BOUNTY DE MUITERIJ OP DE Telefoonverkeer lamgelegd Nieuws uit De Langedijk Warmenhuizen St. Pancras Egmond a.d. Hoef SchoorI Heilo Berg en Stompetoren Ouderavond LAATSTE NIEUWS Onze DE DROOM VAN ZOVELEN! J. FERNHOUT ADVERTEERT IN DIT BLAD DINSDAG 4 APRIL 1950 Bijeenkomst van postzegel vrienden Voor een betrekkelijk klein maar daardoor des te aandachtiger gehoor sprak Maandagavond voor de afdeling Langedijk er internationale vereniging Philatelica de heer D. Hoogendonk uit Utrecht. Na een uiteenzetting te hebben ge geven over het ontstaan en de daarop volgende specialisatie der philatelie WMan spreker tot het eigenlijke on derwerp van zijn causerie: „De spoor wagen op de postzegels". Hierbij werd de onderscheiding gemaakt: 1. Zegels louter betrekking hebbende op de spoorwegen; 2. zegels ter gelegen heid van spoorwegherdenkingen en 3. spoorwegcongres-zegels. De laatste zegels worden uitgegeven bij vergade ringen van de internationale vereni ging van spoorwegorganisaties. Op dit gebied bestaan Spaanse, Poolse en Franse zegels. In de vierde plaats be staat er de grote groep van spoorweg jubileum-zegels. Hierbij passeerden allerlei landen de revue. Al deze ze gels vertellen van en eren de pioniers als Stephenson, Louis Favre, J. H. Escher. Emil Welte b.v. ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der St. Gotthardtunnel in 1932. President Pé- ron van Argentinië bij het nationali seren van het spoorwegnet aldaar in 1948. Een verzameling, op deze wijze opgezet, leeft en schenkt kennis en voldoening. Eén land is karig in dit opzicht, n.l. Engeland. Terwijl Enge land zwijgt eren andere landen in hun zegels de Engelsman George Stephen son. Een hartelijk applaus viel de heer Hoogendonk ten deel voor zijn met veel geduld en veel studie opgezette verzameling en zijn zo interessante causerie. Het was een boeiende en leerzame avond. Cer. Vrouwenvereniging Op 14 April, 's avonds om half acht, hoopt ds. Veenhuizen van Amsterdam voor de Geref. Vrouwenvereniging te spreken over „Ziekenbezoek in Zwit serland". Plattelandsvrouwen vergaderden Dezer dagen hield de afd. Warmen huizen van de Bond van Plattelands vrouwen een vergadering in café Slikker. De voorzitster, mevr. Hemanter Burg, kon bij de opening een flink aantal dames welkom heten. Na het zingen van het bondslied werd het woord verleend aan mej. Bos uit Ber gen, rüe was uitgenodigd tè komen spreken over: „Opvoeding van de kin deren in het gezin". Op duidelijke wijze bracht spreek ster naar voren de grote waarde die er van een goede opvoeding in het gezin voor het kind kan uitgaan en dus uit eindelijk ook zijn nut heeft voor de maatschappij. Na de pauze wekte de voorzitster de dames op de algem. jaarvergadering te bezoeken in Utrecht, welke gehou den wordt op 23 Mei a.s. Verder deelde zij mede, dat het be stuur besloten had in Juli de afd. Marum uit Groningen uit te nodigen voor een tegenbezoek. Het zangkoortje onder leiding van de heer Vellinga oefent reeds druk. Hierna was er een druk gebruikte ge legenheid tot het stellen van vragen aan mej. Bos^ In de rondvraag dankte mevr. Donia namens haar zoon voor de gezonden bloemen bij diens thuiskomst uit Indonesië. Danslust op nummer twee In Hoorn werd gisteravond een ne derlaagwedstrijd gespeeld ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de Damclub Hollandia. Hierbij heeft Dam- lust met het eerste tiental gewonnen; Damlust II met 119. Het was een buitengewoon gezellige wedstrijd, waarbij