M 8 Wasmachines WAT DE THEATERS BRENGEN Nieuws uit De Langedijk Grootmeesters der stemmingskunst Verzameling-Sala in Bergen Hoe besteedt de jeugd haar vrije tijd? Een fraaie col leef ie werkstukken bijeengebracht Koedijk UIT VOORRAAD LEVERBAAR GRATIS DEMONSTRATIE KUIPERIJ BAKKER N.V. - DIJK 8 - ALKMAAR VAN MARSDIEP TOT IJ Egmond a.d. Hoef Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland HARMONIE THEATER: „Romance in de Zuidzee" VICTORIA THEATER: CINEMA AMERICAIN: A. B. THEATER: Randers ontvangt U.V.V. ZATERDAG 8 APRIL 1950 Dat is een vraag, welke men zich in het bijzonder in Alkmaar gesteld heeft toen een commissie onder voorzitter schap van wethouder Bakker 'n enquê te over het jeugdprobleem heeft ge houden waaruit bleek, dat het goed willende deel van onze jongens en meisjes zijn vrije tijd niet ongebruikt laat, maar zijn kunst- en knutselzin uit leeft in het maken van werkstuk ken op zeer verschillend gebied. Er zijn er, die met vaardige hand de teken- stift of het penseel hanteren, zijn er die hun fantasie uitleven in het ver vaardigen van vliegtuigen of dat de fi guurzaag of de beitel hanteren, er zijn meisjes, die kunstproducten afleveren op het gebied der fraaie handwerken. Alle resultaten van dit liefhebberij- werk heeft men wat Alkmaar be treft thans tezamen willen brengen en in de Aula van het Gymnasium is een collectie van pl.m. 350 stuks ama- teurswerk bijeen gebracht, welke daar tot en met Zaterdag 15 April te bezich tigen en te bewonderen zal zijn. Natuurlijk heeft de ene knutselaar meer initiatief en groter handigheid dan de ander en er zijn ook hier enige uitblinkers wier werk de bijzondere aandacht zal trekken. Daar is b.v. de 15-jarige Harry Slot, die zich aan een complete kermis gewaagd heeft, een stoomcaroussel, een cakewalke, een zweefmolen en zelfs een „kop van jut" en het mooiste is, dat dit geen dood materiaal is, maar dat alles in bewe ging gesteld kan worden. Wij zagen o.m. een keurig verzorgd model van onze nieuwe Jan Ligthartschool en ook van andere fraaie werkstukken en het valt niet te verwonderen, dat wethou der Bakker dat alles met grote waarde ring voor zovelen spontane medewer king getoond heeft. Hedenmiddag om 2 uur zal burge meester Wytema de expositie openen. Men wil door deze tentoonstelling ook de belangstelling opwekken van hen, die een paar uur van hun vrije tijd er voor over hebben om leiding aan deze jeugd te geven. Het is de bedoeling om ook hier een clubhuis te stichten. Er worden momenteel jeugdleiders en jeugdleidsters opgeleid, speciaal om in deze tehuizen als leiders op te treden en ook in Alkmaar zullen er enige van die bezoldigde krachten moeten komen. Voor de werken, welke op de tentoon stelling zijn ingezonden, zullen prijzen worden uitgereikt. Er zijn tevens o.a. een wisselbeker en een lauwertak be schikbaar gesteld. Men verdeelt de in zenders in groepen van 12 tot en met 15 jaar en 16 tot en met 21 jaar. Wij zagen hier nog diverse postzegelverza- melingen, gipsmaskers en velerlei stuk ken handwerk, die zeer terecht waar dering verdienen. De openingstijden der expositie zijn: Zaterdag 8 April van 14.3017 en van 1922 uur. Beide Paas dagen van 1417 en van 1922 uur. Andere dagen van 1012, 14—17 en van 1922 uur. De entree bedraagt slechts 25 cent. Wat gebeurt er op 5 Mei. Men vertelde ons een en ander over het tot nu toe vastgestelde programma voor 5 Mei, de bevrijdingsdag. Het ligt in de bedoeling 's middags een film voor de jeugd te geven en een kinder circus te houden, dat verzorgd zal wor den door diverse gymnastiekverenigin gen. 