Stad en Omgeving „Koninklijke-Shell" wereldconcern Nieuwe stromingen in de „Beeldende Kunst" Weinig belangstelling voor de Rode Kruis-vergadering AGENDA Magazijn Kofa-Spruyt werd een ultra moderne textielzaak Nederlandse durf en ondernemingsgeest De wereld vraagt naar olie Lentetijd Sch oonmaa P.O.A. n.v.-Payglop 7 De jongen Winslow JubileumC te Stomf Egmcnd-t Efectrificatie Egmondei Egmond aan *r- MAANDAG 27 MAABT 195.1 Dr Degenaar tot majoor bevorderd De ledenvergaderingen ,van het Ne derlandse Rode Kruis, afdeling Alk maar en Omstreken, mogen zich niet in een overmatig grote belangstelling van de leden verheugen. Zo was het Ook bij de algemene vergadering wel ke gisteravond in het stadhuis werd gehouden. Het enige lid dat ter verga dering aanwezig was sprak hierover zijn verwondering uit en noemde het een ongezonde toestand. Dezelfde spre ker leverde critiek op de begroting, welke inmiddels door het hoofdbestuur is goedgekeurd. Hij doelde hierbij op de f 1000, welke werd uitgetrokken voor een administratieve kracht. Spr. kon zich niet voorstellen dat de werk zaamheden van de secretaris zo veelom vattend waren, dat daarvoor een betaal de administratrice nodig was. De voor zitter, dr. Jb. Maats, antwoordde op deze critiek met de volgende woorden: .11 is in het geheel niet op de hoogte van die werkzaamheden. Op de vorige vergadering hebben wij u uitgenodigd inzage te nemen van de uitgebreide administratie en de vele andere werk zaamheden. U heeft dat niet gedaan en daarom vind ik het bepaald unfair dat u met uw ongemotiveerde critiek ter vergadering komt. Bovendien heeft u door uw ingezonden stuk van Zaterdag 3-1. de goede naam van het Rode Kruis ernstig benadeeld. Als u eerst in zage had genomen om daarna critiek te leveren is tot daar aan toe, maar voor deze gang van zaken kan ik geen bewondering hebben". In dit verband merkte de secretaris, de heer H. Nijhuis. nog op, dat hij door dat ongemotiveerde schrijven enkele bedankjes had ontvangen. „Ik zal niet op uw schrijven ingaan, dat is beneden mijn waardigheid, maar ik wil alleen opmerken dat u op deze manier het werk van het Rode Kruis ernstig be nadeelt." Bij de ingezonden stukken was o.m. een schrijven waaruit bleek dat dr. J. Degenaar bevorderd was tot majoor bij het Rode Kruis. Er was een verzoek binnengekomen van de leiding van het verzorgingsinstituut „Welfare" om as sistentie te verlenen bij de stand, welke dit instituut op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" zal openen. De heer en mevr. Haremaker hadden een schrijven gericht aan het bestuur van Het Rode Kruis, afdeling Alkmaar, waarin werd medegedeeld, dat zij had den besloten t 500 uit de nalatenschap van hun overleden dochter, mr. Hare maker, te schenken aan het Rode Kruis. Hierbij spraken zij de wens uit dat dit geld zou worden aangewend om een deel van de onkosten, verbonden aan het organiseren van tochten voor inva liden, te betalen. Uit het financieel overzicht bleek, dat de boeken met een nadelig saldo van ruim f 2700 sloten. De periodieke aftredende bestuursle den, dr. F. J. Frederikse en G. Krui- singa werden bij acclamatie herkozen In de vacatures van mevr. Conijn en wijlen mej. mr. Haremaker, wrrd voor zien door de benoeming van de damer De Jong en Van Dijk. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen gesloten, zwaard (14 jaar); A.B.T., 8 uur: Inge ruktmars! (alle leeftijden). (Harmonie, Victoria en Cinema, 2.30 uur matinee). Gulden Vlies, 2 30 uur: Ver. van Huisvrouwen. Flowerparade. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De strijd in de Birma-jungle (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Schep vreugde in het leven (tot 14 jaar onder geleide); Cine ma Americain, 8 uur: Ridders van het De innerlijke betekenis van de Wajang Dit was het onderwerp, dat op een openbare voordracht van de Blavatsky Loge Theos. Ver. door de voorzitter Prof. Ir. E. L. Selleger behandeld werd. Zijn verblijf in Indonesië en de diepgaande studie, waaraan het Wa jangspel is ontleend, maakten het ge heel interessant. De Wajang, wat letterlijk schaduw betekent, maakt een onderdeel uit van het leven van de mystiek aangelegde Javaan. Voor hem heeft dit een heilige achtergrond, daterend van vóór de tijd van het Hindoeïsme en het Bedoeïsme Het Mohammedanisme is er totaal vreemd aan. Heldendichten en sagen worden door schaduwen uitgebeeld, die de projecties zijn van drie afmete- lijke wezens, in eindeloze voorstelling van een en het zelfde wezen. Dit is evenzo het geval1 met het individu en de persoonlijkheid of het Hoger en het Lager zelf, want de persoonlijkheid, hoeveel in veelvoud van verscheidene is een beperkt wezen ten opzichte van zijn Hoger wezen. Een wijze van voorouderverering vinden we in de Wajang Beber (figuur op gebatikte lappen). Bij de Wajang Koelit worden de ge stalten gemaakt van karbouwenleer, zij zijn vlak en worden als schaduwen op een doek geworpen. De Wajang Goleh zijn uit hout ge sneden poppen van drie afmetingen en worden o.a. door de minder mystiek aangelegde Soendanees gebruikt. Bij de Wajang Wong komen levende mensen op het toneel, waar zij spre kend optreden. De vertolker van een wajangspel heet Dalang. Deze kent alles wat hij te zeggen heeft van bui ten. De woorden en zegswijzen, die hij gebruikt, bezitten een zekere magische kracht (Manlram). Hij zit aan het hoofd, waar de voorstelling plaat- heeft op een podium en heeft een ba nanenstam voor zich, waarin alle Wa jangs geprikt worden. In elke hand houdt hij een Wajangpop vast, die hij met elkaar laat spreken en beweegt gedurende zijn recitatief. Dit duurt soms uren achtereen. De stem van de Dalang is zeer grluidsvol en voert de toehoorder op naai een hogere wereld Bij zo'n voorstelling doorleeft de mens in verbeelding de grote figurer uit de Ramayama en de Mahabarata Zij worden allen symbolisch geKarak teriseerd. Zo :s bijv. de opgekrulde haarwrong een teken van geestelijk heid. De naar beneden geslagen haar wrong duidt op de strijder van lagere aard. Maar behalve de vorm heeft ook do kleur een diepe betekenis De kleur wit wordt gebruikt bij een vroeg groeistadium; lichtblauw duidt op devotie, groen op medegevoel, zwart geeft de hoogste geestelijke wasdom aan, de onzich'baarheid. Zo is de Wa jang van Shri Kvisna, die zwart is, het hoogst bereikbare aspect. Hij heeft een vlammende kroon op het hoofd als openbaring van de Schep per, een slang om hals en hoofd getui gen van zijn goddelijke v,."sheid. Df bespeling van de gamelan geeft bij dit Blies een zachte begeleiding. De bestudeerder van de geestelijke wijsheid zal iets meer verstaan van d' inhoud van deze fascirerende voorstel lingen, omdat hij weet te transpone ren van het concrete naar het daarach ter liggende begrip BENOEMD De heer D Stolp alhier is benoemd tot keurmeester 2e klas bij de Keu ringsdienst voor Waren te Alkmaar. Knap werk van binnenhuis-architect Vermolen Met de komst van de lente, de glorietijd der mode, Is vijftigduizend kubieke meter winkelruimte van het Kofa-magazjjn aan de Langestraat in een nieuw kleed gestoken. De