Damlust op de tweede plaats kwam te staan. GSZ van Bovenkarspel kwam met 155 op de eerste plaats. Arbeiders stalen uien van hun werkgever Hark K. uit St. Pancras en Tamis K. uit Broek op Langendijk hadden in het begin van dit jaar op verschillende tijd stippen hoeveelheden uien meegenomen van hun werkgever, tot zij een partijtje van 125 klogram bij elkaar hadden. Toen kwam deze diefstal aan het licht en gisteren verschenen beide verdach ten voor de politierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, die onthulde, dat de twee mannen reeds meer veroorde lingen achter de rug hadden. De offi cier van justitie, mr. C. J. V. Meischke, vroeg voor ieder f 40 of 20 dagen. Het vonnis luidde f 35 of 20 dagen. Ernstige aanrijding De gemeentebode J. P. Wagner is gister een ernstig ongeval overkomen. Hij reed met de heer C. de Waard op het rijwielpad van de Herenweg, bei den komende uit de richting Bergen. Plotseling hoorden zij achter zich het gierend geluid van een remmende auto, eveneens komende uit de rich ting Bergen. Nabij de bollenschuur vanValkering werd de heer Wagner gegrepen en over de greppel gewor pen. De heer C. de Waard kwam, op een heel lichte kneusing aan de voet na, met de schrik vrij. Dr. Moons, die spoedig ter plaats was, constateerde een ernstige onderbeenbreuk bij de heer Wagner. Na het been ter plaatse gespalkt te hebben, heeft hij de pa tiënt naar het St. Elisabeth-ziekenhuis laten vervoeren. De toestand was der mate ernstig, dat onmiddellijke be handeling niet mogelijk bleek. De auto, die het ongeval veroor zaakte, moest uitwijken voor een op 39 m. achter de heren Wagner en de Waard aanrijdende fietser, die plot seling de weg wilde oversteken. Onderscheiding j. N. Bras De heer J. N. Bras, die momenteel in Australië woont, heeft zich als militair in In donesië buitengewoon onderscheiden. Hiervoor ontving hij het ereteken „Orde en Vrede, 1946 —1947 èn 1948", en wel de orde met de drie gespen. Een zeer bijzondere onderscheidng. Bij afwezigheid van de gedecoreerde reikte burgemeester M. Niele gister deze onderschei ding' uit de vader, _in het bijzijn van moeder, broers en zusters, voorzover dezen aanwezig konden zijn. Alvorens de ere-medaille en het getuigschrift te overhandigen bracht burgemeester M. Niele namens de minister van Oorlog dank voor de bijzondere prestaties, welke Bras in Indonesië voor het vaderland heeft verricht. Daarna onderhield de burgemeester zich nog enige tijd met de ouders en verdere familieleden, die allen zeer met de onderscheiding waren in genomen. Dominee herdenkt ambtsjubileum Woensdag 5 April herdenkt ds. E. A. J. Plug zijn ?5-jarig ambtsjubileum. Dit heugelijk feit zal herdacht worden in een kerkdienst, die zal worden gehou den in de Ned. Herv. kerk te Egmond aan de Hoef, 's avonds om 7.30 uur. De receptie zal 's middags van 2.30 tot 4.30 uur in de pastorie worden gehou den. Op het ogenblik bevinden zich in Rome ter gelegenheid van het Heilige Jaar 50.000 Pelgrims. Het Croeter kerkje uit stof en puin herrezen Dank zij de thans voltooide restau ratie staat het Groeter Kerkje, dat er jaren lang verwaarloosd uitzag, weer als herboren tussen het hoge geboomte op de Kerkbrink midden in Groet als een waardige herinnering aan vervlogen eeuwen. Met het daar naast gelegen uit 1639 daterende oude Raadhuis, het kleinste in ons land (slechts 4.25 bij 6.75 meter) herinnert het nog aan de fyd, dat Groet, hoe klein dan ook (50 huizen op een op pervlakte van 