Maandag motorraces te Alkmaar Commissie-Langemeijer stelt een nieuwe regeling voor McCloy over het Duitse probleem Meer gelden voor de luchtmacht Zuivelproductie sterk gestegen Tito zal omvergeworpen worden Sport ii t kort Meiz_Rustenbl Vijl-en-vijfiig coureurs aan de siart Grote belangstelling en spannende wedstrijden verwacht Engeland krijgt zijn zesde atoomfabriek Erg opgeblazen, zegt de premier van Z.-Rhodesia Amerika sterkste militaire macht Nederlandse ministers zijn zeer tevreden fl WOENSDAG 5 APRIL 1950 Recordverbetering voor het startschot valt C JjOG vóór het eerste startschot in de motorraces, welke op Maandag 10 April (Tweede Paasdag) op het Alkmaarse Sportpark gehouden worden, gevallen is, is reeds een record gebroken. Niet minder dan 55 renners hebben voor de wedstrijden ingeschreven, w.o. de beste jnotorcoureurs van Nederland. Tot nu toe bedroeg het record aantal inschrijvingen voor de Alkmaarse lange baan- wedstrjjden 45. Geziin de belangstelling bij de vóórverkoop mag verwacht wor den, dat het aantal bezoekers vele duizenden zal tellen. Of het cijfer van 13241 van 1949 bereikt zal worden dient te worden afgewacht, doch is zeker niet on mogelijk. reurs eveneens in drie series zullen uitmaken wie voor de herkansing en de finale in aanmerking komen. Het grote aantal inschrijvingen is oorzaak, dat de klasse der „bromvliegen" 250 cc is vervallen. In de 350 cc ju niores komen acht renners aan de start. Massaal bezoek JTVENALS vorige jaren'zijn ook nu uitgebreide maatregelen genomen om bij het te verwachten massale be zoek alles zo goed en snel mogelijk -te laten verlopen. Het publiek kan hiertoe in zijn eigen belang bijdragen door toe gangsbewijzen in voorverkoop te ne men, de aanwijzingen van de politie stipt op te volgen en in het bezit zijnde van een kaart gebruik te maken van de passages ter weerszijden van de kas sa's. In de bocht bij de Renstal is met behulp van 200 m3 zand een talud! van vier meter gemaakt, zodat ook daar een groot aantal toeschouwers de races kan volgen. Achter de onoverdekte tribunes LIET zal Maandag in Alkmaar geducht spannen. Twee en twintig seniores, w.o. de Nederlandse Speedway-kam pioen Tinus Metselaar uit Limmen, de cracks Bosman, Van Aartsen, Hartman, Cordang, Cops, de Amsterdammer Boef, Iesberts, de Limburger Bisschops uit Venlo en de oude houwdegen Van Dijk zullen bij de openings-races hun krach ten meten. Voorspellingen zijn niet te (naken. Het is de eerste wedstrijd in het seizoen en daarbij hebben thans bijna alle renners nieuwe Jap-motoren aangeschaft en zijn verscheidene deel nemers mede met het oog op toekom stige wedstrijden op de Duitse banen ertoe overgegaan hun motor van een verend achterframe te voorzien. De 500 cc-klasse seniores, die in verband met het grote aantal deelnemers in drie series, een herkansing en een finale verreden wordt, krijgt nog een inter nationaal karakter door het rijden van de in Den Haag woonachtige Engels man Al Collin. Zes seniores starten in de 350 cc-klasse. pROTE belangstelling zal uitgaan naar het veld juniores, dat 27 verschil lende namen vermeldt. Daarbij bevin den zich de oude bekenden Hulst uit Oostzaan, De Vreugde uit Amsterdam, de hoofdstedeling Bisschop, Romijn, Jonker en Verhoef. Zij zullen trachten nieuwe sterren aan de motorhemel de weg naar succes te versperren. Tijdens de wekelijkse training in Lisse zijn verschillende veelbelovende jongeren opgevallen, waarvoor de speciale aan dacht van het publiek gevraagd wordt. Hiertoe behoren de Noord-Hollander C. Bijman uit Wognum en Bobby Kroon uit Den Haag, die met de overige cou- Het Britse ministerie van Bevoorra ding heeft officieel te Londen meege deeld, dat Engeland een nieuw