pksm rnsouR Hoeden Herm. du Crocq Stad en Omgeving De heer Daalder over parapsycho logische verschijnselen AGENDA De brug die uit zichzelf begon Avond practijk- en vakcursussen voor de Ambachtsschool DemanvanKarioth PRAATJES V. O.K.Z.O.S gaf een toneelavond Alkm. Schaakclub V.V.V. Dood door hartverlamming Jonglisto trad weer op STERK ALS 'N BEER! K S T E R Waagtoreri in de steigers Barbisio Borsalino Burgerlijke Stand De slachtveemarkt van Maandag Door een markies getroffen Pirn, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland PAASTAART Gevangeniswezen Koedijk DINSDAG 4 APRIL 1960 Een lezing voor hei Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling Parapsychologisfche verschijnselen worden altijd als zeer mysterieus be schouwd. Zjj zijn echter in wezen nau welijks geheimzinniger dan welk le vensproces ook, dat wij als volkomen „normaal' aanvaarden, aldus begon de heer D. L. Daalder, uit Bergen, zijn inleiding over Parapsychologische ver schijnselen, die hij voor de afdeling Alkmaar van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling in het ABB-gebouw hield. In ieder mens zijn geheimen, waartoe wij geen toegang hebben. De psychologie kan hier weinig verklaren. t>e parapsychologie kan eveneens maar Weinig tot verheldering bijdragen. De grens tussen deze twee takken van we tenschap is trouwens moeilijk te trek ken. Achtereenvolgens behandelde spreker daarna een zestal verschijnselen, te be ginnen bij de suggestie het uitscha kelen van de critische zin bij de proef persoon, waardoor deze geneigd is, be paalde opvattingen en gedachten klak keloos te aanvaarden en de hypnose een toestand van halfslaap, waarin men de proefpersoon bepaalde hande lingen kan laten verrichten, zonder dat daarvan iets in de herinnering blijft hagen. Telepathie het volgende ver schijnsel in deze reeks is de over brenging van gedachten op een andere wijze dan de normale. Bewezen is, dat op deze wijze „boodschappen" over zeer grote afstanden mogelijk zijn. Dan is er de psychometrie. Aan de hand van voorwerpen worden er mededelin gen gedaan over personen, die vaak reeds overleden zijn. Zijn dat „gees ten?" Spreker helde meer over tot de mening, dat het medium in staat is, be paalde „beelden" te zien, die anderen op dat ogenblik voor de geest halen. Het bestaan van „geesten" is echter ni-t uitgesloten. De telepathische ver klaring is voor een verschijnsel als psychometrie bovendien niet altijd af- Gisteravond werd in 't Wapen van Heomskerk door de schoolvereniging van de H B S., V.O.K.S.O.S. een toneel avond gehouden waar, naar 't idee van een der leraren, de heer Roggeveen, een toneelstuk „Je kunt 't toch niet meenemen" werd gespeeld, waarin de rollen werden vertolkt door de do centen en hun echtgenoten. De heer Roggeveen zelf was door ziekte ge noodzaakt in de laatste week z'n rol aan de heer Scheepens over te dragen. ..Je kunt 't toch niet meenemen", is een Amerikaans blijspel in drie be drijven, naar de gelijknamige film voor 't amateurtoneel, bewerkt door Piet Mossinkoff. Het stuk draait om de familie Syca more. bestaande uit Opa, vader en moeder en twee dochters, waarvan de oudste getrouwd is, en verder zijn er nog enige personen die bij de familie in wonen voor de gezelligheid. Elk lid van dit zonderlinge gezin, leeft