Nog beheerst Abdul Aziz Makassar Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Minister Wijers gaat heen Verantwoordelijke personen nog op hoge ambtelijke posten ZoonvanTatarescu zou ontvoerd zijn Het wachten is op een besluit van de liberale partij Vrijdag 7 April 1950 147e Jaargang No. 83 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Rusi in stad en omgeving weergekeerd Aziz weigert naar Djakarta te gaan Op medisch advies Al twee millioen koperen centen ontvangen Weerbericht Foster Dulles wordt de adviseur van Acheson Wordt Westerling toch uitgeleverd Hij blijft in arrest Urn uit Indonesië op 29 April naar de Dam Wordt tegen hen ook opgetreden Hersengymnastiek bij de kantonrechter Haar weigering is echter waarsch/j Dan kan het Pasen zijn! BUREAU ADMINISTRATIE Voördam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De rust in Makassar is thans weergekeerd. Abdul Aziz heeft er nog de macht in handen, maar gevochten wordt er niet meer. Hoewel hü en zijn man schappen buiten de wet zullen worden gesteld, wanneer zij zich niet onder werpen aan de bevelen van Djakarta, hebben zij nog op geen enkele wjjze doen blijken, dat zij zich hiernaar inderdaad zullen richten. Abdul Aziz heeft althans geen gehoor gegeven aan het verzoek van de regering der RIS, om zich te komen verantwoorden voor hetgeen er in Makassar is voorgevallen. Aziz zelf noemde trouwens de gebeurtenissen een gevolg van een misverstand. commandant zijn vertrokken, Aziz is in Makassar gebleven. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven, een schriftelijk verslag tezenden. De Nederlandse troepencommandant generaal Buurman van Vreeden is in Makassar aangekomen. Volgens een Ne derlandse bekendmaking hebben een aantal leden van het KNIL onder druk aan de opstandige actie deelgenomen, maar de meeste hunner zijn reeds weer naar hun onderdeel terugge keerd Dit was mogelijk, doordat Aziz de nacht voor de actie de plaatselijke Nederlandse commandant, majoor Van Maastricht, van zijn bed had laten lichten, waardoor de onder zijn com mando staande troepen aan zijn beve len werden ontrokken. Uit nadere berichten blijkt, dat er niet alleen in Makassar zelf, doch ook in het op 12 km afstand gelegen kamp Sungguminassa is gevochten. Daar zou na een kort gevecht, waarbij 8 doden en 11 gewonden vielen, een groep in structeurs en recruten ontwapend zijn. Volgens een ander bericht zouden de militairen in Sungguminassa zijn uit gebroken en een verdedigingspositie buiten het kamp hebben ingenomen. Na een half uur vechten besloten de aan voerders van beide partijen, de strijd te staken. De aangevallen militairen be loofden, in hun barakken te blijven. Zij zijn echter later met hun wapenen ver dwenen. De regering van de RIS heeft giste ren een speciaal vliegtuig naar Makas sar gezonden, teneinde de premier van Oost-Indonesie, Diapara, de territo riale commandant van de APRIS, over ste Mokoginta, en de Oostindonesische minister van voorlichting, Ratulangi. af te halen. Ook Abdul Aziz zou hier mee moeten reizen. De ministers en de Dc regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede dat de minister van Justitie, mr. Th. R, J. Wijers, op medisch advies gedurende enige maanden rust zal moe ten houden. Het wordt wenselijk geacht, dat hij zich ook daarna niet meer bloot stelt aan de spanningen en vermoeienis sen, aan het ministersambt verbonden. H>j is voornemens, na de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer en van het wetsontwerp op de economische delicten in de Twee de Kamer, aan H.M. de Koningin ont slag uit zijn functie te verzoeken. Het Grebbebergmonument De dag, waarop Zr. Willems, adjunct directrice van het ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam de burgemees ter van Rhenen de Millioenste cent voor het nationale legermonument Grebbe- berg overhandigde, ligt ons nog vers in het geheugen. Nadien is de centenstroom rijkelijk blijven vloeien en thans is inmiddels de 2.000.000-ste binnen. Wie de inzender is moet nog worden vastgesteld. Na een wandeling, die 41 dagen duurde, van