Westelijke Drie 8 Mei naar Londen? Duitsland moet Europa mee verdedigen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Militair Comité Atlantisch Pact vergaderde in Den Haag Regering aanvaardt aanbod tot gratis-opleiding Franse vliegboot in zee gestort Voorstellen inzake voogdij en regentschap aangenomen Hallo, Jongelui! Woensdag 29 Maart 1950 147e Jaargang No. 75 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Belangrijkste problemen aan de orde in GEZAGHEBBENDE kringen te Parijs wordt vernomen, dat de ministers Van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk op 8 Mei a.s. 4» Londen bijeen zullen komen. Engeland heeft n.l. aan Amerika en Frankrijk voorgesteld in de tweede week van Mei, waarschijnlijk op 8 of 9 Mei, te Lon den een bespreking te houden. Deze zou vooraf gaan aan een zitting van de Raad van het Atlantisch Pact aldaar, waar de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf Pactlanden aanwezig zullen zijn. De datum 8 Mei wordt het waar schijnlijkst geacht. Duitsland en de Raad van Europa Huis van Afgevaardigden beknot Marshall hulp Besprekingen waren strikt geheim Voldoende voor Belgie Devèzezal besprekingen voortzetten Steun voor Labours buitenlandse politiek Korte verenigde vergadering der Staten-Generaal Kleur en Fleur! 't Westen op zoek naar veiligheid BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. Voornaamste punten: Rusland en Verre Oosten Uit gezaghebbende bron te Wash ington wordt vernomen, dat de minis ter de navolgende punten zullen be spreken. 1. de betrekkingen van de drie mogendheden met de Sovjetunie en de plannen voor de internationale con- tróle der atoomenergie; 2 Duitse kwesties, waaronder de economische moeilijkheden der Westelijke sectoren van Berlijn en het voorstel tot het houden van verkiezingen in Duits land; 3. de politiek van de drie mo gendheden in Zuid-Oost-Azie en het Verre Oosten in het algemeen; 4. het vredesverdrag met Japan. De Britse ambassadeur in Washing ton, Sir Oliver Franke, heeft Maandag BevinGeen zoeie broodjes Wjj zijn tegen de bewapening van Duitsland, verklaarde Bevin Dinsdag avond na een debat in het Lagerhuis met betrekking tot de eventuele toela ting van Duitsland tot de Raad van Europa. Ik ben niet vooringenomen tegen dit land doch wel gekant tegen een overeenkomst op voorwaarden. Slechts wanneer de bezettende landen er te zijner tijd toe zouden overgaan Duitsland de bepaling van zijn buiten landse politiek over te laten, zou het stadium zijn bereikt waarop Duitsland als gelijkwaardige in het comité van ministers (van de Raad van Europa) zou kunnen optreden. Bevin zeide verder: Wij zullen probe ren te vermijden wat er bij de Volken bond gebeurde, waar heel wat zoete broodjes gebakken werden om Duits land opgenomen te krijgen. Naderhand echter nam Duitsland enige malen een houding aan tegenover de Volkenbond die noch beleefd noch fatsoenlijk was tegenover de rest van de wereld, die met Duitsland trachtte samen te wer ken. Ik geloof niet, dat een land als Duitsland er goed aan doet met ons te redetwisten over de voorwaarden waar op het dient te worden toegelaten. ZEEMAN BRACHT POKKEN OVER Volgens een bericht in de Daily Tele graph zijn bij drie vrouwen in Glasgow pokken geconstateerd, terwijl drie man nen, wegens vermoeden van besmetting met deze ziekte, in observatie worden gehouden. Het Britse ministerie van Gezondheid neemt aan, dat de besmet ting afkomstig is van een Aziatische zeeman, die oi 5 Maart met het schip „Chitral" te Tilbury aankwam. een onderhoud gehad met minister Acheson, teneinde de bijeenkomst der Grote Drie voor te bereiden. Men ver wacht, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de ledenstaten van het Atlantische Pact na afloop van de conferentie der Grote Drie bijeen ziil- len komen. Acheson zal dan ook deze conferentie kunnen bijwonen. Met 250 millioen dollar Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten het bedrag van 2.950.000.000 dollar, dat president Truman verzocht had voor het Euro pees herstelprogram ter beschikking te stellen, met 250 millioen dollar te ver minderen. Tevoren was een republi keins amendement, waarin verminde ring met 500 millioen dollar werd voor gesteld, met 152 tegen 137 stemmen verworpen. In de Prinses-Julianakazerne in Deh Haag, het