De kampeerleges in Schoorl worden niet ver iaagd Ongerijmdheden in Karl Marx' filosofisch materialisme Ogen om ie zien Bergen Egmond aan Zee De Rijp Oudorp Zware kabels worden gelegd Nieuws uit De Langedijk Noord-Scharwoude Wat onze lezers te vertellen hebben Graft Broek op Langedijk St. Pancras Schoolvoetbal Heer-Hugowagrd Burgerlijke Stand It WOENSDAG 5 APRIL I960 De Vroedschap kwam Dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter mr. C. A. J. Jochems in openbare zitting bijeen in het oude raadhuisje van 1601. De voorzitter heette weth. Selhorst, die lange tijd ziek geweest was, harte lijk welkom. Van de kampeerterreinhouders was ingekomen een verzoek om de leges, die geheven worden voor het uitreiken van kampeervergunningen terug te brengen van f 15 op f 1. De Raad ging zonder discussie accoord met 't voor stel van B. en W. om, mede op grond van het feit, dat de contróle dermate de zorg van het gemeentebestuur vraagt, dat de bestaande heffing alles zins gewettigd is, op dit adres afwij zend te beschikken. Aan de heer G. van Eek, dierenarts te Alkmaar, werd overeenkomstig diens verzoek met ingang van 15 April a.s. eervol ontslag verleend als waarne mend keuringsarts bij de vleeskeurings kring Schoorl. Na enige toelichting aanvaardde de Raad het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek van J. Beukers om een door het rijk te verstrekken 2e hypothecaire geldlening groot f 3192 bestemd voor de bouw van zijn woning, annex bedrijfsgebouw, te willen garanderen, voorzoveel betreft de richtige terugbetaling van rente en aflossing. Aan hét bestuur der R.K.-school werd een bedrag van f 854 beschikbaar ge steld ter financiering van de huur van een noodlocaliteit wegens toeneming van het aantal leerlingen. Tevens werd blrsloten aan hetzelfde schoolbestuur een evacuatie-uitgaaf groot f 713 over het tijdvak van 5 Nov. 1944 tot 31 Dec. 1946 te restitueren. Ten slotte ging de Raad accoord met het voorstel om aan het R.K.-schoolbestuur een voorschot te verlenen van f 3411,85 op de ge meentelijke vergoeding ex. art. 103 der lager onderwijswet. De gemeente Huizen verzocht sub sidie, berekend on basis van f 17.50 per leerling en per jaar, voor een uit voorbereidend lager onderwijs in de Schoorl afkomstige leerling, die het school van het Amsterdams Kinder sanatorium Hoog Blaricum bezoekt. De raad had geen bezwaar tegen in williging van het verzcfek. Zonder discussie ging de raad ac coord met een voorstel tot het sluiter, ener geldlening ad f 40500 en met de voorstellen betreffende keuring van vlees en vee. Wachtgeld en pensioen wethouders Pensioenregeling voor de wethouders was niet nieuw in Schoorl, het voor stel tot het toekennen van een wacht geld wel. B. en W. stelden voor om het mogelijk te maken een wethouder met minstens 8 dienstjaren een wacht geld toe te kennen, gedurende hoog stens 3 jaren en bedragende resp. 75. 50 en 25 pet. van de laatstgenoten wedde. De heer Meedendorp vroeg of in stelling van weduwen- en wezenpen sioen niet* mogelijk is. De voorzitter meende, dat dit in een kleine gemeen te, waar het wethouderschap niet de hele man opeist en geen bestaan op levert, minder nodig is. Na enige dis cussie aanvaardde de raad de voor stellen. Verhoging toelage administrateur Geen der leden had bezwaar tegen de door B. en W. voorgestelde verho ging van de toelage van de admi nistrateur van de algemene begraaf plaats met f 50, welke het college ge wettigd achtte in verband met de niet onaanzienlijk gestegen werkzaam heden, welke aan het administrateur schap verbonden zijn sedert de inwer kingtreding van de nieuwe verorde ning op de heffing en invordering des begrafenisrechten. De voorstellen tot vaststelling der vergoeding voor het Bijzonder L.O. over de dienstjaren 1938 t.m. 1948, tot het aangaan ener