Senator Vandenberg wil hulpplan voor periode na 1952 Fout van piloot de oorzaak? Is Devèze te optimistisch? Kort Bestek Dinsdag 28 Maart 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 74 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Enthousiaste ontvangst op Witte Huis Australië straft stakers E.C.A. werk moet de gehele wereld omvatten Nog geen Amerikaanse wapens voor België Meerderheid van Labour thans tot drie geslonken Behandeling voor Raad voor de Luchtvaart Graan gezaaid op ere-kerkhof Zware beschuldiging tegen Duits ex-burgemeester Het Atlantisch Pact is een realiteit Knijpt de politie een oogje dicht? Algemeen verlangen naar overeenkomst" Niemand deelt echter zijn overtuiging Meerderheid voor Tito was groot Militaire uitrustingen voor de R. I.S. C^inece mijnwerkers in Oost-Duitse mijnen? bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20. Fel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Republikeinse en Democratische politici in Amerika z\jn het er over eens, dat de economische hulp aan landen, die deze behoeven, na afloop van het plan-Marshall in de zomer van 1952 moet worden voortgezet. Senator Van denberg die geldt als de Republikeinse deskundige op het gebied van de buiteniandse politiek, heeft in een brief aan Paul Hoffman voorgesteld, een commissie te vormen, die zal moeten nagaan of het mogelijk is, een lichaam te stichten, dat het werk van de ECA op bredere basis zal voortzetten. Het zou niet uitsluitend Europa, doch de gehele wereld moeten omvatten. In re geringskringen is men er erg enthousiast over. Zowel Acheson als Hoffman heeft zijn instemming met het plan betuigd. Ook tal van vooraanstaande Republikeinse en Democratische Senatoren gaan er mee accoord. Zo heeft Taft openlijk zijn steun toegezegd. de aanhangers van de president een harde strijd zullen moeten voeren om de verlaging te voorkomen. De grote krachtproef zal waarschijn lijk komen, wanneer de toewijzings commissies uit het Huis van Afge vaardigden en Senaat de wetsont werpen voor hulp aan het buitenland aan het Congres voorleggen. Er is een bezuinigingsblok, dat wil komen tot verlaging der staatsuitgaven, met het oog op het grote tekort op de federale begroting. Misschien dat het enige successen boekt. De president heeft het Congres reeds gewaarschuwd, dat ingrijpende verlaging van de hulp aan het bui tenland het uitbreken van een derde wereldoorlog zou kunnen verhaasten. In Australië is een wet van kracht geworden, die de legering het recht geeft, zeer drastische maatregelen te nemen ingeval van stakingen in be langrijke bedrijven. Staken kan wor den gestraft met een jaar gevangenis straf of verwijdering uit het land. Op verraad is de doodstraf gesteld en voorts kunnen vergaderingen worden verboden. Intussen is het- gevaar, dat een deel van het' Congres in verzet zal ko men tegen de „Amerikaanse vrijge vigheid" nog niet geheel geweken. Men verwacht, dat enkele opstandi ge Democraten en naar bezuiniging strevende Republikeinen tezamen en in vereniging zullen pogen, het be drag van 3%, milliard dollar, dat Truman in het komende belasting jaar aan de Marshall-hulp wil beste den, met vijfhonderd millioen ver laagd te krijgen. Men neemt aan, dat ARTHUR H. VANDERBERG wereldhulp ONRUST IN MAKASSAR Demonstratie afgelast Zondagochtend zou te Makassar een federalistische demonstratie worden gehouden, waartoe reeds duizenden wa ren toegestroomd. De organisatoren hebben evenwel op dringend advies van de overheid deze demonstratie afgelast wegens twee aanslagen en talrijke be dreigingen, die jegens de deelnemers werden geuit. De regering van de Negara Indonesia Timur heeft in een communique de ter reurdaden zeer scherp afgekeurd en een streng onderzoek aangekondigd. Belgie kan nog geen Amerikaanse wapenhulp krijgen, zolang zijn parle ment het verdrag van wederzijdse hulpverlening met de Ver. Staten nog niet heeft geratificeerd. Ofschoon de Amerikaanse functio narissen de oorzaak van de vertra ging der ratificatie (de regerings crisis) begrijpen, wijzen zij erop, dat de tekst van de wet tot verlening Van militaire hulp het onmogelijk maakt thans reeds tot het leveren van de wapens over te gaan. Sommige Amerikaanse functiona rissen zijn van mening, dat een al te lang uitstel van de ratificatie