hoofdkwartier van de gene rale staf, zijn gistermorgen de bespre kingen begonnen van de chefs van sta ven van de landen van het Atlantische Pact, die tezamen het militaire comité vormen. Voor de ingang der kazerne stond een erewacht van zestien man marechaussee in ceremonieel tenue, die telkens het saluut met de sabel brach ten, wanneer een auto met hoge mili tairen voorreed. In de hall van de ka zerne stond een kleine deputatie van alle onderdelen van onze weermacht opgesteld. Voor de aanvang der vergadering hield de voorzitter, generaal Bradley, een korte toespraak, waarin hij de Ne derlandse regering dankte voor de gast vrije ontvangst. Generaal Kruis sprak een dankwoord. Vervolgens werden fo- Neder'landse militairen naar Canada Groepen van alle wapenen naar specialisten-cursussen De minister van Oorlog en Marine, mi. YV. F. Schokking, heeft de Canade se regering doen weten, dat hij met grote dankbaarheid het Canadese aan bod aanvaardt om een aantal Neder landse militairen een kosteloze oplei ding te geven op speciale specialisten cursussen in Canada. Een dergelijk aanbod is onlangs in Canada gedaan bij monde van de Ca nadese minister van Defensie, de heer Clayton. Prins Bernhard heeft het plan uit Canada meer -men en voorgelegd Bewijs van Nederlanderschap Van 1 April af zullen het bewijs van Nederlanderschap en de Belgische identiteitskaart als reisdocumenten wederom worden ingevoerd. Zo spoe dig mogelijk zal ook met de Luxem burgse regering een overeenkomst worden afgesloten, waardoor het on derdanen van de Beneluxlanden mo gelijk zal zijn, in deze landen zonder paspoort te reizen Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buitjes. Meest matige wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koud, doch slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. DONDERDAG: Zon op 6.23, onder 19.08; Maan op 3.07, onder 5.06. aan minister Schokking. Men weet nog niet hoeveel Nederlandse militairen de cursussen in Canada zullen volgen. Echter zullen zowel van de zeemacht als van de landmacht en 1 ichtmacht militairen worden uitgezonden. In Ne derlandse militaire kringen wordt het Canadese aanbod ten zeerste gewaar deerd. Men ziet het als één van de be wijzen van de groeiende samenwerking tussen de landen van het Atlantisch Pact. Van links naar rechts; kolonel Jacoby (Luxemburg), generaal Kruis en admiraal van Holthe (Ne derland) en generaal Oen (Noor wegen). tografen en filmoperateurs uit de zaal verwijderd en de deuren gesloten. De besprekingen namen een aanvang. Prins Bernhard heeft het gezelschap gistermiddag op het paleis Noordeinde ontvangen. De Nederlandse regering heeft haar gasten een diner aangebo den. Officieel communiqué In een officieel communique wordt medegedeeld, dat het militaire comité unaniem tot overeenstemming is geko men over het gezamenlijke plan voor de verdediging van het Noordatlanti- sche gebied. Het zal aan de ministers van defensie worden voorgelegd op hun vergadering van 1 April a.s. Het plan, dat berust op de door de bij het Pact aangesloten landen aanvaarde strategische opzet, brengt de verant woordelijkheid tot uitdrukking, die door elk land is aanvaard om met de sterkste krijgsmacht, die het kan op brengen, de veiligheid van het gebied, dat door het Pact' wordt bestreken, te verzekeren. Het brengt tevens tot uitdrukking het beginsel, dat de nationale inspan ningen om een collectief verdedigings orgaan op te bouwen en het Noordat- lantische gebied te beschermen tegen aggressie samengaan en met elkaar in overeenstemming worden gebracht. De conferentie is vroeger afgelopen dan was verondersteld. Dat wordt ge zien als een bewijs van de eenstemmig heid in het militaire comité. Tien slachtoffers Een Latecoere-vliegboot met tien personen aan boord is tijdens een oefenvlucht in de omgeving van de vliegbootbasis Biscarosse (Fr.) ont ploft en neergestort. Schepen, die te hulp snelden, ontdekten slechts olie vlekken op het water. Het toestel, dat 73 ton weegt en zes motoren heeft, was berekend voor het vervoer van zestig passagiers. Toen het ongeluk geschiedde bevond zich alleen de bemanning aan boord, aangevuld met enkele technici. Een schipper uit La Rochelle, die het ongeluk zag gebeuren, vertelde, dat in de lucht een vleugel afbrak, waarna het toestel