aansprakelijkheids verzekering voor de gemeente en tot formeel kwijtschelden van de betaling van pacht aan de N.V. Van Deventer's Kalkzandsteenfabriek te Schoorldam over de periode van 1 Oct. 1944 tot en met 31 Dec. 1945 tot een bedrag vari f 3125, werden aanvaard. Bij de rondvraag bepleitte de heer C Duin de benoeming van een tijde lijk wethouder, die zou kunnen inval len bij ziekte of afwezigheid om an dere redenen van een der wethouders. Ook andere leden achtten dit wense lijk B. en W. zegden pra'e-advies toe. De heer Pastoor informeerde naar de winkelsluiting. Straks komt met een nieuwe winkelsluitingswet de kwestie aan de orde. Verschillende leden wezen op onge wenste toestanden bij vuilnis-ophalen, verontreinigen van beken enz. Nadat de heer Blankenstijn nog had ge- informeerd naar de douche-gelegen heid en het snoeien van houtgewas, sloot de voorzitter de openbare ver gadering. BURGERLIJKE STAND Geboren: Helena J„ d. van S. Dijkstra en E. J. de Graaff. Wilhelmi- na A., d. van J. Visser en E. Broek. Edith H., d. van E. Konijn en A. Groen. Glijna C., d. van G. Groen en C. Dekker. Hendrika, 'd. van P. Wijker en H. Bosscher. Ondertrouwd: P. Blok en N. Zwart. E. Dekker en C. Schol. J. H. van Urk, te Castricum en G. Hoog land. J. Visser en C. A. Verver. Getrouwd: C. Gouda en J. M. Bult. Overleden: Albert Krab, 19 jaar. (Overleden te Alkmaar). Klaas Krab, 20 jaar. Aagje Heere, 71 jaar, wed. van P. J. Dekker. Jan Broek, 75 jaar, wèdnr. van T. Visser. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN Het faillissement van S. van de Gang te Egmond aan Zee is Opgeheven, wagens ge brek aan baten. Het Rode Kruis De afd. Bergen-Schoorl van het Ned. Rode Kruis hield Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer H. L. Baron Taets v. Amerongen haar jaar vergadering in hotel „De Oude Prins". De belangstelling had groter kunnen zijn. De voorzitter wenste Dokter v. Gel der geluk met zijn benoeming tot Ma joor bij het Rode-Kruis-korps. De pen ningmeester, die reeds geruime tijd ziek is, werd een spoedig herstel toe gewenst. Het jaarverslag maakte er met voldoening melding van, dat de transportcolonne zich kan verheugen in het bezit van een eigen kazerne, waar plaats is voor de beide ambu lance-wagens en waar een zolder ge legenheid biedt voor oefenen. De colonne deed weer verdienste lijk werk bij ongelukken en bij repa triëring. In 1949 werden weer de gebruike lijke cursussen gehouden. Voor het alarmeren bij ongelukken was een af doende oplossing gevonden: op 6 plaat sen in de gemeente zijn meldingspos- ten ingericht. Het Rode-Kruis-korps, %at een be langrijk deel uitmaakt van de af deling, is weer uitgebreid met elf nieuw-gediplomeerden. De afdeling telde einde '49 1459 leden. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met 6588,81. De jaarlijkse collecte had opgebracht f 2157,58 tegen f 1200 in net voorafgaande jaar. De bioscoop-col lecte gaf een opbrengst van f 74.64. Na rapport van de fin. commissie volgde décharge van de penning meester. Tot leden van de fin. commissie voor 1950 werden aangewezen de heren C. Knook en J. Chr. Kettenborg. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture van wijlen mevr. Taets v. Ame rongen voorzien door de verkiezing van de heer H. K. Finkensieper. Begrafenis-vereniging voor hef eersf in functie Dinsdagmiddag zagen wij voor het eerst de Begrafenisvereniging „De Rijp—Graft" functie, toen een van onze dorpsgeifoten naar de laatste rustplaats werd gebracht. Een achttal jonge mannen, keurig gekleed, maakten hun opwachting op de Beemster- brug, vanwaar de auto, waarin het stoffelijk overschot werd vervoerd, werd geflankeerd tot de algemene begraafplaats. Met enige trots werden de resultaten van ondernemingsgeest en samenwerking in ogen schouw genomen. Wij mogen het ook een ge luk