station voor de opwekking van atoomenergie zal krijgen. De bouw van het nieuwe station, dat te Aldermaston bij Reading in Berkshire zal komen, zal verschil lende jaren duren. Dit zal de zesde Engelse atoom- fabriek zijn. Vier werken er al en de vijfde is op het ogenblik nog in aan bouw. Het tot dusver belangrijkste atoom centrum is te Didcot in Berkshire, waar de krachtigste cyclotron van Europa staat. Deze fabriek produceert radio active isotopen voor medische, indus triële en wetenschappelijke doeleinden. Ook worden er kleine hoeveelheden plutonium gemaakt. Ministers van het Brussels Verdrag bijeen De vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de mogendheden, die zijn aangesloten bij het verdrag van Brus sel, zullen 16 en 17 April te Brussel bijeenkomen voor hun achtste periode bijeenkomst zijn. De ministers van de fensie en financiën der vijf landen zul len gedurende een deel van de confe rentie tegenwoordig zijn. Ter bespreking komen de moeilijk heden bij de verdeling van de uitga ven, die in het kader van het strate gische plan der landen van de Weste lijke Unie moeten worden gedaan. is een pad aangelegd, waarlangs deze bezoekers hun plaatsen kunnen berei ken. Vermelden wij ten slotte, dat de programmaboekjes belangrijk zijn uit gebreid en ten gerieve van het publiek op overzichtelijke wijze zijn samenge steld. Vijfduizend Russen in Sjanghai Een Chinees zakenman, die uit Sjang hai te Hongkong is aangekomen, heeft verklaard, dat de meeste Russische ad viseurs en technici, ten getale van vier vijfduizend, die in Sjanghai verblij ven, zijn ondergebracht in een speciaal kamp op het vliegveld Loengwa. Vol gens de reiziger bevinden zich geen Sowjetsoldaten in uniform in de stad. Het was moeilijk te weten te komen wat de Russen op het vliegveld doen, daar het uitsluitend door hen wordt bewaakt en niemand er toegang heeft. Russische kanonniers in burger bedie nen de afweerbatterijen op en rondom het vliegveld. Prinses Wilhelmina zal spreken voor de jonge Kerk Op de toondag van de Jonge Kerk, op Tweede Paasdag te Apeldoorn, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina tot' de jonge lidmaten spreken. Haar toespraak zal 's middags tussen 17.15 en 17.45 uur door het 1KOR worden uitgezonden. De organisatie der politie Oude strijdvraag bleef onbetwist Verschenen is het rapport van de commiseie-Langemeijer, die voorstellen had te ontwerpen voor een meer be vredigende organisatie van de politie in Nederland. Het bestaat uit een meer derheids- en een minderheidsrapport en bevat verder een nota van vijf le den, die weliswaar een afwijkende me ning op een aantal punten koesteren, doch zich uiteindelijk achter de meer derheid scharen. Men is het er over eens, dat de plaat selijke politiecorpsen niet in de oude vorm moeten terugkeren. De behoeften van justitie en bestuur moeten, voor wat betreft hun invloed op de politie, met elkaar in overeenstemming wor den gebracht. Er is door dë meerder heid een regeling ontworpen, die zo veel mogelijk overeenstemming tussen die organen tracht te waarborgen. Er is een samenwerking tussen de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justi tie ontworpen, die nog nooit eerder in wetsvorm is gegoten. Het gemeentelijke recherche-appa raat moet in sterke mate aan de minis ter van Justitie worden gebonden. Voorts moeten er een algemene politie en een aantal gemeentelijke corpsen zijn. De instelling van een rijkscom missie van advies wordt in overweging gegeven. Deze zal het aantal gemeen ten met eigen politie nader moeten be palen. De minderheid der commissie wenst de instelling van een gewestelijke po litie, die wel onder decommissaris der Gezin van 18 personen naar Canada