een tijdelijke leegte in de herbewapening van West-Europa zal laten, waardoor de plannen voor de distributie van wapens in de war zouden kunnen ra ken. Als gevolg van het overlijden van F. A. Cobb, socialistisch Lagerhuislid voor Brighouse en Spenborough in Yorkshire, is de meerderheid van de Britse socialistische regeringspartij in het Lagerhuis tot drie geslonken. Dit is de tweede zetel, die de socialisti sche regering, als gevolg van het over lijden van de gekozene, verliest. PRINS BERNHARD BEZOCHT DÈ JAARBEURS Z.K.H. prins Bernhard, die als com missaris van de Kon. Ned. Jaarbeurs uiteraard grote belangstelling heeft voor dit instituut, bracht Maandag een bezoek aan de voorjaarsbeurs. De Prins bezocht talrijke afdelingen. Hem werden door verschillende standhou ders geschenken aangeboden. Z.K.H. werd herhaalde malen hartelijk toege juicht. De ramp van de Franeker Op 12 Juli 1949 is nabij Bombay de KLM-Constellation Franeker neerge stort. Vijf en veertig personen, onder wie het merendeel van de Amerikaan se journalisten, die als gast van de Ne derlandse regering een reis door In donesië hadden gemaakt, verloren daarbij het leven. De Raad voor de Luchtvaart heeft Maandagmiddag in een openbare zitting nagegaan, waaraan deze ramp te wijten kan zijn geweest. De directeur-generaal van de lucht vaart, de heer J. W. M. Backer, heeft in zijn requisitoir als voornaamste oorzaak een fout van de bestuurder genoemd. Uitgangspunt van het onderzoek van Een door de regering van Sleeswijk- Holstein ingestelde commissie van on derzoek heeft een rapport ingediend met betrekking tot een .beschuldiging, welke door de „Vereniging van slacht offers van het nazidom" was geuit je gens Detlef Pioen, voormalige burge meester van Sierksdorf (nabij Liibeck). Pioen zou de lijken van weggevoerde personen hebben gebruikt als mest voor zjjn landerijen. De voormalige burgemeester had in Juli 1945 met de hulp van enige arbei ders een groot aantal lijken bijeenge bracht, welke aan land waren gespoeld na het vergaan van twee schepen, de „Cap Arcone" en de „Thielbeck", die met duizenden gevangenen van de nazi concentratiekampen aan boord in de Het Atlantisch Pact is geen symbool, maar realiteit. Dit werd verklaard door Amerikaanse delegatieleden bij de con ferentie van het militaire comité van het Pact, dat op het ogenblik in Den Haag bijeen is en vandaag onder voor zitterschap van de Amerikaanse gene raal Omar Bradley zal vergaderen. Nu de Voorzieningsraad vorige week heeft vastgesteld, wat momenteel beschikbaar Is voor defensiedoeleinden, zullen de militaire deskundigen op hun beurt zich beraden over de verdere uitwer king van de richtlijnen, die reeds zijn opgesteld voor het gemeenschappelijke doel: de collectieve veiligheid. Het Pact is, zo werd ons medegedeeld, in vijf maanden tijds uitgegroeid tot een organisatie, tot 'n intensief werkend defensieapparaat door middel waarvan thans reeds het overtollige Amerikaan se legermateriaal naar de onvoldoende uitgeruste partners wordt afgevoerd. Het merendeel der leidinggevende militairen is het er over eens, dat er in Europa nog harder zal moeten wor den aangepakt en dat de oplossing van het probleem Duitsland dringend nood zakelijk is. Hooggeplaatste officieren maken er geen geheim van, dat Duits land bronnen en middelen bezit, die Weerbericht Weersverwachting geldig tot morgenavond: Droog weer met nu en dan enkele overdrijvende wolkenvelden Zwakke tot matige Noordelijke wind. In de nanacht op verschillende plaatsen lichte nachtvorst morgen overdag on geveer dezelfd° temperatuur als vandaag. WOENSDAG: Zon op: 6.23, onder 19 08. Maan op: 13.07, onder 5,06 voor de verdediging van West-Europa onontbeerlijk zijn. Het vinden van een weg voor de inschakeling van Duits land in het Westeuropese defensiesy steem is evenwel een probleem, waarbij het standpunt van de strategen niet al tijd overeenkomt met dat van de poli tici en economen. De oplossing wordt verder niet vergemakkelijkt door de wensen van de Duitsers zelf. Doch deze en andere moeilijkheden worden niet onoplosbaar geacht. baai van Lübeck tot zinken waren ge bracht. Op de graven der slachtoffers waren geen kruisen of grafzerken aan gebracht. Pioen had in October 1949 zelfs zijn landerijen laten beploegen en graan