Haagse binnenhuis-architect, de heer A. Vermolen had hiervoor de nieuwste winkel-mode ontworpen. Met een fraai lijnenspel, in een smaakvolle enscenering van blank eikenhout en wit geschuurde muren en een maximum aan licht paarde de architect een practische indeling aan de hoogste eisen der aesthe- tica. Met de verbouwing van de textielzaak der fa. Spruyt aan de Langestraat voegde de heer Vermolen nieuwe lauweren aan de successen, welke hij bij de fa. Stoutenbeek te Beverwijk en Doek te Utrecht reeds behaald had. Voordam hoek Dijk, Tel. 4683 Hedenmorgen feestelijk heropend In de twaalf maanden, waarin de klanten in het grote perceel aan de Langestraat het gedruis van hamer en breekijzer hoorden, heeft het inte rieur een volkomen verandering on dergaan. De grote trap verdween en moest plaats maken voor twee sierlijk gevormde trappen ter weerszijden. Blank eikenhouten vitrines en kasten waarin de textielgoederen overzichte lijk zijn geëtaleerd, een comptalux- verlichting met tientallen lichtpunten, open toonbanken en moderne kassa's herschiepen de winkel in een maga zijn, dat met recht de benaming mo dern mag voeren. De heer Vermolen brak met de oude ideeën omtrent de indeling van een zaak en paste met succes het systeem van ronde lijnen toe. Hierdoor werd het begrip van ruimte bereikt, dat op spitsuren het winkelen tot een genoe gen maakt. Met een winkel-verlichting van 400 500 lux-de ne'-fumerie afde ling baadt zelfs in 1000 lux- en 'n étala ge-verlichting van 700 lux behoort het Kofa-magaziin niet alleen tot de best verlichte zaak in Nederland, maar wc-dt tevens het daglicht benaderd. De firma Soruyt. die zich met in gang van heden uitsluitend on de ver koon van textiel en woniginricht.ing toelegt, kan trots ziin op de verbou wing. Nergens is 't interieur opgeof ferd aan een practische indeling. Integendeel beide ziin in volkomen harmonie verenigd 'Daarvan getuigen bovenal de stoffenhal en de beddenaf deling. In eerstgenoemde afdeling 1" voorts het nieuwste snufie toegenast in de vorm van een stoffen-sbowrek. dat door bet publiek zelf bediend kan worden. De beddenafdeling valt on door een smaakvolle entourage en een fraai gebogen toonbank. De boven-verdiening werd belangriik uitgebreid Een voliere en een aqua rium zullen op de babv-afdeüng een attractie voor de iened vormen, terwül bet konend nublïek dankbaar zal ziin voor de meerdere ruimte, welke langs de balustrade is verkregen. Met ori ginele vondsten, zoals open toonban- '*en. een gebogen vitrine, een opvallen de tranoueane ziin verrassende effec ten bereikt, die biieen gevoegd het Kofa-mavaziin tot een ultra-moderne textielzaak maakten, waarmede de di rectie van harte gelukgewenst kan worden. De heropening. Nadat de zaak één dag gesloten was geweest, heeft hedenmorgen te half tien de heropening plaats gehad, bij welke gelegenheid de heer M. Spruyt harte lijk dank bracht aan allen, die ook maar in enigermate aan de verbouwing hadden medegewerkt. Een speciaal woord van dank richtte de heer Spruyt tot zijn vader, die vier-en-twintig jaar geleden met grote ondernemingsdurf en energie de zaak in de Langestraat De „Koninklijke" vormt een natio naal belang van de eerste rang, zo ont zaglijk groot, dat zij de belangstelling van iedere N.derlander ten volle waard is. Ik bind u op het hart, dit belang uit te dragen, waar u daarvoor maar ge legenheid zult kunnen vinden". Met deze woorden besloot prof. ir. J. Klop per een boeiende inleiding, die hij gis termiddag hield voor het departement Alkmaar van de Nederlandse