293 Morgen en een hal ve Roede tussen de Hargerweg en Het Witte Paard) een zelfstandige ge meente was, waar schout en schepe nen en vroedschap zetelden en dat ook kerkelijk op zichzelf stond. In 1838 kwam hierin verandering, toen Groet met SchoorI en Camp tot één ge meente SchoorI werd verenigd en toen ook kerkelijk één gemeente ontstond, nadat reeds in de Napoleontische tjjd beide kerken één predikant hadden be noemd. Uit welk jaar het thans ge restaureerde bedehuis dateert, is niet met zekerheid te zeggen. Meende men een tijdlang, dat het in 1738 was ge sticht, thans is men van mening, dat dit jaartal wijst op een toen plaats gehad hebbende restauratie van een veel ouder kerkgebouw, waarschijn lijk uit de 17e eeuw. Zondagmiddag riep de klok .weer voor het eerst de gelovigen naar het bedehuis, klonk weer voor het eerst haar „vivos voco" en zovelen gaven aan deze roepstem gehoor, dat het kerkje tot het laatste plaatsje bezet was, toen ds. C. M. de Jong de kan sel beklom. Koor en gemeente lieten weer met Corn. Jonker aan het or gel hun liederen van lof en dank door het gebouw ruisen. Ds. De Jong wees zijn gehoor op de grote betekenis van de kerk voor enkeling en gemeen schap, de kerk als teken van Gods rijk, Gods heerschappij, op aarde, als draagster, bewaarster, verkondigster van Gods woord. Dank bracht hij aan alle instanties, die hadden medege werkt aan het tot stand komen van de restauratie van beide kerken te SchoorI en Groet en wendde zich met name tot de Minister van O., K. en W., tot burgemeester Mr. Jochems en wethouders en raad van SchoorI, de architect Janssen, opzichter Stork, de aannemer Wildeboer, de heren Smit en Haenen, die verwarmingsinstallatie en meubilering hadden verzorgd, tot de synode, de Bouw- en Restauratie commissie voor de Herv. Kerken.* Ten slotte richtte ds. De Jong nog 't woord tot zijn voorganger ds. A. J. P. Boeke, thans em. predikant, die hier van 1913 tot 1942 het herdersambt had bekleed en reeds vanaf het eerste jaar had geijverd voor de restauratie. Na afloop van de dienst verenigden de genodigden zich nog enkele ogen blikken in „Duinoord". H.S.V. versloeg Limmen De rivaliteit die er sinds jaren tus sen HSV en Limmen bestaat is steeds oorzaak dat voor deze wedstrijden veel belangstelling bestaat. De doelman van de thuisclub was in het begin van de wedstrijd al heel ongelukkig toen hij misgreep bij een ogenschijnlijk onge vaarlijke aanval, zodat HSV vrij ge lukkig aan een voorsprong kwam. Lim men liet het er echter niet bij zitten en wist 'n overwicht te scheppen. Toen de thuisclub een goede aanval opzette belandde de bal via één der backs in het HSV-doel, 1—1. Maar HSV, die technisch iets beter speelde, kreeg via de linksbinnen een goede kans in een vrije positie, die benut werd en weder om stond HSV voor, 1—2, met welke stand de rust aanbrak. Na de rust aan vankelijk hetzelfde spelbeeld: een hard werkend Limmen en een technisch be ter spelend HSV. De bezoekers wisten deze technische meerderheid ai spoe dig via de linksbuiten uit te buiten, zodat zij leidden met 1-3. Toen kwam Limmen geweldig opzetten, doch. een goed genomen vrije trap leverde niets op, evenmin als een aantal corners op het HSV-doel genomen. Toch wist Lim men de achterstand nog te verkleinen. Toen één der Limmen-voorwaart- sen wat hardhandig van de bal werd gezet, bracht hij uit de toegestane vrije trap de stand op 23. De thuisclub hield moedig vol om althans nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, doch niets mocht baten en het einde kwam van deze enervrende strijd met een 32 overwinning voor de HSV-ers. De mooiste schets naar de burgemeester -Zaterdagmiddag om 5 uur zal aan de burgemeester ten raadhuize de mooist getekende schets worden aangeboden door de verkenners ter plaatse ge maakt van één der punten van Heiloo. Deze opdracht is de verkenners ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan der Ned. Verkennerij. Vervolgens worden de schetsen per koeriersdienst naar het hoofdkwartier van de Verkennerij te Utrecht gebracht alwaar zij worden ingebonden en zul len worden aangeboden aan Z. K. H. Prins Bernhard, koninklijk commissa ris van de Padvinderij. KATH. GEZINSZORGVERENIGIVG OPGERICHT. De vorige week is ter plaatse een Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: mevrouw Groothedde, voorzitster; de heer Mul, Secr.penningm.; dr. Janssen, medisch adviseur; pastoor van Muyen, G. A. mevr. Zuiderduin, mevr. Stoelinga, J. Borst, Jonker, Bos en Korthouwer, co mitéleden BURGERLIJKE STAND Geboren: Marijke E„ d. van S. J. Postma en C. M. van Breukelen. Agatha M. F., d. van J- M. F. Arntz en F. A. F. van der Maden. Ondertrouwd: C. J. Sandee en M. J. Doot. Getrouwd: C. Burger en E. G. Amersfoort, te Zwammerdam. R. F. Dijkstra en F. Pieneman Overleden: A. M. Holz, 90 jaar, weduwe van J. N. J. van Wersch, H. Bakker, 63 jaar. PALMPASEN EN DE MERELHOF Zondag kwamen de Kath. Welpen met haar Akela en beide helpsters door de jeugd zelf gemaakte palm pasen aanbieden aan de bewoners van het rusthuis „De Merelhof". De oudjes stelden dit gebaar cfp hoge prijs en aanvaardden dankbaar dit geschenk. Marktberichten ALKM. EXPORTVEILING, 3 April. Andijvie 4748, spinazie 1846, raap stelen 1212.50, wortelen 8.2015.90, rabarber 2339, spruitkool 37, rode kool 8.2023.80, gele kool 35.80, prei 1546, uien I 4052, uien II 2738, bieten 5.809.50, witlof I 2230, wit lof II 1219, bloemkool I 58. bloem kool II 40, Radiis 412.50, selderie 6 11. sla 19—21, Winterjan 23—30. DEN BURG, 3 April. Aangevoerd werden 21 koeien 750900, 4 paarden 600—700, 12 schapen 75—90, 20 biggen 5070 en 48 nuchtere kalveren 3550. NOORDS.CHARWOUDE. 4 April. 9000 kg" .bieten I 6—6.60 bieten II 3.50; 6500 kg witlof I 28—34, witlof II 25— 29, witlof III 2028; 275 kg rabarber 24; 62000 kg rode kool 16.80—27; 600 kg gele kool 2436. BROEK OP LANGENDJK, 4 April. 20000 kg rode kool 22 60—27.70; 11000 kg bieten 6; 8000 kg witlof I 2430, witlof II 2—26. WARMENHUIZEN. 4 April. 78000 kg rode kool 2020.70.' Donderdagavond om half acht vond in het gymnastieklokaal van de open bare lagere school te Stompetoren een ouderavond plaats. Toen de voorzitter der Oudercommis sie, de heer J. Schuurman, opende, kon hij een zeventigtal ouders welkom he ten. Ook de heer Vernooy, de Inspec teur bij het l.o. in de Inspectie Alk maar was aanwezig, wat de* voorzitter op hoge prijs stelde. De heer H. van Dok, hoofd der school zeide dat de school overgegaan was wat de tandart- sendienst betreft van de kring Purmer- end naar de kring Bergen. Dit opende volgens spreker voor de school zeer gunstige perspectieven. Verder deelde de heer Van Dok mede, dat in Mei de cursus opvoedkunde zou plaats vinden en dat er pogingen in het werk gesteld werden om voor de hoogste klassen tot een uitwisseling te komen met een plaats in het oosten des lands. Hierna was het woord aan de comm. van de Verkeersgroep Alkmaar. De heer Edzes, die in een boeiend en