Stad en Omgeving Vergadering van postduivenhouders te Alkmaar AGENDA De zuivelmarkt blijft heel traag Omzet Exportveiling werd kleiner Alkmaarder bouwt zeejachten Eenheid in afdeling A bleef bewaard Pim, Pam en Pom op avontuur in, Luilekkerland Export-mogelijkheden groter Boter belangrijk goedkoper Veertig jaar bij de Ned. Heidemaatschappij Dr v. d Meer met Tour-valk naar Kopenhagen MAANDAG 8 APRIL 1090 Aan de vooravond van het postduiven-seizoen Zondag heeft de afdeling A, waarin alle postduivenhouders zijn georga niseerd uit de omgeving van -de Zaanstreek, Purmerend, Enkhuizen,Hoorn, Den Helder, Schagen, Alkmaar tot Heemskerk, belangrijke besluiten genomen. Was het in de laatstgehouden vergadering zó, dat men vreesde, dat de afdeling gesplitst zou worden door voorstellen die niet door alle verenigingen in afde ling A georganiseerd, geaccepteerd konden worden. Op de Zondag gehouden vergadering bleek, dat grote vergevingsgezindheid aanwezig was en dat door beide partijen wat water in de wijn werd gedaan om tot één geheel te komen en te blijven. voorstel van „Hollands Noordpunt" te Den Helder werd een scherp protest gezonden naar de Bond in verband met de abnormale hoge vrachtprijzen der jonge duiven en na-vlucht, met het verzoek deze op korte termijn te herzien. Maatregelen te Medemblik Tijdens de rondvraag werd door de afgevaardigde uit Medemblik de hulp van het afdelingsbestuur ingeroepen maatregelen te treffen, dat de z.g. verdwaalde duiven vanaf de R.K. kerk en de St. Radboudstichting verwij derd zouden worden. Dit geeft verwil dering onder de duiven, die grote schade toebrengen in de Wieringer- meer. Er zal een schrijven gericht worden aan het ministerie van Land bouw om maatregelen te mogen tref fen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van „Alcmaria Victrix" uit Alkmaar om ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan vanuit Venlo met jonge duiven een jubileumconcours voor de afdeling te mogen organiseren, hetgeen werd goedgekeurd. Bij het punt mededelingen zeide de voorzitter, de heer v. d. Elskamp uit Alkmaar, dat op verzoek van de vo rige ledenvergadering besprekingen met Amsterdam en Haarlem zijn ge houden om tot fusie te geraken. Spr. kon thans mededelen, dat deze beide afdelingen dit voorstel hebben ver worpen. Betreffende de verzending van duiven werd besloten, dat een z.g.n. ophaaldienst van duiven uit di verse plaatsen naar één centraal punt zal worden ingesteld. Dit komt alle verenigingen ten goede, omdat de vrachtprijs per duif daardoor belang rijk lager wordt. Het centrale punt zal Alkmaar worden, waar per ver zending twee volle wagens verwacht worden. De Zaanstreek die reeds een aparte verzendregeling had aan gegaan werd alsnog bereid gevon den stappen te ondernemen eveneens aan deze voordelige regeling deel te nemen. De heer Wigmans uit Hoorn, die het vorig jaar een keuken-uitrusting had gewonnen, had deze wederom ter be schikking gesteld. Besloten werd deze als prijs toe te wijzen voor de grote jubileum-vlucht die georganiseerd wordt door 't Oude Slot te Schagen ten bate van het Prof. Jansen-insti tuut (Gezondheids-instituut voor Post duiven). Bij het punt beschikbaar stellen Van prijzen voor het a.s seizoen wer den door diverse personen geld- en ereprijzen beschikbaar gesteld, t.w ruim f 100 aan geldprijzen en 23 be kers, medailles e.d. Voor alle leden zal dit seizoen een gedrukt zakboekje 15 cent) be schikbaar gesteld worden, dat goede diensten zal bewijzen bij de wedvluch ten. afstanden, prijzen e.d. Aan Enk huizen werd dit jaar de organisatie van de tentoonstelling der afdeling A opgedragen. De voorstellen Het bestuursvoorstel om bij „poulen" in één der stelsels, de mogelijkheid te openen, halve poules te ontvangen, werd door het bestuur teruggenomen Hierna kwam een voorstel in stem ming over de richting, welke men dit seizoen met de duiven zou vliegen. De Z.W. richting verkreeg in eerste instantie 675 stemmen; voor de Z.O richting 176 en voor beide richtingen (het bestuursvoorstel) 229 stemmen Hierna werd bij de herstemming de Z.W. richting met grote meerderheid aanvaard. De heer Felkers uit Den Helder stelde hierna voor, drie vluchten rich ting Maastricht te houden en daarna naar St. Quentien. Het schema is als volgt voor de oude duiven vastgesteld: 7 Mei Roermond, 14 Mei Maastricht. 