Breda naar Rome, rustten deze drie Nederlandse pel grims even uit op de St. Angelo- brug, ongeveer twee km. van de St. Pieterskerk verwijderd. Verwachting, geldig tot morgen avond: Vannacht vrij koud met hier en daar lichte nachtvorst. Op enkele plaatsen och'endmist. Over dag «.onnig weer met nog iets ho gere middagtemperaturen. Zwakke lot matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZATERDAG: Zon op: 6.00. On der: 19.25. Maan'op: 2.35. Onder: 8.52. John Foster Dulles, de deskundige op het gebied van buitenlandse zaken dei- Amerikaanse Republikeinse Partij, heeft er in toegestemd als adviseur van de minister van buitenlandse zaken Acheson op te treden. Dulles was vroeger Ame rikaans vertegenwoordiger in de Ver Naties. In zijn positie als adviseur zal hij on middellijk onder de minister en de onder-minister van buitenlandse zaken, James Webb, staan. John Foster-Dulles zelf verklaarde gisteravond, dat hij de benoeming had aangenomen, omdat nationale eenheid dringend nodig was tegenover „de Russische bedreiging, even ernstig als de ergste bedreiging, die wij ooit in een slaande oorlog hebben ontmoet". De schepen met het Warong-bataljon liggen nog steeds voor de kust op he velen uit Djakarta te wachten. De sol daten zijn nog niet ontscheept. Het. is echter allerminst uitgesloten, dat spoe dig een debarkatiebevel zal .worden uitgegeven. Anak Agung, de minister van binnenlandse zaken van de RIS, die enige dagen geleden inlichtingen over de toestand op Celebes heeft ver zameld en daarbij indrukken heeft op gedaan over de spanning tussen fede ralisten en unitaristen, heeft verklaard, dat het leger van de RIS thans alles moet doen om verdere ongeregeldhe den te voorkomen. Hij betreurde het, dat de gebeurtenissen in Makassar sa menvielen met het tijdstip, waarop de regering het initiatief had genomen tot het overleg tussen de drie bij de ontwikkeling in Indonesië betrokken partijen. Volgens een bericht van Reuter uit Londen heeft de Engelse regering de regering der RIS aangeraden, opnieuw een verzoek tot uitlevering van Wes terling in te dienen, welk verzoek dit maal zou moeten berusten op het vi gerende uitleveringsverdrag tussen En geland en Nederland. Dit verzoek zou dan dienen te wor den gericht tot het Britse bestuur in Singapore, dat in deze zaak een be slissing zal hebben te nemen, in over- Naar verluidt zou Franz Farkas. voorzitter van het centraal bureau voor de landbouw in Hongarije en oud-voorzitter van de Hongaarse coö peratieve beweging, zelfmoord hebben gepleegd. Op Zaterdag 29 April zal op de Dam te Amsterdam de urn met aarde uit Indonesië in het nationale monument op het Midden-Damterrein worden bijgezet. De urn, die voorlopig is ge plaatst in de Grote Kerk in Den Haag, zal 's morgens naar de Nieuwe Kerk op de Dam worden overgebracht. Daar wordt 's middags een herdenkingsbij eenkomst gehouden, waar de minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, een rede zal houden. De Koningin en Prins Bernhard zullen de plechtigheid bijwonen. Na afloop zal de urn in het monument worden geplaatst. De wanorde bij het Militair Gezag Er is door het Militaire Gezag op vaak ontstellende wijze met 's lands gelden omgesprongen en herstel der gemaakte fouten is practisch onmoge lijk. Verschillende voor de ontstane janboel verantwoordelijke personen bekleden intussen nog hoge ambtelijke posten. Wordt tegen hen ook opgetre den? zo wordt in het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de niet ten laste van de Rijksbegroting ge brachte uitgaven en ontvangsten van het Militair Gezag gevraagd. Men verwonderde er zich over, dat de regering in Londen bij de instelling van het Militair Gezag blijkbaar geen of althans zeer onvoldoende richtlijnen heeft gegeven voor het uitgeven van gelden, waardoor de in het rapport van de Rekenkamer geschetste excessen konden ontstaan. Het lijkt voorts onbegrijpelijk, dat men zonder orde op de monetaire ver houdingen te stellen, is overgegaan tot de uitgifte van de in Amerika aange maakte zilveren munten. Zal, zo wordt voorts