noemen, dat binnen betrekkelijk korte tijd lot oprichting van een begrafenisverenjiging kon worden overgegaan en tot aankoop van de benodigde uniformen kon worden besloten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelius Th., zoon van A Molenaar en M. L. Zaal. Overleden: Sophia van Voorden, 53 jaar, overleden te Alkmaar. HOOFDPRIJS BERGENS MANNENKOOR. Men verzoekt ons te melden dat de hoofdprijs in de verloting van Bergens Mannenkoor is gevallen op no. 83. Verzameling-Sala als Paasexpositie Zaterdagmiddag om drie uur zal in de kunstzaal van de „Rustende Jager" geopend worden een tentoonstelling van schilderijen uit de Verzameling Sala. De kunsthandelaar-in-ruste Sala, sinds kort in Bergen woonachtig heeft zich op verzoek van het K.C.B. bereid verklaard zijn parti culiere collectie schilderijen te exposeren. Het geldt werk uit de Franse, Haagse en Amster damse scholen, o.m. van Monticelli, Charles Jacque, J. B. Jongkind, Joh. Bosboom, Is. en Josef Israels, Jacob Maris, J. H. Weissen- bruch, Poggenbeek, Suze Bisschop—Robertson, Floris Verster, Bakker—Korff en Mauve. Bij de opening dezer tentoonstelling door mr. A. F. Kamp zal tevens het diploma als ere-lid van het K.C.B. worden uitgereikt aan mevr. M. J. E. Boendermaker—Schoenmaker. De expositie is geopend tot Maandag 17 April, 's middags van 14.30—17.30 en des avonds van 19.30—22 uur. In de gemeente Oudorp, is men thans bezig met leggen van zware kabels. Van het schakelstation van het PEN te Oterleek is de kabel gelegd. Deze komt langs de Slingerdijk in Oudorp. Ver volgens langs de Provinciale weg en t.o. de boerderij van Dekker door het Kanaal „Omval-Huigendijk" om dan verder in de Omloopdijk en een stukje weiland de „Nieuwe-Schermerweg" te bereiken. Op deze weg zal de kabel worden gelegd in 't rijwielpad aan de Noordzijde en wordt dan doorgetrok ken langs de Kanaaldijk, achter het café bij de Friese brug en vervolgens tot ongeveer de groenteveiling te Alk maar. De kabel heeft een capaciteit van 50.000 volt en wordt 1.05 m. diep in de grond gelegd. Dat het leggen van der gelijke kabels in zo'n afwisselend ter rein een zwaar karweitje is, bewijst wel, dat 60 man personeel hiermede bezig is. De aannemer van dit werk is de bekende firma Groot uit de Woude. Pim, Pam en Pont op avontuur in Luilekkerland 39. Pam heeft gelukkig het juiste roept Pim uit, die blij is dat Big Ben woord gevonden om de woedende Big zijn boze bui kwijtgeraakt is. „Je Ben af te leiden. Zodra hij over de hebt, gelijk beste jongen", roept Big rijstebrijberg begon, is het varken Ben uit, zodra hij een likje van de erop af gesneld. „Nu we zullen maar bessensap genomen heeft. „Een voor niet meer overehdat onge- treffelijke combinatie. Zo en nu maar iukje praten", zegt hij zodra hij vak- een klein eindje opzij, dan zal ik zien, kundig een korreltje rijst geproefd wat ik voor jullie doen kan!" En met- heeft. „Die rijst vergoedt veel ahemom niet të zeggen, alles!" „Ja, en vergeet u die bessensap niet", een heeft hij al een flinke hap uit de rijstebrijberg genomen. EHBO-avond De Ned. Ver. EHBO, afd. Langedijk, heeft gisteren de Langedijker ingezete nen weer eens doen zien welk een groot nut deze vereniging afwerpt. In hotel Concordia had zij een pro- paganda-avond belegd waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. De voorzitter der afdeling, de heer Joh. Mol, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, in het bijzonder tot de burgemeester, leden van het gemeentebestuur, doktoren, wijkver pleegsters en het bestuur van het Rode Kruis. Hij wees er op dat de Langedij ker afdeling de zaken goed voor el kaar heeft en in staat ls bij dag en bij nacht hulp te verlenen. In October zal met een nieuwe cursus worden aan gevangen waarvoor men zich bij de secretaresse, mevr. de Vet te Oudkar spel, of bij een der bestuursle den kan opgeven. Overigens zal hier nog andere bekendheid aan worden ge geven. Na nog enige woorden te hebben gericht tot de directeur van de EHBO, de heer Van Roon, en het hoofdbe stuurslid, drs. J. H.