21 Mei St. Quentin, 28 Mei Corbeil, 4 Juni Orleans, 11 Juni Roozendaal, 17 Juni Chatereux, 25 Juni wederom Roozendaal, 30 Juni is er dan gelegen heid om Pau of St. Vincent te cour- sen; 2 Juli Pont St. Maxence, 8 Juli Limoges. 9 Juli Quivrain, 16 Juli Pont St. Maxence en 22 Juli Bordeaux. Hierna werd het voorstel om dit seizoen met twee systemen, n.l. Michels en Riemers te vliegen, aangenomen. Om het rekengeld voor de rekenaar van de algemene vluchten zo laag mogelijk te houden, werd besloten, dat de extra berekening voor het stelsel Riemers 15 cent per lijst zal geschieden. In het vervolg zal ook het aantal duiven van iedere coursende liefhebber op de uitslagstaten bekend gemaakt wor den. Het voorstel van B.E.P. te Purmer end om de constateurs na het klokken- uitslaan te verzegelen, werd aange nomen. Het voorstel van Vitesse te Zaandam om Orleans niet bij de Fond- vluchten te houden, werd verworpen De z.g.n. f iets-poules zullen in beide stelsels vervlogen kunnen worden. Het voorstel van „De Vlieger" te Zaan dam, om, evenals vóór de oorlog, het verenigingskampioenschap in te voe ren voor de afdeling A, werd ver worpen. ..Alcmaria Victrix" had voorgesteld op Bordeaux geen punten voor het kampioenschap toe te kennen, hetgeen werd verworpen. ..Assumburg" te Heemskerk stelde voor een klokken controle-commissie in het leven te roepen. Besloten werd alleen, dat door de afdeling draad verstrekt zou wor den, dat eventuele fraude met duiven klokken nog meer tot een minimum zal beperken Op voorstel van de Hoornse Luchtbode werd besloten dat een tweeledig kampioenschap (Mi chels en Riemers) behaald kan wor den. Op aandrang van dezelfde vereni ging werd besloten, dat voor de na vlucht een apart kampioenschap zal worden ingesteld, en dat kamnioen generaal geldt voor de oude en ionee duivenvlucht. Koog-Zaandijk stelde voor een gratis liist aan de rekenaa's van de vereniging te zenden. Werd aangenomen, evenals bijtijds bekend making van aparte vluchten en een gesneeificeerde uitslag te vermelden onder aan d° liisten van het aantal duiven en poules per vereniging. Op Damclub DDD Vrijdagavond werden de onderlinge wed strijden voortgezet. De uitslagen waren: le klas: H. de Jong—Hemels 2—0; N. Oud—J. Schuit 1—1*; M. Oud—C. de Bree 1—1. 2e klas: Beslissingswedstijd 2e en 3e plaats: M. Langras Jr.—L. Verver 0—2. 3e klas: Krom hout—Huis in 't Veld 2—0; Veen—L. Hoogen- dijk 1—1; Kromohut—Veen 2-0; Balder—Korn 2—0; Bruggeman—Bakkum 0—2; Wijn—Huis in 't Veld 2—0; Bakkum—L. Hoogendijk 2—0; Molenaar—J. Hoogendijk 2—0; Beusekom—Hof man 1—1. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Moord uit genade 18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Kapitein Blood (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Veilig, Vlug, Voor delig (tot 14 jaar onder geleide); A.B.T., 8 'tur: Kopstoot Kelly (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Jonglisto. Wapen van Heemskerk, 8 u.: Toneel avond HBS-vereniging. DINSDAG Bioscopen gesloten. Wapen van Heemskerk, 8 u.: Toneel avond HBS-vereniging. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus W. J., z. v. W. J. Burdorf en A. M. J. van Buitenen. Hendrikus J S., z. v. J. Verbeek en M. Stipkes Wilhel- mina B., d. v. A. Dekker en J. Streicher. Si mon, z. v. J. Groen en T. Kluft. Jouwert, z. v. C J. van der Vaart en S. Wagenaar. Overleden: Frédéric G. Andriessen, oud 77 jaar, geh. m. H. Huber. Roelof Helderman oud 65 jaar, geh. m. M. Hoekmeijer. Jacob Lakeman, oud 77 jaar, weduwnr. van A. Hart. TONEELSTUK IN STUDIE GENOMEN Naar wij vernemen heeft de be kende Alkmaarse Toneelgroep „Ro- liea" het familie-drama in drie be drijven „Venijn", door A. Boere, in studie genomen. Zij hoopt dit op 6 Mei 1950 in „Het Wapen van Heemskerk" voor het voet licht te brengen. ZIJN SIGNALEMENT WAS BEKEND Zondagmorgen om 7.30 uur werd een 53-jarige man aangehouden en op het politiebureau in bewaring gesteld. Hij werd door de politie gezocht. KIEZERSLIJST BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemene kennis, dat de KIEZERSLIJST dier gemeente op 1 April a.s. van kracht wordt, behoudens de wijzigingen daar in tengevolge van rechterlijke uitspra ken, welke wijzigingen der lijst be velen, te brengen, en van kracht blijft tot 1 April 1951. De kiezerslijst blijft voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ne- dergelegd en is tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uit treksel verkrijgbaar. Alkmaar, 31 Maart 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WYTEMA. Burgemeester. R. VEENDORP. Secretaris. Onvoorzichtig gereden Zondagmiddag omstreeks 2.15 uur reed een auto vanaf de Friesebrug de Kanaalkade op, in de richting van de Schermerweg. Daarover reden twee wielrijders geheel linKs van de weg een dame en een heer. De heer, die rechts naast de vrouw reed, zwenkte vlak voor de auto naar de rechterkant van de weg, de dame bleef links rijden Volgens oog getuigen reed de vrouw, toen de auto haar passeerdetegen een boom en viel vervolgens tegen de auto aan. Zij bleef op de weg liggen en klaagde over pijn aan haar arm en achter hoofd. Na door een arts te zijn onder zocht kon zij naar huis worden ge bracht. DE EXPORT VAN UIEN Het dezer dagen gepubliceerde be richt over de stopzetting van de ex port van uien blijkt volkomen onjuist te zijn. De export vindt gewoon voortgang. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarsche Courant van 1 April 1850. Daguerreotype Portretten te Alk maar. De ondergeteekende heeft de eer belanghebbenden te berich ten, dat hij, door de menigvuldige bestellingen, zijn verblijf alhier tot Vrijdag aanstaande verlengd heeft. v UEd. Dw. Dienaar HENRI DE BOER, Daguerreoty- peur. Gelogeerd bij S. Haarmans, Logement „De Zon". VERKEERSONGELUK Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur stopte enige meters voorbij de Co- manstraat op de Kennemerstraatweg een Naco-bus. De chauffeur van een auto, die uit de richting Heiloo kwam, lette te veel op een uit de Coman- straat komende auto eii reed zodoende tegen de bus op. De auto werd ernstig beschadigd, de bus licht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GESLAAGD Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen rechten de heer C. M. Blom te Alk maar. De heer T. van Strien alhier slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het doctoraal examen in de geneeskunde. OVERTREDING VESTIGINGSWET Proces verbaal is opgemaakt tegen iemand uit de Spoorstraat, die zonder toestemming een nieuw kappersbedrijf uitoefende. 37. Pim, Pam en Pom durven bijna niet naderbij te komen, zó zijn ze ge schrokken van de val, die Big Ben ge maakt heeft. Het varken heeft een groot gat in de grond geslagen en er is niets meer van hem te zien. Wel ho ren de broertjes flauwe kreten: „Help... help!" Eindelijk staan ze dan toch bij het gat en zien Big Ben helemaal in de diepte liggen. „Kom sta me niet zo aan te staren", klinkt het woedend vanuit het gat. „Help me liever om hieruit te komen, Ik zelf ben te zwak om ook maar één pooc te verroeren". Gelukkig zit het touw nog om Big Ben's achterpoot. Pim, Pam en Pom beginnen uit alle macht te trekken. Kaas nadert de minimum-prijs De kaas noteerde Vrijdag aan de kaasbeurs