voor z'n liefhebberij, opa voor voor z'n slangen, z'n mondharmonica en z'n universiteitspromoties, mama houdt zich slechts bezig met 't typen Van toneelstukken, vader kent geen groter genoegen dan 't vervaardigen van vuurwerk, daarbij trouw terzijde gestaan door een huisgenoot, de heer Pinna. Verder beoefent de oudste doch ter met hart en ziel de danskunst en haar man heeft z'n hart verpand aan t maken van drukwerk. De enige zonder hobby is de jongste dochter Alice, die g_woon op een kan toor werkt en zich met de zoon van haar op kapitaal beluste baas mijnheer Kirby tracht te verloven. Deze ver loving vooral veroorzaakt, ook al dooi de heel verschillende milieu's, waaruit Alice en de -onge Kirby komen, nogal wat moeilijkheden, verwikkelingen en onrust in 't gezin Sycamore. Door de goede vertolking der ver schillende rollen had het stuk bij het publiek, dat de zaal geheel vulde, een zeer groot succes. De dames en heren tonelisten werden luide toegejuicht. Een zeer geanimeerd bal besloot de avond. Voor de onderlinge competitie wer den bij V.V.V. gisteravond de volgen de partijen gespeeld in de eerste groep: A. Vis—P. Deugd 0-1, A. W. Beem- sterboerP. Hoekstra Sr. 01; C MeyerD. Appel Sr. 0—1, P. Seewalö C. Meyer 0—1; P. Deugd—W. Kwak 01; E. G. KayserB. J. Withuis Va-Va; Ook in de damesafdeling wordt met veel animo aan de wedstrijden deelge nomen. Mej. C. Bouman is eerste ge worden met 6 gewonnen partijen op de voet gevolgd door mevr. Dagelet met 5 punten. Van de indeling voor de promotie wedstrijden voor de K N S B. is nog niets bekend. In ieder geval promo veert V.V.V.I naai de overgangsklasse Gisteravond omstreeks 9.15 uur kreeg Ce politie telefonisch bericht, dat op Ce Dijk een man bewusteloos lag. Dt gemeentelijke geneeskundige dienst werd gewaarschuwd. Dr. Degenaa: constateerde dood door hartverlam ming. Het stoffelijk overschot is naa het Centraal Ziekenhuis overgebracht Het betrof hier een 69-jarige man uit Heiloo. doende. De spiritistische hypothese vol doet soms beter. Een ander frappant verschijnsel is de telekinese, het be wegen van voorwerpen, die zich op vrij grote afstand van het medium be vinden. Lang heeft men uitermate sceptisch tegenover dit verschijnsel ge staan, totdat een reeks zeer scherp ge nomen proeven het bestaan ervan on omstotelijk hebben bewezen. Deze zaak staat thans in het middelpunt van de belangstelling der onderzoekers.' Met een enkel woord heeft spreker ten slotte nog de zg. voorspellende droom behandeld. Deze komen voor. Doordat de dromen echter vaag zijn, is het moeilijk behoorlijk rapport ervan te krijgen, zodat ook de controle op zeer grote bezwaren stuit. De heer Daalder heeft na een korte pauze een groot aantal vragen en op merkingen beantwoord. Het bezoek was vrij groot. Jonglisto heeft gisteravond voor de tweede maal in een kort tijdsbestek een voorstelling gegeven in „Het Gulden Vlies", waarvoor ditmaal in tegenstel ling tot zijn eerste optreden niet zo'n grote belangstelling bestond. „De sensatie van de Bonte Dinsdag avond-trein" vermocht overigens niets sensationeels te bieden. Hij stak niet uit boven de doorsnee-telepaath van mindere bekendheid, deed geen schok kende dingen en beperkte zijn pro gramma evenals bij de première in Alkmaar tot anderhalf uur. Het publiek amuseerde