uitgezaaid op de plaats waar de lijken begraven lagen. Rijwiel met hulpmotor De A.N.W.B. heeft de ervaring opge daan dat de laatste tijd de politie geen controle uitoefent op rijwielen met hulpmotor, noch wat betreft de uitrus ting of het rijbewijs van de berijder, noch wat betreft de vraag of zij al dan niet op het rijwielpad thuis horen. Zo als men weet, wordt een wettelijke re geling spoedig verwacht. In afwachting daarvan raadt de ANWB hen, die uit veiligheidsoverwegingen aan het rij wielpad de voorkeur geven, dringend aan zich, wat hun snelheid en verdere gedragingen betreft, aan te passen aan het normale rijwielverkeer, aangezien uit veelvuldig inhalen onvermijdelijk ongelukken voortvloeien. Men zorge echter voor een betalingsbewijs van de motorrijtuigenbelasting, want dit wordt wel gecontroleerd, aldus de A.N.W.B. het rapport van de regering van India over de ramp. Het ging vooral over de volgende vragen: Welk kaartenmate- riaal was beschikbaar en hoe was het met de betrouwbaarheid daarvan ge steld? Hoe was het weer ter plaatse? Welke instructies zijn door de ver keerstoren verstrekt? Uit het getuigenverhoor bleek, dat de KLM-vliegers weinig ervaring hadden op het traject naar Bombay. Daarom was er een loods meegegaan, maar die zat, zoals na het ongeluk bleek, achter in het toestel inplaats van in de stuur hut. Piloot Van der Vaart kreeg van de verkeerstoren een advies, dat op het laatste moment onuitvoerbaar blee1- Hij moet toen niet snel genoeg een an dere beslissing hebben genomen, met het gevolg, dat het ongeluk gebeurde De directeur-generaal van de lucht vaart sprak in zijn requisitoir dan ook al? zijn mening uit, dat de bestuurder moeten wachten of naar een an dere. luchthaven uitwijken, innlaats van Fe willen landen A's bekomend- oorzaken noemde de heer Backer de onbekendheid van de vliegers met het terrein rondom het vliegveld, het ver keerde advies van de verkeerstoren, het ontbreken van door de KLM vast to stellen weersminima en het feit, dat de vlieger zijn toestel niet hoog ge noeg had laten stijgen, toen hij zag dat hij in de wolken zou gaan vliegen De directeur-generaal oordeelde het waarschijnlijk, dat de vlieger zijn lan ding had wilen doorzetten, gezien het belang van zijn opdracht. Doorzettings vermogen en plichtsbetrachting zijn goede eigenschappe maar zij kunnen, als de grenzen overschreden worden, gevaarlijk zijn, zo besloot spr. zijn be toog. Minister Devèze is gistermorgen begonnen met zyn besprekingen, die moeten leiden tot de vorming van een nieuwe Belgische regering. Hjj heeft verschillende vooraanstaande persoonlijkheden ontmoet, zoals de liberale oud-minister Max Leo Gérard, premier Eyskens, de voorzitter der socialis tische party Max Buset, de voorzitter der CVP Van der StraetenWalllet en minister Segers. Des middags heeft h(j in een persconferentie optimisti sche klanken laten horen. Dit optimisme wordt overigens in politieke kringen in Brussel in geen enkel opzicht gedeeld. katholiek-liberale regering. Volgens dit gerucht zouden de liberalen er toch de voorkeur aan geven, de coa litie met de katholieken te handha ven, omdat zij bevreesd zouden zijn, bij nieuwe verkiezingen al te veel stemmen te verliezen. Erg steekhoudend lijkt dat gerucht overigens niet. De katholieke bladen in Belgie blijven immers de fiolen van hun toorn uitgieten over de Prins- Regent en over de door deze aange wezen formateur. Dat schijnt een vrij zekere aanwijzing omtrent de rich ting, waarin Devèze zijn oplossmg zoekt. Devèze wist te vertellen, dat er een algemeen verlangen bestaat naar een overeenkomst. De formateur noemde zijn besprekingen buitengewoon leer zaam en meende, dat zij voor de ver vulling van zijn moeilijke taak van groot belang zullen zjjn. Vandaag zal Devèze vertegenwoor digers van de economische, de finan ciële en de sociale wereld ontmoeten en vanavond zal hjj de Prins-Regent verslag uitbrengen. In politieke kringen te Brussel acht men het over het algemeen niet waarschijnlijk, dat Devèze er in zal slagen, voor de oplossing van de koningskwestie een formule op te stellen, die ook aanvaardbaar is voor de katholieken. De formateur heelt steeds in de voorste rijen gestaan van hen, die aandringen op de abdicatie van Leopold HI; in dit standpunt is geen