Sultan Hamid II gearresteerd en onmiddellijk afg VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee doden bij bQtsing te Purmerend Mr. Stikker voorzitter van de O.E ES. Gegroeid tot een hechte basis voor de wereldvrede Telefoonverkeer was gestoord Devèze ziet van zijn opdracht af Woensdag 5 April 1950 147e Jaargang No. 81 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Leider van de actie-Westerling? RIS grijpt naar dearah West-Borneo Sterke verhalen konden Limburgse magnetiseur niet redden Er was meer zwart dan wit Economisch herstel houdt voorrang Naar de top liJL Londen-Kopenhagen v.v. in twee en een half uur Amerikaans burger vliegtuig bij Ierland verongelukt? Raadselachtige noodseinen Saargebied zal tot Raad van Europa toetreden BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. rp.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands- goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. „De regering van de R.I.S. heeft zich tot haar leedwezen ge noodzaakt gezien, sultan Hamid van Ponfiak in verband met de zaak-Westerling te arresteren en van zijn functie te ontheffen" aldus wordt in een officieel communiqué te Djakarta bekend gemaakt. In het communiqué wordt uiteenge zet, dat reeds terstond na het uitbre ken van de actie Westerling te Ban dung het vermoeden rees, dat de actie beraamd werd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinets leden. Deze gedachte achtte de rege ring dermate absurd, dat zij aanvan kelijk daaraan geen geloof kon hech ten. De bewijzen, die tijdens de verdere verhoren der gearresteerden aan het licht kwamen, toonden echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad leiding gaf, aldus het communiqué. Het parlement van de RIS behan delt heden een resolutie, waarin aan gedrongen wordt op opheffing van de Daerah West-Borneo, waarvan sultan Hamid leider is. In de afgelopen nacht te ongeveer drie uur is Sultan Hamid gearresteerd ln zijn paviljoen door de politie van de Negara in samenwerking met de militaire politie. Dinsdagavond om ne gen uur was het besluit inzake zijn ontslag als kabinetslid door Sukarno ondertekend. De regering aarzelde lang, alvorens tot deze zeer vergaande stap te besluiten, aldus een verklaring over de arrestatie, doch het belang van de terugkeer van normale toestanden van rust en van orde gaf de doorslag. Tegelijk met Sultan Hamid zijn nog enige personen gearresteerd, onder wie mr. Tilenius Kruithof, leider van de delegatie van West-Borneo ter Ronde- Tafelconferentie. De adjudant van de Sultan, kapitein Van der Meijden, die toevallig bij de arrestatie aanwezig was, en eveneens was gevangen geno men, is intussen vrijgelaten. De arres tanten zijn in hoofdzaak Nederlanders en in totaal zijn behalve Hamid vijf tot zeven personen gearresteerd. In Indonesische militaire en indus triële kringen wordt vernomen, dat Hamid ervan wordt verdacht, met Westerling in contact te hebben ge staan en wel van voor de souvereini- teitsoverdracht tot na de uitvaardiging van het arrestatiebevel tegen de Turk. Negara Oost Sumatra. Het parlement der RIS heeft Dinsdag met 73 stemmen vóór en 11 stemmen tegen een motie aangenomen, waarin het zich uitspreekt voor opheffing van de Negara Oost Sumatra en samenvoe ging van dit gebied met de Republik Indonesia. SULTAN HAMID II ....in ongenade Hij zou wel even betalen De Amsterdamse politie heeft de 29-jarige rijwielbewaker aan de achterzijde van het belasting kantoor in de Spuistraat ge arresteerd. De man had aan ver scheidene mensen, die tlun belas ting kwamen betalen en die mop perden over de lange rij van wachtenden, voorgesteld hem het geld te geven, dan zou hij het wel voldoen op een rustig tijdstip. Vol goed vertrouwen en blij zo snel weg te kunnen gaan, accepteerde men dit aanbod. Tot dat na enige tijd aanmaningen en dwangbevelen in de brievenbus sen kwamen. De rijwielbewaar der stak het geld namelijk in eigen zak Epidemieën in Calcutta in de afgelopen drie weken hebben in, Calcutta twee