zich het beste met het ge deelte voor de pauze, toen Jonglisto langs de weg der telepathie een speld zocht en vond, gebruiksvoorwerpen en sieraden aan de rechtmatige eigenaar terug gaf, van enkele personen zelfs de naam te weten kwam en vanuit de zaal met enige dames en heren op het toneel kaartspeelde. De resterende tijd na de pauze werd doorgebracht met het beantwoorden van schriftelijke vragen. De telepaath, wiens optreden een beschaafd en sympathiek karakter droeg, bepaalde zich daarbij tot weinig zeggende algemeenheden. Vergelijken wij het bliksem-program- ma van Jonglisto met dat van andere telepathen, die in ,,'t Gulden Vlies" hun kunnen toonden, dan valt deze vergelijking ten nadele van het „trein- wonder" uit. (Ontleend aan onze Ad ver ten t„:-rubriek) DINSDAG Bioscopen gesloten. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Toneelavond HBS- vereniging. WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Moord uit Genade (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Kapitein Blood (14 jaar)-. Cinema Americain, 8 uur: Veilig, Vlug, Voordelig (tot 14 jaar o. g.). ABT, 8 uur: Kopstoot Kelly (14 jaar). Harmonie Th., Victoria Th. en Ci nema Americain om 2.30 uur matinee. Inderdaad onze jongenspakken zijn uit solide stoffen vervaar digd en oer-sterk. 'n Leuke dracht, waarmee Uw jongen overgelukkig is. Hij voelt zich nu reeds 'n „Goliath" Koop solide kleding voor Uw jongen. Wij zijn hierin spe cialisten. Kledingmagazijnen Alkmaar Langestr. 20-22 Magdalenenstr. 11 (K.V.) De uitgestelde restauratie aan de Waagtoren van de eerste omloop af zal dit voorjaar plaats vinden. Gis termorgen zijn in de top van de toren de eerste balken aangebracht, die tot de één dezer dagen op te richten stel ling behoren. Het schilderwerk zal 't grootste gedeelte van de werkzaam heden in beslag nemen. Voor het be gin van de Kaasmarkt moet de Waag toren een nieuw tintje dragen. De restauratie was het vorig jaar aan gekondigd op het tijdstip, dat de Kaasmarkt reeds gehouden werd. Het schilderwerk van de toren dat wordt uitgevoerd door de heer Schaaf zal eind Mei gereed zijn. Ontvangen nieuwe modellen Langestraat 80 Voor de cursus 1949—1950 van de Avond- irraktijkcursussen werden gediplomeerd de vol gende leerlingen: Afdeling Smeden-Bankwerken: E. Hemmin- ga, „C. Hoogeboom, J. G. Koper, J. L. Schreu- der en C. H. Dekker. Afdeling Auto-» Motorr.- en Rijwielherstellen: L. W. Appelman, C. Bart, P. Berkbout, J. J. Dekker, P. Dekker, J. C. Gaarthuis, C. Heer schap, E. O. Kareis, J. Koopman, R. Korver, T. L. Kamper. E. Leeuwenkamp, D. Pater, J. Schaap, W. Smit, W. van Sijtveld, D. J. de Vries, J. A. Zentveld, J. Zonneveld. J. J. Leg*uit, F. A. M. Hulskamp, P. W. Zijlmans en H. Of man. Afdeling Electrotechniek: C. E. Bierman, J. den Hartigh, J. D. Hes, L. v. d. Werf, J. P. v. Wonderen en A. Dekkêr. —Niet gediplo meerd werd één leerling. Afdeling Timmeren: J. M. J. Hopman en J vVijte. Afdeling Schilderen: H. C. L. Burger, S. Tb. Gieling, L. M. Groot en J. Visser. AVONDVAKCURSUSSEN Gediplomeerd werden de volgende leerlingen: Afdeling Kleermaken: G. M. Alleman, C. J. M. Baars, J. de Boer, M. C. Droge, F. H. Grondsma, M. Hopman, C. Huygen, J. de Waard, J. Loos en R. J. Zoon. Afdeling Behangen en Stofferen: A. v. Gee- ien en J. L. M. Schaap. Afdeling