vlot betoog het belang van goed verkeers- onderwijs en goede verkeersmanieren aantoonde. Deze inderdaad interessante en vaak geestige lezing die verduide lijkt werd door lichtbeelden, werd door alle aanwezigen met grote instemming beluisterd en het dankbare applaus be wees, hoe zeer deze lezing op prijs werd gesteld. In de pauze 'was er gelegenheid tot het bezichtigen van een tentoonstel ling van leermiddelen der school. In het middelpunt der belangstelling stond wel het nieuwe filmapparaat. Vele ouders gingen naar de klasloka len om het werk van hun kinderen te bezichtigen en hierover met de leer krachten te spreken. Het viel op, dat allen enthousiast waren over het in derdaad bijzonder goede werk en over de moderne methodes, passende in het raam der algemene onderwijsvernieu wing. Nadat alle aanwezigen genoten hadden van een kop chocolade met een koekje, keurig verzorgd door de firma Zijlstra, begon het tweede gedeelte van het programma. Onder leiding van de heer Woudsma werd gezamen lijk gezongen. En hoe! Deze zang was een uiting van de innige band die be staat tussen school, leerkrachten en ouders. De heer Edzes sprak het tweede ge deelte van zijn lezing uit en ten slotte werd nog met het nieuwe filmappa raat een onderwijsfilmpje gedraaid, tot grote vreugde der „grote leerlingen". Hierna nam de heer Vernooy het woord. De heer Edzes, de heer Van Dok en het onderwijzend personeel mochten woorden van dank en lof aan horen. Het stemde tot vreugde, dat de Inspecteur dit zo onomwonden uit sprak. Ook de ouders werden hierin betrokken, getroffen als de heer Ver nooy was door de positieve belangstel ling en de grote activiteit der ouders. De heer Van Dok sloot deze mooie, leerzame en van een goede geest ge tuigende ouderavond. (Ongecorrigeerd) Kabelbreuk bij Purmerend Een ernstige telefoonstoring, ver moedelijk veroorzaakt door kabel breuk in de interlocale verbinding AlkmaarAmsterdam in do buurt van Purmerend heeft vanaf hedenmorgen heel in de vroegte de communicatie van de hoofdstad met de gehele kop van Noord-Holland lamgelegd. Ook omgekeerd was het niet mogelijk, Am sterdam telefonisch te bereiken. De zakenlieden waren niet de enigen, die door deze storing gedupeerd wa ren. Telexverbindingen vielen uit, in de aflevering van telegrammen ont stond ernstige vertraging en ook do dienstgesprekken kwamen met lang durig oponthoud door. De technische dienst van P.T.T. is onmiddellijk met man en macht aan het werk getrokken om de juiste plaats vast te stellen en de nodige herstel lingen te verrichten. Op het ogenblik dat wij dit schrijven was nog niet te beoordelen hoe lang de storing zou kunnen duren. STAATSLOTERIJ. De f 10 000 viel op no. 20292 van de Staatsloterij. JAPANSE KRIJGSGEVANGENEN NAAR HUIS Rusland heeft de geallieerde opper bevelhebber in Japan, generaal Dou glas MacArthur, om twee schepen ge vraagd voor het vervoer van 4000 Ja panse krijgsgevangenen uit Siberie naar Japan. Hef- Noordhollands elftal Voorbereiding vierbonden- tournooi De Technische Commissie van de af deling Noord-Holland van de KNVB is druk bezig met de voorbereiding van het jaarlijkse vierbondentournooi dat 'dit jaar vermoedelijk in Alkmaar wordt gehouden. Op 7 Mei zullen de beste voetballers uit de afdelingen Haarlem, Amsterdam, Leiden en Noord-Holland daar aantreden voor deze steeds gezel lige en nuttige krachtmeting. Het officieuze Noordhollands elftal zal Woensdag 12 April in Schagen een oefenwedstrijd spelen tegen