Devèze krijgt formatie-opdracht Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De uienoogst 1949 uitverkocht Unie moet op gang gebracht Schuman:Te vroeg gesproken over economische samenwerking Maandag 27 Maart 1950 147e Jaargang No. 73 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NAAR BESLISSING IN BELGISCHE CRISIS? Hij wil nationale oplossing'' zoeken Toenemende kans op Kamer-ontbinding Amerika publiceert oude vredesplannen Was de foto van Stalin een montage? Overgrofe deel werd uitgevoerd Vierhonderd doden bij luchtaanval op Sjanghai Koningin Juliana zond haar goede wensen Nederland erkent de Chinese Volksrepubliek Frankrijk en Duitsland Eerst politiek begrip en dan economische Unie Engeland eerlang weer ter stembus? Is de waterstofbom geen bruikbaar wapen? Communistisch complot in Bolivia verijdeld BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. De politieke crisis in Belgie heeft Zaterdag 'n volkomen nieuw aspect gekre gen, doordat de prins-regent de liberale minister Devèze heeft belast met de vorming van een nieuwe regering. Devèze heeft deze opdracht aangenomen. Naar hij mededeelde, staat hem de vorming van een coalitie van katholieken, liberalen en socialisten voor ogen, die een „nationale oplossing" zal moeten zoeken voor de koningskwestie. Wijst de volksvertegenwoordiging de voorstel len dienaangaande van de hand, dan zal ontbinding van de Kamer van Afge vaardigden, gevolgd door nieuwe verkiezingen, niet uit kunnen blijven. prins Boudewijn aftreedt. Er zal der halve alleen een liberaal-socialistische regering tot stand kunnen komen, die in de Senaat geen meerderheid zal kunnen verkrijgen. Er zal dan ontbin ding van de Kamer van Afgevaardig den moeten volgen en veertig dagen daarna moeten nieuwe verkiezingen worden gehouden. Krijgen socialisten en liberalen daarbij samen een meer derheid, dan zal de wet op het regent schap niet worden opgeheven. Devèze is Zondag nog niet met zijn eigenlijke besprekingen begonnen. Daarmee zou hij vandaag een aan vang maken. Gisteren heeft hij alleen een bezoek gebracht aan Gaston Eys- kens en aan de voorzitters van Kamer en Senaat. In een persconferentie heeft hij de oplossing, die de CVP voorstaat, gekarakteriseerd als een „vreselijk avontuur" en zijn voorkeur voor Ka merontbinding en nieuwe verkie zingen uitgesproken. Hiertegenover noemt men in CVP- kringen het optreden van Devèze als formateur een „staatsgreep" en men beschuldigt er de prins-regent zelfs De politieke spanning in Belgie neemt hand over hand toe. De CVP- fracties van Kamer en Senaat hebben Zaterdag uitgebreid vergaderd, tenein de hun standpunt nader te bepalen. Na afloop werd medegedeeld, dat er geen enkele wijziging in de katholieke op vattingen was gekomen. De algemene raad van de CVP sprak zich nadruk kelijk uit vóór de vorming van een homogeen-katholieke regering, die, in dien zij geen meerderheid zou kunnen krijgen voor haar plan, de koning zon der meer te laten terugkeren, zou stre ven naar Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen. Die opvatting werd Zondag nog eens herhaald na afloop van een vergade ring van het nationale comité der CVP, bijeengeroepen om te beraadsla gen over de opdracht, aan Devèze verleend. Deze opdracht heeft aller minst de instemming der katholieken, aangezien de minister van defensie bekend staat als allesbehalve Leopold- distisch. Men zal dan ook stellig geen steun verlenen aan zijn voornemen, een coa litie van drie partijen te grondvesten op een oplossing van de koningskwes tie, die neerkomt op terugroeping van Leopold III op voorwaarde dat hij over enkele maanden ten gunste van kroon- Indien de Amerikaanse plannen, die in de oorlog zijn overwogen, werkelijk heid waren geworden, dan zou de or ganisatie der V.N. er anders hebben uitgezien dan zij nu doet. De vijf grote mogendheden zouden dan een execu tieve commissie hebben