's Avonds zal door de jeugdge meenschap een volksdansfeest worden georganiseerd, gevolgd door een fakkel- 29 April zal het 20 jaar geleden zijn, dat te IJmuiden de ofjiciële ingebruikstelling plaats had van de Noordersluis, die met de 50 meter lange en 14% meter hoge deuren de grootste sluis ter wereld, is. optocht voor groten en een lampion optocht voor kleinen. Het jeugdcircus zal met muziek van de trein worden ge haald. Een fakkeloptocht zal ten slotte over de singels marcheren. De brand weer heeft een fontein in de gracht aangelegd, welke vanaf de singel een prachtig schouwspel zal bieden. Tot slot zullen enige koren Nederlandse liede ren zingen. Het plan is er, maar het geld ontbreekt nog. Het zou echter dwaas zijn als we na vijf jaar het be vrijdingsfeest niet behoorlijk zouden vieren. Men wil door middel van een collecte de benodigde gelden bijeen krijgen, maar hiervoor zijn collectanten nodig. Zij kunnen zich tijdens de ten toonstelling opgeven bij de heer N. J. Speur. Grote keu* uit IMPORT WASMACHINES en WRINGERS Algemene jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank Deze vergadering werd Donderdag gehou den in het café van de heer Jac. Schuit. De voorzitter, de heer K. Stam, opende met een woord van welkom en betreurde dë ma tige opkomst. Hij deelde mede, dat het be stuur elke maand bijeen is gekomen en dat men besloten heeft tot het aanschaffen van een stalen kast voor het bergen van stukken die bewaard moeten blijven. Uit het jaarverslag blijkt dat het ledental 143 is, het aantal spaarders 421 en het aan tal voorschotten 22. De rente der spaargelden is voorlopig als volgt vastgesteld: van f 1,- tot f 3500,— 2.16%, boven f 3500,— 1% belegging 2% geblokkeerd 0,25%, lopende rekening fl,- tot f5000,- 1,25%, boven f5000,- 1%, geblokkeerd 0 25%, rente voorschotten 4%. K. de Waal, aftredend bestuurslid, werd met algemene stemmen herkozen. Met le zelfde stemmenverhouding werd de heer G. Visser herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Met algemene stemmen werden goedgekeurd de rekening en balans 1949. De rekening gaf de eindcijfers f 639.355,69; de balans f 636.880,78 met een saldo-winst van f 978,28 Besloten werd de winst aan de reserve toe te voegen. De vergadering ging accoord met het voor stel van de voorzitter om de heren P. de Geus en Nic. Bos aan te wijzen als plaatsvervangende bestuursleden. Terug uit de Tropen Woensdagmiddag stapte onze plaatsgenoot Wim Otto, na een afwezigheid van drie jaren in Indonesië, bij zijn overgelukkige ouders bin nen. In Kanaaldijk-Zuid wapperden de vlaggen hem vriendelijk tegen. Wij troffen hem in blij moedige stemming, omnngd door ouders, fa milieleden en verloofde. Hij had geen zorgen voor de toekomst, daar hij zijn plaats weer kon innemen bij de Spoorwegen. Een goed contact was in al die jaren behouden gebleven. Over de reis had Wim niets anders dan lof. Het schip de „Fairsea" was oezet met ruim 1900 koppen. De verzorging en het eten waren prima. De laatste dagen had hij slecht weer en s orm, maar dat mocht, zij gingen huiswaarts en dat vergoedde alles. Bij het naderen van het dorp miste hij de kerk en vond dit jammer. Ja, dit horen wij meer bij de terug kerende jongens. De burgemeester en zijn echtgenote brachten namens de gemeente een welkomstgroet Des avonds bracht de muziekvereniging „Aurora" een serenade. De gebruikelijke erepoort en di- verse bloemen ontbraken niet. Voor Koedijk-Kanaaldijk wacht men nog op een militair. GESLAAGD De heer N. H. Otto is geslaagd voor het examen machineschrijven (typen). Het gerechtshof te Amsterdam heeft de ontrouwe penningmeester van Kath. Thuisfront te Oude Niedorp in hoger beroep wegens verduistering veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf. Q De gemeenteraad van de Zijpe verleende een crediet van f 20.500 voor de bouw van een V.V.V.