ernstige epidemieën geheerst van cholera en pokken. Reeds zijn 1.385 personen omgekomen, 685 i van hen zijn gestorven aan cholera. Personenauto schoot Voor het Roermondse kantongerecht stond Dinsdagochtend de magnetiseur H. L. uit Masniel terecht wegens het onbevoegd en zonder noodzaak uit oefenen van de geneeskunde. Hij had daartoe zitting gehouden in café Ehrens te Echt. De verdediger, mr. Van Oppen uit Heerlen, had een zestal patiënten van L. gedagvaard. Na de verhalen van verlossing van rheumatische pijnen, verdwenen maagzweren, weggegooide krukken enz. zorgde de inspecteur voor de Volksgezondheid in Limburg, dokter H. -H. C. Stapert, ook voor het nodige „zwart" naast al dit „wit" Daar was het geval van de man met een maagzweer, die plotseling verdwenen was, maar een paar dagen later zo hevig weer kwam opzetten, dat de man STORM TEISTERDE ISRAEL Zeven jongelui verdronken Een storm van meer dan 100 km snelheid, die Maandagavond langs de kust van Israel joeg, dwong een Sky master met passagiers tot een landing, deed twee op de grond geparkeerde vliegtuigen tegen elkaar botsen en wierp een motorboot omver, waardoor zeven jongelieden verdronken. De Skymaster van de Air France, die van Madagascar op weg was naar Parijs, maakte een geslaagde noodlanding op het vliegveld Lydda. Een tweemotorige Dakota en een viermotorige Comman der, die tegen elkaar werden geslagen, liepen ernstige schade op. in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd moest worden, waar men hem van een verzwering van de twaalfvingerige darm verloste. Gelukkig liep het goed af. In een ander geval was het een persoon die volgens L. leed aan spier pijnen rond de nieren". Het bleek niertuberculose te zijn en als de man niet oppast wordt het zijn dood, aldus de heer Stapert. En dan was er een jong meisje, dat aan kinderverlamming had geleden en anatomische afwijkin gen had, die niemand genezen kan en waaraan ze volgens dokter Stapert heel haar leven zal lijden. Toch be loofde L. beterschap en wekte illusies die nooit in vervulling zullen gaan. De ambtenaar van het O.M., mr. Moons, eiste voor twee gevallen f 300 subsidiair 30 dagen elk. onder zware trailer Gisteravond omstreeks kwart over acht is op de Leeuwarderweg, tussen Amsterdam en Purmerend ter hoogte van de Slochter een personenauto op een zware trailer gereden. Twee van de drie inzittenden van de personen auto, de bestuurder afkomstig uit Leeu warden en een Italiaanse passagier kwamen daarbij om het leven. De derde, eveneens een Italiaan, is in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De vrachtwagen, die geladen was met bomen, moest stoppen wegens mo torstoring. Het achterlicht van de wa gen brandde niet en werd juist door de 19-jarige chauffeur gerepareerd. De per sonenauto, die afkomstig is uit Fries land reed met grote snelheid. Daar de bestuurder, de vrachtwagen te laat zag, Laurel en Hardy weer samen in een film De filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy zullen deze zomer in Parijs na 5 jaar weer samen een film maken, aldus meldt de New York Herald Tribune. De titel van de film, die met Franse en Amerikaanse steun gemaakt zal worden, luidt voorlopig: „Atoll" Men verwacht, dat de Franse komiek Fernandel en de Italiaanse clown Tot in de film zullen meespelen. Amerikaanse hulp voor onontwikkelde gebieden De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Se naat heeft haar goedkeuring gehecht aan het programma van technische hulp aan de in ontwikkeling ten ach ter gebleven gebieden van de wereld, waarmee een bedrag van 45 millioen dollar gemoeid is, met een maximale geldigheidsduur. Gistermiddag is in de bijeenkomst van de ministers van achttien Marshall-landen te Parijs mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, gekozen tot voorzitter van de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, als opvolger van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul van Zeeland. De heer Stikker zal zijn functie van politiek bemiddelaar