gevormd, waar in zij een beperkt veto-recht zouden hebben bezeten. Inplaats van 'een alge mene vergadering zou er een algemene conferentie zijn geweest. Op deze wijze dacht men tijdens de oorlog een goede samenwerking met Rusland in vredestijd te kunnen garan deren. Overigens zijn deze plannen ont werp gebleven. Zij zijn nooit definitief aanvaard. Tot de ontwerpers ervan be hoorden Alger Hiss en Henry Wadleigh, twee ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken, die later we gens het verstrekken van regeringsdo cumenten aan Sovjet-spionnen zijn ver guisd. van, zijn broeder, een dolkstoot in de rug te hebben toegediend. Bij alle spanning is overigens de rust in het land weergekeerd. Zater dag is overal normaal gewerkt. Slechts is Zondag in Charleroi een buitenge wone bijeenkomst van het Waalse Con gres gehouden, waar in zeer felle taal een absoluut afwijzend oordeel is uit gesproken over de politiek van de CVP. Met grote nadruk wordt de eis van een federaal Belgie herhaald. Newsweek meldt, dat de foto, waar op Stalin afgebeeld staat terwijl hij op 12 Maart zijn stem uitbracht tijdens de algemene verkiezingeneen montage is geweest. Het blad berichtte, dat het gezicht van Stalin op cje foto ts ge plakt en in werkelijkheid afkomstig is van een foto die ettelijke jaren ge leden is gemaakt. Newsweek vroeg zich af of Stalin misschien in het ge heel niet heeft gestemd. Het blad merkte op, dat de montagetruc duide lijk te zien is, omdat de belichting van het opgeplakte gezicht geheel anders is dan die van de rest van de foto. De voorraad uien van de oogst 1949 is thans uitgeput. Er zijn in het afgelo pen jaar 4700 ha. bouw- en tuingrond met uien beplant en daarvan zijn 150 millioen kg geoogst. Van deze voor raad is 125 millioen kg. uitgevoerd, de laatste maanden tegen zeer hoge prijzen. Eind Januari werd nog 50 ct. per kg. betaald, maar toen Frankrijk de invoer van uien stopzette, daalde de prijs tot veertig cent. Duitsland werd toen de voornaamste afnemer. Engeland wilde niet meer dan vijf en dertig cent be talen, als gevolg van de invoer van goedkope uien uit andere landen. Daar de Nederlandse voorraden volkomen geruimd zijn, profiteren deze concur renten. Deze week zouden de, eerste partijen Egyptische uien aan de markt Conferentie in Djakarta Volgens een bericht uit Taipeh (For mosa), waarin het hoofdkwartier van de Chinese nationalistische luchtmacht wordt aangehaald, nebben nationalis tische vliegtuigen bij de aanval op het vliegveld Loenghwa te Sjanghai, op 22 Maart, vier honderd leder] van de Chinese communistische luchtmacht gedood. Volgens het bericht werden acht gevechtsvliegtuigen van een Sow jetrussisch type door de nationalisti sche vliegtuigen Vernietigd. Koningin Juliana heeft in een bood schap de delegaties ter Unieconferen tie in Djakarta sterkte toegewenst en een vastberaden wil, de goede oplos singen te vinden in 't belang van bei de volkeren en in het bijzonder ten aanzien van de moeilijkheden van de groeiende Indonesische staat. De moei lijkheden voor het ogenblik zijn onge twijfeld groot en er is veel, dat tijd zal vragen, alvorens het zich langs goede banen ontwikkeld zal hebben. Toch zie ik, zo besluit de boodschap, talrijke mogelijkheden voor een be vredigende gang van zaken. Moge het de gezamenlijke delegaties gegeven zijn, door wijsheid de goede wegen aan te geven. Deze boodschap leidde als het ware de Unieconferentie in, die Zaterdag morgen in Djakarta is begonnen. De legaties van Nederland en Indonesië zullen een aan.al kwesties regelen, die bekeken moeten worden, wil de Unie op gang komen. Zo zal blijkens de agenda worden gesproken over een in structie voor het Unie-secretariaat, over de werkwijze en de rechtsgang van het Unie-hof, de kwestie Nieuw- Guinea, de samenwerking op financi- eel-economisch gebied, over een han- delsaccoord tussen beide Uniestaten en