wijziging gekomen Het ziet er dan ook niet naar uit, dat de katho lieken zullen medewerken. Er blijft Devèze dan nog slechts de vorming van een liberaal-socialistische rege ring over, hetgeen zou neerkomen op ontbinding van de Kamers en nieu we verkiezingen Liberalen en socia listen zouden in die tussentijd kunnen proberen hun greep op het volk te versterken teneinde te voorkomen, dat de meerderheid voor de terug keer van Leopold III in de beide Ka mers wordt uitgebreid. Er is echter nog weinig steekhou dends over de komende ontwikke ling te zeggen. Op het ogenblik doet n.l. ook het gerucht de ronde, dat de huidige besprekingen zouden gaan in de richting van een herstel van de Joegoslavische verkiezingen Volgens radio-Belgrado heeft het Na tionale Front van maarschalk Tito bij de Zondag gehouden algemene verkie- zingen in Joegoslavië voor de twee Kamers van 't federale parlement 92.6 procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met een gro tere meerderheid dan hij in 1945 ver kreeg, in zijn macht bevestigd. In 1945 stemde n.l. 84 procent voor het Natio nale Front. De Unie-conferentie Eerste bespreking over Nieuw-Guinea Hatta dankt de Koningin De kwestie-Nieuw-Guinea is Maan dagmiddag besproken op een vergade ring van de tweede werkgroep der Unieconferentie in Djakarta. In aan gename sfeer zijn verschillende punten van het probleem besproken. Men is tot een voorlopige conclusie gekomen. Vand: ag zouden de besprekingen wor den voortgezet. De RIS schijnt vast besloten te zijn, op deze Unieconferentie een oplossing in de door haar gewen ste zin van het vraagstuk te bereiken. Men is in Djakarta van mening, dat Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk deel moet uitmaken van de RIS. Drs. Mohammed Hatta heeft als voor zitter van de Unieconferentie op de boodschap van Koningin Juliana ge antwoord met een woord van dank. Hij vervolgde: Uwe Majesteit boude er zich van 1 overtuigd, dat in het besef van het uitermate grote belang van het welslagen dezer besprekingen, ook voor het heil en het welvaren der gehele wereld, wij allen tezamen zowel als ieder afzonderlijk naar beste weten en met de meest oprechte bedoelingen zullen bijdragen tot het bereiken van het doel. De V. S. zouden voor vijf millioen dollar leveren Voor federale politie Nadat door de regering van de Repu- blik Indonesia Serikat onlangs aan het departement van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten een opgave is verstrekt omtrent haar voor binnen lands gebruik benodigde militaire uit rusting, bevinden de plannen te dezen zich op het ogenblik bij het departe ment van Defensie te Washington in studie. De opgave wordt in ogen schouw genomen in verband met de Jn Amerika is een plan gereedgeko men, het eerste plan van zijn soort. Het plan geeft details voor de verdedi- zijn auto al drie jaar kwijt was, kon aantonen, dat hij zijn eigendom terug had, niettegenstaande valse motor en ging van een grote Amerikaanse stad iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiii chassisnummers Want hij herkende tegen aanvallen met atoombommen. z'n wagen aan een stukje kauwgom Het plan voor St. Louis is het eerste ;>Ka^,urlJJk' lk heb het u zeIt ge' waarmee hij lang geleden een olie- van honderd soortgelijke plannen. Is leerd De man was onderwijzer ge- 1(Jk had gestopt n En de poiitieagen het niet, om bij te huilen, vrienden, weest.ten in Kopenhagen gaan haastiglijk schietlessen nemen, sinds het negen dat zulke plannen nog nodig zijn? O Duizenden arbeiders zullen binnen- Jn Zevenbergen is de afgelopen week jarig dochtertje van de commissaris kort beginnen met onder te duiken op drie plaatsen ingebroken. Eerst verleden week het kampioenschaj Niet omdat ze achter de broek gezeten m een matrassenfahriek, vervolgens pistoolschieten had behaald, worden, maar om een nieuwe tunnel bij een fabrikant van toffees en ten door de Mont Blanc te gaan boren slotte bij een winkelier. Wat daar ver- waardoor men jaarlijks 500000 perso- mist wordt, staat nog niet vast, maar Mevrouw Roosevelt heeft de hoogste nen en 300.000 ton goederen- hoopt te ik denk, dat het ook wel iets eetbaars Amerikaanse onderscheiding voor kunnen vervoeren. D In Dallas, 'n stad zal zijn. De dief gaat zijn buit natuur- sociale rechtvaardigheid