van de OEES eveneens blijven vervullen. In een onderhoud, dat Reuter met minister Stikker had heeft deze o.m. gezegd, dat hij hoopte, dat deze concentratie der functies van politiek bemiddelaar en voorzitter van de Raad van de OEES de doeltref fendheid van de werkzaamheden der organisatie zal verhogen en de procedure voor overleg en samen werking tussen de ledenstaten zal vereenvoudigen. Hij verklaarde voorts, dat hij van mening was, dat de taak van politiek bemiddelaar alleen op de juiste wijze kon worden vervuld door een in functie zijnde minister, die toegang heeft tot de vertrouwelijke inlichtingen, zowel van zijn eigen als van andere regeringen alsmede van de uit deskundigen bestaande or ganisaties van de OEES. de Leeuwarderweg is niet verlicht, is de personenauto met volle vaart onder de lading geschoten en totaal in eikaar gedrukt. De twee inzittenden, die op de voorbank zaten, zijn vrijwel onmiddel lijk overleden. Degene, die achterin zat, werd deerlijk gewond. De politie was vrij snel ter plaatse en was genoodzaakt hef wrak van de auto geheel uit elkaar te halen om de gewonde te kunnen be vrijden. De vrachtwagen was afkom stig uit Soestdijk en op weg naar Vo- Iendam. De bestuurder die door snel op zij te springen aan de dood ont kwam, was na het ongeluk zo over stuur, dat de politie hem geen verhoor kon afnemen. Eén jaar Atlantisch Pact Wjj zijn bijzonder verheugd, dat het Atlantisch Verdrag, dat een jaar geleden niet meer was dan een papieren document, is gebleken een hechte basis te zijn voor oprechte samenwerking tussen de gelijkgezinde vredelievende Atlantische Volkeren, aldus minister Stikker in een boodschap, welke hij gisteren ter ge legenheid van het één-jarig bestaan van het Pact zond aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, die als president van de At lantische Raad fungeert. Ik hoop en vertrouw, dat onze doel stellingen, persoonlijke vrijheid en rechtszekerheid, zullen worden bereikt door onze voortdurende inspanning. Het Noordatlantisch Verdrag 'moet ten dienste blijven staan van onze vrede lievende oogmerken. Voorts sprak mi nister Stikker in zijn boodschap de vol doening uit van de Nederlandse rege ring en het Nederlandse volk over de vorderingen, welke gedurende het af gelopen jaar zijn gemaakt bij het be reiken van een hechtere Atlantische eenheid. Mr. E. N. van Kleffens, de Neder landse ambassadeur in de Ver. Staten, hield ter gelegenheid van het feit, dat een jaar geleden het Atlantisch Pact getekend werd, speciaal voor de korte- golfzender van de Radio-Nederland Wereldomroep een korte rede over de betekenis van het Pact. Mr. Van Kleffens zeide o.a., dat nie mand een jaar geleden nog met zeker heid kon voorspellen, of het Atlantisch Pact vrucht zou dragen, of dat het een dode letter zou blijven, maar nu kun nen wij zeggen: „Het is een levende werkelijkheid". Hij herinnerde er aan, dat nu een stroom van wapens uit Amerika naar West-Europa begon te vloeien, „maar", voegde hij er aan toe, „het economisch herstel houdt voor- Kabelbreuk bij Zaandam blokkeerde de hoofdstad Zoals wij reeds gisteren meldden, is de telefoonverbinding met Amster dam de gehele dag in ernsitge gestoord geweest. De breuk, die men oorspron kelijk bij Purmerend vermoedde bleek gelegen te zijn tussen Zaandam en Koog aan de Zaan. Aldaar loopt aan de Mallegats- sluis een 50-adcrige kabel door een sloot, welke kabel, waarschijnlijk door baggerwerkzaamheden over een leng te van dertig a veertig meter is ver nield. Nadat men gisteren de gehele dag getracht had de plaats van de breuk op te sporen, is het de techni sche dienst van de PTT uit Utrecht gisteravond om zes uur gelukt, de juiste plaats vast te stellen, waarna onmiddellijk met de herstelwerkzaam heden werd aangevangen. Alle plaatsen, waarvan het kengetal begint met de cijfers K 22, waren voor het district Amsterdam onbe reikbaar en omgekeerd Hierdoor was de gehele kop van Noord-Holland, als ook West-Friesland en Alkmaar en omgeving