LAATSTE NIEUWS Bergen verraste het departement met een uitstekend bouwplan Een moderne woonwijk aan het Veredijkje EXPORT UIEN STOPGEZET Hogere straatbelasting te Hensbroek LICHT IN DE WONINGNOOD Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Succes voor architect en gemeente een DAG nadat de gemeente Bussum met veel tam-tam, persartikelen en lezingen haar „wonderplan-Bouma" naar het Departement van Volkshuis vesting en Wederopbouw zond, ging er met stille trom een tweede bouwplan naar Den Haag. Dit ontwerp was ontsproten aan de brein van de Amsterdamse architect J. A. de Vries, die in opdracht van de gemeente Bergen een project maakte voor de bouw van 64 woningen, die tezamen met de twintig reeds gebouwde huizen een nieuwe woonwijk zullen vormen aan het zgn. Veredijkje ten Zuiden van de Kogendyk. Sindsdien is het rumoer rond het plan-Bouma wat geluwd. Het geschal der loftrompetten heeft plaats' gemaakt voor toene mende critiek,, waarby het plan zelfs het gebruik van financiële foefjes niet wordt onthouden. Het voorstel van Bergen, dat zonder publiciteit en rucht baarheid zijn weg door het departement vond, kreeg een zeer gunstig onthaal. Het werd als een fier beste plannen vrijwel onmiddellijk goedgekeurd en mocht zich daarbij in de laatste raadsvergadering in 't fiat van de gemeente raad verheugen. Heilo Bestemd voor fabricage van explosieven? Weer twee troepen transportschepen Dalend leerlingenaantal op o.l. school Onderwijzer ontslag aangezegd Koffieprijs niet hoger Jaarbeurs een succes (Ongecorrigeerd) 20DRA de goed keuring op het raadsbesluit is ver kregen, zal begon nen worden met de bouw van 22 wo ningen. Reeds staan op het terrein twintig huizen, waarvan acht du- plex-woningen. De vervaardiging van de nieuwe woning wetwoningen zal zes k zeven maan den vorderen, waar na een belangrijke bijdrage zal zijn geleverd ter ver wezenlijking van het plan om aan 't Veredijkje een mo derne woonwijk te stichten, die volko men past in het ka rakter van Bergen. Dit specifieke lan delijke karakter eist een voortdu rende waakzaam heid. Bergen zou geen Bergen meer zijn, indien woonkazernes of huizen blokken verrezen. Alleen een lage en zeer ruime bebouwing met veel groen kan het aantrekkelijke dorpsbeeld be waren. De woningen, die de heer De Vries ontwierp, voldoen aan deze voor waarden en hebben daarbij 't zeerttbe- langrijke voordeel dat zij een bouw prijs vorderen, welke verantwoord is. De kosten per woning bedragen f 7140. Zij zullen straks verhuurd worden voor f 5.70 per week, exclusief waterlei ding. In het exploitatie-tekort ontvangt de gemeente een rijksbijdrage van f 120 per jaar. Wij zijn ervan overtuigd, dat de gelukkigen de woningen aan het Veredijkje met vreugde zullen betrek ken. Alle huizen liggen op het zuiden en geven uitzicht op de Sluispolder. Voor de percelen komt een gemeen schappelijke tuin, welke door de ge meente wordt aangelegd en onderhou den. Smalle weggetjes zullen langs de voorgevels slingeren en de bewoners met recht het idee geven buiten te wo nen. De Veredijk zelf wordt met bo men beplant, terwijl een brede strook met bossages, struikgewas en groen het dijkje van de Sluispolder zal scheiden. Achter de huizen krijgen de toekomsti ge bewoners de beschikking over een eigen tuin, waar langs een fietspad zal worden aangelegd, zodat men achter om per rijwiel de schuurtjes kan be