Schoenmaken: P. J. de Goede, N. C. Mijnen en A. Vos. Afdeling Brood- en Banketbakken: P. Lee ring. BEVORDERING AVONDPRAKTIJK CURSUSSEN Bevorderd van de le naar de 2e klase: Afdeling Smeden-Bankwerken: K. Boeke- laar, T. Bakker, J. Barsingerhom, D. Bruntink, J. K. Hoogvorst# J. d, Jager, J. G. A. Klamer, J. Kroone, P. N. v. Roode, W. G. Warmen- hoven, P. Zonneveld, J. Pols en W. E. van Westerop. Niet bevorderd werd één leerling. Afdeling Auto-, Motori en Rijwielherstellen A: C. J. Appelman, J. C. berger, P. C- Blanken- daal, P. Blokker, N. P. Bregman, P. Gootjes, J. Jongkind, P. G. Louwe, H. Vasbinder. P. J. F. de Groot, R. Wielinga, G. T. Zonneveld, W. Kluft, P. M. Outen G. van Engelenhoven. Niet bevorderd werd één leerling. Afdeling Auto-, Motorr.- en Rijwielherstellen E: P. J. Buis, N. J. Bleeker, A. B. v. d. Kamer, J. Volkers, J. Nooy en C. M. van ^lierlo. Niet bevorderd werd één leerling. Afdeling Electrotechniek: P. M. Borst, W. Gieling, J. de Jong, C. H. Kroon, J. Lemar- ohand, A. Nieuwland, W, J. Sombroek, Th. Duncker, C. Blankendaal, P. de Haan, H. >chaddenhorst A. v. d. Veer, J. v. d. Werf fii J. R. Vierstra. Niet bevorderd werden er leerlingen. Afdeling Timmeren A: J. A. Delis, A. J. Dudink,C. S. Goudsblom, W. Hartog, H. de Moei en J. de Winter. Afdeling Timmeren B: N. J. Tessel. Afdeling Schilderen: C. Bakker, C. Hollan der, C. H. van Muyden, R. W. Rezelman, A. N. Soeterbroek, J. Moras, C. G. M. de Goede en C. P. de Goede. Niet bevorderd werden twee leerlingen. BEVORDERING AVONDVAKCURSUSSEN Van de le naar de 2e klasse werden be vorderd: Afdeling Kleermaken: G. Bakker, A. B. Dek ker, C. H. Droge, T. Jong, G. Lijnsveld, M. Pluister, H. E. Pluister, A. v. Wely, H. L. Zevenhoek, R. Jong, A. C. Wiering' en G. Slijkerman. Niet bevorderd werd één leer ling. Afdeling Behangen en Stofferen: L. Boots en M. Verhage. Niet bevorderd werden vijf leerlingen. Afdeling Schoenmaken: W» G. Bootsma, D. M. Deliën, A. Swinkels en J. A. Heijne. Niet bevorderd werd één leerling. Afdeling Brood- en Banketbakken: H. P. Broersen, P. Burgering, A. J. Burgmeyer, J. P. Kingma, W. v. d. Maat, H. Mooy, P. W. Korver, P. Oud, J. Smit, J. F. van Stralen, J. Snijders, J. Veldboer, R. Nijman en G. C. v. d. Werf. Niet bevorderd werden zeven leer lingen. Van de 2e naar de 3e klasse werden be vorderd: Afdeling Kleermaken: A. Ruiter, H. Hage- wan en J. W. K. v. d. Heide. Afdeling Behangen en Stofferen: C. de Boer, D. Ranzijn, A. G. v. Twuyver en G. J. Dol. Niet bevorderd twee leerlingen. Afdeling Brood- en Banketbakken: G. Gon- grijp, J. Held, J. Impinck, J. W. Keesman, P. Ruis, J. S. Westen en C. Mijnen. Niet bevorderd drie leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse werden be- orderd: Afdeling Kleermaken: C. J. Bosklopper en v. Wezop. Afdeling Behangen en Stofferen: J. Engel, J. A. Kager, P. G. Schouten en N. Zonneveld. Afdeling Schoenmaken: C. F. Bos, A. van Diik, A. Hurkmans en B. Kusch. Niet be- voWerd één leerling. Afdeling Brood- en Banketbakken: J. Koe dijker, E. Sloot en J. F. Weder. GEZELLEN - Ah DELING Van de le naar de 2e klasse werden be vorderd: Afdeling Kleermaken: S. de Groot, J. v. d. Struik, C. C. T. Burger, A. Glas en B. Glas. Afdeling Stofferen en Behangen: M. A. L v. d. Vlugt. Bruggen zjjn hinderlijke