te Alkmaar ongeveer f 1.60 t 1.62, wat ongeveer een stuiver la ger is dan de vorige week. Ook Fries land noteert ongeveer f 1.60. Theore tisch kan de prijs thans niet lager wor den, want de productie tot 23 April kan tegen f 1.58 aan de regering wor den afgeleverd. Practisch liggen de dingen vermoedelijk echter anders, want de afgeleverde kaas wordt ge keurd en de mogelijkheid bestaat, dat partijen 10 of 15 cent lager worden ge noteerd. De boter daalde in de afgelopen week met niet minder dan ongeveer f 0.30 per kg en de verwachting was, dat er in de loop van de Vrijdag nog wel een dubbeltje af zou gaan. De val Is dus ter dege begonnen. Voor de 'kaas was in zoverre een nieuw perspectief aanwezig, dat Frank rijk de invoer heeft toegestaan van een contingent van 800.000 kg. Veel invloed op de prijs heeft dit echter niet gehad. Dat kon wellicht ook niet, daarvoor is de hoeveelheid te gering. We kon den geen inlichting krijgen omtrent de periode, waarvoor dit contingent geldt. Wanneer men echter bedenkt, dat de productie per week op het ogenblik boven de 1.000.000 kg ligt, dan is het duidelijk, dat deze Franse ex port de zaak niet kan redden. De regering van West-Duitsland heeft pogingen in het werk gesteld om de productie van kaas in Duitsland te verminderen ten einde te komen tot een hogere boterproductie. Bij een en ander schijnt overleg te zijn gepleegd met de Nederlandse regering. Wel brengt dit natuurlijk met zich mee, dat de export van boter naar Duitsland geringer zal moeten wor den, het voordeel is echter, dat de Duitse kaas, waarmee de markt daar op het ogenblik wordt overstroomd, in minder grote mate wordt aangemaakt. Het betreft hier voornamelijk zachte kaassoorten met laag vetgehalte. Op deze wijze zou voor de Nederlandse kaas misschien weer een afzetgebied kunnen ontstaan, te meer, waar de Deense kaas niet geheel zou voldoen. Het is intussen wel duidelijk, dat 'n behoorlijke afzet van kaas naar Duits land alleen mogelijk is tegen redelijke prijzen. De aandeelhouders van de N.V. Alk maarse Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten te Alkmaar kwa men Zaterdagmiddag in algemene ver gadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter J. Noort zijn leed wezen uit over het heengaan van de heer R. Wognum, die vanaf de oprich ting bestuurslid was geweest en enige tijd de voorzittershamer van de N.V. hanteerde. Zijn heengaan wordt alge meen als een verlies gevoeld en de vergaderden brachten hem een posthu- me hulde door het betrachten van en kele minuten stilte. De aanvoer en afzet heeft zich in 1949 meer en meer in de richting van het vrije handelsverkeer bewogen. Tot Mei 1949 was bijvoorbeeld de afzet naar het buitenland nog in handen van de Centrale Export. Na deze datum kon den de exporteurs weer zelfstandig op- Als ge door de fraai aangelegde par ken in de Westfriese steden wandelt of ge neemt een duik in het zwembad te Winkel bedenk dan dat daarover eens het alziend oog van optzichter H. J. van den Ejjnden is gegaan. Er zijn overigens nog meer objecten, zoals voetbalvelden en begraafplaatsen, die onder zijn toezicht tot stand kwamen, want in zfln veertigjarige dlenstperlode bij de Nederlandse Heidemaatschappij zijn onnoemelijk vele werken uitge voerd. Voor de heer Van den Eijnden was Zaterdag het ogenblik aangebroken om op deze werkzame periode terug te blikken en zich te herinneren hoe hij als 16-jarige knaap op 1 April 1910 bij de Maatschappij in dienst kwam. Dat was in De Peel, maar nadien heeft de heer Van den Eijnden, na de Land en Bosbouwschool te Arnhem te heb ben gevolgd, door het hele land ge zworven. In Laag-Soeren, in Ommen, bij Zalk in Overijsel voor de aanleg van griendvelden voor de Wieringer- meer, in Beekbergen om de bosbouw onder de knie te krijgen en bij de hei de- en veenontginningen in Groningen In Januari 1933 