in een tolvlucht geraakte. Gisteravond zijn drie lij ken aan het strand van Kaap Ferjet aangespoeld. Zij konden nog niet ge- indentificeerd worden. Het zoeken naar andere lijken wordt door vaar tuigen voortgezet. Het toestel was op weg naar Dakar. De Belgische kabinetscrisis De Belgische kabinetsformateur De- vèze heeft verklaard, dat hij zijn be sprekingen tot Donderdag zal voort zetten. Misschien zal hij ze zelfs her vatten, wanneer hij terugkomt van de conferentie van ministers der bij het Atlantische Pact aangesloten landen, die aan het eind van deze week in Den Haag wordt gehouden. Een snelle op lossing van de regeringscrisis is nood zakelijk, omdat het parlement de over eenkomst met de VS inzake de leve ring van wapenen moet bekrachtigen. Devèze heeft nogmaals verklaard, dat de besprekingen hem de overtui- heid des lands dient te worden her- ging hebben geschonken, dat de een heid des lands dient te worden her steld. Bij zijn pogingen, om dit te be reiken, zal hij niet afwijken van de grondwet. Italië zal met ingang van 1 April a.s. het mandaat over Somaliland van Groot-Brittannie overnemen en gedu rende tien jaar, namens de Verenigde Naties, als mandaat-mogendheid optre den. Churchill herhaa Churchill heeft gisteren in het La gerhuis herhaald, dat Duitsland zou moeten helpen bij de verdediging van West-Europa. Hjj verklaarde, niets te hebben gezegd over een herbewa pening van Duitsland en de vorming van een nieuw leger. Duitsland had nu de kans, de mensheid een gewel dige dienst te bewijzen en het ver leden goed te maken. Zonder Duits land was er geen kans op een ver enigd Europa en zonder een vrij en verenigd Europa was er geen hoop voor Duitsland. De leider der conservatieve opposi tie zeide dit, nadat hij had medege deeld, dat de conservatieven, evenals zij dat in de afgelopen vijf jaar had den gedaan, de buitenlandse politiek van de regering zouden blijven steunen. Hij drong verder aan op de bevordering van een FransDuitse verzoening. De drie landen konden dan een kern vormen, waaromheen alle beschaafde landen in Europa zich zouden kunnen groeperen. Over het voorstel van Adenauer, om 'n economische unie tussen Duits land en Frankrijk te scheppen zei Churchill, dat dit in de goede rich ting gaat, maar dat Engeland nog meer wil. De conservatieve leider zei voorts, dat er naar zijn mening geen nieuwe wereldoorlog vopu de deur stond. Die was volgens hem te voorkomen. In een nieuwe oorlog zou West-Europa onder de voet worden gelopen. Elke gelegenheid diende te worden aan gegrepen, om tot betere vooruitzich ten te komen. Ten slotte zeide hij nog te hopen, dat Bevin een eind zou maken aan het misverstand, dat Engeland niet enthousiast genoeg was voor de Raad van Europa. Er wordt beweerd, dat Bevin in het comité van ministers altijd minder snel en minder ver wil gaan dan anderen. Dat zou Engelands algemene invloed in Europa ver zwakken. Zonder hoofdelijke stemming beeft zich de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal gistermiddag met de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van opvolging tijdens minderjarigheid van de troon-' opvolger en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige koning accoord ver klaard. Er is over deze voorstellen maar weinig gedebatteerd. De heer Gortzak (CPN) zei, dat het standpunt van zijn fractie bekend mocht worden geacht. Hij verklaarde voorstander van de Republiek te zijn en dus niet te kunnen meewerken aan maatregelen tot instandhouding van de monarchie. Voorts waarschuwde hij er tegen, het Huis van Oranje in dienst, van een bepaald politiek streven te stellen. De voorzitter, prof. Kranenburg, maakte er de spreker op attent, dat de leden van het Koninklijke Huis niet in de discussie kunnen worden betrokken. De heer Kortenhorst (KVP), die uit naam van de commissie van rappor teurs sprak, gaf uiting aan aller gene- Jk heb een nieuw woord voor u be dacht, vrienden, zo in de stijl van Hottentqttentententen'oonstelling (dank u, zetter). Dat woordt luidt: Kinder- wagendievenbendekoningin. (Dank u nogmaals, zetter). Zij bestaat. Zij heet Camille Serant. Zij is in Parijs bij het mouwtje ^ran haar tailleur getrokken. Honderd kinderwagens heeft haar bende ontvreemd. De baby's zette men eenvoudig op het trottoir. Camille Se rant