Maat- chappij voor Nijverheid en Handel, tij dens een. lunch in het Victory-Hotel. Prof. Klopper is er zeker in geslaagd, bij zijn toehoorders die belangstelling te vestigen en aan te wakkeren. De Koninklijke Shellgroep kan zich geen betere propagandist wensen dan prof. Klopper getoond heeft te zijn. Prof Klopper begon met een globaal historisch overzicht, waarbij hij de da tum van 20 Juni 1890 tot uitgangspunt nam. Op die datum toch verkreeg de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot exploitatie van oliebronnen in Oost- Indie een concessie. De jonge maat schappij b:gon met een kapitaal van f 1.300.000. Met tal van anecdoten ver levendigde spr. zijn verhaal. Zo vertel de hij over de „ontdekking" der aan wezigheid van petroleum door de hulp van de inlander Said uit de kampong Telaga. Daarom heette de eerste neder zetting ook de concessie Telaga-Said. Volgens de eerste directeuren „was dit geen oord", reden, waarom zij telegra fisch ontslag namen. En eerst August Kessler was het, die doorzette en de on derneming tot grote bloei bracht. Oor spronkelijk was het alleen om de petro leum begonnen en de benzine liet men weglopen. Daarnaar was geen vraag. De inlanders spraken over het „water, dat verdwijnt", omdat de benzine bui len de leidingen verdampte. Bij de dood van directeur Kessler volgde Deterdine hem op. Deterding was oorsoronkelijk handelsagent op Malakka. Hoe groot de moeilijkheden waren, waarmee de ondernem'nP te kamnen had. wordt al- 'een al geïllustreerd door het feit, dat o.rri. blikfabrieken moesten worden ge bouwd. De olie ging naar China in een .unit" van twee 4-gallon-blikken in een krat. Maar geschikt hout had men ook niet bij de hand.... FUSIE. Op Borneo werkte de Shell, de Engel se maatschappij onder leiding van het huis Samuel. Koninklijke en Shell con curreerden ieder op hun eigen wijze tegen Rockefellers Standard Oil of New-Jersey. En omdat eendracht macht maakt, sloten zij zich aaneen en bonden onder de naam „Koninklijke Shell groep" de strijd aan tegen Rockefeller. De nieuwe combinatie werd gereorga niseerd. Alle productie kwam samen onder de naam „Bataafse", het vervoer werd gebundeld in „The Anglo-Saxon" en de verkoop heette voortaan „Asia tic Petroleum Company". Kapitaal en winsten werden verdeeld naar een ver houding van 60 tegen 40, tegen de wens van de Engelsen in, die liever een fifty-fifty basis hadden gezien. Professor Klopper wees erop, dat de Shellgroep van ontzaglijke betekenis is geworden voor ons land. Men denke slechts aan machinebouw, aan de scheepsbouw, aan de sociale verzorging, aan het stichten van laboratoria bij enkele universiteiten. Toen in Vene zuela van regeringszijde de wens werd geuit, in het land zelf een raffinaderij te bezitten, bouwde de groep zo'n in stallatie mèt de stad voor 15.000 in woners (Cardon), die erbij hoorde. Het project kostte 450.000.000 gulden en werd door de groep gefinancierd. Zulke cijfers tonen wel aan, welk een gewel dig wereldomvattend belang in de Ne derlandse groep is vertegenwoordigd De jaarproductie levert op het ogenblik zoveel olie, dat een Noordhollands ka naai van 300 kilometer lengte nodig zou zijn, om haar te bevatten. Late' begon men' in Amerika te concurreren en zocht en vond men olie over de ge hele wereld. In de eerste wereldoorlog dreven de geallieerden naar de overwinning op golven van olie. is wel eens gezegd in de tweede monsterstrijd staat het vast dat het product van de Koninklijke Shell beter was, dan dat van de tegen standers. Deze supérieure