De heer M. C. van Aert uit Leur (bij Breda), die 43 jaar oud is, gaat half April met zijn vrouw en zestien kinderen, waarvan de oudste 17 jaar is, scheep naar Canada. Zijn standpunt, „Och hier had ik goed mijn brood, maar ik moet toch ook om de kinderen denken". De heer Van Aert is landbouwer Hij is er van overtuigd, dat hij zich en zijn kinde ren in Canada een bestaan zal weten te scheppen. Leiders van de Hindoe Mahasabha gearresteerd Te Bombay ziin de 67-jarige Vinajak Damodar SaOarker, oud-voorzitter van de Hindoe Mahasabha en acht andere leiders van de beweging gearresteerd. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat de arrestaties verricht zijn- op grond van de wet inzake de preven tieve hechtenis „in het belang van de openbare veiligheid". De leiders van de Hindoe Mahasabha hebben herhaalde lijk geweigerd de deling van Voor indie te erkennen en eisen de vereni ging van India en Pakistan. Savarkar. een oude revolutionnair die tijdens het Britse regiem in Voor-Indie gedurende 14 jaar gedeporteerd is geweest, heeft ook enige tijd gevangen gezeten in ver band met de moord op Mahatma Gandhi. Kwestie Seretse Khama Sir Godfrey Huggins, de premier van Zuid-Rhodesie heeft te Londen ver klaard, dat de kwestie-Seretse Khama naar zijn mening „sterk' opgeblazen is. Sommige verklaringen waren „geheel onwaar". Hij meende, dat de stam van Seretse Khama moest kiezen tussen twee kwaden: Seretse, die met een blanke vrouw is getrouwd en de re gent. Het is zinloos, zei hij, politieke verantwoordelijkheid op te dringen aan een volk, dat nog tracht zijn pro blemen op te lossen door „de ingewan den van een geit te bestuderen". „Professor" Pootjes is ernstig ziek „Professor" J. W. P. Pootjes, die we gens bevordering van desertie nu reeds acht maanden in voorarrest heeft door gebracht en wiens proces in Maart tot 15 Juni werd aangehouden in afwach ting van een nieuw psychiatrisch rap port, is volgens zijn verdediger mr Benno Stokvis ernstig ziek. Hij veiv blijft in de psychiatrische kliniek van het huis van bewaring te Utrecht en zou lijden aan een ernstige depressie. Mr. Stokvis heeft daarom de vijfde kamer van de Amsterdamse arrondis sementsrechtbank verzocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Telegrammen voor militairen op troepenschepen Met de Nederlandse troepen, die met de Amerikaanse troepenschepen „Gene ral Stuart Heintzelman", „General Muir", „General Ballou", „General Sturgis", „General Greely", „General Stewart", „General Howze" en „Gene ral Black" worden vervoerd kunnen radiobrieftelegrammen worden gewis seld via het Nederlandse kuststation Scheveningen-radio tegen het zelfde ta rief als geldt in het verkeer met Ne derlandse schepen.' koningin staat, doch niet uit de provin ciale kassen wordt betaald. Zij meent, dat het mogelijk is, een onderscheid te maken tussen de justitiële en de be stuurlijke taak der politie en wil de verantwoordelijkheid voor de handha ving van orde en rust geheel en al in de sfeêr van het burgerlijke bestuur (minister van Binnenlandse Zaken) houden. Allerwege zal dus gemeente lijke of gewestelijke politie moeten zijn, met daarnaast de rijkspolitie als eigen opsporingsorgaan, en tevens be last met andere, speciale taken, en de koninklijke marechaussee als militaire politie en voor de bewaking van het Koninklijk Huis, bescherming staats geheimen, grensbewaking e.d. Voorts wil de minderheid de opspo ringsbevoegdheid van de gemeentelijke en gewestelijke politie in principe tot het gehele land uitbreiden. De Engelse rivale van mevrouw Fanny BlankersKoen, mevrouw Maureen DysonGardner, heeft thans, na de geboorte van haar zoon Timothy, haar training weer hervat. Evenals Fanny Blankers