-bureau te Pet ten. De jaarlijkse sportwedstrijden voor middelbare scholen, te Hoorn gehouden, zijn bij het voetballen gewonnen door de HBS te Purmerend, handbal en hockey beide door Hoorn. Te Schar dam hebben kinderen een hooiberg m brand gestoken, waardoor gevaar ont stond voor het café „Zeezicht". De brandweren van Oosthuizen, Oudendijk en Beets wisten erger te voorkomen. Twee arbeiders zijn te Hoogkarspel Nieuwtjes uit Beverwijk: Bij een ruzie tussen twee 13-jarige jongens heeft de een de ander met een schroe vendraaier in de borst gestoken, waar door de getroffene in het Rode Kruis Ziekenhuis moest worden opgenomen. Ds. C. Meijer, geref. predikant, is een welkomstavond bereid in verband met zijn terugkeer uit Indonesië. Naar Ame rikaans voorbeeld zal alhier een auto matische wasinrichting worden in be drijf gesteld. Q Wegens het zonder ves tigingsvergunning betrekken van een huis, is te Velsen-Noord een jong echtpaar op straat gezet. OPBRENGST-SPÊLDJESDAG De opbrengst van de speldjesdag ten bate \an het Katholiek Thuisfront bedroeg ruim f 41.—. Een mooi resultaat. IN DE KUNSTZAAL van de Rustende l Jager te Bergen is vandaag de ten toonstelling van schilderijen uit het bezit van de heer Sala geopend. Deze verzameling geeft een behoorlijk over zicht van de voornaamste schilders uit de vorige eeuw, voor zover behorend tot de Haagse en Amsterdamse School. Men wordt geconfronteerd met een homogeen gezelschap en met een vak manschap dat de oprechte bewonde ring opwekt. Voor velen is deze kunst ongetwijfeld het sluitstuk ener belangrijke periode, een zuiver Hollandse bloeitijd, waarin vreemde invloeden als het Franse im pressionisme geheel naar de persoon lijke aard der schilders is verwerkt. Zij, die zo menen, zijn zeker het ob jectiefst, zij staan boven de verleden tijd en kunnen onvertroebeld de ro mantische schoonheden en de stem mingsverbeeldingen aanvaarden. Er zijn er ook die, wetende dat iemand als Van Gogh de vergeten maar geniale tijdgenoot dezer schilders was de overtuiging zijn toegedaan dat deze gehele kunst een dwaalkunst is, een spel dat, in zijn te weinige variaties, verveelt. Deze opvatting zou te bil lijken zijn, ware het niet dat de ontwik keling onzer realistische kunst nood zakelijker wijze dit Hollandse impressio nisme moest opleveren. Het is de loop der geschiedenis en daarin heeft elke figuur zijn plaats. De meesten echter zullen (en dat blijkt ook uit het werk van vrijwel alle amateurs en uit van een niet ge ring getal van beroepsschilders!) het hier verzamelde werk als hun voorland beschouwen, als het Mekka hunner dromen. Waarom dan ook de verwach ting gewettigd is dat velen deze zeer belangrijke tentoonstelling zullen be zoeken. COMMIGE meesters zijn met uitste kend vertegenwoordigd. Zo b.v. J. Bosboom (18171891) met drie kerkin terieurs en één kerkexterieur. In het bijzonder in de nummers 2 en 3 blinkt deze romantische meester uit in het scheppen van lichte ruimtelijkheid in de beperktheid van zijn object. Zijn werk, hoewel de verbeelding van sfeer, blijft steeds ook als realiteit tastbaar. 42. Pim, Pam en Pom doen alle om de angst van de drie broertjes. „Hij moeite om Big Ben aan het spreken te ademt noghij snurkt zal je bedoe- krijgen. Maar hoe ze ook aan hem len. Nee hoor, Big Ben is helemaal niet schudden en trekken, het varken geeft ziek. Die doet nu zijn namiddagslaapje geen antwoord. „Bent U ziek?" vraagt om dat hij zo heerlijk en veel gegeten Pom. „Hij zal toch niet dood zijn", roept heeft". En om aan te tonen, dat Wet- Pam verschrikt uit. „Hij zei al steeds, snavel gelijk heeft, komt er plotseling dat hij zo'n zwak hart had!" „Welnee, uit de neusgaten van Big Ben een ver hij ademt nog", verzekert Pim deskun- vaarlijke windstoot. Wetsnavel wordt dig. Wetsnavel moet hartelijk lachen weggeblazen. Hoewel „Romance in de Zuidzee" op zichzelf een wat stroperig verhaal is, mag niet ontkend worden, dat zij als showfilm verrassende aspecten biedt en als zodanig velen zal