had steeds een baby „voorradig" die zij in de gestolen wagen zette, om geen achterdocht te wekken. Bij Valkenveen heeft een troepje studen ten in de biologie een flamingo ont dekt, die zijn rose lichaam statig door het water voortbewoog. Het is nog niet bekend of het dier een immigrant is, dan wel uit een dierentuin is ontsnapt Vijf Japanse oorlogsschepen, waar onder drie slagschepen, zijn voor sloop verkocht. Ze brachten tien millioen gulden op. Dat is een hoop geld, maar voor vijf grijze krijgsmonsters maar een schijntje. Ingekocht kostten ze méér! De kasteleins in Maastricht protesteren, omdat hun vergunningen zullen worden ingetrokken Dat is te gen Benelux zeggen ze. Als we luxe btnne, moeten we toch een borreltje op zijn tijd kunnen drinken? J^ieuwste berichten over de vliegende schotels. Een meneer voor de Ame rikaanse radio heeft het zelf gezegd: Ze zijn van Amerikaanse makelij en een soort geleide projectielen, die na verloop van tijd uit zichzelf in de lucht uiteen barsten. Ze zijn streng geheim, zei de meneer. Dus gaan we vrolijk door met gissen. In West-Berlijn ope- Ze hebben me gevraagd voor het palaver in Den Haag. reert een bende, die zich onledig houdt met het roven van mensen. De op drachtgevers zouden in de Oostelijke sectoren schuilen. Laat ik nu meteen alwéér een gloednieuw woord weten In de nieuwste encyclopaedie kan het nog mee: Mensenroversbendehoofd- man. Zijne Majesteit Giuliano de Tweede. O De pseudo-vogelpest maakt in Rotterdam slachtoffers. Bij een schoenhandelaar, bij een bedrijfsleider en bij een bakker. De moeilijkheid is, dat de helft van de Rotterdammers kippen houdt. En zoekt u dat dan maar eens uit! JJe Verenigde Staten zijn bijna klaar met een uitvinding, waardoor het mogelijk zal zijn, alle duikboten uit de oceanen te verdrijven. Het pro bleem was, de sluipende monsters op verre afstand te signaleren. Maar de knappe hoofden hebben dit probleem bijna onder de knie. Kolonel Mc Coimick, de eigenaar van de Chicago Tribune maakt met zijn particuliere vliegtuig een reis door Europa. Hij is al in Parijs en in Kopenhagen geweest De krantenmagnaat wilde zich niet la ten interviewen. Kent het klappen van de zweep zeker nét even te goed! genheid en dankbaarheid jegens Prins Bernhard, die zich tijdens en na de be zetting zulke voortreffelijke dingen heeft gedaan. De heer Schmal (CHU) sloot zich bij hem aan. Hij opperde voorts een aantal bezwaren tegen de wijze, waarop de regering deze zaak aan de orde had gesteld. Hiermee was de minister zonder por tefeuille, de heer Van Schaik, het niet eens. Hij wees er op, dat dezelfde proce dure is gevolgd als in 1847; toen zijn er geen bezwaren tegen gerezen. Bij de komende herziening van de Grondwet kunnen de kwesties, die door de heer Schmal te berde zijn gebracht, nader worden bezien. Voorts protesteerde spreker tegen het betoog van de heer Gortzak en ook wees hij er op, dat de bijzondere verdiensten, die Prins Bern hard heeft verworven en de plaats, die Kïj in het Koninklijke Gezin inneemt, hem bij uitstek geschikt doen zijn voor de beide hem toegedachte functies. De leden van de CPN hebben de rest van de gedachtenwisseling niet bijge woond. Nadat de heer Gortzak het woord had gevoerd, hebben zij de zaal verlaten. Vijf jaar geëist tegen lid van valse munterstroep Vijf jaar gevangenisstraf is voor de rechtbank te Maastricht geëist tegen een landbouwer uit Nieuwenhagen, die 250 valse biljetten van honderd gulden in voorraad had gehad, die hij als echt zou uitgeven. Hij had een leiden de post in een grote valse-munters- bende. Tegen twee medeplichtigen werd ieder een jaar geëist. In de Jeugdkoerier op pag. 4 vin den jullie plaat no. 2 van de wedstrijd Zijn jullie al druk aan 't kleuren? Ja, toch! De best gekleurde platen worden beloond met een leuke dagtocht per touringcar. Volgende week plaatsen we no. 3. De tekeningen, die gereed geko men zijn moeten jullie bewaren tot 't tijdstip van inleveren; maar dat publiceren we nog wel. Churchills opmerkingen over Duits land zijn in officiële Franse kringen met reserve ontvangen. In diploma tieke kringen acht men voorstellen tot herbewapening van Duitsland op het ogenblik onaanvaardbaar. Na Churchill spraken Kenneth Youn ger, minister van Staat bij het Foreign office en Richard Crossman, leider