nog een aantal andere vraagstukken. De conferentie is in vriendschappe lijke sfeer begonnen. Mohammed Hat- ta, de Indonesische premier, werd tot voorzitter, minister Van Maarseveen tot vice-voorzitter gekozen. Drs. Hatta verklaarde, dat deze conferentie de Unie op gang moest brengen. Overi gens achtte hij alleen een duurzame samenwerking mogelijk, indien zij bei de landen voordeel brengt. Minister Van Maarseveen heeft in antwoord op deze openingsrede gezegd, dat het Vijftien doden bij vliegramp in Turkije Een vliegtuig van de Turkse lucht vaartmaatschappij is bij het vliegveld van Ankara neergestort en verbrand. Vijftien personen kwamen om het leven. PROTEST VAN POOLSE BISSCHOPPEN De aartsbisschop van Krakau en de primaat van Polen hebben president Bierut een schrijven gezonden waarin zij o.m. verklaren, dat de vrede in Po len niet mogelijk is, zolang de staat de godsdienstvrijheid niet eerbiedigt. Weerbericht Weersverwachting geldig tot morgenavond. Over het alge meen weinig bewolking met in de nanacht hier en daar nevel of mist en op vele plaatsen lichte, op enkele plaatsen zware nacht vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zwak ke tot matige meest Noordooste lijke wind. DINSDAG: Zon op 6.26, onder 19.06. Maan op 1144, onder 4.39. misschien niet steeds mogelijk zal zijn. aanstonds een-oplossing te vinden voor de behandelde vraagstukken. Er zal echter reeds reden voor tevreden heid zijn, wanneer in beginsel 'n zeke re oplossing wordt gevonden, die voor beide partijen bevredigend is. Voor de vijfde maal werd Zondag de „Ronde van Noord-Holland" verreden. Winnaar werd de ama teur kampioen op de tveg 1949, Wout Wagmans .uit Breda. Luide toegejuicht door de talrijke toe schouwers passeert de winnaar de eindstreep te Zaandam. (Voor het verslag zie men pag. 5) komen. Er zou anderhalf millioen kg. worden aangevoerd, die tegen dertig of vijf en dertig cent per kg. van de hand zou gaan. Dat is een zeer hoge prijs. Van de nieuwe oogst valt nog weinig te zeggen. Wel wordt gevreesd, dat de met uien beplante oppervlakte sterk zal worden uitgebreid en dat dus een her haling van de gebeurtenissen van 1948- 1949 zal optreden. Toen werd achter de markt aangezaaid en moesten grote hoeveelheden uien worden vernietigd, omdat er geen lonende prijs kon wor den gehaald. De Nederlandse4 regering heeft heden door bemiddeling van de ambassade secretaris dr. J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de centrale regering van de Chinese volks republiek, waarin de Nederlandse rege ring te kennen geeft, dat tot de jure erkenning van de centrale regering van de Chinese volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De heer N. A. J. de Voogd, tijdelijk zaakgelastigde te Nanking, zal zo spoe dig mogelijk naar Peking vertrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadeur der Chinese nationa listische regering te Den Haag is door de Nederlandse regering terzake inge licht, waarbij is medegedeeld, dat deze erkenning van het regime Mao Tse- Tung impliceert, dat de jure erkenning van de nationalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. Jn Modena, in Italië kregen twee kap pers, die bezig waren, hun klanten te scheren, ruzie. Ze lieten de baarden de baarden en begonnen het geschil met hun scheerkwasten te beslechten. Dit kwam één hunner toch niet afdoende voor en hij smeet zijn kwast van zich en stortte zich op zijn vijand. Of hij hem met het mes bewerkte? Neen, vrienden, hij beet hem de neus af! Niet zo hevig, maar toch wel hardhan dig schijnt het in Hoorn te zijn toe gegaan. Daar werd namelijk in de ves tibule van het belastingkantoor' een ambtenaar van die dienst op z'n neus geslagen door de weduwe B. en haar jongere broer, Op deze wijze uitten de lieden hun ontevredenheid over de aanslag, waaraan de ambtenaar toch zo onschuldig als een pasgeboren kind was. Het volgende