kwaliteit heeft aan de geallieerde overwinning ten zeerste bijgedragen. Thans is de Koninklijke Shellgroep op één na de grootste onderneming ter wereld. Alleen de Standard Oil is om vangrijker. Maar het researchwerk gaat onverdroten voort, boringen worden alom gedaan, nieuwe velden worden in exploitatie genomen. Professor Klop per herinnerde aan het veld in Drente. Schoonebeek is een mooi veld, dat thans 60.000 ton per jaar levert. De op brengst wojdt gedeeld met de Standaard. Daartegenover zijn ook Standaard- velden in Amerika, waarvan de op brengst met ons wordt gedeeld. Wat de toekomst betreft, professor Klopper voorspelde, dat dan geen olie meer over de Atlantische Oceaan zou gaan. Amerika zal zijn behoefte dek ken uit Venezuela (de Ver. Staten krij gen zelf langzamerhand gebrek) en de olie voor Europa zal in de Middle-East gewonnen worden. Spr. was ervan overtuigd, dat ondanks sombere voor spellingen, men nog lang niet aan het eind van zijn Latijn was. Er is immers alleen nog maar aan de kusten gewerkt? stichtte. „Niettegenstaande uw 74 jaren bezit u nog grote zakengeest en heeft u een belangrijk aandeel gehad in deze verbouwing. Jammer is het, dat moe der door ziekte verhinderd is hier aan wezig te zijn, doch wij hopen, dat u beiden nog vele jaren de groei van de zaak mag meemaken." De heer Spruyt ging vervolgens de tot standkoming en de ontwikkeling van de verbouwing na, die het resul taat is van menige conferentie en dis cussie. De binnenhuis-architect, de heer A. Vermelen werd ongeveer één jaar geleden uitgenodigd de metamor phose van het magazijn te ontwerpen en op tekening te stellen. Op 3 Octo ber werd met het werk begonnen. Na dat op het dak „de eerste spade ge stoken was", werd het winkelen aan vankelijk niet belemmerd, totdat het plaatsen van een schot in het perceel een periode van stof inluidde. Vandaag, aldus ging de heer M. Spruyt verder, beleven wij onze D.-day, de bevrijdings dag van 't stof en de hinder van 'n ver bouwing. Dit is het ogenblik, waarop wij onze grote erkentelijkheid willen betuigen aan de architect, de heer A. Vermolen en zijn medewerker, de heer J. Fisee, aan de aannemers, de heren Philips uit Haarlem, en Veel uit Alk maar, de fa. Pedroli, electricien, C. Coppens, sanitair, Langenberg en De Vries voor het schilderwerk, de fa. Yp- ma, die de geluidsinstallatie maakte fa Kruiningen voor het stucadoors werk, de fa. Möhringen, die de lift zal plaatsen en de fa. Rathe en Nieuwen- huizen, die de keurige winkeljetimme ring verzorgde. In de bedden-afdeling nam de heer Eyssens dit werk voor zijn rekening. Met de wens, dat met Gods zegen en aller onmisbare mede werking de zaak zich ook in de toe komst in een steeds grotere bloei zou mogen verheugen, verklaarde de heer Spruyt het magazijn voor heropend. De heer A. Vermolen dankte de di rectie voor het in hemgestelde vertrou wen en de aannemers en onder-aanne mers voor hun medewerking. „Ik hoop", aldus richtte de heer Vermolen zie tot de directeuren, „dat u met deze zaak mag bereiken wat u zich voorstelt en u nog Vele jaren gelukkig en goed zaken mag doen. Als voorzitter van de Personeelsraad bracht de heer Stubenitsky hulde aan de directie en speciaal aan de oudste directeur, waarna hij namens het per soneel een fraaie" klok aa .bood, die in overleg met de architect ontworpen was. De heer Stubenitsky voegde daar bij de wens, da. Kofa zal groeien en bloeien tot heil van de familie Spruyt en al haar employé's. De personeels chef, de heer Gram, sloot zich da'órbij aan en hoopte op een