reiken. Hagen en heggen zullen tuinen DE A.S. KERMIS. Dezer dagen werd de inschrijving gehouden voor de jaarlijkse kermis hier ter plaatse. Ruim 50 kermis-ex- ploitanten waren aanwezig. Plm. 25 gelegenheden zullen een standplaats op de a.s. kermis krijgen en allerlei soor ten van vermaak, zowel voor groot als klein zullen aanwezig zijn, niet te ver gaten de paling- en nougat-, alsmede speelgoed- en ijskramen. NA SLUITINGSTIJD BEKEURD. De sigarenwinkelier K. aan de Wes- terweg heeft proces-verbaal gekregen omdat hij na sluitingstijd „achterom" verkocht. Het wordt inderdaad tijd dat aan deze wantoestanden ter plaatse eens wat meer aandacht wordt ge schonken. De winkeliers zijn nu ge waarschuwd. NIEUWE VEDLINGLEIDER. In de vacature-Gerrtis aan de veiling St. Willibrordus is de heer Akkerman benoemd. De voorzijde van het huis en wegen flankeren en het hunne er toe bijdragen om het geheel 'n keurige „Bergense" aanblik te geven. EEN AANTREKKELIJKE WONING r)E WONINGEN hebben een oppervlakte van 6 x 7.60 m. en een goothoogte van 4.66 m. Zij bestaan uit een grote woonka mer met eetgedeel- te, keuken, hal, por taal, douchecel en W.C! en op de bo venverdieping vier slaapkamers. Als wij u thans mogen uitnodigen met ons de toekomstige hui zen te betreden, dan komen wij via de voordeur in een portaaltje en van daar in de met rode plavuizen betegelde hal. Twee deuren geven resp. toe gang tot de keuken en de naast het por taal gelegen W.C. Een glaswand met deur scheidt de hal van de woonkamer. Deze kamer heeft een breedte van 3,50 m. een lengte van 7.60 m. en een hoogte van 2.70 m. Kent Met voorste ge deelte van de kamer een plafond van boord, het eetgedeelte met een ver- verlaagd plafond (2.26 m.) laat de bal ken zien, waartussen boord is aan gebracht. Grote ramen aan de voorzijde en twee openslaande deuren aan de achterkant zorgen voor licht en lucht. Wij keren terug naar de hal en komen vandaar via een deur in een crème kleurige Bruynzeel-keuken, welke 2.98 x 1.92 meet. Een tussen de kamer en de keuken gelegen douche-cel is voorzien van aan- en afvoerleiding. Vanuit de hal voert een trap zonder stootborden naar de verdieping, alwaar drie twee persoons slaapkamers van resp. 3.50 x 3.50, 2.81 x 3.20, 2.81 x 2.30 en een éénpersoons kamer van 2.13 x 2.45 de slaapgelegenheid voor het gezin vormen. Daar deze kamers in plaats van een plafond een beschoten kap hebben, heeft men in aanzienlijke mate aan hoogte gewonnen en is er voor ge waakt, dat de ruimten bedompt werden. Twee hangkasten en een legkast geven de nodige bergruimte. Tot zover de indeling van de woningen, welke naar onze mening voor zeer velen een dorado betekenen en door de twee-en-twintig gelukkige gezinnen met dankbaarheid zullen worden aanvaard. J)AT DEZE HUIZEN voor de betrek kelijk lage prijs van ruim f 7000, gebouwd kunnen worden, is te dan ken aan een rationele opzet. De voor gevel wordt voor een belangrijk deel als één kozijn geleverd, dat tevoren gereed gemaakt tevens de snelheid van de bouw bevordert. Verder bestaat de pui uit een borstwering en een gepot- dekseld tussenschot. Daar al het ma teriaal op voetenmaat wordt gele verd, heeft men het verlies tot een minimum beperkt. Voeg daarbij nog als voorbeeld het weglaten van de stootborden op de trap en het feit, dat twee woningen een schoorsteen met twee kanalen rijk zijn, dan hebben wij zonder in