van de linkse groep der Labourpartij. Anthony Eden zeide, dat het Britse valk werkelijk alle persoonlijke ge voelens opzij wilde zetten en het Duitse vraagstuk objectief wilde be naderen. DINNEN DE MUREN van de zwaar bewaakte Prinses Julianakazerne in Den Haag zijn de politieke en mili taire leiders met hun deskundigen, die voor het Westen de strategie van de koude oorlog ontwerpen, druk bezig de tanden van het Atlantische Pact te scherpen. Tot nu toe is deze alliantie van twaalf vrije naties niet veel meer dan een papieren bondgenootschap ge weest, omdat deze landen, met uitzon dering van de Verenigde Staten, niet over de wapens beschikken, nodig om om zich met succes tegen een machti ge aggressor te kunnen verdedigen. Nu heeft weliswaar alleen al het simpele feit, dat men overeenkwam, zidh ge zamenlijk tegen iedere aanvaller te wapenen ongetwijfeld de verst gaande stap in de richting van collec tieve veiligheid, ooit door een groep van volken gedaan reeds een zekere afschrikwekkende uitwerking op mo gelijk bestaande aggressieve plannen gehad. Maar het zou levensgevaarlijk zijn daar bij voortduring op te reke nen, Ruim een week geleden zijn de eer ste wapens (vliegtuigen) uit Amerika naar het vrijwel ontwapende West- Europa gedruppeld. Er zullen meer komen. „Spoedig zal de machine der Amerikaanse militaire hulpverlening op volle toeren draaien", heeft da Amerikaanse stafchef, generaal Omar Bradley, bij zijn aankomst op Schip hol verklaard. Maar zelfs de Ver. Sta ten zijn niet rijk genoeg, en hun pro ductie-apparaat is niet groot genoeg, om de gehele Atlantische wereld van het nodige te kunnen voorzien. Euro pa zelf zal een aanzienlijke bijdrage tot zijn veiligheid moeten leveren. Verder: wapens alleen zullen niet voldoende zijn om de dreiging, wan neer deze werkelijk opdoemt, te kun nen keren. Comité's, bestaande uit ver tegenwoordigers van twaalf souverei- ne naties, die voor elk belangrijk be sluit de goedkeuring van hun regerin gen moeten inwinnen, zijn logge licha men, niet in staat om in de ure des ge- vaars snelle beslissingen te nemen. Een strijdmacht, samengesteld uit twaalf verschillende legers, zal altijd in het nadeel zijn tegen het oorlogs apparaat van een vijand, die de mili taire en politieke leiding streng gecen traliseerd heeft. Het Westen zal zich de eenheid, die in het Oosten onder dwang tot stand gekomen is, in vrij willigheid moeten verwerven. Dit zijn de vragen, die op een ant woord wachten: Hoe moet de poli tieke en militaire eenheid verwerke lijkt worden? Wie moeten de wapens maken? Wie zullen ze gebruiken? Wie zal er het commando over voeren? En vooral ook: wie zullen ze betalen? De Voorzieningsraad, de Militaire Raad en de Defensieraad van het Atlantisch Pact in Den Haag. de Raad der minis ters van Financiën in Londen, de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking in Darijs en de Raad van Europa in Straatsburg houden zich met deze problemen bezig. Gemakkelijk te vinden zullen de op lossingen zeker niet zijn. Talrijke na tionale belangen en belangetjes weer houden de staten, een deel van hun souvereiniteit op te geven. Allesover heersend 's ook het financiële vraag stuk. De Europese leden strijden een bijna wanhopige strijd om hun begro tingen in evenwicht te brengen. Nieu we grote uitgaven voor de defensie zullen de regeringen dwingen, bepaal de welvaartsplannen ten minste te be perken. En toch mag het economisch herstel niet worden verwaarloosd. Want een defensie, die op een slechte economie berust, zal wellicht, wanneer de beproeving werkelijk komt, waar deloos blijken te zijn. Eerst wanneer de stroom van voor jaarsconferenties achter de rug is, zaj men in staat zijn, zich een oordeel te vormen over de vraag, in hoeverre de Atlantische mogendheaen er in ge slaagd zijn, deze hindernissen te over winnen. Vandaar, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Drie, Ache son, Bevin en Schuman die op grond van factoren als militaire kracht en economisch herstel de positie van het Westen opnieuw moeten bepalen, waarschijnlijk niet voor eind April of begin Mei de hoefden bij elkaar zul len steken. Hun conferentie kan dan als sluitstuk van de in Den Haag be gonnen serie conferenties gelden. r

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1