bevredigen. De bathing beauty Esther Williams neemt een zeer belangrijke plaats in en toont zich ook tyians een charmante oceanide, die uitblinkt in figuur-zwem men, schoonspringen en vooral in een gezwommen tango. Jimmy Durante, kostelijk humorist, steekt als assistent regisseur zijn neus in vele zaken, zorgt voor de nodige humor en onderstreept nogmaals zijn groot talent. Het orkest van Xavier Cugat laat zich verschil lende malen horen en accompagneert de groots gemonteefde dans-scènes, in deze technicolor genomen liefdesgeschiede nis onder de palmen, onder water en onder de sterren. Over sterren ge sproken. Van het voorprogramma ver dient de tekenfilm met een sterretje vermeld te worden. In haar genre is het een meesterwerkje, dat met ere de Oscar-bekroning draagt en waarvoor wij gaarne uw bijzondere aandacht vragen. Uitgebreid nieuws uit binnen- en buitenland completeert het Paas- programma in het Harmonie-Theater. Hef Slavenmeisje (Slave girl) Inderdaad een fraaie kleurenfilm met spannende avonturen en een boeiend beeld van het leven in Tripolis en dan speciaal in het paleis en de harem van de Pasha van Tripolis. Een Ameri kaanse jongeman wordt er in tal van moeilijke situaties gebracht, omdat hij in opdracht van de regering der Ver. Staten - in Tripolis tien Amerikaanse soldaten moet vrijkopen. De losprijs bestaat uit een kist met goudstaven. Maar deze staven worden gestolen. Als de Amerikaan zich te veel inlaat met de danseres Francisca. die het middel punt vormt van het harémleven en met El Hamid samenspant tegen dé Pasha. I canen is nog altijd een bewoner van De goudschat moet terug, maar eerst na vele spannende scènes en boeiende kleurrijke taferelen wordt het goud heroverd. Het bevond zich op de rug van een kameel,, een dier dat in de film een bijzondere rol speelt, n.l. een sprekende 'rol. Dat er in deze film veel fraai ge kleurde scènes voorkomen vol charme, en spannende sensatie laat zich be grijpen. De bekende Yvonne de Carlo speelt er met George Brent een aan trekkelijke rol in en vele der overige medewerkenden doen zich kennen als geroutineerde filmartisten. Bijzondere aandacht verdient het voorprogramma, dat de hoofdfilm in leidt. Een tweetal zeer goede journaals, een aardige tekenfilm en een uitste kend Amerikaans show orkest met prima artisten op velerlei gebied. Een afwisselend programma voor de komen de Paasweek. Song of Texas De tijd van de cowboyfilms is voor bij, dat wil zeggen de tijd van de lasso-zwaaiende veedrijvers, die el kaar bij elke gelegenheid dat zij el kaar tegenkomen met een pistool of een mes bedreigen en tegen de grond slaan. Maar er zijn in de cowboy-films enkele figuren, die ver boven hun me despelers uitsteken en één dEiarvan is Roy Rogers met zijn beroemd paard, dat als 't ware voor filmopnamen is geschapen. Roy Rogers en Triggers zijn onafscheidelijk en het cowboy beeld in de moderne film is niet al lereerst meer de veedrijver, die het wildste paard kan temmen, maar een sympathieke figuur, die met zijn onaf scheidelijke viervoeter in kinderhospi talen verschijnt en al zijn artistieke gaven mobiliseert om het leed van zijn medemensen te lenigen. Wie in de film „Song of Texas" de hoofdfiguur Roy Rogers ziet, is al voorbe reid op een romantische scène. Maat de man met de brede hoed der Mexi- het prairiegebied waar ranchers en paarden een zeer voorname plaats in nemen en er moeten zo nu en dan wel eens schurken en veedieven verschij nen om hem gelegenheid te geven zijn vaardigheid op zijn goed gedresseerd en uitstekend verzorgd rijdier te to nen. De races in deze film zijn zeer fraaie opnamen, die aan de oude Ro meinse wagenrennen herinneren. Song of Texas is een cowboy-film van een heel wat beter gehalte dan ze vroe ger gedraaid werden en wie van Wild-West-geschiedenissen houdt kun