te vaktechnische details te treden het streven van de architect belicht om met beperkte financiële middelen toch tot een goed en ver antwoord resultaat te komen. Hierin is de heer De Vries geslaagd. Dat het bouwplan op het departement van W. en V. grote lof ten deel viel en dat het zelfs reeds andere gemeenten, o.a. in Gelderland ten voorbeeld is ge- gesteld, is zowel voor de bouwmees ter, als voor de gemeente Bergen een De achtergevel fraai en verdiend succes. De woonwijk aan het Veredijkje belooft een aan winst voor de gemeente te worden. De woningen zullen worden ge bouwd door de aannemer J. Lugtig te Heer-Hugowaard, die ook de duplex- woningen bouwde. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 2 April, wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Van Gelder,t el. 2027. Besommingen Ifmuiden De kustvissers, die Vrijdag aan de afslag kwamen, maakten de volgende besommingen: TX 32 f 1675; UK 163 f 1480; UK 57 f 1390; UK 22 f 1550; UK 126 f 2045; UK 162 f 1775; UK 61 f 1745 UK 51 f 1145; UK 79 f 1360; UK 7 f 925. Prijzen per kg: gr. tong 2,051,95; gr. midd. tong 2,051,90; kl. midd. tong 1,901,80; tong I 1.55— 1,47; tong II 0,820,76; tarbot I 1,95 1.70. Prijzen per 50 kg: wijting 10— 7,60; midd. schol 3126; kl. schol 26 10,50; bot 14; schar 286.50. Plattegrond van de nieuwe woningen, welke aan het Veredijkje zullen worden gebouwd. Links de beneden- en rechts de bovenverdieping. De Nederlandse regering heeft met ingang van heden de export van uien stopgezet. Dit is geschied op aandrang van de Geallieerde Militaire Raad. Volgens ontvangen inlichtingen is gebleken, dat de grote export van uien naar Oost-Europese landen niet be stemd was voor menselijke consump tie. De inlichtingen over de bron, waar van men zwijgt, zeggen, dat de uien verwerkt worden in fabrieken die voor oorlogsdoeleinden fabriceren. Men vermoedt, dat uit deze Neder landse landbouwproducten explosieve grondstoffen worden vervaardigd. De regering overweegt maatregelen, om alle nog aanwezige partijen uien over te nemen teneinde de telers en hande laren voor schade te vrijwaren. Voorts is men van plan de teelt van uien onder scherpe controle te stellen. Verdwenen actrice terecht De twee en twintigjarige actrice Ni cole Riche, die Woensdagavond uit de „Grand Guignol" verdwenen bleek te zijn is in een huis in het bos van Se- nart, vijftien km ten Zuiden van Parijs, aangetroffen. Zij verklaarde aan de politie ontvoerd te zijn doch zonder geweldpleging. Onder het publiek wordt gezegd, dat de verdwijning van de actrice een reclamestunt was in ver band met 1 April. Een 25-jarige medespeler van de ac trice, Jean-Mars Tennberg, heeft ge tracht zelfmoord te plegen, naar men zegt in verband met Nicole's verdwij ning. Zijn toestand is ernstig. Opnieuw zijn twee troepentransport schepen uit Indonesië op weg naar het vaderland. De „General Stuart Heint- zelman" vertrok 20 Maart uit Tand jong Priok en wordt op 11 April te Amsterdam verwacht, op de 13de ge volgd door de „Groote Beer", die op 21 Maart uit Tandjong vertrok. Aan boord van de „General Stuart Heintzelman" bevinden zich de vol gende stad- en streekgenoten: le luit. P. F. Krijgsman, Jan van Scorelkade 17, Alkmaar, sold. P. P. Blom, Hens broek A 7, serg. J. Bolten, Stations weg 1. Heiloo, korp. H. Buys. Zeven- huizerlaan 40, Heiloo, serg. D. W. P. v. Dijk, Middenweg G 