Stelsel voor gemeenschappelijke verdediging der twaalf landen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN K.N.I.L-leden naar Landmacht MaantJag 3 April 1950 147e Jaargang No. 79 Onafgebroken inspanning blijft nodig Ministers weer vertrokken Binnenkort opheffing van de rantsoenering Mr. Stikker ook voorzitter O EEC? Over geschilpunt Nieuw-Guinea een speciale bijeenkomst der ministers? Wesf-Duiisland en de Saar uiigenodigd Toetetredentot de Raad van Europa Jessup "ambassadeur voor atoomkrachtzaken" Nieuwe invasiepoging is mislukt BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Noordatlantisch Defensie Comité eensgezind QK DERDE BIJEENKOMST van het Noordatlaiitisch Defensie Comité te Den Haag is geëindigd. De ministers van Defensie hebben unaniem, aldus de Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, het plan goedgekeurd voor de collectieve zelfverdediging, welk plan door de chefs van staven in het militaire comité was aanbevolen. Binnen de tijd van zes maanden heeft de militaire organisatie de algemene strategie voor de verdediging van 't Noord- atlantische gebied vastgesteld, een waardering gemaakt van de militaire situa tie voor het geval een aanval tegen de Pactlanden zou worden ondernemen en, een plan ontworpen voor het keren van een dergelijke aggressie. ging, dat de organisatie, welke thans wordt opgebouwd, het de landen moge lijk zal maken hun defensie zowel op een economische als een doeltreffende wijze te verzekeren, Louis Johnson, die optrad als voorzit ter van de bijeenkomst gaf uiting van zijn dankbaarheid tegenover Nederland voor haar vriendelijke uitnodiging om de vergadering in Den Haag te houden. De toelating van Spanje tot het Noordatlantisch Pact is geen onderwerp van bespreking geweest. Gisteren is het merendeel van de aan de Haagse bijeenkomst deelgenomen hebbende ministers van Defensie weer vertrokken. Deze plannen hebben betrekking op de gemeenschappelijke verdediging. Zodoende is voor de eerste keer een stelsel van eigen en elkanders verdedi ging opgezet door twaalf onafhanke lijke en souvereine staten door middel van een samenwerking op democrati sche wijze. De ministers van Defensie gaven aan, dat steeds rekening moet worden gehouden met mogelijke herzie ning van de plannen en gaven de mili taire productie- en voorzijeningsraad aanwijzingen om de standaardisatie van de uitrusting uit te voeren en een ge coördineerde productie te verzekeren. Zij erkenden de noodzaak voor een zorgvuldig in evenwicht brengen van de respectievelijke nationale volkshuis houdingen in het licht van de huidige wereldsituatie mede in verband met 'n financiering berekend op de uitvoe- van het plan. Ofschoon reeds aanzienlijke vooruit gang is gemaakt om de collectieve vei ligheid te bereiken, waren de ministers toch van mening, dat verdere ononder broken inspanning nodig zal zijn. Zij gingen uit elkaar in de vaste overtui- Reservekader mei verlof Enige duizenden militairen officieren, onderofficieren en manschappen van het KNIL zullen op bepaalde voor waarden kunnen overgaan naar de Kon. Landmacht in Nederland. Al diegenen, die op het moment van overgang nog geen diensttijd van 25 jaar en 7 maan den hadden voor manschappen is die tijd gesteld op 23 jaar en niet ouder zijn dan 53 jaar, zullen voor deze over gang in aanmerking kunnen komen. Gegradueerden zullen niet steeds in hun oude rang kunnen worden ge plaatst. In bepaalde gevallen zal ver laging tot de naast lagere effectieve rang plaats moeten hebben. Van de korpiraals en soldaten zal slechts een beperkt deel kunnen worden ge plaatst. Aan hen, die in rang worden ver laagd zal gedurende ten hoogste zestig maanden een maandelijkse toelage worden uitbetaald, die gelijk is aan het verschil tussen hun wedde in hun nieuwe rang en de wedde, die zij zou den hebben genoten, wanneer zij in hun oude hoedanigheid bij de Land macht waren ingedeeld. Gas en eleciricHeit Binnenkort zal de opheffing van de nog steeds bestaande rantsoenerings bepalingen ten aanzien van het gas-en electriciteitsverbruik officieel een feit worden. Verwacht wordt, dat de ko- lenaanvoer der electriciteits- en gas fabrieken een op redelijk