zitter der Liberale Partij. Op een vraag of de Prins-Regent een kabinets-formateur dan wel een infor mateur zou benoemen, antwoordde de heer Carton de Wiart: „Naar mijn oor deel zal het thans eerder een forma teur zijn". De Prins-Regent ontving gisteren Gaston Eyskens en Albert Deveze. Arbeidsonrust Gistermorgen werd een communiqué uitgegeven over de algemene staking in Belgie. Aan dit communiqué wordt het volgende ontleend: In de openbare diensten heerst een weinig incidenten zijn geweest. In Brussel waren er wat relletjes, die in hoofdzaak een gevolg waren van de gedragingen der studenten. Dezen on dernamen verschillend^ malen aanval len op trams en mishandelden het personeel. Met vuilnisemmers en door het vernielen der stroomafnemers trachtten zij de trams het rijden on mogelijk te maken. In de provincie In het Waalse land was de staking vrijwel volledig. De ijzerindustrië lag zelfs geheel stil. Waar 's morgens werd gewerkt, legde men des middags het werk neer om deel te némen aan de betogingen tegen de koning. Overal in de grote steden woei de vlag met de Waalse haan. In de Vlaamse provincies is niet ge staakt. Riiman c.s. komen vrij De ministers Van Maarseveen en Lieftinck en de Indonesische Hoge Commissaris mr. Roem, zijn op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Minister Van Maarseveen verklaarde tegenover de pers, dat geen mededelin gen konden worden gedaan ten aan zien van de agenda der a.s. conferentie, aangezien deze op de conferentie wordt vastgesteld. Hij dacht, dat men onge veer een week zou vergaderen. De Sultan van Djogja deelde aan Aneta mede, dat de journalist Ritman en vele andere Nederlanders de vol gende week zouden worden vrijgelaten. Minister Van Maarseveen verklaarde nog, dat, indien Westerling naar Ne derland werd gezonden, de Nederland se regering hem zou arresteren en in het openbaar zou vervolgen. De arbeiders van de Franse gas- en clectriciteitsbedrijven, die reeds meer dan twee weken in staking zijn, zullen Maandag weer aan het werk gaan. De gasdruk was inmiddels zo laag ge worden, dat verschillende Parijse res taurants geen koffie en warme dranken meer serveren en geen maaltijden meer geven, die snel gewarmd moeten worden. Ernstiger was het feit, dat in verschil lende delen van het land melding werd gemaakt van sabotage in elec- triciteitscentrales, wat te Douarnenez (Bretagne) tot gevolg had, dat een pasgeboren kindje, dat in het zieken huis een spoedbehandeling onderging, door het wegvallen van de stroom overleed. Verschillende medische ver enigingen hebben verklaard, dat deze staking neerkwam op „collectieve moord". De medici wezen alle verant woordelijkheid voor dodelijke ongeluk, ken als gevolg van de beperkingen in de stroomvoorziening van de hand. Italië en Turkije hebben gisteren te Rome een verdrag van vriendschap ge sloten. In het verdrag, dat deel uit maakt van oer aantal verdragen tot versterking van de coöperatie der niet- communistische landen aan de Mid dellandse Zee. werd ondertekend door de Turkse en Italiaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Sadak en graaf Sforza. Het verdrag zou ook slaan op handel en zekere juridische aangele genheden. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Koude nacht en ochtend met op enkele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den en zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen Overdag vrij zacht. ZONDAG: Zon op 6.30, onder 19.02. Maan op 9.29, onder 3 08 (Eerste sWartier). MAANDAG: Zon op 6.28, onder 19.04 Maan oo 10.29, onder 4 00. In een regeringsverklaring van het nieuwe Oost-Indonesische kabinet wordt gezegd, dat de regering zich principieel op het federale standpunt stelt, zoals zulks is neergelegd in de voorlopige constitutie van de RIS. Intussen vernemen wij uit Djakarta, dat aldaar Vrijdag bekend gemaakt werd door het ministerie van Voor lichting, dat in verband met het voor nemen tot het plaatsen van eenheden van het leger der RIS in geheel Indo nesië, binnenkort legereenheden van de RIS naar Oost-Indonesie zullen wor den gedirigeerd. Hiervan is de regering van Oost-Indonesie officieel op de hoogte gesteld. Het lid Moh Yamin heeft bij het par lement der RIS een motie ingediend tot inlijving van Oost-Sumatra en enige andere staatkundige eenheden bij de Republik Indonesia, welke motie wordt gesteund door 25 leden. De plaatselijke bladen verwachten, dat deze motie ecu „testcase" zal worden voor wat betreft de sterkte van de unitaristische en de Te Udenhout in Noord-Brabant is een coloradokever gevangen, voor zo ver bekend de eerste in dit seizoen in ons land. Het voor het aardappelen gewas zo schadelijke insect is aan de bevoegde instanties ter hand gesteld. federalistische stromingen. Deze bladen menen, dat in het parlement der RIS de motie een meerderheid van stem men zal behalen en stellen de vraag wat er zal gebeuren, indien de regering van Oost-Sumatra de motie terzijde legt. MOND- EN KLAUWZEER IN NOORD-HOLLAND In de maand Februari zijn in Noord- Holland 121 gevalen van mond- en klauwzeer voorgekomen, waaronder 87 nieuwe. JN EEN OFFICIEEL communiqué, dat gisteravond in Den Haag is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat de militaire productie- en voorzieningsraad van het Atlantische Pact in de Residentie heeft vergaderd. Het was de tweede verga dering van de Raad sinds zijn oprichting, nu vier maanden geleden. De Raad heeft voorstellen besproken, die ten doel hebben te komen tot een gemeenschap pelijke en gecoördineerde productie van militair materieel door alle betrokken landen. De Raad heeft met voldoening kennis genomen van de vorderingen, die op dit stuk van zaken zijn gemaakt. Ook zijn er vraagstukken van ge meenschappelijk belang, zoals de stan daardisatie, besproken. Al met ai was dit een belangrijke bespreking, omdat is nagegaan, welke resultaten de ver schillende regionale verdedigingsgroe- pen van het Atlantische Pact elk op hun terrein hebben bereikt. De finan ciering van de gemeenschappelijke verdediging is niet besproken. Deze komt op 29 Maart in Londen aan de orde, wanneer de ministers van finan ciën vergaderen. De vergadering van de voorzienings raad werd hoofdzakelijk gehouden op het hoofdkwartier van de generale staf. Toch waren ook op de ministeries van marine en oorlog de veiligheids maatregelen zeer verscherpt. Men kreeg geen toegang tot het gebouw, zonder een zeer nauwkeurig onderzoek naar de identiteit te hebben doorstaan en mocht zich slechts naar de verlang- Een groot aantal Sowjctrussen komt op het ogenblik communistisch China binnen, naar uit dagelijks te Hongkong ontvangen berichten blijkt. Zij worden deskundigen en adviseurs op tech nisch militair, administratief en ander gebied genoemd en zouden bij de cen trale en plaatselijke regering te werk zijn gesteld. Alleen te Sjanghai schat men hun aantal op 2.000 tot 6.000. Te Peking zouden zich enkele duizenden Russen bevinden, terwijl over andere groepen berichten binnen komen uit Tientsin, Tsinan, Nanking en andere steden. Volgens Britse kringen te Hongkong kan overtuigend bewezen worden, dat vele Engelsen en andere buitenlanders hun huizen tc Hoengdjao, een voor stad van Sjanghai, hebben moeten verlaten om plaats te maken voor de Russen. Volgens de laatste berichten bevinden zich Sowjetrussische solda ten onder de aankomenden, die bij de luchtverdediging van het vliegveld van Sjanghai in dienst zouden zijn ge treden. Volgens de „Hongkong Standard" helpen Sowjetrussische mi