164, Heerhugo- waard, sold. A. C. Hand, Spoorstraat 78, Noord-Scharwoude, serg. J. L. Stadegaard, Dorpsstraat A 168, Obdam, korp. L. Vreeken, Dorpsstraat 32, Broek op Langendijk, huz. A. Sneek, Bergerweg 38, Alkmaar, P. Dekker, Holleweg 57, Heiloo, S. Kuiper, Hoe- verpad 13, Alkmaar, sold. G. v. d. Vlugt, Wognumsebuurt 12. Alkmaar, sold. J. Roos, Rekerstraat 38, Alkmaar, sold. W. Blokdijk, van Veenweg 26, Heerugowaard, sold. C. J. Buren, Oostdijk C 12, Groot Schermer, J. Schoonhoven, Fnidsen 111, Alkmaar; C. Hollenberg, Leo Toepoelstraat 2, Castricum; A. T. Veldt, Gasstraat 1, Castricum; W. J. Groot, Burg. Mooy- straat 32, Castricum; J. Lute, Siegfried- straat 26 A. Castricum. Met de Groote Beer repatriëren uit onze omgeving de volgende personen: Sold. K.. Hoogvorst, Heerenweg C 26, Schoorl; sold. F. J. Zegers, Honden- weg 538, Ursem; sold. A. B. Narold, v. d. Lijnstraat 3, Alkmaar; sold. I, G. P. Bruin, Oude Wal 35, Warmenhuizen; sold. J. Th. Admiraal, Veenstraat 16, Castricum; sold. F. C. J. Bakker, He renweg B 24, Schoorl; korp. C. Vas- binder, Westerweg 159, Heiloo; matr. I, B. Stougje, Andoornstraat 6, Alkmaar; marn. II, Z.M. J. J. Kapteyn, Kenne- merstraatwea 76, Alkmaar; D.O.v.G. IIIG. A. v. Hoolwerff, Aosterstraat 15, Heiloo. Marktberichten ALKMAAR, 31 Maart 1950. (Graan- beurs). Bruine bonen 50—60; Witte bo nen (Krombek) 5060; Citroenbonen 4050; Grauwe erwten (Gruno) 5065; Grauwe erwten (Witbloei) 95—105; Ha- lacapucijners 5060; Kleine groene erwten 30—35; Schokkers 30—35; Tarwe 22.25—23.25; Gerst (Zomer) 25—27; Ha ver 22.50—23.50; 'Rogge 23—23.25. Kar.wij en Blauwmaanzaad geen aanvoer. ALKM. EXPORTVEILING, 31 Maart. - Andijvie 38—42; spinazie 38—60; raapstelen G.50—13.50; rabarber 26—54; spruitkool 50; rode kool 38.20; prei 27-53; uien I 40-49.50 II 19-31; bieten 6-8.60; witlof 20-30, II 12-19; wortelen 5.50-16.10; radijs 4-12.50; selderie 9-13; selie 3.50-5; sla 13-17; stoof peren St. Remie 20; Winterjan 14-28; Gie- ser Wildeman 12—28. BROEK OP LANGENDIJK, 1 April - 67000 kg rode kool 15 40-24.50; 3000 kg gele kool 38.20-45.40; 4000 kg witlof I 26 -31; II 19-23; 7500 kg uien 50.50-53.40; grove 47.70—43. NOORDER MARKTBOND, 1 April. - 6700 kg peen II 39.40-41.30, III 36.60-39.20; 7000 kg bieten I 6—; 6300 kg witte kool 24-29; II 14-27, III 16-25; 130.000 kg rode kool 11.10-25.90, 1400 kg gele kool 43.10-44.10. BELANGRIJKE OPDRACHT UIT HAIFA VOOR NEDERLANDSE WERVEN De Zim Israel Navigation Co Ltd te Haifa is ertoe overgegaan, twee 4000 tons 14 mijlsschepen, speciaal inge richt voor de stukgoedvaart en voor zien van ventilatie voor het vervoer van fruit en verdere aan bederf on derhevige lading, in Nederland te be stellen. 36. Een vreselijk ongeluk is er ge schied! Pim, Pam en Pom hebben het touw door hun handen laten glippen en meteen schiet het varken met een duizelingwekkende vaart naar de grond. Ze horen Big Ben gillen, daarna een dreunende klap endan niets meer. Wat is er gebeurd? Pim, Pam en Pom durven haast niet te gaan kijken. Daar hebben ze Big Ben op de grond laten vallen. Op de grond? Nee, in de grond! Als ze even later schoorvoetend na derbij komen, zien ze een heel gat in de grond op de plaats, waar Big Ben is neergevallen. Maar van iBg Ben zelf zien ze niets! Ze horen wel een paar benauwde kreten opstijgen: „Help! Help!" Waar is Big Ben gebleven? Onder voorzitterschap van burge meester