peil staande voorziening mogelijk zal maken. Dit neemt echter niet weg, dat tengevolge van het nog steeds bestaande tekort aan productievermogen in de elee trische centrales tijdens de uren van hoogste belasting ook in de komende winter maatregelen ter beperking van het electriciteitsverbruik in de spits uren getroffen dienen te worden. TRUMAN WIL BLIJVEN HELPEN Cordon zoekt naar mogelijkheid Truman heeft Zondag te Key West verklaard, dat het van groot belang is, wanneer de Verenigde Staten de dol- larkloof tussen hun export en hun im port dempen, teneinde de vrije landen te versterken tegen communistische on dermijning of aggressie. Daarom heeft de president Gordon Gray, de aftreden de minister voor het leger, belast met het zoeken naar een handelsbalans, die kunstmatig in evenwicht zou moeten worden gehouden door jaarlijkse Schen kingen van de Amerikaanse regering tot een bedrag van vijf milliard dollar. Hij moet daartoe een schema opstellen, dat aan het Congres zal worden voor gelegd. Mvsterieuze onderzeeboot Amerikaanse vliegtuigen en de on derzeebootjager „Colahan" zijn op speurtocht naar een mysterieuze on derzeeboot, welke men voor de Noor delijke kust van Californie zou hebben waargenomen. Weeroericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Noord westelijke wind. Vannacht plaat selijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. DINSDAG: Zon op: 6.10, onder 19.18: Maan op: 22.13. onder 6.33. Demobilisatie verloopt niet onbevredigend De demobilisatie is tot nog toe niet geheel onbevredigend verlopen, zeide oud-minister ir. H. Vos Zaterdag op een bijeenkomst van het thuisfront Humanitas. Van de 50.000 gedemobili seerde militairen, die tot nu toe in het vaderland terugkeerden, zijn er op het ogenblik slechts 3000 bij de arbeids- bureaux ingeschreven. Opneming in het arbeidsproces worat steeds moei lijker, aldus spreker. Er moeten nog ruim 60.000 demobilisanten terugkeren uit Indonesië. Om hen aan werk te helpen noemde hij de rijkswerkplaat sen voor vakopleiding, de arbeidsbu- reaux en het eigen initiatief. Wellicht moet de industrie hier en daar ge dwongen worden arbeiders op te ne men. Ontwerp-winkelsluitingswet spoedig in Tweede Kamer Binnenkort is indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van een nieuw ontwerp-winkelsluitingswet. In de nieuwe wet zouden de gemeenten ruimere bevoegdheden worden gegeven om van de bepalingen af te wijken in verband met plaatselijke belangen. Japanse staatsvijand no. 1 gearresteerd Zaterdag heeft een politiemacht van vijftienhonderd man een overval ge daan op de „onderwereld" van Tokio Ruim zeshonderd personen werden aangehouden, onder wie de Japanse „openbare vijand nummer één", Haroe Foekoeda geheten. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van een Londense bier brouwerij trok een 18de eeuwse brouwerskar, met. twee knechten in de kledij van die tijd, door de Londensé straten. In 1904 nog be schikte de brouwerij over 400 paarden. Dit aantal is terugge lopen t°t 50, doordat de brouwerij thans hoofdzakelijk met vracht wagens werkt. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat Za.erdag te Straats burg het gerucht ging, dat Van Zee land mogelijk zou aftreden als voorzit ter van de Raad van de Organisatie voor Europese Samenwerking, om te worden opgevolgd door minister Stik ker, die op het ogenblik politiek be middelaar van drie organisaties is. Op deze wijze zou de functie van bemiddelaar samensmelten met die, welke tot dusverre door Van Zee land bekleed werd. Oud misdrijf opgelost? Op 11 Juni 1945 werd te Rotterdam het lijk van een jonge vrouw uit het Boerengat opgehaald. Het stoffelijk overschot was geheel ontkleed en in een zak genaaid, zodat er aan misdaad niet behoefde te worden getwijfeld. De Rotterdamse politie slaagde er niet in, de zaak op te helderen. Dezer dagen zijn politieautoriteiten van el ders tot arrestatie van enige personen overgegaan. Iemand, die voor een ge heel andere zaak was gearresteerd, heeft schoon schip willen maken en namen genoemd. Burgemeester wil stratenmaker worden De burgemeester van de kleine gemeente Zimmern in Zuid-Baden heeft gesolliciteerd naar de