Citroën kunsthandel HOi'HM PRAATJES ZAKEN DIE D KIMT VERTR01WEK Jonge apen in de Alkmaarse Hout Extra voordelig f Stad en Omgeving Gemeente-Museum toont Alkmaarse kunst AGENDA De Jeugd Exposeert Zuivelprijzen tot leverprijs gedaald KEES KOSTER Verheugend peil van amateurs apart cadeau BRANDSTOFFEN xv Twijfel over de toekomst Hello Eiken Huiskamers en Karpetten Verdronken- oord 46 11 NORMAAL 4 CYL. 15 SIX 6 CYL. T 23 2\ TON TRUCK 4 CYL. GARAGEBEDRIJF Egmond-blnner» LAATSTE NIEUWS 'ets kouder met Pasen ZATERDAG 8 APRIL 1950 In het Gemeentemuseum werd van daag een tentoonstelling geopend van werk van Alkmaarse schilders, waar voor zeker de bijzondere belangstel ling van onze stadgenoten gevraagd mag worden. De leden van de kun stenaarsverenigingen „Kunst zjj ons Doel" en „Doorwerken" en enkele niet aangeslotenen hebben tezamen onder de naam „Federatie Alkmaarse Schil ders" deze expositie opgezet en zich vrijwillig onderworpen aan een crltt- sche jury. Daardoor is bereikt, dat het publiek een tentoonstelling kan bezoeken van een peil, dat alleszins tot tevredenheid stemt. De deelne mers zijn vrijwel allen amateurs, d.w.z. zij schilderen als liefhebberij naast en na hun beroepswerkzaam heden. Maar zoals wij op deze plaats reeds meermalen hebben opgemerkt, staat het amateurisme ln Alkmaar op hoog peil en de wat geringschattende klank, die het woord amateurisme langzamerhand heeft gekregen, zal bij de bezichtiging van dit werk zeker geen klankbodem vinden. Het ls natuurlijk zo, dat het expe riment bij deze schilders niet wordt aangetroffen; moderne opvattingen zal men vergeefs zoeken. Al dit werk moet men zien als een nabloei van de zuivere schilderskunst der vorige eeuw, een bouwen dus op realistische grondslagen, meest naar de Amster damse of Haagse school. Dat is, op zichzelf beschouwd, ook de meest natuurlijke wijze van schil deren, een echte vreugde om de na tuur in haar veelsoortigheid weer te geven zonder er hevige problemen bt) te construeren. En deze schilders- yreugde maakt deze tentoonstelling zo bijzonder aantrekkelijk, ook al is niet elke schilderij uit de verf geko men en al is vaak zekere beperktheid aan te tonen. Deze demonstratie van hetgeen de Alkmaarse schilder presteert is eigen lijk geworden het bewijs, dat het ama- teurisme-ln-goede-zin hier rijk bloeit, waardoor ook terecht de officiële ex positieruimte van de gemeente be schikbaar is gesteld. Van J. v. Erkelens zijn er kleine potloodtekeningen, precieus, niet sterk maar beminnelijk. Martin Uitenbosch heeft enkele vrouwekoppen, die vol gens de catalogus namen dragen als „Verlokking" en „Smart". Die namen zullen wel achteraf bedacht zijn om uitdrukking te geven aan wat voor de schilder kenmerkend leek in zijn com posities, die dan ook beter zijn dan hun titel. In de kleur zijn ze geslaagd, evenals in de psychologische uitbeel ding, minder in het lijnenspel. Er is een zelfstandige opvatting die veel be looft. Koos Stikvoort is een rasschilder, d.w.z. hier is de pure schilderskunst aan het woord, die het rijpst gewor den is in Interieur. Hier waardeert men de fijne afweging der kleuren, waarvan deze schilder zo menigmaal blijk geeft, het meest. Het juiste ge bruik van groen verlevendigt de brui nen op bijzondere wijze. Ook het Stil- Lentefeest en diverse uitvoe ringen in 't Gulden Vlies Heb „Lentefeest", de beide Paasda gen 's avonds in het Gulden Vlies, be looft een zeer bijzondere attractie te worden. In de grote zaal verzorgt het bekende orkest „Piet van Dijk and his Dutch Radio Dance Orchestra" de dansmuziek, terwijl