traint ook zij bij haar echtgenoot. Maureen en Goeffrey Dyson nemen een horde tijdens a« training in Motspur Park, Surrey. Wij zullen in Berlijn blijven. De com munisten zullen er niet in slagen de stad ln banden te krijgen. De vrije mannen en vrouwen van de stad zullen het niet toestaan en wij evenmin, aldus de Amerikaaise Hoge Commissaris voor Duitsland, John McCloy, Dinsdagavond in een rede te Londen. Hij beschuldig de het Kremlin er van de kloof tussen het Oosten en het Westen in Duitsland te verbreden met gebruikmaking van nazi-methoden. Ondanks hun plechtige belofte het Duitse militarisme uit te bannen, leidden zij een Duits leger in de Oostelijke zone op onder het mom van een politiemacht. Teneinde de groei van de democratie te bevorderen heeft het Duitse volk „aanzienlijke bevoegdheden en verant woordelijkheden" gekregen. Niettemin hebben de geallieerden zich nog be langrijke bevoegdheden voorbehouden. In geval van een werkelijke dreiging zouden zij alle of een gedeelte van de macht, die zij prijsgaven, weer aan zich kunnen trekken, aldus McCloy. Het belangrijkste aspect van het vraagstuk was volgens McCloy de psy chologische en geestelijke factor. Van het uiterste belang was een werkelijke Europese gemeenschap. Het Westen had thans nog de gelegenheid zich te verenigen voor zijn eigen verdediging. Voorzitter commissie voor strijdkrachten der V.S. vraagt: Carl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft er bq het Congres op aangedron gen 583.289.211 dollar meer uit te trekken voor de luchtstrijdkrachten en de marine-luchtvaart der Ver. Staten, „opdat deze het hoofd kunnen bieden aan de bedreiging van een bliksemoorlog met atoombommen". De regering heeft voor de Amerikaanse strijdkrachten in totaal een bedrag van 13.911 millioen dollar uitgetrokken, doch volgens Vinson is het aandeel hiervan voor de lucht strijdkrachten dermate onvoldoende, dat zjj indien niet meer gelden voor haar ter beschikking worden gesteld, „in de kiem zullen worden gesmoord". „Iedereen weet, dat de Sowjetunie bezig is de grootste luchtmacht van de wereld te bouwen. Waarom? Om haar te gebruiken wanneer hun „dag van Pearl Harbour" die zij zorgvuldig de beschikking te geven over een uit 48 groepen samengestelde moderne luchtmacht en een geheel aan de eisen van de moderne oorlogvoering aange paste marine-luchtmacht. „Worden deze gelden niet beschik- genoeg zullen berekenen - is aange- baar eld besloot yins dan za] hfA b" Qtt' broken' Vinson wil ook voor de vloot 383.289.211 dollar meer ter beschikking stellen. Volgens Vinson zijn deze be dragen nodig om de Verenigde Staten de Amerikaanse luchtmacht in 1956 slechts over 42 moderne vliegtuiggroe- pen beschikken, terwijl de marine luchtmacht 1349 nieuwe vliegtuigen te weinig zal hebben' Reeds twee maal in de laatste paar weken kwamen communistische jon geren uit de Russische sector van Berlijn bijeen bij de grens van de weste- 'ijke sectoren en schreeuwden uitdagingen aan het adres van de westelijke bezettingsautoriteiten. De Westberlijnse politie heeft daarna een stuk van ngeveer 200 meter langs de oost-west grens, bij de plaats der bijeen komsten in de Russische sector, afgezet. De communisten, die geen kans zagen hun pamfletten in de Westelijke sector van Berlijn uit te strooien, wierpen te daarom moor naar de politiemannen. Morgen zou het te laat kunnen zijn. Zonder een effective Europese Unie scheen een permanente oplossing van het Duitse vraagstuk niet mogelijk, zo besloot McCloy. Monty Aan het diner voerde ook veldmaar schalk Montgomery het woord. Hij zeide, dat de V.S. thans de sterkste mi litaire macht in de wereld waren, die de grootste productiecapaciteit bezaten, welke