dingen. Ze belemmeren de scheepvaart, als ze ge sloten zijn. Ze zjjn een sta-in-de-weg voor het verkeer-te-land, als ze open staan. Er zou een hele kolom te wij den zijn aan de vraag, wanneer een brug open staat en wanneer ze dicht is. Want als de brug dicht is, kunt u er er wel overheen, maar de schipper er niet onder door. Als de brug open staat, blijft u wachten, terwijl het schippertje rustig verder vaart. Het is maar, van welkp kant je de zaak wilt bekijken. Ik wil u echter die ko lom besparen. Ik wil u alleen verha len van een brug, die wilde, wat haar bewakers niet wilden. Bruggen zijn dode dingen. Behoorlijke bruggen worden mechanisch bewogen. Met electriciteit als ze draaibruggen zijn, of hydraulisch als ze naar boven open gaan. Ook zijn er bruggen, die hun beweeglijkheid krijgen door stoom. Ellebogenstoom. Ge weet wel, zo als maar in het rond, net als in onze kinderjaren het paardje in de draai molen. Met voorovergebogen lichamen aan van die koffiemolenzwengels. Zoi draait de Friese Brug, zo draait ook de brug aan de Helderse weg, waar ettelijke malen per dag een trein bol derend komt binnenrollen. Gistermiddag stond die brug open. En de spoormannen zaten in hun. hou ten huisje ellebogenstoom af te bla zen, tot de tijd gekomen zou zijn, om weer via het loopbruggetje naar de steigers te wandelen en zo hun speel- De toneelgroep van het R.K. Lyceum, gaf gisteravond in de Aula een opvoe ring van Jurriaan Zoetmulders toneel spel „De man van Karioth". De trage die van Judas, die zijn innerlijke over tuiging opzij schoof ter wille van de materie en alzo de meester heeft ver raden. Opmerkelijk was hoe de schrij ver hier als contrast, de gezond-realis- tische rol van Maria Magdalena plaat ste. De jeugdige tonelisten onder lei ding van regisseur Westerop hadden het zich met de keuze van dit stuk lang niet gemakkelijk gemaakt, maar ze hebben er blijkbar serieus aan ge werkt en een alleszins bewonderens waardig resultaat bereikt. Het was een vreugde deze jonge mensen te zien spelen, die zich overgaven, en naar best vermogen trachtten, en er boven dien nog in slaagden de toehoorders hun innerlijke overtuiging duidelijk te maken. Het was vooral de oprechtheid, zonder streven naar succes welke alle aanwezigen geboeid hield. Op indi viduele prestaties gaan we niet in, maar we willen welverdiende hulde brengen aan regisseur Westerop, die er voor zorgde, dat het geheel meer was, dan de delen. De Amanuensis van het Lyceum de heer Th. Bruystens vervaardigde de décors met artistieke bijstand van Nico v. d. Idsert en Jan Maissan. Welnu, het waren in één woord, eenvoudige, maar prachtige dé cors. Stijlvol waren de costumes van „Het Lekenspel" uit Bussum. De mu zikale omlijsting werd op verdienstelij ke wijze verzorgd door een strijkje van de schoolvereniging De belangstelling was zeer groot, en tijdens het spel kon men een speld horen vallen, men wist dus het gehoor onafgebroken te boeien. „De man van Karioth" is ten slotte een figuur, welke zich in alle tijden voortzet en in het teken van de be langstelling zal blijven staan. Het type van de verrader is nu eenmaal on vergankelijk. We zijn er van overtuigd dat de volgende uitvoeringen weer veel belangstelling zullen trekken, en dit zou ook verdiend zijn. Wanneer de jongere generatie