in het café- restaurant het populaire tweetal Ger Visser en Ko Sièuwerts de gezelligheid zal verhogen door het ten gehore brengen van een uitgebreid program ma sweet music. Als laatste voorstelling in de serie C speelt Comedia Dinsdagavond „Uit stekend Mylord" een vrolijke eomedie in 3 bedrijven van William Douglas Home. Dit Auk komt in plaats van „Wat iedere vrouw wel weet", dat door bijzondere omstandigheden niet opgevoerd kan worden. Woensdag om 2.15 uur als pans- vacantle-attractie is er een leuke, mid dag voor de kinderen „Tom Poes en Ollie B. Bommel" met Wammes Wag gel, Prof. Sick Bock, Bul Super Hie per, Terpen Tljn e.a. Voor eert voor verloving of huwelijk Langestraat 56 Alkmaar leven met kruikje legt getuigenis at van Stikvoorts talenten. Joh. J. Plas is een weinigje impres sionistisch, ongewild waarschijnlijk, wijl ik vermoed, dat deze indruk meer ontstaat door zekere voorzichtigheid van penseelvoering. Theo Groothui zen geeft enkele stemmingsvolle na tuurtafereeltjes, waarvan het Koren veld ln Limburg doet denken aan oude miniaturen. Joh. Groot is geen krach tige figuur en zfln werk is nogal on- gelflk van waarde. Het best is nog wel zjjn landschap. Het Stilleven van Cor Baan !s een product van ijver en liefde, ook wel van materiaalkennis, maar de voor werpen konden wat meer uit de verf getreden zijn. Het zelfportret van J. de Wolf is ongetwijfeld sprekend ge lijkend. De structuur is academlscn juist, wat geen geringe verdienste is. Van J. A. Martin zijn twee stukjet* aanwezig, weinig uitgesproken, ver moedelijk meer probeersels dan defi nitief werk. Gerrit Lugthart droeg slechts één schilderij bi), daar hij ln Den Helder en in Dordrecht tentoon stellingen houdt. Helaas ls het inge zonden stuk niet voldoende kenmer kend voor zijn bijzondere kunst, die vooral allegorisch ia. De portretstudie van W. Koster ls een goed ding, fris en spontaan. Zijn andere werken mo gen in de compositie hier en daar ge breken aanwijzen, er zijn toch fraai geschilderde partijen, vooral ln de centraal gestelde objecten. Het werk van Heertjes is weer echt van een schilder-van-den-bloede. Het is bovenal aesthetisch, heel fijn in de kleur met ontwijking van vaste coun- touren, waardoor een directe aanslui ting blijkt aan het vorig-eeuwse Hol landse stemmingsrealisme. Dit werk is organisch meer een eenheid dan vroe gere arbeid. Heertjes is vrijer gewor den, minder gebonden aan het détail. Zijn werk behoort met dat van Koos Stikvoort tot het beste van wat hier hangt. Bernard Stikvoort heeft potlood tekeningen, portretten, breed van op zet, bijna architectonisch. Ten slotte is er een portret in olieverf van A. Balen, dat door de ruimtelijke opvat ting bekoort, hoewel de verfbehande- ling wel iets te wensen overlaat. v. d. W. Twee kinderen aan verdrinkingsdood ontsnapt De scholieren hebben weer Paas- vacantie. Twee achtjarige knaapjes uit de Vondelstraat hielden zich zodoen de gistermiddag omstreeks twee uur op nabij de brug over de ZaadmarKt ter hoogte van de St. Annastraat. Zij toonden zoveel interesse voor de bouw van de stuurinrichting van een aldaar liggend schip, dat zij op hun buik lig gend aan de kant van het water het roer aanschouwden. De jongens wa ren schijnbaar zo verdiept in hun waarnemingen, dat zij plotseling tege lijk voorover in het water tuimelden, ook juist op het moment, dat een vrachtauto passeerde en tijdens de val de benen van een van de avonturiers raakte. De zich in de onmiddellijke nabijheid bevindende losser P. Lover, werkzaam bij de firma D Koeten, zag het ongeval gebeuren. Hij bedacht zich geen moment en sprong de jongens na. Na veel krachtsinspan ning gelukte het hem de jongens J V en J. J., woonachtig in de Vondelstr., op het droge te brengen. De jongens moesten nu met een nat pak de tocht naar huis aanvaarden, nadat J. V eerst in het ziekenhuis verbonden was in verband met opgelopen schaafwon den door de aanrijding met de vracht auto, Hulde voor het moedige ingrij pen van de redder, die zeker twee kinderen van de verdrinkingsdood heeft gered. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Romance in de Zuidzee (18 jaar). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Slave Girl (14 jaar). Cinema Amerlcain, 7 en 9.30 uur; Song of Texas (tot 14 jr. o. g.) A. B. T., 8 uur: De blonde Rimboe koningin (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Ju bileum-feestavond vereniging S. S. S. ZONDAG (le PAASDAG) Bioscopen als Zaterdag, aanvang 2, 4 30, 7 en 9.30 uur. A. B. T.: 2, 5 en 8 uur. Harmonie Theater: Matinee 2 en 4.30 uur: Niets dan pech (tot 14 jr. o g.) 7 en 9.30 uur: Romance in de Zuidzee, 't Gulden Vlies: Lentefeest. 't Wapen van Heemskerk, 7 uur: Dansen. MAANDAG (2e PAASDAG) Bioscopen als Zondag. 't Gulden Vlies: Lentefeest. 't Wapen van Heemskerk, 7 uur: Dansen. DINSDAG Bioscopen gesloten. 't Gulden Vlies, 8 uur: Abonnements- voorstelling Comedia „Uitstekend, Mylord". ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 9 April en Maandag 10 April zal de apotheek. Wanna op het Ritse voort voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgen de week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 9 April zijn de huisartsen K. H. Kolk, Geestersingel 36 (telef. 2017) en A. L. Gransbergen, Geester.- singel 11 (telef. 2249) voor hulpver lening beschikbaar. Maandag 10 April (2e Paasdag) zijn dat de huisartsen J. Maats, Steynstr. 1 (telef. 2387) en R. F. Westerkamp, Emmastraat 93, (telef. 4357). NOORDERKADE '2 LAAT 211 TELEFOON 4141 - 4142 Gedicht van een stadgenote getoonzet Een der gedichten van onze stadge note, mejuffrouw Maartje N. Zwaan, getiteld „Naar het eeuwige Licht", is getoonzet door de bekende componist, de heer Jac. Bonset. Dit gedicht, dat reeds eerder was opgenomen in verschillende tijdschrif ten en bladen, was aan Bergen's Man nenkoor aangeboden ter gelegenheid van het zilveren jubileum in 1946. Me de door de componist is dit koorwerk waarin hij een combinatie heeft ge troffen van de oude kerktoonsoorten met moderne harmoniën, opgedragen aan Bergen's Mannenkoor en zijn di rigent, de heer Karei Böhne, welk koor het thans in studie heeft, en het werk zal uitvoeren op een der eerst volgende concerten. Hoorns Lyceum sterker dan HBS Alkmaar Traditiegetrouw hield het Westfrie- se Lyceum te Hoorn schoolwedstrij- den op Witte Donderdag. Voetbal, handbal- en hoekeyploegen samenge steld uit HBS-schoiieren uit Velsen, Alkmaar, Den Helder, Purmerend, Enkhuizen en Hoorn hadden voor dit tournooi ingeschreven. Het HBS-voet- balteam uit Alkmaar werd reeds .in de eerste ronde gewipt door het Hoornse Lyceum (13). Het handbal elftal uit Alkmaar (meisjes) boekte een groter succes. Pas in de finale moett deze ploeg haar meerdere er kennen in Hoorn (24). Met dezelfde cijfers verloor de meisjes-hoekeyploeg van de Alkmaarse HBS van het Hoornse Lyceum. BEZOEKT van 8 tot en met 15 April a.s. de tentoonstelling: in de aula van hot Murmelliusgymnasium (Bergerhout) te Alkmaar. Een beeld van jeugdige eenvoud, vernuft, kunstzin en vaardigheid! Geopend: Zaterdag 8 April van 14.3017 en van 1922 uur. De beide Paasdagen van 1417 en van 1922 