nen we aanraden dezer dagen eens een kijkje in de Cinema te gaan nemen. Vooraf o.a. een humoristische film, waarin één vrouw gedwongen wordt er tijdelijk twee echtgenoten op na te houden met alle dolle situaties, welke daaruit voortvloeien. De Rimboe-koningin Enkele heel aardige journaals en een „voor"-film, onder de naam van „Sergeant ze gooien met stenen" een vrolijk verhaal over de belevenissen van twee sergeants op een troepen schip, gaan vooraf aan de eigenlijke hoofdfilm van deze week, die getiteld is: „De Blonde Rimboe koningin". Bijna het gehele verhaal speelt zich, wat de titel reeds doet vermoeden, af in de Jungle om de bezitting en de be zitter van diamantmijnen aldaar. Jaren geleden is de oorspronkelijke eigenaar van deze mijnen naar Afrika gekomen, waar hij kort na aankomst met z'n vrouw door z'n compagnon Harper werd neergeschoten, die zich hierna eigenaar noemde. Het enige dochtertje van de slachtoffers, Miela werd, door tussenkomst van een in boorling, die haar later onder de negers grootbrengt, 't leven gered. Hoe Harper na jaren, tot z'n eigen ongeluk uiteindelijk, door het verwij deren der bewijsst.uken van de mis daad, z'n positie tracht te verstevigen schetst u de boeiende film, die deze week in het A.B.T draait. De hoofdrollen worden vertolkt door Leil Ericson en Gale Sherwood. Geo Poggenbeek (18531903) is even eens fraai vertegenwoordigd in een landschap met koeien in verklaarde rust. Duidelijk steekt zijn werk af te gen dat zijner tijdgenoten door de in vloed van het Fran- impressionisme dat hem lichter toets schonk. Willem de Zwart (18621931) met een groot landschap, in broeiender -ro mantiek, in brede en duistere toets, is een goed voorbeeld van de kunst der late Haagse School. Breitner (1857— 1932), de grote figuur van onderhavig tijdperk, wordt' door het aanwezige werk voldoende gekenschetst, in het1 bijzonder natuurlijk door de paarden koppen in aquarel en Ruiters op het duin, de bezichtiging waarvan het meesterschap doet kennen waarmee, deze rasschilder het penseel voerde. Suze Robertson (18551922) heeft zes werken. De elementen harer kunst spreken er di-_'eliik uit: overmanne- lijke toets en eergeving van sfeer boven object. Er is een zich opdringen van de materiewerking. De andere schilders zijn minder goed vertegenwoordigd, zij het door te weinig voor hun algemeen streven ka rakteristiek werk, zij het door een gering aantal. Maar stuk voor stuk zijn hun werken een waardevolle bij drage tot de negentiende-eeuwse cul tuur. Daar is een specimen van de wonderlijke J. B. Jongkind (1819-1891), en een vlammend bloemstuk van Flo- ris Verster (1861-1927) waarin zijn late re nieuwe zakelijkheid niet kenbaar is. Daar zijn een zeestuk en een stads gezicht van J. H. Weissenbruch (1824 1903) met die romantische inslag die zo kenmerkend is voor de gehele schil dersbeweging, maar met dat persoon lijke ook dat hem de sfeer van land schap, zee en hemel steeds ijler deed weergeven. Van Joseph Israels is er een type ring uit de tijd toen het monochrome zijn palet nog niet beheerste en van Is. Israels een Vrouw in het rood, die alle kenmerken draagt van de latere Israels die zich in zo levendig impres sionisme zou uitdrukken. Het spreekt vanzelf dat ook de Maris- sen aanwezig zijn. Van Willem Maris (18441910) natuurlijk een koe, en van Jacob (18371899) landschappen die bijzondere belangstelling verdienen om dat met deze schilder men de Haagse School rekent te beginnen. Van Mat- thijs Maris is helaas niets aanwezig, hij zou hier trouwens niet thuis geweest zijn. Rest ons nog te melden werk van Baur, van Tholen, J. Akkeringa en van twee Fransen, Ch. Jacque (een haan en een kip, van welk stuk men kan leren wat realisme is) en A. Monti celli. v. d. W. DOKTERSDIENST OP EERSTE EN TWEEDE PAASDAG Morgen, Zondag 9 