bedrijf zal voor de rechtbank spelen. Twee vliegende schotels zijn op 2000 meter hoogte over de Straat van Messina gevlogen. De manschappen van de -taliaanse marine hebben ze zelf gezien. De Parijse Métro bestaat vijftig jaar. Dit feit zal feestelijk worden gevierd. Misschien met een extra-opgewekte staking? Wilhelm Pieck, de president van Oost- Duitsland, heeft de wereld kond ge daan van zijn voornemen om de strijd aan te gaan binden tegen het „culturele iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii barbarisme der Amerikanen". Dat na melijk, zo orakelde „der Wilhelm", is geleidelijk in de plaats gekomen van het fascistische ;dem-dito. De Westber- lijnse orkesten ,,verjazzen" zelfs Bach. De 97-jarige Daniel Ferrera uit Bloemfontein is in het huwelijk getre den met de 69-jarige zuster van zijn schoondochter. Daan is nu dus de zwa ger van zijn zoon en de oom van zijn kleinkinderen. Als u het niet gelooft, rekent u het maar na. Luise Re- Waar zijn die vliegende schotels nou? bensdorf uit Berlijn is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat ze zes straatnaambordjes van de Boulevard Stalin had verwijderd. En in Cha- teaudun hebben vuige dieven de maar schalkstaven van Napoleons maarschal ken Soutel en Ney gestolen. Deze ap paraten zijn namelijk van goud. Het gaat dus niet om de historische waar de. Qmdat ge gisteren, vrienden, toch zo verkwikt uit de voorjaarsachtige Zondag zijt te voorschijn gekomen, waag ik het, u nog enkele griezelbibbers en zenuwflodders voor te schotelen. Welaan dan: Een B-25 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „Los Angeles" is in de lucht uit elkaar ge vlogen. De zeven inzittenden kwamen om het leven. Twee vrouwen, moe der en dochter zijn slachtoffer gewor den van de zgn. „dodenmuur" aan de Oostentijks-Hongaarse grens. Hongaar se wachtposten namen hen onder vuür. toen ze voor familiebezoek Hongarije wilden binnenkomen. De dochter is aan haar verwondingen bezweken. Q Eerst thans wordt bekend, dat in 1943 een vliegtuigongeluk in Australië het leven kostte aan 127 personen. Een met bom men geladen Liberator stortte neer op vijf vrachtauto's met soldaten en am munitie. Voor de lilde maal werd Zaterdagmiddag op de Aintree-baan bij Liverpool de Grand National Steeplechase, de gevaarlijkste hindernisren ter wereld, gehouden. De race, die over een afstand van ruim 9 K.M., met 30 hindernis sen, ging en waarin 49 paarden meeliepen, werd gewonnen door een der favorieten, Freebootermet een voorsprong van 15 lengtes op „Wotnosum". De wedstrijd werd bijgewoond door het record aantal toeschouwers van 300.000, onder wie zich de Engelse Koninklijke Familie bevond. Freebooter passeert de eindstreep. Er is nog te vroeg gesproken over een Frans-Duitse economische unie, zo heeft Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, Zaterdag op een vergadering van het nationale comité van de MRP verklaard. Hjj achtte een eco nomische unie onmogelijk voordat een zekere mate van politiek begrip was ge groeid. Het politieke vraagstuk kan men niet ontlopen, door alleen over econo mische kwesties te spreken, zei hij. Ten aanzien van de Raad van Euro pa verklaarde Schuman, dat Frankrijk er nog niet toe kon besluiten, afstand te doen van zijn souvereiniteit. In de eerste plaats zou de Assemblee het ge zag moeten krijgen dat zij behoefde, in de tweede plaats zouden de betrek kingen tussen de Assemblee en het co mité van ministers moeten worden ver beterd. Als het meest noodzakelijk voor de toekomst noemde Schuman, behalve een oplossing van het Frans-Duitse vraagstuk een Franse unie van landen en ten slotte misschien een Atlantische gemeenschap, die het Atlantische Pact zijn al te eenzijdig-militair karakter zou ontnemen. Duitsland in de Raad? De Hoge Commissarissen hebben doen weten, dat zij bereid zijn, het Duitse verzoek om een vertegenwoor diging in de Raad van Europa