uur. De andere dagen van 1012, 1417 en van 1922 uur. Entrée: f 0.25, van hier en gunter Kinderzangklassen Joh. Kuiper De Kinderzangklassen va nde musi cus Joh. Kuiper zullen Donderdag in 'I Gulden Vlies opvoeren de operette „De stukgetrapte balschoentjes" van de Nederl. componist Hans Schouw man. Deze operette ls een zeer mooi werk met zelfs een enigzins modern karakter. Gezien de reputatie van deze koorklassen is een goede voorstelling in het vooruitzicht. Robert Jr. heeft de regie en Anne Marie Kühne ver zorgt de dans. Er zijn over de honderd medewerkenden. Zang voor gevangenen Het Alkmaarse mannenkoor Orpheus zal op tweede Paasdag om half drie onder leiding van Joep Schreurs, een uitvoering geven in de strafge vangenis. Behalve koorzang zullen ook enige soli worden gegeven door het koorlid, de tenor Jan Schat, daarbij op de piano begeleid door da heer Schreurs. VERKEERSONGELUK. Gistermiddag omstreeks 2.05 u. kwam een personenauto van het Overdiepad en de chauffeur wilde over de Nieuw- landersingel naar de Nleuwlanderbrug Juist toen hij de Nleuwlandersingel overstak kwam van de richting Baan gracht een vrachtauto. De personenauto werd in de flank aangereden en tegen een lantaarnpaal gegooid. Hij werd zwaar beschadigd De vrachtwagen liep vrijwel geen schade op. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Proces verbaal is opgemaakt Mevrouw Beyer-Bruin overleden Op 63-jarige leeftijd ls te Alkmaar overleden mevrouw Beyer—Bruin, die in de socialistische beweging hier ter stede een plaats van betekenis heeft ingenomen en zich in het bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het werk van de socialistische vrouwenbe weging. AVENHORN. 8 April 1980. 52.500 kg bleten I 8—8,20; Et 4: rond 6—8,40; 38.450 kg witlof I 28-32; H 24-30: III 18-28; stek 10—20: 4300 kg peen, stek 4.10—7.40. Het is met de zuivelproducten gegaan, zoals de laatste tijd door zo velen werd gevreesd, ze zijn op het ogenblik alle aan geland op het prijspeil, waarop ze door de producenten by de regering kannen wor den ingeleverd. Voor de Edammer kaas bedroeg de notering aan de kaasbeurs te Alkmaar tot 1,62. De inleveringsprijs is 1,58. Naar verluidt, worden op het ogenblik in Friesland reeds aanzienlijke partijen bij de IVZ ingeleverd. Overigens schijnen hierbij verschillende methoden te worden toegepast. Terwijl, naar ons wordt verzekerd, in Friesland ook afwij kende kaas dan echter tegen een lagere prijs wordt aangenomen, zou het IVZ in Zuid-Holland alleen volvette Goudse van eerste kwaliteit willen ontvangen. I>!&ze gang van zaken op zichzelf is na tuurlijk niet verontrustend, ware het niet, dat velen zich bezorgd maken over de vraag of de regering kans zal zien deze kaas spoedig weg te werken. Over het algemeen hebben we te doen met schei kaas, die zich moeilijk laat bewaren. Daarnaast ziet het er bijna naar uit, dat verschillende importerende landen er op uit zijn de prijs naar omlaag te dwingen door de grenzen gesloten te houden. Wel heeft de Nederlandse regering de uitvoer naar Belgie weer opengesteld, maar Bel- gie laat nog geen kaas binnen, zodat de vrijgave van Nederland louter theoretische waarde heeft. Ook Engeland betrekt nog altijd niets. De inleveringsprijs voor boter bedraagt 4.09 en de handel biedt op het ogenblik lager, zodat ook hier rekening moet wor den gehouden met 'nlevering, vermoede' lijk op grote schaal. Door de grote vraag hit het buitenland zijn do ïegeringspak- huizen practisch leeg, de inlevering heeft uit dezen hoofde dan ook niets verontrus tends. Helaas zijn de perspectieven