S. B. F. Kooiman kwam de raad voltallig in openbare vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de belangrijke restauratie van de raadszaal en het nieuwe meubilair In het bijzonder werd de heer Den Das welkom geheten, die voor de eerste maal na zijn ziekte weer aanwezig was. Ged. Staten hechtten goedkeuring aan het raadsbesluit om ingaande 1 Januari 1950 het wethouderssalaris te stellen op f 200 's jaars. De afd. Hoogwoud v. d. Ned. Onder wijzers Ver. verzocht, gelijk dat ook voor rijksambtenaren geldt, een te gemoetkoming, gelijk staande met het salaris genoten over het laatste kwar taal, bij overlijden van een onderwij zer, zo deze als kostwinner kan wor den aangemerkt. Evenals B. en W. beoordeelde de raad deze aangelegen heid als een rijkszaak, zodat het stuk voor kennisgeving werd aangenomen. Ontslag bij het l.o. B. en W. kwamen, zoals de voorzitter het noemde, met een onaangename mededeling ta.vL de vermindering van het aantal leerkrachten bij de o.l. school. De school heeft thans reeds gedurende een groot aantal jaren drie leerkrachten. Voor behoud van dit aantal is een minimum aantal leerlin gen van 76 vereist. Momenteel is het leerlingental en dit geldt ook voor de eerstvolgende jaren vrij aanzien lijk beneden deze norm. In verband hiermede werd besloten, ingaande 1 Augustus, aan de onderwijzer, de heer F. van Duin te Hensbroek, eer vol ontslag te verlenen. De mogelijk heid om van aangrenzende gemeenten leerlingen naar de school te trekken, blijkt niet in voldoende mate te be staan. De aanvullingsbegrotingen 1949 wer den ongewijzigd goedgekeurd. Het ver- menigvuldigingscijfer schoolgeld voor het schoolgeldjaar Sept. 19491950 Naar het A.N.P. van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijdens de koffie-rantsoe- nering de prijs van de koffie te wijzi gen. Omtrent de duur van de rantsoene ring is niets naders bekend. Wel is de voorraad-positie verbeterd met 4500 ton Congo-koffie, die enkele maanden geleden werd aangekocht en inmiddels in ons land is gearriveerd. Vijftig jaar Arbeiderspers Vijftig jaar geleden verscheen het eerste nummer van Het Volk, het toen nog kleine dagblad van de SDAP. Thans draaien de persen van de Arbei derspers te Amsterdam dagelijks 33 edities van het Vrije Volk, in een op laag van 330.000 exemplaren. De eerste redactie bestond uit vijf man, thans telt de journalistieke staf van het be drijf honderd leden. Gistermiddag is het gouden jubileum van de krant gevierd met een receptie in het Minervapaviljoen te Amsterdam, waar zeer vele prominente figuren uit Partij, Vakbeweging en staat, alsmede directeuren van andere dagbladen in binnen- en buitenland de directie van het jubilerende bedrijf de hand kwa men drukken, 's Avonds is het feest voortgezet met een diner op het Mui- derslot, waaraan dr. Drees en zijn echt genote als eregasten aanzaten. Heden morgen is aan het personeel een voor stelling van „Opgaande Zon" van Her man Heijermans aangeboden. Mr. Milius, directeur van de Jaar beurs, heeft over de resultaten van de gisteren geëindigde voorjaarsbeurs medegedeeld, dat de niet te hoog ge stelde verwachtingen verre zijn over troffen. De resultaten van het bezoek zijn groter dan bij de Jaarbeurs 1949. Er zijn 3 k 4000 meer kaarten meer ver kocht, terwijl het buitenlands bezoek met 30 tot 35 steeg. Vooral de Duitse deelnemers hebben goede zaken ge daan. In