April, wordt de medische dienst te Bergen uitgeoefend door dokter Lug- ten, telefoon K 2208—2700. Op Tweede Paasdag neemt dokter Poot, tele foon K 2208—2423, waar. HARDLIJVIGHEID? Regelt de ingewanden zonder krampen door de gemakkelijke methode van Foster's Maagpillen. Bemerkt hoe vlug deze kleine laxerende pillen de hoofd pijn en misselijkheid doen bedaren, een slechte adem wegnemen en de daar mee gepaard gaande indigestie en de pressie verlichten. Verkrijgbaar bij ipothekers en dro gisten. Imp. H. ten Herkei, Hilversum. Ing. med. (adv GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gedurende het tijdvak van 1—8 April wer den aan het politie-bureau te Bergen de na volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: bruine glacé handschoenen, autoped, vulpen, bruine wollen damessjaal, boodschap pentas (wit met rode randen), geknoopte touw- tas met blauwe voering, leren schakelriem, wollen geruiten sjaal en groen wollen hand schoen. De lijst van verloren voorwerpen over bovenbenoemd tijdvak vermeldt: portemonnaie met inhoud, kinderhoepeltje, rode vulpen, si garenkoker, padvindersfluit, bruine plastic re genjas, enveloppe met inhoud, zwarte vulpen, bniin leren ongevoerde handschoenen, witte jeager handschoenen met groen geborduurd/ en bruin lederen portemonnaie met inhoud. Inlichtingente bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Boys en Alcmaria spelen uii Het aantal wedstrijden dat tweede Paasdag wordt gespeeld is zeer gering. Deze Paasdag staat vrijwel in het te ken van de KNVB-bekerwedstrijden. In de tweede klasse wordt niet ge speeld en de enige wedstrijd in de derde klasse is de ontmoeting tussen Terrasvogels en Schagen. Voor Scha- gen is deze wedstrijd nog de enige mo gelijkheid degradatie gevaar te ont lopen. Als de punten niet mee naar Schagen komen zien wij de toekomst voor Schagen donker in. RKAFC heeft groot belang bij de ontmoeting Pur merendSt. George. Een gelijkspel betekent dat de Westerwegbewoners kampioen van 4 A zijn. Het zal voor Randers een zware op gave zijn de bekerwedstrijd tegen UW te winnen. Wij weten echter dat de Nestbewoners zich ten volle op deze wedstrijd hebben geconcentreerd en wij zijn er van overtuigd dat UW de zaken, niettegenstaande het klassever- schil, van begin af aan goed zal moe ten aanpakken. Alcmaria speelt een uitwedstrijd te gen CDN, een sterke derde klasser uit Driebergen die een uitstekende kans op het kampioenschap maakt. De wit- hemden zullen deze tegenstander dus allerminst mogen onderschatten. Alk- maarse Boys gaat op tweede Paasdag een lange, of beter gezegd, een lang durige reis naar Texel ondernemen. Texel is niet voor de poes, zeker niet op eigen terrein, en ook de geblokten dienen de zaak serieus te bekijken. Dat DTS na tweede Paasdag nog zal mogen doorbekeren liikt niet waar schijnlijk. De Langedijkers gaan joij de kampioen van 2 B op bezoek en zelfs een gelijk spel is daar in Oostzaan practisch niet mogelijk. ALKMAARSE EXPORTVEILING ALKMAAR, 7 April 1950. Andijvie I 3640; II 1527; spinazie I 3138; II 13 —22; rabarber 16—37; witlof I 22—33; n 1620; Rode kool 1723,40; prei 1537; uien I 40—52; II 21—31; bieten 8; bloem kool IA 93—1.04; I 30—75; If 22; wortelen 6—13,40; radijs 4—12,50: selderie 4—14,50: selie 14—15; sla I 16—20; n 13—16; peren, Winterjan 12—28 p. 100 kg; Provisiepeer 22—25 p. 100 kg. 7 WARMENHUIZEN, 8 April 1950. Aan gevoerd werd 60.200 kg rode kool 2420— 1 32,90. NOORDER MARKTBOND, 8 April 1950. 43.000 kg rode kool 21—33,50; 3000 kg peen n 42,20; III 38.80; 9700 kg witlof I 24—29; H 22—25; III 17—23. LANGEDIJKER GROENTEN CENTRALE 8 April 1950. 