de wereld ooit gekend had. De V.S., aldus Montgomery, dienden een overheersende rol in het behoud van de vrede te spelen en dienden zich ver antwoordelijk te stellen voor het te weegbrengen van een „economisch uit dijend heelal". Jaarcijfers over 1949 De Bond van Coöperatieve Zuivel- verkoopvernigingen heeft het jaarver slag over 1949 gepubliceerd, waaruit blijkt, dat dat jaar voor de Neder landse zuivelproductie en -afzet een in vele opzichten een gunstig jaar is ge weest. Productie en uitvoer toonden een aanzienlijke stijging. De totale deviezen- opbrengst was ruim f 557 millioen te gen f 231 millioen een jaar daarvoor. Een zeer aanzienlijk deel van de uit voer was gericht op landen met hards valuta. Hoge tariefmuren maken va» Amerika en Canada een uitzondering. De totale boterproductie was 83.900 ton, de export bedroeg 53.400 ton, waarvan 16.600 ton naar Engeland, 14.400 ton naar Belgie en Luxemburg, 11.100 ton naar Frankrijk, 3800 ton naar Italië en 3700 ton naar Zwitser land. De Nederlandse kaasproductie van 128.000 ton overschreed de ge middelde jaarproductie van de dertiger jaren met 7000 ton. Niet minder dan 62.000 ton werd uitgevoerd. De geza menlijke omzet van de leden van de B.C.Z.V. was 40.4 millioen kilo boter, 48.3 millioen kilo kaas en 6.7 millioen kilo melkproducten. In 1948 waren deze cijfers resp. 25.3, 33.7 en 4 millioen kilo. Borstbeeld van Troelstra in de Tweede Kamer Het comité gedenkteken-Troelstra is voornemens op Donderdag 27 April, 's middags om vijf uur, een borstbeeld van wijlen mr. P. J. Troelstra gebeeld houwd door Titus Leeser, aan de Tweede Kamer aan te bieden. De aan bieding zal plaats vinden in de rook kamer van het gebouw der Kamer. De trustschapsraad van de V.N. heeft zonder oppositie haar enigszins gewijzigde versie van het statuut van 1948 voor de internationalisatie van Jeruzalem en omgeving aangenomen. Worosjilof sprak in Boedapest De Sowjetmaarschalk Worosjilof, die ter viering van de bevrijding van Hongarije op 4 April 1945 een bezoek aan Boedapest brengt, verklaarde Maandag, dat de „plannen der imperia listen ten dode zijn opgeschreven" en dat „geen atoom- of waterstofbommen ons zullen verhinderen de strijd voor de vrede voort te zetten". Worosjilof, die lid is van 't politburo der Russische communistische partij, voorspelde, dat Tito omvergeworpen zou worden en dat het Joegoslavische volk zijn plaats weer „in het kamp van de vrede" zou innemen. De Unieconlereniie De ministers Lieftinck en Van Maarseveen zijn gistermiddag om streeks half vier met de Constellation Maastricht op Schiphol Uit Djakarta aangekomen. Zij keerden van de Unie-conferentie terug. Beide minis ters toonden zich zeer tevreden over de resultaten der besprekingen. Wij hadden gedacht, zo zei minister Van Maarseveen, dat deze eerste conferen tie een zoeken en tasten zou worden. Zij heeft echter zeer belangrijke re sultaten opgeleverd. De geest was uitstekend, beter zelfs dan op een Benelux-conferentie, die toch altijd door een uitstekende harmonie wordt gekenmerkt. SCHERPERE CONTROLE VAN DE GEALLIEERDEN OP DE WESTDUITSE STAALINDUSTRIE? Industriële kringen te Dusseldorp maken zich ernstig zorgen over teke nen, waaruit men meent te moeten af leiden, dat de geallieerde controle op de Westduitse staalproductie scherper zal worden dan men tot dusverre had verwacht. MUSICUS KURT WEILL OVERLEDEN Kurt Weill, die de muziek voor de Duitse versie van de „Drie Stuivers Opera" schreef, is te New York op 50- jarige leeftijd overleden. In de Ver. Staten schreef Weill muziek voor ver schillende stukken, onder andere voor: „Lady in the dark" en „One tooch of Venus". De grote parade, die gisteren te Boe dapest werd gehouden, werd