* Warmelink werd overgegaan tot de vertoning van enige films, o.a. „Gezonde mensen in een moderne wereld", waarin te zien was hoe men kinderen wel en niet moet kleden, hoe ontspanning voor de huis vrouw onontbeerlijk is enz. Verder werd. aangetoond welk onheil er ge sticht wordt door het verlenen van eerste hulp door mensen die het welis waar goed bedoelen maar ondeskundig zijn, hoe door het ontbreken van de juiste eerste hulp mensen menigmaal voor hun leven ongelukkig worden en met welk een geringe moeite de EH BO-er dit kan voorkomen. Behalve de Oranje Kruis film werd nog gedraaid de film „De afweer van het lichaam te gen infectie" en voorts „Studie in de medicijnen", een Amerikaanse film, waarin op overtuigende wijze het on schatbare werk der medici tot uitdruk king werd gebracht. De heer. Van Roon schetste in een kort woord het werk van de EHBO. In Nederland hebben dagelijks 100 on gelukken per dag plaats, waarvan 3 a 4 met dodelijke afloop. Elke dag ver ongelukt er een kind. Wij hebben, zo zei spr., daarvoor de verantwoordelijk heid. Volg daarom de EHBO-cursus en help zo uw naaste omgeving. In Ne derland daar hoort het zo, in ieder ge zin EHBO. De avond werd door de heer Mol met een kort woord besloten. Op het ogenblik bevinden zich aan de Langedijk 28 gediplomeerde EHBO- krachten. De afdeling, die nu 17 jaar bestaat, heeft 200 donateurs. Laat ieder, zo zei spr., z'n best doen deze getallen op te voeren. De hoorspelen van jan Moraal Velen zullen al wel eens kennis heb ben genomen van de hoorspelen van onze nog jeudige plaatsgenoot Jan Mo raal, waarvan er sinds het begin van het vorig jaar reeds een tiental werden uitgezonden. Hiervan noemen wij o.a. het oorspronkelijke spel „Tussen hemel en aarde", „Per luchtpost", „Mijnheer Potiphar vindt onderdak", „Helden" (vertaling en bewerking van G. B. Shaws „Arms and the man") en het onlangs uitgezonden oorspronkelijke hoorspel „De keizer is een dief". Op het ogenblik maakt Jan Moraal studie van Ibsen en diens werken waar over hij binnenkort in besloten kring een voordracht hoopt te houden en te vens een hoorspel denkt te schrijven (Ingezonden stuk. buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Uitvoering van „Harmonie" Zondagavond gaf de Oost-Graftdij- ker toneelvereniging „Harmonie" in de zaal van de heer J. R. de Haan al daar een openbare üitvoering. Er wa ren vele bewoners van Oost-Graftdijk en omgeving tesamen gekomen om het mooie stuk „Wilde Rozen" van de schrijver Joh. van Eekelen te genieten Nu, de Harmonie is daar op deze avond ten volle m geslaagd, want enige minuten nadat de heer J. de Haan uit West-Graftdijk namens de heer Caton, die door een ongeval op genomen moest worden in het zieken huis, het welkomstwoord had uitge sproken, ging de gehe't zaal op in dit stuk van liefde, leed en hartstocht Alle spelers en speelster deden hun best om in dit moeilijke stuk zoveel mogelijk nadruk te leggen. Natuurlijk was de éen nierin beter dan de ander maar alleen waren vrij goed voor hun taak berekend. De heer Jos. Kool liet als de pleegzoon vanHerman van Wiltvoordon, de president-commissaris Ier N.V. Verenigde Textielfabrieken (J de Haan), zeer goed spel zien en wist het publiek tot het einde te boeien. Na afloop een hartelijk en verdiend applaus. Het kap- en grime-werk was naar behoren, evenals de toneelaan kleding. Natuurlijk ontbrak in de pauze de traditionele verloting niet en na afloop bleef men nog gezellig bij een voor een dansje. TN DE ALKMAARSCHE COURANT van Vrijdag 24 Maart 1950 las ik een inge zonden schrijven onder het opschrift: „Be korten van pijnlijke doodstrijd leidt tot rampzalige gevolgen". De inzender stelt ons het schrikbeeld voor ogen van een ziel, die tengevolge' van het ongeoorloofde ingrijpen van een dokter, ontijdig voor Gods rechterstoel wordt gedaagd, waar door er kans bestaat, dat zij voor eeuwig verloren is. Het is wel een sterk staaltje van het wonderlijk begrip, dat in onze dagen nog bij vele z.g. gelovigen aanwezig is omtrent God en eeuwige rechtvaardig heid. Voor enige tijd werd in een R.Kath. zie kenhuis het lijk van een jonge vrouw (kort voor zij zou zijn bevallen overleden) onmiddellijk na het intreden van de dood opengesneden, opdat de geestelijke door het toedienen van het doopsel de ziel van het ongeboren, doch nog levende kind kon redden van de efbuwige verdoemenis. Zo zou ik kunnen doorgaan. Ik vraag mij af, of het te verwonderen is, dat in onze tijd van algemene ontwikkeling de onkerkelijkheid zo hand over hand toe neemt. Voor ruim tien jaar werd in de Volksvertegenwoordiging 't bekende Gods lasteringswetje aangenomen. Ik weet niet, of dat prul al eens dienst heeft gedaan. Zo niet, dan zal dit waarschijnlijk zijn oor zaak daarin vinden, dat God juist in ker kelijke kringen zo* gruwelijk gelasterd wordt. Het is mijn innige overtuiging, dat juist van dat vasthouden aan wat ik zou willen noemen „de romantek" die in de loop der eeuwen om het geloof is gevloch ten, het met de moraal nog zo droevig ge steld is. Tallozen, enerzijds door het over- drevene, het absurde in die romantiek, anderzijds door wat zich in de wereld af speelt, het spoor bijster geworden, hebben geen vertrouwen meer in een eeuwige rechtvaardigheid. Mijn moeder had haar godsdienstonder wijs ontvangen in haar geboortedorp Kimswerd bij ds. Liefting, een man, die in de jaren omstreeks 1875 in Friesland groot gezag had door de eenvoudige en klare wijze, waarop hij de mensen het geloof In een hogere macht en moraal wist bij te brengen. Met haar aldus opgedane weten schap werd ik weer opgevoed. Zij had een rotsvast vertrouwen in het goede. Na mijn twaalfde jaar werd ik naar de catechisatie gestuurd. Maar al spoedig had ik genoeg van de erfzonde, de genade, en de aartsvaders met hun vreemde streken. Het was me allemaal te ongerijmd. Vanaf dat moment heb ik de kerk en al wat er bij behoorde, op een afstand gehouden. Ik hield me eenvoudig aan wat mijn moeder mij had bijgebracht en was er tevreden mee. Geen moment heb ik ooit getwijfeld aan een macht boven de mensen. En dat deze rechtvaardig was, dat alle menselijke geknoei daar tenslotte toch machteloos tegenover stond, daaraan evenmin. Ik zag die rechtvaardigheid als een natuurwet, ongeveer werkende als de wet van d» zwaartekracht, die het water doet stromen naar het laagste punt, die de lucht doet vloeien naar het vacuum, de gebieden der verlaagde luchtdruk. En naarmate ik ouder werd, zag ik, dat het ganse Heelal is onderworpen aan één grote wet, die van oorzaak en gevolg, de wet van het even wicht. En waar wij deel zijn van het eeuwige, zijn ook wij aan die wet onder worpen. Om gelukkig te zijn, hebben wij slechts te leven in harmonie met het on eindige. Toch wenste ik steeds een meer door slaand bewijs te kunnen leveren van het bestaan van dat hogere tegenover allen, die het tegendeel beweerden, dan door te spreken van de stem in mij. Een logisch bewijs, als in de wiskunde wordt toege past. Ik las wijsgerige werken, maar zij brachten mij niet dat, wat ik zocht, mis schien wel omdat ze vaak in te duistere taal zijn geschreven. Op een keer las ik in een werk van de bekende Zweedse schrijfster Selma Lager- löf: ,,'t Zit hem niet in kaarsen of lam pen en het is niet verborgen in zon of maan, maar het ene nodige is, dat wij ogen hebben, die Gods Heerlijkheid kun nen zien". Ik zocht met nieuwe moed. En ik redeneerde