voor een behoorlijke afzet de taaiste weken veel minder geworden. Duitsland, dat en kele weken geleden nog alles kocht, wat 't kon krijgen, produceert niet alleen zelf thans veel meer, maar daarnaast wordt 't yROEG in de ochtend is het stil in de Alkmaarse Hout. De wind spreekt er met de bewegende twijgen de mussen rumoeren in het grint van de lanen en een slagersjongen fluit een liedje, dat hij van Harry Lime gesto len heeft. De schoolkinderen zijn vrij,, omdat het Pasen wordt en hun prille stemmen juichen blij en halder. Het is lente in de Hout De wat kille fris heid van de morgen wordt op de vlucht gejaagd door een gro'e ronde zon, die opklim' uit een bed van licht grijze nevels. Tere, groene knoppen ontvouwen dagelijks verder hun blaadjes. De bomen, de struiken de heesters, zij koqien tot nieuw leven. En de mannetjes die op de houten banken hun ochtendpijpje smoren, voelen de voorjaarsbries langs hun blauwgeaderde wangen strelen Fel-glanzend in de zon liggen de eendenkooien in de vijvers. Hard kaatst het rood van de pasgeschilderde plankjes op het water. Uit de zwarte openingen donst wat witte pniizigheid. In de hertenkamp luchten de reeën hun uitgelatenheid in dolzinnige, dwa ze sprongen. Ze werpen hun roest bruine lijven door de lucht en rennen achter de witte plekjes op e'kaar? achterwerk aan. Op het gaas om de nachtverblijven zitten de pauwen en zien hooghartig toe. de gpkroondc hoofden soms sierlijk nijgend naar een eigenwijze kalkoen, die een witte waaier van een staart spreidt, de rau we biefstuk onder zijn kin opblaast en' „cobbel-cobbel-cobbei" staat te mop peren. MAAR terzijde van „Westerlicht" verborgen achter struiken en stam men, daar staat de apenkooi. De sla gersjongen vergeet zijn hele Harry Lime, de kinderen tillen elkaar op. de vingertjes gekromd in de mazen van het ijzergaas en de oude mannetjes prikken hun wandelstok in het grint om er, als op een t.abouretje, op te kunnen leunen. Honderd ogen kijken naar het kleine, wat groezelige raampje ir de groenhouten schotten. Dat raampje is het venster op de wereld voor de jonge aapjes erachter, die toen zo graag eens een kijkje zouden wil len nemen bij al die mensen. Soms zie je ze helemaal niet. Dan zitten ze verscholen tegen het moe derlijf, als een nietig balletje rijze rubber, met een gummislangetjt van een staartje eraan en alleen een eigenwijs kopje, met ogen als gitten tuurt van tussen moeders voorpoten naar het glas. Kleine oogleden van gerimpeld perkament vallen dicht over de donkere kralen, als moeders vingers zacht en vertrouwd pluizen in het dons van hun kopjes. Zo echt op apenmanier gaan die vingers, achter de oren. over het pientere snoetje. En met een rilling van tevredenheid kun oen ze zich soms uitstrekken, even maar, met blanke handpalmen tegen hét glas, om dan tot een hoopje inèèn te rollen en te g&an slapen. Moeder waakt over hen en ze voelen zich vei lig en geborgen in de koesterende armen. £Je kinderen vergeten van opwinding te praten. Stil wijzen hun handen en Marietje krijgt kramp in haar ar men, omdat zusje zo zwaar wordt. De vaders komen van deze plek niet meer weg en als ze thuiskomen, raden ze de moeders aan, om ook te gaan kijken Ze doen het met wat onbeholpen woorden. Vaders kunnen zich nu een maal niet zo teder uitdrukken als moeders dat kunnen. Maar moeder be grijpt het toch Ja, ja, die jonge diertjes daar in de apenkooi. Jammer, dat ze d'r nog niet uit mag- gc", zegt een man-van-zes-jaar En met een grote-mensen zekerheid weet hij dat dat is. -omdat het nog te koud is Zelf heeft-ie ook