kwam de jubilaris als opzichter eerste klas naar Alkmaar en sindsdien heeft hij in dit ambtsgebied dat zich inclusief Texel uitstrekt over de gehele kop van Noord-"Holland, zijn toezicht op de verschillende objecten uitgeoefend. Dat de heer Van den Eijn den zich by de Noord-Hollanders be mind heeft gemaakt, bleek wel Zater dagmorgen uit de bloemenhulde, die hem had bereikt van de directie, het personeel van de buitendienst, van het hoofdkantoor en uit het fraaie ca deau, een zitbank, een geschenk van het personeel uit het ambtsgebied. De directie was zelfs uit Arnhem gekomen om de jubilaris persooniyk geluk te wensen. De waarnemend president-di recteur lr. Eshuis prees de jubilaris als een bekwaam en toegewijd ambtenaar, wie hij mede namens de wegens ziek te verhinderde president-directeur ir. Hudig, zijn hartelijke gelukwensen overbracht, die vergezeld gingen van de van een nieuwe inscriptie voorziene legpenning van 't 25-jarig ambtsjubi leum en de gebruikelijke enveloppe. De hoofdinspecteur de heer Kruy- selbrink haalde 'enige oude herinne ringen op en bood de heer Van den Eijnden een radiotoestel aan, namens de ambtenaren en oud-ambtenaren van de Nederlandse Heide Maatschappij. De Dienst Uitvoering Werken, waar mede de Heide Mij. nauw contact heeft was bij deze intieme plechtigheid ver tegenwoordigd door dr. ir. Van Ros- sum du Chattel. Des middags kwamen velen de jubi lerende opzichter de hand drukken. Als bijzonderheid mogen we vermel den, dat de vader van opzichter Van den Eijnden ook reeds bij de Heide Mij. in dienst was, n.l. van 1894 tot 1933, toen hij gepensionneerd werd. De sportbeoefening en de interesse daarvoor is de naoorlogse jaren aanmer kelijk toegenomen. Er zullen weinig mensen zijn die zich niet voor een of andere tak van sport interesseren en iedereen weet waar Abe Lenstra woont, hoeveel gouden plakken Fanny Biankers won en dat Wim Slijkhuis zijn spikes (tijdelijk?) voor voetbalschoenen heeft verwisseld. Sport is een volkszaak geworden en vooral als bepaalde sporten vertegenwoordigers hebben die internationaal een woordje meespreken. Daarom is het typisch dat de zeil- sport buiten de beoefenaren zo weinig aanhangers heeft. Tante Jans, die nog nooit een voet bal heeft gezien hangt wel aan de luidspreker als Aad van Leeuwen of ir. Van Emmenes een reportage geeft van NederlandBeigie en zij zal een week lang stof tot praten hebben als zij op de een of andere manier in de gelegenheid zou komen een kaart voor een dergelijke wedstrijd te be- m.ichtigen. Dat uw buurman een half uui lang amechtig zit te hygen als hy honderd meter heeft moeten hollen om zijn trein op het laatste nippertje te halen, zal hem niet beletten met kennis van zaken over de prestaties van Fanny te praten. Zestigduizend mensen hadden hun tijd en geld er voor over om een voetbalwedstrijd te gaan zien tussen een Nederlands Bondselftal en een Engelse tweede divisielub, een wedstrijd die weinig meer was dan een normale eerste klasse ontmoeting Maar als straks op het Alkmaarder Meer, of elders na tionale zeilwedstrijden worden geor ganiseerd is daar weinig of geen be langstelling voor. Nu zou het aantal zeiRiefhebbers in Nederland aanmer kelijk groter zijn als de aanschaffings kosten voor een jacht lager waren Maar dat neemt toch niet weg, dat in een waterrijk land als het onze de zeilsport toch meer in het teken van de belangstelling zou moeten staan. In De nieuwe Valk enkele delen van het land, zoals in Friesland, is de situatie ietwat gunsti ger, maar over het algemeen wordt de zeilsport allen door haar beoefena ren op de juiste waarde geschat. Nationale sport Wie eohter eenmaal een zeilwed strijd of zelfs maar een uur of wat ergens op een ruime plas heeft mogen spelevaren zal zijn hart aan deze, bij uitstek nationale spcrrt, hebben ver pand. Dan zal het zachtjes giyden over zijig