interesse betoont voor serieus werk en hiervoor veel moeite over heeft, dan is er toch nog wel een lichtpunt, in de oppervlakkige tijd. Voor de toneelgroep van het Ly ceum een succesvolle avond. Geboren: Antonius C., zoon van A. A. Bruijn en C. van Lienen. Nico- laas A., zoon van N. C. Kuijs en J. M van Diepen. Lya, dochter van C. J. Constant en T.Leegwater. Elisabeth, dochter van P. Borjeson en C. P. van Latum. Gehuwd: Johannes C. Bol en Maart- je van den Bosch. Gerrit de Heer en Jacoba Brinkman. Overleden: Jan P. A. van Dieren, oud 73 jaar, geh. met L. Honingh. Antje Tuinman, oud 73 jaar. Anna C. G. van Thiel, oud 81 jaar, wed. van C, W. H. Baard. goed te betreden. Om hun huisje joel de de wind en blies de rook van het potkacheltje speels tussen de over wegbomen door. Die wind kwam aan hollen over het vlakke land van de Langédjjk en de Geestmerambacht en daar was ineens de brug. Onaandoen lijk, koud en van ijzer. De wind be dacht zich niet lang. Want na een paar rukken bleek, dat de brug be wegen kon. En kijk, dat was iets aar digs voor die wind. Dat was een stuk mensenspeelgoed, waar je plezier mee kon hebben. Nog een ruk en nog één en ziedaar, het gevaarte begon te draaien. Een centimeter, een decime ter, één, twee meter. Toen sprongen de mannen in hun huisje overeind en holden naar de waterkant. Via een bord met een grote gele K Konden ze met wat acrobatiek nog juist op hun eigengereide brug komen en de slingers van hun machientje berei ken. Zo kon het gebeuren, dat twee mannen' de wind een handje hielpen en dat er geen ongelukken zijn ge beurd. En nooit heeft de spoorbrug lichter gedraaid, dan gistermiddag Appelen in de rechtszaal Weegschaal, gewichten en een kist met appelen moesten er aan te pas komen om de onschuld te bewijzen van de Alkmaarder Geradus Jozef B„ die wegens bedrog voor de politierech ter moest verschijnen. Hij zou in plaats van tien kilogram, negen kg. appelen hebben afgeleverd, maar ont kende dat zulks het geval was ge weest. Zelfs logenstrafte hij de ver klaring van de verbalisant, die z.i. al leen maar zijn (verdachtes) naam en adres had genoteerd en in het geheel geen verhoor had afgenomen. Getuige mevrouw S. V.—V. uit St. Pancras, had de zaak aan het rollen gebiacht toen zij zag, dat verdachte uit de weegschaal een gedeelte van de hoe veelheid appelen in zijn eigen kist had teruggedaan. B. zeide, dat hij slechts de beschikikng had over gewichten van 2, 1 en kilogram. Hij had drie maal 3% kilogram afgewogen en een halve kilo teruggestort in zijn eigen kist, zodoende tot het gevraagde 'ge wicht van 10 kg. komende. Om deze weegwijze afdoende te demonstreren, had de verdachte zijn instrumentarium meegesleept, de papieren op de groene tafel werden terzijde geschoven en verdachte begon, geassisteerd door zijn raadsman mr. G. van Hilten, aan schouwelijk aan te tonen hoe hij de weging had verricht. Zij gaven zelfs zo'n goed gewicht, dat de appelen door de rechtszaal rolden, maar het baatte voorlopig althans weinig, want de politierechter wilde de koop ster nog als getuige horen en daarom werd de zaak aangehouden tot 8 Mei. Ook dan zal er weer een weegdemon stratie zijn. Het aantal aangevoerde koeien viel niet tegen. Door de hoge vraagprijzen echter kon men moeilijk slagen en verliep de handel