25.000 kg rode kool 23,60 —32,20; 3000 kg witlof I 25—28; n 21—24. De Noordermarktbond Langedijker brandweer zet zich schrap voor wedstrijden Zoals bekend worden brandweer korpsen onderscheiden in beroeps-, vrij willige- en bedrijfsbrandweren. De Langedijker brandweer behoort tot de groep der vrijwillige brandweren, die weer worden onderscheiden in klasse B en klasse C. Dat de Langedijker afdeling niet voor de poes is bleek wel toen zij het vorig jaar ter gelegenheid van de provinciale wedstrijd in Medemblik met de eerste prijs ging strijken. Thans bereidt de afdeling zich weer voor-op de wedstrijden welke dit jaar zullen worden gehouden, zowel provin ciaal als landelijk. Reeds zijn de teke ningen ontvangen welke door alle leden daarbij in studie moeten worden genomen. De wedstrijden zullen uitge breider en zwaarder zijn dan die van vorige jaren. Er zullen meer techni sche vragen tot oplossing moeten wor den gebracht. De leden zullen op de hoogte moeten zijn met de samenstel ling en werking der brandblusappara- ten, terwijl voorts verrassende elemen ten het peil der wedstrijden zullen verhogen. De Langedijker brandweer zet zich schrap. En een gemakkelijke mede dingster is zij zeker niet. Collecte Leger des Heils De onlangs door het Leger des Heils aan de Langedijk gehouden lijstcollecte heeft opgebracht de som van f 296,16. Te Harenkarspel bedroeg de opbrengst f 65,32 en te Warmenhuizen f 51,40. Het betreft hier het bekende Leger des Heils, gesticht door William Booth. In Oudkarsp'el kon de collecte geen doorgang vinden daar hier voor kort een collecte was gehouden vanwege het Ned. Leger des Heils (kenbaar aan de paarse uniform). DOKTERSDIEN ST Gedurende de Paasdagen heeft dienst De Noordermarktbond zal Zaterdag 15 April zijn algemene vergadering in café „De Burg" te Noord-Scharwoude houden. De omzet was het vorig jaar niet minder dan 6.415.128,92, waaruit blijkt dat dé NMB de grootste tuinbouwveiling van Noord-Holland is. Begin 1949 was voornamelijk de uitvoer van uien naar Duitsland van grote bete kenis. Vroege aardappelen vielen in op brengst per ha en wat de prijs betreft te gen, maar voor witte kool en slabonei» waren er goede prijzen. Rode kool wai onverkoopbaar en diverse partijen moes ten vernietigd worden. Deense witte, uien, peen en andijvie brachten een goede prt)s op en werkten er toe mede over Decem ber de nooit bereikte omzet van ruim 1 100.000 tot stand te brengen. Het ledental daalde van 1487 op 1476. Da balans geeft in activa en passiva een be drag van 178.960,86. Over 1949 bedroeg het batig saldo f 30.953,94. Het bestuur stelt voor 0,3 procent van de veilingspro visie bij de ledenrekening te schrijven en 0,1 procent of f 23.750 te storten in het Pensioenfonds. De exploitatierekening sloot met een bedrag van 104.436,73. De veilingsprovisie was 89.784,53. Aan emballagehuur werd f 8.701,67 betaald. MODERNE LANDBOUWMETHODEN De fa. Mol Blom te Noord-Schar woude is off. dealer der Ferguson land- bouwtractoren en werktuigen. Zij heeft thans een filmavond met lezing geor ganiseerd, welke zal worden gehou den in café „De Posthoorn", Waarland, op Dinsdag 18 April a.s„ 's avonds te half acht. De heer Gordon Hasselbacht, landbouwkundige ingenieur te Wasse naar hoopt een causerie te houden over moderne landbouwmethoden. NIEUWE PSALMBUNDEL INGEVOERD Op de christelijke school te Noord- Scharwoude is het psalter 1949 inge voerd, welke tot stand kwam onder leiding van ds. Hasper en ter vervan ging dient van de staatsberijming van 1773. L.S.V.V.-NIEUWS 2e Paasdag, Noord-Scharwoude: 12. dr Wilmink te Zuid-Scharwoude, tel. uur LSW-adsp. bHoll. T. adsp. a; 1.15 uur LSW jun. aSt. George jun. a: 2.30 uur LSVV 1Foresters 1. Sint Maarten: 2.— uur Sint Boys 1— LSW 2; Gouden Kruiswedstrijd. Kleedlokaal te St. Maarten B 17. K 2260—424. MOOIE PROMOTIE De heer H. van Leeuwen, besteller bij de PTT te Hoorn is benoemd tot kantoorhouder te Broek op Langendijk.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9