eclatant zaken- succes, waarvoor h', een beroep deed op de werkzaamheid van het perso neel. De heer M. Spruyt dankte het per soneel voor het fraaie geschenk en de verschillende sprekers voor de harte lijke woorden. Hiermede was het Kofa- magazjjn heropend. Alkmaar is een stijlvolle, moderne zaak rjjker gewor den, waarover de ganse stad zich te recht mag verheugen. ktijd De trots van de Hollandse huis vrouw is helderwit kastpapier. In vellen en op rollen, ook rood en blauw. Punaises in koper en ge kleurd. Alleen prima kwaliteiten, Radio-causerie over Zuid- Afrika-terrtoonsteliing Hedenavond om 6 uur zal de heer Jaco van der Merwe voor de PCJ -zen der een causerie houden over de Zuid Afrika tentoonstelling, welke onlangs gehouden werd in de openbare .g.l.o. school hier ter stede, hoofd de heer M v, d. Ploeg en waarover wij toen maals uitvoerig hebben bericht. Op Zaterdag 22 April spreekt de heer v d. Merwe voor dezelfde zender over de St. Laurenskerk. Onderscheiding toegekend Doo; de minister van Marine is het ereteken voor orde en vrede met gespen 1948-1949 o.a. toegekend aan de kok-marinier 2e klasse A. P. Bakkum Ritsevoort 60 te Alkmaar. Corsettenshow Het Corsettenhuis De Boer uit de Langestraat geeft Donderdag 30 Maart van 24 uur en 's avonds van 810 uur in Hotel Victory een demonstratie van Wala-corsetten en bustehouders. De demonstratie waarop een thé compet zal worden geserveerd is voor belangstellende dames gratis toe gankelijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrikus, z. van J. van Liempd en C. J. Halman. Jan, z. van A. de Jong en C. J. Kuiper. Ca+harina, d. van J. H-outenbos en G. Mans. Wilhelmus J., z. van A W. Halier en J. Smit. Getrouwd: Levinus J. Schouten en Catharina C. Klaver. Overleden: Trijntje Zut, 76 jaar, wed. van J. de Jong. Bregje van der Gragt, 81 jaar, wed. van C. Blanken- daal. EEN ALKMAARDER LAAGSTE INSCHRIJVER De directie van de Rijkswerf in Den Helder heeft aanbesteed het verrich ter van pl.m 28.000 km3 baggerwerk in de Binnenhaven, het Natte Dok in de voorhaven daarvan bij de Zeedoksluis. Laagste inschrijver was de fa. J. Pran ger te Alkmaar voor f 18.080, Haagse Comedie Gisteravond speelde een groep vaa de Haagse Comedie in Het Gulden Vlies, Terence Rattigans prachtige toneelstuk „The Winslow Boy", in een beste vertaling van Cruys Voor- bergh, die het ook geregisseerd had. De inhoud van het stuk mag mede door het feit, dat het vertllmd werd bekend worden geacht. Het speelt in het conventionele Engeland van vlak vóór de eerste wereldoorlog. Een 13-jarige zeecadet, zoon uit een middenstandsgezin, wordt van het college gestuurd, omdat men hem er van verdenkt dat hij een postwissel van 5 shilling heeft verduistèrd. Zijn vader, overtuigd van zijn onschuld, begint een gevecht van twee jaren om rehabilitatie. En hij moet daar voor optornen tegen alle machtige* van Whitehall verliest twee revisi*» processen, krijgt door de hulp van de befaamde advocaat Sir Robert Morton de zaak zelfs behandeld in het Lagerhuis en ten slotte volgt het beslissende proces van een „bur ger" contra de procureur des Konings waarbij de jongen wordt vrijgespro ken. Het Recht dat ten eeuwigen dage sterker is dan conventie cn vooroordeel zegeviert en dat bete kent in dit geval een doorbraak in de steile stijfheid van bureaucratie en departementale eigenwaan. Rattigan heeft dit stuk geschreven met een scherpe tekening van de ka rakters, zonder zich te begeren op de langzamerhand platgetreden paden van de mode-psychologie. Hij weet de bittere ernst