water, het uitbuiten van iedere windzucht hem steeds weer uren van zalige ontspanning bezor gen. Dan kan ook het zeilen met slecht weer, als een harde wind de zeilen bolt en vinnige golven de boot beuken en soms dreigen te Overspoe len, een genoegen zijn. Leeftijd geen rol Het grote voordeel van de zeilsport is dat de leeftijd practisch van geen belang is. Dat werd ons duidelijk ge maakt door een toevallige ontmoeting met een van de meest bekende wed- strijdzeilers, dr. Van der Meer. Deze zeiler, die alles weet van Regenbogen, B.M.'s, Valken en Jollen, is thans ze ventig jaar en zal het komende sei zoen voor het eerst niet meer Op wed strijden in Nederland uitkomen. Maar de zeilsport er aan geven, daar denkt hij in de verste verte niet aan. Inte gendeel, de wedstryden op de plassen en meren in Nederland zijn hem al leen maar te druk geworden en hij is van plan met zijn prachtige gloed nieuwe Tour-Valk deel te nemen aan wedstrijden op zee Het was met ver bazing dat wij van dit plan van dr. Van der Meer kennis namen. Stelt u zich voor een schip dat 8.10 meter lang en 2.42 breed is, met een diep gang van een meter. Een mast die zich zeven meter in de lucht verheft en zo om en nabij 75 M2 zeil moet torsen, inclusief een spinakker van 40 m2. Een kleine gezellige kajuit met electrisch licht en butagas, kortom een prima schip dat echter op de Noordzee en Oostzee toch maar een heel klein notedopje zal zy'n. Begin Juli zal de Li uitvaren en dat zal zijn vuurdoop betekenen daar dr. Van der Meer, die met Henk Kirkenier in deze Kopenhagen te maken. Een aardige by'zonderheid is dat dit schip een ontwerp is van zyn zoon, de bekende Valkenzeiler Siep van der meer, die met Henk Kirkenier in deze klasse de laatste jaren de toon heeft aangegeven. Prima- werk „Het is een prachtig scheepje" zegt dr. Van der Meer. „Zowel mijn zoon als de uitvoerder Rademaker hebben prachtig werk geleverd". Dat het werk van Rademaker niet alleen door dr. Van der Meer wordt gewaardeerd, moge blijken uit de verschillende op drachten die deze Alkmaarder de laat ste tijd mocht ontvangen. Zijn produc ten zijn zo goed dat hij enkele op drachten uit Nieuw Zeeland ontving om klasse Valken te bouwen. Binnen enkele weken vertrekt de eerste Valk met de „Sibajak" en spoedig zullen meerdere volgen. Dat een erkend wedstrijdzeiler als Van der Meer, die meerdere malen de eer genoot met de Koninklijke familie te mogen zeilen, vol waardering is over het werk van deze Alkmaarder, zegt overigens vol doende. Toen wij de heer Rademaker vroegen hoe hij er toe was gekomen om boten te gaan bouwen haalde hij even zijn schouders op. „Och, hier bij de leerfabriek in Oudorp had ik een winterberging voor jachten. Dat her stellen en repareren voldeed mij niet en daarom heb ik het eens geprobeerd. Ik kreeg verscheidene uitstekende aanwijzingen van de heer Van der Meer en zo ir dat zo'n beetje begon nen. Het is fijn werk om zo'n schip als de Li te bouwen, het geeft je vol doening". Nu, wij kunnen ons dat best voor stellen en wij zijn er van overtuigd dat de heer Rademaker nog meer vol doening zal smaken als hij verneemt dat de Li veilig en wel in Kopenha gen is gearriveerd of een zeewedstrijd heeft gewonne». treden en was de vrye export, welie» waar gebonden aan invoercontingenten weer mogejijk. De uitputting en her nieuwde vaststelling van deze contin genten was oorzaak, dat de export vrij onregelmatig verliep met als gevolg een sterke schommeling in de prijzen. Niettegenstaande de Alkmaarse Vei ling een kleine plaats in de totale ex port inneemt is de verruiming van de exportmogelijkheden ook voor deze veiling van groot belang. Een leven dige" handel met het buitenland immer* zal tot gevolg hebben dat de binnen landse prijzen voor de tuinders gunstig worden beïnvloed. De totale export van de Alkmaarse veling bedroeg 201.300 