te heb ben, aan hun regeringen door te zen den. Twee van de drie voorwaarden hieraan verbonden zullen worden in gewilligd. Duitsland zal schriftelijk tot toetreding worden uitgenodigd en de garantie zal worden gegeven, dat het lidmaatschap van de Saar slechts voor- lonig is en afhankeliik van het vre desverdrag. Tot inwilliging van deze voorwaarden zijn de hoge commis sarissen genegen. Over de inwilliging van de derde voorwaarde zal de Raad van Europa moeten beslissen. Deze be helst, dat Duitsland een waarnemer in het comité van ministers krijgt; daar door zou het boven de Saar komen te staan. Weliswaar heeft de Franse politiek tegenover Duitsland in de laatste an derhalf jaar een snelle ontwikkeling doorgemaakt, zo betoogde hij verder, maar toch kan men in deze groei geen enkel stadium overslaan. Een van de voornaamste voorwaarden voor een goede verstandhouding tussen Frank rijk en Duitsland noemde hij de toe treding van Duitsland tot de Raad van Europa. De Saarkwestie was geen be lemmering, maar zou met de gehele Duitse kwestie opnieuw in beschou wing worden genomen, wanneer de on derhandelingen over het vredesverdrag waren hervat Politieke kringen te Londen zijn van mening, dat Attlee en zijn medestan ders in de komende zes maanden op ieder gewenst ogenblik nieuwe verkie zingen zullen kunnen uitschrijven. Sommige waarnemers verwachten zelfs, dat de nieuwe stembusstrijd reeds m Juni, zes weken na het indienen van de begroting, zal beginnen. De conser vatieven zouden gaarne zien, dat La bour lang genoeg aan het bewind bleef, om te worden belast met de blaam van het „socialistische wanbeheer" van de afgelopen vijf jaar. Labour heeft ech ter het voordeel, zelf te kunnen bepa len, wanneer nieuwe verkiezingen zul len worden gehouden. De Amerikanen behoeven niet bang te zijn voor -ie waterstofbom, aangezien het onmogelijk is, dit wapen met een vliegtuig te vervoeren, zo heeft John Hancock, een der opstellers van het plan-Baruch voor internationale con trole op de atoomenergie, verklaard. Het ontstekingsmechanisme, dat voor deze bommen nodig is, sluit het gebruik in een bombardement, zoals wij dit kennen, te enen male uit, voegde Han cock hieraan toe. Socialistische deskundigen te Witten bijujn Deskundigen van de socialistische partijen in West-Europa zijn Zondag in .Witten (Westfalen) bijeengekomen ter bespreking van vraagstukken, die samenhangen met een nauwere samen werking op economisch gebied in Europa. De Duitse socialisten zullen voorstellen indienen tot socialisatie van van alle centra van zware in dustrie in Europa .Voorts zal worden gesproken erver de mogelijkheid het thans bestaande internationale con trolestelsel voor de Ruhr uit te brei den tot de zware industrie van geheel Europa. De Boliviaanse regering heeft een communistisch revolutionnair complot verijdeld, dat volgens de plannen a.s. Dinsdag zou worden uitgevoerd. De leiders van de samenzwering wa ren een hoge Russische militaire leider en Franse communistische agenten. Zij werden, tezamen met een aantal ande ren Zaterdagavond gearresteerd toen zij een vergadering hielden waarop de laatste hand gelegd werd aan de voor bereidingen van het complot, aldus de Boliviaanse verklaring. De revolutie zou op verschillende punten in het gehele land gelijktijdig moeten uitbreken, terwijl de president een congres van onderwijzers te Sucre, 425 km. van de hoofdstal La Paz, zou bijwonen. Volgens het communiqué is het in het hele land rustig. Hansa koopt Nederlands schip De Deutsche Dampfschiffahrt-Ge- sellschaft „Hansa" te Bremen heeft van de Hollandsche Stoombootmaat schappij de in 1920 gebouwde 15187 bruto registerton metende Zaanstrcrom gekocht. t In Amsterdam is een zevenjarig meisje bij het tollen met het linkeroog in het stokje van haar zweepje geval len. Zij is aan haar letsel bezweken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1