verder: „Als ,wij deel zijn van het eeuwige, moeten wij ook alle ele menten in ons hebben, om volmaakt te kunnen zijn. De mens is in zekere zin dan een product van eigen werken. Dan kun nen we dus, gezien we de aarde ter onzer beschikking hebben, de verantwoording voor het feit, dat de maatschappij ons enerzijds laat zien walgelijke rijkdom, an derzijds vaak nameloze ellende, niet van ons afschuiven. Dan zijn we ook verant woordelijk voor een meer billijke verde ling harer rijkdommen. Dan kunnen en moeten we de oorlog uitbannen, want we reldgebeuren is wereldgericht. Het waren tenslotte de ongerijmdheden in het z.g. fi losofisch materialisme van Karl Marx, die mij de werkelijkheid op eenvoudige wijze voor ogen stelden. Selma Lagerlöf kreeg gelijk. Wij moeten ogen hebben om te zien. ^TOALS BEKEND mag worden geacht, is Marx de ontwerper van het dialectisch, en historisch materialisme. Dialectiek kan worden vertaald als redeneerkunde. Mate rialisme is de leer, dat de materie de eni ge begin- en eindoorzaak is van al wat bestaat. Hiervan uitgaande heeft Marx trachten te beredeneren, dat de wereld een soort van scheikundig retort is, waar in alles zich wetmatig ontwikkelt en voortdurend verandering van kwaliteit on dergaat, tengevolge waarvan deze generlei wereldgeest of eeuwige rechtvaardigheid van node heeft. Nu is de dialectiek (ook wel genoemd de strijd der tegenstellin gen) de enig juiste methode om tot een oplossing van problemen te geraken. Al van de vroegste tijden af heeft men door uitwisseling van gedachten, beraadslagin gen. trachten vast te stellen, wat op een bepaald moment in een bepaald geval nut tig en nodig is. Men is van lieverlede tot de ontdekking gekomen, dat in de natuur alles dialectisch toegaat, d.w.z. dat alles groeit en zich intwikkelt door de strijd der tegensellingen. Het is de grote wijs geer Hegel, die de fundamentele trekken van de dialectiek heeft geformuleerd. Marx redeneerde, dat wanneer ii\ de na tuur alles is onderworpen aan de dialec tiek, dit ook het geval moet zijn met de mens en zijn instellingen. M.a.w. ook in de maatschappij leven de tegenstellingen, is er strijd tussen de mensen en de klas sen. De „klassenstrijd" is dus geen uit vinding van Marx, doch een realiteit. In en door die strijd bevorderen we de maatschappelijke vooruitgang. Er is een steeds levende drang tot verandering, op welk terrein ook. Dat Marx hier logisch redeneert, valt niet tegen te spreken. An ders wordt dit, wanneer hij de dialectiek loslaat en zonder commentaar overgaat van zijn dialectisch naar zijn z.g. filoso fisch materialisme. Dit laatste komt hier op neer, dat hij beweert, dat ons bewust zijn en denken een product is van een stoffelijklichaamsdeel, de hersenen, en dat de materie niet een product is van de geest, doch de geest het hoogste pro- ducht is van de materie. Het bewustzijn zou dan slechts een weerspiegeling zijn van „het zijn", het wereldbeeld 't beeld, hoe de materie zich beweegt en hoe de materie denkt- In dit verband zouden de hersenen het orgaan zijn van het denken Marx zegt woordelijk: „Voor Hegel is het proces van het denken, dat hij zelfs ohder de naam van „idee" in een zelfstandig subject verandert, de demiurg schep per van de werkelijkheid, die slechts de uiterlijke verschijning daarvan vorml Bij mij is daarentegen het idiële niets an ders dan het in het mensenhoofd omgezet te en overgezette materiële." Hier is Marx iin tegensprak met zichzelf en wordt hij meta-physisch, d.w.z. dat hij gelooft in het wonder. Immers, in strijd met de weten schap neemt hij hier aan, dat het „iet" kan komen uit het „niet", want de rede zou voortkomen uit de redeloosheid. Daarnaast zet hij zijn ganse dialectiek Overboord. Marx beschouwt n.l. de na tuur als één samenhangend geheel, waar in de voorwerpen en