al zijn welspre kendheid moeten aanwenden, om moe der te overreden hem toe ie staan zijn jasje uit te laten vanmorgen. De jeugd „staat te biggen", om voor aan te komen. En de menselijke dier tjes daar achter het beschultende glas openen opeens weer de oren, alsof ze ivakkerschrikken uit de doezel. On verpoosd pluizen de vingers van de ouders in de nesthaartjes van de kin derkopjes Op de gezichten van de oude mannetjes komt een vertederd lachje. De Grote Kerk speelt het spel van tienen. En ginds, aar, het eind van de laan, begint de slagersjongen ineens weer Harry Lime te fluiten. plotseling overstroomd met boter van al le mogelijke herkomst: Australië, Nieuw- Zeeland, Argentinië, Ierland en vele an dere soorten. Vooral het weer verschijnen van boter van het Zuidelijk halfrond maakt de toestand voor Nederland veel onoverzichtelijker en de verwachting ls dan ook, dat binnen afzienbare tijd de inleveringsprijzen wel aanmerkelijk lager zullen worden gesteld. Ten slotte zou ook meer en meer worden overgegaan tot Inlevering aan de rege ring van mager melkpoeder. Alles bijeen genomen is dus de regering bezig te worden tot de grote vergaarbak van alles wat Nederland aan zuivelpro ducten produceert. Daarmee wordt stellig een grote dienst bewezen aan onze boe renstand. Er zal echter een krachtige po litiek nodig zijn om alles tot een goed einde te voeren. En, gezien wat er in dit opzicht de laatste jaren is gepresteerd, stuit men allerwegen op een grote dosis twijfel. Ontbreekt bij de regering in de eerstkomende tijd het nodige inzicht en de nodige kracht, dan mag rekening wor den gehouden met zeer grote verliezen. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN VOOR DE BEIDE PAASDAGEN. Eerste Paasdag. De RIJP, 7 uur, ds. Kastein. GRAFT, 10 uur, ds. Kastein. N. NIEDORP, herv. gem., half 8, ds. Appel. NOORD-SCHARWOUDE, herv gem., 10 uur, ds. Schmidt. Doops gezinde gem., 10 uur da. Francken— Liefrinck (solozang). OUDE NIEDORP, 10 uw ds. Appel. OUDKARSPEL, geen dienst. SINT PANCRAS, herv. gem., le Paasdag, 10 uur ds. Postma; 3.30 uur heer Dijk (hulppred. te Gouda); 2e Paasdag, 9.30 uur ds. Postma. WEST-GRAFTDIJK, 2e Paasdag, 10 uur dienst OOST-GRAFTDIJK. 10 UW, dienst. GROOTSCHERMER. 10 uur, H. U. Albertz. (dienst i. d, kerk medew v/h kerkkoor). SCHERMERHORN, herv. gem., 7.30 uur H. U. Albertz. St. Pancras Paaszangdienst in de kerk Donderdagavond werd ln dc Gerefor meerde kerk een Paaszangdienst gehou den die geleid werd door de beide pre dikanten ds. Middelkoop en s. Postma en waaraan medewerking werd verleend door een kinderkoor van de School met de Bij bel o.l.v. de heer Bakker. Het was een mooie dienst en de aloude Paasliederen werden gevoelvol vertolkt door de zuivere kinderstemmen. Ook de aanwezigen werkten mede. Jammer, dat de kerk niet helemaal voi was. Het is te hopen dat een volgende keer ook meer buitenkerkelijken een der gelijke dienst meemaken. De eerste zwaluw gezien De heer J. vd Molen, uit de Boeke- termeer zag hedenmorgen de eerste zwaluw, Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar er zullen nu wel meer zwaluwen volgen en ook de zomerse dagen zullen niet lang meer op zich laten wachten. Ziet de etalages Vrij entree yOIF EN ZEUVENTIG millioen gul denda's ok glen kloinighoid, zoide Jaapbuur toe-ie ven-eivend op de koffie was. We moste de winter nag vol make en nou 't Paas wordt, en d« dage zo lenge, nou is 't met de vesites asens uit. 