in het verslag gevraagd, in daarvoor geëigende ge vallen tot verhaal worden overgegaan? Men zou een overzicht van wat aan verhaalde gelden weer ter beschikking van de schatkist is gekomen bijzonder op prijs stellen. Ten slotte wilde men niet nalaten instemming te betuigen met de passage uit het verslag der Al gemene Rekenkamer, die luidt: „Voor het overige vormen naar het oordeel der Kamer de moeilijkheden, waarop is gedoeld, een voldoende reden tot milde beoordeling van de uitkomsten van het beheer". De vereniging „Simavi" (steun in medische aangelegenheden voor inheem sen) zal drie polikliniekboten uitzen den voor medische hulp aan de be woners van de Noordkust van Nieuw- Guinea, Halmahera en de Sangih-archi- pel. eènstemming met het gerechtshof al daar. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Londen wordt het advies van d'e Engelse regering aan de RIS be schouwd als een aanwijzing, dat vol gens de mening der Engelse regering, de RIS een goede rechtsgrond heeft om te eisen, dat de RIS in dit opzicht zal worden aangemerkt als de rechts- opvolgster van Nederland. De straf van veertig dagen eenzame opsluiting, waartoe Westerling is ver oordeeld, omdat hij een inheemse cel genoot, die hem in het gezicht had ge spuwd, een kaakslag had gegeven, valt samen met zijn veroordeling wegens het op onwettige wijze binnenkomen van Singapore. Dit betekent, dat de beide straffen, waartoe Westerling werd veroordeeld, thans zijn afgelopen. Westerling zal niettemin in hechte nis worden gehouden jagers bemachtigden nest wilde zwijnen Te Udenhout (N. Br.) ontdekten jagers dat een wild zwijn vlak voor hun voeten wegschoot in het water. Zij probeerden vergeefs het dier te vangen, maar tussen het riet, dicht bij het water deden zij een goede vangst. Met enige moeite gelukte het hun een heel nest jonge wilde zwijnen van vier weken te bemachtigen. Als de biggetjes vijf of zes weken zijn gaan ze al zelfstandig op roof uit. Persicofles als wapen De Haagse arrondissementsrechtbank heeft de 47-jarige bankwerker Sannes uit Nieuwkoop veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek wegens zware mishandeling met voorbedachten rade, de dood ten gevolge hebbende. Sannes heeft op 30 Juli van het vorig jaar de Amsterdammer Van Pig gelen met een volle fles persico een klap op het hoofd gegeven. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie twintig jaar gevangenisstraf. Na een procedure, die ongeveer een jaar geduurd heeft, is dezer dagen een beslissing genomen in zake het geschil tussen de AVRO en de heer Bob Wallagh. Het geschil was ontstaan door e hersen- gymnastiekuitzendingen. De kan tonrechter te Hilversum stelde de heer Wallagh in het gelijk en ver oordeelde de AVRO tot betaling van een schadevergoeding van f 1100.—. gij Hoek van Holland zal weer een rijwielpad door de duinen worden aangelegd. Stelt u zich daarvan vooral niet teveel voor. Ge kunt toch altijd nog beter in Bergen of in Schoorl gaan kijken. Daar staan langs de paden boomstammetjes met takken en blade ren eraan. Bij de Hoek dragen de stammetjes alleen maar borden met „Verboden toegang' erop. U weet wel, artikel vierhonderdéénenzestig. D In Japan hebben ze wat nieuws uitge dacht. De Japanse bond van spoorweg arbeiders heeft beslaten, het advies van het publiek in te winnen over de vraag of er gestaakt moet worden of niet Op 10, 11 en 12 April zullen daar toe aan de reizigers formulieren wor den uitgereikt met de vraag: „Keurt u een spoorwegstaking goed of niet?" Nadat de balans van de ingekomen antwoorden is opgemaakt, zal be slist worden Een idee, made in Japan. CJ In de bus van Noordwijk naai Lei den mag één kind uit elk gezin gratis reizen, de overigen moeten het volle 'v rt' betalen Een chauffeur die mee lij had met een arbeidersvrouw met vijf kinderen, bedacht een list. Hij zette vier kinderen op schoot bij vier kantoormeisjes die met dezelfde bus reisden. En zelfs de controleur, die later „Plaatsbewijzen, alstublieft" iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii liep te vorderen, wist deze