litairen de communisten bij de voorbe reiding van een invasie van Formosa en de Tsjoesan-eilanden. £)e Metropolitan Opera te New-York heeft een baantje voor Danny Kaye. Hij is aangezocht om in het ko mende. seizoen de rol van de dronken gevangenbewaarder in Strauss' „Die Fledermaus" te komen spelen. In deze rol hoeft-ie niet te zingen. Dat zou overigens geen bezwaar zijn, want dié man kan letterlijk alles. Zalt- bcrmmel bereidt zich voor, om eind September zijn 1100-jarig bestaan te gaan vieren. Men zegt. dat de rommel nu eindelijk eens zal worden opge ruimd, om de, nog altijd ronddrijven de torenspits meer tot zijn recht te doen komen. De oude schutterij „St. Bartholomeus" te Ubbergen gaat ln Mei een gilde- en schuttersfeest hou- den met wedstrijden in schieten ven- delzwaaien en marsen. De snorrepun- ten trillen al vervaarlijk bij het voor uitzicht., O Het eerste Westduitse schip, dat na de oorlog Amerika be zoekt, is in Baltimore aangekomen. Het gaat 2500 ton graan naar Emden brengen. yolgens dr. Thiesmayer, voorzitter van het Canadese instiuut voor on derzoek van papier en pulp, kan de groei van bomen bevorderd worden iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii door atoomkracht, vandaag of morgen maken ze van dwergcacteeën reuzen- ceders. O In Londen is een interna tionaal internaat geopend, waar hoger onderwijs wordt gegeven aan werken de vrouwen. De minimumleeftijd voor toelating is twintig jaar, een leeftijds grens naar boven is niet vastgesteld. Onder de studenten bevinden zich En die vrouwen maar schoonmaken! koks, kantoorbedienden, winkelmeis jes en busconductrices. Om hun spoorlijnen tegen onkruid te bescher men, hebben de Britse spoorwegen acht treinen met een sproei-inrichting uitgerust, die sodiumchloraat spuit. U moet maar denken: wat DDT is voor de pietjes, is sodiumchloraat voor de sprietjes. Dat is aardig gevonden, want het rijmt. yijftien Japanse sterrekundigen heb ben 72 uur achtereen naar Mars zit ten koekeloeren (op z'n Japans heet dat trouwens koekeloeroe), omdat een amateur-astronoom uit Osaka had meegedeeld, dat-ie een hevige explosie op dat hemellichaam had gezien. De vijftien vaklui waren het erover eens, dat de liefhebber goed had gezien. CJ De R.A.F. gaat een beetje krachtiger ai gumenten gebruiken in de strijd op Malakka. Vampire-straalvliegtuigen zijn in Koeala Loempoer aangekomenè In Engeland zal in alle tafel- en keukenzout een percentage jodium worden verwerkt ter bestrijding van schildklieraandoeningen en zo. Dat „en zo" is nóg medischer en zal ik u ont houden. de ambtenaar begeven onder geleide van een marechaussee. Bepaalde gan gen waren voor het publiek verboden. Demonstraties Gisteravond heeft het Haagse „vre- descomité" een demonstratie tegen het Atlantisch Pact voor het gebouw der Amerikaanse ambassade aan de Be- noordenhoutseweg georganiseerd. Een paar honderd mensen waren opgeko men. De „vredesraad" overhandigde op de ambassade een protestmemorandum tegen het Atlantische Pact en de de monstranten riepen leuzen en ont plooiden spandoeken. Het geheel had een rustig verloop. Na afloop heeft de politie een charge moeten uitvoeren, omdat de menigte de binnenstad wilde intrekken. Onze ambassadeur in de VS. De Nederlandse ambassade te Was hington heeft Vrijdag medegedeeld, dat dr. Van Kleffens in Juni zijn functie zal neerleggen en naai Den Haag zal terugkeren. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde, dat dr. Van Kleffens de VS verlaat, omdat het kli maat van Washington een slechte in vloed heeft op de gezondheidstoestand van hemzelf en die van zijn vrouw. VAN KLEFFENS .naar huis. Volgens een bericht van Reuter uit New York deelt de Haagse correspon dent van de New York Times mede, uit „betrouwbare bron" te hebben ver nomen, dat de Nederlandse ambassa deur in de Ver. Staten dr. E. Van Klef fens zou worden opgevolgd door de huidige ambassadeur in Canada dr. J. H. van Royen. De heer A. H. Lovink, voormalig Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zou dan als ambassadeur naar Ottawa gaan. Ministers Brussels Verdrag 16 en 17 April bijeen De ministers van Buitenlandse Zaken. Defensie en Financien van de mogend heden, die zijn aangesloten bij het Ver drag van Brussel, zullen op 16 en 17 April te Brussel bijeenkomen. Een overzicht: v. I. n. raan de tafel, de vertegenwoordigers van Luxemburg, Nederland (dr. Schoen maker en dr. Kruisheer) Noor wegen, Portugal, Engeland, Ver enigde Staten. Belgie, Canada, De nemarkenFrankrijk en Italië. ^ATERDAG verliet de „Dixmude", een Frans vliegdekschip, de Ameri kaanse haven Norfolk. Aan boord be vonden zich 48 vliegtuigen, bestemd voor de Franse marine. Enige dagen later, midden op de oceaan, ronkten vier zware Amerikaanse bommenwer pers, van het type B-29, boven het schip. Zij waren voorzien van het kenteken der Royal Air Force en op weg naar Groot-Brittannie. Daarmede was ten slotte, na enig onvoorzien oponthoud, een aanvang gemaakt met de militaire hulpverlening door de Verenigde Staten in het kader van het Atlantische Pact. Gedurende het voorjaar en de zomer zullen deze wapenleveringen aangroeien tot een stroom om een gevoel van be trekkelijke veiligheid te verschaffen aan hen, die daaraan dringend behoef te hebben: de Europeanen. Reeds vol gende week zullen schepen, geladen met wapens voor de Europese land strijdkrachten, van Amerika naar ons continent vertrekken. De communisten hebben, in de lan den, waar zij over een aanhang be schikken, dus in het bijzonder in Frankrijk en Italië, getracht een boycot tegen het lossen der wapens te organi seren. De verbetenheid, waarmede zij deze pogingen ondernomen hebben, toont aan, dat de herbewapening van West-Europa een lelijke streep door Moskou's rekening is. Intussen laat de wijze, waarop de regeringen èn de overgrote meerderheid der arbeiders van de pactlanden op de communisti sche tactiek hebben gereageerd, weinig vrees voor een effectieve sabotage be staan. Bovendien bewijst in het bijzon der de houding van de arbeiders, dat het verlangen naar een doelmatige de fensie inderdaad in brede lagen der Westerse volken leeft. De legers der Westeuropese landen zijn, wat hun mankracht betreft, zeker geen te verwaarlozen grootheid. Waar het hun echter aan ontbreekt, zijn mo derne wapens in behoorlijke hoeveel heden. Deze zijn thans uit Amerika on derweg. Zeker, de Amerikaanse wa pens zullen aan de Westeuropese strijd, macht geen noemenswaardige aanvals- kracht geven. Maar dat ligt ook niet in de bedoeling van het Atlantisch bondgenootschap. Het gaat er slechts om een zo sterke macht op te bouwen, dat een grote mogendheid, waarvan men veronderstelt, dat zij aggressieve plannen heeft, zich wel twee maal zal bedenken, alvorens werkelijk tot de aanval over te gaan. Om dit te bereiken zal Intussen, naast de Amerikaanse wapens, eenheid in commando en politiek nodig zijn. En die eenheid laat mischien nog wel iets te wensen over. Onder deze om standigheden zijn de bijeenkomsten, die de militaire en politieke leiders deze en de volgende maand in Den Haag zullen houden van bijzonder groot belang. Zij immers hebben de taak deze eenheid te verwerkelijken. Dr. Otto Suhr, voorzitter van de ge meenteraad van West-Berlijn, heeft voorgesteld, dat ,de drie Westelijke commandanten van Berlijn zich met hun Russische collega ln verbinding stellen, teneinde tezamen te bespreken, wanneer vrije verkiezingen voor de gehele stad kunnen worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1