be trekking van stratenmaker in zijn gemeente, omdat hij hierdoor een hoger salaris zou krijgen. Als gekozen hoofd van zijn ge- meente ontvangt de burgemees ter 166 mark per maand (onge veer 140 gulden). De stratenma ker ontvangt ongeveer drie hon derd mark (ongeveer 250 gulden). De burgemeester is getrouwd en heeft vijf kleine kinderen. Unieconferentie had opbouwende waarde Ik ben van oordeel, dat de besprekingen het bewijs geleverd hebben, dat een basis voor samenwerking op verschillende terreinen bestaat, zei de premier van de RIS, Moh. Hatta als voorzitter van de ministers-conferentie in 't kader van de Nederlands-Indonesische Unie, waarvan Zaterdag in Djakarta de slot zitting plaats vond. Irian (Nieuw-Guinea) blijkt het enige onderwerp te zijn, waarover een tegenstelling bestaat. Het is gewenst, dat deze kwestie zo snel mogelijk van de agenda verdwijnt. Minister Van Maarseveen, die als vice- voorzitter van de conferentie te Djakarta fungeerde, noemde het resultaat der besprekingen 'n kracht van opbouwende waarde voor het zo wankele gebouw van de wereldvrede. Regel ng voor pensioenen Op de conferentie is een g.oot is een aantal besluiten genomen, waarvan wij hieronder de belangrijkste doen vol gen. Wat Nieuw-Guinea betreft waren beide partijen het erover eens, dat een uiteindelijke oplossing op het moment nog niet kan worden gevonden. Ter voorbereiding van een verdere behan deling van dit vraagstuk op de tweede of een speciaal daarvoor te beleggen ministersconferentie werd besloten een gemengde commissie te benoemen. Haar rapport moet uiterlijk. 1 Juli worden ingediend. Voorts kan de re gering van de RIS in Nieuw-Guinea een commissaris plaatsen. Financiële --Ven. Om het te verwachten beta' ste- kort van Indonesië met Nederland te voorzien, heeft Nederland Indonesië voor 1950 een crediet van f 200 millioen beschikbaar gesteld. Voorts is er tus sen Indonesië en Nederland 'n nieuw betalingsaccoord gesloten. Wat het handelsverkeer betreft is voor het ko mende halfjaar voorzien in een export van Nederland naar Indonesië ter waarde van f 175 millioen. Een belangrijk hoofdstuk is ook dat der pensioenen. Hiervoor is overeen gekomen. dat Nederland een, gedeelte van de financiële gevolgen van de mo netaire maatregelen voor zijn rekening zal nemen. Daarbij is onderscheid ge maakt tussen de gepensionneerden vooi en na de souvereiniteitsoverdracht. Ten aanzien van de eerste groep is beslo ten, dat Nederland ten hoogste een Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft officieel me degedeeld, dat het Saargebied en W. Duitsland voor vertegenwoordiging in de Raad zijn uitgenodigd. Er is een commissie van negen man ingesteld, welke de betrekkingen tus sen de consultatieve vergadering en haar commissies enerzijds en het co mité van ministers anderzijds moet verbeteren. De commissie van negen zal in Méi Weei" te Londen bijeenko men. Lijstnummers voor de Statenverkiezing Zaterdag zijn op het Centraal Stem bureau te Haarlem de ingekomen lijsten voor de verkiezing 'van de le den van de Provinciale' Staten van Noord-Holland genummerd. Zes par tijen hadden gebruik gemaakt van het recht van voorkeur. De nummering werd als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid. 2 R.K. Volkspartij. 3. blokiijst „Voor vrede en brood". 4. Anti Rev. Partij, 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 6. Christ. Hist. Unie. 7. Rev. Communistische partij (alleen voor de kieskringen Amster dam, Hoorn, Zaandam en Weesp), 8. Kath. Nationale Partij. 9. Staatk. Ge- ref. partij, 10. Geref. Politiek Verbond. £Je Zuidafrikaanse minister van Bin nenlandse zaken, Dr. Donges, wil aparte gebieden afbakenen voor Euro peanen, Indiërs, kleurlingen en natu rellen. Wel ja. waaróm niet? Het „alle Menschen werden Brüder" is cadabra voor de meneer eh.... Dinges. inHmiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiitHiiiiHiiiiimmiiiiiiiiiiiiiii JTen Engelsman en een Amerikaan gaan binnenkort per auto van Lon den naar Nieuw Zeeland. Ovêr land naar Calcutta, dan per schip en ver ruzie, b: we kunnen ons kroost zó ook toch aba nog wel bijhimclen, c: de warme dagen r-, DmSes- zijn bij ons afgeschaft en