Gordiaanse knoop niet uiteen te pluizen. £)e Flamingo, die verleden week op het strand bij Valken veen werd ge signaleerd, is waarschijnlijk verhuisd Nu heeft de jachtcpziener van de An- keveense plassen het dier een uui lang in zijn kijker gehad Mogelijk is na tuurlijk ook, dat er meerdere roze fla mingo's in ons kikkerlandje huizen De eieren zijn weer duurl Waarom wel Coloradokevers en geen flamingo's? Volgens het Interna tionale Rode Kruis telt de wereld vat zestig tot tachtig millioen vluchtelin gen. Daarvan komen 900.000 uit Pa lestina, 600.000 uit Griekenland, 800.000 uit Kasjmir en 750.000 uit Birma Arme, arme. verdwaasde wereld U In het Henry Ford-ziekenhuis in Detroit zijn artsen erin geslaagd, een stuk van de aorta van een overledene (het stuk was 1 centimeter lang en vijf dagen bewaard) over te planten in de aorta van een 57-iarige patiënt. Deze maakt het' uitstekend Hij weet niet eens, wat er met b°m gebeurd is pjoera, ze zijn er weer! In Asmara in Eritrea zijn vliegende schotels ge zien. Ik stel voor een prijs uit te loven voor haar of hem. die het eerst zo'n vliegend schoteltjp ontdekt met een kopje erbovenop. Anders gaat de aar digheid er zo langzamerhand af wai u? Negen volwassen apen wérden uit Sumatra verscheept. Tien apen ar riveerden in Rotterdam. De altijo ijverige douane vermoedde smokkel tot werd vastgesteld dat één apin tij dens de reis het leven had geschonken aan een zoon-aap. Zo'n aap. O En na mens mijn eigen apen wens ik u nu maar vast prettige Paasdagen. Donderdag is er in het winterver blijf van circus Jos. Mullens te Utrechteen hevige brand uitge broken, waarbij de gehele levende have verbrandde. De brandweer slaagde er niet in iets van bet circus te redden Ook de directie wagen van de heer Mullens, die met zijn echtgenote voor zaken in Frankrijk vertoeft, ging in de vlammen verloren. Nieuw apparaat voor het zoeken naar uranium Nederlandse geleerden, die in de Nieuwe Wereld werken, hebben een apparaat samengesteld, dat het zoeken naar uranium aanzienlijk gemakkelij ker en vruchtdragender schijnt te zullen maken. Tot dusverre werd ge bruik gemaakt van de zg. Geiger- Müller-apparatuur, die de stralingen van uranium in geluid omzette. Het nieuwe verandert de stralingen in lichtflonkeringen vandaar de naam flonkermeter die bovendien aan zienlijk worden versterkt. Het toestel kan zelfs in een laagvliegend vliegtuig worden gebruikt. Verdwijning ie Parijs? De Franse „Süreté Nationale" stelt een onderzoek in naar de verdwijning van Tudor Tatarescu, dc 26-jarige zoon van de oud-minister van buitenlandse zaken van Roemenie, George Tatarescu, uit zijn flat te Parijs. Het avondblad „Paris Presse" schrijft onder de kop: „IJzeren-gordijndrama te Parijs?", dat Tatarescu sinds 26 Maart vermist wordt en acht het mogelijk, dat hij is ontvoerd. Vrienden hebben volgens het blad aan Tudors hospita meegedeeld, dat de vermiste zich in een rusthuis bevindt. Het adres wilden zij echter niet geven. De hospita zei dat Tatarescu de laatste tijd oververmoeid en nerveus was. Hij maakte zich bezorgd over het feit, dat „men" wilde dat hij naar zijn land terugkeerde. Hij zou alles liever doen dan dat. In kringen van Roemeense vluchte lingen te Parijs baseert men de theorie dat Tudor ontvoerd is op de bewering, dat hij belangrijke documenten over het huidige regiem in Roemenie zou bezitten, die zijn vader heeft achter gelaten bij een Roemeense attaché te Parijs, die later is teruggeroepen en ge vangen gezet. Sindsdien, aldus de ver slaggever van „Paris Presse", hebben mannen, die voorgaven van de Franse politie te zijn, tweemaal Tudor Tatares- cu's flat doorzocht. Opdracht aan Haarlemsewerf Acht zeeschepen voor Indonesische maatschappij De Indonesische scheepvaartmaat schappij „Djakarta Lloyd" heeft de scheepsbouwmaatschappij „Holland Nautic"1 te Haarlem opdracht gegeven voor de bouw van acht zeeschepen, va riërend van 600 tot 2000 ton, ter waar de van 14 millioen. De vaartuigen zijn bestemd voor het interinsulaire verkeer in Indonesië. MOORDENAAR IN CASSATIE De 23-jarige