een KNVB elftal uit de kop van Noord-Holland. Deze elftallen zien er als volgt uit: Afdelingselftal: P. van Nuland (SRC); R. de Moei (SRC), S. Brak (Dirkshorn); K. Koomen (aanv. Foresters), Schoon hoven (Alkmaar). Klinkenberg (WFC); Ramler WGW), Kunnen (Sijbekarspel), Heijstek (Uitgeest), Van Wees (WGW), Holst (Wiron). KNVB-elftal: Berkhout (EDO); T. SchoorI (Aanv. Schagen), Rijnders (Koedijk); J. Kater (Schagen), P. Tromp (DTS), R. van Haren (Schagen); G. Schouten (Schagen), T. Kliffen (DTS), J. van Oosten (ZAP) A. Buning (BKC), K. Domper (Schagen). De Alkmaarsche Vereniging v.d. Geld en Effectenhandel maakt bekend, dat de kantoren der PLAATSELIJKE BANKINSTELLINGEN op 7 en 8 April GESLOTEN zullen zijn HET BESTUUR- Kousen munten uit door Soliditeit Fijnheid Elasticiteit goede lengte prima pasvorm. Prachtige sortering in alle prijsklassen. Ook in jongens en herer. SPORTKOUSEN en HERENSOKKEN sen zeer mooie collectie. Tappa DAMES HANDSCHOENEN in diverse kleuren en modellen. De zaak voor kwaliieits artikelen IIIWIilllllHOMWIllllMllllllIlHIRiMIIIIII Als het „de droom van "uw leven" is om vlot, boeiend en angstvrjj te leren SPREKEN IN HET OPENBAAR, dan geven wij U in overweging deel te nemen aan de cursus „REDEKUNST en PERSOONLIJKHEIDSVORMING" welke, onder leiding van onze docent, de heer C. SCHOPENHAUER, op Donderdag 6 April a.s., des avonds 7.30 uur, in HOTEL „VICTORY", Langestraat 70, te Alkmaar, zal aanvangen. U kunt er van verze kerd zijn, dat Uw droom dan spoedig werkelijkheid zal worden, daar alle remmende krachten, zoals spreek- en bloosangst, verlegenheid, examenvrees enz. radicaal zullen worden opgeheven. U kunt zonder voorafgaande kennisgeving op de les verschijnen. Onze docent zal U dan gaarne, zonder enigerlei verplichting Uwerzijds, alle eventueel door U gewenste inlichtingen verstrekken. JONKERS' Instituut voor REDEKUNST en PERSOONLIJKHEIDSVORMING, Grote Spilsluizen 26A, GRONINGEN. 104. Dadelijk na de laatste veroordeelde kwamen de toeschouwers naar buiten en iedereen verwachtte reeds, dat het afgelopen zou zjjn, toen Morrison nogmaals werd bin nengeroepen. Toen hij terugkwam was hij zo bewogen, als niemand hem ooit had ge zien. Men had hem meegedeeld, dat hij zou worden aanbevolen voor de gratie van de Koning. Dit betekende zo goed als zeker vrij spraak voor hem. Direct daarop kwam Lord Hood naar buiten, gevolgd door de andere le den van de Krijgsraad. Het was afgelopen! Dokter Hamilton en Sir Joseph stonden aan de reling, doch het was hen niet toegestaan, nu met de gevangenen te spreken, waar Byam eigenlijk blij om was, daar hij zelf nauwelijks een woord kon zeggen van aandoe ning. Gelukkig behoefden de gevangenen niet lang te wachten. De wacht kwam en zij wer den teruggebracht naar de „Hector". Naast hun boot lag een andere, waarin uitsluitend matrozen zaten: de vrijgelatenen namen daar in plaats en de anderen hadden niet eens ge legenheid meer hun kameraden goedendag te zeggen. Toen zij weer aan boord van de „Hec tor" stonden wuifde Ellison nog eens naar hen en zij wuifden terug. Byam heeft fie ri ooit terug gezien. Grote keuze KEUKENUITZETTEN w.o. waterdichte VERGIETEN. Speciaal voor verloofden. NIEUWESLOOT 95. Opl SR Dnder leiding Dokters- Tandartsassistente leiding Tan arteen door een Schriftelijke Cartas. Desgewenst met sawlet*- tend practrach gedeelte. Vrmmgt grmüa prnpiifi I. Me. Vo. Adm. de Ruyterweg 319 Amsterdam-W.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3