bijge woond door Michail Soeslof, de secre taris van het centrale comité der Rus sische partij en communistische partij leiders uit twintig andere landen. Overzicht markt Purmerend Het was Dinsdag Paasmarkt. In ver band met het feit, dat de slagers hun klanten met de feestdagen graag iets goeds willen aanbieden, werden soms hoge prijzen betaald. De prima vette koeien waren duur, enkele brachten het tot f 3 per kg. De afloop van da markt was minder goed. Ook met de geldekoeien ging het niet zo vlot als vorige week, al zal ten slotte alles wel aan de man gebracht zijn. Met de verse melkkoeien ging het maar heel kalm aan. Wat het jonvee betreft, er was voor een goed gebruiksbeest nog wel animo. Het aanbod van nuchtere kal veren was minder, maar voor de slacht waren de prijzen iets lager. Voor het leven daarentegen was de vraag heel goed, 'oor een goede fokker werden ook hoge prijzen gegeven. Er waren weer vele zware slachtstieren, die vrij vlug verkocht konden worden. Voor de weiderij als voor de fokkers werden hoge prijzen uitgelegd. De enkele Paas- lammetjes vonden vlug een koper. Met de bokken en geiten een stugge boel. De vette varkensmarkt zette heel stil in. Voor zware varkens werd in de vroegte f 1.66 per kg betaald, hetgeen geleidelijk afliep tot f 1.60, lichtere soorten nog minder. Met de biggen was het heel stug en stroef, evenals met de fokzeugen. PURMEREND, 4 April 1950. Aange voerd 951 runderen waaronder: 201 Vette koeien f 2f 2.90 per kg, handel begin stug en duur; 204 Melk- en kalf- koeien f 550f 1025 (kalm); 462 Gelde koeien f 490—f 720 (stugger); 27 Pinken f 425f 630 (kalm); 41 Graskalveren f 210—f 375, kalm; 1241 Nuchtere kal veren: fok f 50f 105 (vlug) en slacht f 30f 75 (stugger); 16 Stieren f 650 f 1900 (goed); 590 Schapen: weide f 62.50—f 100 (goed) en fok f 80—f 150 (goed); 72 Bokken en Geiten f 10f 60 (stug); 142 Vette varkens f 1.60f 1.66 per kg (afloop minder); 823 Schrammen en Biggen, resp.: f 45—f 60 en f 25f 45 (heel stug); 10 Fokzeugen f 235f 345 (stug); 43 Paarden f 625f 875 (stug). Totaal 3872 stuks vee. Pluimveemarkt. 750 Konijnen f 1 f 8.50 per stuk; 12000 Kipeieren 1011 cent. 8000 Eendeieren 7 3/4 cent. Alles per stuk. Ook dit jaar zal het Nederlands Olympische Comité wederom nationale vijfkampen organiseren. De vijfkam pen, welke van 17 tot en met 21 Juli n Amersfoort worden gehouden, bestaan uit de onderdelen paardrijden of mo- torterreinrijden of handgranaatwerpen, schermen, schieten, zwemmen en veld loop. Bij wijze van proef is het motor- terreinrijden dit jaar aan de nummers toegevoegd. Gisteravond is in Amsterdam de laatste partij gespeeld om het persoon lijk damkampioenschap van Neder land 1950 tussen de Amsterdammers Metz en Rustenburg, welke in remise eindigde. De eindstand is: 1. Roozen- burg 16 pnt.; 2.. Van Dijk 14 pnt.; 3. en 4. Gordijn en Keiler beiden 13 pnt.; 5. De Jongh 12 pniq 6. Mets 11 pnt.| T. en Weer Nationale Vijfkamp urg remise ci i 'i weer ivdxiondie 8. Ligthart en Vos beiden 10 pnt.; 9. Ri stenburg 9 pnt.; 10 t.m. 12. Van der Staay, Suyk en Dukel allen 8 pnt. De Britse kampioen bantamge- wicht Danny O'Sullyvan, boksend in de vedergewicht klase, heeff in 8 ronden op punten gewonnen van de Franse vedergewichtkampioen Francis Bon- nardel. In de eerste ronde van het heren dubbelspel van het Paastournooi, te Mcnte Carlo, hebben Bolelli en Cochet (Frankrijk) van enze landgenoten Dehnert en Wiegers gewonneh met 6-0, 6—1. De stand in het biljarttournooi om de Marathon-beker is 1. Van de Pol, 4 matchpunten uit 2 partijen; 2. De Ruy- ter. 4 uit 3; 3 K-uythof, 4 uit 3; 4. Metz, 2 uit 3; S. Franken, 2 uit 3 jiin |||i h

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7