stug. De kwaliteit der dieren was prima. Er waren enke le slagers voor wie de koop gunstig uitviel, n.l. f 2.60 per kg, maar het me rendeel moest hierboven, zelfs oplo pend tot f 3 per kg. De nuchtere kalveren werden graag verkocht. De moeilijkheden waarin het slagersbedrijf verkeert door de hoge rundvee-prijzen, zijn wel groten deels oorzaak dat de kalveren zo in trek zijn. Het prijzenverloop onder ging, vergeleken bij verleden week, hoegenaamd geen verandering. Voldoende aanvoer van varkens. Vlugge handel: betrekelijk vroeg in de morgen waren alle dieren ver kocht. Vleesvarkens noteerden van f 1.64f 1.66, lichte varkens f 1.62 en zeugen van f 1.50f 1.54 per kg. Gistermiddag om ongeveer 5.50 u. liep een 23-jarige winkeljuffrouw, geen gevaar vermoedend, over het trottoir van de Langestraat Ter hoogte van perceel 22 viel plotseling een markies van 3 meter lengte, die bevestigd was voor de tweede etage, ongeveer tien meter boven de begane grond, om laag. De jongedame werd vermoede lijk op 't hoofd getroffen en bleef ver suft liggen. Zij is na door dr. Dege- naar te zijn behandeld, per ziekenauto naar huis overgebracht. De markies is veertien dagen geleden aangebracht door een markiezenfabriek. Vermoe delijk was hij niet goed bevestigd. Een nader onderzoek wordt ingesteld. van hier en gunter xïi VJUE HEWWE 't deuzer dage ommen had over 't t.b.c.-vraie vee, wat vbor de gezondhoid wel goed was en deer komt nou net weer nuuw bericht: ze wulle nou het inenten teugen mond en klouwzeer verplicht stelleen wie niet wul, die moet maar 'dwongen wor- reKoik, ik zouw zegge, dat zei in de toekomst wel respoit ofwurpe.... dat kost niet zoveul (hè je hèm weer, zelle ze wel zegge, hand op de buul).. en de volksgezondhoid vaart d'r wel bai. 't Is oigenlik wel gek, dat sommige mense dwohgen worre moete en datte ze zuks niet uit oigen beweging doen. Ien van de lullikste dinge voor de boer is toch wel 't mond- en klouwzeer. In de echte boerboeke ken je d'r van leze, hoe de boere hillegaar op zwart zeid rake asze ze d'r niet verzekerd heww» teugen alle ongemakken.Vroeger was dat nagal makkelijk, den had je op ieder durp 't Veifons en deer deelde je den de skade mit z'n allenaster 'n koe -dóód was van Jan, Piet of Klaas, den gong de bode rond en den haald'-ie de omslag op en voor 'n paar groipstui- vers kocht de boer die troffen was deur 't verlies van 'n beist, weer 'n aar dier. Maar dat is allegaar zoo makkelijk niet meer. D'r benne meskien meer ziek tes kommen, d'r benne in elk geval veul en veul meer onkoste as vroeger en de weerstand is zoo gróót meer.... d'r zelle mense genog weze, die maar ien stootje noódig hewwe om onderste boven te vallenEn Mansholt het zeker docht: we zelle ze maar 'n steun tje geve, al zelle ze 't den zelf betale rpoetemaar dat benne de zakelikke onkosteJe vrage je wel d'rs of offe we nou zoo zoetjes-an niet in Luilek kerland ankommed'r wordt overal rekening mee houwen, d'r wordt over al wat an dein en de mense kanker» toch maar deurwat mekeert den toch an de wereld? Hèt die meskien zelf ok mond- en klouwzeer, labbereert de wereld meskien ok hier of deer an? En benne d'r nou niet 'n houp heelmeis- ters? Deer hei je nouw Indie, 't barst er van alle houge en netuurlik gnappe heere en ze loike zommaar wel al veerder