d: onze trei- In Amsterdam waren een paar ma- Den hebben 20yeei ruimt dat ieder. makken rond, die geparkeerde auto's een kan ziMen in brand steken. Vier wagens op één nacht. Dokters noemen zulke mensen pyromanen. De Amsterdammers noe men hen gewoon: „mesjogge". De Deense theaterdirecteur Henry Schmidt is op zoek naar „de volmaakte Deense vrouw". Hij wil haar in een toneelstuk vancie naam laten optreden. Schmidt gens krulPen ze weer achter het is echter niet optimistisch. „Volmaakte vrouwen groeien niet aan de bomen" zei hij. Ik zou hem dan ook willen voorstellen, het niet zo hoog te zoeken. L' Een Sowjet-tijdschrift beweert, dat de boekdrukkunst is uitgevonden door de Russen en wel een eeuw vóór de Chinezen en 400 jaar voor de Duitser Gutenberg. Laurens Janszoon Coster komt in het stiik helemaal niet voor! Op een Parijse tentoonstelling zijn een paar van de nieuwste nieuwijes 'e zien: a. een fiets met straalaandrij ving; b. een uitschuifbare matras voor „roeiende kinderen: c een draagbare •iskast en d. een hangmat voor trein reizigers om staande te slapen. Bij ons hebben we die dingen niet nodig. Over a maakt de Hoge Raad vast en zeker Geertje Wielema start beter, Theo! stuur dwars door Australië. Twaalf duizend mijl in zes maanden. Waar blijven we nou met onze Tulpen-ral- lye? De vliegende schotels beginnen een kwaad te worden. Een jonge boei bij Bari, die zo'n ding zag, ligt nu met een zenuwstoring in het ziekenhuis. Bij de Schotse kust neemt men proe ven om te zien, hoe diep een onder zeeboot kan gaan. "óór zij in elkaar wordt gedrukt. Te uwer geruststel ling: de boten, die daarbij gebruikt worden, zijn leeg. Zevenentwintig Britse schoolmeisjes gaan twee weken naar de wintersport. Daartoe reizen ze naar ver achter deZuidpoolcir kel. Ieder heeft nu eenmaal zo z'n hobbies! |7r zijn geruchten, dat een voormalig S.S.officier in het bezit zou zijn van brieven, die tussen Winston Churchill en Mussolini zijn gewisseld. In Italië zijn kisten met verboden wapens ontdekt. Onder meer zat daar een stuk veldgeschut in en 25 machinegeweren en 36 tommyguns en 2658 handgrana ten ennou ja. en zo! Fraai, wat? C' Tussen 1945 en 1949 heeft Engelano 100.857 emigranten uit Europa toegeia ten. Plus 121 172 Poolse soldaten Plus 15 000 Duitse en 8 000 Ukraïnse krijgs gevangen. Vele varkens maken de spoeling dun! Verder he-ft het comité een resolu tie goedgekeurd, waarin wordt be paald, dat er te Parijs een commissie wordt opgericht, welke, onder voorzit terschap van de Turkse ambassadeur, een schakel moet vormen tussen de organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Raad van Euro pa. Men acht op het ogenblik nog niet de tijd gekomen om een Europese Economische conferentie bijeen te roepen. De voltallige zitting,van de consulta tieve vergadering zal beginnen op 7 Augustus a.s in het nieuwe gebouw van de Raad te Straatsburg. Dr. Phillip C. Jessup; Amerikaans reizend ambassadeur, heeft de vol macht ontvangen „die inlichtingen over de atoomenergie in te winnen, welke hij van node heeft bij de uit voering van zijn nieuwe taak als voor naamste adviseur van de minister Acheson op het gebied der wereldpo litiek", zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken me degedeeld, hieraan toevoegend, dat dit besluit genomen is met instemming van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De republikeinse senator Hicken- looper protesteerde er tegen, dat men geen onderzoek naar het vérleden van Jessup had ingesteld in verband met de beschuldiging, dat hij „een groot gevaar voor de V.S. zou kunnen be tekenen". Kosten levensonderhoud in meeste landen gestegen Het internationale arbeidsbureau heeft een overzicht gepubliceerd van de prijsontwikkeling in het afgelopen jaar in 34 landen. Hieruit blijkt, dat de kosten van levensonderhoud in 23 van deze landen zijn gestegen. Het sterkst was de stijging in Oostenrijk, n.l. met 27.5 pet. Tot ie landen, waar in de kosten van levensonderhoud daal den, behoren Zwitserland, Italië en de Ver. Staten. Rallye voor Solex-rijders Op Zondag 11 Juni zal er een bijzon der evenement plaatsvinden, n.l. een Rallye voor Solexen, welke als eind doel Schiphol