H. J. Barendsen, van be roep zanger, uit Hilversum, die zowel door de Haagse rechtbank als door het Haagse gerechtshof werd schuldig be vonden aan moord op «een taxi-chauf feur te Rotterdam en deswege tot le venslange gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft beroep in casastie aangete kend. Birmese regering wil een compromis met de Karens De Birmese regering heeft de bespre kingen met leiders van de Karen-re bellen om tot een vergelijk te komen, heropend. AFP meldt nog dat Johnson Pomin, minister van Vervoer van de door de Karens gevormde „regering" te Rangoen is aangekomen voor een be spreking met Birmese ministers en mi litaire leiders. De Belgische Koningskwestie Er moet nu zeer spoedig een beslissing vallen in de Belgische koningskwestie. Van Zeeland is vastbesloten, met of zonder steun van de liberalen de weg te effenen voor een onvoorwaardelijke terugkeer van Koning Leopold III. Tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie heeft hij verklaard dat hij bij zijn besprekingen wordt geleid door de gedachte aan een katholiek-liberale rege ring, die zoveel mogelijk gelijkenis vertoont met het demissionnaire kabïnet- Eyskens. Mocht hij hierin niet slagen, dan zal hij zeer waarschijnijk een homogeen-katholiek team vormen. Hij sluit althans „geen enkele mogelijkheid uit". Men is er trouwens van overtuigd, dat een dergelijke coalitie in ieder ge- va! onmogelijk is, zeker op grondslag van de formule, die Van Zeeland voor staat. Vandaag valt de beslissing Reeds heeft Van Zeeland besprekin gen gevoerd met de liberale ministers in de afgetreden regering. Sommigen weigerden aan een nieuw kabinet deel te nemen, anderen hielden zich hun beslissing voor tot na de lationale ver gadering der liberale partij, die van daag bijeenkomt. De formateur wil nu wachten met het nemen van beslissin gen, totdat de besluiten dezer verga dering hem bekend zijn. De liberale fracties van Kamer en Senaat hebben gisteren met 34 tegen 9 stemmen bij één onthouding een mo tie goedgekeurd, waarin zij weigeren hun steun te verlenen aan een rege ring, die als enige punt op haar pro gramma de onvoorwaardelijke terug keer van koning Leopold op de troon, heeft staan. Verwacht wordt, dat deze motie door de partij-vergadering met grote meerderheid zal worden aange nomen. Een coalitie-kabinet onder Van Zeeland is dus van de baan. Aankomst troepenschepen Het troepenschip „Goya" wordt vroeg in de morgen van Zaterdag 8 April in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal. onvoorziene omstandigheden voorbe houden. om 9.00 uur beginnen. De volgende troepenschepen worden eveneens met voorbehoud van on voorziene omstandigheden in de week na Pasen verwacht. Achtereenvol gens zijn genoemd: schip, datum, uur en plaats van ontscheping: „Castel Bianco" Dinsdag 11 April 9 uur Rotter dam; „Generaal Stuart Heintzelman Donderdag 13 April 9 uur Amsterdam: .Grote Beer" Vrijdag 14 April 9 uur Amsterdam. Eventuele wijzigingen in de aankomsttijden zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Pirenne, de secretaris van de koning, is gisteren per vliegt' g va Genève naar Brussel gereisd, z.g. om de Paas dagen bij zijn familie door te brengen. Men vermoedt, dat hij een boodschap van Leopold voor Van Zeeland bij zich heeft. 't Is een neerlandse gewoonte, Een oud-vaderlandse wet: In het pas begonnen voorjaar Wordt de schoonmaak ingezet. En een week of vijf, zes later Zegt de vrouw op trotse toon: Zó, nu kan het Pasen worden, 'k Heb mijn paashoed en ben schoen. Alles staat vol glans te glimmen In het glimmend schone huis; Zeilen glimmen, meubels glimmen. Zelfs de werkstei glimt incluis. En de allergrootste glorie Is het helder wit gordijn, Stemmig strak en stijl gesteven Anders kan 't geen 'Pasen zijn. Bakkei bakte krentemikken, Droeg zo zijn paas„steentjes" bij, t Hoenderdom mobiliseerde: ieder hoen per dag een ei. Eierweelde, krentenbroden. Sneeuw- en hagelwit gordijn, Nu nog een paar zonnestralen En dan kan het Pasen zijn CLINGE DOORENBOS

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1