van de strijd om recht (verpersoonlijkt in de vader, Arthur Winslow en de vooruitstrevende doch» ter Catherine) voortreffelijk te com bineren met een lichtheid van stjjl en een sprankeling van humor, die de felheid der juridische botsingen om geeft met de milde sfeer van mense lijkheid. De vertolking, die de Haagse Co medie er gisteravond van gaf, kan slechts geroemd worden. Anton Roe mer, breed en met uitnemende ac centen spelend, bracht een goede creatie van de vader; geloofwaardig en zich hoedend voor pathetische dé raillementen. Hij vond in Fie Carei- sen een (als altijd) virtuoos tegen speelster, die met het raffinement* waarover deze grote toneelspeelster beschikt, de moederrol speelde. Niet te verbeteren was de korte ontroe rende scène als zij zonder te we ten, zonder te vragen de verslagen jongen bij zijn ellendige thuiskomst eenvoudig, moederlijk, met een enkel troostend woord aan het hart drukt. En moeilijk te evenaren was haar la tere komische spel (die mislukkende poging om een fles wijn open te trek ken) en haar verwarring om de ver arming, die het gez'n als gevolg van het aldoor gerekte proces heeft te ondergaan. Zeer opmerkelijk was het spel van de nog jonge Pim Dekkers, de ietwat onverschillige broer van het onschuldige slachtoffer; hjj ty peerde uitstekend en met grote zeker heid. Trouwens, de eveneens zeer jon ge Luc van Gent deed weinig voor hem onder in de hier en daar zeer rfZware eisen stellende rol van Ronnie Winslow (the boy). Grappig was Co- ba Kelling als Violet en teleurstel lend naar het caricaturale was ae „journaliste", die Annie Leenders speelde. Caro van Eyck, de pientere zuster, was vóór de pauze vrijwel ge heel onverstaanbaar, in het tweede bedrjjf herstelde zij zich, doch lang niet' voldoende. Haar wijze van acte ren heeft iets krampachtigs, dat nog geaccentueerd wordt door haar ver bazend slechte intonatie. Henri Ee- rens was goed als Desmond Curry. En dan was daar de Sir Robert van Paul Steenbergen. De beste rol van de avond; van het eerste woord tot het laatste, toneel van zuiver gehal te. Het korte verhoor, dat hij de jon gen afneemt alvorens hij besluit de verdediging op zich te nemen, was een meesterstukje van geladen spel, slechts overtroffen door de wijze, waarop hij intervenieert als de span ning tussen Catherina's verlooide (zwak gespeeld door Peter Holland) en het dappere zusje tot een breuk leidt. Dit was een opvoering die op zeer hoog peil stond. Een beste groep met het beste stuk. Alkmaar mag zich, wat dit toneelselzoen betreft, Be voorrecht weten boven vrijwel alle andere steden van deze omvang. Het ware te wensen, dat de dankbaar heid daarvoor zich eerlang ging uiten in de totstandkoming van het enige dat de heer W. Mooy nog nodig heeft: een waardige schouwburg met een groot toneel. En ruimte bij de ves tiaire! A. K. Tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam Piet Stenneberg o.a. uitgenodigd Reeds lang bestond het voornemen in een overzich lelijke tentoonstelling een samenvatting te geven van de moderne stromingen in de beeldende kunst, zo als deze zich na de oorlog in Nederland openbaarden. Dank zij de medewerking van de directie van het Sted Museum te Am sterdam en de toestemming van B en W., is dat thans mogelijk De a.s expo sitie zal een duidelijk instructief karak ter verkrijgen waaruit raar voren komt hoe de internationale stromingen ook in Nederland weerklank vinden en daar het aanschijn geven van richtin gen, stijlen en opvattingen die zowel een nationale als een internationale tnslag