kg., waarvan 43000 kga uien, 20.000 kg. prei, 3500 kg kroten, 25.0000 kg. peen, 51.000 kg. rode kool, 2000 kg. gele kool, 30.000 kg. wit te kool, 9400 st. bloemkool, 12.000 st sla, 4000 bos peen, 7500 st. komkommer* en 5600 kg. tomaten. De afzet van de stapelproducten wa» vry behoorlijk. Wel waren bij de aan vang van 1949 nog grote hoeveelheden aanwezig, maar in de loop van het jaar kon tegen een redelijke prijs worden geruimd. Alleen voor de peen moest een regeling worden getroffen, waarbij bo ven de vergoedingsprijs een toeslag van f 2 werd gegeven en de helft van de veevoederprijs. De aanvoer van spinazie was 17 ton minder dan in 1948. De verwachting, dat de kleinere aanvoer een prijsstij ging zou laten zien werd niet beant woord. De gemiddelde kg.-prijs was ruim een cent lager dan het jaar daar voor. De aanvoer van hard fruit, peren en appelen, was 135.000 kg méér, doch de totale omzet was f 20.000 lager dan in 1948. In het algemeen kan worden gezegd, dat de aanvoer en de prijzen in 1949 iets lager waren dan in 1948. Het Minimumprijzenfonds heeft gun stig gewerkt. Aan vergoedingsprijzen werd een bedrag van f 18.085,38 uitbe taald. Een minder gunstig beeld geeft de exploitatierekening. Reeds in 1948 werd er op gewezen dat de baten geen gelijke tred konden houden met de exploitatiekosten en in 1949 was het reeds zo dat slechts een batig saldo kon worden verkregen door de rekening Statiegeld voor een bedrag van f 10.000 aan te spreken. De winst- en verliesrekening sluit met een bruto batig exploitatiesaldo van f 2.270,78 (vorig jaar f 7.364,85). Na af schrijving kan een bedrag van f 2.103,78 voor winstverdeling worden aangewend De bestuursverkiezing had het volgen de resultaat. De heer C. Kluft, periodiek aftredend, werd herkozen; in de vaca ture-wijlen R. Wognum werd de heer Blankschoor benoemd en de heer A. J. Hauer, Heiloo, werd als lid van de NFO aan het bestuur toegevoegd. Na de behandeling van deze jaar ver slagen werden enkele zaken van interne aard besproken, waarna de vergadering werd gesloten. Afscheid van het politiecorps In vervolg op hetgeen wij reeds schre ven over het afscheid van de brigadiers B. C. van den Brink en J. Volbeda kan nog gemeld worden, dat hen in hun woningen door de hoofdinspecteur, de heer Pijl, na een van waardering ge tuigende toespraak een cadeau werd overhandigd. De Opperwachtmeester De Jong sprak namens de Ned. Bond van politiepersoneel en nam evenals de opperwachtmeester De Jong, afscheid van de beide brigadiers. Er was grote belangstelling voor dit afscheid van de politiemannen, Volbeda en Van den Brink, die resp. de gemeente 32 en 29 jaren trouw gediend hebben en zowel bij hun superieuren als bij hun collega's in hoog aanzien hebben gestaan. Marktberichten ALKMAAR, Veemarkt, S April. - 77 vette koeien 450—1075; 371 nuchtere kalveren 35—55; 224 varkens 1.60—1.66 per kg. WARMENHUIZEN, 1 April. - 150400 kg rode kool 15.60—24.30; 24600 kg bieten t 5.30. GROOTEBROEK, 31 Maart - 1500 kg aardappelen, Blanke Eigenheimers 7.00; Be velanders 9.70; 800 kg witlof I 33.00, idem IJ 25.00, III 16.00-20.00; 550 bakken poot- aardappelen, per bak Eersteling 1.95—2.27; Rode Eersteling 2.07-2.27; Doré 1.54 -1.99. VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN Een stoomtrawler, die Zaterdag aan de af- iiag kwam, maakte een besomming van t 27.000. Prijzen per kilo: tong 2.50—2.00, mid. tong 2.00- 1.85, kl. mid. tong 1.95-1.75» teng I 1.60-1.40, tong II 0.90-0.80; heilbot 2.55-2.10. Prijzen per vijftig kilo: tarbot II 79; tarbot III 78; kl. heilbot 72; tongschar. 56; gr. sdliol 56-38; gr. mid. schol 58-48» Id. mid. schol 56—52; schar 16—8; bot 15—12; gr. schelvis 23 gr. mid. schelvis 28; kl. mid. schelvis 33 32; wijting 15—8. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 128—108.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2