't Was den ok de leste eivend, datte we zoo over-en-weer gonge. Voif- en-zeuventig millioen weer haal je dat vedaan? vroeg ik. Nou, zoide-ie, jat leze je krant ok slecht. Nou dat-ie net opsloegen is, nou spel ik 'm, want ik moet die twei kwartjes er weer ekstra uithale..., Jal benne ok 'n oélekerd, zoide me vrouw, jou loime ze ok nér gens mee. Nei, vond-ie, je moete van alle dinge de goeie kant ok opzoëke; as 't noödig is en 't zei wel noödig weze want aars doene ze zuks niet den betaal ik twei kwartjes meer, da'é vier cente in de week en wie wul deer nou z'n krant om miBse, maar den leel ik toch ok alles, ik slaan gien letter over, die lol zelle ze an moin niet be- leve. Maar 't is waar jö, d'r benne Zaankanters en Roipers en Woiewor» mers, die gane weer op jacht nei dé millioene die in 1917 verzopen binne met 'n skip, mit de Renate Leonhard, 'n mond vol.... Piet Visser uit Woie- wormer het verteld, datte ze *t nou doen gane op de menier van de Ameri kanen bai de Golf van Mexico (al dTs van 'hoord?) weer ze nei de olie bore met droivende oilande van buiskon- struksiesen den denke ze zoo voif en zeuventig millioen gulden nei boven te hale, 'k Docht eerst werempel, dat je me der tuske namme, zoide Troin, maar t is toch zeker ernst? Ja, maar Ik hou me maar liever an Jan Mens, zoide Neeltje, de vrouw van Jaapbuur. Wat hèt die d'r nou mee te maken en wie is dat? vroeg Troln. Nou, mens, ken-je die gien-iensens, Jan Mens is de kroiver van dat boek over de Biem- ster, dat hiet „Goud onder golven". Die titel is toch maar wat goed közen. Leeghwater het heel wat geld no6dig had om de Biemster droug te krolgen, maar as 't om andeele gong, den had Ik ze liever had in zoin onderneming as in die van Piet Visser en kesorte, al zouwe de twei ondernemings den ok allebai wel dezelfde naam hewwe kenne. Proóst, zoide ik toe maar, wat hewwe jullie je krant goed lezen en ik moet ok wat meer in de boeke neuze, 'k kom nag puur te kort.... nou, dat zou ik je reide, zoide Neeltje- buur, en de boeke benne teminste neg lang zo6 niet opsloegen as de butter en de keisOk proost, zoide Jaap. en hai stak er nag ien in de brand. Op Plet Visser, zoide-le, deer gaat-ie. SOIMEN. MAAKT UW KEUS UIT DE VOLGENDE TYPES 11 SPORT 4 CYL. BERGEN N.H. TEL. 2456—K 2208 Zestig jaar bij dezelfde familie Zaterdag 15 April herdenkt raej. N. van Baar het zeldzame feit, dat zij zestig jaar ga- leden in dienst trad bij da familie Bakker. Er zal die dag van 3—5 uur receptie worden gehouden op de boerderij op de Hoeverweg 22» HET UITBREIDINGSPLAN Door Gedeputoerde Staten van Noord-Holland iji bij hun besluit van 29 Maart 1950, no. 28, goedgekeurd do eerste wijziging van bet uit breidingsplan in onderdelen I. Dit betreft het gedeelte, dat betrekking heeft op het plan Bel leman. VAN WIE IS DAT GELD? Enige tijd geleden is in deze gemeente een aanzienlijk bedrag aan geld gevonden. Inlich tingen te bekomen bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Egmond aan den Hoef, Heren weg 322, Tel. K 2206, no. 381. VISSERIJBESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Vrijdag waren kustvissers UK 243 970; 76, 1100, 163 1200, 34 980, 53 980, 126 1090, 104 890, 91 1150, 60 f 1285- Prijzen per kilo gr. tong 2.202.10; gr. mid. tong 2.20—2.00; kl. mid. tong 2.05—1,85; tong I 1.50—1.28; tong II 0 94—0.78; tar bot I 1.75—1.65. Prijzen per 50 kg: wij ting 15—10; mid. schol 36—28; kl. schol 25—13; bot 16—15; schar 14—6. De aan voer bedroeg 655 kisten. Er kwam geen haring aan de afslag. Het uitgestrekte gebied van hoge luchtdruk, dat van Noord-Scandinavie tot het Middellandse Zeegebied reikt, verplaatst zich langzaam naar het Oos ten. Als gevolg daarvan heeft het fraaie