ontvangen. En in Texas, kregen twee meisjesscuden- lijk op z'n matras rustig liggen op- ik zou me niemand kunnen indenken ten opdracht, om op te houden met snoepen. Een Meneer in Bristol, die die daartoe méér "erechtied tvas' Li hun vnTrn iin_ Een Japanse club van kanariefokker? hun zonnebaden op het balkom van hun woning, omdat zij het werk van de arbeiders, die aan de overkant een gebouw aan het zetten zijn, in ernstige mate vertraagden. Londense weten schapsmensen hebben uitgezonden, dat honden meer intelligentie aan de dag 'eggen dan mensen, als het erom gaat veilig door het drukke verkeer te ko men. En het volgende verhaal is in Middelburg geheurd Een sollicitant, die nog op latere leeftijd een poging waagde om een bankbetrekking te veroveren en wie gevraagd werd of hij een goede hand schreef, antwoordde: Ik geef m'n opdracht óók maar terug. Het wordt toch niksl heeft als geschenk voor het presiden tieel gezin in Amerika de twee prijs winnaars van de zangwedstrijd in Tokio per vliegtuig naar de States ge stuurd. Een even zonderling, zij het dan wat zwaarder geschenk stuur de de eerste minister van India, Ja- waharla) Nehru naar de dierentuin in Washington Twee volwassen olifan'en compleet met slurven en flaporen De beesten reisden oei schip, omdat de luchtvaartmaatschappij vervoer had geweigerd. Gewogen en te zwaai be- vondenl mogelijkheid om aan verschillende landen in Zuid-Oost-Azie hulp te ver lenen uit een fonds van 75 millioen dollar, dat ter beschikking staat van president Truman voor besteding „in de omgeving van China", Men verwacht, dat een spoedige be slissing tegemoet gezien kan worden, daar Truman over het bedrag slechts kan beschikken tot 30 Juni. Het aan deel voor de RIS zou omstreeks 5 mil lioen dollar bedragen en vnl. worden besteed voor de levering van lichte wapens en andere militaire benodigd heden als transport- en communicatie middelen. Volgens Amerikaanse func tionarissen is dit in hoofdzaak bestemd voor gebruik door de federale politie welke zal worden belast met de hand having van orde en rust in Indonesië Deze hulp van zeer bescheiden om vang is uitsluitend bestemd om het de Indonesische regering gemakkelijker te maken de binnenlandse rust te hand haven, daarvoor een verdediging tegen aggressie van buiten af natuurlijk gro tere hoeveelheden en ook andere soor ten wapenen nodig zijn Over dit laat ste vraagstuk evenals omtrent de wen selijkheid van het uitrusten van mi litaire bases in Indonesië en aangren zende landen met behulp van Ameri kaans materiaal zijn te Washington nog geen beslissingen gevallen. Vierhonderd Duitse vluchtelingen uit Oost-Europa die zich thans in West-Duitsland bevinden, hebben aan de Westduitse federale regering te Bonn verzocht ,op krachtige wijze te protesteren" tegen het te werk stellen van Chinese mijnwerkers in Silezie Zij menen, dat „deze overbrenging van Aziaten naar Midden-Europa een ge vaarlijke bedreiging vormt voor de gehele christelijke Westerse cultuur". In het laboratorium van de Cleve land kliniek word n proeven geno men met een nieuw soort kunst matige nier. Aait deze proeven werkt mee de Nederlandse arts dr. Willem J. Kolff, die deel uit maakt van de staf van de Cleve land kliniek (midden). Links op de foto dr. Irvine H. Page, directeur der kliniek, rechts dr. A. C. Cor coran, assistent-directeur. 'RANSE HAVENARBEIDERS STAKEN UIT PROTEST De Franse havenarbeiders, die zijn aangesloten bij de CGT, het Algemeen Vakverbond, waarin de communisten de meerderheid hebben, staken vandaag 24 uur uit protest tegen de arrestatie van drie vakbondsleiders te Marseille. De staking wordt niet gesteund door de andere vakbonden, maar men ver wacht, dat, zij bijna volledig zal zijn, daar de meerderheid der havenarbei ders lid is van de CGT. Volgens nadere berichten hebben 35.000 havenarbeiders aan de stakings- oproep gehoor gegeven. Het scheepsver keer in de voornaamste havens ligt stil. Van incidenten is geen melding gemaakt. Burgemeester van Hamburg bezocht dr. Drees De burgemeester van Hamburg, de neer Brauer, die Zondag voor een kort bezoek aan ons land arriveerde, werd gisteren in Den Haag ontvangen. Hij had aldaar o.a. een audiëntie bij d* minister-president, dr. w. Drees.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1