verschijnselen met elkaa^ verbonden, van elkaar afhankelijk zijn en elkaar vooronderstellen. Een zeer logische en begrijpelijke opvatting, voor de juistheid waarvan de natuur zelf het levend bewijs is. In tegenspraak hiermede is echter, dat terwijl bij de menselijke arbeid het den ken vooraf gaat, volgens Marx en ook Engels bij de materie alles gaat in om gekeerde volgorde. Zij toch beschouwen de mens als hoogste product der materie. Maar, zeggen zij, niet vpor dat deze de materie met dat hoogste product is ge reed gekomen, is er sprake van denken. Immers, dat kan slechts geschieden door middel van een bepaald orgaan van dat product, in dit geval de menselijke her senen. Wanneer de mens zich pas een voorstelling zou kunnen maken van het geen hij tot stand wil brengen na het gereedkomen van zijn arbeid, vermoed ik, dat de ontwikkeling der mensheid zich nog in haar beginstadium zou bevinden. Wanneer zoals Marx terecht beweert in de natuur het één het andere vooron derstelt, moet de conclusie zijn, dat in de natuur niets tot stand komt, zonder dat dit tevoren is overdacht. M.a.w. wat wij dus verstaan onder materie, moet zijn, beter gezegd i s het wereldbewustzijn, de rede, wat insluit de eeuwige gerech tigheid. Volgens het gewone spraakgebruik „God". Waar de mens alles, wat voor zijn in standhouding nodig is, t.w. zuurstof, voedsel, licht, kracht, enz. ontleent aan de natuur, volgt hieruit logisch, dat hij daaraan ook ontleent zijn denkbeelden. Zijn denken is in wezen niets anders, dan het dialectisch beschouwen van beelden, door zijn wil ontleent aan de materie, het wereldbewustzijn. De hersenen worden hierbij gebezigd als ontvanger. Zo heb ik het ervaren vanaf het moment, dat ik over deze kwestie mijn gedachten liet gaan. De hersenen hebben dus geen schep pend, slechts een actief vermogen. Uit dit alles zien we dus, dat de mens niet is „heer der schepping", doch dat hij slechts vervult een secundaire functie, al zijn grootspraak ten spijt. Zo hoort men wel eens beweren, dat de mens bezig is de natuur te veranderen, b.v. door het op grote schaal aanplanten van bos, als het omleiden van rivieren en dergelijke. Die bewering is een enormi teit, getuigende van grenzeloze zelfover schatting. Al wat de mens doet is slechts gebruik maken van de mogelijkheden, die de natuur biedt. De wijze waarop hij dit doet. komt echter geheel voor zijn verant woording. Bergen. J. BROERSMA Oranje-vereniging De Oranjevereniging te Broek op Langendijk zal bijeenkomen in de zaal van de heer De Boer op. Vrijdag, 14 April a.s., 's avonds te halt acht. Hoewel het niet in de bedoeling ligt met de komende nationale feestdagen grootse feesten op touw te zetten, wil deze dagen niet geheel onopgemerkt voorbij laten gaan. De plannen dia hiervoor bestaan zullen in de verga dering van 14 April ter sprake worden gebracht. EEN NIEUWE REVUE VOOR HET WITTE KRUIS De bekende Jan van Alfen te Broek op Langendijk heeft op zich genomen een jubileumrevue te maken voor de Noordhollandse Ver. „Het Witte Kruis" ter gelegenheid van het 75-jarig be staan. In September zal de revue on der leiding van de heer Vóórhaar uit Alkmaar worden opgevoerd. De schoolvoetbalcommissie Langedijk en Om streken heeft het plan opgevat jaarlijks tijdens de Paasvacantie schoolwedstrijden de organi seren tussen de scholen uit Sint Pancras, Lan gedijk, Koedijk en Heerhugowaard. Deze wed strijden worden georganiseerd in KNVB-ver- band, evenals in alle andere centra's van ons land. De wedstrijden zullen dit jaar gehouden worden op het voetbaltcrrein van de vereni ging „VRONE". Aan de, van 11 April tot en met 15 April te houden wedstrijden zullen deelnemen: CKr. en O.L.S. te Sint Pancras; Chr. en O.L. School te Heerhug'owaard; O.L.S. te Broek op Langendijk; O.L.S. te Noord-Scharwoude; O.L.S. te