weer in onze omgeving inmid dels zijn hoogtepunt bereikt. De de pressie op de Oceaan breidt zijn in vloed geleidelijk verder over West- Europa uit. Gedurende de Paasdagen zal er dan ook meer bewolking voorkomen en het front van de depressie zal van nacht of morgenochtend plaatselijk in pns land (voornamelijk in de Noord westelijke helft) aanleiding geven tot enige regen. Daarna blijft het hoogst waarschijnlijk overwegend droog, maar de binnendringende Oceaan- lucht zal het overdag wat kouder doen worden. Maandag na B vriend Jan Tl De begroeting we HJkst en gezellig kopje koffie drin fe'tje. In letterlj werd er gepraat Mijn vriend, een nieren, vertelde i winter best doorg toch begonnen te malse jonge gras. dat het gras al groeien, ondanks denwind van de li Na het eerste kc er nog een en ik h naié voor de dag consumptie te b Fikse, die verterii toen kwam het ve: lijk j op had zitten een paar dagen op de boerderij kr Paaseieren op te 1 Verheugd belooft len zijn. Och, ie kreeg ik een der boen Fikse en dan merhand al op- reke tig eieren ineekree een aardige verra; werden er ieder ganzeneieren bij ge tatie.' voor de kinc van mijn gezin was tal ganzeneieren ge was het Paaszond sing voor de kinde ganzenei naast hun Voor dé Paaseier heel zacht, vóór-oo de ganzeneieren- wi jchenk van de boer. Die goedkope Paai ganzeneieren had ik hulp dié" ik boer F jaren verleend had. groot liefhebber val maar in de ooriogsj liefhebberij niet v Fikse had .niet veel tabak, maar dank zi een sigarenfabriek w nog wel eens aan men. het afval van dat op de fabriek no; heden aanwezig was was uitstekend in di Heel veel zakjes dan ook naar de bo ruil voor een paar spek of een zakje ta blijkbaar zo op prijs ook na de oorlog m goedkoop Paaseitje En zo toog ik dan c dagen vóór Pasen na mijn Paaseieren in or T°eh ik op de boerd ik, zoals ik gewoo de keuken, waar ik ter Mina alleen aantri Ik Verbeeldde mij, een beetje bedrukt mijn hartelijk: „Zo M tegenwoordig", met meneer" antwoordde. Ik kréég een stoel „Vannacht is hij geste keek ik op. Meteen oude grootvader die niet al te góed was g „Och Mina", zei i misschien overleden?' „Nee", zei Mina bed Ik moest glimlacher niet, maar meteen mij, dat het meisje zie een haan zo aantrok, op menige boerderij g< ten m^ar ten Slotte las haan toch geen traan, mers vol hanen en d komen ten slotte in di „Daar moet U nie het meisje, „want di< grote plaats bij ons in" ring werd nog groter, haan. die een grote pla Meteen kwam boer binnen stappen. „Zo", zei de boer, dat is prachtig". En t tegen z'n dochter: „N hem netjes achter de ven". Ik wist meteen dat i haan sloeg, maar nu be maal niets meer van; blijkbaar ook al te pak toch met die haan? O] sterft zo vaak iets van je je ieder jterfgeval oi ging aantrekken had meer. Boer Fikse zag mijl Hij pakte een stoel er mij zitten. „Weet meneer al, dat nacht gestorvjt- ls?" „Ja Fikse, dat hel dochter gehoord. Het mooie haan. want jullie beetje van overstuur t( roer, je ha<3 <ïe haan b> soeppot kunnen stoppel „Die haan", zei Fil zijn natuurlijke dood ge zeven jaar oud en ik achter de hooiberg beg: meneer wel vreemd v meeste hanen sterven dood. maar deze haan ders. die haan heeft oi red". „Toe Fikse", zei ik geschiedenis eens". „Dat zal ik doen", dan zal meneer ook be we allemaal zo op die h ren. V«f iaar geleden, teger de oorlog, ongeveer Pasen, kregen we op e Amerikaanse piloot in h we regelmatig onderdi hadden en dat is altii omdat ik op deze oude wat schuilplaatsen had van nood te verstoppen. A r

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2