vertoren Te dien einde zal deze tentoonstelling, verdeeld over zes grote zalen en zeven kabinetten de volgende stromingen demonstreren: expressionis me, cubisme. nieuw realisme, surrealis me, non figuratiew en experimentele kunst Van ieder van deze groepen zul len enige van de belangrijkste Neder landse voorbeelden worden gekozen De Alkmaarse schilder Piet Stenneberg werd uitgenodigd werk in te zenden voor de groep: ..experimentele kunst". De tentoonstelling ..Nieuwe stromin gen" zal duren tot 3d April De opening vindt plaats op 31 Maart a.s. Donderdag vierde c Blokkerweg, Zuid-Se zonder jubileum. Op hij het feit dat hij vc benoemd werd tot dir. derünge Brandwaa: Vvvr loerenae goeder* neemt in de Scherm, plaats in. Jarenlang en wnd. Dijkgraaf vs Van de Noorderbank h(j Commissaris. Vel raadslid en wethoude Met ambitie beheert t groot weidebedrijf in En groot is het aai schapen dat door hen jaren met grote kern verhandeld. Zijn fam Jaren in de Schei uer ouders zich naast het zig hielden met het z. schepen" door het Grc kanaal. 's Morgens werd de huis gehaald en door heer W. Groot Cz., haa ken. Df heer P. C. Hartog de assurantiemaatscha keurig overzicht het u M. Groot in deze 50 passeren. Namens het Waters* mer" complimen teerd de heer J. posh de Bovengenoemd ond< niet van kort geleden, bestuur heeft naar aan zoeken van belangheb Meer, meerdere malen electricifatie gedaan H ven dateert var. 16 Ja het antwoord binnenk bestaande materiaal* P E.N. noopte de bes. raad met een zo groot effect te besteden. Dez. wijzing was voor die gemotiveerd. In 1948 herhaalde d* de Meer hun verzoek toen tevens om aanleg foonleiding. Het gemee leende aan dit rbject volle medewerking Mi en té hoge aansluitkost, toen nog een bezwaar. Vrijdagavond kwamei van de Meer onder van burgemeester Niele Jac. den Houdijker i bijeen. Mede aanwezig v d. Veer en Bier resp tief- en technisch ambi PEN. Zo goed als alle de veehouders, waaron hun echtgenoten, woon dering bij. Na de vele pogingen ficatie van de Meer te moreerd te bobben, ver gemeester het woord i v d. Veer. Deze deelde in de bedoeling van het alle onrendabele gebied, vinsie van electriciteit Daarvoor zou' echter f 6.000.000.—. Om dit p verwezeljjken was het gaan tot een groepindei lang van de grotere Volgens dit schema zou tie van de Meer pas ir orde komen. Dank zij werk van het comité v staande uit de veehoud Berg, Bras, Helder en Rc zij de activiteit van het stuur kon aan dit obje voorrang worden verleer mag reeds een groot su worden. Bij uitvoering van hc het P.E.N. ontworpen plan legt genoemde insi aan te sluiten perceel f deelneming van allen, z houder individueel f e bijdragen, verhoogd mei ten (van hoofdlijn tot h de van f 30.— tot f 137.- Direct waren 9 veehot neming bereid Vijf ech pertinent. Aangezien de wijze in eenzelfde richt tig waren, waren de aa vmciale ambtenaren aisn nieuwe begroting van 1 mak en Daarbij staat wel individuele Kosten in g. ger zullen komen dan hi vermeld. Intussen zal h. actie de twijfelaars en niet ter vergader r.g aar trachten alsnog tot deeli wegen. Het PEN heeft onder handen en toont heid tot medewerking wezenlliking van een be Botter op het strar Tengevolge van het f staaldraad in de schroef gistermorgen om half tw; IJM. 237 tussen strandpai Egmond op het strand f De bemanning hoopt op eigen kracht vlot te hulp is niet verzocht. Gisteren heeft men gingen aangewend om c te krijgen, hetgeen tot r gelukt. Vanda-|j .zal tracht worden het schij «en.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2