het paviljoen, waar de collec tieve Duitse deelname was onderge bracht, is voor een millioen dollar aan orders afgesloten. werd evenals voorgaande jaren op t gesteld. Verhoging straatbelasting. De kosten van de straatverlichting zijn de laatste jaren zodanig opgelo pen, dat naar het oordeel van B. en W. het heffingspercentage moeilijk op 3 gehandhaafd zou kunnen blijven. Ter illustratie gaf de voorzitter de vol gende cijfers omtrent de kosten dezer verlichting: '45, heffingspercentaga l<4 pet., f 107,11; '48, heff. 3 pet., f 1.008,98; '4§, heff. 3 pet., f 1.100,30. Een heffing van 3 pet. geeft een op brengst van f 579,63 en van 4 pet. f 772,84, welk laatste bedrag ongeveer overeenkomstig de norm zou zijn, die het Rijk ook hiervoor stelt. Wethouder Wit wees er op, dat het meermalen voorkomt dat de betref fende functionaris, belast met de regeling der straatverlichting, niet overeenkomstig de voorschriften de in- en uitschakeling regelt. z De voorzitter en raad waren het hiermede volkomen eens. Er zal dan ook nogmaals op een juiste uitvoe ring worden gewezen, temeer daar hierdoor onnodige kosten worden ge maakt, die zeker niet over het hoofd mogen worden gezien. Doch al zou deze electriciteitsbesparing op de duur ook worden bereikt, dan nog oordeelde de raad het noodzakelijk om voor 1950 het heffingspercentage te verhogen van 3 op 4. De pensioengrondslagen van de ge meente-bode, de heer C. Evers, wer den nader, overeenkomstig de voor schriften van de Pensioenraad, vast gesteld. Bij de rondvraag spraken verschei dene leden waardering uit over de ge restaureerde raadszaal en het nieuwa meubilair. De heer Groet informeerde naar een busfiienst via de Wogmeer, waarover nog niets bekend bleek. De heer Den Das bracht dank voor de belangstelling, die hij tijdens zijn ziekte had genoten en verzocht aan dacht voor verhoging van het aesthe- tisch aanzien der gemeente, in welk verband spreker o.m. wees op restan ten van een verbrande woning, die reeds maanden onaangeroerd liggen. De voorzitter deed in dit opzicht een toezegging. HERSENGYMNASTIEK Antwoorden 1. 21.000 stuks. 2. In de derde eeuw vóór Christus. 3. Iemand die publicaties schrijft voor een ander (en die soms met de naam van die ander ondertekent) en zelf anoniem blijft. 4 Jawel, vrij lange om de ogen te beschermen tegen zand. 5. Dat is wijn die naar het vat smaakt. 6. De rennner die de buitenbocht reed wanf die legde de grootste afstand af. 7. Prof. Vening Meinesz 8. Jozef Stalin. 9. Von Papen, Fritsche en Schacht, .10, Blijft hetzelf de, allebei betekenen 5$. proo van het geheel, OPLOSSING KRUISWOORDPU7ZLE Horizontaal: 1. regie. 5 fraai. 3, alge. 11. blik, 12. kr. 14. pers, 16 Orel. 17. la, 18. eed, 20 looppas, 22. mol, 23 aurk, 26". smook, 26. kina, 27. staal. 29 ste, 30. Kelt, 31. plas, 32. Bami, 33. Teek. 34 Epe 36, Metz, 38. kras, 39. Neede, 41. lief, 43. reu 44. ballade, 46. Era. 47 e.d., 48. krat, 49 meel. 51 kl. 52. drom, 53, luur, 55. kapoks 56. wikke. Verticaal: 1. roken, 2 ga, 3. lip, 4. egel 5. fles, 6. ril, 7 a.k.. 8. Itala, 10. Eros, 11. brak, 13. reuk, 15. soms 16. opoe 17 lont, 19. drapeau 21 potspel, 22. militie. 9t. kales, 26. kemel, 28, lak, 30, kam 33. tred 34, eelt, 35. Edam, 37. zerk, 38, kreuk, 39. naam, 40. edel, 42. talie 44. brok, 45. eeuw, 48. KRO. 50. lui, 52. D.P., 54. R.K.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3