heeft, waar de KLM als gastvrouwe voor de Solexers zal op treden. Men zal kunnen starten uit Woerden, Gouda, Den Haag, Leiden, Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Rotterdam, Hilver sum. Amersfoort en Utrecht. Zij die geen strafpunten hebben, worden bovendien beloond met een rondvlucht. kwart van het pensioenbedrag in Ne derlands geld voor zijn rekening neemt. Wat de tweede groep betreft is onderscheid gemaakt tussen gepen sionneerden, die van nature trekkers en die van nature blijvers zijn. De pensioenen van de eerste categorie zal door Indonesië in Nederlands geld worden uitbetaald, die van de tweede in Indonesisch geld Het weduwen- en wezenpensioen zal in afwachting van nadere besprekingen, voorlopig in Ne derlands geld worden uitbetaald. De Nederlandse missie zal uit niet meer dan 800 man bestaan. Samenvattend kan men stellen, dat de resultaten van de conferentie naar de mening van de deelnemers aanto nen, dat de Nederlands- Indonesische Unie een levende realiteit in de inter nationale samenleving kan vormen. De ministers Van Maarseveen en Lieftinck zijn Zondag uit Djakarta naar Neder land vertrokken. De sirijd om Hainan Te San Francisco is een bericht van de Chinese nationalistische radio-om roep opgevangen, waarin wordt ge meld dat een poging der Chinese com munisten, om troepen op het eiland Hainan aan land te zetten, is mislukt. Volgens de 'Chinese nationalistische radio-omroep werden meer dan dertig jonken, waarin de communistische troepen werden verscheept, tot zinken gebracht, waarbij 3000 man om het le ven kwamen. „Het overblijvende ge deelte van de voor de invasiepoging gebruikte schepen is in noordelijke richting gevlucht, waarbij de vaartui gen op energieke wijze door onze ka nonneerboten werden achtervolgd", zo besluit het bericht. Bij wijze van proef worden met ingang van Zaterdag op een aantal scholen in Friesland het Fries als voer taal gebruikt. LEON BLUM TER AARDE BESTELD Zondagmiddag is het stoffelijk over schot van Leon Blum in de grafkel der van de familie Blum te Mont- martre in Parijs bijgezet. Overal langs de route, die de begrafenisstoet volg de. stonden in dichte drommen de toe schouwers in de regen De lijkkoets werd behalve door mevr. Blum ge volgd door talrijke vertegenwoordi gers van buitenlandse socialistische partijen. Voor Nederland was jhr. mr. v. d. Goes van Naters aanwezig. Op de Place de la Concorde hield Frank- rijks president. Vincent Auriol, een herdenkingsrede. „Met Leon Blum", zo zeide hij, .verdwijnt een der groot ste personen onzer generatie". Oostduitse politici vluchten naar West-Berlijn Volgens mededelingen van de zijde der Westberlijnse Christelijk Demo cratische Partij nemen steeds meer vooraanstaande leden van de Oost duitse „burgerlijkè" partijen tenge volge van communistische pressie de wijk naar West-Berlijn. In de afgelo pen twee weken is een zestigtal voor aanstaande leden van de Christelijk Democratische Partij in de Sow jet zone, die zichzelf in gevaar achtten of v/ie verzocht werd verklaringen te te kenen waar zij het niet mee eens wa ren, in Berlijn aangekomen. De waar nemend burgemeester van Potsdam, Erwin Koehler (Christen Democraat) en zijn vrouw zouden gearresteerd zijn. Serie inbraken in Drachten Inbrekers hebben zich in de nacht van Vrijdag op Zaterdag toegang ver schaft tot een zestal bedrijven in de industriewijk van Drachten. Hun vóór naamste slag hebben zij geslagen in het kantoor van een fabriek van bouw- materialen. Na het openbreken van een brandkast viel hun meer dan f 2000 aan gereed liggende weeklonen in handen. Verder werd een bezoek gebracht aan een autospuitinrichting, een lampekappenfabriek, een fabriek van graaninstallaties. een duplicator- fabriek en een kinderwagenfabriek. Frans blad prijst onze Koningin Het Parijse blad „France Soir" heeft in zijn Zondageditie Koningin Juliana, die thans in het Franse bergdorp Val d'Isere vertoeft, tot .figuur van de week" gemaakt. Het blad noemde H.M. de populairste vorstin sinds ko ningin Victoria. Er weiden vijf teke ningen in opgenomen van episoden uit het leven de koningin Juliana. f-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1