in 't moeras te raken? Zouwe ze 't den toch niet wete en zou- we ze maar doen „as-of"De dorie- nag-an-toe, as de mense allegaar toch vrede wulle, den kom je toch zommaar niet an oorlog toed'r moete den toch krachte weze, die 't dondere leite .nqu, leite ze die- oppakke, deer hewwe ze de leste jaare toch nag al d'r weetje vanhoe 't moet en hoe 't niet moet in de wereld, dat voel je in je hart, zouw'k zeggeen wie nou teugenspartelt, nou die moet maar d'rs op 'n woidje appart, net as de diere die mond- en klouwzeer hewwe en den kenne ze deer ok ers inspóte worre.... d'r zei wel 'n serumpie voor weze.... SOIMEN. Bü uw kop koffie om half elf 38. Pim, Pam en Pom voelen zich helemaal niet op hun gemak nu ze te genover de woedende Big Ben staan ..Zo, is dat jullie manier om een fat soenlijk varken te helpen? Je weet, ia ik niet één van de sterksten ben, al zou je het zo niet zeggen! Het is een wonder, dat ik deze ramp eigenlijk nog overleefd heb. Ik met mijn zwakke hartOh, en daar krijg ik nog een buil op mijn hoofd ook. Nu het is mooi, moet ik zeggen...." Pim waagt het om Big Ben in de reden te vallen „Ja, we hebben het heus niet met op zet gedaan!" ..Nee. dat moest er nog bij nomen!" Het varken windt zich hoe langer hoe meer op Maar Pam weet ie juiste afleidings-tartiek: „Kom. we vergeten de rijstebrij-berg helemaal' Meer behoeft hij niet te zeggen. Big Ben is hen al vooruit gesneld. NOUGATEIEREN MET SLAGROOM als geslaagd slot van uw diner een VAN RITSEVOORT 32, Tel. 2801 Hoogtepunten van uw feestviering! Met ingang van 1 April is benoemd tot directeur vierde klasse bij het ge vangeniswezen in de psychopathen- zorg ljij het Huis van Bewaring te Middelburg de heer W. F. B. van den Berge, thans cotnmies ter directie bij het gevangeniswezen en de psychopa- thenzorg bij de strafgevangenis te Alk maar. UIT HET ZAKENLEVEN. Nieuwe-zaken: T. Groot, Heiloo Ze- venhuizerlaan 97: Hoveniersbedrijf. R. Hoogland, Fnidsen 37, Alkmaar. Zaak verplaatst van Velsen naar Alkmaar. Opheffing: Kleermakerij L. Toepoel, Castricum, Bakkum, le Groenelaan 6: Herenmaatkleermakersbedrijf. BOND VOOR STAATSPENSIONNERING De propaganda-avond van de Bond voor Staatspensionnering in de zaal van Jac. Schuit, was vrij goed bezet. De voorziter, de heer P. Hart, sprak het welkomstwoord tot de heer Greeuw, voorzitter 'der Federatie, en tot de vertegenwoordigers der bischuit- en chocoladefabriek N.V. Victoria te Dordrecht, die de avond opluisterde met een film-vertoning. De heer Greeuw sprak in een gloedvolle korte rede een propagandistisch woord. Zijn slotwoorden waren: „Wij willen arbeiden zo veel als wij kunnen, wij willen opbouwen aan ons arm en verwoest landje, maar vóór alles willen wij een zonnige levensavond". Geen onzekerheid en g'een poel van ellende op onze cuden dag. Hiervoor is nodig de wil van het Nederlandse volk, onze taak is uitbreiding van het ledental van de Bond voor Staatspension- - ïering. Na de rede gaven zich twintig nieuwe leden op, zodat de afdeling de tweehonderd h ge casseerd. Hierna werd de bedrijfsfilm van de Victoria- fabriek gedraaid en in de pauze werd een tractatie gegeven van de vervaardigde produc ten. Na de pauze draaide de film over de sociale toesfanden der werkers(sters).

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2