gedupeerd. Het bleef moge lijk, door middel van het aanvragen van gesprekken verbindingen tot stand te brengen, doch deze waren aan zeer grote vertraging onderhevig. Ook de telexnetten waren gestoord, zodat ver schillende dagbladen in Noord-Hol land van nieuws verstoken bleven. Een der gevolgen van de storing, was, dat ook de plaatsen in de omge ving van Purmerend er de Beemster. die nog geen automatische verbindin gen hebben, practisch onbereikbaar werden, omdat alle gesprekken uit Noord-Holland via de telefoniste moesten plaats hebben. De aanvragen hoopten zich zo op, daf tal van ge- Te Kimswerd (Fr.) viel de dertigja rige W. de Jong in de ruiten van een broeikas. Hierdoor werd zijn halsslag ader doorgesneden. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Harlingen over leden. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Vannacht over het alge meen weinig bewolking en plaat selijk lichte nachtvorst. Morgen overdag weer meer bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Zuidwest en Zuid. iets hogere middagtemperaturen. Donderdag: Zon op: 6.05 uur, onder: 19 21 uur. Maan op: 0.00 uur, onder: 7.17 uur. £en dronkaard in New York, die een q ter ijzeren tralies q In Januari werd nacht in de gevangenis doorbracht, K QKf nftfiTP K in Amsterdam een wijdvertakte handel om zijn roes uit te slapen, verzekerde jn vajse koffiebonnen ontdekt. 35 Ver- de politie, dat zij hem een weldaad had umiuiuiHiiiilililiili|iniluHliuitiiiiuiHilHiuiii|iiuiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniHiiiniHiiiii dachten stonden gisteren voor het hek- bewezen, door hem te arresteren, en borgerl waren. De burgemeester liet )e en kregen samen enkele jaren ge liet een tien-dollarbiljet achter, als be- ,.v,n„npn ,,prl,nnpn Thlns wordt vangenisstraf, alsmede in totaal f 2625 wijs van zijn waardering. De politie d^^^Lenen g^ocedeerd boete of 1040 dagen hechtenis. De he- had hem waarschijnlijk een pijnlijke w ren kwamen dus op de koffie O De thuiskomst bespaard Dit verhaal klinkt nog niet eens zo Amerikaans als rve Utrechtse politie heeft een grote ferste torpedojager voor de Zuid-Afri- J u U serie inbraken in Amsterdam, Loos- bafnse regering zal Jan van Riebeek het volgende, dat van die inbreker, die drecht en h t Gooj opgelost. vijf man_ heten. Een goed-Hollandse naam, die in Michigan in een bank doordrong en nen zijn gearresteerd. In de woning herinneringen oproept aan grote dagen oor. hn.of.o onWcé i,o+ «»oi«ov>Ho In Manchester kwam een dokter de een briefje achter liet met de volgende V£m een hmmer t de'buit onder een woorden: Dank u zeer. Ik vond geen houten yloer De mannen zitten nu ach_ rooie cent, maar niettemin, nogmaals bedankt" De politie breekt zich het hoofd over de vraag, wat er te bedan ken viel Bij wijze van Aprilmop heeft de radio verteld, dat de Nacht wacht in het Rijksmuseum schade on dervindt van de reiniging, die het doek enkele jaren geleden heeft ondergaan. Het verhaal was nogal doorzichtig, maar nog altijd krijgt de directie van het museum brieven en telefoontjes van mensen die raad geven of ongerust zijn. Nota bene, nadat reeds een half uur later werd verteld, dat het maar een grap was. Zijn we nou de Chinezen van Europa of zijn we het niet? Q Tij dens de oorlog bracht een bombarde ment van Venlo een partij schoenen aan het licht, die door een winkelier ver- 't Is maar lastig, zo zonder telefoonI politie vertellen, dat uit zijn huis vijf dozijn verse eieren en drie flessen vitamine-tabletten gestolen waren. Ver moedelijk, door 'n dief, die op dieet leeft. Jn Vierlingsbeek zou een man een boom gaan snoeien. Hij plaatste zijn lad der precies boven op een landmijn. De tuinier kreeg een hersenschudding O En in Born heeft men weer eens 71 granaten, 4 handgranaten, drie pantser vuisten, twee pantserschrikken en twee pantserschrikwapens ingeleverd. De lijst wordt zo langzamerhand eindeloos In Mexico-City maakte een masseur goede zaken, toen hij adverteerde: „Als u voldoende naar de vliegende