Koedijk en O.L.S. t© Oudkarspel. Op Zaterdag 15 April a.s. zal de finale ge speeld worden, waarna prijsuitreiking. De wedstrijden, evenals de algehele leiding, is in handen van het onaèrwijzend personeel. BURGERLIJKE STAND Geboren Hinke, dochter van Abr. Smit en M. Kamp. Jan, zoon van Abr. Smit en M. Kamp. Hendrikus, zoon van H. de Waal en M. Kamminga. Jan P., zoon van P. Vos en A. Kuitwaard. Ondertrouwd: D. M. Eilander (won. te Den Helder) en A. J. Bruin. G. Schaak (won. te Koedijk) en N. Groen. J. J. Mul der en U. M. Kerkoerle (won. te Alkmaar). Getrouwd: J. Kok en A. T. Groen. D. M. Eilander (won. te Den Helder) en A. J. Bruin. G. Schaak (won. te Koedijk) ea N. Groen. Overleden: Ga'ietje Hekel, 76 jaar, weduwe van J. Roos. Echtscheidingen: ingeschreven de echtscheiding van G. de Waal en L. A. Vos. BLOEDAFNEMING GAAT NIET DOOR De in deze gemeente aangekondigde bloed- afneming ten dienst van het Ned. Rode Kruis heeft geen doorgang kunnen vinden door een te geringe belangstelling. Hoewel op een aan melding van honderd personen gerekend was, hebben slechts een dertigtal zich beschikbaar gesteld voor dit zeer menslievend doel. Geboren: Gerardus C. M., z. v. G. Bruin en Th. L. van den Bosch, Verlaat 32; Franciscus C. T„ z. v. G. Th. A. Specker en A. Bot, Sportlaan 3; Johanna C. M.t d. v. H. J. Groot en M. M. E. Boots, Mid denweg 243; Gerardus A., z. v. N. Groot en Cath. M. Bos, Laanderweg 5; Johannes A., z. v. C. P. Zuurbier en G. A. Groot, Middenweg 538; Adrianus W. M„ z. v. N. Bijvoet en E. Smit, Rustenburgerweg 42; Gerardus H. J„ z. v. C. J. Spaan en J. M. van Horick, Rustenburgerweg 29; Hen drica J., d. v. H. Ydeman en M. MooiJ, Middenweg 293; Cecilia J. M„ d. v. W. L. Schilder en M. Beerepoot, Jan Glynisweg 5; Theodorus J. L„ z. v. G. Veldman en M. Ursem, Hasselaarsweg. 10; Adriana H., d. v. Ant. Loos en E. Brieffies, Linden- laan 14; Maria Christina, d. v. B. H. Ruh* land en Chr. Brussel, Stationsweg 102. Ondertrouwd: Adrianus Petrus de Goede en Anna Appelman; Jacob Swart (Langedijk) en Elizabeth Annie Mantel. Getrouwd: Jacob van Slooten en Alida de Leeuw (Alkmaar). Overleden: Cornelis Vlaar, echtge- note van Aaltje Heilig, 75 jaar; Dirk Heemna, weduwn. van Antje de Groot, 89 jaar; Johan George Frederik Dekker, oud twee dagen. Van komen en gaan Ingekomen: Karei Beumkes, Mid denweg 14; Nicolaas Danenberg, Frik 5j Hester C. A. Jansen, Middenweg 198; Coen- raad Entius, Middenweg 312; Nicolaas J. Beers, 4e Kil 8; Petrus Smit, Oostdijk 61; Simon N. Blokdijk, Stationsplein 5; Nellie van der Hllst (echtgen. v. Harmsen), Mid denweg 134; Klaas Langedijk, Westdijk 20; Maria Bakker, Middenweg 562; Th. M. van der Heuvel, Middenweg 308. Vertrokken: Maria Lagrand, Gast huislaan 180 rd, Haarlem; Franciscus A. Schut, Seminarieweg 26, Nieuw-Ginniken; Theodorus J. Burger, Valkenierla'an 160, Breda; Arend J. de Krijger, Westerstraat 10, Amersfoort; Roeberta J. Bosch, Mient- weg 22 Winkel; Joh. Post, echtg. v. Hoo- geheide. Parallelweg 64, Den Helder; Pe trus Postma, Hensbroek A 27; Petrus Cornelis Groot, Hoeverweg 453, Egmond- Binnen: Dirk Wiering, Grintweg 189, Wa- geningen: Lecntje Ploeger (wed. K. Stolp), Hensbroek C 2; Agnes M. M. Klaver, Hoogwoud G 61: Cornelis L. Groot, Oude- dijk, Schoorl; Albertus Peters, Pr. Hen drikplantsoen 26. Zaandam; G. P. L, A. de Vries, Uccle (Belgie); Dirk Welner, H. Mandeweg 160, Beverwijk; Geertje Koe dijk, Bovenweg 231, St. Pancras: Theodo rus Vreeker, Bordeaux (Frankrijk); Cor nelis Peereboom, Stratingsplantsoen 80 rd. Velsen. Martha M, Schut, Stetweg 35, Cas tricum: Elisabeth ^h. Biersteker, Zijde wind 187, Oude Niedorp. De Russische missie in de hoofd stad van Buiten Mongolië en de Mon goolse missie te Moskou zijn verheven tot de rang van ambassade.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3