schotels hebt gekeken, help ik u van de pijn in uw nek af." Waar die dingen al niet goed voor zijn worden sprekken niet meer konden afgewikkeld. Het automatisch verkeer tussen Haarlem en de kop van Noord-Hol land ondervond van de storing geen hinder, evenmin als het onderlinge verkeer tussen de plaatsen die be noorden Zaandam liggen. Hedenmorgen om zeven uur bleek Zaandam weer automatisch bereik baar. Ook in de verbinding met Am sterdam was op dat tijdstip de storing opgeheven. rang. Want het voornaamste doel van onze gemeenschappelijke politiek is: vrede, geen vrede na een volgende oor log, maar vrede nu". Paul van Zeeland, die voor de laatst# maal de bestuursraad van de OEES pre sideerde heeft ook ter gelegenheid van de verjaardag der ondertekening van het verdrag een boodschap gezonden aan Dean Acheson. De boodschap zegt o.a,: Millioenen mensen hebben hun hoop op het Pact gevestigd wat betreft het bereiken van een durende vrede. i ®iSl ■i i x sC §5 - II |V. ff k'-k f Pi gjtg H Het Koninklijk gezin, dat de vacantie in het prachtige Franse Winteroord Val d'Isère doorbrengt, maakt dagelijks ski-tochten in de bergen. Van boven naar beneden: H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bernhard en H.K.H. prinses Irene laten zich met de ski-lift omhoog trekken. Eyskens weer aan de beuri? Prins-regent Karei van Belgie heeft gistermorgen de heer Devèze, minister van Landsverdediging, in audiëntie ont vangen. Nadat Devèze de Prins-Regent verslag had uitgebracht over zqn be zoek aan de koning, heeft deze hem op zijn verzoek van de opdracht een rege ring samen te stellen ontslagen. Politieke waarnemers verwachten, dat thans Gaston Eyskens, de premier van het afgetreden kabinet, opnieuw zal worden belast met een dringend# opdracht tot vorming van een regering- Actie van A.B.V.V. Het bureau van het Socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond heeft besloten zijn verzetssysteem tegen Koning Leopold in werking te doen treden. Een Britse „Meteor"-straaljager i» gisteren in 1 uur 5 min. en 54.9 sec. van Londen naar Kopenhagen gevlo gen. Voor de route KopenhagenLon den was 1 uur 11 minuten 16.6 sec. nodig. De gehele tocht met inbegrip van het nemen van brandstof, werd afgelegd in twee uur, 29 minuten en 8.5 seconden. Deze tijden moeten nog door de „Royal Aero Club" worden be vestigd. Het bestaande record, gevestigd door een viermotorig „De Havilland"- passagiersvliegtuig met straalaandrij ving, is hierdoor met 12 minuten ver beterd. De vliegafstand bedraagt 972 km, zodat een gemiddelde snelheid van ruim 857 km per uur werd be reikt. Een radiostation van de RAF ving gisteravond tegen zeven uur noodsei nen op van een vliegtuig, dat het ken teken van een Amerikaans burgqr- vliegtuig gaf en als positie een punt voor de westkust van Ierland vermeld de. Medegedeeld werd, dat het draag vlak beschadigd was en dat het van e«i hoogte van 2000 voet snel naar het oppervlak der zee daalde. Korte tijd later werden nogmaals noodseinen op gevangen. Het kensig.iaal kon echter niet worden geïdentificeerd. Zes uur lang hebben vliegtuigen van de RAF ten westen van Ierland rondgekruisd om naar het vliegtuig te zoeken. De pogingen om het te vinden zijn na zes uur opgegeven, toen bleek, dat op het vliegveld Shannon geen vliegtuig werd vermist. Ook de Amerikaanse kustwacht maakte melding van noodseinen: een van haar vaartuigen zou deze hebben opgevangen. Ook hier was men niet in staat, het kensignaal te ontcijferen. Premier Johannes Hoffmann van het Saargebied heeft in het Saarlandse parlement verklaard, dat zijn land zal toetreden tot de Raad van Europa. Met betrekking tot de uitnodiging om als toegevoegd lid toe te treden, verklaarde Hoffmann: „Wij zijn trots op deze uit nodiging, die ons toestaat hand in hand met de andere naties samen te wer ken". Het luchtnet van de KLM zal met ingang met 16 April 130.000 km lang zijn. Per dag zal circa 100.000 km wor den gevlogen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1